Seeker, 2-3/8/21, Δρ. Κυριάκος Μάρας, 3179 grafts FUE, 34 ετών

seeker

Verified MM member
Γνώση έλαβες, εμπειρία θα δώσεις όπως έγραψε και ένας άλλος φίλος. Ξεκινάω λοιπόν το νήμα μου με κάποια εισαγωγικά στοιχεία σχετικά με την περίπτωσή μου.

Το ταξίδι μου στο forum ξεκίνησε σαν πιτσιρικάς το μακρινό 2009 όπου την έψαχνα για θεραπείες. Δοκίμασα 12-18 μήνες τη γνωστή τριπλέτα η οποία δούλεψε στην αρχή αλλά όταν μετά απο λίγο ένιωσα ότι σταμάτησε και πως η τριχόπτωση και η αραίωση συνεχίζουν αμείλικτες, τα παράτησα όλα λέγοντας (πολύ κακώς όπως πλέον ξέρω) στον εαυτό μου ότι αφήνω να πέσει ό,τι είναι να πέσει και θα μπω για μεταμοσχευση σε καμιά δεκαετία που θα ειναι και πιο αναβαθμισμένες οι μέθοδοι. Περιέργως, έπεσα και στα 2 μέσα: μια δεκαετία μετά είχε επικρατήσει η FUE με πολύ καλά πλέον αποτελέσματα και η αραίωση μου ήταν για μένα ακριβώς στο σημείο που είτε τα ξυρίζεις είτε κάνεις μεταμόσχευση.

Μπάινοντας στα 33 λοιπόν, ξεκίνησα να επισκέπτομαι και να μιλάω με διάφορους γιατρούς. Aν και δεν υπήρχε budget, ήμουν άνετος στο να δώσω ένα ποσό γύρω στα 5.000-6.000 ευρώ χωρίς να πολυσκεφτώ το κόστος.

1. Αναστασάκης: Ξεκίνησα από δώ, οπού και η εκτίμηση ήταν για την διόρθωση της Α και λίγο της Β ζώνης για 2000 grafts. Δε θυμάμαι ακριβές κόστος αλλά θυμάμαι ότι ήταν σίγουρα πάνω απο 5000 ευρώ. To υπόλοιπα ενδιαφέροντα που έμαθα είναι ότι έχω λόγο δότριας 2.2 και μέτριο πάχος (το τονίζω γιατί νόμιζα ότι ήταν χοντρές).

2. Bisanga: Συνάντηση με Βενετσάνο και Κυπαρισσού όπου έγινε και εκτίμηση δότριας. Η εκτίμηση για διόρθωση της Α και λίγο της ζώνης Β ήταν για 2500+ grafts. Κόστος αν το έκανε ο Bisanga στα 10.000 ευρώ και αν το έκανε μισή/μισή με Βενετσάνο/Κυπαρισσού στα 6250 ευρώ. Εδώ έμαθα ότι η δότρια μου είναι κάτω του μετρίου, συν τοις αλλοις επειδή έχω retrograde, που μέχρι τότε αγνοούσα τι είναι. Μετρήσεις πυκνότητας δότριας (FUs/cm^2):

- Auricular: 55
- Side Mastoid: 60
- Mid Occipital: 70

3. HDC: Απόστολή φωτογραφιών και εκτίμηση για 3000 grafts. Με ενδιέφερε η μεταμόσχευση μόνο με τον Δρ. Μάρα, οπότε το κόστος εδώ ήταν στα 6.200 ευρώ. Τελικά αποφάσισα για Κύπρο για διάφορους λόγους. Και γιατί τα 2000 grafts φαίνονταν λίγα για αυτό που έπρεπε να γίνει, και γιατί αν την έκανα στην BHR θα ήθελα αυστηρα με Bisanga και θα ξέφευγε το νούμερο αλλά και γιατί στην Κύπρο ήταν μέσα και η διαμονή/αεροπορικά, σε μια κλινική με αρκετά καλά αποτελέσματα.

Έχοντας κλείσει για Κύπρο λοιπόν και γνωρίζοντας ότι με retrograde έχω μειωμένη δότρια και ειμαι πολύ μέτριος υποψήφιος, με πιάνει κανα δίμηνο πριν ένα άγχος μπας και έχω DUPA και γίνω μετά απο μερικά χρόνια σαν κλόουν με ξυρισμένο τελικά κεφάλι και μες στις τρύπες από τη FUE. Το ψαξα λοιπόν με δερματολόγο και τριχοριζόγραμμα στη δότρια. Τα αποτελέσματα ήταν μέτρια αλλα η δερματολόγος (που ασχολούταν με μεταμοσχεύσεις παλιά και έτσι την βρήκα) ήταν κάθετη ότι δε με αποκλείουν απο μεταμόσχευση και ότι έχω πολύ καλή τρίχα πίσω που της βγήκε η Παναγία να την ξεριζώσει για την εξέταση. Ξαναστέλνω φωτογραφίες δότριας στην κλινική, τις βλέπει και ο γιατρός που με καθησυχάζει, αποφασίζω κι εγώ να το κάνω γιατί το χω άχτι μια 10ετία και κατεβαίνω το καλοκαίρι Κύπρο.

Μια αποκαλυπτική εικόνα της πραγματικής κατάστασης στο σημείο εκείνο είναι η επισυναπτόμενη παρακάτω. Προφανώς δεν τα χτένιζα έτσι. Για χρόνια το ψιλοέκρυβα μακραίνοντας τα πίσω και φέρνοντάς τα μπροστά και μακραίνοντας το "τσουλουφι" (το οποιο προς το τέλος είχε χωριστεί στη μέση!) για να το πηγαινω στα πλάγια να κρύβει κανα κρόταφο. Μέχρι αυτό το καλοκαίρι, που πραγματικά δεν πήγαινε άλλο. Η φωτογραφία είναι στο μπάνιο, με τα μαλλιά στεγνα (είμαι σχεδόν σίγουρος αλλα όχι 100%) και φωτισμό 2 λαμπτήρων μπάνιου.

Κλείνω λοιπόν την εισαγωγή εδώ και παρακάτω θα παραθέσω φωτογραφίες απο πριν την εγχείρηση και σταδιακά θα προσθέτω τα αποτελέσματα στους 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 μήνες.


------------------------------VERIFICATION PHOTOS ΤΕΛΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΑΠΟ CVIAL 23/7/2022 ----------------------------------------
Η ανάλυσή μου στο post #161

Picture1.jpg

Picture4.jpg

Picture2.png

Picture3.jpg

Picture5.jpg

Picture6.jpg
 

Συνημμένα

  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 460
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

seeker

Verified MM member
Πριν την εγχείρηση

Φάρμακα/συμπληρώματα: Πολυβιταμίνη για 1 μήνα

Tη hairline τη ζήτησα κατάτι πιο τριγωνική απο αυτή που αρχικά πρότεινε ο γιατρός καθώς έτσι ήταν η φυσική μου πάντα.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    846.1 KB · Προβολές: 495
  • 2.jpg
    2.jpg
    643.3 KB · Προβολές: 387
  • 3.jpg
    3.jpg
    467.4 KB · Προβολές: 359
  • 4.jpg
    4.jpg
    457.1 KB · Προβολές: 336
  • 5.jpg
    5.jpg
    488.5 KB · Προβολές: 327
  • 6.jpg
    6.jpg
    604 KB · Προβολές: 349
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
Μετά την εγχείρηση - Mήνας 0 (Αύγουστος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Πολυβιταμίνη, Saw Palmetto caps

To κεφάλι μου δυστυχώς τουμπάνιασε πάρα πολύ και πέρασα 3-4 δύσκολες μέρες στην Κύπρο. Στις 6-7 μέρες καθάρισαν τα scabs και στις 10 μέρες καθάρισε και η δότρια πλήρως. Φαγούρα αρκετή στη δότρια τον πρώτο μήνα. Να πω επίσης εδώ ότι το μήνα αυτό αποφάσισα να αρχίσω θεραπεία άμεσα για να κρατήσω ό,τι και για όσο μπορώ από τα πίσω.

Aνάλυση grafts:
- 1041 μονότριχα
- 1180 δίτριχα
- 958 τρίτριχα

Λόγος εξαγωγής δηλαδή 1.97 με εκτιμώμενο προηγουμένως λόγο δότριας 2.2.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    692.9 KB · Προβολές: 314
  • 2.jpg
    2.jpg
    903 KB · Προβολές: 322
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 286
  • 4.jpg
    4.jpg
    1 MB · Προβολές: 274
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 272
  • 6.jpg
    6.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 259
  • 7.jpg
    7.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 287
  • 8.jpg
    8.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 341
  • 9.jpg
    9.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 346
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 279
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
1 μήνα μετά την εγχείρηση (Σεπτέμβριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Πολυβιταμίνη, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (μόνο crown και mid scalp, όχι στην περιοχή μεταμόσχευσης)

Οι νέες τρίχες έχουν πέσει στο 80%. Λίγες φωτογραφίες σε αυτόν τον μήνα καθώς δεν ήμουν για φωτογραφιση :D H κοκκινίλα έφυγε σε μεγάλο βαθμό στον 1.5 μήνα και έβγαζα σπυράκια μέχρι και τους 2-2.5 μήνες.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 298
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 284
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 244
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 200
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
2 μήνες μετά την εγχείρηση (Οκτώβριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Η χειρότερή μου στιγμή καθώς έχουν πέσει πλέον όλα και είμαι όσο πιο άδειος γίνεται. Τουλάχιστον έχει πλέον φύγει η κοκκινίλα, η φαγούρα και τα σπυράκια. H δότρια έχει (σχεδόν) σταματήσει να είναι κόκκινη πλέον άλλα έχει φάει hit όπως φαίνεται στις εικόνες.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    945.7 KB · Προβολές: 254
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 279
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 267
  • 4.jpg
    4.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 247
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 237
  • 6.jpg
    6.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 267
  • 7.jpg
    7.jpg
    1 MB · Προβολές: 275
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 237
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
3 μήνες μετά την εγχείρηση (Νοέμβριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Λίγες μέρες πριν τον 3ο μήνα, ξεκινάνε να σκάνε οι πρωτες τρίχες στο hairline και αρχίζω να βλέπω τρίχες σε σημεία που είχα να δώ μπορεί και 10 χρόνια. Δότρια ακόμα πολύ μέτρια και την έχω αφήσει επίτηδες πιο μακριά απο τα τριγύρω για να σπάσει λίγο η διαφορά. Η κοκκινίλα της έχει πια φύγει. Προσπαθω να βγάζω γενικά τις φωτογραφίες στο ίδιο φως (φυσικό φως δωματίου με ανοιχτά πατζούρια) για να είναι συγκρίσιμες.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    350.2 KB · Προβολές: 279
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 274
  • 3.jpg
    3.jpg
    987.8 KB · Προβολές: 254
  • 4.jpg
    4.jpg
    1 MB · Προβολές: 231
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 247
  • 6.jpg
    6.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 237
  • 7.jpg
    7.jpg
    712.8 KB · Προβολές: 257
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 236
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
4 μήνες μετά την εγχείρηση (Δεκέμβριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Αρκετά σημαντική βελτίωση, η οποία μου έδιωξε το άγχος και με έκανε να νιώσω ότι έχω και πάλι μαλλιά. Βδομάδα με βδομάδα βλέπω σημαντικές διαφορές πλέον και ταυτόχρονα με την πύκνωση μακραίνει και η τρίχα με αποτέλεσμα να επισπεύδει την κάλυψη. Στη δότρια δε βλέπω ακόμα διαφορά όμως από τους προηγούμενους μήνες. Υποφωτισμένη και κακής ποιότητας η φωτογραφία της δότριας, το κατάλαβα σήμερα που την ανέβασα καθώς από το κινητό φαινόταν οκ.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    726.5 KB · Προβολές: 326
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 335
  • 3.jpg
    3.jpg
    775.8 KB · Προβολές: 300
  • 4.jpg
    4.jpg
    836.9 KB · Προβολές: 295
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 290
  • 6.jpg
    6.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 298
  • 7.jpg
    7.jpg
    807.7 KB · Προβολές: 281
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 262
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
5 μήνες μετά την εγχείρηση (Ιανουάριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Πρώιμο update 3-4 μέρες πριν κλείσει ο 5ος μήνας καθώς είχα έτοιμο το υλικό. Αρκετά ευχαριστημένος πλέον με αυτό που βλέπω. Ένα 20% να δώσει τους επόμενους 2 μήνες στους κροτάφους πίσω από τη hairline και θα είμαι πλήρως ευχαριστημένος από τη φύτρωση. Με το hairline δεν τρελάθηκα με το πριονωτό σχήμα που στα μάτια μου φαινόταν αρκετά, αλλά όσο περνάει ο καιρός και πυκνώνει το βλέπω όλο και λιγότερο. Ξεκίνησα και αφήνω επίτηδες και κάποιες τρίχες της παλιάς hairline να μακρύουν που πριν τις εκοβα, για να τις μπλέξω με την καινούρια και να ανέβει η φυσικότητα. Δότρια ακόμα φαίνεται να χει αραιά σημεία, θα κριθεί σε 2 μήνες που θα τα ξανακουρεψω πίσω κοντά για να δω την τελική της εικόνα.

Κάτι που έχει σημασία είναι ότι εγώ αυτό που ήθελα πρακτικά από τη ΜΜ ήταν απλα να κανω τα μαλλιά όπως τα έκαντα πάντα: όλα κάτω και το τσουλούφι πάνω χωρίς να φαίνεται αραίωση, κάτι που έχει ήδη επιτευχθει.

Ευρετήριο για τις φωτό:
1. Εσωτερικός χώρος με λάμπα πάνω, 4.5 μήνες
2. Εσωτερικός χώρος με λάμπα πάνω, 4.5 μήνες
3. Εξωτερκός χώρος με διάχυτο φως και συννεφιά, ημι-πανοραμική
4. Εξωτερκός χώρος με διάχυτο φως και συννεφιά, hairline
5. Εξωτερικός χώρος με άμεσο φως (ήλιος να πέφτει στο πρόσωπο), hairline
6. Εξωτερικός χώρος με άμεσο φως, πανοραμική
7. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) κάτω από τις λάμπες του καθρέφτη, μαλλιά βρεμμένα και όλα πάνω, πανοραμική
8. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) μπροστά στον καθρέφτη, μαλλιά βρεμμένα και όλα πάνω, hairline.
9. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) με φλας, μαλλια στεγνά και όλα πάνω, πλάγια όπου φαίνεται ωραία και η retro μου
10. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) με φλας, μαλλιά στεγνά και όλα πάνω, πανοραμική
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    130.9 KB · Προβολές: 280
  • 2.jpg
    2.jpg
    260.9 KB · Προβολές: 305
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 333
  • 4.jpg
    4.jpg
    945.9 KB · Προβολές: 322
  • 5.jpg
    5.jpg
    439.8 KB · Προβολές: 306
  • 6.jpg
    6.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 325
  • 7.jpg
    7.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 327
  • 8.jpg
    8.jpg
    589.5 KB · Προβολές: 313
  • 9.jpg
    9.jpg
    1,013.9 KB · Προβολές: 279
  • 10.jpg
    10.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 266
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
5 μήνες μετά την εγχείρηση (Ιανουάριος) - συνέχεια φωτογραφιών

Ευρετήριο για τις φωτό:
11. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) κάτω από τις λάμπες του καθρέφτη, μαλλιά βρεμμένα και όλα κάτω, πανοραμική
12. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) χωρίς φλας, μαλλια βρεμμένα και όλα κάτω, πανοραμική
13. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) κάτω από τις λάμπες του καθρέφτη, μαλλιά στεγνά και όλα κάτω, πανοραμική
14. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) κάτω από τς λάμπες του καθρέφτη και έξτρα φλας, μαλλια στεγνά, δότρια
15. Εσωτερικός χώρος με διάχυτο φυσικό φως, μαλλιά στεγνά, δότρια
 

Συνημμένα

  • 11.jpg
    11.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 222
  • 12.jpg
    12.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 205
  • 13.jpg
    13.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 212
  • 14.jpg
    14.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 201
  • 15.jpg
    15.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 201
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 208
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
6 μήνες μετά την εγχείρηση (Φεβρουάριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Μικρό update καθώς οι διαφορές απο τον 5ο μήνα είναι μικρές. Πιο πολύ λόγω μήκους και layering παρά φύτρωσης. Οι φωτογραφίες είναι με φυσικό φως μπροστά από τη μπαλκονόπορτα, μετά απο μπάνιο.

Όπως βλέπετε υπάρχει κενάκι πίσω απο το κέντρο της hairline το οποιο ελπίζω στο 12μηνο να χει μειωθεί. Ψιλoαναμενόμενο με βάση τη φύτευση καθώς το σημείο ήταν τελείως άδειο και δεν μπήκαν και πολλά εκεί.

Η hairline αρχίζει και μου φαίνεται όλο και πιο φυσική σιγά σιγά ή απλά τη συνήθισα! Γενικά το μαλλί νιώθω ότι έχει παχύνει και είναι υγιές. Σε εσωτερικό χώρο φαίνεται σαν full head of hair πλέον, χωρίς να φαίνεται ότι κάποτε είχες πρόβλημα. Τέλος, το μήκος είναι τώρα ίδιο με το μήκους του "πριν" στη φωτό, καλή στιγμή για σύγκριση.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    474 KB · Προβολές: 214
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 211
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 213
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
7 μήνες μετά την εγχείρηση (Μάρτιος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Η φύτρωση φαίνεται να έχει σταματήσει από τους 5.5 μήνες και απλά μακραίνει το μαλλί. Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με το σχεδόν τελικό αποτέλεσμα. Αδυναμίες και ατέλειες υπάρχουν και στη λήπτρια και στη δότρια, θα κάνω αναλυτικό post με όλες τις παρατηρήσεις μου στο 8μηνο που το αποτέλεσμα θα έχει ολοκληρωθεί.

Κάτι περίεργο που παρατήρησα είναι ότι στους 6.5 μήνες άρχισε να κατσαρώνει το μαλλί απίστευτα. Ίσως είναι το έξτρα μήκος αλλα νόμιζα ότι είχα γλυτώσει το στάδιο του κατσαρώματος και τελικά έκανα λάθος.

Οι φωτογραφίες 1-5 είναι με φώς δωματίου/μπάνιου και οι 6-10 με φυσικό διάχυτο φως.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    448.5 KB · Προβολές: 156
  • 2.jpg
    2.jpg
    599.5 KB · Προβολές: 151
  • 3.jpg
    3.jpg
    532.9 KB · Προβολές: 154
  • 4.jpg
    4.jpg
    610.9 KB · Προβολές: 166
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 174
  • 6.jpg
    6.jpg
    584.2 KB · Προβολές: 157
  • 7.jpg
    7.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 153
  • 8.jpg
    8.jpg
    624.9 KB · Προβολές: 160
  • 9.jpg
    9.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 155
  • 10.jpg
    10.jpg
    806.6 KB · Προβολές: 179
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

seeker

Verified MM member
8 μήνες μετά την εγχείρηση (Απρίλιος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Πολυβιταμίνες, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Τελικό αποτέλεσμα και σε λήπτρια και σε δότρια λοιπόν. Ικανοποιημένος αρκετά από το αποτέλεσμα, όχι απόλυτα.

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες σε διάφορες συνθήκες (στεγνά, βρεμμένα) και φωτισμούς (ήλιο απευθείας, ήλιο δάχυτο, μπαλκονόπορτα, μπάνιου, λάμπα)

θα ακολουθήσουν 2 ακόμα ποστ, ένα αποκλειστικά για τη δότρια και μία αναλυτική σύνοψη και σχολιασμός της εμπειρίας και του αποτελέσματος της ΜΜ.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    305.5 KB · Προβολές: 115
  • 2.jpg
    2.jpg
    333.8 KB · Προβολές: 124
  • 3.jpg
    3.jpg
    506 KB · Προβολές: 116
  • 4.jpg
    4.jpg
    374.9 KB · Προβολές: 129
  • 5.jpg
    5.jpg
    566.6 KB · Προβολές: 131
  • 6.jpg
    6.jpg
    623 KB · Προβολές: 142
  • 7.jpg
    7.jpg
    701.6 KB · Προβολές: 151
  • 8.jpg
    8.jpg
    698.8 KB · Προβολές: 143
  • hair_before.jpg
    hair_before.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 206
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
12 μήνες μετά την εγχείρηση (Αύγουστος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού) 1 φορά τη μέρα

Τελικό και τελευταίο update, έχοντας αφήσει το μαλλι να μακρύνει από τη μέρα της εγχείρησης. Παραθέτω διάφορες φωτό και με βρεμμένο και με ζελέ και ισιωμένο, και σε δωμάτιο και σε εξωτερικό χώρο σκιερό ή με ήλιο.

Ευχαριστημένος αρκετά απο το αποτέλεσμα, το οποίο στον 7ο μήνα είχε ολοκληρωθεί και δεν είχε διαφορά μέχρι τον 12ο. Δεν μπορω να πω επίσης ότι είδα κάποια διαφορά από τη θεραπεία με μινοξιδίλη στο crown. Ακολουθεί και το post που χρωστάω για γενικό σχολιασμό της εμπειρίας και του αποτελέσματος της ΜΜ.

Ευρετήριο για τις φωτό:
1. Εξωτερικός σκιερός χώρος, μαλλί με ζελέ
2. Εξωτερικός σκιερός χώρος, μαλλί βρεμμένο από θάλασσα
3. Δωμάτιο, κάτω απο λάμπα
4. Δωμάτιο, κάτω απο λάμπα, ισιωμένο μαλλί με πομάδα
5. Δωμάτιο, χωρίς λάμπα, ισιωμένο μαλλί με πομάδα
6. Εξωτερικός χώρος με αρκετό ήλιο, ισιωμένο μαλλί χωρίς πρόσθετα
7. Εξωτερικός χώρος με αρκετό ήλιο, ισιωμένο μαλλί χωρίς πρόσθετα
8. Εξωτερικός χώρος με αρκετό ήλιο, ισιωμένο μαλλί χωρίς πρόσθετα
9. Εξωτερικός χώρος με αρκετό ήλιο, ισιωμένο μαλλί χωρίς πρόσθετα
10. Εξωτερικός χώρος με αρκετό ήλιο, ισιωμένο μαλλί χωρίς πρόσθετα
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    273 KB · Προβολές: 139
  • 2.jpg
    2.jpg
    543.2 KB · Προβολές: 148
  • 3.jpg
    3.jpg
    297.8 KB · Προβολές: 153
  • 4.jpg
    4.jpg
    324.8 KB · Προβολές: 165
  • 5.jpg
    5.jpg
    785.4 KB · Προβολές: 171
  • 6.jpg
    6.jpg
    279.3 KB · Προβολές: 175
  • 7.jpg
    7.jpg
    464.9 KB · Προβολές: 162
  • 8.jpg
    8.jpg
    599.9 KB · Προβολές: 164
  • 9.jpg
    9.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 171
  • 10.jpg
    10.jpg
    851.9 KB · Προβολές: 226
Τελευταία επεξεργασία:

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλή φύτρωση αδερφέ ! Μιας και έχεις ρετρο ξανασκεψου τη φινα. Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις όπως εμάς είναι μαστ. Να σου πάνε όλα καλά :)
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ρε μάγκες έχει μήνες που την έκανε ο άνθρωπος τη ΜΜ. Τώρα το είδα. Καραφλιάζουμε και στο μυαλό σιγά σιγά.
 

jersey

Well-Known Member
Όντως είναι στον 5ο μήνα τώρα. Η φύτρωση θα έχει πάρει μπρος. Όπως και να έχει καλή συνέχεια στη φύτρωση φίλε.
 

seeker

Verified MM member
Έχω ανανεώσει τα πρώτα posts με φωτογραφίες από τους πρώτους μήνες. Θα συνεχίσω να το ανανεώνω μέχρι το τέλος της βδομάδας, κλείνοντας την Κυριακή που ολοκληρώνονται οι 5 μήνες, με τις φωτογραφίες του 5μηνου.
 
Μπλουζα