G-tsak, fue, 2011 grafts, 29/8/2011

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλη επιτυχία και αναμένουμε τα νέα & τις εντυπώσεις σου.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλησπέρα παιδιά!! Πριν καμιά ώρα έφυγα απο την κλινική! Λοιπόν, οι εντυπώσεις μου είναι πάρα πολύ καλές. Οι γιατροί, ο Μιχάλης (δεν θυμάμαι το επιθετό του) και ο Κυριάκος ο Μάρας, ήταν κοντά μου. Το δύσκολο και κουραστικό κομμάτι στην FUE, κατ' εμέ, είναι το βγάλσιμο απο την πίσω μεριά του κεφαλιού, καθώς είσαι ξαπλωμένος με το κεφάλι κάτω πολύ ώρα.
Ας τα πάρω απο την αρχή...
Αρχικά, κατά τις 8 και κάτι έβγαλα φωτογραφίες, μετά με κουρέψανε, συζητήσαμε και ο ιατρος (ο Μάρας) μου πατησε πολλές ενέσεις ξιλοκαϊνης απο εκεί που θα έπερναν τα μοσχεύματα για αρχή (δηλαδή πίσω). Μετά έρχεται ο άλλος ιατρός ο Μιχάλης όπου αν κατάλαβα σωστά τρυπάει με την βελόνα του FUE τα μοσχεύματα ώστε να είναι έτοιμα να παρθούν. Μετά έρχεται η Άντρια (αν θυμάμαι σωστά το όνομα της) και κάνει το βγάλσιμο.
Αφού τελείωσαν πίσω, κατά τις 11.30 κάναμε διαλλειματάκι για τυροπιτούλα.
Μετά ήταν πιο ξεκούραστα. Ήρθε ο ιατρός Κωνσταντινίδης και μου πάτησε ξιλοκαϊνες πλάγια που θα έπερναν τα άλλα μοσχεύματα. Ο Μιχάλης τρύπησε και η Άντρια έβγαλε. Καθόμουν σε πλαϊνη στάση και ήταν πιο ξεκούραστα. Κατά την 1.15 κάναμε διάλλειμα για μεσημεριανό και ξαναρχίσαμε απο πλάγια με την ίδια διαδικασία. Τελειώσαμε στις 5 και κάτι.
Βγάλαμε γύρω στα 1100 μοσχεύματα, χωρίς να ρωτήσω πόσα 2τριχα 3τριχα και τα σχετικά, γιατί το ξέχασα λόγω του ότι ήμουν πολύ κουρασμένος. Έβγαλα και φωτογραφίες μου έβαλαν μία κρέμα στη δότρια περιοχή και έφυγα. Μού έδωσαν κάτι χαπάκια και ορό να βάζω κάθε μισή ώρα.
Επίσης ξέχασα να πω του Φιουρή να μου περάσει τις φωτογραφίες ώστε να τις έχω και να τις ανεβάσω. Αλλά έχουμε συνέχεια μεταμόσχευσης αύριο και μεθαύριο οπότε θα τις έχω τις φώτος απο την κλινική
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Ωραία!!! :) , αναμένουμε με αγωνία τις φώτο ;)
 

nikosgf7

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

φιλε σου ευχομαι καλο κουραγιο για το υπολοιπο της επεμβασης κ καλο αποτελεσμα να εχεις :)Α και κοιτα μην γινεις μαλλιας κ μας ξεχασεις κ δεν βαλεις φωτο..
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

χαχαχα.... :D
Ευχαριστώ για τα κουράγια, γιατί χρειάζονται!!
μαλλιάς τρελομαλλιάς δε ξέρω σε τι σημείο θα γίνω!! Μακάρι να γίνουμε όλοι!!! Αλλά όχι, δεν θα το αφήσω παραπονεμένο το forum! εδώ θα είμαστε, καλά να είμαστε, και θα τα λέμε! Άλλωστε το πρόβλημα της τριχόπτωσης δεν λύνεται με μία μεταμόσχευση!
Θα ανεβάσω τις χτεσινές φωτογραφίες μου, που έβγαλα μόνος μου...
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Απλά σε αυτές που έβγαλα δεν φαίνεται καθαρά το πρόβλημα στο crown... στις αυριανές της HDC, φαίνεται καλύτερα!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλή συνέχεια φίλε g-tsak
Να ρωτήσω ... Πόση ώρα έμειναν τα μοσχεύματα εκτός του κεφαλιού σου;;;
Δηλαδή από τη στιγμή που ένα μόσχευμα απομακρύνθηκε από τη δότρια μέχρι τη στιγμή που αυτό το μόσχευμα τοποθετήθηκε στην περιοχή λήψης πόσος ήταν (περίπου) ο χρόνος) ;;;
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Ωχ τέτοια να μου λες Tropheus... Με τρομάζεις! Κοίτα, ξεκίνησαν να μου βγάζουν απο τις 8.30 περίπου μέχρι τις 3 παρά, το μεσημέρι. Κατά προσέγγιση.
Στις 3 παρά πρέπει να ξεκίνησε το χάραγμα απο τον Μιχάλη και κατά τις 3.20 μέχρι τις 5 ήταν το μπάσιμο. Τις ώρες τις δινω κατά προσέγγιση γιατί με είχε πάρει και ο ύπνος σε μεγάλη διάρκεια της διαδικασίας.
Γιατί ρωτάς Tropheus????? Έχεις κάτι υπ' όψιν????
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Δε θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο απλά όταν έχεις περάσει από μια διαδικασία και την έχεις δει από κοντά αρχίζεις να ψάχνεις λεπτομέριες (;) που μπορεί (;) και να μην έχουν μεγάλη σημασία ...
Μην αγχώνεσαι :)
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα τέλειωσα εντελώς με την μεταμόσχευση και έβαλα τελικά γύρω στα 2200 grafts. Ακριβή αριθμό δεν ξέρω, θα μάθω αύριο, όπως και αύριο θα έχω όλες τις φωτογραφίες, καθώς ο Φιουρής έλειπε!
Μου έχει μέινει ένας πόνος στο κεφάλι, αλλά σε λίγο είναι η ώρα να πάρω το παυσίπονο μου και ελπίζω να φύγει.
Ο τελικός αριθμός όπως σας προείπα ήταν περίπου 2200 και όχι 3000. Αυτό έγινε καθώς οι γιατροί με συμβούλεψαν να μην κάνω πύκνωση μπροστά, όπου ήδη είχα μια καλή πυκνώτητα, και να κάνουμε ΜΟΝΟ το crown. Αν προχωρούσα να κάνω πύκνωση μπροστά υπήρχε μεγάλος κίνδυνος για shockloss μου εξήγησαν.

Το shockloss γενικά έγκειται, μου είπαν, στο γεγονός κατά πόσο ο ιατρός, την ώρα που σκάβει το κεφάλι για να μπουν τα μοσχεύματα, δεν θα χτυπήσει δηλαδή "δεν σκάψει" μία υγιή τρίχα κατά λάθος και έτσι χαθεί και η καλή και το μόσχευμα. Άρα είναι θέμα καθαρά του ιατρού!

tropheus είπε:
Να ρωτήσω ... Πόση ώρα έμειναν τα μοσχεύματα εκτός του κεφαλιού σου;;;
Δηλαδή από τη στιγμή που ένα μόσχευμα απομακρύνθηκε από τη δότρια μέχρι τη στιγμή που αυτό το μόσχευμα τοποθετήθηκε στην περιοχή λήψης πόσος ήταν (περίπου) ο χρόνος) ;;;

Ρώτησα τον γιατρό τον Μιχάλη και μου είπε ότι το μόσχευμα εφόσον κάθεται μέσα στο διάλυμα του και σε συνθήκες ψύξης, διατηρείται ως και 2-3 μέρες. Αλλά στην HDC η τακτική τους είναι να μπαίνουν τα μοσχεύματα την ίδια μέρα και να μην κάθονται πέρα της ημέρας.

Αυτά τα νέα και απο εμένα... Πάει και αυτό! :) Ελπίζω σε καλά αποτελέσματα για να δω ότι άξιζε τον κόπο και τα λεφτά :)
Πλέον κάθομαι εδώ μέχρι την Δευτέρα και θα με προσέχουν οι κοπέλες της κλινικής για την μετεγχειρητική φροντίδα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosgf7

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Φιλε ευχομαι πραγματικα καλη επιτυχια κ ελπιζω το αποτελεσμα να ειναι αυτο που πρισδοκας :)Θα ηθελα να σε ρωτησω αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?(γτ εχουμε πολυ ιδια αραιωση ;))
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Ο τελικός αριθμός όπως σας προείπα ήταν περίπου 2200 και όχι 3000. Αυτό έγινε καθώς οι γιατροί με συμβούλεψαν να μην κάνω πύκνωση μπροστά, όπου ήδη είχα μια καλή πυκνώτητα, και να κάνουμε ΜΟΝΟ το crown. Αν προχωρούσα να κάνω πύκνωση μπροστά υπήρχε μεγάλος κίνδυνος για shockloss μου εξήγησαν.
Το shockloss γενικά έγκειται, μου είπαν, στο γεγονός κατά πόσο ο ιατρός, την ώρα που σκάβει το κεφάλι για να μπουν τα μοσχεύματα, δεν θα χτυπήσει δηλαδή "δεν σκάψει" μία υγιή τρίχα κατά λάθος και έτσι χαθεί και η καλή και το μόσχευμα. Άρα είναι θέμα καθαρά του ιατρού!
Φίλε σου εύχομαι να έχεις το προσδωκόμενο για σένα αποτέλεσμα και να μείνεις 100% ικανοποιημένος από τον κόπο, ταλαιπωρία, χρόνο και χρήμα που διέθεσες.
Τελικά το shockloss σε περιπτώσεις πύκνωσης είναι σημαντική παράμετρος και για τον λόγο αυτόν θεωρώ καλύτερα πριν την μεταμόσχευση (που ευελπιστεις για ένα πιο μακροχρονιο αποτέλεσμα) να έχει δημιουργηθεί η όποια πραγματική αραίωση χωρίς φάρμακα ώστε να καλυφθούν οι πραγματικά αραιωμένες περιοχές.
Στην δική σου περίπτωση νομίζω ότι ήδη έκανες μια ικανοποιητική πύκνωση στο crown που φαινόνταν και το σημαντικότερο πρόβλημα. Άλλωστε παραπάνω να έβαζες max αλλα 800 grafts. To hairline σου είναι σε καλή κατάσταση και σίγουρα εκεί τα νεα grafts θα κατέστρεφαν τα υφιστάμενα.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Έχεις ένα δίκιο στα γραφομενά σου koskar! Καλύτερα είναι να είναι αραιό το κεφάλι παρά να έχει μια λίγη πυκνότητα και να πας για πύκνωση. Επειδή έχω προσέξει κάποιες κουβέντες που είχαν γίνει κατά καιρούς εδώ, γι αυτό ρώτησα ώστε να έχουμε και μία άποψη απο τους ιατρούς της HDC. Θα σου τα πουν και εσένα :)
Αλλά κοίτα τι γίνεται τώρα... Η δικιά μου περίπτωση ήταν λίγο περίεργη, καθώς στο crown ΠΡΙΝ την μεταμόσχευση είχα μία πυκνότητα περί τα 30 - 35 grafts ανα τετραγωνικό εκατοστό (έτσι μου είπε ο ιατρός Μάρας), που θεωρείται καλή πυκνότητα. Όμως η τρίχα μου είχε αδυνατίσει τόσο πολύ ώστε να φαίνομαι καραφλός πίσω. Αυτό που μου κράτησε την πυκνότητα, αν και με λεπτή τρίχα, ήταν η ΦΙΝΑ! Να σημειώσω ότι στο crown το πρόβλημα μου πρωτοεμφανίστηκε κοντά στα 22 μου και άρχισε να διευρύνεται (αν θυμάμαι καλά)...
Τώρα η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και όλα έγκεινται στο DNA μας, μου συμπλήρωσε.

Α! και να συμπληρώσω, μου είπαν ότι μου έφτιαξαν πύκνωση γύρω στα 40 grafts με τις νέες τρίχες όπου θα "δέσουν" με τις ήδη υπάρχουσες... Εδώ θα είμαστε να βλέπουμε παρέα τα αποτελέσματα!
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Από τις photos η πίσω-πανω περιοχή φαινόνταν ότι είχε σημαντική αραιώση και θεωρώ ότι έπαιρνε άνετα πύκνωση από μεταμόσχευση. Είπαμε να υπάρχει μια ικανοποιητιή αραίωση όχι να είμαστε και NW5-6.
Πλέον ο χρόνος από σήμερα δουλευει υπέρ σου και με την νέα χρονιά θα είσαι τούμπανο ;D
Λογικά θα συνεχίσεις την φινα όμως ίσως για πιο μακροπρόθεσμα και εφόσον είσαι θετικός για μια δεύτερη ΗΤ μάλλον θα χρειαστεί να την ελαττώσεις για να καλύψεις και τις υπόλοιπες αραιωμένες περιοχές χωρίς τον κίνδυνο του shockloss.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλό αποτέλεσμα να έχεις φίλε!!! Μακάρι να αποκτήσεις την πύκνωση που επιθυμείς!!! :)
 

Hairboost

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Aμα εβαζες τοπικ να κρυψεις το κροουν θα ησουν μια χαρα και χωρις την επεμβαση
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Αν προχωρούσα να κάνω πύκνωση μπροστά υπήρχε μεγάλος κίνδυνος για shockloss μου εξήγησαν.

Το shockloss γενικά έγκειται, μου είπαν, στο γεγονός κατά πόσο ο ιατρός, την ώρα που σκάβει το κεφάλι για να μπουν τα μοσχεύματα, δεν θα χτυπήσει δηλαδή "δεν σκάψει" μία υγιή τρίχα κατά λάθος και έτσι χαθεί και η καλή και το μόσχευμα. Άρα είναι θέμα καθαρά του ιατρού!

Εμένα πάντως αυτό δε μου χτυπάει καλά στα αυτάκια.
Με λίγα λόγια σου είπαν ότι δεν είναι ικανοί να σου κάνουν πύκνωση !!! ???
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλημέρα παιδιά... Τώρα ετοιμάζομαι να πάω στην κλινική για τα λουσίματα και τα σχετικά... Ελπίζω να πάρω και αυτές τις φώτος!!!! Έχω και τον τελικό αριθμό grafts: 2011 grafts!!! Άκυρα τα προηγούμενα νούμερα!

Hairboost είπε:
Aμα εβαζες τοπικ να κρυψεις το κροουν θα ησουν μια χαρα και χωρις την επεμβαση

Έβαζα τόπικ και όντως είχα πολύ καλό αποτέλεσμα... Αλλά ξέρεις φίλε Hairboost ,όπως είπα είχα πάρα πολύ ψυχολογικό θέμα, δεν το έκρυψα. Δεν ένιωθα καθόλου καλά με τον εαυτό μου...

tropheus είπε:
Εμένα πάντως αυτό δε μου χτυπάει καλά στα αυτάκια.
Με λίγα λόγια σου είπαν ότι δεν είναι ικανοί να σου κάνουν πύκνωση !!! ???

Κοίτα Tropheus, πέρα απο το shockloss, η τριχόπτωση μου δεν ξέρουμε πως θα πάει στα μπροστά.
Έχω καλή πυκνότητα μπροστά μου είπαν και δεν θα ήταν ωραιο αποτέλεσμα να στριμώξουμε graft εδώ, graft εκεί, και λίγο παραπέρα. και όντως επειδή είναι καλή η πυκνότητα, μπορεί να κάναμε shockloss.
Ε εντάξει, εμένα μου χτύπησε καλά το γεγονός ότι μου είπαν ότι πάω καλά μπροστά και δεν χρειάζεται να βάλουμε μαλλάκια εκεί :)

Fenimore είπε:
Καλό αποτέλεσμα να έχεις φίλε!!! Μακάρι να αποκτήσεις την πύκνωση που επιθυμείς!!! :)

Σε ευχαριστώ πολύ Fenimore! Ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει το τι έκανα! Απλά θέλω να δω τα αποτελέσματα :)
 
Μπλουζα