Seeker, 2-3/8/21, Δρ. Κυριάκος Μάρας, 3179 grafts FUE, 34 ετών

vlafo

Well-Known Member
Φίλε seeker

Εξαιρετικό το αποτέλεσμα σου δεδομένου της εικόνας σου της αρχικής που ήταν κρανίου τόπος.
Ωραία φυσικότητα,σχεδιασμός και γενικά χερλάιν καινούργια έχτισες από την αρχή,κατά συνέπεια έχεις ολοκληρωτική μεταμόρφωση.
Θα χρειαζότανε να κλείσει από πίσω ακόμα στον έναν κρόταφο και στο φόρλοκ πιο πολύ γιατί σε συνθήκες ηλίου θα υπάρχει το see through,αλλά σε κάθε περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα θεωρώ είναι πολύ καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

platanos

Well-Known Member
Φίλε @seeker το αποτέλεσμά σου στα δικά μου μάτια προσεγγίζει το τέλειο (για να είμαι ακριβής πάρα πολύ καλό), ίσως με μια μικρή ενίσχυση στο φορλοκ θα μιλούσαμε για ένα τέλειο αποτέλεσμα. Μπράβο!
 

seeker

Verified MM member
Φίλε seeker

Εξαιρετικό το αποτέλεσμα σου δεδομένου της εικόνας σου της αρχικής που ήταν κρανίου τόπος.
Ωραία φυσικότητα,σχεδιασμός και γενικά χερλάιν καινούργια έχτισες από την αρχή,κατά συνέπεια έχεις ολοκληρωτική μεταμόρφωση.
Θα χρειαζότανε να κλείσει από πίσω ακόμα στον έναν κρόταφο και στο φόρλοκ πιο πολύ γιατί σε συνθήκες ήλιου θα υπάρχει το see through,αλλά σε κάθε περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα θεωρώ είναι πολύ καλό.
Ευχαριστώ φίλε Vlafo. Έτσι είναι τα πράγματα, έχεις πέσει μέσα και στα δυο που θέλω να αναφέρω σε επόμενο post. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν έχω τα grafts για παραπάνω κλείσιμο forelock/κροτάφους αν θέλω να μπώ σε 5-10 χρόνια για crown που έχω στο μυαλό μου.

Πολύ καλό αποτέλεσμα !!!!! Να το χαίρεσαι!
Ευχαριστώ!

Φίλε @seeker το αποτέλεσμά σου στα δικά μου μάτια προσεγγίζει το τέλειο (για να είμαι ακριβής πάρα πολύ καλό), ίσως με μια μικρή ενίσχυση στο φορλοκ θα μιλούσαμε για ένα τέλειο αποτέλεσμα. Μπράβο!
Ευχαριστώ φίλε platane, και στο δικό σου τελικό σύντομα ;)
 

vagosx

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα είναι τοπ.
Ο Μαρας είναι κατά τη γνώμη μου εδώ και πολλά χρόνια στους 10 καλύτερους γιατρούς παγκοσμίως.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό .... Υποθέτω ότι δεν είσαι εντελώς ικανοποιημένος γιατί είχες στο μυαλό σου μπετό με βάση την μια αλλά ήθελε καμιά 700αρια παραπάνω... ....
 

vlafo

Well-Known Member
Ευχαριστώ φίλε Vlafo. Έτσι είναι τα πράγματα, έχεις πέσει μέσα και στα δυο που θέλω να αναφέρω σε επόμενο post. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν έχω τα grafts για παραπάνω κλείσιμο forelock/κροτάφους αν θέλω να μπώ σε 5-10 χρόνια για crown που έχω στο μυαλό μου.


Ευχαριστώ!


Ευχαριστώ φίλε platane, και στο δικό σου τελικό σύντομα ;)
Γιατί λες δεν τα έχεις?
Η δότρια είναι εξαντλημένη?
Γιατί μιλάμε για 500-700g μόνο.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Εξαιρετικό! Άλλος άνθρωπος. Το μόνο που θα άλλαζα είναι το κούρεμα. Δεν χρειάζεται να φαίνεται δέρμα στα πλαϊνά, ψαλίδι ή μεγάλη σκάλα μηχανής. Να το χαίρεσαι και να σε χαίρονται!
 

seeker

Verified MM member
Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό .... Υποθέτω ότι δεν είσαι εντελώς ικανοποιημένος γιατί είχες στο μυαλό σου μπετό με βάση την μια αλλά ήθελε καμιά 700αρια παραπάνω.. ....
Ειναι αρκετοι μικροι λογοι που ολοι μαζι αφηνουν το αποτελεσμα στο πολυ καλο αλλα οχι στο τελειο. Θα τα γραψω αναλυτικα το ΣΚ.


Γιατί λες δεν τα έχεις?
Η δότρια είναι εξαντλημένη?
Γιατί μιλάμε για 500-700g μόνο.
H δοτρια μου στα πλαγια και πισω πλαγια δεν εχει αλλο να δωσει καθως στα πλαγια εχω βαρια ρετρο και πισω πλαγια το πρωτο περασμα την αραιωσε αρκετα.

Πρακτικα, απο την εμπειρια μου απο οσα εχω διαβασει και δει εδω, θεωρω οτι τα ρεστα μου ειναι 2500-3000 grafts, απο 400-500 σε καθε πλευρα πλαγια ψηλα στις γεφυρες (πανω απο τη ρετρο) και 1500 πισω στο φιλετο που φαινεται να αντεχει αλλο ενα τελευταιο περασμα.

Πρακτικα μιλαμε για 2500-3000 για να καλυψω mid scalp και crown σε 5-10 χρονια απο τωρα. Γι'αυτο νιωθω οτι δεν τα χω ουτε τα 500-700 για να ξαναμπω forelock/κροταφο.

Ξαναλεω αυτα ειναι δικες μου εκτιμησεις, πρεπει να μετρηθω. Θα ακουληθησει post εντος του ΣΚ με διαφορες φωτο δοτριας να μου πειτε αποψη.

Εξαιρετικό! Άλλος άνθρωπος. Το μόνο που θα άλλαζα είναι το κούρεμα. Δεν χρειάζεται να φαίνεται δέρμα στα πλαϊνά, ψαλίδι ή μεγάλη σκάλα μηχανής. Να το χαίρεσαι και να σε χαίρονται!
Ευχαριστω! Εκτος του οτι ειμαι λιγο καγκουρειρο και παντα ετσι τα κοβα, επειδη παιζει δυνατη ρετρο στα πλαγια φαινεται λιγο καλυτερα οταν τα παιρνω πιο πολυ και κραταει και παραπανω. Συν οτι "σβηνει" τις ατελειες της δοτριας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Seeker τούμπανε να χαίρεσαι τη μαλλούρα ρε μπραδερ ! Απίστευτος ! Μπράβο παλικάρι μου να το χαίρεσαι και εις ανώτερα σου εύχομαι.
Υ.Γ. Το κούρεμα γαμώ. Εγώ στη θέση σου επειδή όπως προείπες, είμαστε και ψιλοκαγκουροπαιδα, θα μάκραινα κι άλλο το πάνω ανέμελα και θα έπαιζα σβήσιμο πιο χάμηλο από αυτό που έχεις με όγκο παντού. Επειδή βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα σε έψηνε αυτό σου αφήνω μία φώτο ενός πιο ''λαιτ'' μαλλιού αν σε ψήσει κάποια στιγμή.
 

Συνημμένα

  • konta-plai.jpg
    konta-plai.jpg
    20.7 KB · Προβολές: 131

seeker

Verified MM member
Seeker τούμπανε να χαίρεσαι τη μαλλούρα ρε μπραδερ ! Απίστευτος ! Μπράβο παλικάρι μου να το χαίρεσαι και εις ανώτερα σου εύχομαι.
Υ.Γ. Το κούρεμα γαμώ. Εγώ στη θέση σου επειδή όπως προείπες, είμαστε και ψιλοκαγκουροπαιδα, θα μάκραινα κι άλλο το πάνω ανέμελα και θα έπαιζα σβήσιμο πιο χάμηλο από αυτό που έχεις με όγκο παντού. Επειδή βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα σε έψηνε αυτό σου αφήνω μία φώτο ενός πιο ''λαιτ'' μαλλιού αν σε ψήσει κάποια στιγμή.
Ευχαριστω! Μ'αρεσει ο καγκουρακος στη φωτο και εχω σκοπο να τα αφησω να μακρυνουν για αλλους 3-4 μηνες οποτε για εκει μας βλεπω!
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Ειναι αρκετοι μικροι λογοι που ολοι μαζι αφηνουν το αποτελεσμα στο πολυ καλο αλλα οχι στο τελειο. Θα τα γραψω αναλυτικα το ΣΚ.



H δοτρια μου στα πλαγια και πισω πλαγια δεν εχει αλλο να δωσει καθως στα πλαγια εχω βαρια ρετρο και πισω πλαγια το πρωτο περασμα την αραιωσε αρκετα.

Πρακτικα, απο την εμπειρια μου απο οσα εχω διαβασει και δει εδω, θεωρω οτι τα ρεστα μου ειναι 2500-3000 grafts, απο 400-500 σε καθε πλευρα πλαγια ψηλα στις γεφυρες (πανω απο τη ρετρο) και 1500 πισω στο φιλετο που φαινεται να αντεχει αλλο ενα τελευταιο περασμα.

Πρακτικα μιλαμε για 2500-3000 για να καλυψω mid scalp και crown σε 5-10 χρονια απο τωρα. Γι'αυτο νιωθω οτι δεν τα χω ουτε τα 500-700 για να ξαναμπω forelock/κροταφο.

Ξαναλεω αυτα ειναι δικες μου εκτιμησεις, πρεπει να μετρηθω. Θα ακουληθησει post εντος του ΣΚ με διαφορες φωτο δοτριας να μου πειτε αποψη.


Δεν μπορώ να γνωρίζω,πόσο θα εξελιχθεί η ρετρό,αλλά πρέπει επειγόντως να κάνεις σωστές μετρήσεις και ακριβή διάγνωση.Μόνο και μόνο τότε θα ξέρεις.Προς το παρόν είσαι άψογος οπότε δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
 

seeker

Verified MM member
Υπόθεση δότρια - Μέρος Α (πριν)

Συνεχίζω λοιπόν με μία ανάλυση σχετικά με τη δότριά μου. Όπως έχω περιγράψει στο πρώτο μου post, η δότρια μου μετρήθηκε και βρέθηκε αρκετά μέτρια απο την BHR, και σίγουρα μη ικανή να δώσει μοσχεύματα από τα πλάγια λόγω retrograde. Συνέχισα επισκεπτόμενος δερματολόγο για τριχοριζόγραμμα όπου και πάλι όπως αναφέρω στο αρχικό post βγήκε μέτριo και δεν έβγαλα συμπέρασμα για το αν έχω ή όχι DUPA αλλά μου είπε ότι το μαλλί απο εκεί που πηρε δείγμα είναι πολυ καλό για μεταμόσχευση (τα σημεία που πηρε δείγμα φαίνονται στη φωτό 4).

Με αφορμή την μέτρια κατάσταση της δότριάς μου στο 6μηνο, έκατσα και έψαξα παλιές φωτογραφιες να δω πως ηταν η δότρια με κοντό μαλλί στις περιοχές που μου φαινόταν αραιή. Είδα λοιπόν με έκπληξη στις επισυναπτομενες φωτογραφίες 1 & 2 ότι ακόμα και στο φιλέτο η δότρια δεν ήταν ιδιαίτερα καλή.

Παραθέτω παρακάτω διάφορες φωτογραφίες της δότριας μου. Οι 3, 4 & 5 είναι με τα μαλλιά χτενισμένα στη βεράντα. Οι 6 & 7 ειναι στην μπαλκονόπορτα με το μαλλί αχτένιστο ανακατεμένο οπότε φαίνεται αρκέτα παραπάνω κενό από την πραγματικότητα.


Στη φωτογραφία 9 φαίνεται η εξαγωγή, οπου ο γιατρός έμεινε αρκετά ψηλά στη δεξιά πλευρά μετά απο επισήμανσή μου στην επέμβαση ότι δεν έχω ιδιαίτερο μαλλί σε εκείνο το σημείο.
 

Συνημμένα

  • 9-after.jpg
    9-after.jpg
    664.4 KB · Προβολές: 111
  • 8-before.jpg
    8-before.jpg
    604 KB · Προβολές: 115
  • 7-2021.jpg
    7-2021.jpg
    755.9 KB · Προβολές: 112
  • 6-2021.jpg
    6-2021.jpg
    654.9 KB · Προβολές: 100
  • 5-2021.jpg
    5-2021.jpg
    1 MB · Προβολές: 102
  • 4-2021.jpg
    4-2021.jpg
    699.3 KB · Προβολές: 105
  • 3-2021.jpg
    3-2021.jpg
    662.7 KB · Προβολές: 99
  • 2-2017.jpg
    2-2017.jpg
    432.4 KB · Προβολές: 94
  • 1 - 2016.jpg
    1 - 2016.jpg
    24.2 KB · Προβολές: 107
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
Υπόθεση δότρια - Μέρος B (μετά)

Παραθέτω πιο κάτω διάφορες φωτογραφίες τις δότριας, με την πρώτη στους 6 μήνες και τις υπόλοιπες στους 8 μήνες, πριν και μετά από κούρεμα.

Γενικά είδα βελτίωση από τους 6 έως τους 8 μήνες έχω την αίσθηση, σε σημείο που να θεωρώ οκ τη δότρια. Το κούρεμα φυσικά είναι προσεγμένο όσο γίνεται.

Στην πλευρά που κατέβηκε η εξαγωγή πιο κάτω, φαίνεται να άγγιξε το ξεκίνημα της ρέτρο και έχει μια γραμμική αραιή περιοχή. Με λίγο καλύτερη προσοχή και μακρος εκεί στο επόμενο κούρεμα νομίζω δε θα φαίνεται.

Σε γενικές γραμμές, ενώ δεν ήμουν ικανοποιημένος με τη δότρια στο εξάμηνο (φωτο 1), όταν βρήκα και είδα τις φωτογραφίες τις παλιες και πέρασε και ένα δίμηνο και ίσιωσε κι'άλλο, πλέον μου φαίνεται οκ.

Το ερώτημα πια φυσικά είναι τι έχει να δώσει στην επόμενη ΜΜ σε 5-10 χρόνια.
 

Συνημμένα

  • 6 - at 8 months.jpg
    6 - at 8 months.jpg
    729.3 KB · Προβολές: 107
  • 5 - at 8 months.jpg
    5 - at 8 months.jpg
    935.3 KB · Προβολές: 109
  • 4 - at 8 months.jpg
    4 - at 8 months.jpg
    768.3 KB · Προβολές: 111
  • 3 - at 8 months.jpg
    3 - at 8 months.jpg
    749.6 KB · Προβολές: 106
  • 2 - at 8 months.jpg
    2 - at 8 months.jpg
    748 KB · Προβολές: 100
  • 1- at 6 months.jpg
    1- at 6 months.jpg
    752.6 KB · Προβολές: 105
  • 7 - at 8 months.jpg
    7 - at 8 months.jpg
    1 MB · Προβολές: 105
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Πάντως ρε παιδιά εγώ στα πλάγια μπερδεύω την ρετρό με το σβήσιμο που κάνουμε όλοι πφφφ
 

seeker

Verified MM member
Πάντως ρε παιδιά εγώ στα πλάγια μπερδεύω την ρετρό με το σβήσιμο που κάνουμε όλοι πφφφ
Κι εγω κοβοντας τα ετσι δερμα για 10+ χρονια καθε μηνα αυστηρα λογω καραφλιασης πανω, δεν ειχα καταλαβει το μεγεθος του προβληματος.
 
Μπλουζα