Ποια ειναι η καλυτερη τοπικη φιναστεριδη? και γνωμες

ManCyprus87

Well-Known Member
Παιδιά, χωρίς να είμαι απόλυτος πιστεύω όσο αφορά την τοπική φίνα 0.25% compounded με minoxidil 5% σε μορφή αφρού με συνεπή χρήση 2 φορές την ημέρα, είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από αυτό της fagron.
Στους 10.5 μήνες χρήση, πάει να μου φρενάρει πολύ το ρυθμό ζημιάς που ξεκίνησε στο crown.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Γιατι πήρες gel ; μόνο αυτό ειχε; Συνήθως οι περισσότεροι παίρνουν αφρό ή υγρο. Θα πρέπει να ρωτήσεις σε τι ποσότητα αντιστοιχεί κάθε πάτημα.

επίσης 55 ευρώ μου φαίνεται πολύ ακριβό. Ποσα ml είναι συνολικα; Της fagron κάνει 17 με 20 ευρώ από το φαρμακείο. Δηλαδή σε χρέωσαν σχεδόν τα τριπλάσια από ότι να το έπαιρνες από το φαρμακείο.


50ml ειναι μικρό μπουκαλάκι.

Ειχε και την επιλογη για minox υγρη μαζί με φιναστεριδη αλλά επειδή προτιμώ να βάζω μινοξ που ήδη έχω, ήθελα να δοκιμάσω την φιναστεριδη ξεχωριστα
 

witcher

Well-Known Member
Παιδιά, χωρίς να είμαι απόλυτος πιστεύω όσο αφορά την τοπική φίνα 0.25% compounded με minoxidil 5% σε μορφή αφρού με συνεπή χρήση 2 φορές την ημέρα, είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από αυτό της fagron.
Στους 10.5 μήνες χρήση, πάει να μου φρενάρει πολύ το ρυθμό ζημιάς που ξεκίνησε στο crown.
φίλε μου και οι κλινικές από τα φαρμακεία το παίρνουν και βάζουν άλλη ετικέτα. Ειναι ακριβως το ιδιο πράγμα με τη fagron που πιθανον να χρησιμοποιεί της fagron τα υλικά το φαρμακείο που το έφτιαξε και το έδωσε στην κλινική. Απλά πληρώνεις έξτρα λεφτά την κλινική. Αν εσυ δεν έχεις πρόβλημα να δίνεις λεφτά τζάμπα οκ.
50ml ειναι μικρό μπουκαλάκι.

Ειχε και την επιλογη για minox υγρη μαζί με φιναστεριδη αλλά επειδή προτιμώ να βάζω μινοξ που ήδη έχω, ήθελα να δοκιμάσω την φιναστεριδη ξεχωριστα
ειναι λιγο ταλαιπωρία να τα βάζεις ξεχωριστά όμως. Και θα πρέπει να περιμένεις να στεγνώσει το ενα για να βάλεις το άλλο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εαν στο στελνει και φτιαγμενο..ειναι πολυ καλη η τιμη.
Λιγες μερες εχω που το ανακαλυψα. Παλαιοτερα δεν εβρισκες online με τιποτα. Αυτο σημαινει εχει ζητηση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Παιδιά, χωρίς να είμαι απόλυτος πιστεύω όσο αφορά την τοπική φίνα 0.25% compounded με minoxidil 5% σε μορφή αφρού με συνεπή χρήση 2 φορές την ημέρα, είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από αυτό της fagron.
Στους 10.5 μήνες χρήση, πάει να μου φρενάρει πολύ το ρυθμό ζημιάς που ξεκίνησε στο crown.
Το ερωτημα ειναι κατα ποσο σε αυτα τα ποσοστα συνεχιζεις τοπικοή πας στο χαπι και τελειωνεις, αφου εχουνσχεδον ιδιες επιπτωσεις στη serum DHT.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Το ερωτημα ειναι κατα ποσο σε αυτα τα ποσοστα συνεχιζεις τοπικοή πας στο χαπι και τελειωνεις, αφου εχουνσχεδον ιδιες επιπτωσεις στη serum DHT.
Ναι τη serum DHT τη ρίχνουν το ίδιο. Το θέμα με τα side effects δε ξέρω εκεί τι παίζει ανάμεσα στα 2.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ναι τη serum DHT τη ρίχνουν το ίδιο. Το θέμα με τα side effects δε ξέρω εκεί τι παίζει ανάμεσα στα 2.
Δεν υπαρχει ερευνα δυστυχως.
Θεωρητικα τις ιδιες.
Οι Αυστραλοι γιατροι που χρησιμοποιουν ουτως η αλλως το σχημα 3mg/εβδομαδα, ειπαν οτι στα δικα τους περιστατικα οσοι εμφανισαν παρενεργειες με το χαπι εμφανισαν και στην τοπικη. Δε διευκρινiσαν βεβαια ποσοστο fina.
Παντως ειναι πολυ πιθανο το τοπικο να δινει ψυχολογικο αβανταζ και για αυτο να μην αναφερονται παρενεργειες. Βεβαια θα μου πει αν κανει και την ιδια δουλεια δεν ειναι καθολου ασχημο κατι τετοιο .
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Δεν υπαρχει ερευνα δυστυχως.
Θεωρητικα τις ιδιες.
Οι Αυστραλοι γιατροι που χρησιμοποιουν ουτως η αλλως το σχημα 3mg/εβδομαδα, ειπαν οτι στα δικα τους περιστατικα οσοι εμφανισαν παρενεργειες με το χαπι εμφανισαν και στην τοπικη. Δε διευκρινiσαν βεβαια ποσοστο fina.
Παντως ειναι πολυ πιθανο το τοπικο να δινει ψυχολογικο αβανταζ και για αυτο να μην αναφερονται παρενεργειες. Βεβαια θα μου πει αν κανει και την ιδια δουλεια δεν ειναι καθολου ασχημο κατι τετοιο .
Ναι είναι λεπτή η γραμμή ανάμεσα στα 2.
Και όπως το λες εάν όντως όπως γράφεται ότι ρίχνουν το ίδιο τη serum DHT, θεωρητικά θα μπορούσαν να προκαλέσουν παρόμοιες παρενέργειες.
Απλά δε ξέρω που το χάπι περνάει απευθείας στο αίμα.
 

nine

Active Member
φίλε μου και οι κλινικές από τα φαρμακεία το παίρνουν και βάζουν άλλη ετικέτα. Ειναι ακριβως το ιδιο πράγμα με τη fagron που πιθανον να χρησιμοποιεί της fagron τα υλικά το φαρμακείο που το έφτιαξε και το έδωσε στην κλινική. Απλά πληρώνεις έξτρα λεφτά την κλινική. Αν εσυ δεν έχεις πρόβλημα να δίνεις λεφτά τζάμπα οκ.

ειναι λιγο ταλαιπωρία να τα βάζεις ξεχωριστά όμως. Και θα πρέπει να περιμένεις να στεγνώσει το ενα για να βάλεις το άλλο.


Δεν το ήξερα, ειμαι νεος στην αγορα φιναστεριδης, φυσικα και θα το ψαξω να τα αγοραζω φθηνοτερα.

Οσο για το πως θα τα βαζω απο την κλινικη μου ειπαν βαζεις 1 ποσοτητα στο crown ενω την μινοξ την βαζω μπροστα.
Αν και η μινοξ ειχε οδηγιες για crown, οταν την ξεκινησα το 2017 και εβαζα μπροστα ειχα τρομερο regrowh σε σημειο να με φτασει norwoood 1.5. και να μου κλεισει το hairline
Βεβαια ολα εχουν χαθει στα 4 χρονια χρησης και ειμαι αρκετα χειροτερα σε συγκριση απο οταν αρχισα.

Οποτε ισως και η φιναστεριδη δουλευει στην μπροστινη ζωνη, άσχετα με της οδηγιες.
 

nine

Active Member
Δεν υπαρχει ερευνα δυστυχως.
Θεωρητικα τις ιδιες.
Οι Αυστραλοι γιατροι που χρησιμοποιουν ουτως η αλλως το σχημα 3mg/εβδομαδα, ειπαν οτι στα δικα τους περιστατικα οσοι εμφανισαν παρενεργειες με το χαπι εμφανισαν και στην τοπικη. Δε διευκρινiσαν βεβαια ποσοστο fina.
Παντως ειναι πολυ πιθανο το τοπικο να δινει ψυχολογικο αβανταζ και για αυτο να μην αναφερονται παρενεργειες. Βεβαια θα μου πει αν κανει και την ιδια δουλεια δεν ειναι καθολου ασχημο κατι τετοιο .


Επειδη προσπαθώ να βρω ερευνες απο χθες, εχεις ψαξει αν υπαρχει post-finasteride syndrome σε ατομα που εκαναν χρηση τοπικης φιναστεριδης;

Οτι βρηκα ηταν για oral.

Update: Στο 4ο video, Post-Finasteride Syndrome: Luis' Story, ο τύπος αναφέρει πως ενώ είχε PFS με το χάπι στη συνέχεια ο γιατρός του πρότεινε να πάει σε topical και ενώ στους 10 μήνες είχε εκπληκτικά αποτελέσματα όπως λέει τα συμπτώματα του PFS ήταν χειρότερα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Επειδη προσπαθώ να βρω ερευνες απο χθες, εχεις ψαξει αν υπαρχει post-finasteride syndrome σε ατομα που εκαναν χρηση τοπικης φιναστεριδης;

Οτι βρηκα ηταν για oral.
Δεν υπαρχουν γενικοτερα ερευνες στην τοπικη φιναστεριδη. Το ποσοστο παρενεργειων ειναι απλα σιγουρα μεγαλυτερο του 0.7% που ηταν και στο Placebo.
Για post-finasteride syndrome οχι δεν υπαρχει τιποτα.
Απο την αλλη,ΤΟ τοπικο απο το χαπι δεν διαφερει σε κατι. Και τα δυο απορροφουνται.Τα τοπικα 1% κανουν μειωση περιπου 25% τη DHT ενω 3% υπαρχουν σκευασματα που αποδεικνυεται να κανουν ιδια μειωση και με το χαπι.(σιγουρα εξαρταται απο το σκευασμα)
Αρα αν θεωρησουμε την ερευνα του Irwin αξιολογη , πολυ πιθανον να μιλαμε και για στην τοπικη για postfinasteride.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Δεν υπαρχουν γενικοτερα ερευνες στην τοπικη φιναστεριδη. Το ποσοστο παρενεργειων ειναι απλα σιγουρα μεγαλυτερο του 0.7% που ηταν και στο Placebo.
Για post-finasteride syndrome οχι δεν υπαρχει τιποτα.
Απο την αλλη,ΤΟ τοπικο απο το χαπι δεν διαφερει σε κατι. Και τα δυο απορροφουνται.Τα τοπικα 1% κανουν μειωση περιπου 25% τη DHT ενω 3% υπαρχουν σκευασματα που αποδεικνυεται να κανουν ιδια μειωση και με το χαπι.(σιγουρα εξαρταται απο το σκευασμα)
Αρα αν θεωρησουμε την ερευνα του Irwin αξιολογη , πολυ πιθανον να μιλαμε και για στην τοπικη για postfinasteride.

Ακριβώς κι εγω έτσι νομιζω, βρηκα και αυτο που εκανα update στο προηγουμενο post για ατομο με PFS που συνεχισε να εχει προβλημα με τοπικη φιναστεριδη.

Θα ηταν λαθος να αποκλεισουμε side effects σε οτι βαζουμε στο κεφαλι μας οπως και με topical minoxidil αρκετοι εχουν γραψει κατα καιρους στο φορουμ για side effects (μαυρα ματια, πρηξιμο, ταχυκαρδια) που τους εκαναν να την σταματησουν.
 

Kostas97

Well-Known Member
Γενικότερα εκει ολοι είχαν εκπληκτικά αποτελεσματα σε συνδυασμο με παρενέργειες.
Πολλοί είναι όπως σήμερα όσοι λένε τον κορονοιο Γιόκα και το εμβόλιο Μπολι. :p
 

Gianney

Well-Known Member
Αν δεν έχεις βάλει ποτέ ούτε μινοξιδίλη, ναι καλύτερα να ξεκινήσεις με μινοξιδίλη πρώτα, για να δεις τι μπορεί να σου δώσει αυτό.
Στη συνέχεια αυξάνεις γραμμικά τη θεραπεία αν δεν δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Δεν πιστεύω στα λέιζερ. Μόνο μινοξιδίλη και φιναστερίδη τίποτα άλλο.
Γραμμικά δηλ μινοξιδιλη μετά τοπική φίνα μετά φίνα χάπι low doses και μετά παραπάνω.;;Εσύ πω ξεκίνησες;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Γραμμικά δηλ μινοξιδιλη μετά τοπική φίνα μετά φίνα χάπι low doses και μετά παραπάνω.;;Εσύ πω ξεκίνησες;
Γειά σου φίλε @Gianney.
Εγώ ξεκίνησα μόνο με μινοξιδίλη από τα 22-23 μέχρι τα 30.
Μετά έπαιξα με κάτι χαζοαμπούλες, λειζερ, που πραγματικά μόνο έδαφος έχασα.
Από τα 33 περίπου, μέχρι σήμερα εδώ και 10.5 μήνες μόνο τοπική φίνα compounded με μινοξιδίλη. Ταπεινή μου άποψη η μινόξ εξακολουθεί να συνεισφέρει έστω σε κάτι σε συνεργασία με τη φίνα.
Το επόμενο μάλλον θα είναι το low dose χάπι, το πότε ακριβώς θα το ξεκινήσω δε γνωρίζω ακόμη.
 

Gianney

Well-Known Member
Γειά σου φίλε @Gianney.
Εγώ ξεκίνησα μόνο με μινοξιδίλη από τα 22-23 μέχρι τα 30.
Μετά έπαιξα με κάτι χαζοαμπούλες, λειζερ, που πραγματικά μόνο έδαφος έχασα.
Από τα 33 περίπου, μέχρι σήμερα εδώ και 10.5 μήνες μόνο τοπική φίνα compounded με μινοξιδίλη. Ταπεινή μου άποψη η μινόξ εξακολουθεί να συνεισφέρει έστω σε κάτι σε συνεργασία με τη φίνα.
Το επόμενο μάλλον θα είναι το low dose χάπι, το πότε ακριβώς θα το ξεκινήσω δε γνωρίζω ακόμη.
Ωραίος φίλε μου.Εγω Μίνο σε αφρό και μετέπειτα δηλ σε λίγο καιρό μάλλον φίνα αλλά βλέποντας εσένα που λες για τοπική φίνα..ίσως τ δοκιμάσω.Η μινο τόσα χρόνια σε δούλευε;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ωραίος φίλε μου.Εγω Μίνο σε αφρό και μετέπειτα δηλ σε λίγο καιρό μάλλον φίνα αλλά βλέποντας εσένα που λες για τοπική φίνα..ίσως τ δοκιμάσω.Η μινο τόσα χρόνια σε δούλευε;
Δούλευε πολύ καλά μέχρι τα 29-30, κάπου εκεί ξεκίνησα να χάννω έδαφος.
Αν δεν έχεις χάσει αρκετό έδαφος, ίσως ναι θα εισηγόμουν να πας σε τοπική φίνα+μινόξ 2 φορές την ημέρα, να δεις πως θα σου δουλέψει.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ακριβώς κι εγω έτσι νομιζω, βρηκα και αυτο που εκανα update στο προηγουμενο post για ατομο με PFS που συνεχισε να εχει προβλημα με τοπικη φιναστεριδη.

Θα ηταν λαθος να αποκλεισουμε side effects σε οτι βαζουμε στο κεφαλι μας οπως και με topical minoxidil αρκετοι εχουν γραψει κατα καιρους στο φορουμ για side effects (μαυρα ματια, πρηξιμο, ταχυκαρδια) που τους εκαναν να την σταματησουν.

Η φαγούρα επίσης είναι αφορμή σε ορισμένες περιπτώσεις να σταματήσεις όπως και οι κοκκινίλες αν δε σου κάτσει καλά το διάλυμα.
 

nine

Active Member
Παρενέργεια:

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, 25 μέρες περίπου με τοπική φιναστερίδη και βλέπω εφιάλτες, πολύ "ζωντανά όνειρα" κάθε βράδυ στον ύπνο.
Σε forum εξωτερικού υπάρχει αυτό το side effect με oral φιναστερίδη
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Παρενέργεια:

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, 25 μέρες περίπου με τοπική φιναστερίδη και βλέπω εφιάλτες, πολύ "ζωντανά όνειρα" κάθε βράδυ στον ύπνο.
Σε forum εξωτερικού υπάρχει αυτό το side effect με oral φιναστερίδη
Βλέπω και γω περιέργα πράγματα.
Νομίζω είναι ψυχολογικό και λόγω της έντονης ανησυχίας.
Είσαι ανήσυχος/ανασφαλής χαρακτήρος γενικά;
 
Μπλουζα