Ποια ειναι η καλυτερη τοπικη φιναστεριδη? και γνωμες

nine

Active Member
Βλέπω και γω περιέργα πράγματα.
Νομίζω είναι ψυχολογικό και λόγω της έντονης ανησυχίας.
Είσαι ανήσυχος/ανασφαλής χαρακτήρος γενικά;

Πλεον όχι δεν θα το έλεγα τόσο.
Αλλά δεν μπορώ να το μη το αναφέρω όταν απο 2η-3η μέρα χρήσης ξεκίνησε. Περισσοτερο με προβληματισε που το επιβεβαιωσα και στην oral χρηση.
Δεν ειναι οπως την στυση που εκει ξερεις οτι μπορει να ερθει αυτο το side effect και ισως το εχεις λογω αγχους/placebo. Δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοιο side με φινα ποσο μαλλον με topical χρηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Πλεον όχι δεν θα το έλεγα τόσο.
Αλλά δεν μπορώ να το μη το αναφέρω όταν απο 2η-3η μέρα χρήσης ξεκίνησε. Περισσοτερο με προβληματισε που το επιβεβαιωσα και στην oral χρηση.
Είναι λίγο δύσκολο να βγάλει παρενέργεια η τοπική φίνα αλλά όχι ακατόρθωτο.
Ίσως το μιλήσεις και με κάποιο σοβαρό δερματολόγο;
 

nine

Active Member
Είναι φυσιολογικό να υπάρχει μεγαλύτερη αραίωση και shedding μετά από 1μιση μήνα χρήση τοπικής φιναστεριδη 1 φορά την ημέρα;

Είμαι νέος στη θεραπεία

Όσοι ξεκινήσατε φίνα είχατε στην αρχή shedding όπως στην μινοξ;

Να σημειωθεί ότι ήδη βάζω μινοξ καθημερινά τα τελευταία 4 χρόνια 1 φορά την ημέρα
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Είναι φυσιολογικό να υπάρχει μεγαλύτερη αραίωση και shedding μετά από 1μιση μήνα χρήση τοπικής φιναστεριδη 1 φορά την ημέρα;

Είμαι νέος στη θεραπεία

Όσοι ξεκινήσατε φίνα είχατε στην αρχή shedding όπως στην μινοξ;

Να σημειωθεί ότι ήδη βάζω μινοξ καθημερινά τα τελευταία 4 χρόνια 1 φορά την ημέρα
Ναι είναι φυσιολογικό, καθώς σου απομακρύνει αδύναμες τρίχες οι οποίες θα επανέλθουν αργότερα πιο υγιείς.
 

nine

Active Member
Ναι είναι φυσιολογικό, καθώς σου απομακρύνει αδύναμες τρίχες οι οποίες θα επανέλθουν αργότερα πιο υγιείς.

Μάλιστα ευχαριστώ, γιατί τις πρώτες εβδομάδες είχα την εντύπωση πως έφτιαχνε η ποιότητα στο μαλλί κυρίως όπως το έβλεπα στο βρεγμένο και μετά από 1 μήνα έχασα έδαφος
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Μάλιστα ευχαριστώ, γιατί τις πρώτες εβδομάδες είχα την εντύπωση πως έφτιαχνε η ποιότητα στο μαλλί κυρίως όπως το έβλεπα στο βρεγμένο και μετά από 1 μήνα έχασα έδαφος
Συνέχισε έτσι, είναι πολύ νωρίς για να δεις την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου.
 

Gianney

Well-Known Member
Είναι φυσιολογικό να υπάρχει μεγαλύτερη αραίωση και shedding μετά από 1μιση μήνα χρήση τοπικής φιναστεριδη 1 φορά την ημέρα;

Είμαι νέος στη θεραπεία

Όσοι ξεκινήσατε φίνα είχατε στην αρχή shedding όπως στην μινοξ;

Να σημειωθεί ότι ήδη βάζω μινοξ καθημερινά τα τελευταία 4 χρόνια 1 φορά την ημέρα
Η μινοξ μετά από 4 χρόνια δεν σε έπιανε και ξεκίνησες τοπική φίνα να υποθέσω έτσι;
 

nine

Active Member
Η μινοξ μετά από 4 χρόνια δεν σε έπιανε και ξεκίνησες τοπική φίνα να υποθέσω έτσι;

Ακριβώς, όχι μόνο δεν με πιάνει αλλά είμαι και πολύ χειρότερα από όταν την ξεκίνησα.

Για την μινοξ θα σου πως όταν την ξεκίνησα το 2017 για πρώτη φορά το πρώτο τετράμηνο ήταν τρομερή επιτυχία. Με είχε κατεβάσει 1μιση κλίμακα Norwood με τρελό regrowth μέχρι και στα temples. Είχα να δω το μαλλί μου έτσι ακόμα και πριν την ΑΑ, ήταν χοντρή και κατάμαυρη παντού η τρίχα με μόλις 1 φορά την ημέρα. Όλοι με ρωτούσαν αν είχα κάνει μεταμόσχευση!!

Δεν πίστευα κι εγώ πριν ξεκινήσω χωρίς υπερβολή το αποτέλεσμα της τότε στα 24.

Πλέον έχω χάσει όλα αυτά τα κέρδη από τον 2ο χρόνο χρήσης και κάθε χρόνο είμαι πολύ χειρότερα από τότε που ξεκίνησα
 

Gianney

Well-Known Member
Ακριβώς, όχι μόνο δεν με πιάνει αλλά είμαι και πολύ χειρότερα από όταν την ξεκίνησα.

Για την μινοξ θα σου πως όταν την ξεκίνησα το 2017 για πρώτη φορά το πρώτο τετράμηνο ήταν τρομερή επιτυχία. Με είχε κατεβάσει 1μιση κλίμακα Norwood με τρελό regrowth μέχρι και στα temples. Είχα να δω το μαλλί μου έτσι ακόμα και πριν την ΑΑ, ήταν χοντρή και κατάμαυρη παντού η τρίχα με μόλις 1 φορά την ημέρα. Όλοι με ρωτούσαν αν είχα κάνει μεταμόσχευση!!

Δεν πίστευα κι εγώ πριν ξεκινήσω χωρίς υπερβολή το αποτέλεσμα της τότε στα 24.

Πλέον έχω χάσει όλα αυτά τα κέρδη από τον 2ο χρόνο χρήσης και κάθε χρόνο είμαι πολύ χειρότερα από τότε που ξεκίνησα
Μην ανησυχείς με την τοπική φίνα θα φέρεις καλό αποτέλεσμα φίλε το ελπίζω δηλ αλλιώς χάπι
 

nine

Active Member
Για τους "ειδικους" της τοπικης φιναστεριδης:

Έχω δυο seraqua finasteride 0.1% 50ml μια απο κλινικη και μια απο φαρμακειο (της fagron πρεπει να ειναι γιατι γραφουν seraqua).

η μια δοση απο το καθε ενα νομιζω διαφερει στην ποσοτητα. τι λετε;
και οι 2 συσκευασιες δινουν 1mg φινα στην δοση; σαν να ειμαι στη δοση του proscar;

Απο την 1η συσκευσια της κλινικης 1 δοση

fina1.jpg

Απο την 2η συσκευασια του φαρμακειο 1 δοση

fina2.jpg

και οι 2 συσκευασιες μαζι :cool:

fina3.jpg


Νομιζω πως η πρωτη συσκευσια δινει διπλη δοση και ειναι σαν να βαζω 2 φορες, αρα οταν ειμαι απο την δευτερη φινα να βγαζω 2 φορες την ποσοτητα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Η καλύτερη είναι ο αφρός της Fagron. Με 0.1% φιναστερίδη. Πας σε ένα φαρμακείο και ζητάς να στον παραγγείλουν.

Link;

Βρηκα αυτο εδω,
Γι'αυτο μιλαμε;

Δεν ειναι κατι εντελως ετοιμο;

Αν οχι, μηπως μπορει καποιος να δωσει αναλυτικες οδηγιες, βηματα, πως και τι για τυχον αναμιξη κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

jersey

Well-Known Member
Link;

Βρηκα αυτο εδω,
Γι'αυτο μιλαμε;

Δεν ειναι κατι εντελως ετοιμο;

Αν οχι, μηπως μπορει καποιος να δωσει αναλυτικες οδηγιες, βηματα, πως και τι για τυχον αναμιξη κλπ
Ναι αυτό. πήγαινε σε εναν φαρμακοποιο και ζήτα το, θα στο φτιάξει αυτός.
 

Kostas97

Well-Known Member
Link;

Βρηκα αυτο εδω,
Γι'αυτο μιλαμε;

Δεν ειναι κατι εντελως ετοιμο;

Αν οχι, μηπως μπορει καποιος να δωσει αναλυτικες οδηγιες, βηματα, πως και τι για τυχον αναμιξη κλπ
Απο το μπουκαλι που βλεπω στη φωτο καθως και το προιον που εχει το παληκαρι στο χερι, οχι δεν ειναι αυτο.
Αυτο ειναι ΑΦΡΟΣ.
Ας περιμενουμε να μας πει ποιος ακριβως πηρε.
 

nine

Active Member
Για τους "ειδικους" της τοπικης φιναστεριδης:

Έχω δυο seraqua finasteride 0.1% 50ml μια απο κλινικη και μια απο φαρμακειο (της fagron πρεπει να ειναι γιατι γραφουν seraqua).

η μια δοση απο το καθε ενα νομιζω διαφερει στην ποσοτητα. τι λετε;
και οι 2 συσκευασιες δινουν 1mg φινα στην δοση; σαν να ειμαι στη δοση του proscar;

Απο την 1η συσκευσια της κλινικης 1 δοση

Προβολή συνημμένου 41810

Απο την 2η συσκευασια του φαρμακειο 1 δοση

Προβολή συνημμένου 41811

και οι 2 συσκευασιες μαζι :cool:

Προβολή συνημμένου 41812


Νομιζω πως η πρωτη συσκευσια δινει διπλη δοση και ειναι σαν να βαζω 2 φορες, αρα οταν ειμαι απο την δευτερη φινα να βγαζω 2 φορες την ποσοτητα;


Σχετικά με την δόση που έγραψα πιο πάνω για το 1mg finasteride/daily σύμφωνα με τον φαρμακοποιο είναι οι 2μιση-3 δοσεις περιπου της συσκευασιας 2.
 

Harris_G

Well-Known Member
Link;

Βρηκα αυτο εδω,
Γι'αυτο μιλαμε;

Δεν ειναι κατι εντελως ετοιμο;

Αν οχι, μηπως μπορει καποιος να δωσει αναλυτικες οδηγιες, βηματα, πως και τι για τυχον αναμιξη κλπ
Ειναι παρα πολυ καλο, δε το βλεπει το Regaine ακομα και σε ποιοτητα μπορω να πω. Για τη διαφορα στην τιμη τα λογια ειναι περιττα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ειναι παρα πολυ καλο, δε το βλεπει το Regaine ακομα και σε ποιοτητα μπορω να πω. Για τη διαφορα στην τιμη τα λογια ειναι περιττα.
Χαρη το δοκιμασες ;; και εμένα το MFT με εχει αφήσει απολυτα ικανοποιημένο. 2 χρονια παίρνω μινοξ από φαγκρον και φέτος έβαλα και kirkland λόγω ξεκινήματα oral fina.
Μια γενική παρατηρησ που έκανα είναι ότι το συγκεκριμένο προϊόν λόγω του ότι ο αφρός δεν είναι τόσο πρώτος, ειναι αρκετα πιο βέβαιο ότι θα φτάσει στο δέρμα σε σχέση με τα κλασσικά προϊόντα KIRKLAND-REGAINE FOAM
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Χαρη το δοκιμασες ;; και εμένα το MFT με εχει αφήσει απολυτα ικανοποιημένο. 2 χρονια παίρνω μινοξ από φαγκρον και φέτος έβαλα και kirkland λόγω ξεκινήματα oral fina.
Μια γενική παρατηρησ που έκανα είναι ότι το συγκεκριμένο προϊόν λόγω του ότι ο αφρός δεν είναι τόσο πρώτος, ειναι αρκετα πιο βέβαιο ότι θα φτάσει στο δέρμα σε σχέση με τα κλασσικά προϊόντα KIRKLAND-REGAINE FOAM

Εχει καλη απορρόφηση απτο δερμα το foam ; Συγκρίνεται έστω και κάπου με το liquid ;
 
Μπλουζα