DoctorWho, Dr. Jose Lorenzo, FUE, 2601g, 09/03/2022

Gianney

Well-Known Member
Καλή φύτρωση, Ωραίος ο σχέδιασμος ούτε επιθετικός ούτε συντηρητικός.Ξες πόσα έβαλες στα δύο temporal peaks γτ με ενδιαφέρει και εμένα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DoctorWho

Well-Known Member
Καλή φύτρωση, Ωραίος ο σχέδιασμος ούτε επιθετικός ούτε συντηρητικός.Ξες πόσα έβαλες στα δύο temporal peaks γτ με ενδιαφέρει και εμένα;
Χωρίς να ξέρω ακριβή αριθμό, αν σκεφτείς ότι βγήκαν σύνολο 500 μονοτριχα, τα οποία χρησιμοποιήθηκαν για την Hairline και τα peaks εξ ολοκλήρου τέτοια θεωρώ καμία 200αρα στο καθένα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλή σου επιτυχία φίλε μου. Η περίπτωση σου αποτελεί παράδειγμα για εμένα που είμαι ένα τσακ μικρότερος σου. Μακάρι να με σταθεροποιήσει όπως εσένα και μακάρι να έχω την υπομονή να αντέξω ως τα 26 μέχρι να μπω. Μία ερωτησούλα, στην υπόλοιπη λήπτρια σου ο Λορένζο παρατήρησε μινιατούρα ; Να έχεις μία απόλυτη φύτρωση σου εύχομαι !
 

DoctorWho

Well-Known Member
Καλή σου επιτυχία φίλε μου. Η περίπτωση σου αποτελεί παράδειγμα για εμένα που είμαι ένα τσακ μικρότερος σου. Μακάρι να με σταθεροποιήσει όπως εσένα και μακάρι να έχω την υπομονή να αντέξω ως τα 26 μέχρι να μπω. Μία ερωτησούλα, στην υπόλοιπη λήπτρια σου ο Λορένζο παρατήρησε μινιατούρα ; Να έχεις μία απόλυτη φύτρωση σου εύχομαι !
Καλησπέρα φίλε μου. In fina we trust. Είχε δει ένα ~10%miniaturisation στο crown και μου είπε για το τσουλούφι μπροστά ότι φαίνεται ότι έχει/είχε ξεκινήσει η λέπτυνση αλλά προφανώς η φίνα το κράτησε σε πολύ καλό επίπεδο και σταθερό. Για την ακρίβεια στο consultation μου είπε, "άσχετα αν θα κάνεις την επέμβαση ή όχι την φίνα δεν πρέπει με τίποτα να τη σταματήσεις".
 

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου. In fina we trust. Είχε δει ένα ~10%miniaturisation στο crown και μου είπε για το τσουλούφι μπροστά ότι φαίνεται ότι έχει/είχε ξεκινήσει η λέπτυνση αλλά προφανώς η φίνα το κράτησε σε πολύ καλό επίπεδο και σταθερό. Για την ακρίβεια στο consultation μου είπε, "άσχετα αν θα κάνεις την επέμβαση ή όχι την φίνα δεν πρέπει με τίποτα να τη σταματήσεις".
Σχετικά με την φίνα ,που την χρησιμοποιεις από τόσο μικρή ηλικία αλλά και για αρκετά χρόνια σου έχει πει τίποτα;Για εξετάσεις , παρενέργειες κτλ;
 

DoctorWho

Well-Known Member
Σχετικά με την φίνα ,που την χρησιμοποιεις από τόσο μικρή ηλικία αλλά και για αρκετά χρόνια σου έχει πει τίποτα;Για εξετάσεις , παρενέργειες κτλ;
Όχι. Και δεν υπάρχει και κάτι άλλο, πριν ξεκινήσω να παίρνω έκανα για αρκετό διάστημα την δική μου έρευνα (σε βάσεις ιατρικών δεδομένων όπως το pubmed) ψάχνοντας να βρω τι πραγματικά δεδομένα υπάρχουν επί του θέματος. Τα πιο ενδιαφέροντα που βρήκα αφορούσαν το γεγονός ότι στην πλειοψηφία οι όποιες παρενέργειες ήταν να εμφανιστούν εμφανιζόταν στο πρώτο τρίμηνο ειδάλλως δεν εμφανίζονταν ποτέ. Δεν υπάρχει ούτε από άποψη φυσιολογίας ούτε σε κλινικό επίπεδο τεκμήριο ότι η ηλικία που ξεκινάς φίνα σχετίζεται με ανεπιθύμητες, πόσον δε μεσο/μακροπρόθεσμες. Η dht έχει αποδεδειγμένο ρόλο κατά την εφηβεία, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάτι γνωστό οπότε ενδέχεται να είναι κάποια ασήμαντη λειτουργία ή να αποτελεί απλή γενετική παρακαταθήκη χωρίς σκοπό (όπως η πλειοψηφία των γονιδίων που φέρουμε).
 

Gianney

Well-Known Member
Όχι. Και δεν υπάρχει και κάτι άλλο, πριν ξεκινήσω να παίρνω έκανα για αρκετό διάστημα την δική μου έρευνα (σε βάσεις ιατρικών δεδομένων όπως το pubmed) ψάχνοντας να βρω τι πραγματικά δεδομένα υπάρχουν επί του θέματος. Τα πιο ενδιαφέροντα που βρήκα αφορούσαν το γεγονός ότι στην πλειοψηφία οι όποιες παρενέργειες ήταν να εμφανιστούν εμφανιζόταν στο πρώτο τρίμηνο ειδάλλως δεν εμφανίζονταν ποτέ. Δεν υπάρχει ούτε από άποψη φυσιολογίας ούτε σε κλινικό επίπεδο τεκμήριο ότι η ηλικία που ξεκινάς φίνα σχετίζεται με ανεπιθύμητες, πόσον δε μεσο/μακροπρόθεσμες. Η dht έχει αποδεδειγμένο ρόλο κατά την εφηβεία, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάτι γνωστό οπότε ενδέχεται να είναι κάποια ασήμαντη λειτουργία ή να αποτελεί απλή γενετική παρακαταθήκη χωρίς σκοπό (όπως η πλειοψηφία των γονιδίων που φέρουμε).
Οπότε από παρενέργειες κομπλέ ,δεν έκανες εξετάσεις που ακούω για psa ορμόνολογικες κτλ η δεν χρειάζονται;
 

DoctorWho

Well-Known Member
Οπότε από παρενέργειες κομπλέ ,δεν έκανες εξετάσεις που ακούω για psa ορμόνολογικες κτλ η δεν χρειάζονται;
Δεν έχω βρει να έχουν κάποια αξία/χρησιμότητα, ούτε μπορώ να σκεφτώ κάποια ένδειξη. Ειδικά psa τελείως άσχετο. Η λήψη φινασ μάλιστα μειώνει τον κίνδυνο για Ca προστάτη...
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Από καρδιάς καλή επιτυχία μικρέ γιατρέ!!!
Έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στους νεαρούς συμπάσχοντες...

Εφελκίδες!! Καιρό τώρα έψαχνα αυτή τη λέξη ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Φίλε μου καλη επιτυχία!!! Κάπως έτσι θα ήμουν σίγουρα (μάλλον λίγο καλυτερα) αν έκανα το ίδιο όπως εσυ δηλαδή φίνα πριν γίνει το κακό απλά ευτυχώς μέσα στην ατυχία μου έστω είχα πολυ αργή εξέλιξη με εξαίρεση τον τελευταίο καιρό!!!
Temporal ίσα ίσα συμπαθητικα αλλά με parietal που αγγίζει τις 200 τρίχες και occipital γαϊδουρι έτοιμο να υπομείνει τα παντα(περασες και τον Ιουλιο) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα...
Άσπρος και εσυ σαν και μένα αλλά μακάρι να είχα το χρώμα σου στην τρίχα πολυ καλο για αντίθεση!
Τώρα για την τοποθέτηση κτλπ δεν έχω να πω κάτι απλά σε 6 μήνες θα τρελαθείς από τη χαρά σου!!! Ακόμα και σε αυτήν την ηλικία θα κερδίσεις χρόνια!
Καλη επιτυχία!
 

Troufas

Active Member
Καλημέρα,

κατ΄αρχάς σε ευχαριστούμε για τη διάθεσή σου να παρουσιάσεις την επέμβαση και την πορεία σου.
Φαίνεται ήδη υψηλής ποιότητας παρουσίαση με δομημένο λόγο, τεκμηρίωση και επιστημονικά στοιχεία - με αναφορά σε βάσεις ιατρικών δεδομένων (pubmed).
Προσωπικά θα την παρακολουθήσω με μεγάλη προσοχή, δεδομένου ότι έχουμε πολλα κοινά χαρακτηριστικά (χρώμα μαλλιών, κοντινό παχος τρίχας και σημείο δυνητικής επέμβασης - κατέβασμα hairline & temporal), καθώς σκέφτομαι να προχωρήσω και εγώ σε σύντομο χρονικό διάστημα με τον ίδιο γιατρό.
Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!
 

vlafo

Well-Known Member
DoctorWho
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Σε παρακολουθώ καιρό στο νήμα σου για αυτά που έγραφες,και αν και μικρός ήσουν πολύ συνειδητοποιημένος και ψαγμένος.
Μετά από χρόνια λοιπόν παλινωδιών και ταλαιπωρίας,ήρθε και η στιγμή για σένα.
Το μόνο που σου επισημαίνω,είναι πως θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου,πως η φίνα σε κρατάει και θα σε κρατάει,γιατί την ξεκίνησες πολύ μικρός και η επίδραση της είναι εντελώς διαφορετική σε αυτές τις ηλικίες,αλλά και πολύ νωρίς,πράγμα που θα σε διατηρήσει για μερικά ακόμα χρόνια.
Θα πρέπει όμως να είσαι σε επιφυλακή να μπορείς άμεσα να διαγνώσεις,πότε θα αρχίσει να υποχωρεί η δράση της(ήδη παίρνεις μεγαλύτερη ποσότητα από τη συνιστώμενη) και να επέμβεις πάλι ενδεχομένως με ντούντα (δεν υπάρχει και κάτι άλλο).
Τη δράση της να τη θεωρείς δεδομένο πως θα πάψει να έχει την ίδια αποτελεσματικότητα περίπου στη δεκαετία (είτε λίγο περισσότερο είτε λίγο λιγότερο).
 

DoctorWho

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια. Νιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη προς το forum για τις πολύτιμες γνώσεις που μου προσέφερε με βάση και τις οποίες έκανα τις επιλογές που έκανα. Μην νομίζετε ότι τις ειδικές πληροφορίες σχετικά με ένα τόσο εξειδικευμένο πεδίο της ιατρικής τις λαμβάνει κάποιος σε οποιαδήποτε ιατρική σχολή, ή ιατρικό εγχειρίδιο και στοιχηματίζω ότι πολλοί γιατροί που ασχολούνται μάλιστα με το αντικείμενο δεν φτάνουν στο βαθμό ανάλυσης και συστηματοποίησης του ζητήματος που γίνεται εδώ. Μάλιστα είχαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Lorenzo , όταν του ανέφερα ότι μέσα από την προσωπική μου εμπειρία και ενασχόληση με τον τομέα των μεταμοσχεύσεων μου γεννήθηκε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ δυνάμει και εγώ στο μέλλον με το αντικείμενο ως γιατρός πέρα από ασθενής. Και ο ίδιος άλλωστε, για όποιον δεν το γνωρίζει, ήταν αρχικά γενικός χειρουργός και θωρακοχειρουργός πριν κάνει στροφή καριέρας στη μεταμόσχευση μαλλιών, μετά και από τη δική του εμπειρία καθώς και αυτός από τα 35 του λαμβάνει φιναστεριδη (20+ χρόνια) και έχει λάβει με μεταμόσχευση το μεγαλύτερο μέρος των μαλλιών του. Θα ήθελα τέλος κάποια στιγμή μια ανάλυση/σχολιασμό και του @CVIAL ως προς τα νούμερα/τοποθέτηση κλπ της περίπτωσης μου, όταν βρει χρόνο, από καθαρά ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ DoctorWho, σκόπιμα δεν γράφω πολλά στο νήμα σου γιατί καλό είναι κάποια στιγμή να παίρνει την σκυτάλη και νέο αίμα και να βγαίνει μπροστά, ειδικά όταν έχει τις δυνατότητες. Επειδή όμως μου το ζήτησες θα τοποθετηθώ πάνω στα στατιστικά σου τις επόμενες μέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Καλή επιτυχία Γιατρέ Ποιός, ενδιαφέρουσα η περιπτωσή σου κ εύχομαι να είναι περίπτωση 1ς και έξω αποκαταστάσεως. Το γράφω αυτό με επιφύλαξη μιας και δεν έχω κοιτάξει τα stats σου ακόμη.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια. Νιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη προς το forum για τις πολύτιμες γνώσεις που μου προσέφερε με βάση και τις οποίες έκανα τις επιλογές που έκανα. Μην νομίζετε ότι τις ειδικές πληροφορίες σχετικά με ένα τόσο εξειδικευμένο πεδίο της ιατρικής τις λαμβάνει κάποιος σε οποιαδήποτε ιατρική σχολή, ή ιατρικό εγχειρίδιο και στοιχηματίζω ότι πολλοί γιατροί που ασχολούνται μάλιστα με το αντικείμενο δεν φτάνουν στο βαθμό ανάλυσης και συστηματοποίησης του ζητήματος που γίνεται εδώ. Μάλιστα είχαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Lorenzo , όταν του ανέφερα ότι μέσα από την προσωπική μου εμπειρία και ενασχόληση με τον τομέα των μεταμοσχεύσεων μου γεννήθηκε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ δυνάμει και εγώ στο μέλλον με το αντικείμενο ως γιατρός πέρα από ασθενής. Και ο ίδιος άλλωστε, για όποιον δεν το γνωρίζει, ήταν αρχικά γενικός χειρουργός και θωρακοχειρουργός πριν κάνει στροφή καριέρας στη μεταμόσχευση μαλλιών, μετά και από τη δική του εμπειρία καθώς και αυτός από τα 35 του λαμβάνει φιναστεριδη (20+ χρόνια) και έχει λάβει με μεταμόσχευση το μεγαλύτερο μέρος των μαλλιών του. Θα ήθελα τέλος κάποια στιγμή μια ανάλυση/σχολιασμό και του @CVIAL ως προς τα νούμερα/τοποθέτηση κλπ της περίπτωσης μου, όταν βρει χρόνο, από καθαρά ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.
Είσαι και γιατρός, καλή ιδέα θα είναι στο μέλλον να ασχοληθείς με τη ΜΜ ως γιατρός.
Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον τομέας και δε θα πάψει ποτέ να είναι.
Αντίθετα ενόσω περνάνε τα χρόνια θα γίνεται πιο ενδιαφέρον γενικά.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Αγαπητέ DoctorWho, σκόπιμα δεν γράφω πολλά στο νήμα σου γιατί καλό είναι κάποια στιγμή να παίρνει την σκυτάλη και νέο αίμα και να βγαίνει μπροστά, ειδικά όταν έχει τις δυνατότητες. Επειδή όμως μου το ζήτησες θα τοποθετηθώ πάνω στα στατιστικά σου τις επόμενες μέρες.
Θα κάνω μια προσπάθεια συγκρίνοντας με σχολιασμό σου σε άλλο νήμα. Λοιπόν, το πάχος της τρίχας είναι στα 51μ επομένως λίγο κάτω από το μέσο όρο (μου είναι γνωστό ότι διαθέτω λεπτή τρίχα), με θετικό το χρώμα (καστανόξανθο σε ανοιχτό δέρμα). Έκταση δότριας 266cm2 με 10.666g μια αρκετά εκτενής δότρια αν και όχι γιγάντια. Ο συνολικός λόγος 2,62 h/FU είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο προσφέροντας συνολικά περίπου 28.000 διαθέσιμες τρίχες για μεταμόσχευση. Αυτό είναι ουσιαστικά και το βασικό μου ατού. Η λήπτρια υπολογίστηκε στα 37g/cm2 ωστόσο το εμβαδόν της λήπτριας υπολογίστηκε σε 121cm2 που αντικατοπτρίζει μια πολύ ευρύτερη περιοχή αυτής στην οποία πραγματικά τοποθετήθηκε η πλειοψηφία των grafts (δηλαδή στους δύο κροτάφους και στο κατέβασμα της hairline κατά 1-1.5cm. Σε κενές περιοχές η πραγματική πυκνότητα μετρήθηκε στο 37g/cm2 όπου με 2,75 λόγο πάμε σε κάτι πάνω από 100 τρίχες/cm2 (101,75). Tο τελικό CV (coverage value) ήταν 5,19 (RRCV) με στόχο το 5,4. Και αυτό λαμβάνει υπόψη άραγε το ότι πρακτικά στην περιοχή που έγινε εμφύτευση κατά 80% υπήρχε ήδη μαλλί; (δηλαδή με εξαίρεση τους κροτάφους). Έχω μια επιφύλαξη για το 37g/cm2... Επιλέχθηκε τέτοια πυκνότητα ενόψει του καλού λόγου που βρέθηκε ότι έχω; Έχω δει και 40-45g/cm2 από τον λορέντζο. Έπαιξε ρόλο και η πυκνότητα των πραγματικών μου μαλλιών;
 
Μπλουζα