karaflomallias, dr jose lorenzo, fue, 4051 grafts, 17-18/9/2021

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

oreo

Well-Known Member
Μωρέ καλά όλα αυτά, αλλά για πες τελικά είσαι ή δεν είσαι;
μην σε ξενίζουν οι ερωτήσεις μου, ο cvial ξέρει τι ρωτάω, εξακολουθώ να έχω το χιούμορ, απλώς οταν κάτι με απασχολεί επι προσωπικού σοβαρά, οφείλω στον εαυτό μου την γνώση ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
μην σε ξενίζουν οι ερωτήσεις μου, ο cvial ξέρει τι ρωτάω, εξακολουθώ να έχω το χιούμορ, απλώς οταν κάτι με απασχολεί επι προσωπικού σοβαρά, οφείλω στον εαυτό μου την γνώση ;)
Και πολύ καλά κάνεις.
Μάλλον με παρεξήγησες.
Καιρό τώρα σπάω το κεφάλι μου για το επάγγελμά σου και για μια στιγμή πίστεψα πως το βρήκα :(
 

Gianney

Well-Known Member
Όχι δεν μετριόνται πουθενά τα μαμά στα stats. Θεωρώ ότι όπου έγινε εμφύτευση σε μαμά θα πιάσεις άνετα το 5.4 γιατί είχες πολύ μαλλί και σίγουρα δεν ήταν μονοτριχα πλην ίσως των πρώτων χιλιοστών. Στα κενά κροταφάκια δεν θα έχεις αρκετές τρίχες για κάλυψη λόγω λεπτής τριπχας και εκεί θα φανεί πόσο σε βοηθάνε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά.
Μήπως τα μαμά μετριούνται,Στο excel πχ στο frontal έχουμε 2051grafts έκταση 87 και βγαίνει 23grafts/cm2 όχι30 που δίνει στον πίνακα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μήπως τα μαμά μετριούνται,Στο excel πχ στο frontal έχουμε 2051grafts έκταση 87 και βγαίνει 23grafts/cm2 όχι30 που δίνει στον πίνακα

Δεν μετριούνται και απόδειξη είναι η παρακάτω φώτο postop του karaflomalia. Αφορά την εμφύτευση ανάμεσα σε μαλλιά και συνήθως αυτές οι φώτο είναι από τις περιοχές που έχουν τις μεγαλύτερες πυκνότητες εμφύτευσης. Σαφέστατα υπάρχουν και περιοχές με μικρότερες πυκνότητες και αφορούν πιο πίσω περιοχές ή περιοχές με πολλά μαμα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση με κίτρινους κύκλους μετράς τα μαμά (26 τον αριθμό), άρα πάμε συνολικά στα 56 (30 νέα + 26 μαμα). Αν παρατηρήσεις, δεν έχω μετρήσει όλα τα μαμα γιατί πιθανώς κάποια από αυτά είναι πολύ λεπτά και δεν συνεισφέρουν σε κάλυψη. Όπως και να έχει όμως είναι εμφανές το τι έγινε.

KARAFLOMALIAS POSTOP.png


Στην παρακάτω βλέπουμε την περιοχή του crown με 43 νέα graft και ελάχιστα μαμα.

TR22.09.21CONTAF.png
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αχ ρε φίλε. Εμβάθυνε λίγο κοιτώντας τις φώτο. Δεν είναι μονότριχα, αφού φαίνονται τι είναι. Απλά μετράνε τα graft χρησιμοποιώντας το κυκλάκι του 1 για να σου δείξει το πρόγραμμα αυτόματα το 43 που είναι ο συνολικός αριθμός graft, αν χρησιμοποιούσε το 2 θα έδειχνε 66.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Δεν μετριούνται και απόδειξη είναι η παρακάτω φώτο postop του karaflomalia. Αφορά την εμφύτευση ανάμεσα σε μαλλιά και συνήθως αυτές οι φώτο είναι από τις περιοχές που έχουν τις μεγαλύτερες πυκνότητες εμφύτευσης. Σαφέστατα υπάρχουν και περιοχές με μικρότερες πυκνότητες και αφορούν πιο πίσω περιοχές ή περιοχές με πολλά μαμα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση με κίτρινους κύκλους μετράς τα μαμά (26 τον αριθμό), άρα πάμε συνολικά στα 56 (30 νέα + 26 μαμα). Αν παρατηρήσεις, δεν έχω μετρήσει όλα τα μαμα γιατί πιθανώς κάποια από αυτά είναι πολύ λεπτά και δεν συνεισφέρουν σε κάλυψη. Όπως και να έχει όμως είναι εμφανές το τι έγινε.

Προβολή συνημμένου 40709

Στην παρακάτω βλέπουμε την περιοχή του crown με 43 νέα graft και ελάχιστα μαμα.

Προβολή συνημμένου 40710
Ναι αλλά μάλλον αφού στο σχήμα είναι οκ,εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάμε για μέσο όρο 23 που είπα στην frontal ,με βάση το πίνακα που λέει 30 σημαίνει κάποια σημεία της frontal θα έχουν 30 πάντα για τα νέα μαλλιά κάποια λιγότερα αλλά μο 23σωστα;Και αυτό το παρατήρησα και στις άλλες μμ
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην γράφουμε τα ίδια. ΔΕΝ μετριόνται τα μαμα στο εξελ. Ο μέσος όρος είναι 23 νέα + μαμά που σημαίνει ότι κάπου, όπως στην φώτο, θα είναι 30 νέα + μαλλιά και κάπου αλλού 15 +μαμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Ναι αλλά μάλλον αφού στο σχήμα είναι οκ,εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάμε για μέσο όρο 23 που είπα στην frontal ,με βάση το πίνακα που λέει 30 σημαίνει κάποια σημεία της frontal θα έχουν 30 πάντα για τα νέα μαλλιά κάποια λιγότερα αλλά μο 23σωστα;Και αυτό το παρατήρησα και στις άλλες μμ
Ισχύει αυτό και στις άλλες έτσι βγαίνει.
 

Gianney

Well-Known Member
Μην γράφουμε τα ίδια. ΔΕΝ μετριόνται τα μαμα στο εξελ. Ο μέσος όρος είναι 23 νέα + μαμά που σημαίνει ότι κάπου, όπως στην φώτο, θα είναι 30 νέα + μαλλιά και κάπου αλλού 15 +μαμα.
Συμφωνούμε απόλυτα και επίσης τότε συμφωνούμε ότι ο πίνακας αν ήταν ορθώς θα έπρεπε να γράφει 23δηλ τον ΜΟ γιατί κάποιος θα δει το 30 και θα νομίζει ότι κάθε εκατοστό της frontal έχει 30grafts νέα μαλλια
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστή παρατήρηση αλλά πάντα μετριέται ενδεικτικά μια περιοχή postop με dermalite που έχει την μεγαλύτερη πυκνότητα εμφύτευσης. Ο μέσος όρος βγαίνει από το συνολικό αριθμό graft δια του εμβαδού που επίσης αναφέρεται και προκύπτει από το excel. Θα έπρεπε να έχει αστεράκι και να αναφέρεται γραπτώς αλλά αυτό το έχω αποσαφηνίσει εγώ από την αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Σωστή παρατήρηση αλλά πάντα μετριέται ενδεικτικά μια περιοχή με dermalite που έχει την μεγαλύτερη πυκνότητα εμφύτευσης. Ο μέσος όρος βγαίνει από το συνολικό αριθμό graft δια του εμβαδού που επίσης αναφέρεται και προκύπτει από το excel. Θα έπρεπε να έχει αστεράκι και να αναφέρεται γραπτώς αλλά αυτό το έχω αποσαφηνίσει εγώ από την αρχή.
Έτσι σωστός συμφωνώ
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα