Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

cool11

Well-Known Member
Εβαλα παραγγελια...να πω οτι για εμας στην ελλαδα, το κοστος ειναι 10ε μεταφορικα, κι οχι 5 που γραφει ο μαγκας. Επισης εξτρα χρεωνει και ενα handling fee, κανα 5ευρω αν θυμαμαι καλα. Να τα λεμε αυτα παιδια.

Ποσο καιρο κανει να ερθει περιπου? Με τι ερχεται, με ελτα?


Εχω μερικα αδεια μπουκαλακια απο revivogen.
Πρεπει να τα ξεπλυνω πρωτα καλα, πριν ριξω μεσα το διαλυμα, οταν το φτιαξω?
Βασικα μονο να βαζω-βγαζω νερο μπορω σε αυτα τα μπουκαλακια, δεν νομιζω οτι μπορω να ριξω σαπουναδα μεσα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Εβαλα παραγγελια...να πω οτι για εμας στην ελλαδα, το κοστος ειναι 10ε μεταφορικα, κι οχι 5 που γραφει ο μαγκας. Επισης εξτρα χρεωνει και ενα handling fee, κανα 5ευρω αν θυμαμαι καλα. Να τα λεμε αυτα παιδια.

Ποσο καιρο κανει να ερθει περιπου? Με τι ερχεται, με ελτα?

"If paying by check or money order send the appropriate amount to:
(For Super Zix II Kit $54.95 + $5 shipping. For Hair Muck $34.95 + $5 shipping.)"


Έχει ανέβει πάντος το κόστος... δεν ξέρω αν οφείλετε σε ευρώ / δολλάριο ή απλά αυξήθηκε το shipping. Τελευταία φορά που παρήγγειλα νομίζω είναι βγει 55 ευρώ η τιμή μαζί με μεταφορικά.

Αλλα και πάλι, για Αμερική σε Ελλάδα το shipping ειναι φθηνό. Σε άλλα site απο Αμερική το shipping είναι τόσο υψηλό που ξεπερνά την αξία του ίδιου του πακέτου!

Αν θυμάμε καλά το πακέτο είχε έρθει με τον ταχυδρόμο, και όχι με courier ή courier των ΕΛΤΑ.
 

cool11

Well-Known Member
Εχω μερικα αδεια μπουκαλακια απο revivogen.
Πρεπει να τα ξεπλυνω πρωτα καλα, πριν ριξω μεσα το διαλυμα, οταν το φτιαξω?
Βασικα μονο να βαζω-βγαζω νερο μπορω σε αυτα τα μπουκαλακια, δεν νομιζω οτι μπορω να ριξω σαπουναδα μεσα.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Εχω μερικα αδεια μπουκαλακια απο revivogen.
Πρεπει να τα ξεπλυνω πρωτα καλα, πριν ριξω μεσα το διαλυμα, οταν το φτιαξω?
Βασικα μονο να βαζω-βγαζω νερο μπορω σε αυτα τα μπουκαλακια, δεν νομιζω οτι μπορω να ριξω σαπουναδα μεσα.

Για να ανακατώσεις το διάλυμα θες μεγαλύτερο μπουκάλι, πάρε ένα μπουκάλι από αυτά με το εμφιαλομένο νερό και μετά όταν το φτιάξεις βάλτο σε άλλο.
Για τα μπουκαλάκια του revivogen δεν νομίζω να κάνεις δουλεια, είχα προπαθήσει παλιότερα να καθαρίσω μερικά και τα υπολοίματα είχαν κολήσει τόσο πολύ μέσα που δεν έβγεναν με κανενα πλύσιμο. Είχει γίνει σαν κόλα ένα πράγμα και βρώμαγε.
 

cool11

Well-Known Member
Αφου παρελαβα το πακετο, σημερα παρασκευασα κι εγω το διαλυμμα.
Παρατηρησεις:

- Διχως την περιγραφη του Fenimore, δεν θα εκανα τιποτε. Thanks! :)

- Παρα την αναλυτικη περιγραφη ομως...αποριες:
- ο ψευδαργυρος ειναι το zinc?
- οι καψουλες b6 ειναι εκεινο που λεει φωσφαταση?
Τα λετε b6 και ψευδαργυρο, αλλα οι συσκευασιες τα γραφουν αλλιως! Και δεν ειμαι χημικος να τα ξερω!

- Δεν λαδωνει το μαλλι οπως το revivogen? Ή εκανα κατι λαθος? Και μυρωδια λιγη, και οχι ενοχλητικη απ'οτι ειδα.

- Σημαντικη επισημανση: το hair muck, οταν το πρωτοχρησιμοποιησα, εβγαλε μια 'χοντρη'/καπως πιο συμπαγη ουσια, σε σχεση με αυτη που ερευσε πιο μετα. Ωστοσο, εγω δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο, και δεν την πεταξα, την χρησιμοποιησα κανονικα στο διαλυμα. Οσο ομως κι αν το ανακινησα μετα(μεχρι και μηχανακι φραπε εβαλα!), διαλυθηκε μεν, αλλα μικρα ορατα κομματακια αυτης της καφετιας ουσιας, φαινονται με το ματι. Πειραζει? Επρεπε να κανω κατι αλλο? Ειναι ενταξει το διαλυμμα;

- Πρωτα αποτελεσματα, περιπου σε ποσο καιρο θα φανουν? Θα προηγηθει τριχοπτωση ή οχι?

- Επειδη ταξιδευω αρκετα συχνα(ευτυχως οχι πολυωρα ταξιδια): μαζι με παγοκύστη(απο την καταξυψη), ειναι ασφαλης η μεταφορα του διαλυμματος; ή αλλοιώνεται και με αυτο τον τροπο?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Αφου παρελαβα το πακετο, σημερα παρασκευασα κι εγω το διαλυμμα.
Παρατηρησεις:

- Διχως την περιγραφη του Fenimore, δεν θα εκανα τιποτε. Thanks! :)

- Παρα την αναλυτικη περιγραφη ομως...αποριες:
- ο ψευδαργυρος ειναι το zinc?
- οι καψουλες b6 ειναι εκεινο που λεει φωσφαταση?
Τα λετε b6 και ψευδαργυρο, αλλα οι συσκευασιες τα γραφουν αλλιως! Και δεν ειμαι χημικος να τα ξερω!

- Δεν λαδωνει το μαλλι οπως το revivogen? Ή εκανα κατι λαθος? Και μυρωδια λιγη, και οχι ενοχλητικη απ'οτι ειδα.

- Σημαντικη επισημανση: το hair muck, οταν το πρωτοχρησιμοποιησα, εβγαλε μια 'χοντρη'/καπως πιο συμπαγη ουσια, σε σχεση με αυτη που ερευσε πιο μετα. Ωστοσο, εγω δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο, και δεν την πεταξα, την χρησιμοποιησα κανονικα στο διαλυμα. Οσο ομως κι αν το ανακινησα μετα(μεχρι και μηχανακι φραπε εβαλα!), διαλυθηκε μεν, αλλα μικρα ορατα κομματακια αυτης της καφετιας ουσιας, φαινονται με το ματι. Πειραζει? Επρεπε να κανω κατι αλλο? Ειναι ενταξει το διαλυμμα;

- Πρωτα αποτελεσματα, περιπου σε ποσο καιρο θα φανουν? Θα προηγηθει τριχοπτωση ή οχι?

- Επειδη ταξιδευω αρκετα συχνα(ευτυχως οχι πολυωρα ταξιδια): μαζι με παγοκύστη(απο την καταξυψη), ειναι ασφαλης η μεταφορα του διαλυμματος; ή αλλοιώνεται και με αυτο τον τροπο?

Ψευδάργηρος το zinc, b6 η pyridoxal-5-phosphate.

Στο λάδωμα όχι, καμία σχέση με το revivogen, δεν λαδώνει σχεδόν καθόλου..., όταν στεγνώνει τα κοκκαλώνει κάπως τα μαλλιά και μπορείς να τα τινάξεις λίγο με το χέρι σου και στην υφή ειναι να σαν να μην έβαλες τίποτα. Το μόνο είναι ότι μπορεί να κάνει τα μαλλιά να φαίνονται κάπως θολά.

Το ιδιο το hairmuck θα το ανακοινείς πριν το χρησιμοποιήσεις στο διάλυμα. Στην περίπτωση που λες, ή σου έπεσε παραπάνω ποσότητα hairmuck, και οι σταγόνες του polysorbate δεν επαρκούσαν για να δέσουν και το 100% της πόσοτητας του hairmuck με το υπόλοιπο διάλυμα, ή μπορει να είναι τίποτα υπολοίματα από το ίδιο το hairmuck. Αν ισχύει το πρώτο τότε πρέπει να ρίξεις λίγο ακόμα Polysorbate 80. Αν ισχύει το δεύτερο τότε δοκίμασε να σουρώσεις το διάλυμα.
Η μυρωδιά που έχει είναι πολύ ελαφριά και καθόλου ενοχλητική.

Αν με την παγοκύστη, μπορείς να πιάσεις θερμοκρασίες ψυγείου, τότε θα συντηρήτε κανονικά. simple logic ;)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Πρωτα αποτελεσματα, περιπου σε ποσο καιρο θα φανουν? Θα προηγηθει τριχοπτωση ή οχι?

Συντηρηση αν σε πιάσει. Αναλόγος τον οργανισμό, πχ εμένα μου έδωσε ένα ελαφρύ shedding στην αρχή και αργότερα παρατήρησα πολύ μειωμένο αριθμό τριχών που έχανα.
 

3746741

Member
Fenimore είπε:
cool11 είπε:
Πρωτα αποτελεσματα, περιπου σε ποσο καιρο θα φανουν? Θα προηγηθει τριχοπτωση ή οχι?

Συντηρηση αν σε πιάσει. Αναλόγος τον οργανισμό, πχ εμένα μου έδωσε ένα ελαφρύ shedding στην αρχή και αργότερα παρατήρησα πολύ μειωμένο αριθμό τριχών που έχανα.

Fenimore εσενα ποιο σε βοηθησε πιστευεις περισσοτερ??

spiro ή super zix??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Αυτο που θα ρωτησω ισως θα επρεπε να ανοιχτει και ως χωριστο θεμα...
Με dropper ή με ψεκαστήρι, βαζετε τις λοσιον στο κεφαλι? Τι ειναι καλυτερο και γιατι?

Τα μπουκαλακια που εβαλα το zix ειναι με ψεκαστηρι. Ανοιγω την περιοχη να βλεπω κρανιο, πριν ψεκασω.
Αλλα εχω την εντυπωση οτι το dropper πρεπει να ειναι λιγο καλυτερο.
 

cool11

Well-Known Member
Για εξηγειστε μου κατι.
Γιατι λετε οτι το διαλυμα, αλλα και τα υλικα παρασκευης, θελουν ψυγειο, για να μην χαλασουν-μυρισουν?

Οταν δηλαδη τα υλικα μας ερχονται πακετο απο αμερικη για κανενα 10μερο, εκει δεν πειραζει που δεν ειναι σε ψυγειο?
Αν λετε για το palmetto, δεν ειδα εκει να ξεσφραγισα τιποτε, απλα εχυσα το υγρο, δεν ανοιξα καμια ταινια ασφαλειας. Οποτε?

Για να μου πειτε γιατι δεν καταλαβαινω.
 

cool11

Well-Known Member
Που βρισκεστε ολοι ρε παιδια? Ερημια? Ακομη διακοπες κανετε? Κανενας πουθενα? Ή ολοι μαζι, ή κανενας δεν θα μπαινει στο φορουμ?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Για εξηγειστε μου κατι.
Γιατι λετε οτι το διαλυμα, αλλα και τα υλικα παρασκευης, θελουν ψυγειο, για να μην χαλασουν-μυρισουν?

Οταν δηλαδη τα υλικα μας ερχονται πακετο απο αμερικη για κανενα 10μερο, εκει δεν πειραζει που δεν ειναι σε ψυγειο?
Αν λετε για το palmetto, δεν ειδα εκει να ξεσφραγισα τιποτε, απλα εχυσα το υγρο, δεν ανοιξα καμια ταινια ασφαλειας. Οποτε?

Για να μου πειτε γιατι δεν καταλαβαινω.

Το διάλυμα έχει και νερό όταν το φτιάχνεις, δεν είναι μόνο τα συστατικά. Ο ίδιος που έφτιαξε την συνταγή του SZII το λέει ότι θέλει ψυγείο το διάλυμα αλλά και το hairmuck.

Αν είναι φτιάξε ένα διάλυμα πειραματικά και άστο εκτός ψυγείου για κανα μήνα και δες σε τι κατάσταση είναι, αν μυρίζει, αν αλλάξει το χρώμα κτλ.
 

cool11

Well-Known Member
Δεν θελω να αμφισβητησω οτι θελει ψυγειο. Απλα δεν το καταλαβαινω. Αλλα λες, αλλο το πως ξεκινησε ως ξεχωριστα συστατικα, και αλλο αυτο που παιρνεις στο τελος.
Ok, ετσι να το δεχτω.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Η κατασκευη που κάνουμε στα σπίτια μας δεν έχει συντηρητικά μέσα για να διατηρηθεί εκτός ψυγείου, τα συστατικά μπορεί να χαλάσουν και να αλιωθούν γιατί αναπτύσσονται μύκητες.
 

cool11

Well-Known Member
Στο νετ διαβασα διαφορα θετικα σχολια για το super zix(απο ξενους), αλλα θα ηθελα κι εδω οποιος εχει χρόνια εμπειρία να μας πει πόσο τον βοηθησε.
 

3746741

Member
μιας κ εδω ειναι η συζητηση για το ζιξ εχω την εξης απορια!

ποιο τοπικο θεωρειται καλυτερο dht blocker?

η σπιρολακτονη ή το super zix?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Η σπιρονολακτόνη φυσικά διότι είναι χημικό.. το ζιξ είναι καθαρά φυτικό blocker.
 
Μπλουζα