Ποια ειναι η καλυτερη τοπικη φιναστεριδη? και γνωμες

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχει καποιο συγκεκριμενο ονομα η να τον ζητησω ετσι;
FAGRON DERMA PACK MFT.
Βρες το τηλεφωνο της εταιριας(google search), παρε εκει και ρωτα στην περιοχη σου ποιό φαρμακειο φερνει τα προιοντα και πηγαινε πες το ονομα.
Ειδαλλως δοκιμαζεις σε οσα φαρμακεια εχεις κοντα σου, μεχρι να βρεις καποιο που η φαρμακαποθηκη του φερνει.
Απο 17 μεχρι 20 ειναι λογικη τιμη.
 

vlafo

Well-Known Member
FAGRON DERMA PACK MFT.
Βρες το τηλεφωνο της εταιριας(google search), παρε εκει και ρωτα στην περιοχη σου ποιό φαρμακειο φερνει τα προιοντα και πηγαινε πες το ονομα.
Ειδαλλως δοκιμαζεις σε οσα φαρμακεια εχεις κοντα σου, μεχρι να βρεις καποιο που η φαρμακαποθηκη του φερνει.
Απο 17 μεχρι 20 ειναι λογικη τιμη.
Κosta
Πάντως πρέπει να σου πω,πως εγώ που δε χρησιμοποιούσα ποτέ τίποτα,αυτό το βάζω και είναι πραγματικά εκπληκτικό,μυρίζει υπέροχα σαν άρωμα,και πολύ ποιοτικότερο από τη μίνοξ.
Τώρα δουλειά δεν ξέρω αν κάνει,αλλά το έκοψα πλέον γιατί δε νομίζω ότι θα μου προσφέρει κάτι,πέρα από το γεγονός φίνα που παίρνω + 0,1 που έχει,πάει πολύ.
 

bobby

Well-Known Member
Bobby μου εσύ προσωπικά τη ντουτα τη σκέφτηκες ποτέ;
Επι του παρόντος όχι, αλλά για το μέλλον δεν μπορώ να πω. Η φίνα είναι ανεκτή και χωρίς παρενέργειες, φαίνεται να δουλεύει, άρα δεν υπάρχει λίγος για ντούτα. Επίσης μπορεί να βγάλει πιο εύκολα παρενέργειες και δεν είναι εγκεκριμένη για ΑΑ με μακροχρόνιες μελέτες όπως η φίνα. Ίσως low dose ( μια ή δυο φορές την εβδομάδα) να είναι ανεκτή. Ότι σου πει ο γιατρος.
 

nine

Active Member
Καλημέρα!!

Νέος στην τοπικη φιναστερίδη ενώ είμαι 4 χρονια στη μινοξ.
Πηρα απο κλινικη φιναστεριδη (Finasteride Seraqua 0.1 %) πριν καποιο καιρο και σκεφτομαι να το ξεκινισω. Εχω 3 ερωτησεις

  • Η δόση ποια είναι; 1 δοση στο crown; (το πατας 1 φορα και βγαινει σαν ζελε-κρεμα μια μικρη ποσοτητα)
  • Εχει καποιος παρενεργειες; Γιατι καπου διαβαζα οτι εχει αντιστοιχες με την φινα 1mg/χαπι
  • Χρειαζεται ψυγειο οπωσδηποτε σε περιπτωση που ειμαι ταξιδι; Απο την κλινικη απο ψυγειο μου την δωσανε, έχει να κάνει με το φάρμακο ή με την μορφή που βγαίνει η θερμοκρασία;

Ευχαριστώ
 

witcher

Well-Known Member
Καλημέρα!!

Νέος στην τοπικη φιναστερίδη ενώ είμαι 4 χρονια στη μινοξ.
Πηρα απο κλινικη φιναστεριδη (Finasteride Seraqua 0.1 %) πριν καποιο καιρο και σκεφτομαι να το ξεκινισω. Εχω 3 ερωτησεις

  • Η δόση ποια είναι; 1 δοση στο crown; (το πατας 1 φορα και βγαινει σαν ζελε-κρεμα μια μικρη ποσοτητα)
  • Εχει καποιος παρενεργειες; Γιατι καπου διαβαζα οτι εχει αντιστοιχες με την φινα 1mg/χαπι
  • Χρειαζεται ψυγειο οπωσδηποτε σε περιπτωση που ειμαι ταξιδι; Απο την κλινικη απο ψυγειο μου την δωσανε, έχει να κάνει με το φάρμακο ή με την μορφή που βγαίνει η θερμοκρασία;

Ευχαριστώ
Φίλε η δόση ειναι ανάλογα τι είδους φιναστερίδη πήρες (πχ το υγρο συνήθως χρειάζεται 6 ψεκασμούς, ο αφρος είναι με πατήματα της αντλίας) και την περιεκτικότητα που έχει. Υποτίθεται θα πρέπει η δόση να βγαίνει 1g ή 1 ml. Τώρα πως θα το υπολογίσεις να βγαίνει τόσο ρώτα την κλινική που το πήρες. Πόσο την πήρες;
 

nine

Active Member
Φίλε η δόση ειναι ανάλογα τι είδους φιναστερίδη πήρες (πχ το υγρο συνήθως χρειάζεται 6 ψεκασμούς, ο αφρος είναι με πατήματα της αντλίας) και την περιεκτικότητα που έχει. Υποτίθεται θα πρέπει η δόση να βγαίνει 1g ή 1 ml. Τώρα πως θα το υπολογίσεις να βγαίνει τόσο ρώτα την κλινική που το πήρες. Πόσο την πήρες;

Δεν ειναι ουτε υγρο ουτε αφρος, σαν gel ειναι απο το ψυγειο και ειναι σε συσκευασια οπως τις κρεμες προσωπου που το πατας μια φορα και βγαινει μια στανταρ ποσοτητα.

Το πηρα 55 ευρω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stradlin

Member
Το διάλυμα της μινόξιντιλμαξ με φινα και μινοξ έκανε δουλειά σε μένα με πολύ λογικό κόστος αλλά ενδεχομένως τη διαφορά να την έκανε η πολύ υψηλή περιεκτικότητά του σε μινοξ παρά η φίνα. Το έκοψα γιατί βαρέθηκα τα διαλύματα γενικότερα και ό,τι αυτά αφήνουν στο κεφάλι αλλά και γιατί μου φάνηκε πως επηρέαζε την καρδιά η πολύ μινοξ.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το διάλυμα της μινόξιντιλμαξ με φινα και μινοξ έκανε δουλειά σε μένα με πολύ λογικό κόστος αλλά ενδεχομένως τη διαφορά να την έκανε η πολύ υψηλή περιεκτικότητά του σε μινοξ παρά η φίνα. Το έκοψα γιατί βαρέθηκα τα διαλύματα γενικότερα και ό,τι αυτά αφήνουν στο κεφάλι αλλά και γιατί μου φάνηκε πως επηρέαζε την καρδιά η πολύ μινοξ.
Ταχυκαρδιες και εκτακτες συστολες μπορει να σου κανει για πλακα.
Περυσι μια περιοδο που συνδυαστηκε και με αρκετους καφεδες εγω την ειχα σταματησει καποιες μερες, γιατι ειχα κανει εκτακτες συστολες.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πιστεύετε η μινοξ μπορεί να εμφανίσει στα καλά καθούμενα φαγούρα στο τριχωτο του κεφαλιού ακόμα και σε άτομα που τη λαμβάνουν χρόνια χωρίς να έχει συμβεί το παραμικρο; Εδώ και 1 εβδομάδα έχω φοβερή φαγούρα στο κεφάλι χωρίς κανέναν λόγο. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον; Αφήνω ένα μικρό ενδεχόμενο να ναι απο τη φιναστεριδη αλλά δε τη βάζω τοπικά για να πω οτι κάτι με ενοχλεί σε κάποιο διάλυμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εαν τη βαζεις πλεον δυο φορές τη μέρα και συνδυάζεται με ιδρώτα λόγω καλοκαιριού καθόλου απίθανο.
Μήπως είναι καμια ξηροδερμια ;;
Νομίζω πολλά από αυτά των τοπικών λύνονται με χρήση fungoral μια δυο φορές τη βδομάδα.
 

witcher

Well-Known Member
Δεν ειναι ουτε υγρο ουτε αφρος, σαν gel ειναι απο το ψυγειο και ειναι σε συσκευασια οπως τις κρεμες προσωπου που το πατας μια φορα και βγαινει μια στανταρ ποσοτητα.

Το πηρα 55 ευρω
Γιατι πήρες gel ; μόνο αυτό ειχε; Συνήθως οι περισσότεροι παίρνουν αφρό ή υγρο. Θα πρέπει να ρωτήσεις σε τι ποσότητα αντιστοιχεί κάθε πάτημα.

επίσης 55 ευρώ μου φαίνεται πολύ ακριβό. Ποσα ml είναι συνολικα; Της fagron κάνει 17 με 20 ευρώ από το φαρμακείο. Δηλαδή σε χρέωσαν σχεδόν τα τριπλάσια από ότι να το έπαιρνες από το φαρμακείο.
 

Stradlin

Member
Φοβάμαι πως κανένας
Πιστεύετε η μινοξ μπορεί να εμφανίσει στα καλά καθούμενα φαγούρα στο τριχωτο του κεφαλιού ακόμα και σε άτομα που τη λαμβάνουν χρόνια χωρίς να έχει συμβεί το παραμικρο; Εδώ και 1 εβδομάδα έχω φοβερή φαγούρα στο κεφάλι χωρίς κανέναν λόγο. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον; Αφήνω ένα μικρό ενδεχόμενο να ναι απο τη φιναστεριδη αλλά δε τη βάζω τοπικά για να πω οτι κάτι με ενοχλεί σε κάποιο διάλυμα.
Φοβάμαι πως κανένας δε μπορεί να σου αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο (φαγούρας λόγω του διαλύματος συνολικά όχι κατ'ανάγκη αποκλειστικά λόγω της μινόξ).
 

Georgie

Well-Known Member
Γιατι πήρες gel ; μόνο αυτό ειχε; Συνήθως οι περισσότεροι παίρνουν αφρό ή υγρο. Θα πρέπει να ρωτήσεις σε τι ποσότητα αντιστοιχεί κάθε πάτημα.

επίσης 55 ευρώ μου φαίνεται πολύ ακριβό. Ποσα ml είναι συνολικα; Της fagron κάνει 17 με 20 ευρώ από το φαρμακείο. Δηλαδή σε χρέωσαν σχεδόν τα τριπλάσια από ότι να το έπαιρνες από το φαρμακείο.
Τοσο χρεώνει η κλινική .
Rip off .
 

Georgie

Well-Known Member
Για αυτό δεν πρέπει να τα παίρνεις από κλινικές αλλά από φαρμακεία, γιατί τα χρεώνουν έως και τριπλάσια τιμή. Και το πήρε από την κλινική του Αναστασά..
Καλά και η advanced στο 60αρι έπαιζε θυμάμαι
Και εκεί αναφέρονταν το σχόλιο ,δεν ήξερα ότι ο Αναστασάκης έχει τοπική Φιναστεριδη .
Αλλά και πάλι ρε παιδιά
Αφού το ξεκινάτε γιατί δε πάτε στο χάπι απ'ευθείας ?
 
Μπλουζα