sp75, dr. jose lorenzo, fue, 3251 grafts, 16-17/9/2021 (1st operation)

sp75

Active Member
Χαιρετίζω όλο το forum, το οποίο παρακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια και αποτελεί έναν από τους βασικούς παράγοντες που έλαβα υπόψη για την απόφασή μου. Είμαι 46 ετών, δεν έχω κάνει στο παρελθόν άλλη μμ και έως και την μέρα του consultation η μόνη αγωγή που ακολουθούσα ήταν minoxidil 5% ημερησίως για περίπου 10 έτη χωρίς κάποια παρενέργεια.

Τον Μάιο έγινε το consultation με τον Λορένζο στο οποίο διαγνώστηκα ως NW4 με diffusion alopecia. Έχω ανεβασμένη hairline με κροτάφους και αραιά μαλλιά στο πάνω μέρος οδεύοντας προς το crown. Η δότριά μου, ο λόγος και η πυκνότητα εκτιμήθηκαν ως φυσιολογικά (260cm, 2.20 και 52m αντίστοιχα). Ο γιατρός μού εξήγησε ότι το γεγονός ότι έχω πολλές λευκές τρίχες στη δότρια δυσκολεύει μια ασφαλή εκτίμηση κατά το consultation.

Στη συζήτηση μαζί του προσδιόρισα ότι στόχος μου είναι η πύκνωση των προβληματικών περιοχών ακολουθώντας συντηρητική στρατηγική χωρίς απαραίτητα να επιδιώξουμε κατέβασμα hairline. Καταλήξαμε στο εξής σχέδιο: 1η συνεδρία για 3200g ενίσχυσης Α-Β-C και 2η για περίπου 800-1000g ενίσχυσης crown. Μετά το consultation ξεκίνησα λήψη φιναστερίδης 3mg εβδομαδιαίως.

Αυτά τα όλιγα ως προκαταρτικά της παρουσίασης που θα ξεκινήσει με παράθεση αρκετού φωτογραφικού και αριθμητικού υλικού ως ελάχιστη ανταπόδοση στην πολύτιμη βοήθεια και γνώση που μου προσέφερε αυτό το φόρουμ. Πέρα από τις όποιες αντιπαραθέσεις που έχω διαβάσει κατά καιρούς νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικό είναι να μοιραζόμαστε την εμπειρία και τις γνώσεις μας βοηθώντας ο ένας τον άλλον (συμπεριλαμβανομένων των γιατρών) για να ανεβαίνουμε συνεχώς επίπεδο.

Κλείνοντας θα ήθελα να αναφέρω ότι τιμάει και δείχνει πολλά για τον ίδιο η απόφαση του κ. Αναστασάκη να συνεργαστεί με τον Λορένζο και να διαθέσει την κλινική του και το εξαιρετικό προσωπικό του. Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τον @CVIAL για την εξαιρετική οργάνωση, τη βοήθεια, τον χρόνο και την ενέργεια που αφιερώνει στο φορουμ και τα μέλη του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η περίπτωση του SP75. Ανάγκη για πύκνωση (και φτιάξιμο των κροτάφων) στις μπροστινές περιοχές και crown.

1SG16.09.21S2.JPG

1SG16.09.21C1.JPG
Οριοθέτηση των περιοχών για την 1η μμ αλλά και για την μελλοντική 2η.

2SG16.09.21S5.JPG

2SG16.09.21C1.JPG

Σχεδιασμός της hairline πατώντας στο μπροστινό τουλουφάκι.

4SG16.09.21S1.JPG

Εμβαδομέτρηση όλων των περιοχών αφού πρώτα έγινε βαφή γιατί είχε πολλές άσπρες τρίχες.

3SG16.09.21P2.JPG
3SG16.09.21P3.JPG

Τελικός αποτέλεσμα εμφύτευσης στις μπροστινές περιοχές με πύκνωση παντού 3251g.
5SG17.09.21S2.JPG

5SG17.09.21S3.JPG

Άποψη της δότριας μετά το extraction (χρησιμοποιήθηκε punch 0.9s δηλαδή πριονωτό γιατί είχε σκληρό δέρμα0

5SG17.09.21P1.JPG
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα στατιστικά του.

sp75 graft calculator.png

sp75 statistics.png


Η τρίχα του 51μ, στο κανονικό πάχος αλλά προς τα κάτω. Έκταση δότριας 238cm2 με λόγο 2.22 και περίπου 8000g. Πρακτικά στον μέσο όρο. Στην εξαγωγή "τσιμπήθηκε" λίγο ο λόγος προς τα πάνω (2.38) και μετρήθηκε πραγματική πυκνότητα 42g (νέων graft) (σε περιοχές που ληταν ψιλοκενές) που με 2.38 δίνουν 100τρίχες/cm2. To CV είναι 5.11 χωρίς όμως να υπολογισθεί το μαλλί που ήδη υπάρχει.

Η στρατηγική για την επομενη φάση είναι να κάνει το crown και ότι touchup χρειάζεται μπροστά (αν θέλει) για να αυξήσει πυκνότητα.
 

vagosx

Well-Known Member
Αυτος, αλλά κυριως ο Erdo έχουν πάει την παροχή και ανάλυση στοιχείων δοτριας και ληπτριας σε διαστημικό επίπεδο
 

vlafo

Well-Known Member
Καλή επιτυχία να έχει.
Θα χρειαστεί και δεύτερη όπως αναφέρθηκε για να γίνει όπως πρέπει,καλά χαρακτηριστικά και πυκνότητα φυσιολογική για πρώτη μμ.
Η δότρια στην parietal έχει καλύτερη πυκνότητα από την occipital.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Αυτές είναι λεπτομερέστατες αναλύσεις, από τις οποίες μπορεί κανείς να καταλάβει πολλά για το που πιθανό να οδηγηθεί το αποτέλεσμα.
Μακάρι να το έκαναν και άλλες κλινικές.
Καλή επιτυχία!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή επιτυχία να έχει.
Θα χρειαστεί και δεύτερη όπως αναφέρθηκε για να γίνει όπως πρέπει,καλά χαρακτηριστικά και πυκνότητα φυσιολογική για πρώτη μμ.
Η δότρια στην parietal έχει καλύτερη πυκνότητα από την occipital.

Σε επίπεδο graft ναι, σε επίπεδο τριχών η occipital είναι καλύτερη (197 vs 179). Ως γνωστόν οι στρατηγικές του Λορενζο είναι συνήθως 2 ή 3 steps. Σπάνια είναι one step (μόνο σε μικρά NW με καλή δότρια). Τα άλλα 2 περιστατικά (ΙΟΥΛΙΟΣ και KONJAAP) είναι 3 step και ο KARAFLOMALIAS 1 step (με ερωτηματικό). Έχει σημασία να το εξηγήσεις στον ασθενή από την αρχή για να ξέρει τι να περιμένει.
 

vlafo

Well-Known Member
Έχει σημασία να το εξηγήσεις στον ασθενή από την αρχή για να ξέρει τι να περιμένει.
Αυτό είναι το καίριο και βασικό που πρέπει να ξέρει ο ασθενής,καλές οι μετρήσεις και τα νούμερα,αυτά είναι για εμάς τους λίγους,αλλά οι φώτο που δείχνουν το δρόμο που θα πας και τι αποτέλεσμα θα πάρεις,αυτό είναι το πραγματικό real thing και αυτό είναι το ζητούμενο.
Θυμάμαι είχε αναφερθεί πως σε προηγούμενα cons, 2-3 άτομα δεν είχαν δεχτεί να κάνουν μμ, γιατί πολύ απλά επειδή δε γνωρίζανε,φανταζόντουσαν θα πάρουνε άλλα αποτελεσματα σαν αυτά που έχουν οι κλινικές φώτο σαν να μην σε πείραξε ποτέ η α.α.
Ουτοπία.
 

vlafo

Well-Known Member
Επίσης έχω να παρατηρήσω ακόμα,πως μου αρέσει πολύ η εξαγωγή της δότριας και πως την αφήνει,καθώς και η κοκκινίλα-ερυθρότητα που δεν είδα να έχει ο Cvial.
Οπότε η δότρια μετά από 2-3 μέρες είναι σαν ανέγγιχτη.
Πολύ βασικό αυτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Επίσης έχω να παρατηρήσω ακόμα,πως μου αρέσει πολύ η εξαγωγή της δότριας και πως την αφήνει,καθώς και η κοκκινίλα-ερυθρότητα που δεν είδα να έχει ο Cvial.
Οπότε η δότρια μετά από 2-3 μέρες είναι σαν ανέγγιχτη.
Πολύ βασικό αυτό.
Υποθέτω ότι είναι εξ' ολοκλήρου manual η εξαγωγή από τη δότρια;
Επίσης κάπου διάβασα ότι η εξαγωγή μπορεί να παίξει μέχρι και με punch 0.65, ισχύει αυτό εάν ξέρει κανείς;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι είναι μόνο manual. Όχι Ο Λορενζο δεν κάνει splitting και δεν παίζει τόσο χαμηλά. Το range είναι 0.7-0.9.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Όσο αφορά τη μη ύπαρξη κοκκινίλας-ερυθρότητας που ανέφερε ο φίλος @vlafo , πώς επιτυγχάνεται αυτό;
Πολλοί ισχυριζόνται ότι η κοκκινίλα είναι καλό σημάδι, καθώς υποδηλώνει αιμάτωση και "κινητικότητα" στην περιοχή.
 

Flag17

Well-Known Member
Όσο αφορά τη μη ύπαρξη κοκκινίλας-ερυθρότητας που ανέφερε ο φίλος @vlafo , πώς επιτυγχάνεται αυτό;
Πολλοί ισχυριζόνται ότι η κοκκινίλα είναι καλό σημάδι, καθώς υποδηλώνει αιμάτωση και "κινητικότητα" στην περιοχή.
Μιλάμε για ερυθρότητα στην δοτρια όχι στην ληπτρια περιοχή! Στην ληπτρια είναι καλή η ερυθρότητα που αναφέρεσαι και δείχνει κινητικότητα
 
Μπλουζα