G-tsak, fue, 2011 grafts, 29/8/2011

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Τροφέα να σε ρωτήσω... τι να προσέξω περισσότερο απο την δικιά σου εμπειρία; Πειράζει που βγήκα μία - δύο βόλτες έξω με την μπαντάνα;; Όχι κάτι σπουδαίο, για κανά 10 λεπτο max η κάθε βόλτα... Τα grafts πότε μπορώ να πω ότι έχουν "κολλήσει" στο κεφάλι και να το αγγίξω;;

Πολλές βόλτες να κάνεις να δεις και την πόλη. Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι αρκεί να μην εκτείθεσαι στον ήλιο ;)
Ήδη αγγίζεις το κεφάλι στο λούσιμο το οποίο στην αρχή πρέπει να γίνεται απαλά και όσο περνάνε οι μέρες όλο και πιο έντονο. Εγώ πάντως το φοβόμουν για πολλές μέρες ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

koskar είπε:
Προσωπικά η συγκεκριμένη στάση της κλινικής μου φαίνεται τίμια και σωστή. Εαν σε βλέπανε μόνο σαν πελάτη για να του πάρουνε χρήματα λογικά θα σου βάζανε όλα τα grafts που ήθελες (3.000) για να σου πάρουνε άλλα ακόμη περίπου 4.000 € που είναι για τα παραπάνω 1.000grafts.

Κάποιος όμως πονηρός θα μπορούσε να σκεφτεί :

"Μήπως η τοποθέτηση αυτών των επιπλέον grafts ήταν πολύ δύσκολη και απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο καθώς η πύκνωση αν δεν γίνει όπως πρέπει θα φέρει shockloss και με δεδομένο ότι είμαι μαγαζί με μεγάλη πελατεία προτιμώ να βγάλω περισσότερα χρήματα με πιο εύκολο τρόπο από το να φάω μια ακόμα μέρα για 1000 ακόμα grafts;;;; "

Γιατί υπάρχουν και κάποιοι που σκέφτονται και έτσι ...
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

tropheus είπε:
Κάποιος όμως πονηρός θα μπορούσε να σκεφτεί :

"Μήπως η τοποθέτηση αυτών των επιπλέον grafts ήταν πολύ δύσκολη και απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο καθώς η πύκνωση αν δεν γίνει όπως πρέπει θα φέρει shockloss και με δεδομένο ότι είμαι μαγαζί με μεγάλη πελατεία προτιμώ να βγάλω περισσότερα χρήματα με πιο εύκολο τρόπο από το να φάω μια ακόμα μέρα για 1000 ακόμα grafts;;;; "

Γιατί υπάρχουν και κάποιοι που σκέφτονται και έτσι ...
Με βάση τις φωτογραφίες του g-task θα έκλεινα περισσότερο στην θέση της κλινικής δηλαδή ότι η hairline είχε ήδη αρκετή πύκνωση και τυχόν νέα grafts εκεί θα προκαλούσαν πρόβλημα στα υφιστάμενα. Δεν διαφωνώ απόλυτα με την εκδοχή σου ,υπάρχει πιθανότητα να σκέφτηκαν και αυτό που αναφέρεις. Αυτό ίσως μπρορεί με έμμεσο τροπο να το ψαρέξει ο g-task ή και να ρωτήσει απευθείας του Φιουρή.
Πάντως για να μην ξεφεύγουμε φαντάζομαι οι περισσότεροι έδω στο forum για την HDC έχουμε παραδεχτεί ότι είναι μια αξιόπιστη κλινική με εγγυημένα αποτελέσματα τουλάχιστον μέχρι σήμερα.
 

alekontas

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Φίλε tropheus περιμένω να ανοιξεις το θέμα με ανυπομονησία....παρ όλα αυτα θα σ στείλω μυν καθώς και γω είχα εμπειρία με την HDC.Απλά θεωρώ και χωρίς να θέλω να πιέσω κανένα πως αν δεν μιλάμε και εδώ ανοιχτά....άστα....βράστα...... ;)
 

gus210

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Η πύκνωση σου στην hairline είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική.
Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεσαι (τουλάχιστον αυτή τη στιγμή) κάτι περαιτέρω.
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και το αποτέλεσμα να είναι αυτό που θες. :)
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

alekontas είπε:
Φίλε tropheus περιμένω να ανοιξεις το θέμα με ανυπομονησία....παρ όλα αυτα θα σ στείλω μυν καθώς και γω είχα εμπειρία με την HDC.Απλά θεωρώ και χωρίς να θέλω να πιέσω κανένα πως αν δεν μιλάμε και εδώ ανοιχτά....άστα....βράστα...... ;)
Παιδιά είπαμε εάν έχετε να πειτε κάτι (που αφορά πιθανόν όλους εδώ ως υποψήφιους πελάτες για μια μεταμόσχευση) αφήστε τα προσωπικά μηνύματα και γραψτε το εδω δημόσια στο forum.
Αυτός είναι άλλωστε ο βασικός σκοπός του forum, η δημόσια ανταλλαγή απόψεων και προσωπικών εμπειριών ώστε να είμαστε όλοι μας ενημερωμένοι σωστά και ολοκληρωμένα.
 

pavlos

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Alekontas η δικια σου μεταμοσχευση πως πηγε ποσα τριχοθυλακια εβαλλες Fue η Strip???
Εαν εχεις φτιαξει θεμα στειλε απλα το link ευχαριστω!!!
 

stpanos

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Εγώ έχω κλείσει με την συγκεκριμένη κλινική για 10 Οκτωβρίου έδωσα προκαταβολή σήμερα 3000 ευρω αν είναι να προσέξω κάτι καλό είναι να αναρτηθεί….παρακολουθώ την κουβέντα και δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

stpanos είπε:
Εγώ έχω κλείσει με την συγκεκριμένη κλινική για 10 Οκτωβρίου έδωσα προκαταβολή σήμερα 3000 ευρω αν είναι να προσέξω κάτι καλό είναι να αναρτηθεί….παρακολουθώ την κουβέντα και δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ.

stpanos δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς... :) που θα ανοίξει το νήμα ο τροφέας πιστεύω εκεί θα δούμε όλες τις ανησυχίες του... Τα παιδιά στην κλινική είναι επαγγελματίες. Απλά εδώ ψειρίζουμε λίγο τις καταστάσεις :)

white210 είπε:
Η πύκνωση σου στην hairline είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική.
Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεσαι (τουλάχιστον αυτή τη στιγμή) κάτι περαιτέρω.
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και το αποτέλεσμα να είναι αυτό που θες. :)

Ευχαριστώ white210... Τα ίδια λόγια μου είπαν και εκεί οι ιατροί και γι αυτό δεν προχώρησα το θέμα και μπροστά... Μην ξεχνάμε πως η τριχόπτωση είναι ένα θέμα που πλήρως δεν μπορεί να ελεγχθεί! Μόνο μερικώς με τις διάφορες θεραπείες (φινα και τα σχετικά)... Οπότε μόνο να την καμουφλάρουμε μπορούμε και καλύτερα είναι να καμουφλάρουμε εκεί που είναι εμφανές το θέμα. Τουλάχιστον κατά την δική μου άποψη.... :)

Απλά όπως σας είπα το μόνο παράπονο μου είναι που δεν πιάσαμε όλη την περιοχή πίσω που ήθελα να πυκνώσω. Δηλαδή γύρω στα 400-500 grafts μιλάμε. Περιμένω να δω έναν ιατρό να μου εξηγήσει καλύτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

stpanos είπε:
Εγώ έχω κλείσει με την συγκεκριμένη κλινική για 10 Οκτωβρίου έδωσα προκαταβολή σήμερα 3000 ευρω αν είναι να προσέξω κάτι καλό είναι να αναρτηθεί….παρακολουθώ την κουβέντα και δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ.

Όπως είπε και ο g-tsak δεν πρέπει να ανησυχείς ... Η HDC είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Το ότι συζητάμε κάποια θέματα δε σημαίνει ότι αναιρούμε το ανωτέρω. Απλά πρέπει να μάθουμε να απαιτούμε το καλύτερο !!!
Όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά πρέπει να μη συμβιβάζεσαι :)
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

tropheus είπε:
Όπως είπε και ο g-tsak δεν πρέπει να ανησυχείς ... Η HDC είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Το ότι συζητάμε κάποια θέματα δε σημαίνει ότι αναιρούμε το ανωτέρω. Απλά πρέπει να μάθουμε να απαιτούμε το καλύτερο !!!
Όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά πρέπει να μη συμβιβάζεσαι :)
Τροφεα συμφωνω απόλυτα μαζί σου και ειδικά την περίοδο αυτή που όλοι γνωρίζουμε πόσο δύσκολο είναι να διαθέσεις ένα τόσο μεγάλο χρηματικό ποσό. Για αυτό σε όποια κλινική έχει επιλέξει ο κάθένας μας πρέπει να είμαστε απαιτητικοί και όχι ευκολοπιστοι σε ότι μας λένε.

Παρόλα αυτά στην μάχη μας με τα μαλλάκια ο συμβιβασμός ήδη υφίσταται σε πολλά από αυτά που κάνουμε για παραδειγμα:
1) οταν ακολουθείς φαρμακευτικη αγωγή ουσιαστικά συμβιβάζεσαι με ένα προσωρινό αποτέλεσμα το οποίο μάλιστα μπορεί να προκαλέσει και άλλα προβλήματα (side effects απί φινα, ντουντα, μινοξ...)
2) όταν βάζεις concealer συμβιβάζεσαι με ένα επίσης προσωρινό αποτέλεσμα που ξέρεις ότι διακρκεί μέχρι το επόμενο λούσιμο...
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Εννοείται παιδιά, ότι όχι μόνο εγώ, αλλά όλοι μας πρέπει να είμαστε απαιτητικοί απο τα πάντα, ακόμα και απο τον εαυτό μας. Εδώ το φόρουμ μας δίνει την δυνατότητα να γινόμαστε καλύτεροι και να ζητάμε το καλύτερο στη περίπτωση αυτή που μας απασχολεί όλους μας.
Γι αυτό καθόμαστε και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, για να δεχόμαστε και οι ίδιοι όποια "κριτική" απο τους παλιούς, για κάποιο λάθος που ενδεχομένως κάναμε και να ξέρουμε να μη το ξανακάνουμε και εμείς αλλα και οι νέοι στο μέλλον. Πάνω σε αυτά τα πράγματα χτίζονται οι απαιτήσεις. Έτσι μαθαίνουμε να γινόμαστε καλύτεροι "πελάτες" εμείς και καλύτεροι πάροχοι υπηρεσιών οι άλλοι.
Η HDC έχει ένα πολύ καλό υπόβαθρο, καθώς και ο Φιουρής και οι ιατροί όταν σου μιλάνε δεν σε κοιτάνε στην τσέπη και αυτό το εκτίμησα. Μπορεί κάποιος να μου πει "είναι καλοί ηθοποιοί"... Αν είναι, όντως την πάτησα!!!
Ό,τι με απασχολεί πέρα απο εδώ, τα έχω θέσει και στον Φιουρή και αύριο θα έχω κάποιες απαντήσεις, ενώπιον και του ιατρού.
Βέβαια όλα θα κριθούν εκ του αποτελέσματος που ελπίζω να είναι καλό :)
Συγχωρέστε με γι αυτόν τον κουραστικό μονόλογο :) Μικρός που ήμουν ήθελα να γίνω δικηγόρος :D
Όλα αυτά τα γράφω με κάθε σεβασμό προς κάθε παιδί ξεχωριστά, γιατί είστε η μόνη μου παρέα και στήριξη που είμαι μόνος μου εδώ. Ακόμα και μία κουβέντα του στυλ "καλά αποτελέσματα" μου δίνει κουράγιο και δύναμη.
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Φιλε να εισαι σιγουρος οτι η εικόνα σου θα αλλάξει πολύ, προς το καλύτερο, και θεωρώ ότι λογικά έχεις μπροστά σου 3-4 χρόνια που δεν θα έχεις πρόβλημα με αραίωση. Ελπίζω να μοιραστείς μαζί μας όποιες απαντήσεις-διευκρινήσεις σου δώσουνε αύριο.
Πάντως στην θέση σου εάν δεν με κάλυπταν οι απαντήσεις της HDC θα τους ζητούσα να μου προσθεσουν τα επιπλέον grafts στην πίσω ακάλυπτη περιοχή αφού είσαι ακόμη στην Κύπρο και εφοσον αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά την φάση της "αποθεραπείας" που έχεις ξεκινήσει.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Ναι εννοείται θα τα μιλήσουμε και εδώ... Να σαι καλά koskar!!
Που λες, δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα να κάνω τώρα συμπληρωματική μεταμόσχευση... Γιατί είναι ευαίσθητη η περιοχή γύρω γύρω και αν μου βάζαν τώρα βελόνα μπορεί να είχα πιο δύσκολη ανάρρωση.
Θα το ρωτήσω και αυτό αύριο πάντως γενικά για να ξέρουμε!
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Lazaros είπε:
Καλά αποτελέσματα! :)

Σε ευχαριστώ Λάζαρε!

Που λέτε, ρώτησα γιατι δεν μου κάλυψαν όλο το scalp πίσω και το άφησαν έτσι και μου απάντησαν ότι επειδή τα μοσχεύματα τα λάβαν αραιά απο την δότρια περιοχή βγήκαν 2011 grafts. Και απο το να τα τοποθετήσουν αραιά στο crown μου έκαναν κάλυψη εκεί που είχα ανάγκη περισσότερο για μια πολύ καλή πύκνωση. Τους το είπα ότι ήθελα και εκεί κάλυψη απο την αρχή όμως, και παραδέχτηκαν ότι ήταν θέμα κακού υπολογισμού απο την αρχή και να μην ανησυχώ για το αποτέλεσμα...
Τέσπα...
Σας το παραθέτω όπως το είπαμε, δεν σας κρύβω ότι στεναχωρήθηκα, αλλά ελπίζω να έχει γίνει σωστή τοποθέτηση στα άλλα ώστε να καλύπτεται όποιο θέμα.
Ελπίζω εκ του αποτελέσματος να αποδειχτεί "μικρό το κακό". (Εγώ προσωπικά έχω έναν κόμπο μέσα μου)
Επίσης μου είπαν να χρησιμοποιώ, όταν έρθει η ώρα του, Regaine 2%, ΟΧΙ 5%, για να μην "κάψουμε" τα μοσχεύματα...
Αυτά...
Η συνέχεια πλέον με φωτογραφίες τις επόμενες ημέρες...
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Που λέτε, ρώτησα γιατι δεν μου κάλυψαν όλο το scalp πίσω και το άφησαν έτσι και μου απάντησαν ότι επειδή τα μοσχεύματα τα λάβαν αραιά απο την δότρια περιοχή βγήκαν 2011 grafts. Και απο το να τα τοποθετήσουν αραιά στο crown μου έκαναν κάλυψη εκεί που είχα ανάγκη περισσότερο για μια πολύ καλή πύκνωση. Τους το είπα ότι ήθελα και εκεί κάλυψη απο την αρχή όμως, και παραδέχτηκαν ότι ήταν θέμα κακού υπολογισμού απο την αρχή και να μην ανησυχώ για το αποτέλεσμα...
Τελικά δεν ισχύουν τα 2200 αλλά τα 2011;;; Πάντως και εγω δεν πολυ-κατάλαβα αυτά που έγραψες. Το θέμα που δεν σου έβαλαν επιπλεον grafts έχει να κάνει τελικά με αυτά που σου έβγαλαν από την δότρια; Εφοσον ισχύει αυτό γιατι δεν προχωρήσανε και την επόμενη ημέρα σε εξαγωγή τα παραπάνω grafts; Είχε να κάνει με την δότρια περιοχή σου, που δεν υποστήριζε παραπάνω από 2000 grafts; Στην θέση σου θα προσπαθούσα να διαπραγματευτώ σε κάθε περίπτωση πιο ευνοικη μεταχείριση (σε ότι αυτό μπορεί να μεταφράζεται για σένα) για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να ξαναπάς για μεταμόσχευση εφόσον παραδέχτηκαν το λάθος υπολογισμό (μην το αφήνεις έτσι).
Για να μην αγχώνεσαι θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση θα έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα και στην επόμενη μεταμόσχευση θα είσαι πιο έμπειρος...
 
Μπλουζα