G-tsak, fue, 2011 grafts, 29/8/2011

g-tsak

New Member
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Χρόνια πολλά και με την ευκαιρία του 15 Αύγουστου. Υγεία και ευτυχία σε όλους.
Λοιπόν... Ξεκινάω αυτό το νήμα δεδομένης της μεταμόσχευσης που έχω προγραμματίσει στην Κύπρο στην HDC στις 29-8-2011. Είμαι 27 ετών, σε κλίμακα Norwwod 3 (και βάλε) με εμφανή πλέον αραίωση πίσω και στην κορυφή. Κάνω την θεραπεία BIG 3 από τις 9-9-2009 (εύκολο να το θυμάμαι) και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με έχει βοηθήσει να επιβραδυνθεί η όποια τριχοπτωσή μου.

Την συγκεκριμένη κλινική την επέλεξα βάσει των όσων έχω διαβάσει και έχω δει μέσα απο το φόρουμ και την κάνω την δεδομένη στιγμή για ψυχολογικούς λόγους. Ο τρόπος επέμβασης που επέλεξα είναι FUE, καθώς δεν θέλω να με συνοδεύει η ουλή, και τα οικονομικά μου δεδομένα με βοηθάνε στο να την προτιμήσω.

Η όλη διαδικάσία της μεταμόσχευσης μου θα κρατήσει 3 ημέρες (29, 30, 31) και απο την κλινική μου προτειναν να μείνω μέχρι τις 5/9 για παρακολούθηση της "μετεγχειρητικής" πορείας μου. Παρακάτω σας παραθέτω τις φωτογραφίες που έστειλα στην κλινική και μου έδωσαν consultation ότι θα χρειαστώ περι τα 2000 grafts για να καλύψω το κενό πίσω και την αραίωση στην κορυφή και επειδή τους είπα ότι αραιώνουν και τα μπροστά μαλλάκια, μου πρότειναν άλλα 1000 grafts μπροστά. Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι ξεγελάνε κάπως οι φωτογραφίες και δεν φαίνεται η μπροστά αραίωση. Αυτό το είπα και στην κλινική.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, καθώς όσο περνάνε οι μέρες έχω ένα "ευχαριστο" άγχος και ελπίζω με την βοήθεια και την στήριξη σας να μου φανεί πιο ανάλαφρη η αποκατάσταση. Οι "παλιοί" ας δώσουν και αυτοί τα φώτα τους!! :grandpa:
 

Συνημμένα

  • DSCN1333.JPG
    DSCN1333.JPG
    573.4 KB · Προβολές: 1,320

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Φίλε καλή επιτυχία και από ότι φαίνεται θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα καθώς έχεις καλή δότρια.
Το επόμενο καλοκαίρι θα είσαι άλλος άνθρωπος ;D
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

μακάρι koskar!! γιατί η αλήθεια είναι ότι έχει τσαλακωθεί η ψυχολογία μου καπώς!
 

John83

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλή επιτυχία και από εμένα φίλε ... Εύχομαι να πάνε όλα σύμφωνα με τις προσδοκίες σου...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

καλή επιτυχεία να έχεις φίλε!!! :cheers:
 

Sky Nik

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου ....! Απλά εγώ είμαι 30 !!!!!!!!!!!!

Κόστος ?????????

Καλή επιτυχία
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Για άδεια (από την δουλειά) πόσες ημέρες έχεις πάρει; Λογικά με την FUE θα σε κουρέψουν αρκετά για να μπορεί να γίνει σωστά η εξαγωγή & εισαγωγή των grafts.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Sky Nik είπε:
Είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου ....! Απλά εγώ είμαι 30 !!!!!!!!!!!!

Κόστος ?????????

Καλή επιτυχία

χαχαχα... Ελπίζω μετα απο καιρό να είμαι σαν να βλέπεις τον εαυτό σου με περισσότερο μαλλί! :)
Το κόστος ανέρχεται σε 12000 ευρώ (ακριβούτσικα αλλά ας όψονται τα ψυχολογικά), αλλά με όλες τις παροχές της HDC (αεροπορικά, μεταφορά απο και προς αεροδρόμιο, διαμονή, φαγητό κατά την ημέρα της επέμβασης και το μετεγχειρητικό βαλιτσάκι για την φροντίδα των πρώτων ημερών). Μπορεί να ξεχνάω και κάτι...
Σε ευχαριστώ πολύ Sky Nik! Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι;; Στην ηλικία μου είχες τέτοια αραίωση και σου έμεινε στάσιμη ως τώρα;

koskar είπε:
Για άδεια (από την δουλειά) πόσες ημέρες έχεις πάρει; Λογικά με την FUE θα σε κουρέψουν αρκετά για να μπορεί να γίνει σωστά η εξαγωγή & εισαγωγή των grafts.

Κοίτα τι γίνεται... έτσι και αλλιώς δεν δουλεύω μέχρι 15 Σεπτέμβρη, οπότε είμαι χαλαρός :) Αλλά βάσει δικής μου εκτίμησης νομίζω 2 βδομαδούλες τις χρειάζεται κάποιος! γιατί οι πρώτες 10 μέρες είναι οι δύσκολες μετά την επέμβαση, μετά ακολουθείς μία ρουτίνα φροντίδας.
Είμαι έτοιμος για το "γουλί" κούρεμα! το έχω ξανακάνει και παλιότερα. :) Δεν με κολάκευε ιδιαίτερα, αλλά παλεύομαι! :Ρ
 

Sky Nik

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Δεν μου έχει μείνει στάσιμη .... από 18 χρονών χάνω μαλλιά απλά τα χάνω πολύ αργα ..... είναι λίγο περίεργο αλλά έτσι είναι ...

Η ερώτηση που μου κάνεις νομίζω δεν έχει απάντηση γιατί και εγώ το σκέφτομαι για μεταμόσχευση αλλά λέω να την κάνω σε 1 με 2 χρόνια ...
ίσως έτσι να ξέρω τι ακριβώς γίνεται και εννοώ ότι σε μία ηλικία των 32 - 33 θα έχει ξεκαθαρισει το τοπίο ....

Με φοβίζει πάρα πολύ το ότι έχω παντού τρίχες να μην επηρεαστούν και επειδή χάνω κάθε χρόνο από λίγες τι θα γίνει αν μετά την μεταμόσχευση πέσουν από διάφορα σημεία και μου

δημιουργηθεί κανένα κενο ..... :(

Αυτά ...από αύριο δεν θα έχω πρόσβαση σε ιντερνετ αλλά μόλις επιστρέψω θα ανεβάσω αν θες και μία φωτο δική μου
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Την ίδια φοβία την έχω και εγώ, γι αυτό σε ρώτησα... Αλλά παρόλα αυτά θα προχωρήσω στην μεταμόσχευση και με το σκεπτικό ότι κατά τα 35, αν είμαστε καλά, να κάνω και μία 2η επέμβαση αν συνεχίσει έτσι ως έχει η κατάσταση (Ελπίζω πως όχι πάντως!!!).
Ναι, αν δεν εχεις πρόβλημα ανέβασε μία φώτο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ε.Α.

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Sky Nik είπε:
Δεν μου έχει μείνει στάσιμη .... από 18 χρονών χάνω μαλλιά απλά τα χάνω πολύ αργα ..... είναι λίγο περίεργο αλλά έτσι είναι ...

Η ερώτηση που μου κάνεις νομίζω δεν έχει απάντηση γιατί και εγώ το σκέφτομαι για μεταμόσχευση αλλά λέω να την κάνω σε 1 με 2 χρόνια ...
ίσως έτσι να ξέρω τι ακριβώς γίνεται και εννοώ ότι σε μία ηλικία των 32 - 33 θα έχει ξεκαθαρισει το τοπίο ....

Με φοβίζει πάρα πολύ το ότι έχω παντού τρίχες να μην επηρεαστούν και επειδή χάνω κάθε χρόνο από λίγες τι θα γίνει αν μετά την μεταμόσχευση πέσουν από διάφορα σημεία και μου

δημιουργηθεί κανένα κενο ..... :(

Αυτά ...από αύριο δεν θα έχω πρόσβαση σε ιντερνετ αλλά μόλις επιστρέψω θα ανεβάσω αν θες και μία φωτο δική μου

Φϊλε, στα 32-33 δεν σταθεροποιείται η κατάσταση. Τσακ καλή επιτυχία φίλε και μην μασάς. Έχω ακούσει καλά πράγματα για την κλινική που πας. Πόσα τριχοθυλάκια είπαμε θα σε βάλουν;
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Ευχαριστώ Ε.Α.! Να είσαι καλά...
Για 3000 τριχοφυλάκια λέμε χοντρικά. 2000 πίσω και 1000 μπροστά για μία καλύτερη πυκνωση.
 

LOK

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Φίλε σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία! Ευχαριστώ που θα μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας...!

Υ.Γ. : Αυτά βλέπω και ζηλεύω..., να είχα φράγκα να ερχόμουν μαζί σου για fue... :'(
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Σε ευχαριστώ πολύ LOK! Το φόρουμ το βλέπω και λίγο σαν γκρουπ therapy :) οπότε είναι σαν "υποχρέωση" μου να μοιραστώ την εμπειρία μου...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλή επιτυχία φίλε g-tsak και από εμένα :)
Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να εξαφανιστείς από τον ήλιο για το επόμενο πεντάμηνο τουλάχιστον.
Ακόμα υπάρχει και θα υπάρχει μεγάλη ηλιοφάνεια οπότε είναι ένα θέμα που θα πρέπει να προσέξεις...
Τα υπόλοιπα θα στα πω με πμ ;)
 

jdim

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Γεια σου φιλε και καλη επιτυχια. Περιμενω εντυπωσεις σου καθως σκεφτομαι κ εγω για fue μεσα στο 2012. Ειμαι μεταξυ Οζγκιουρ (τουρκια) και hdc. Ειμαι 25 τωρα και ειμαι νοργουντ 3-3v , crown εχω λιγοτερη αραιωση βεβαια απο σενα αλλα πιο εντονο προβλημα κροταφους. Να σε ρωτησω κατι, σου ειπαν αν βαζοντας μαλλια αναμεσα στα υπαρχοντα στην κορυφη υπαρχει κινδυνος shockloss? Θα το δεις βεβαια κ εσυ κ μας ενημερωνεις μετα απο λιγο καιρο μετα την μεταμοσχευση..εγω εκει παω για 2500-3000 grafts με την ιδια λογικη με σενα αν χρειαστει να ξανακανω σε 5-7 χρονια σε οτι προχωρησει η τριχοπτωση. Ομοιως δε θελω σημαδι απο ουλη στριπ. Αλλα εχω το θεμα οτι μεχρι τωρα που εστειλα φωτο σε διαφορες κλινικες για fue οι περισσοτεροι μου ειπαν να μην πειραξω κορυφη απο τοσο νωρις ηλικιακα...ο Οζγκιουρ μου ειπε οτι μπορουμε να βαλουμε και εκει 600-700 grafts...περιμενω και απο hdc απαντηση τους. Κρατα μας ενημερους για εντυπωσεις και ευχαριστουμε
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

tropheus είπε:
Καλή επιτυχία φίλε g-tsak και από εμένα :)
Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να εξαφανιστείς από τον ήλιο για το επόμενο πεντάμηνο τουλάχιστον.
Ακόμα υπάρχει και θα υπάρχει μεγάλη ηλιοφάνεια οπότε είναι ένα θέμα που θα πρέπει να προσέξεις...
Τα υπόλοιπα θα στα πω με πμ ;)

Σε ευχαριστώ πολύ tropheus! Θα μου χρειαστούν ιδιαίτερα τα όσα θα μου πεις!! Μου φαίνεται θα πρέπει να πάω με καπέλο κάτω στην Κύπρο!
Πέρα απο αυτά να μου πεις, αν ξέρεις, και κανά μαγαζί να βγω για καμιά βόλτα :D

jdim είπε:
Γεια σου φιλε και καλη επιτυχια. Περιμενω εντυπωσεις σου καθως σκεφτομαι κ εγω για fue μεσα στο 2012. Ειμαι μεταξυ Οζγκιουρ (τουρκια) και hdc. Ειμαι 25 τωρα και ειμαι νοργουντ 3-3v , crown εχω λιγοτερη αραιωση βεβαια απο σενα αλλα πιο εντονο προβλημα κροταφους. Να σε ρωτησω κατι, σου ειπαν αν βαζοντας μαλλια αναμεσα στα υπαρχοντα στην κορυφη υπαρχει κινδυνος shockloss? Θα το δεις βεβαια κ εσυ κ μας ενημερωνεις μετα απο λιγο καιρο μετα την μεταμοσχευση..εγω εκει παω για 2500-3000 grafts με την ιδια λογικη με σενα αν χρειαστει να ξανακανω σε 5-7 χρονια σε οτι προχωρησει η τριχοπτωση. Ομοιως δε θελω σημαδι απο ουλη στριπ. Αλλα εχω το θεμα οτι μεχρι τωρα που εστειλα φωτο σε διαφορες κλινικες για fue οι περισσοτεροι μου ειπαν να μην πειραξω κορυφη απο τοσο νωρις ηλικιακα...ο Οζγκιουρ μου ειπε οτι μπορουμε να βαλουμε και εκει 600-700 grafts...περιμενω και απο hdc απαντηση τους. Κρατα μας ενημερους για εντυπωσεις και ευχαριστουμε

Να είσαι καλά jdim. Ελπίζω να κυλίσουν όλα ομαλά, να είμαστε καλά και εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε! Εννοείται ότι θα σας έχω ενήμερους γιατί και εγώ θα χρειαστώ την όποια στήριξη θα μπορείτε να μου δώσετε! ;)
Και εγώ δε θέλω σημάδια απο ουλή και γι αυτό επέλεξα FUE, και βάσει των όσων έχω δει η HDC αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή! Ελπίζω να επαληθευτεί αυτό και στο κεφάλι μου! :)
Για το shockloss μου ανέφεραν ότι οι γυναίκες έχουν περισσότερες πιθανότητες για κάτι τέτοιο παρά οι άντρες, που είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις... Για τα άλλα που μου λες νομίζω ότι οι γιατροί έχουν καλή άποψη, καθώς και εγώ την διαφορά τη μεγάλη την είδα απο τα 25 και μετά. Αλλά όπως και να έχει, κάθε περίπτωση είναι ιδιάζουσα!
 

hater_of_baldness

Active Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Good luck φίλε!!! Περιμένω εξελίξεις, μιας κι εγώ σκέφτομαι για την κλινική αυτή σε ένα χρόνο από τώρα.

Όσο για τον ήλιο. Τι κακό κάνει; ???
 
Μπλουζα