Yaman, 4380 grafts, FUE, 21-12-2020

Nik.Mos

Well-Known Member
Δυστυχως οπως τα λες.Τρομαξα οταν ειδα την δοτρια του παιδιου,με εσφιξε η ψυχη μου.Και απο οτι ισχυριζεται ο ιδιος δεν υπηρξε καμια ανταποκριση απο την κλινικη για το ζητημα αυτο,σαν να μην συνεβη ποτε..
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Να σου πω κάτι Nik
Το ότι δεν υπήρξε κάν ανταπόκριση είναι απόρροια όλου αυτού του επιχειρηματικού μοντέλου που περιέγραψες.
Και να υπήρχε τι θα γινότανε?Θα του χρύσωνε το χάπι.
Έγινε η ζημιά η οποία είναι και μη αναστρέψιμη.
Αυτό μετράει,το θέμα είναι να μην γίνει.
Μετά είναι αργά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sven89

New Member
Στην Asmed δεν κινδυνεύεις από overhavesting όπως έγραψε ο sven, αλλά από χαμηλής ποιότητας αποτέλεσμα πλέον.
Κινείσαι μόνο Ευρώπη και Ελλάδα υπάρχουν επιλογές με πολύ μικρό ρίσκο πλέον.
Και η Κύπρος συμπεριλαμβάνεται.
Επειδη δρομολογω και εγω μεταμοσχευση και λιωνω στα φορουμ του εξωτερικου μαζευοντας πληροφοριες αυτο το συμπερασμα εβγαλα για την συγκεκριμενη κλινικη.Αν και για να ειμαι ειλικρινης την απερριψα και δεν εχω διαβασει αλλα αρνητικα reviews.
Aυτη που μου κανει εντυπωση παντως ειναι η hairofinstanbul και περιμενω να δω πως θα εξελιχθει ο φιλος που εκανε εκει.Οπως και την δικια σου εννοειται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχως οπως τα λες.Τρομαξα οταν ειδα την δοτρια του παιδιου,με εσφιξε η ψυχη μου.Και απο οτι ισχυριζεται ο ιδιος δεν υπηρξε καμια ανταποκριση απο την κλινικη για το ζητημα αυτο,σαν να μην συνεβη ποτε..

Έχουμε και δικό μας τέτοιο παράδειγμα που δεν πόσταρε ποτέ. Αν το ανεβάσω θα τρομάξετε.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Aν δεν τιθεται θεμα προβολης προσωπικων δεδομενων τριτων θα ηταν πολυ χρησιμο να το ανεβασεις @CVIAL.
Φανταζομαι αφορα περιστατικο της νεας asmed και οχι της παλιας καλης που δεν ακροβατουσε στην μετριοτητα,σωστα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφορά το πρώτο μου ποστ στο παρακάτω νήμα. Η επέμβαση έγινε το 2018. Θα προσπαθήσω να πάρω συγκατάθεση για να βάλω φώτο της δότριας τουλάχιστον.

 

Nik.Mos

Well-Known Member
Απιστευτα ατυχο το παιδι,ευτυχως ομως με καλη διαμετρο τριχας.Ηταν τουλαχιστον το αποτελεσμα καλο ή εμεινε και με δοτρια φαγωμενη και φτωχο αποτελεσμα στην ληπτρια;Επισης γιατι τοσο μεγαλη αποκλιση μεταξυ λογου μαμα δοτριας και λογου εξαγωγης;Γνωριζεις ποιες ζωνες καλυψε;
Παντως με τοσο φτωχες τις 3 περιοχες parietal,occipital,temporal σε συνδυασμο με τον εξαγομενο αριθμο grafts δεν θα εκπλαγω με τον βαθμο αραιωσης της δοτριας,αναμενομενο.Απλα δεν περιμενα οτι θα ερχοταν απο κλινικη βεληνεκους asmed.Το κινητρο για κερδος δυστυχως αντικατεστησε την ποιοτητα.
Ελπιζω να συμφωνησει το παιδι για την φωτογραφια
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η απόκλιση είναι λόγω splitting. Το αποτέλεσμα ήταν μέτριο στην λήπτρια. Τον έσωσε το πάχος και ότι ήταν σγουρό. Κανονικά δεν έπρεπε να τον βάλει για επέμβαση με τόσα graft σε μια επέμβαση. Η δότρια είναι βομβαρδισμένο τοπίο και δεν ήταν έτσι πριν την επέμβαση. Δυστυχώς όλα στον βωμό του κέρδους.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
@CVIAL, βαλε και αυτες στη συλλογη σου.
IMG_2437.jpg
IMG_243766.JPG
IMG_2773.jpg
IMG_2772.jpg
IMG_2771.jpg
IMG_2770.jpg
IMG_24344.JPG
IMG_3621.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Aυτη που μου κανει εντυπωση παντως ειναι η hairofinstanbul και περιμενω να δω πως θα εξελιχθει ο φιλος που εκανε εκει.Οπως και την δικια σου εννοειται.
Τη συγκεκριμένη κλινική γιατί την περιμένεις?
Καλά τη δική μου πολλοί την περιμένουν.:):)
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Η hair of instanbul ειναι πολυ επιλεκτικη οσον αφορα την επιλογη ασθενων,κανει υπερβολικα επιθετικες προσεγγισεις ανεξαρτητως ηλικιας και το πιο σημαντικο για μενα ειναι οι στρογγυλεμενες αφυσικες hairline(δεν ακολουθουν τα micro και micro irregularities που ειναι απαραιτητη προυποθεση για επιτευξη φυσικοτητας στην hairline) που αν καλοκοιταξεις σχεδον ολα τα περιστατικα τα προσεγγιζουν με τον ιδιο ακριβως τροπο,το σχημα και το κατεβασμα hairline ειναι μια στρατηγικη που ακολουθουν χωρις να δινουν βαση στα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του ασθενους,ειναι λες και βγαινουν ολοι απο το ιδιο εργοστασιο παραγωγης χωρις διαφορες,σαν εργοστασιακα τσιγαρα.
Παντα θα πετυχαινουν υψηλες φυτρωσεις για λογους που εχουν ηδη αναφερθει και στο παρελθον,χρηση υπερβολικα μεγαλου αριθμου grafts που και καποια να μην φυτρωσουν οπως ειχε πει ο cvial κερδιζει η ποσοτητα(τουρκικο μοντελο).Δεν προδικαζω αρνητικα αποτελεσματα ,αλλα η πιθανοτητα κατι να παει στραβα(ειτε απο τεχνικης ειτε απο αισθητικης αποψεως) ειναι υψηλοτερη σε τετοιες κλινικες παρα σε ασφαλεις της Ευρωπης. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα repair περιστατικα ερχονται απο τουρκικες κλινικες,αυτο λεει κατι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Το θέμα είναι απλό και το έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές.
Τουρκία πλέον δεν έχει κανένα νόημα να πας,από τη στιγμή που υπάρχει ο Τιρκαλάς που κάνει και πυκνώσεις,και βάζει και πολλά g και που είναι και φθηνός ακόμα.
Άντε και ο Βεκρής για να μην θεωρηθεί ότι κάνω και διαφήμιση.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως πλέον λόγος να πας εκεί.
Εκτός και θέλεις μόνο τον Kaan ή την Hlc.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Disco

Well-Known Member
Επειδη δρομολογω και εγω μεταμοσχευση και λιωνω στα φορουμ του εξωτερικου μαζευοντας πληροφοριες αυτο το συμπερασμα εβγαλα για την συγκεκριμενη κλινικη.Αν και για να ειμαι ειλικρινης την απερριψα και δεν εχω διαβασει αλλα αρνητικα reviews.
Aυτη που μου κανει εντυπωση παντως ειναι η hairofinstanbul και περιμενω να δω πως θα εξελιχθει ο φιλος που εκανε εκει.Οπως και την δικια σου εννοειται.
Υπάρχει ένα group στο Facebook, που το είχαν αναφέρει τα μέλη του φόρουμ που κάνουν παρoυσίαση την μεταμόσχευση τους από Hair of Istanbul και Elitehar, όπου σε αυτό το group διάφοροι κάνουν παρουσίαση την εξέλιξη των μεταμοσχεύσεων τους, κυρίως από τις κλινικές στην Τουρκία. Εκεί είχαν συνομιλήσει, κατά τα λεγόμενα τους με διάφορους που ήταν ικανοποιημένοι και είχαν πάρει πολύ καλό αποτέλεσμα από τις συγκεκριμένες Τούρκικες κλινικές. Γενικά και εγώ έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα από HairofIstanbul. Και είναι αυτό εδώ:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jordan23

New Member
Αν και το έχω ξανααναφέρει παραθέτω:
PEKINER
HLC
ASMED
Η σειρά αλλάζει ενδεχομένως στις 2 πρώτες θέσεις.
Τις δουλειές τις έχω παρακολουθήσει πολύ και είναι γνωστές στους περισσότερους.

Για Middle θα έλεγα είναι μια κατηγορία κάποιων γιατρών που φαίνονται έντιμοι αλλά μέχρι εκεί όπως ο Karadeniz.
Περαιτέρω δε θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθείς.
Η πτώση της κλινικής είναι λυπηρή.
Και δυστυχώς έχω δει και πολλές μηδενικές φυτρώσεις.
Σουλειμάν ο μεγαλοπρεπής.Κρίμα.
Μόνο HLC και Pekiner βλέπω να υπάρχουν τίποτα παραπάνω.
Vlafo λίγο άσχετο με το θέμα μας αλλά ο τυρκαλας που έκανες εσυ ξέρεις αν παίρνει και από στήθος ;; Και αν ναι θεωρείς από το στήθος οι τρίχες είναι κατάλληλες για crown ??
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Υπάρχει ένα group στο Facebook, που το είχαν αναφέρει τα μέλη του φόρουμ που κάνουν παρoυσίαση την μεταμόσχευση τους από Hair of Istanbul και Elitehar, όπου σε αυτό το group διάφοροι κάνουν παρουσίαση την εξέλιξη των μεταμοσχεύσεων τους, κυρίως από τις κλινικές στην Τουρκία. Εκεί είχαν συνομιλήσει, κατά τα λεγόμενα τους με διάφορους που ήταν ικανοποιημένοι και είχαν πάρει πολύ καλό αποτέλεσμα από τις συγκεκριμένες Τούρκικες κλινικές. Γενικά και εγώ έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα από HairofIstanbul. Και είναι αυτό εδώ:
Ειχε αναφερθει και στο παρελθον το συγκεκριμενο γκρουπ.Φανταζομαι εισαι μελος,μπορεις να μου πεις τον τροπο παρουσιασης των περιστατικων και των τελικων αποτελεσματων απο τους ασθενεις;
Γινονται οι παρουσιασεις με τον ιδιο τροπο οπως εδω στο φορουμ με φωτογραφιες απο διαφορετικες ληψεις,πανοραμικες ,σωστου μεγεθους(δηλαδη οχι μικροσκοπικες που κανουν το αποτελεσμα να φαινεται καλο στον συγκεκριμενο ασθενη);Ή γινεται παραθεση μιας φωτο πριν την μμ πλαι πλαι με μια φωτο μετα την μμ(συνολο 2 ανφας φωτο);Επισης εικονες απο δοτρια δειχνουν;Γιατι εχω ακουσει τις αποφευγουν..

Δεν αμφιβαλλω ουτε εκπλησσομαι απο την επιτυχημενη πορεια τετοιων κλινικων στα social media,εκει που ο καθενας αφελως θα πιστεψει οτι "the more the better" και θα καταπιει αμασητες τις υψηλες πυκνοτητες χωρις βεβαιως να γινεται γνωστο οτι αυτες για να επιτευχθουν στην τουρκια τις περισσοτερες φορες καινε τις δοτριες.Και αυτος ειναι και ενας λογος που στα τελικα αποτελεσματα παρουσιαζονται τα στοιχεια της φυτρωσης και της καλυψης(που ουτως η αλλως αναμενονται υψηλα λογω πολιτικης πολλων grafts) αλλα οχι η δοτρια.
Τελος,ο σημαντικοτερος παραγοντας που με ωθει να στρεφομαι κατα των τουρκικων κλινικων ειναι η παντελης ελλειψη μακροχρονιου πλανου.Ακομα και για πετυχημενα αποτελεσματα απο αισθητικης αποψης,ποσες φορες εχουν ληφθει υποψη σημαντικα κριτηρια οπως ηλικια,current norwood και μελλοντικο διαφαινομενο,donor supply;
Με λιγα λογια,ενας εικοσαρης που θα παρει wow αποτελεσμα απο τουρκικη κλινικη,στα social media προφανως θα εκθειαστει,δεν σημαινει ομως οτι αυτη ειναι και η σωστη στρατηγικη που πρεπει να ακολουθειται ουτε να θεωρειται η βελτιστη,γιατι δεν ειναι' Οταν οι στρατιες των 20-25δων,που γυρνανε απο τουρκια με μπετα hairline,γινουν 30,40,50,60 χρονων,εκει θα μπορεσουμε να κρινουμε το κατα ποσο ηταν πετυχημενη η στρατηγικη που ακολουθησαν στα 20 τους.Aλλα εκει θα εχουμε κλαματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Vlafo λίγο άσχετο με το θέμα μας αλλά ο τυρκαλας που έκανες εσυ ξέρεις αν παίρνει και από στήθος ;; Και αν ναι θεωρείς από το στήθος οι τρίχες είναι κατάλληλες για crown ??
Νομίζω όχι αλλά οι τρίχες του στήθους δεν είναι ίδιες με του μαλλιού.
Αλλά κάνουνε δουλειά αν έχεις ξεμείνει από δότρια
 

vlafo

Well-Known Member
The more είναι σχεδόν πάντα καλύτερα,άλλο αν δεν είναι εφικτό να συμβεί λόγω όλων των παραμέτρων που δεν είναι εύκολο να ευδοκιμήσουν.
Για να μην τρελλαθούμε και αρχίζουμε και κάνουμε μότο μας,το "less is better"όπως προβάλλουν άλλοι και το προωθούνε για γνωστούς λόγους.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αναφερομαι μονο στις περιπτωσεις που δεν ευδοκιμουν οι γνωστες παραμετροι.Στην τουρκια αυτες δεν λαμβανονται καν υποψη.
Δεν ειμαι κατα των dense-packing ,αλλα να γινονται οταν ο γιατρος κρινει οτι ειναι η σωστη τακτικη και οχι επειδη θελει να τουμπανιασει εναν 20αρη μονο και μονο για να τον βγαλει στα social media και να τον χρησιμοποιησει προς αγραν υποψηφιων πελατων..
Αλλωστε τα social media,κακα τα ψεμματα,βριθουν απο παραπληροφορηση,παρορμητισμο και επιφανειακες προσεγγισεις.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Vlafo λίγο άσχετο με το θέμα μας αλλά ο τυρκαλας που έκανες εσυ ξέρεις αν παίρνει και από στήθος ;; Και αν ναι θεωρείς από το στήθος οι τρίχες είναι κατάλληλες για crown ??
δεν τις πιστευει καθολου.... πολυ ταλαιπωρια για το τιποτα και ματωνεις και εσυ οικονομικα για μοσχευματα που ουτε τα μισα δεν θα επιβιωσουν και ειναι κ αντιαισθητικα..... σε αντιθεση με τα γενια που τα θεωρει εξαιρετικα... του ειχα πει και επεμενα αν θεωρει οτι πρεπει να παρει και απο αλλου στην περιπτωση μου να μην διστασει.....δεν αξιζει μου ειπε....
 

Disco

Well-Known Member
Ειχε αναφερθει και στο παρελθον το συγκεκριμενο γκρουπ.Φανταζομαι εισαι μελος,μπορεις να μου πεις τον τροπο παρουσιασης των περιστατικων και των τελικων αποτελεσματων απο τους ασθενεις;
Γινονται οι παρουσιασεις με τον ιδιο τροπο οπως εδω στο φορουμ με φωτογραφιες απο διαφορετικες ληψεις,πανοραμικες ,σωστου μεγεθους(δηλαδη οχι μικροσκοπικες που κανουν το αποτελεσμα να φαινεται καλο στον συγκεκριμενο ασθενη);Επισης εικονες απο δοτρια δειχνουν;Γιατι εχω ακουσει τις αποφευγουν..

Δεν αμφιβαλλω ουτε εκπλησσομαι απο την επιτυχημενη πορεια τετοιων κλινικων στα social media,εκει που ο καθενας αφελως θα πιστεψει οτι "the more the better" και θα καταπιει αμασητες τις υψηλες πυκνοτητες χωρις βεβαιως να γινεται γνωστο οτι αυτες για να επιτευχθουν στην τουρκια τις περισσοτερες φορες καινε τις δοτριες.Και αυτος ειναι και ενας λογος που στα τελικα αποτελεσματα παρουσιαζονται τα στοιχεια της φυτρωσης και της καλυψης(που ουτως η αλλως αναμενονται υψηλα λογω πολιτικης πολλων grafts) αλλα οχι η δοτρια.
Τελος,ο σημαντικοτερος παραγοντας που με ωθει να στρεφομαι κατα των τουρκικων κλινικων ειναι η παντελης ελλειψη μακροχρονιου πλανου.Ακομα και για πετυχημενα αποτελεσματα απο αισθητικης αποψης,ποσες φορες εχουν ληφθει υποψη σημαντικα κριτηρια οπως ηλικια,current norwood και μελλοντικο διαφαινομενο,donor supply;
Με λιγα λογια,ενας εικοσαρης που θα παρει wow αποτελεσμα απο τουρκικη κλινικη,στα social media προφανως θα εκθειαστει,δεν σημαινει ομως οτι αυτη ειναι και η σωστη στρατηγικη που πρεπει να ακολουθειται ουτε να θεωρειται η βελτιστη,γιατι δεν ειναι' Οταν οι στρατιες των 20-25δων,που γυρνανε απο τουρκια με μπετα hairline,γινουν 30,40,50,60 χρονων,εκει θα μπορεσουμε να κρινουμε το κατα ποσο ηταν πετυχημενη η στρατηγικη που ακολουθησαν στα 20 τους.Aλλα εκει θα εχουμε κλαματα.
Σε αυτή τη σελίδα στο Facebook γίνονται κανονικά οι παρουσιάσεις με μεγάλες φωτογραφίες από διαφορετικές γωνίες με πανοραμικές και πολλές φορές ανεβάζουν και βίντεο. Δηλαδή γίνονται όπως εδώ στο φόρουμ. Και ανεβάζουν και φωτογραφίες κανονικά τη δότρια. Δεν κρύβουν κάτι δηλαδή και πρόκειται για πραγματικούς ανθρώπους που έχουν προφίλ στο facebook. Γενικά έχουν μεγάλη απήχηση οι τουρκικες κλινικές στις ξένες χώρες από ότι βλέπω, ειδικά από Αγγλία. Και γι'αυτό το λόγο είναι και τόσες πολλές κλινικές. Απλά θέλει ψάξιμο να δεις πολλά αποτελέσματα απο την κλινική που θα επιλέξεις. Και στο ίνσταγκραμ που έχω δει για την hairofistanbul π.χ. ανεβάζει διάφορες φωτογραφίες και βίντεο για καθε περιστατικό μαζί και με την δότρια.
Τα νούμερα που βάζουν είναι τόσα ώστε να πετύχουν και τις ανάλογες πυκνότητες. Όποιος θέλει πιο συντηρητικές προσεγγίσεις και πυκνότητες μπορεί να επιλέξει και τον ανάλογο γιατρό. Οπότε κάνεις τα κουμάντα σου αναλόγως τα θέλω σου.
Σκέψου επίσης ότι όσο μεγαλύτερη πυκνότητα τοποθετείται αυξάνεται και η δυσκολία της επέμβασης από την άποψή ότι μπορεί να μειωθεί το survival rate, ενώ οι γιατροί που βάζουν πιο συντηρητικές πυκνότητες κατά μία έννοια παίζουν πιο safe πιστεύω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα