G-tsak, fue, 2011 grafts, 29/8/2011

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

danceworld_2001 είπε:
Συγχαρητήρια στον φίλο και καλά αποτελέσματα. Επιτηρώ στενά το θέμα περιστατικών HDC γιατί έχω αποφασίσει πως όταν θα την κάνω την δουλειά θα ειναι με αυτούς με στριπ. Το θέμα ειναι το πότε μιας και βλέπω το νεο σχήμα θεραπείας πως πάει για μερικούς μήνες μιας και οι κρόταφοι έχουν ζοριστεί αρκετά. Δεν κρύβω πως η μεταχείριση του φίλου εδώ με προβλημάτισε και κάποιες απαντήσεις δεν με έπεισαν.

Να είσαι καλά φίλε dance... Σε ευχαριστώ!!
να σου πω την αλήθεια και εμένα δε με έπεισαν... Το θέμα σηκώνει κουβέντα πολλή, ίσως στο νήμα του Τροφέα να το αναπτύξουμε καλύτερα.

Hairboost είπε:
Πηγαινουν και απο αλλες χωρες στην Κυπριακη.....? μαλιστα, καλο αυτο!
Ναι, χαμός γίνεται!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

danceworld_2001 είπε:
Συγχαρητήρια στον φίλο και καλά αποτελέσματα. Επιτηρώ στενά το θέμα περιστατικών HDC γιατί έχω αποφασίσει πως όταν θα την κάνω την δουλειά θα ειναι με αυτούς με στριπ. Το θέμα ειναι το πότε μιας και βλέπω το νεο σχήμα θεραπείας πως πάει για μερικούς μήνες μιας και οι κρόταφοι έχουν ζοριστεί αρκετά. Δεν κρύβω πως η μεταχείριση του φίλου εδώ με προβλημάτισε και κάποιες απαντήσεις δεν με έπεισαν.
Προσωπικά το σημαντικότερο κριτήριο αποτελεί η ποιότητα δουλειας της κάθε κλινικής. Εάν ο g-tsak μετά από 6 μήνες έχει ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα για τα 2.000 grafts που έβαλε, τοτε ενδεχομένως όλα αυτά θα ξεχαστούν. Θέλω να τονίσω οτι όπως και σε άλλες περιπτώσεις μεταμόσχευσης όλα αξιολογούνται με το τελικό αποτελεσμα που θα έχει ο καθένας μας μετά απο 6-8 μήνες οπότε μην βιαζόμαστε για αρνητικούς ή θετικούς προβληματισμούς. Δεν υποβαθμίζω το γεγονός που συνέβει στην περίπτωση του g-tsak και εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε αλλά θεωρώ σαφως πολύ πιο σημαντικό να αξιολογησω το αποτέλεσμα που θα δω σε 6 μήνες εκεί παίζονται όλα....
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Καλησπέρα παιδιά! επιτέλους και πάλι αθήνα! Δε λέω, ωραία η Κύπρος, αλλά σαν το σπίτι σου πουθενά!! :)

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι, καθώς ήρθα μιλήσαμε με τον Φιουρή επι παντός επιστητού και μου έδωσε απαντήσεις για την περίπτωσή μου...

Να υπενθυμήσω ότι το θέμα ήταν "γιατί δεν μου έβαλαν 3000 grafts και μου έβαλαν 2011 grafts τελικά".

Καταρχήν μου ξεκαθάρισαν ότι η πυκνότητα της δότριας μου ήταν περιορισμένη σε σχέση με τον μέσο όρο των ατόμων που κάνουν μεταμόσχευση. Και αυτό φάνηκε με το "γουλί" κούρεμα της εκεί περιοχής. Πέρα απο αυτό το πρόβλημα, υπήρχε και το θέμα της υφής της τρίχας μου, καθώς είναι και λεπτότερη. Γι αυτό ο ιατρός προτίμησε να κινηθεί συντηρητικά στην περιπτωσή μου και να καλύψει την περιοχή που είχε σημαντικό πρόβλημα και καλυπτοντας τη συγκεκριμένη περιοχή θα είχαμε και καλύτερο αποτέλεσμα αισθητικό.
Βέβαια, κάνοντας μεταμόσχευση σε εκείνο το σημείο, δεν κάναμε καμία υποχώρηση στο θέμα πυκνότητας της εκεί περιοχής.
Έτσι διατηρήθηκε μία σωστή πυκνότητα στην δότρια περιοχή και φτιάχτηκε και μία σωστή πυκνότητα στην περιοχή που έγινε η μεταμόσχευση.
Μου τόνισε πως θα ήταν εύκολο για τον ιατρό να σκορπίσει τα 2000 μοσχεύματα, φτιάχνοντας μου ένα "σχετικό" αποτέλεσμα, αλλά αυτό δεν είναι η τακτική της κλινικής.
Επίσης μου είπε ότι είμαι στις περιπτώσεις που όντως οι φωτογραφίες έχουν απόκλιση απο την πραγματικότητα (όπως σας έλεγα και στην αρχή του νήματος μου). Αυτό το ποσοστό μου εξήγησε γενικά είναι της τάξεως του 10-15%.
Πάντως, αυτή η συντηρητική τακτική δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να κάνω και στο μέλλον 1-2 μεταμοσχεύσεις, αλλά πάντα στο ίδιο συγκρατημένο πνεύμα. Μη ξεχνάμε ότι είμαι και 27 ετών.

Ο Τροφέας είχε γράψει κάποιες απαντήσεις πιο πριν ότι στη FUE μπορείς να λάβεις όσα μοσχεύματα θες, ώστε να καλύψεις όσο κενό θες...
Το ρώτησα και μου απάντησαν ότι αυτό δεν ισχύει. Καθώς σε κάθε άτομο διαφέρει η περίπτωση (παράδειγμα εγώ!) και υπάρχει μεγάλος φόβος να καταστραφεί η δότρια με μία "σαρωτική" μεταμόσχευση και κάλυψη. Είναι καλύτερο μου είπαν να διατηρήσεις την δότρια "ζωντανή", παρά να την εξαντλήσεις.

Αυτά τα νέα απο κάτω... Εμένα να σας πω την αλήθεια μου με κάλυψαν οι απαντήσεις τους (με ανακούφισαν) και πιστεύω καλύτερα που κινήθηκαν έτσι. Άλλωστε αν προσέξετε και τις φωτογραφίες μου που είμαι κουρεμένος γουλί αυτό το δείχνουν.
Όλα αυτά τα γράφω όχι απο διάθεση να υπερασπιστώ την κλινική, αλλά γιατί ήταν ένα θέμα που έμενε ανοιχτό και δεν υπήρχε σαφής απάντηση. Έτσι μπορούσε να δημιουργηθεί οποιαδήποτε εντύπωση.
Εμένα πλέον αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει γίνει σωστή δουλειά στο σημείο που δουλεψαμε.
Οι φωτογραφίες θα είναι οι μάρτυρες!!
Θέλω επίσης να σας ευχαριστήσω παιδιά πάλι όλους εσάς για την παρέα!
 

gus210

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Μια ερώτηση...
Μπορεί να είναι και απλή για τους γκουρού του φόρουμ αλλά θέλω να την κάνω :)
Ήταν απαραίτητο να κουρευτείς γουλί;
Δεν μπορούσες να το αποφύγεις; Και αν ναι πως;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Ο Τροφέας είχε γράψει κάποιες απαντήσεις πιο πριν ότι στη FUE μπορείς να λάβεις όσα μοσχεύματα θες, ώστε να καλύψεις όσο κενό θες...
Το ρώτησα και μου απάντησαν ότι αυτό δεν ισχύει. Καθώς σε κάθε άτομο διαφέρει η περίπτωση (παράδειγμα εγώ!) και υπάρχει μεγάλος φόβος να καταστραφεί η δότρια με μία "σαρωτική" μεταμόσχευση και κάλυψη. Είναι καλύτερο μου είπαν να διατηρήσεις την δότρια "ζωντανή" ....

Είπα ότι μπορείς να πάρεις όσα μοσχεύματα επιθυμείς με δεδομένο ότι το επιτρέπει η δότρια ...
Το τι επιτέπει η δότρια είναι κάτι που θεωρώ ότι πρέπει να το θέτουν υπόψιν σου κατά το σχεδιασμό της περιοχής κάλυψης και όχι εκ των υστέρων ...

Και πάλι εύχομαι καλά αποτελέσματα :)
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Σωστά λέγεις! Συγγνώμη αν λόγω κεκτημένης ταχύτητας το διατύπωσα "λειψό".
Τροφέα να σε ρωτήσω... τα πήγματα πόσο καιρό θέλουν για να φύγουν;;
Απο πλάγια οι κοκκινίλες;;
Για να κυκλοφορήσω χωρίς να φαίνεται ότι κάτι έχω κάνει στο κεφάλι μου πόσο καιρό θέλω;;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
... τα πήγματα πόσο καιρό θέλουν για να φύγουν;;
Απο πλάγια οι κοκκινίλες;;
Για να κυκλοφορήσω χωρίς να φαίνεται ότι κάτι έχω κάνει στο κεφάλι μου πόσο καιρό θέλω;;

Το πόσο γρήγορα θα φύγουν τα πήγματα έχει να κάνει και με το πόσο δυνατά τρίβεις την περιοχή ...
Αν σε λούζανε στην HDC σε μια εβδομάδα θα είχαν φύγει. Εγώ επειδή το φοβόμουν έφτασα 18 σχεδόν μέρες μετά την επέμβαση και είχα ψιλοπηγματάκια.
Οι κοκκινίλες στα πλάγια και γενικά από τις δότριες σε 10-12 μέρες μετά την επέμβαση δε φαίνονται (αυτό όμως διαφέρει από άτομο σε άτομο).

Επειδή δεν έχεις πειράξει hairline υπολογίζω ότι 15 μέρες μετά την επέμβαση θα είσαι σχεδόν βέβαιος ότι δε θα φαίνεται (εγώ έκανα 3 ολόκληρους μήνες ... φρίκη !!! )
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Γενικά τα πήγματα έχουν κάπως φύγει, απλά εγώ τα κοιτάζω σχολαστικά, κάπως σαν εμμονή τα έχω... Τώρα που λούζουμαι μόνος μου δεν βάζω δύναμη. Σαν να τα "χαιδεύω" τρίβω. Φοβάμαι μην τα ζορίσω!

tropheus είπε:
Επειδή δεν έχεις πειράξει hairline υπολογίζω ότι 15 μέρες μετά την επέμβαση θα είσαι σχεδόν βέβαιος ότι δε θα φαίνεται (εγώ έκανα 3 ολόκληρους μήνες ... φρίκη !!! )
3 μήνες!!!! τι λες τώρα!!!! εγκεφαλικό θα πάθαινα!!! γιατί έτσι;; επειδή δεν έτριβες σωστά στο λούσιμο η λόγω ιδιαιτερότητας περίπτωσης;;
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Αρχίζω και ανεβάζω σιγά σιγά τις πρώτες φώτο... περιμένω πώς και πως να φυτρώσουν κάπως τα μαλλιά για να κυκλοφορώ σαν άνθρωπος!!! ακόμα δεν πολυκυκλοφορώ έξω... οι γυναίκες της ζωής μου έχουν φάει λίγο άκυρο μέχρι να βγάλω μαλλάκια... ελπίζω να μη με παρατήσουν μέχρι τότε :D

έχουν περάσει περίπου 16 μέρες απο την επέμβαση...

με κόκκινο κύκλο έχω επισημάνει την περιοχή που έχει γίνει μεταμόσχευση... η άλλη περιοχή θα καλυφθεί σε μία μελλοντική συνεδρία όταν θα έχουμε και λεφτά!! :tease:

την τελευταία φώτο την έχω βάλει για να φανεί η πίσω δότρια.
συγχωρέστε με προκαταβολικά αν δεν είναι καλές οι φωτογραφίες... οφείλεται στην παλιά φωτογραφική που έχω...
 

Συνημμένα

  • DSCN1413.jpg
    DSCN1413.jpg
    320.6 KB · Προβολές: 455
  • DSCN1420.jpg
    DSCN1420.jpg
    245.4 KB · Προβολές: 483

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mouratidis

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Μια χαρα εισαι φιλε g-tsak. Οπως βλεπω εχουν φυγει σχεδον ολα τα πηγματακια. Τα δικα μου εκαναν σχεδον 15-17 μερες να φυγουν. Μετα ειχα την μεγαλη πτωση των μεταμοσχευμενων και τωρα εχουν παραμεινει λιγοτερα απο το 10%. Εγω ομως δυσκολευομαι περισσοτερο ως προς το γεγονος οτι η μεταμοσχευμενη περιοχη ειναι μπροστα και φαινεται πιο ευκολα αφου ειναι λιγο κοκκινη. Επισης εχω βγαλει μικρα σπυρακια στην μεταμοσχευμενη περιοχη που ελπιζω να μην σημαινουν τιποτα το ασχημο επειδη δεν ακουσα αλλους φιλους που το παρουσιασαν.
Καλη συνεχεια στη πορεια σου ευχομαι.... :)
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

ευχαριστώ παιδιά! εμένα τα μεταμοσχευμένα έχουν πέσει απο την αριστερή πλευρά τα περισσότερα. τα πήγματα έχουν φύγει σχεδόν όλα, το 95% και έχω κάτι πολύ λίγα, που μόνο στο λούσιμο τα καταλαβαίνω...

δεν πολυκυκλοφορώ γιατί νιώθω ότι δεν μου πάει το όλο κούρεμα! :) σαν φυλακόβιος ψυχάκιας νιώθω!!

εγώ που λες mouratidis έχω βγάλει σπυράκια στην δότρια, αλλά όχι κάτι τρελό , 3-4 να είναι. Λούσιμο με το λούσιμο πάω καλύτερα! και μου έχουν μείνει κάτι λίγες (ελάχιστες) κοκκινίλες στη δότρια.
δεν πιστεύω να είναι κάτι κακό τα σπυράκια... απλά όπως σου είπαν τα παιδιά να μη τα σπας και καταστρέψεις κανά τριχοφυλάκιο. έχω δει τις φωτογραφίες σου με την κοκκινίλα. γενικά αφήνει κοκκινίλα (σε όλες τις περιπτώσεις) ή εσένα σου έτυχε;;

να σε ρωτήσω και κάτι άλλο mouratidis; εσένα τα μεταμοσχευμένα δηλαδή στις 20 ημέρες άρχισαν να πέφτουν περίπου;έχουν αρχίσει να φυτρώνουν καθόλου;;
 

Mouratidis

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Η κοκκινιλλα δεν ερχεται σε ολους οπως καταλαβα. Εμενα ηταν ισως και λιγος ερεθισμος απο σταγονες μινοξιδιλης. Τωρα ειναι καλλιτερα.
Τα μεταμοσχευμενα υποθιτεται οτι πεφτουν μεταξυ 3-6 εβδομαδες μετα την εγχειρηση. Εγω εχω δει καποιες μυτουλες να βγαινουν αλλα πολυ λιγες. Δεν εχω δει καποια σημαντικη κινηση. Πιστευω οτι ειναι νωρις ακομα αφου αυτο αρχιζει να γινεται εμφανες γυρω στον 3 μηνα.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

καλησπέρα σε όλη την παρέα μετά απο καιρό... εν μέσω των πολιτικών εξελίξεων, είπα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες σχετικά με την πρόοδο μου... εντάξει, τα αποτελέσματα δε μαρτυρούνται ακόμα, καθώς για να φανούν πρέπει κάποιος να κάτσει με μεγεθυντικό φακό απο επάνω μου, αλλά μπορεί να φανεί περισσότερο ότι η δότρια έχει επανέλθει στα φυσιολογικά της!
όπως προείπα, οι φωτογραφίες αυτές είναι στους 2 μήνες μετά την επέμβαση και λογικά δε φαίνονται τα αποτελέσματα... πόσο μάλλον που εγώ έκανα στο crown μεταμόσχευση... ελπίζω στο μέλλον να έχω κάτι καλύτερο να δείξω απο αποτελέσματα... και για εμένα και για εσάς.
σημειώστε επίσης ότι οι φωτογραφίες λήφθηκαν με φλας στη φωτογραφική... η μηχανή δυστυχώς δεν είναι και η καλύτερη συνατή που θα μπορούσα να έχω στη διαθεσή μου. δεν είμαι τόσο χάλια απο κοντά :Ρ
σε κύκλο σημειώνω την περιοχή της επέμβασης. δεν έχω καλύψει όλο το crown και τους λόγους τους γνωστοποιώ πιο επάνω...
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

...
 

Συνημμένα

  • left.jpg
    left.jpg
    342.9 KB · Προβολές: 408
  • left2.jpg
    left2.jpg
    436.9 KB · Προβολές: 441

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

πιστεύω γίνεται αντιληπτη η χρήση φλας της μηχανής και ελπίζω να κατανοήσετε κάπως πιο εύκολα το πως είμαι, βλέποντας το σύνολο των φωτογραφιών...
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

μετά απο καιρό ξαναγράφω... καταρχάς θα ήθελα να πω απο εδώ προς τον φίλο ktirio2004 ότι δεν μπορώ να του στείλω pm γιατί είναι γεμάτο το inbox του. ελπίζω να δει το thread!
αύριο βραδάκι, πρώτα ο Θεος, θα ανεβάσω καινούριες φωτογραφίες. απλά θέλω να μοντάρω την αρχοντομουτσουνάρα μου!
πιστεύω τα μαλλάκια κάθε μέρα που περνάει πάνε καλύτερα, χωρίς σίγουρα να έχουμε φτάσει στο τελικό αποτέλεσμα! συνεχίζω την θεραπευτική αγωγή μινοξιδίλης και προπεσια, χωρίς το φουγκοραλ, όπως έκανα πριν καιρό.
γενικά είχα καιρό να μπω και όσες φορές έμπαινα το έκανα για λίγο γιατί είχα πρόβλημα με την γραμμή ιντερνετ. όποιος έχει γνώσεις απο κουτιά ΟΤΕ της πολυκατοικίας μπορεί να μου στείλει pm να με βοηθήσει!! :D
 
Μπλουζα