Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Makedonas-64

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
Παίδες το σκεύασμα της μινοξ μου προκάλεσε οίδημα και το σταματησα για μια περίοδο μέχρι να αυτό να υποχωρήσει. Θα ξαναρχίσω να βάζω σε καμια 10αριά μέρες σύμφωνα και με τις υποδείξεις της κλινικής. Τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτή η διακοπή στα μεταμοσχευμένα? Μπορεί να επηρεάσει τη βιωσιμότητά τους? (Είμαι ακριβώς 6 εβδομαδες μετά τη μεταμόσχευση)

φιλε μου μην σε στεναχωρει αυτο καθολου, και σε μενα ετυχε και το διεκοψα οταν εμφανιστηκαν περι τον 2ο μηνα μικρα σπυρακια στην ληπτρια περιοχη και διαρκεσαν μεχρι και 1 μηνα, οποτε και ξαναρχισα να βαζω minoxidil. θα συνεχισω να βαζω minoxidil 2% για ακομη 2 μηνες και στη συνεχεια θα βαζω 5%.δεν ηθελα να προχωρησω απο την αρχη σε 5% για να μην εχω οποιδηποτε οιδημα μιας και η περιοχη στην ληπτρια ειναι πιο ευαισθητη λογω τησ μεταμοσχευσης.σου ευχομαι καλη συνεχεια και το καλυτερο αποτελεσμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cladikas

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Ποιο ειναι τελικα το ποιο ενδεδειγμενο μαγαζι για αυτην τη δουλεια , ειναι ολα στην ιδια κατηγορια η καποιο ξεχωριζει . Γενικα ακουω καλα λογια για την Κυπρο , εχει παει καποιος ?
 

n094

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

cladikas είπε:
Ποιο ειναι τελικα το ποιο ενδεδειγμενο μαγαζι για αυτην τη δουλεια , ειναι ολα στην ιδια κατηγορια η καποιο ξεχωριζει . Γενικα ακουω καλα λογια για την Κυπρο , εχει παει καποιος ?

xaxaxaxaxaxa :D ;)
 

aris@

Member
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Είμαι 30 ετών και NW 3V , τα τελευταία 4 χρόνια τα μαλλιά έχουν φθάσει στην παραπάνω φάση. Βάζω regain 5% μία φορά την ημέρα και όχι καθε μέρα , αλλά 3-4 φορες την εβδομάδα. Τίποτε άλλο..

Επειδή δεν την παλέυω άλλο να βλέπω τα μαλλιά μου να αδυνατίζουν κλπ , σκέφτομαι πολύ σοβαρα για μεταμοσχευση από τη στιγμή που δεν υπάρχει θεραπεία που να προκαλεί επανέκφυση κλπ..και χωρις side effect φυσικά!

Βλέπω ότι εδω στην Ελλάδα γίνονται όλο μπακαλοδουλειές και επειδή δεν θέλω ουτε τομές και σημάδια αλλα να πάω κάπου εξωτερικό και με ένα σοβαρο budget να μου κάνουν μία καλή δουλειά με αποτελέσματα και όχι toppik κλπ , έχετε να μου προτείνετε μέρος και κόστος και μέθοδο???

Διάβασα για Αμερική dr. Cole = θα ήθελα γνώμη σοβαρή
καθώς και για Βρυξέλλες dr.Bissanga = αντίστοιχα γνώμες

Πιστεύετε ότι αξίζει εκεί ή κάπου αλλού?

Θα σας παρακαλέσω να μιλήσω με κάποιον με σοβαρές προτάσεις.

Σας ευχαριστώ.
 

tropheus

Well-Known Member
aris@ είπε:
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Είμαι 30 ετών και NW 3V , τα τελευταία 4 χρόνια τα μαλλιά έχουν φθάσει στην παραπάνω φάση. Βάζω regain 5% μία φορά την ημέρα και όχι καθε μέρα , αλλά 3-4 φορες την εβδομάδα. Τίποτε άλλο..

Επειδή δεν την παλέυω άλλο να βλέπω τα μαλλιά μου να αδυνατίζουν κλπ , σκέφτομαι πολύ σοβαρα για μεταμοσχευση από τη στιγμή που δεν υπάρχει θεραπεία που να προκαλεί επανέκφυση κλπ..και χωρις side effect φυσικά!

Βλέπω ότι εδω στην Ελλάδα γίνονται όλο μπακαλοδουλειές και επειδή δεν θέλω ουτε τομές και σημάδια αλλα να πάω κάπου εξωτερικό και με ένα σοβαρο budget να μου κάνουν μία καλή δουλειά με αποτελέσματα και όχι toppik κλπ , έχετε να μου προτείνετε μέρος και κόστος και μέθοδο???

Διάβασα για Αμερική dr. Cole = θα ήθελα γνώμη σοβαρή
καθώς και για Βρυξέλλες dr.Bissanga = αντίστοιχα γνώμες

Πιστεύετε ότι αξίζει εκεί ή κάπου αλλού?

Θα σας παρακαλέσω να μιλήσω με κάποιον με σοβαρές προτάσεις.

Σας ευχαριστώ.

Φίλε Άρη,
καταρχήν το regain δε σταματά την τριχόπτωση. Το ότι πρόσφατα ανέβηκες κλίμακα αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να συνεχίσεις και για πιο πάνω και αυτό θα πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου υπό την έννοια ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση σου. Ίσως θα μπορούσες να σκεφτείς να πάρεις μια βοήθεια από φιναστερίδη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Τώρα όσο αφορά τη μεταμόσχευση και τους γιατρούς που ανέφερες.
Και οι δύο γιατροί είναι καλοί αν και πιστεύω ότι την ίδια δουλειά μπορούν αν σου κάνουν και στη Κύπρο (πολύ φθηνότερα).
Θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι, άσχετα με το τι βλέπεις στις φωτογραφίες των γιατρών, η μεταμόσχευση μαλλιών δεν κάνει θαύματα.
Δες περιστατικά από κοντά και βγάλε μια άποψη για το αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα ή όχι.
Μη βασίζεσαι σε φωτογραφίες πριν - μετά ακόμα και αν αυτές προέρχονται από ασθενή.
Σίγουρα τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων είναι καλύτερα από ότι πριν 10 χρόνια αλλά έχουν πολύ δρόμο ακόμα ...
 

alekontas

Member
tropheus είπε:
aris@ είπε:
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Είμαι 30 ετών και NW 3V , τα τελευταία 4 χρόνια τα μαλλιά έχουν φθάσει στην παραπάνω φάση. Βάζω regain 5% μία φορά την ημέρα και όχι καθε μέρα , αλλά 3-4 φορες την εβδομάδα. Τίποτε άλλο..

Επειδή δεν την παλέυω άλλο να βλέπω τα μαλλιά μου να αδυνατίζουν κλπ , σκέφτομαι πολύ σοβαρα για μεταμοσχευση από τη στιγμή που δεν υπάρχει θεραπεία που να προκαλεί επανέκφυση κλπ..και χωρις side effect φυσικά!

Βλέπω ότι εδω στην Ελλάδα γίνονται όλο μπακαλοδουλειές και επειδή δεν θέλω ουτε τομές και σημάδια αλλα να πάω κάπου εξωτερικό και με ένα σοβαρο budget να μου κάνουν μία καλή δουλειά με αποτελέσματα και όχι toppik κλπ , έχετε να μου προτείνετε μέρος και κόστος και μέθοδο???

Διάβασα για Αμερική dr. Cole = θα ήθελα γνώμη σοβαρή
καθώς και για Βρυξέλλες dr.Bissanga = αντίστοιχα γνώμες

Πιστεύετε ότι αξίζει εκεί ή κάπου αλλού?

Θα σας παρακαλέσω να μιλήσω με κάποιον με σοβαρές προτάσεις.

Σας ευχαριστώ.

Φίλε Άρη,
καταρχήν το regain δε σταματά την τριχόπτωση. Το ότι πρόσφατα ανέβηκες κλίμακα αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να συνεχίσεις και για πιο πάνω και αυτό θα πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου υπό την έννοια ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση σου. Ίσως θα μπορούσες να σκεφτείς να πάρεις μια βοήθεια από φιναστερίδη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Τώρα όσο αφορά τη μεταμόσχευση και τους γιατρούς που ανέφερες.
Και οι δύο γιατροί είναι καλοί αν και πιστεύω ότι την ίδια δουλειά μπορούν αν σου κάνουν και στη Κύπρο (πολύ φθηνότερα).
Θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι, άσχετα με το τι βλέπεις στις φωτογραφίες των γιατρών, η μεταμόσχευση μαλλιών δεν κάνει θαύματα.
Δες περιστατικά από κοντά και βγάλε μια άποψη για το αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα ή όχι.
Μη βασίζεσαι σε φωτογραφίες πριν - μετά ακόμα και αν αυτές προέρχονται από ασθενή.
Σίγουρα τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων είναι καλύτερα από ότι πριν 10 χρόνια αλλά έχουν πολύ δρόμο ακόμα ...

Aαααααχ ρε φίλε Tropheus,
κάθε φορά που βλέπω ένα ωραίο αποτέλεσμα και παίρνω κουράγιο...μέτα βλέπω και ένα post σου και μου φεύγει...
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα αν φταίει η τελειομανεία σου(την έχω και γω..) ή απλά είναι τόσο παραπλανιτικά όλα...
Και φαντάσου είσαι μια περίπτωση που ούτε μεγάλο θέμα είχες και καλό αποτέλεσμα απέκτησες..
 

pavlos

Member
Μια συμβουλή
Να ακούτε αυτά που λέει ο Tropheus, Ο Tropheus δεν είναι τελειομανής είναι αντικειμενικός , έχει περιγράψει πάμπολλες φορές τι δίνει η μεταμόσχευση στην πραγματικότητα και τι οι φωτογραφίες.
Συμφωνώ και με την κριτική πανου και φλοσκαρα.
Εμένα προσωπικά με βοήθησαν και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά για την βοήθεια που μου έδωσε.


Επίσης από την ώρα που σταμάτησαν να ποστάρουν τα παλιά μέλη το σιτε έχει χάσει την παλιά του αιγλη.
Μακάρι να ανατραπεί
 

giannis1991

Well-Known Member
γνωμη μου οτι ο τροφ ειναι τελειομανης αλλα ειναι και αντικειμενικος και με πολλες γνωσεις...
αλλα ανθρωπος που ειναι 40 ειναι nw2(και ουτε γτ με το κουρεμα που κανει ειναι σαν τον βαμβακουλα)και παρολαυτα κανει οχι μια αλλα δυο επεμβασεις(και απο την στιγμη που εχανε μαλλια απο πολυ μικρη ηλικια θα επρεπε να ειναι υπερευτυχισμενος με αυτη την καταληξη) τοτε παραειναι τελειομανης....(και μαγκια του εννοειται,δεν το κρινω).
 

pavlos

Member
την δευτερη την εκανε για να <ταιριαξει> την πυκνοτητα των φυσικων μαλλιων πισω που εχει με τα μπροστα,
εαν δεν κανεισ μεταμοσχευση δεν μπορεισ να καταλαβεις αυτο που φωναζει (και σωστα κανει) τοσα χρονια ο Tropheus
εαν κανω λαθος ας με διορθωσει ο Tropheus
 

tropheus

Well-Known Member
pavlos είπε:
την δευτερη την εκανε για να <ταιριαξει> την πυκνοτητα των φυσικων μαλλιων πισω που εχει με τα μπροστα,
εαν δεν κανεισ μεταμοσχευση δεν μπορεισ να καταλαβεις αυτο που φωναζει (και σωστα κανει) τοσα χρονια ο Tropheus
εαν κανω λαθος ας με διορθωσει ο Tropheus

Έτσι ακριβώς είναι Παύλο...

Εξ' αρχής έπεσα θύμα των φωτογραφιών που έβλεπα στα διάφορα forum ακόμα και από τους ίδιους τους ασθενείς. Κατέβασα πάρα πολύ τη hairline και ακόμα τρέχω (!!!) για να καταφέρω να μειώσω τη διαφορά πυκνότητας μεταξύ μεταμοσχευμένων και προγενέστερων μαλλιών.

Είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό αυτό που βλέπεις στις φωτογραφίες από την πραγματικότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ios80

New Member
μαγκας ειναι ο γιατρος που οχι μονο κανει σωστη τοποθετηση αλλα που μπορει να προβλεψει την μελλοντικη καραφλα και να κανει την αναλογη δουλεια.
 

tropheus

Well-Known Member
ios80 είπε:
μαγκας ειναι ο γιατρος που οχι μονο κανει σωστη τοποθετηση αλλα που μπορει να προβλεψει την μελλοντικη καραφλα και να κανει την αναλογη δουλεια.

Καλό θα ήταν αλλά δυστυχώς η εξέλιξη της αραίωσης δε μπορεί να προβλεπτεί :(
Έτσι όλοι οι σχετικοί γιατροί δουλεύουν κάνοντας εικασίες ...
 

aris@

Member


Αρα κάνω μεταμόσχευση ????

ΠΟΥ αξίζει πραγματικά και πόσο?????

Το regain πρέπει να το κόψω (έστω και αυτό το λίγο που βάζω) και εάν ναι πόσο καιρό πριν????​
 

n094

Active Member
το ριγκειν μπορείς να το κόψεις και 5 μέρες πριν από την μμ. Βασικά το ριγκειν το κόβεις πριν την μμ γιατί απλά το συγκεκριμένο σκεύασμα κάνει υπεραιμάτωση (έτσι κάπως άλλωστε λειτουργεί για τους θύλακες) κάτι που σημαίνει ότι κατά τη διάρκεια της επέμβασης μμ μπορεί να αιμορραγείς περισσότερο, κάτι που δυσκολεύει τη διαδικασία. Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τον Τροφέα και θα σου έλεγα να δεις από κοντά αποτελέσματα (λαμβάνοντας πληροφορίες για το μέγεθος του προβλήματος προ μμ, αριθμό τριχών/μοσχευμάτων που χρησιμοποιήθηκαν, μέθοδο κλπ) και μετά να αποφασίσεις. Όσο για τους γιατρούς που αναφέρεις και οι δύο έχουν καλό όνομα, από ότι ξέρω μάλιστα για κάποια φεγγάρια δούλεψαν και στην Ελλάδα, ωστόσο και εγώ πιστεύω ότι παρόμοια αποτελέσματα μπορείς να πετύχεις, τόσο σε Κύπρο (HDC), όσο και στην Ελλάδα (DHI). οπότε το καλύτερο θα ήταν να δεις αποτελέσματα των δύο κοντινών κλινικών από κοντά και αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, να προσπαθήσεις να δεις από κοντά και των Cole, Bissanga.
 

koskar

Member
aris@ είπε:


Αρα κάνω μεταμόσχευση ????

ΠΟΥ αξίζει πραγματικά και πόσο?????

Το regain πρέπει να το κόψω (έστω και αυτό το λίγο που βάζω) και εάν ναι πόσο καιρό πριν????​

Φιλε προς το παρόν η μεταμόσχευση είναι η μοναδική λύση για να πεις ότι κάνεις κάτι πιο μόνιμο για να καλυτερευσεις την εικόνα σου.
Όμως το τιμημα της μεταμόσχευσης μαλλιων είναι αρκετα μεγάλο, οικονομικό αρχικά αλλα και χρονοβόρο. Δεν προκειται για μια απλή διαδικασία. Θέλει χρόνο και πολύ υπομονή.
Για το που αξίζει εαν ψαξεις λιγο στο forum θα βρεις αρκετες επιλογες. Μια συμβουλη. Μην βιαστεις να επιλέξεις άμεσα και χωρίς εκτενή έρευνα. Προσωπικά θεωρω ότι εάν 6-μηνο πρέπει να το δαπανήσεις στην αναζήτηση και στο on-line consulatation με τους διαφορους γιατρούς/κλινικές πριν καταλήξεις.
 

kizcos

Member
Παίδες χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Είχα καιρό να μπω στο site λόγω του ότι δεν είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο. 11 μήνες μετά τη μεταμόσχευση όλα βαίνουν καλώς. Είμαι πολύ χαρούμενος με το αποτέλεσμα! Τελικά άξιζε τον κόπο.
Είχα καιρό να δω φίλους και συγγενείς και τους αντάμωσα στις διακοπές των Χριστουγέννων και μου έλεγαν ότι μπράβο που άλλαξες το κούρεμα, ή ότι σου πάει το νέο χτένισμα κλπ. Πού να 'ξεραν!!!
Σας παραθέτω και φωτος και περιμένω σχόλιά σας.
Για το hairline, όπου και μπήκαν οι περισσότερες τρίχες είμαι οκ. Για πιο πίσω θα χρειαστώ και δεύτερη μεταμόσχευση κάποια στιγμή στο μέλλον. Προς το παρόν ακολουθώ θεραπεία με revivogen καθημερινά και λούσιμο με το revivogen shampoo και μια φορα τη βδομάδα με fungoral. Είχα δοκιμάσει το σκευάσμα μινοξ της κλινικής αλλά μου προκάλεσε οίδημα και το έκοψα.
Στα απρόοπτα να αναφέρω ένα σπυράκι/καγκαθάκι που εμφανίστηκε σε ένα σημείο στην περιοχή του στριπ κατά το καλοκαίρι. Δεν έδωσα σημασία, έβαλα λίγο betadine τοπικά και οκ. Μετά από 20-25 μέρες ξαναεμφανίστηκε και φανταστηκα ότι θα ερεθίστηκε το σημείο από το καπέλο ή κάτι άλλο. Πάλι betadine και έφυγε. Την τρίτη φορά που εμφανίστηκε επισκέφτηκα δερματολόγο. Τελικώς είχε απομείνει κομμάτι από τα ράμματα που έκανε τη μόλυνση. Από την HDC μου είχαν τονίσει τα ράμματα να κοπούν ένα-ένα, αλλά μετά τις 15 μέρες και ενώ ήμουν στην Αθήνα, επισκέφτηκα ένα νοσοκομείο για τη δουλεια αυτή. Εκεί για πρώτη φορά έβλεπαν τόσο λεπτά ράμματα που δυσκολεύονταν να τα βρουν και έκοψαν μόνο την αρχή και το τέλος, δηλαδή όπου ήταν οι κόμποι. Κάποιο κομμάτι όμως έμεινε αλλά τώρα είμαι μια χαρά!
Η ψυχολογία πλέον στα ύψη.
 

koskar

Member
kizcos είπε:
Παίδες χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Είχα καιρό να μπω στο site λόγω του ότι δεν είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο. 11 μήνες μετά τη μεταμόσχευση όλα βαίνουν καλώς. Είμαι πολύ χαρούμενος με το αποτέλεσμα! Τελικά άξιζε τον κόπο.
Είχα καιρό να δω φίλους και συγγενείς και τους αντάμωσα στις διακοπές των Χριστουγέννων και μου έλεγαν ότι μπράβο που άλλαξες το κούρεμα, ή ότι σου πάει το νέο χτένισμα κλπ. Πού να 'ξεραν!!!
...
Η ψυχολογία πλέον στα ύψη.
Τελικά αυτο ειναι το σημαντικότερο σε μια μεταμόσχευση να νιωθεις την ψυχολογία και την αυτοπεποιθεσή σου στα ύψη. Πάντως με τοσο μεγαλη αλλαγη και να μην εχουν καταλάβει τιποτα μάλλον εχουν να σε δουν πολλα χρόνια...
 
Μπλουζα