karaflomallias, dr jose lorenzo, fue, 4051 grafts, 17-18/9/2021

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

karaflomallias

Active Member
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μέλος μερικών μηνών στο forum και ειλικρινά αισθάνομαι ότι σας οφείλω πολλά . Είμαι 43 ετών και τα τελευταία 4-5 χρόνια περίπου είχα παρατηρήσει αραίωση στα μαλλιά μου. Το γεγονός ότι πάντα τα είχα μακριά δεν βοηθούσε να εκτιμήσω σωστά το μέγεθος του προβλήματος. Τα τελευταία 3,5 χρόνια περίπου είχα επισκεφθεί δερματολόγο ο οποίος μου είχε συστήσει τοπική εφαρμογή σκευάσματος μινοξιδίλης 5 % μια φορά την ημέρα. Με το πέρασμα των χρόνων μου έλεγε και ο ίδιος ότι αραιώνω αλλά κρατιέμαι ακόμα μέχρι που κάποια στιγμή άρχισα να σκέφτομαι μόνος την μμ. Ζήτησα από τον δερματολόγο μου να μου συστήσει κάποιον γιατρό, μου συνέστησε 2, τους είδα και κάπου εκεί χρονικά ανακάλυψα το forum.

Έφτασα πολύ κοντά σε μμ τις πρώτες 10-15 μέρες που ήμουν στο φόρουμ με ένα από τους γιατρούς που μου συνέστησε ο αρχικός δερματολόγος μου. Ήταν καθαρά συγκυριακό ότι δεν την έκανα τότε καθώς κάποιες οδηγίες δεν μου ήρθαν ποτέ μέσω mail, υπήρξε και μια κακή συνεννόηση σχετικά με την υποχρεωτικότητα του κουρέματος, καθώς τότε συζητούσα να βάλω μόνο crown και ήλπιζα ότι θα μπορούσα να κάνω fue όπως κάνουν οι γυναίκες που με το μάκρος των μαλλιών τους κρύβουν την ξυρισμένη δότρια. Τότε ήμουν ακόμα περισσότερο ανίδεος από ότι είμαι τώρα υπό την έννοια ότι τώρα τουλάχιστον αναγνωρίζω ότι είμαι ανίδεος και το ψάχνω.

Εκείνη την περίοδο άρχισα να διαβάζω περισσότερο το forum. Έκανα consultation με όσους περισσότερους γιατρούς μπορούσα. Ήμουν και πολύ τυχερός που ανακοινώθηκε το consultation με τον Λορενζο αλλά και που επιλέχθηκα. Βρήκα απέναντι μου ένα τύπο πολύ cool με ίδιο μαλλί με το δικό μου, άνετο αλλά ταυτόχρονα πολύ focused και με επαγγελματισμό που δεν συνάντησα μέχρι τότε σε άλλο consultation.

Μου είπε ότι είμαι diffuse IV με λόγο 2.4, δότρια 250 τετρ. εκατοστά κλπ. Στο μόνο που έπεσε έξω ήταν το πάχος της τρίχας μου που το υπολόγισε στα 52-54 μ -ίσως επηρεασμένος από τα δικά του που είναι 54 μ όπως είπε κ πράγματι το μαλλί μας μοιάζει πάρα πολύ- ενώ την ημέρα της επέμβασης είδαμε ότι έχω μόλις 49μ. Μου έδειξε περιστατικά αντίστοιχα με μένα που έχει εγχειρίσει ώστε να δω, τόσο που πάω σε λίγα χρόνια χωρίς μμ και χωρίς φίνα, αλλά και τι μπορώ να περιμένω με μια μμ. Μου πρότεινε διήμερο procedure 4000 g (2000g crown + 2000 g πυκνωση mid – hairline, την οποία εξαρχής είπε να κρατήσουμε εκεί που είναι) και evaluation μετά από 10 μήνες για να δούμε αν θα χρειαστώ κάποιο touch up.

Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες και ανάλυση με την βοήθεια του CVIAL που πραγματικά με έχει σκλαβώσει με όσα έχει κάνει για μένα και θέλω να τον ευχαριστήσω δημόσια .

H παρουσίαση είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω ως ένα λιθαράκι ανταπόδοσης της πληροφορίας που έλαβα από όλους εσάς που με οδηγήσατε σε έναν από τους καλύτερους. Εκτιμώ ότι η περίπτωση μου θα έχει ενδιαφέρον καθώς στην ουσία ο Λορένζο έκανε πυκνώσεις σε περιοχές που είχαν λίγα ως αρκετά μαλλιά. Τέτοιες περιπτώσεις δεν είδα στο forum πλην του Stripar φυσικά που εντάξει το παλικάρι έχει εντελώς ανώτερες πυκνότητες από μένα αλλά από την άλλη διαφέρει πολύ η τρίχα μας..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως είπε και ο sp75 o καραφλομαλίας φαινόταν ότι είχε μαλλί αλλά τελικά όλα ήταν μια συγκάλυψη.

Με το λύσιμο του κότσου φάνηκε η γύμνια του crown αλλά και και των μπροστινών ζωνών που πάσχουν απο διάχυτη αραίωση. Τελικά αυτό που φαινόταν (η υποχώρηση των κροτάφων) ήταν το μικρότερο πρόβλημα. Το μεγαλύτερο ήταν η διάχυτη αραίωση (αλλά και με αρκετό μαμά) και το crown (το οποίο κάλυπτε πλήρως με τον κότσο.

1TR17.09.21P1.JPG


1TR17.09.21C1.JPG


1TR17.09.21S8.JPG
1TR17.09.21S4.JPG


Η μεγάλη αραίωση λόγω retro στην occipital που δεν είχε διαγνωστεί στο consultation λόγω μακριού μαλλιού και μείωσε την μεγάλη έκταση της δότριας σε ένα φυσιολογικό επίπεδο.

3TR17.09.21P3.JPG


3TR17.09.21C1.JPG


Σχεδιασμός της hairline και εμβαδομετρήσεις λήπτριας και δότριας.

5TR17.09.21P1.JPG


6TR17.09.21S2.JPG
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τελικό αποτέλεσμα εμφύτευσης 4051g

8TR17.09.21S3.JPG

8TR17.09.21S6.JPG


Άποψη της δότριας.

8TR17.09.21P1.JPG


Τσεκαρισμα με laser της τελικής hairline.

7TR17.09.21L2.JPG
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα στατιστικά του

Karaflomalias graft calculator.png


Karaflomalias statistics.png


Η ρετρο ήταν ο αστάθμητος παράγοντας που φάνηκε στο κούρεμα και περιόρισε την δότρια στα 249cm2 από τα 280-300cm2 που θα ήταν αν δεν είχε. Λόγω της μεγάλης έκτασης δότριας, ο Λορενζο του είχε πει για 4000g στο consultation με τα οποία υπο προυποθέσεις θα μπορούσε να καθαρίσει με 1μμ και πιθανώς ένα μικρό touchup. Μετά το ξύρισμα και λόγω της λεπτότερης τρίχας (49 & 50μ) χρησιμοποιήθηκε μικρότερο punch (κυρίως 0.8 και λίγο 0.85 γιατί έχει σγουρή τρίχα) οπότε αποφασίστηκε να συνεχιστεί το πλάνο για 4000g έτσι ώστε να αποφύγει μεγαλύτερης έκτασης 2η μμ. Αυτό θα φανεί στους 12 μήνες. Το crown καλύφθηκε με 2000g πλήρως με 43g, ενώ οι μπροστινές ζώνες με 30g που ουσιαστικα είναι, στην συντριπτική πλειοψηφία, πύκνωση στα υπάρχοντα μαλλιά. Πίθανότατα (κατά την προσωπική μου κρίση άλλα του το είπε και ο Λορένζο νομίζω) θα χρειαστεί ένα touchup μπροστά της τάξης των 300g που μπορεί να το κάνει με ακούρευτη. Δεν θέλω να το προδικάσω γιατί παίζει ρόλο και το μακρύ μαλλί, θα το δούμε προσεχώς.
 

karaflomallias

Active Member
Σε ευχαριστώ για την ανάλυση CVIAL ... ο Λορενζο για την ακρίβεια είπε ότι ΑΝ χρειαστεί touch up αυτό θα είναι περίπου 300 g, όμως μέχρι τελευταία στιγμή έλεγε ότι λόγω του σπαστού μαλλιού εκτιμά ότι θα την γλιτώσω με αυτήν που έκανα. Όσον αφορά το ακούρευτο μου το είπε όταν οι ερωτήσεις μου εστίαζαν στην διόρθωση hairline... δεν ξέρω αν αφορά και το τυχόν touch up..
 

karaflomallias

Active Member
Καλή φύτρωση στον άνθρωπο. Λόγω Retro του προτάθηκε έστω και low dose λήψη φιναστεριδης εκ μέρους του Λορέντζο;
μου είπε ότι είναι optional .. κατάλαβε ότι προτιμώ να την αποφύγω λόγω ηλικίας κλπ... του είπα βέβαια (και το εννοώ) ότι αν πρέπει θα πάρω.. αλλά μου είπε οτι την επόμενη 5 ετία θα σταθεροποιηθεί η αα και έχω πίσω επαρκές απόθεμα για το μέλλον... σίγουρα μου την πρότεινε την φίνα, μου είπε ότι και ο ίδιος παίρνει και να μην ακούω αυτά που λένε για ηλικίες αλλά μου έδωσε να καταλάβω ότι είναι optional...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ευχαριστώ για την ανάλυση CVIAL ... ο Λορενζο για την ακρίβεια είπε ότι ΑΝ χρειαστεί touch up αυτό θα είναι περίπου 300 g, όμως μέχρι τελευταία στιγμή έλεγε ότι λόγω του σπαστού μαλλιού εκτιμά ότι θα την γλιτώσω με αυτήν που έκανα. Όσον αφορά το ακούρευτο μου το είπε όταν οι ερωτήσεις μου εστίαζαν στην διόρθωση hairline... δεν ξέρω αν αφορά και το τυχόν touch up..

Εννοείται ΑΝ. Πρέπει να δούμε πόσο έχει να δώσει σαν κάλυψη η σπαστή τρίχα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ευχαριστώ για την ανάλυση CVIAL ... ο Λορενζο για την ακρίβεια είπε ότι ΑΝ χρειαστεί touch up αυτό θα είναι περίπου 300 g, όμως μέχρι τελευταία στιγμή έλεγε ότι λόγω του σπαστού μαλλιού εκτιμά ότι θα την γλιτώσω με αυτήν που έκανα. Όσον αφορά το ακούρευτο μου το είπε όταν οι ερωτήσεις μου εστίαζαν στην διόρθωση hairline... δεν ξέρω αν αφορά και το τυχόν touch up..

Το ίδιο είναι, συνήθως μέχρι 500g κάνει ακούρευτη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Το lazer χρησιμοποιείται εξαρχής , για ευθυγράμμιση της hairline στον πρότερο σχεδιασμό πριν την εμφύτευση, φαντάζομαι ?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποιός ο λόγος της απόκλισης στο μέγεθος της τρίχας κατα τις 2 μετρήσεις ?

Σγουρό μαλλί. Ο πρώτος τρόπος δεν είναι μέτρηση αλλά εμπειρικός μέσω του μικροσκοπίου. Ο σωστός με μικρόμετρο γίνεται μετά το ξύρισμα.
 

karaflomallias

Active Member
σαν CV post op συνυπολογίζοντας την μαμα πυκνότητα (αλήθεια την μετράει αυτή κάπου;;) + ότι έχει εμφυτεύσει τι νούμερο βγαίνει ; χωρίς να υπολογίσουμε το ποιοτικό χαρακτηριστικό της σπαστής τρίχας και του salt+ pepper μαλλιού... και έπειτα είναι εντελώς αδύνατο να "ποσοτικοποιήσουμε" έστω προσεγγιστικά τα ποιοτικά aspects (σπαστο μαλλί και salt and pepper εν προκειμένω) ;
 

vlafo

Well-Known Member
Λοιπόν εδώ ξέρουμε από πριν τι αποτέλεσμα θα πάρει.
Πολύ καλός λόγος,αρκετά g,πολύ μαμά μαλλί, πυκνότητα στο crown 43g και μπροστά 30g+20g μαμά που θα δώσουν 50g συνολικά,και crown σωστά έβαλε τόσα για να ομογενοποιήθεί η πυκνότητα με τη μπροστά ζώνη,μόνο λεπτή τρίχα είχε που αρχικά δε φαινόταν με τίποτα ότι ήταν τόση,αλλά το σγουρό μαλλί και το salt pepper θα το υπερκαλύψουν άνετα.
Το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα top και μπορεί ο φίλος να χαίρεται τη νέα του κοτσίδα.
Απλά αναμένει να μακρύνουν τίποτα άλλο.
Καλή υπομονή.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα