Yaman, 4380 grafts, FUE, 21-12-2020

koumparos

Well-Known Member
Πραγματικά έχω βαρεθεί να τσακωνόμαστε για θέματα υπαρκτά τα οποία έχουν αναλυθεί αρκετές φορές στο παρελθόν.Επειδη πάντα μιλάω με προσωπικές εμπειρίες να το ξαναπώ ότι έχω δει live 3 δοτριες όπου η εξαγωγή έγινε με μοτέρ και μέσο όρο 2.500-3000 μοσχεύματα.Παλιοτερα που γινόταν ο κακος χαμός στα νήματα του βεκρή θεωρούσα κάποιους υπερβολικούς στην κριτική τους προς την κλινική.Δυστυχως το πρόβλημα με τα μοτερακια είναι υπαρκτό.Η ζημιά που μπορεί να γίνει είναι μεγάλη.Δεν ξέρω εάν χάνονται μοσχεύματα η το πρόβλημα είναι απλά αισθητικό.Δεν μπορώ να το αποδείξω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο συνδυασμός πολλών παραγόντων μετράει. Μοτεράκι, πολλά graft σε μια συνεδρία και δύσκολη δότρια. Εκεί γίνονται οι πατάτες.
 

andy.k

Active member
Πάντως απ' έχω δει και στο YouTube, o Yaman ακόμα και σε πολύ μικρά nw, κουμπώνει 3000+ μοσχευματα... Γενικά βάζει πάρα πολλά μοσχεύματα συγκριτικά με το πρόβλημα πού έχει ο εκάστοτε ασθενής/πελάτης. Φυσικά σε περιπτώσεις σαν του Στράτου, χρειάζονται πολλά μοσχεύματα. Αλλά το να πας και να βάζεις σε ένα norwood 2, 3- 3.5 Κ grafts... Το θεωρώ υπερβολή και μέγιστη σπατάλη...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι το Τουρκικό μοντέλο, φθηνά το graft αλλά πολλά για να βγει το κέρδος από την ποσότητα. Έτσι και το αποτέλεσμα θα είναι καλό αφού και απώλειες να έχεις σε καλύπτει η ποσότητα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Τέτοιες προσεγγίσεις, διαχειρίσεις με μοτέρ και χιλιάδες grafts, το θεωρώ πολύ λανθασμένο κυρίως για άτομα κάτω από 30. Μετά τα 30 τα ανδρογόνα οργιάζουν και οι ανάγκες είναι πολλαπλάσιες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πρέπει να γίνει κατανοητό τι σημαίνει μια τέτοια εικόνα δότριας. 3 πράγματα. Σοκλος, ζημία στην δότρια, Overharvesting ή και συνδυασμός αυτών.

1. Το σοκλος στην δότρια, αν δεν πάσχει από διάχυτη αραίωση (BUPA/DUPA), επανέρχεται σχεδόν πάντα (περίπτωση Panos1982) αφού τα υγιή τριχοθυλάκια πέφτουν σε τελογενή φάση (λόγω της επέμβασης) και μετά από ένα διάστημα κάποιων μηνών ξαναφυτρώνουν.
2. Το overharvesting σημαίνει ότι εξήχθησαν περισσότερα graft (σε μια ή περισσότερες επεμβάσεις) από αυτό που χρειάζεται η δότρια για να μην φαίνεται αραιή (περίπτωση Giorgos-3). Προφανώς είναι μια μόνιμη κατάσταση.
3. Η ζημιά στην δότρια είναι αυτό που έχουμε συζητήσει σε άλλα νήματα. Κατά την εξαγωγή των graft έχει γίνει ζημιά στα γειτονικά τα οποία δεν φυτρώνουν ποτέ. Είναι επίσης μια μόνιμη κατάσταση και η χειρότερη περίπτωση από τις τρεις.

Στην αρχή δεν μπορείς να καταλάβεις σε ποια περίπτωση είσαι. Μόνο ο χρόνος το δείχνει.


Παρακάτω βλέπετε μια από τις πολλές φώτο που έχω πάρει κατά καιρούς από μέλη με "καμένες" δότριες. Η εικόνα αφορά την δότρια 12 μήνες μετά την επέμβαση και εντάσσεται στην περίπτωση 3.

zimia2.jpg

zimia1.jpg
 

andy.k

Active member
Κατα την εξαγωγή των graft έχει γίνει ζημιά στα γειτονικά τα οποία δεν φυτρώνουν ποτέ. Είναι επίσης μια μόνιμη κατάσταση και η χειρότερη περίπτωση από τις τρεις.

Κανονικά, εφόσον το εργαλείο εξαγωγής είναι συγκεκριμένης διαμέτρου και εφόσον τα grafts που εξάγονται εξαχθούν σωστά ώστε να μη καταστραφουν τα ίδια(δλδ με σωστή γωνία εξαγωγής) ,θεωρώ ότι το εργαλείο εξαγωγής, αφαιρεί ένα κυλινδρικό κομμάτι το οποίο περιέχει μόνο το εξαγόμενο τριχοθυλάκιο. Θέλω να πω ότι εάν το εξαγόμενο graft βγει άθικτο, δεν θα πρέπει να πληγωθούν και τα γειτονικά του, γιατί το εργαλείο δεν ανοίγει τόσο μεγάλης διαμέτρου οπή. Άρα μάλλον αναφερόμαστε σε λάθος γωνία εξαγωγης. Σε αυτή την περίπτωση όμως το να πληγωθούν τα γειτονικά gts δε σημαινει αυτόματα ότι και αυτά που εξηχθησαν προς μεταμοσχευση έχουν επίσης βγει λίγο πετσοκομμενα (στο κάτω τμήμα τους τουλάχιστον)? Και αν ναι πως φυτρώνουν τελικά? Η δε φυτρώνουν (πάνε σκουπίδια transection) και με μια λάθος οπή εξαγωγής τελικά χάνουμε 2 gts?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κανονικά, εφόσον το εργαλείο εξαγωγής είναι συγκεκριμένης διαμέτρου και εφόσον τα grafts που εξάγονται εξαχθούν σωστά ώστε να μη καταστραφουν τα ίδια(δλδ με σωστή γωνία εξαγωγής) ,θεωρώ ότι το εργαλείο εξαγωγής, αφαιρεί ένα κυλινδρικό κομμάτι το οποίο περιέχει μόνο το εξαγόμενο τριχοθυλάκιο. Θέλω να πω ότι εάν το εξαγόμενο graft βγει άθικτο, δεν θα πρέπει να πληγωθούν και τα γειτονικά του, γιατί το εργαλείο δεν ανοίγει τόσο μεγάλης διαμέτρου οπή. Άρα μάλλον αναφερόμαστε σε λάθος γωνία εξαγωγης. Σε αυτή την περίπτωση όμως το να πληγωθούν τα γειτονικά gts δε σημαινει αυτόματα ότι και αυτά που εξηχθησαν προς μεταμοσχευση έχουν επίσης βγει λίγο πετσοκομμενα (στο κάτω τμήμα τους τουλάχιστον)? Και αν ναι πως φυτρώνουν τελικά? Η δε φυτρώνουν (πάνε σκουπίδια transection) και με μια λάθος οπή εξαγωγής τελικά χάνουμε 2 gts?

Έχω ποστάρει στο νήμα του vlafo ένα πολύ αναλυτικό βίντεο του Lorenzo που δείχνει την ανατομία των graft και εξηγεί γιατί τα μεγάλα punch (υπό προϋποθέσεις) δημιουργούν πρόβλημα (καταστρέφουν) τα γειτονικά. Όπως θα έχεις δει σε μερικά νήματα το motorized που χρησιμοποιείται ευρέως έχει εξωτερική διάμετρο κοπής 1.0mm. Μια διάμετρος δηλαδή που μπορεί να κάνει ζημία στα δίπλα. Αν κυνηγάς πάρα πολλά graft την ημέρα δηλαδή αυξήσεις την ταχύτητα εξαγωγής και το δώσεις και σε μη επαρκώς εκπαιδευμένο προσωπικό ή η εξαγωγή είναι δύσκολη η ζημία είναι πολύ εύκολο να γίνει.
 

Jordan23

New Member
Θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι κάτι manly.
Σε όλες μα σχεδόν σέ όλες τις δότριες που η κατάσταση τους είναι έτσι,δεν υπάρχει περίπτωση κάτι να μη μείνει στο μέλλον,κουσούρι.
Αν αντιληφθείς το νούμερο που έβγαλε σε μια μέρα και ούτε καν σε δύο,στο αποκλείω κατηγορηματικά να επανέλθει πλήρως και εύχομαι ολόψυχα να διαψευστώ.
Και εγώ έβγαλα πολλά δεν έπρεπε τόσα,αλλά ήταν εν γνώση μου όταν τα ασφαλή όρια είναι 1500g max 1800g,σε 2 μέρες εξαγωγή και με ενα πολύ καλό γιατρό.
Κοίτα πως ήμουν στις 12 μέρες και πες μου.
Το έχω ξαναπει 1000 κλινικές η Τουρκία,2-3 τοπ,5-6 middle και οι άλλες χαρακίρι.
Κοίτα και τον Ari που έβγαλε λιγότερα μεν 3300 ,αλλά πάλι έχει σημάδια στους 3 μήνες ενώ δεν θα έπρεπε,αλλά εκεί θεωρώ θα επανέλθει.
Φίλε Vlafo ποιες θεωρείς τις 2 -3 top και ποιες είναι η 5-6 middle στην τουρκια για σένα ;;
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε Vlafo ποιες θεωρείς τις 2 -3 top και ποιες είναι η 5-6 middle στην τουρκια για σένα ;;
Αν και το έχω ξανααναφέρει παραθέτω:
PEKINER
HLC
ASMED
Η σειρά αλλάζει ενδεχομένως στις 2 πρώτες θέσεις.
Τις δουλειές τις έχω παρακολουθήσει πολύ και είναι γνωστές στους περισσότερους.

Για Middle θα έλεγα είναι μια κατηγορία κάποιων γιατρών που φαίνονται έντιμοι αλλά μέχρι εκεί όπως ο Karadeniz.
Περαιτέρω δε θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sven89

New Member
Αν και το έχω ξανααναφέρει παραθέτω:
PEKINER
HLC
ASMED
Η σειρά αλλάζει ενδεχομένως στις 2 πρώτες θέσεις.
Τις δουλειές τις έχω παρακολουθήσει πολύ και είναι γνωστές στους περισσότερους.

Για Middle θα έλεγα είναι μια κατηγορία κάποιων γιατρών που φαίνονται έντιμοι αλλά μέχρι εκεί όπως ο Karadeniz.
Περαιτέρω δε θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθείς.
Για την asmed διαβαζω οτι εχει αναπτυχθει τοσο πολυ που πλεον ειναι λιγο τζογος το θεμα.Αν κ το κυριοτερο προβλημα τους ειναι το overharvesting οχι τοσο το αποτελεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

platanos

Well-Known Member
Σθ
Αν και το έχω ξανααναφέρει παραθέτω:
PEKINER
HLC
ASMED
Η σειρά αλλάζει ενδεχομένως στις 2 πρώτες θέσεις.
Τις δουλειές τις έχω παρακολουθήσει πολύ και είναι γνωστές στους περισσότερους.

Για Middle θα έλεγα είναι μια κατηγορία κάποιων γιατρών που φαίνονται έντιμοι αλλά μέχρι εκεί όπως ο Karadeniz.
Περαιτέρω δε θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθείς.
Στις middle θα έβαζα και τον Doğanay, όπως επίσης και τον Keser, ειδικά ο τελευταίος στα μικρά Norwood όπως και στο σχεδιασμό hairline είναι ίσως και στους top, middle μπαίνει κυρίως ως value for money, καθότι πιο ακριβός, και στα πολυ μικρά sessιons που κάνει καθημερινά (600 -700 grafts), βέβαια εκτελεί μόνος του όλες τις πράξεις! (κάτι που δεν το έχω δει σε κάνένα γιατρό παγκοσμίως)
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Karadeniz και Doganay δεν θα τους εβαζα στους σταθερα καλους παντως,εχουν καποια καλα αποτελεσματα αλλα υπαρχουν και αρκετα στα ξενα φορουμ στα οποια εχει γινει ζημια σε δοτρια με πολυ μετρια αποτελεσματα.Προσωπικα αναμενω high risk involved επιλεγοντας τετοιους γιατρους,μπορει να κατσει μπορει και οχι.Το "μπορει και οχι" ειναι που πρεπει να ληφθει υποψη σαν το πιο σημαντικο κριτηριο.Ακομα και η asmed που μεχρι πριν λιγα χρονια αποτελουσε safe επιλογη πλεον δεν ειναι με την αυξηση του ογκου των επεμβασεων σε καθημερινη βαση ειναι λογικο να φθινει η ποιοτητα και η σταθερα καλων αποτελεσματων.Μενουμε Ευρωπη παιδια,safe και σιγουρα πραγματα.
 

vlafo

Well-Known Member
Στην Asmed δεν κινδυνεύεις από overhavesting όπως έγραψε ο sven, αλλά από χαμηλής ποιότητας αποτέλεσμα πλέον.
Κινείσαι μόνο Ευρώπη και Ελλάδα υπάρχουν επιλογές με πολύ μικρό ρίσκο πλέον.
Και η Κύπρος συμπεριλαμβάνεται.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Δυστυχως vlafo υπαρχουν και περιπτωσεις overharvesting απο την asmed,δες εδω:


Και ενα απογοητευτικο αποτελεσμα που βρηκα με μηδενικη φυσικοτητα ειναι αυτο(δεν θυμιζει ελληνικο "success story?")

Με την αποφαση αλλαγης του επιχειρηματικου πλανου και του τροπου λειτουργιας της η asmed δεν θα ειναι ξανα αυτη που ηταν καποτε,πλεον την συγκαταλεγω στις high-risk επιλογες και μονο για αυτο τον λογο θα πρεπει να αποφευγεται.
 

vlafo

Well-Known Member
Η πτώση της κλινικής είναι λυπηρή.
Και δυστυχώς έχω δει και πολλές μηδενικές φυτρώσεις.
Σουλειμάν ο μεγαλοπρεπής.Κρίμα.
Μόνο HLC και Pekiner βλέπω να υπάρχουν τίποτα παραπάνω.
 
Μπλουζα