Η αναζήτηση και πλέον ΜΜ μου...

Georgie

Well-Known Member
Στο ραντεβού ο γιατρός μου είχε μιλήσει για μια συνεδρία 1200-1500, όταν τον κάλεσα για τις αμφιβολίες μου για το πλήθος των μοσχευμάτων και ότι στο έντυπο αναφέρει 2πλη συνέδρια, απάντησε ότι θα μπορουσε να γινει. Μετά από 1-2 μέρες και πριν δώσω προκαταβολή μου είπε ότι βλέποντας ξανά τις φωτογραφίες της δοτριας θα πάμε για 1+1. Σάββατο και ίσως Κυριακή, βλέποντας και κάνοντας.
Και γιατι δε σε έβαλε και για αλλη μια τοτε?
Αφού σου ειπε οτι η δοτρια εχει 1700 απόθεμα .
Οικονομικό το θεμα ?
Εμένα να σου πω την αλήθεια μου ειχε προτείνει με 2500 μια συνέδρια στο online consultation .
Οταν πήγα στη κλινική μου ειπε οτι με μια συνέδρια δε θα εχω το επιθυμητό αποτέλεσμα και θα κάναμε διπλή με 4000€ ανεξαρτήτως grafts .
Το θεώρησα λιγο ρίσκο για τη τιμη αυτη να σου πω . Όπως και δεν ημουν διατεθημενος για διπλή συνέδρια .
Αλλα επιμένω οτι οποιοδήποτε πλάνο πρεπει να καλύπτει τις ανάγκες του περιστατικού και πρεπει να αφήνει τον πελάτη ικανοποιημένο .
Δεν ειναι απλή η απόφαση της μεταμοσχευσης για κανέναν .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hairsick

Active Member
Και γιατι δε σε έβαλε και για αλλη μια τοτε?
Αφού σου ειπε οτι η δοτρια εχει 1700 απόθεμα .
Οικονομικό το θεμα ?
Εμένα να σου πω την αλήθεια μου ειχε προτείνει με 2500 μια συνέδρια στο online consultation .
Οταν πήγα στη κλινική μου ειπε οτι με μια συνέδρια δε θα εχω το επιθυμητό αποτέλεσμα και θα κάναμε διπλή με 4000€ ανεξαρτήτως grafts .
Το θεώρησα λιγο ρίσκο για τη τιμη αυτη να σου πω . Όπως και δεν ημουν διατεθημενος για διπλή συνέδρια .
Αλλα επιμένω οτι οποιοδήποτε πλάνο πρεπει να καλύπτει τις ανάγκες του περιστατικού και πρεπει να αφήνει τον πελάτη ικανοποιημένο .
Δεν ειναι απλή η απόφαση της μεταμοσχευσης για κανέναν .
Δεν ήταν οικονομικό το θέμα, αλλά το γεγονός ότι δεν μπορούσε να το κάνει λόγω περιορισμου στην εξαγωγή ανά τετραγωνικό (εκατοστό; ).
Συμφωνώ με αυτό που λες ότι πρέπει να εξυπηρετείται το πλάνο του περιστατικού και εδώ είναι που με βρίσκω φάουλ γιατί δεν διασφαλισα αυτό πριν δεσμευθω.
Τουλαχιστον μπήκαν Α ζώνη και όχι 70/30...
 

Stratos

Well-Known Member
Αυτες ειναι οι πρακτικες των κουτοπονηρων ελληνικων κλινικων. Εξαγωγη με το χερι, λιγα grafts, κοστος ανεξαρτητο αριθμου grafts και δικαιολογιες για να καλυψουν την αδυναμια τους. Κατι τετοια διαβαζω και αισθανομαι τυχερος που επελεξα να παω τουρκια.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν ήταν οικονομικό το θέμα, αλλά το γεγονός ότι δεν μπορούσε να το κάνει λόγω περιορισμου στην εξαγωγή ανά τετραγωνικό (εκατοστό; ).
Συμφωνώ με αυτό που λες ότι πρέπει να εξυπηρετείται το πλάνο του περιστατικού και εδώ είναι που με βρίσκω φάουλ γιατί δεν διασφαλισα αυτό πριν δεσμευθω.
Τουλαχιστον μπήκαν Α ζώνη και όχι 70/30...
Προσπάθησα να σε αποτρέψω διακριτικά ...ήρθες κ σε επαφή απ' ότι μου πες και με το ένα παιδι που σου έλεγα και τα είπατε...δεν μπορώ να κτλ γιατί προχώρησες.....είναι πολύ συγκεκριμένη η πρακτική του γιατρού αυτού...έχει πάθει d@i και δεν το αποβάλλει....δεν θέλει ...λίγο λίγο κάθε φορά να πας 2-3 φορές για να σε μαδάει .....ελπίζω τουλάχιστον να έχεις υψηλό ποσοστό φυτρωσης σε σχέση με τα άλλα περιστατικά...
 

manly_Man

Well-Known Member
Προσπάθησα να σε αποτρέψω διακριτικά ...ήρθες κ σε επαφή απ' ότι μου πες και με το ένα παιδι που σου έλεγα και τα είπατε...δεν μπορώ να κτλ γιατί προχώρησες.....είναι πολύ συγκεκριμένη η πρακτική του γιατρού αυτού...έχει πάθει d@i και δεν το αποβάλλει....δεν θέλει ...λίγο λίγο κάθε φορά να πας 2-3 φορές για να σε μαδάει .....ελπίζω τουλάχιστον να έχεις υψηλό ποσοστό φυτρωσης σε σχέση με τα άλλα περιστατικά...
αν με 1200 grafts δεν εχει κ υψηλη φυτρωση τοτε κλαφ'τα Χαραλαμπε.... :p

Παντως τα 1200 δεν ειναι καθημερινοτητα για τον γιατρο...σε αλλους εχω δει εχει βγαλει 1800 κ 2000 grafts...και ειχαν κ υψηλη φυτρωση. Οποτε ειναι αναλογα το περιστατικο (εχει ενα ρισκο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
αν με 1200 grafts δεν εχει κ υψηλη φυτρωση τοτε κλαφ'τα Χαραλαμπε.... :p

Παντως τα 1200 δεν ειναι καθημερινοτητα για τον γιατρο...σε αλλους εχω δει εχει βγαλει 1800 κ 2000 grafts...και ειχαν κ υψηλη φυτρωση. Οποτε ειναι αναλογα το περιστατικο (εχει ενα ρισκο).
Φίλε μου ακριβώς το ίδιο νούμερο έβαλε κ στον άλλον κ του πήρε 2500€ ενώ είχαν συμφωνήσει Μ αυτά τα λεφτά να μπουν 2000 μόσχευματα....τώρα ποιος φταίει ; Ο γιατρός η εμείς ; μερικές φορές τα θέλει κ μας ο κωλος μας κ τα παθαίνουμε ....κ τέλεια φυτρωση να γίνει αν είναι να δώσω 2.5€+ το μόσχευμα δεν πάω Ισπανία η Τουρκία να κάνω κ την βόλτα μου ;
 

manly_Man

Well-Known Member
Φίλε μου ακριβώς το ίδιο νούμερο έβαλε κ στον άλλον κ του πήρε 2500€ ενώ είχαν συμφωνήσει Μ αυτά τα λεφτά να μπουν 2000 μόσχευματα....τώρα ποιος φταίει ; Ο γιατρός η εμείς ; μερικές φορές τα θέλει κ μας ο κωλος μας κ τα παθαίνουμε ....
σε ποιον αλλο εννοεις;; αμα συμφωνησαν για καποιο αριθμο grafts στα 2500 ευρω κ του εβγαλε λιγοτερα για οποιαδηποτε λογο τοτε κανονικα θα επρεπε ο γιατρος να του μειωσει την τιμη αναλογικα... αλλα νομιζω ποτε δεν συμφωνει αριθμο grafts.. και απλα λεει οσα περισσοτερα βγουν απο οτι ξερω.

παντως θα επρεπε να το αλλαξει αυτο ο γιατρος το "οσα βγουν εκεινη τη μερα".... να βαλει ενα οριο ασ πουμε μινιμουμ 1700-1800, αλλιως αν βγαζει λιγοτερα απο 1700-1800 πχ να επιστρεφει και καποια λεφτα πισω (γιατι πχ καποιος αν ηξερε οτι θα του εβγαζε μονο 1200 πιθανον να μην τον επελεγε..)
 

Georgie

Well-Known Member
σε ποιον αλλο εννοεις;; αμα συμφωνησαν για καποιο αριθμο grafts στα 2500 ευρω κ του εβγαλε λιγοτερα για οποιαδηποτε λογο τοτε κανονικα θα επρεπε ο γιατρος να του μειωσει την τιμη αναλογικα... αλλα νομιζω ποτε δεν συμφωνει αριθμο grafts.. και απλα λεει οσα περισσοτερα βγουν απο οτι ξερω.

παντως θα επρεπε να το αλλαξει αυτο ο γιατρος το "οσα βγουν εκεινη τη μερα"....αλλιως αν βγαζει λιγοτερα απο 1700-1800 πχ να επιστρεφει και καποια λεφτα πισω (γιατι πχ καποιος αν ηξερε οτι θα του εβγαζε μονο 1200 πιθανον να μην τον επελεγε..)
Αυτές οι ασάφειες ηταν αποτρεπτικές στο να τον επιλέξω .
Όμως στα περιστατικα που εχουμε δει στο φορουμ τα εχει παει καλα.
Μένει να δούμε και του @Xristoforaz πως θα εξελιχθεί που ηταν και πιο δύσκολο.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
σε ποιον αλλο εννοεις;; αμα συμφωνησαν για καποιο αριθμο grafts στα 2500 ευρω κ του εβγαλε λιγοτερα για οποιαδηποτε λογο τοτε κανονικα θα επρεπε ο γιατρος να του μειωσει την τιμη αναλογικα... αλλα νομιζω ποτε δεν συμφωνει αριθμο grafts.. και απλα λεει οσα περισσοτερα βγουν απο οτι ξερω.

παντως θα επρεπε να το αλλαξει αυτο ο γιατρος το "οσα βγουν εκεινη τη μερα".... να βαλει ενα οριο ασ πουμε μινιμουμ 1700-1800, αλλιως αν βγαζει λιγοτερα απο 1700-1800 πχ να επιστρεφει και καποια λεφτα πισω (γιατι πχ καποιος αν ηξερε οτι θα του εβγαζε μονο 1200 πιθανον να μην τον επελεγε..)
Αυτό του ΠΑ κ γω κατά λέξη ...έπρεπε να κάνει κ την ανάλογη μείωση στα λεφτά ....ειδικά αφού είχαν συμφωνήσει πόσα θα βάλουν για ποσά λεφτά ....τώρα για ποιον το λέω ; Είναι για τον ίδιο που λέω ότι κ η φυτρωση του δεν πάει κ πολύ καλά κ μίλησε ο hairsick για αυτό μου κάνει εντύπωση που προχώρησε ....
 

manly_Man

Well-Known Member
Αυτές οι ασάφειες ηταν αποτρεπτικές στο να τον επιλέξω .
Όμως στα περιστατικα που εχουμε δει στο φορουμ τα εχει παει καλα.
Μένει να δούμε και του @Xristoforaz πως θα εξελιχθεί που ηταν και πιο δύσκολο.
ναι και μενα δεν μ αρεσουν αυτες οι ασαφειες με τον αριθμο grafts....φαντασου να σου εβγαζε πχ 1200,τωρα θα ειχες τελειως διαφορετικο αποτελεσμα...κ εγω αυτα που εχω δει εδω τα βρισκω απολυτως επυτυχημενα.... εχεις τσεκαρει καθολου τα αποτελεσματα στο site της κλινικης; https://www.lp-clinic.gr/gallery/
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Αυτό του ΠΑ κ γω κατά λέξη ...έπρεπε να κάνει κ την ανάλογη μείωση στα λεφτά ....ειδικά αφού είχαν συμφωνήσει πόσα θα βάλουν για ποσά λεφτά ....τώρα για ποιον το λέω ; Είναι για τον ίδιο που λέω ότι κ η φυτρωση του δεν πάει κ πολύ καλά κ μίλησε ο hairsick για αυτό μου κάνει εντύπωση που προχώρησε ....
ε ναι κανονικα ετσι επρεπε να γινει..να επιστραφουν καποια λεφτα πισω! τελος παντων τωρα την εκανε ο φιλος hairsick... ο δικος σου γιατρος ο Τιρκαλας σε ενημερωνε απο πριν για τον ακριβη αριθμο graft που θα βαλει και πληρωνες ανα graft, σωστα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
ναι και μενα δεν μ αρεσουν αυτες οι ασαφειες με τον αριθμο grafts....φαντασου να σου εβγαζε πχ 1200,τωρα θα ειχες τελειως διαφορετικο αποτελεσμα...κ εγω αυτα που εχω δει εδω τα βρισκω απολυτως επυτυχημενα.... εχεις τσεκαρει καθολου τα αποτελεσματα στο site της κλινικης; https://www.lp-clinic.gr/gallery/
Τα είδα τωρα .
Δεν είδα περιστατικό με 2000 grafts που τα περισσότερα το απαιτούσαν .
Μέτρια αποτελέσματα προς το καλο.
Αλλα όλα θέλουν δεύτερο χέρι .
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Αυτές οι ασάφειες ηταν αποτρεπτικές στο να τον επιλέξω .
Όμως στα περιστατικα που εχουμε δει στο φορουμ τα εχει παει καλα.
Μένει να δούμε και του @Xristoforaz πως θα εξελιχθεί που ηταν και πιο δύσκολο.
Για να ειμαι ειλικρινης, αν απο τη μερα της μεταμοσχευσης αλλα και λιγο διαστημα πριν τη μεταμοσχευση (ας πουμε καποιους μηνες) λαμβανα φινα καθε μερα και εβαζα μινοξ ή συμφωνα με τη δικη μου λογικη(με την οποια δε συμφωνειτε και καλα κανετε, δε γινεται να συμφωνουμε σε ολα) επαιρνα καθε μερα σοου παλμετο κι εβαζα δενδρολιβανο, τοτε το αποτελεσμα μου πιθανα να ηταν και καλυτερο!
Ισως αργησε να γινει η φυτρωση στην περιπτωση μου..αν θυμαμαι καλα οταν ειχα κανει στου κυριου Βεκρη, στο χρονο επανω φανηκαν τα οποια αποτελεσματα!
Θα επαιρνα σοου παλμετο και θα εβαζα δενδρολιβανο αν ειχα το καταλληλο μπατζετ! Τωρα το μονο που κανω ειναι να παιρνω σταθερα μαγια μπυρας που με βοηθαει αρκετα στην ακμη! Δε νομιζω να βοηθαει πολυ στο μαλλι η μαγια μπυρας!
Οποτε χωρις συντηρητικη αγωγη, μην περιμενω και θεαματικα αποτελεσματα!
Στραβωσα πολυ με την τακτικη του γιατρου αλλα απ οτι βλεπω, εκανα λαθος διοτι και σε αλλον φιλο συνασθενη ειχε μιλησει για μια εως δυο συνεδριες...οποτε δεν πρεπει να προτρεχουμε να βγαζουμε συμπερασματα ουτε να μας καταβαλλει το αγχος! Ηθικο διδαγμα φιλτατε Georgie! Ενταξει ως οριο εβαζα τους 8 μηνες που συμπληρωνονται στις 13 Ιουλη! Δεν περιμενω και θεαματικη βελτιωση! Απλως επιθυμουσα να τελειωνω και με το κραουν! Γιατι να πρεπει τωρα να υποβληθω και σε τριτη μεταμοσχευση (δηλαδη σε αλλη μια συνεδρια μιας και μεχρις στιγμης εχω κανει δυο μεταμοσχευσεις τριων συνεδριων συνολικα) ?
Θα μου πεις απ την αλλη ολα για καποιο λογο γινονται η οτι ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστικα οι δυο κολλητες συνεδριες αποστασης μιας μερας μεταξυ τους με τις δυο συνεδριες που χουν αποσταση χρονικο διαστημα καποιων μηνων! Ετσι ομως σχηματιζονται σχεσεις, γινονται διαλογοι και συζητησεις και εμβαθυνουμε γενικοτερα στο επιστημονικο πεδιο της χειρουργικης στο τριχωτο της κεφαλης! Σωστο αν τη δουμε υπο αυτο το οπτικο πρισμα, την ολη φαση!
 

Hairsick

Active Member
1) Ο συγκεκριμένος γιατρός χρεώνει με την συνέδρια, σου λέει σε βάζω μέσα και βγάζω όσα μπορώ και γίνεται, με εκτίμηση 1.200-1.800, τι επιστροφή χρημάτων να ζητήσεις;;;
2) Οποιοσδήποτε άλλη κλινική που συμβουλευτηκα σε Ελλαδα-Κυπρο μου έδινε τιμη γκραφτ, ίση ή πάνω από αυτά που πλήρωσα με την εξαγωγή των 1.200. Εκτός ενδεχομένως από τον Βεκρή που μίλαγε και αυτός για συνέδρια (μπαίνεις και γεμίζουμε από μπρος ως πίσω, όπου φτάσουμε...), με εκτίμηση δοτριας με το μάτι.
3) Όταν έχεις κάνει μια έρευνα κάποιους μήνες, 6-7 consultations σε αυτούς που θεωρείς πιο αξιόλογους και παίρνεις μια απόφαση και δίνεις προκαταβολή, είναι δύσκολο να αλλάξεις γνώμη και να δεις άλλους 2-3.
4) Η δοτρια μου από τις περισσότερες εκτιμήσεις που έλαβα, κυμαίνεται στα 2.500-3.000 και το πλάνο μου ήταν να γεμίσει όσο μπορεί Α και Β ζώνη, με προτεραιότητα την Α. Αν όλα πάνε καλά θα είμαι στα μισά και της διαδρομής και βλέπουμε...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
ε ναι κανονικα ετσι επρεπε να γινει..να επιστραφουν καποια λεφτα πισω! τελος παντων τωρα την εκανε ο φιλος hairsick... ο δικος σου γιατρος ο Τιρκαλας σε ενημερωνε απο πριν για τον ακριβη αριθμο graft που θα βαλει και πληρωνες ανα graft, σωστα;
Ξεκάθαρα απ' την αρχή ....ο τιρκαλας σου λέει θα μπουν τόσα εκεί ....άσχετο αν πάντα μου βάζε παραπάνω....στην τελευταία μου ο
Πε το πολύ 1000 και μπήκαν 1500 και πέρσι 2500-3000 κ μπήκαν 3500.....για τα λεφτά κουβέντα ...τον πίεζα για να που πει .... πάντα νιώθει άβολα όταν μιλάμε για το οικονομικό κ προσπάθει να σε πασάρει στην νοσηλεύτρια....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
1) Ο συγκεκριμένος γιατρός χρεώνει με την συνέδρια, σου λέει σε βάζω μέσα και βγάζω όσα μπορώ και γίνεται, με εκτίμηση 1.200-1.800, τι επιστροφή χρημάτων να ζητήσεις;;;
2) Οποιοσδήποτε άλλη κλινική που συμβουλευτηκα σε Ελλαδα-Κυπρο μου έδινε τιμη γκραφτ, ίση ή πάνω από αυτά που πλήρωσα με την εξαγωγή των 1.200. Εκτός ενδεχομένως από τον Βεκρή που μίλαγε και αυτός για συνέδρια (μπαίνεις και γεμίζουμε από μπρος ως πίσω, όπου φτάσουμε...), με εκτίμηση δοτριας με το μάτι.
3) Όταν έχεις κάνει μια έρευνα κάποιους μήνες, 6-7 consultations σε αυτούς που θεωρείς πιο αξιόλογους και παίρνεις μια απόφαση και δίνεις προκαταβολή, είναι δύσκολο να αλλάξεις γνώμη και να δεις άλλους 2-3.
4) Η δοτρια μου από τις περισσότερες εκτιμήσεις που έλαβα, κυμαίνεται στα 2.500-3.000 και το πλάνο μου ήταν να γεμίσει όσο μπορεί Α και Β ζώνη, με προτεραιότητα την Α. Αν όλα πάνε καλά θα είμαι στα μισά και της διαδρομής και βλέπουμε...
Κώστα για 1200 έδωσες 3000€ σωστά ; Δεν γίνεται να ρώτησες σε Ελλάδα κ Κύπρο κ να σου έλεγαν 2.5€ το μόσχευμα....δεν ξέρω πλέον αν υπάρχει μια κλινική που να χρεώνει τόσο....εκτός αν μιλάς για εξωτερικό ....όπως κ να χει την πολιτική πως χρεώνει την ξέρετε πλέον αφού υπάρχουν κ άλλα δύο παιδιά που τρέχουν παρουσιάσεις του....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hairsick

Active Member
Κώστα για 1200 έδωσες 3000€ σωστά ; Δεν γίνεται να ρώτησες σε Ελλάδα κ Κύπρο κ να σου έλεγαν 2.5€ το μόσχευμα....δεν ξέρω πλέον αν υπάρχει μια κλινική που να χρεώνει τόσο....εκτός αν μιλάς για εξωτερικό ....όπως κ να χει την πολιτική πως χρεώνει την ξέρετε πλέον αφού υπάρχουν κ άλλα δύο παιδιά που τρέχουν παρουσιάσεις του....
2.500 έδωσα Γιώργο.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Και όπως είπα και παραπάνω καμία άλλη δεν μου έδωσε τιμή γκραφτ κάτω από 2 και με τιμές εκκίνησης απο 5k και πάνω...
Μόνο ο Βκρς μου είπε για 3.300 χωρίς να μου δώσει αριθμό grafts...
Άρα 2.10€ το μοσχευμα σύμφωνα με τα φτωχά μου μαθηματικά ....μα αν δεις από δω μέσα κ μόνο υπάρχουν άπειροι με πολύ καλύτερες τιμές ....εδώ πάνε στην Κύπρο με 1.70 κ πληρωμένα όλα ....προφανώς δεν έκανες καλή έρευνα η απλά σε κέρδισε ο γιατρός κ δεν ειναι κακό να το λες .....
 

Hairsick

Active Member
Άρα 2.10€ το μοσχευμα σύμφωνα με τα φτωχά μου μαθηματικά ....μα αν δεις από δω μέσα κ μόνο υπάρχουν άπειροι με πολύ καλύτερες τιμές ....εδώ πάνε στην Κύπρο με 1.70 κ πληρωμένα όλα ....προφανώς δεν έκανες καλή έρευνα η απλά σε κέρδισε ο γιατρός κ δεν ειναι κακό να το λες .....
Αν διαβάσεις από την αρχή το νημα θα δεις ότι έχω πάρει κι από Κύπρο προσφορά. Δεν έβγαινε κάτω από 2 ευρώ (για την δική μου περίπτωση...) και ακόμη κι αν τα έξοδα συμπεριλαμβάνονται πάλι το τελικό ποσό για τον πελάτη παραμένει το ίδιο...
Προφανώς και με κέρδισε ο γιατρός, αλλιώς δεν θα προχωρούσα. Ακόμη και τώρα να έπαιρνα την απόφαση πάλι το ίδιο θα έκανα.
Σε κάθε περίπτωση, η επέμβαση έγινε και ελπίζω σε καλή φυτρωση, έστω και με αυτό τον περιορισμένο αριθμό.
 
Μπλουζα