Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

MANKAR

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kapamarou είπε:
τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν πεφτουν,τα υπολοιπα κινδυνευουν

οντως φιλε συμφωνω με τον crossfire και σε μενα τα μαλλια της δοτριας μου δεν ειναι τοσα πολλα οπως παλια!!!!ειναι μεν πυκνα αλλα δεν ειναι οπως παλια καμια σχεση!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Εχω διαβασει τα παντα σε αυτη την ενοτητα(μεταμοσχευσης),δεν εχει απαντηθει ομως ενα πραγμα............Fue η Strip-Strip η Fue?Ποια ειναι τα υπερ κ τα κατα της μιας κ ποια της αλλης.Διαβαζω οτι οι περισσοτεροι πλεον για να μην πω ολοι,προτεινουν Κυπρο.Οι τιμες για Κυπρο ειναι πολυ πιο ακριβες απο Eλλαδα-χωρια διαμονη -ξενοδοχεια.Μηπως με τετοια κριση θα επρεπε να πιεσει το site να πεσουν κιαλο οι τιμες των κλινικων?Οι μισθοι εχουν κπει στην μεση και η ανεργια καλπαζει,ισως με 2 αντε 2.5 ευρο το graft να ειμασταν ολοι χαρουμενοι.Μαλλια η επιβιωση???
 

MANKAR

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

ΜΙΚΕΣ είπε:
Εχω διαβασει τα παντα σε αυτη την ενοτητα(μεταμοσχευσης),δεν εχει απαντηθει ομως ενα πραγμα............Fue η Strip-Strip η Fue?Ποια ειναι τα υπερ κ τα κατα της μιας κ ποια της αλλης.Διαβαζω οτι οι περισσοτεροι πλεον για να μην πω ολοι,προτεινουν Κυπρο.Οι τιμες για Κυπρο ειναι πολυ πιο ακριβες απο Eλλαδα-χωρια διαμονη -ξενοδοχεια.Μηπως με τετοια κριση θα επρεπε να πιεσει το site να πεσουν κιαλο οι τιμες των κλινικων?Οι μισθοι εχουν κπει στην μεση και η ανεργια καλπαζει,ισως με 2 αντε 2.5 ευρο το graft να ειμασταν ολοι χαρουμενοι.Μαλλια η επιβιωση???

φιλε το συζητας κιολας ??επιβιωση , τα μαλλια θα ερθουν καποια στιγμη μονιμα και χωρις να εχουμαι αναγκη αυτες τις κλινικες!!!!οσο για το ποια εινα καλυτερη υπαρχουν ενα σωρο ποστ που μιλανε για τα θεματα αυτα , ψαξε λιγο!!!!!
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

ΜΙΚΕΣ είπε:
Εχω διαβασει τα παντα σε αυτη την ενοτητα(μεταμοσχευσης),δεν εχει απαντηθει ομως ενα πραγμα............Fue η Strip-Strip η Fue?
Αν πρόκειται να φτάσεις σε μεγάλο norwood το στριπ θα είναι απαραίτητο. Δλδ αν δεν είσαι 45+ οπότε έχει καταλήξει πάνω κάτω το norwood σου και ίσως χρειαστεί να κάνεις και άλλη επέμβαση στο μέλλον (όχι γιατί θα σου πέσουν τα μεταμοσχευμένα αλλά τα υπάρχοντα), πιστεύω ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσεις με στριπ. Αν ξεκινήσεις με fue, τότε θα μειώσεις την πυκνότητα στη δότριά σου. Οι fue είναι για μικρά nw.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Φιλε δεν σε πολυκαταλαβα,με μπερδεψες.ειμαι 30-31 και εχω προς το παρων μονο κροταφους.Δεν θα χρειαστω πολλα grafts.Ti θα ηταν καλυτερο?
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Αυτο φιλε δεν μπορουμε να στο πουμε με σιγουρια.......αυτο θα το αποφασισεις μονος σου και σε συννενοηση με εναν καλο γιατρο,εχοντας στο μυαλο σου τα εξης κριτηρια
α)ποσο αργα προχωραει η τριχοπτωση σου
β)τι θεραπειες κανεις και εαν παιρνεις propecia(σημαντικο)
γ)κληρονομικοτητα
Εαν αραιωνεις αργα,εαν δεν υπαρχει ιστορικο καραφλας(πατερας,παππουδες κτλ) και διατηρηθουν τα υπολοιπα μαλλια,τοτε κανεις fue και τελειωνεις..
Εαν στους κοταφους αραιωσες μπαμ μπαμ,υπαρχει ιστορικο norwood 6 και 7,η τριχοπτωση προχωραει γρηγορα και πιστευεις οτι θα αγγιξεις το 6αρακι,τοτε ΕΑΝ θες να κανεις μονο κροταφους,propecia σιγουρα και strip κατα την γνωμη μου γιατι στο μελλον μπορει να χρειαστει να γεμισεις και αλλα σημεια γιατι οσο και να ναι η fue αραιωνει την δοτρια.Σκεψου και το ενδεχομενο να γεμισεις κροταφους και σε 2,3 χρονια να αδειασει η κορυφη.....
Εκτος και αν το προβλημα ειναι παρα πολυ μικρο και θες ελαχιστα grafts(maximum 1000) οποτε ή fue ή θεραπειες και τιποτα αλλο.
Mε λιγα λογια,για λιγα grafts,fue...........για πολλα grafts,strip..........και παντα σε συναρτηση με την πιθανη εξελιξη και το....propecia.
Eλπιζω να μην σε μπερδεψα και εγω......καλη συνεχεια
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Ιστορικο υπαρχει απο την μια πλευρα.Επιθετικη αλωπεκια δεν εχω γιατι χανω μαλλια εδω και 5 περιπου χρονια και οι κροταφοι μου αδειασαν φετος αρκετα.Σιγουρα με την μεταμοσχευση δεν λυνεις το προβλημα αλα το παρατεινεις.Σημερα το προβλημα ειναι στους κροταφους αυριο στην μεση μεθαυριο στο μπιφτεκι.Το να σκεφτομαι για μετα απο 10-15 χρονια αν θα ειμαι NOR-6 H 7 ΕΙΝΑΙ λαθος.οι πιο πολλοι εδω μεσα και εγω μεσα σε αυτους-ελπιζουμε οτι το πολυ σε 5-10 χρονια το προβλημα θα εχει λυθει.Αν μια μεταμοσχευση μου δωσει για 5-6 χρονια μια καλη εικονα καλως,αν οχι δεν υπαρχει λογος.Η φιναστεριδη οντως βοηθαει αλα με οσα ακουγονται ειναι στην κριση του καθενος αν θα την βαλει στο στομα του.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Με το ΤΩΡΑ,συμφωνω και εγω....αυτο αλλωστε θελω και εγω...να βελτιωσω την εικονα του τωρα και στο μελλον βλεπουμε.
Αλλα σε καμια περιπτωση δεν πονταρω στην οριστικη λυση του προβληματος...πονταρω στην οικονομικη μου κατασταση σε μερικα χρονια και στο να μην βγαλει παρενεργειες το propecia.
Γεμιζουμε τους κροταφους,περναει μια 10ετια,δεν παιρνουμε φινα,δεν εχουμε λεφτα για μεταμοσχευση και η οριστικη λυση του προβληματος δεν βγηκε...τι κανουμε?θα μας μεινουν 2 κερατακια τριχωτα στο κεφαλι? και πιστεψε με,στα 40 και στα 50,θα σε απασχολει το θεμα τριχοπτωσης οπως και τωρα.
Οσον αφορα τη φινα,συμφωνω...ειναι στην κριση του καθενος
Αλλα για εμενα,μεταμοσχευση χωρις φινα κατω απο 45 χρονων και ειδικα στην ηλικια των 30,ειναι μιση δουλεια.
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

crossfire είπε:
Με το ΤΩΡΑ,συμφωνω και εγω....αυτο αλλωστε θελω και εγω...να βελτιωσω την εικονα του τωρα και στο μελλον βλεπουμε.
Αλλα σε καμια περιπτωση δεν πονταρω στην οριστικη λυση του προβληματος...πονταρω στην οικονομικη μου κατασταση σε μερικα χρονια και στο να μην βγαλει παρενεργειες το propecia.
Γεμιζουμε τους κροταφους,περναει μια 10ετια,δεν παιρνουμε φινα,δεν εχουμε λεφτα για μεταμοσχευση και η οριστικη λυση του προβληματος δεν βγηκε...τι κανουμε?θα μας μεινουν 2 κερατακια τριχωτα στο κεφαλι? και πιστεψε με,στα 40 και στα 50,θα σε απασχολει το θεμα τριχοπτωσης οπως και τωρα.
Οσον αφορα τη φινα,συμφωνω...ειναι στην κριση του καθενος
Αλλα για εμενα,μεταμοσχευση χωρις φινα κατω απο 45 χρονων και ειδικα στην ηλικια των 30,ειναι μιση δουλεια.
+1 περιεκτικη και σωστη αποψη,πρεπει να λαμβανονται πολλα υπ οψιν στην μεταμοσχευση.
 

aek21

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

καλησπερα,
επειτα απο εντονη αραιωση στο πισω μερος και τωρα τελευταια και μπροστα (συνεχης τριχοπτωση :/ πολυ πιθανο και λογω αγχους λογω εξεταστικης) εχω σκεφτει πολυ σοβαρα την μεταμοσχευση.
εχω διαβασει αρκετα περιστατικα, εχω δει πολλες φωτογραφιες αλλα πιστευω οτι καλυτερα απ' ολα ειναι να μιλησεις απο κοντα με γιατρους και να δεις ζωντανα περιστατικα.
ακομα παντως δεν εχω αποφασισει για κλινικη ( //edit// )αλλα θα προτιμησω ελλαδα (τολμηρος!! ).
το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι μικρος σε ηλικια..22 :( οποτε πολλοι θα πουν να περιμενω.παρολ'αυτα η αραιωση ειδικα πισω ειναι εμφανης και με το να περιμενω δεν θα βγει κατι.μονο που θα αραιωσω φουλ..οποτε προτιμω να κανω μια επεμβαση τωρα ωστε να δω ενα αποτελεσμα που να με ικανοποιει και να σταματησω να το σκεφτομαι και μελλοντικα να κανω και καποια αλλη αν χρειαστει (θα χρειαστει :p ).
αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι περα απο τη γνωμη σας γενικα για το θεμα μου τα εξης:
1. ποια ειναι η καλυτερη εποχη να γινει μια τετοια μεταμοσχευση?
2. το καπελο ειναι υποχρεωτικο? και αν γιατι?
συγνωμη εκ των προτερων αν εχουν απαντηθει γενικα αλλου αυτα..
(norwood 3 pros 4)
 

MANKAR

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

aek21 είπε:
καλησπερα,
επειτα απο εντονη αραιωση στο πισω μερος και τωρα τελευταια και μπροστα (συνεχης τριχοπτωση :/ πολυ πιθανο και λογω αγχους λογω εξεταστικης) εχω σκεφτει πολυ σοβαρα την μεταμοσχευση.
εχω διαβασει αρκετα περιστατικα, εχω δει πολλες φωτογραφιες αλλα πιστευω οτι καλυτερα απ' ολα ειναι να μιλησεις απο κοντα με γιατρους και να δεις ζωντανα περιστατικα.
ακομα παντως δεν εχω αποφασισει για κλινικη ( //edit//αλλα θα προτιμησω ελλαδα (τολμηρος!! ).
το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι μικρος σε ηλικια..22 :( οποτε πολλοι θα πουν να περιμενω.παρολ'αυτα η αραιωση ειδικα πισω ειναι εμφανης και με το να περιμενω δεν θα βγει κατι.μονο που θα αραιωσω φουλ..οποτε προτιμω να κανω μια επεμβαση τωρα ωστε να δω ενα αποτελεσμα που να με ικανοποιει και να σταματησω να το σκεφτομαι και μελλοντικα να κανω και καποια αλλη αν χρειαστει (θα χρειαστει :p ).
αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι περα απο τη γνωμη σας γενικα για το θεμα μου τα εξης:
1. ποια ειναι η καλυτερη εποχη να γινει μια τετοια μεταμοσχευση?
2. το καπελο ειναι υποχρεωτικο? και αν γιατι?
συγνωμη εκ των προτερων αν εχουν απαντηθει γενικα αλλου αυτα..
(norwood 3 pros 4)

καλησπερα φιλε , κατα την γνωμη μου εισαι λιγο μικρος ακομα για μεταμοσχευση!!!!αν θελεις ανεβασε καποια φωτο να δουμε το προβλημα σου!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

@aek21 γενικά και αόριστα καλά λόγια ή πρόθεση στο να επισκεφτείς κάποια κλινική ως νέο μέλος με ένα μόνο ποστ, δεν μπορείς να αναφέρεις.
Αν πας στην συγκεκριμένη κλινική είσαι ευπρόσδεκτος στο να μοιραστής την εμπειρία σου μαζί μας σε σχετικό θέμα στο φόρουμ.
 

aek21

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

MANKAR είπε:
καλησπερα φιλε , κατα την γνωμη μου εισαι λιγο μικρος ακομα για μεταμοσχευση!!!!αν θελεις ανεβασε καποια φωτο να δουμε το προβλημα σου!!!


δεν αντιλεγω οτι ειμαι μικρος, το τονισα κιολας.αλλα η αραιωση σε σχεση με την ηλικια ειναι αρκετα μεγαλη..

http://i1174.photobucket.com/albums/r606/aek211990/DSCN0028.jpg
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

αεκ21,η ηλικια σου για μεταμοσχευση ειναι οντως απαγορευτικη χωρις θεραπειες.Εαν κανεις θεραπειες,αλλαζουν τα δεδομενα και εννοω για propecia.
Εφοσον προχωραει τοσο γρηγορα η τριχοπτωση και στα 22 σου αγγιζεις το 4...τοτε θα χρειστεις αργοτερα σιγουρα και αλλη...και αλλη....
Η μεταμοσχευση δεν ειναι οπως νομιζεις.....γεμιζεις ενα σημειο και μετα απο μερικα χρονια και αλλο.
Αν καθισεις και διαβασεις 5 πραγματα στο φορουμ,θα σου λυθουν ολες οι αποριες και θα αλλαξουν οι προτιμησεις σου
 

aek21

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

crossfire είπε:
αεκ21,η ηλικια σου για μεταμοσχευση ειναι οντως απαγορευτικη χωρις θεραπειες.Εαν κανεις θεραπειες,αλλαζουν τα δεδομενα και εννοω για propecia.
Εφοσον προχωραει τοσο γρηγορα η τριχοπτωση και στα 22 σου αγγιζεις το 4...τοτε θα χρειστεις αργοτερα σιγουρα και αλλη...και αλλη....
Η μεταμοσχευση δεν ειναι οπως νομιζεις.....γεμιζεις ενα σημειο και μετα απο μερικα χρονια και αλλο.
Αν καθισεις και διαβασεις 5 πραγματα στο φορουμ,θα σου λυθουν ολες οι αποριες και θα αλλαξουν οι προτιμησεις σου

εκανα ηδη θεραπεια με μινοξιδιλη για 2 χρονια που απλα καθυστερησε το αποτελεσμα.με το που το σταματησα για 2 μηνες εγινε αυτο που βλεπεις και στην φωτογραφια. οσο για το propecia επειδη εχω διαβασει ναι μεν εχει καποια αποτελεσματα αλλα με απασχολουν περισσοτερο οι παρενεργειες του οι οποιες με απωθουν απο το να το παρω.
μακαρι να εκανες μια μεταμοσχευση και ολα να τελειωναν.δεν ισχυει αυτο και το ξερω ομως. απλα δεν βλεπω αλλη λυση
 
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Πήρε το μάτι μου σε ένα ξένο φόρουμ ότι στις 4 Μαιου στο Λονδίνο οργανώνεται συνάντηση μεταξύ ενδιαφερομένων για μεταμοσχευση,ατόμων που ήδη έχουν κάνει μεταμόσχευση και γιατρών-αντιπροσώπων για consultations,ανταλλαγή απόψεων κτλ.Θεωρώ ιδανική ευκαιρία για κάποιον που ενδιαφέρεται να παρευρεθεί καθώς θα δει πολλά αποτελέσματα και θα μιλήσει με αρκετούς ειδικούς.Μέχρι στιγμής οι γιατροί-αντιπρόσωποι είναι από Σαπίρο (Αμερικα),Hattigen Hair (Γερμανια). Mick from Farjo Medical (Αγγλια), Steve from BHR (βελγιο-Μπισάνγκα), Dr. Feriduni (Βέλγιο) και ίσως και αντιπρόσωπος του Χάσσον
 

Bold

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

γνωριζει καποιος την κυρια
http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=1&artID=1432819
απ οτι εμαθα εχει δουλεψει σε ελληνικες κλινικες παλαιοτερα αλλα ανεξαρτητοποιηθηκε..
δουλευει fue..
Εχει κανεις εμπειρια!?
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Πλακα μας κανουνε???Τον Καραφωτη ισχυριζεται οτι του εχει κανει μεταμοσχευση ο Γκουρ@ς.Ποτε δεν θα δουμε αληθεια σε αυτον τον τοπο........
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

ΜΙΚΕΣ είπε:
Πλακα μας κανουνε???Τον Καραφωτη ισχυριζεται οτι του εχει κανει μεταμοσχευση ο Γκουρ@ς.Ποτε δεν θα δουμε αληθεια σε αυτον τον τοπο........
εγω τον εκανα μεταμοσχευση τελικα 8) http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=2709.0
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Παίδες το σκεύασμα της μινοξ μου προκάλεσε οίδημα και το σταματησα για μια περίοδο μέχρι να αυτό να υποχωρήσει. Θα ξαναρχίσω να βάζω σε καμια 10αριά μέρες σύμφωνα και με τις υποδείξεις της κλινικής. Τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτή η διακοπή στα μεταμοσχευμένα? Μπορεί να επηρεάσει τη βιωσιμότητά τους? (Είμαι ακριβώς 6 εβδομαδες μετά τη μεταμόσχευση)
 
Μπλουζα