Seeker, 2-3/8/21, Δρ. Κυριάκος Μάρας, 3179 grafts FUE, 34 ετών

seeker

Verified MM member
Κλείνοντας αισίως τους 12 μήνες, έκανα το αντίστοιχο update στην 1η σελίδα. Δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά τους μήνες 7 έως 12, με το αποτέλεσμα να έχει ολοκληρωθεί απο νωρίς. Ακολουθεί σεντόνι για όλη την εμπειρία μου με τη ΜΜ.

Τι πήγε καλά
1. Φύτρωση.
Με λόγο 1.97, δηλαδή 6263 τρίχες, νομίζω ότι η φύτρωση έχει κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα. Οι τρίχες που έχουν βγει είναι χοντρές και ποιοτικές. Η διαφορά στις φωτό (1) και (2) που παραθέτω, νομίζω τα λέει όλα.
2. Γενική εικόνα και φυσικότητα. Η γενική εικόνα της ΜΜ είναι πολύ ικανοποητική και θεωρώ ότι και η φυσικότητα κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα. Νιώθω πραγματικά αλλος άνθρωπος και έχω πάρει τρομερά σχόλια για την αλλαγή.

Τι θα μπορούσε να πάει καλύτερα
1. Δότρια και μετρήσεις. Τα χω ξαναπεί, δε θέλω να επαναληφθώ. Η κλινική πρέπει να αρχίσει να κάνει μετρήσεις, έστω και την ημέρα της επέμβασης.
2. Hairline. Eπίσης τα χω ξαναπεί και τα χουμε αναλύσει στο thread εκτενώς. Το hairline με τα τριγωνάκια μου φαίνεται ξένο και με ενοχλεί. Αφαιρώ συστηματικά τις μύτες και έρχεται σε μία κατάσταση ανεκτή. Στην επόμενη και τελευταία ΜΜ θα επιδιορθώσω το θέμα.
3. Forelock. Έκανε μπαμ από τη φύτευση ότι το forelock θα έχει θέμα γιατί ήταν τελείως κενό και δε δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση, κάτι που φαίνεται στις φωτό (3) και (4). Θέλει grafts τα οποία επίσης θα ήθελα να προσθέσω στην επόμενη και τελευταία ΜΜ, αρκεί να μου βγαίνουν τα κουκιά της δότριας.
4. Δεξιός κρόταφος. Επίσης έκανε μπαμ από τη φύτευση ότι δε θα ναι όπως ο αριστερός και φαίνεται κι' αυτό στη φωτό (3). Αναμενόμενα, όντως δεν είναι στα ίδια επίπεδα. Toυλάχιστον αυτά που μπήκαν φαίνεται να βγήκαν και ακόμα και αυτή η διαφορά τους προσδίδει στα μάτια μου φυσικότητα.

Τι πήγε άσχημα
Δεν έχω κάτι να αναφέρω εδώ, ευτυχώς!

Τι πήγε απρόσμενα
1. Motorized FUE. Eδώ φταίω εγώ γιατί διαβάζοντας κάποια παλιά posts της κλινικής νόμιζα ότι έκανε ακόμα manual και βρέθηκα εξ απροόπτου. Η δότρια έφαγε φάπα και με άγχωσε μέχρι τον 7ο μήνα για να πω οτι είναι οκ. Επειδή έχω retro και περιορισμένη δότρια, θα ήθελα η επόμενη ΜΜ να ειναι με manual για να γίνει και σωστή και προσεκτική ομογενοποίηση.
2. Αίσθηση/νεύρα στο forelock. Δεν το είχα διαβάσει ποτέ και πουθενά αυτό αλλα η αίσθηση στην αφή στο forelock έκανε πάνω από 6 μήνες να επανέλθει και δεν είμαι σίγουρος ότι έχει επανέλθει στο 100%.


Αυτα από μένα, ακολουθούν και οι αποκαλυπτικές φωτό του @CVIAL . Σαν τελικό σχόλιο, αν το σκεφτεστε ΚΑΝΤΕ ΤΟ, απλά συζητήστε και συμφωνήστε όλα όσα σας προβληματίζουν με το γιατρό από την αρχή.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 211
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 170
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 176
  • 4.jpg
    4.jpg
    297.8 KB · Προβολές: 207
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα δείχνει μια χαρά φίλε να το χαίρεσαι. Νομίζω το αποτέλεσμα είναι επιτυχημένο…

Μια γενική παρατήρηση..παρατηρώ στα περισσότερα περιστατικά της hdc βγαίνουν μικροί λόγοι. Αυτό είναι τυχαίο ή μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό συχνά ;
Εντάξει εδώ ο φίλος είχε Χοντρη τρίχα και σπαστη όποτε ισορρόπησε την κατάσταση..αλλά Αμα είχε λεπτή και ίσια τρίχα ;
 

Gianney

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα δείχνει μια χαρά φίλε να το χαίρεσαι. Νομίζω το αποτέλεσμα είναι επιτυχημένο…

Μια γενική παρατήρηση..παρατηρώ στα περισσότερα περιστατικά της hdc βγαίνουν μικροί λόγοι. Αυτό είναι τυχαίο ή μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό συχνά ;
Εντάξει εδώ ο φίλος είχε Χοντρη τρίχα και σπαστη όποτε ισορρόπησε την κατάσταση..αλλά Αμα είχε λεπτή και ίσια τρίχα ;
Φταίει και το partial transection ,γ αυτό βλέπεις και αριθμό μονοτριχων μεγαλο
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ωραίο αποτέλεσμα και η αλλαγή σου φίλε, να το χαίρεσαι.
Η σωστή διαχείριση της δότριας είναι ίσως το Α και το Ω και για το τώρα αλλά και για τις μελλοντικές ανάγκες
 
Τελευταία επεξεργασία:

montecristo

Well-Known Member
Φταίει και το partial transection ,γ αυτό βλέπεις και αριθμό μονοτριχων μεγαλο
Σίγουρα θα φταίει και το partial transaction γιατί δεν νομίζω και εγώ να είναι τυχαίο αλλιώς μπορεί να υπάρχει και σε ένα ποσοστό επιπλέον splitting
 

seeker

Verified MM member
Δεν κανει splitting η συγκεκριμένη κλινικη. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα πολλά μονότριχα είναι συνδυασμός: α) συνειδητής προσπάθειας για φυσικότητα στο hairline, β) partial transection, γ) εμπορικών λόγων.
 

montecristo

Well-Known Member
Χμ λες να παίζει splitting;Στα χνάρια του Ερντογάν δηλ
Χμμμ δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά…Αμα δεν είμαστε μέσα στο χειρουργείο δεν μπορούμε να ξέρουμε, απλά να υποθέσουμε ότι ίσως μπορεί να κάνει και η hdc επιπλέον splitting όπως είπες ότι κάνει κ ο erdogan…
 

Gianney

Well-Known Member
Δεν κανει splitting η συγκεκριμένη κλινικη. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα πολλά μονότριχα είναι συνδυασμός: α) συνειδητής προσπάθειας για φυσικότητα στο hairline, β) partial transection, γ) εμπορικών λόγων.
Το α το πετυχαίνουν οι Ισπανοί και με 100 200 μονοτριχα παντως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε πολυ δυνατός μπράβο σου .... Δεν ξέρω πιο είναι το θέμα σου στην χερλαιν αλλά εμένα μου φαίνεται μια χαρά.... Όσο αφορά το φορλοκ στις φωτό δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο αλλά για να το λες κάτι θα βλέπεις ... Πιθανόν έπεσαν τα μαμά μαλλια εκεί και δεν επανήλθαν για αυτό περιορίστηκε η πυκνότητα γιατί στις φωτό της φύτευσης δεν φαίνεται να μην έχει ασχοληθεί
 

dlazaros

Well-Known Member
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα πάνω σου φίλε μου και οτι σε ενοχλεί να το διορθώσεις, πες οτι έκανες λάθος κούρεμα και τα ήθελες λίγο αλλιώς. Μετά δεν θα ξανασχοληθείς για πολύ καιρό και θα ζήσεις την ζωή σου.

υγ. επειδή έχω και εγώ ρέτρο και dupa, μην αργήσεις να πάρεις φίνα στο μέλλον γιατί η ρέτρο δεν επανέρχεται με θεραπεία παρά μόνο σταματάει εκεί που είναι ή πάει πολύ αργά (σαν τους κρόταφους). Εδώ να σου πω οτι απο τις φωτό δεν βλέπω ρέτρο, αλλά οι γιατροί ξέρουν καλύτερα.
Έτσι είναι η ρέτρο στον σβέρκο και πίσω απο τα αυτιά. Σαν το τσουλούφι και τους κροτάφους σου αλλά στον σβέρκο. Δεν γίνονται ποτέ κανονικές τρίχες. Μακραίνεις τις απο πάνω και καλύπτουν ή κάνεις κούρεμα fade. Το κεφάλι σου είναι ομοιόμορφο.
PXL_20211020_065523593.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
@Giorgos-3 ευχαριστω πολυ φιλε. Hairline μη ξεχνας οτι ολες οι τελευταιες φωτο ειναι με τις μυτες που δε μου αρεσουν βγαλμενες. Εχω βαλει κοντινες φωτο του πως ειναι κανονικα μερικες σελιδες πισω. Για το forelock, στη φωτο (3) πισω απο το hairline η πυκνοτητα φυτευσης ειναι μικρη και το αποτελεσμα αντιστοιχο. Θα το δεις και στις φωτο του CVIAL αυριο. Επισης ισως κανω λαθος με τον ορο, εννοω πισω ακριβως απο το τσουλουφι. Δεν ειχα μαλλια εκει εδω και πολλα χρονια.

@dlazaros επισης ευχαριστω. Εχω 100% retro και μαλιστα εκτεταμενη που απλα προσπαθω να την κρυβω με πολυ επιμελες fade. Για να αναρωτιεσαι, μαλλον ο κουρεας το πετυχαινει. Θα το δεις ομως επισης στις φωτο του CVIAL, ειναι αρκετα εκτεταμενη σε σημειο να αναρωτιομαστε για DUPA.
 

dlazaros

Well-Known Member
@dlazaros επισης ευχαριστω. Εχω 100% retro και μαλιστα εκτεταμενη που απλα προσπαθω να την κρυβω με πολυ επιμελες fade. Για να αναρωτιεσαι, μαλλον ο κουρεας το πετυχαινει. Θα το δεις ομως επισης στις φωτο του CVIAL, ειναι αρκετα εκτεταμενη σε σημειο να αναρωτιομαστε για DUPA.
Όντως καλή δουλειά ο κουρέας, να τον κρατήσεις. Και εγω δοκίμασα τέτοια κουρέματα αλλά δεν μου αρέσουν.
Δες πάντως τι έδαφος έχασα μέχρι να αρχίσω φίνα στα 48-49. Η κόκκινη γραμμή είναι η αρχική γραμμή του σβέρκου. Τώρα τα έχω μακρυά και κοντεύουν στην βάση του σβέρκου και δεν φαίνεται τίποτα απολύτως.
1.jpg
 

Kostas97

Well-Known Member
Καταρχας και εμενα το αποτελεσμα μου φαινεται πετυχημενο. Στη θεση σου επιδης θα πηγαινα σε μια ακομα μετ ωστε να το τελειοποιησω.
Ισως εαν το μπατζετ το επετρεπε, να κοιταγα εξωτερικο. Εσυ φιλε @seeker εχεις σκεφτει ποια θα ειναι η επομενη κλινικη;

Εαν ερωτημα που παντα ειχα ηταν το εξης, αν το μαλλι δεν το βλεπαμε τερμα πανω αλλα προς τα κατω(που υποθετω μπορει να συμβει στην καθημερινοτητα), ποιά ειναι η εικονα;
 

seeker

Verified MM member
Καταρχας και εμενα το αποτελεσμα μου φαινεται πετυχημενο. Στη θεση σου επιδης θα πηγαινα σε μια ακομα μετ ωστε να το τελειοποιησω.
Ισως εαν το μπατζετ το επετρεπε, να κοιταγα εξωτερικο. Εσυ φιλε @seeker εχεις σκεφτει ποια θα ειναι η επομενη κλινικη;

Εαν ερωτημα που παντα ειχα ηταν το εξης, αν το μαλλι δεν το βλεπαμε τερμα πανω αλλα προς τα κατω(που υποθετω μπορει να συμβει στην καθημερινοτητα), ποιά ειναι η εικονα;
Δε ξερω καθολου για την κλινικη, αλλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα γινει προσεκτικη ομογενοποιηση της δοτριας. Τουτεστιν, αποκλειω το motorized.

Δεν τιθεται θεμα budget και αποστασης, στον Μαρα πηγα γιατι ηθελα εναν εμπειρο και αποδεδειγμενο γιατρο με αρκετα καλα αποτελεσματα και αυτος κατα την αποψη μου δεν υπηρχε στην Ελλαδα. Αν υπαρχει στην επομενη, ευχαριστως να το κανω και εδω, αλλα δεν το νομιζω, οποτε πιθανοτατα εξωτερικο.

Τελος, η πιο αμεση απαντηση που εχω στο ερωτημα σου ειναι οι φωτο του 5ου μηνα αλλα τα μαλλια εχουν πυκνωσει κιολας λιγο απο τοτε. Το αποτελεσμα μπροστα με τα μαλλια μπροστα ειναι καλυτερο απο το ολα πισω, αλλα φυσικα χανεται η καλυψη στο crown που εχει θεμα.
 
Μπλουζα