Seeker, 2-3/8/21, Δρ. Κυριάκος Μάρας, 3179 grafts FUE, 34 ετών

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Εδω φαίνεται να εγινε ωραία δουλειά με σωστή πύκνωση όλης της Α ζωνης και τοποθέτηση των grafts που χρειάζεται η περιοχή για να εχει ενα ωραίο σύνολο και να δέσει σωστα. Να το χαίρεσαι φιλε.
 

seeker

Verified MM member
Eυχαριστώ παίδες, όντως το χαίρομαι και έχει αλλάξει πολύ η ψυχολογία μου. Πραγματικά περίεργο να πιάνεις μαλλιά σε σημεία που δεν είχες τρίχα για χρόνια. Πόσο μάλλον να μη φοβάσαι μη φυσήξει και γινει η αποκάλυψη :D
 

Gianney

Well-Known Member
5 μήνες μετά την εγχείρηση (Ιανουάριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Πρώιμο update 3-4 μέρες πριν κλείσει ο 5ος μήνας καθώς είχα έτοιμο το υλικό. Αρκετά ευχαριστημένος πλέον με αυτό που βλέπω. Ένα 20% να δώσει τους επόμενους 2 μήνες στους κροτάφους πίσω από τη hairline και θα είμαι πλήρως ευχαριστημένος από τη φύτρωση. Με το hairline δεν τρελάθηκα με το πριονωτό σχήμα που στα μάτια μου φαινόταν αρκετά, αλλά όσο περνάει ο καιρός και πυκνώνει το βλέπω όλο και λιγότερο. Ξεκίνησα και αφήνω επίτηδες και κάποιες τρίχες της παλιάς hairline να μακρύουν που πριν τις εκοβα, για να τις μπλέξω με την καινούρια και να ανέβει η φυσικότητα. Δότρια ακόμα φαίνεται να χει αραιά σημεία, θα κριθεί σε 2 μήνες που θα τα ξανακουρεψω πίσω κοντά για να δω την τελική της εικόνα.

Κάτι που έχει σημασία είναι ότι εγώ αυτό που ήθελα πρακτικά από τη ΜΜ ήταν απλα να κανω τα μαλλιά όπως τα έκαντα πάντα: όλα κάτω και το τσουλούφι πάνω χωρίς να φαίνεται αραίωση, κάτι που έχει ήδη επιτευχθει.

Ευρετήριο για τις φωτό:
1. Εσωτερικός χώρος με λάμπα πάνω, 4.5 μήνες
2. Εσωτερικός χώρος με λάμπα πάνω, 4.5 μήνες
3. Εξωτερκός χώρος με διάχυτο φως και συννεφιά, ημι-πανοραμική
4. Εξωτερκός χώρος με διάχυτο φως και συννεφιά, hairline
5. Εξωτερικός χώρος με άμεσο φως (ήλιος να πέφτει στο πρόσωπο), hairline
6. Εξωτερικός χώρος με άμεσο φως, πανοραμική
7. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) κάτω από τις λάμπες του καθρέφτη, μαλλιά βρεμμένα και όλα πάνω, πανοραμική
8. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) μπροστά στον καθρέφτη, μαλλιά βρεμμένα και όλα πάνω, hairline.
9. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) με φλας, μαλλια στεγνά και όλα πάνω, πλάγια όπου φαίνεται ωραία και η retro μου
10. Εσωτερικός χώρος (μπάνιο) με φλας, μαλλιά στεγνά και όλα πάνω, πανοραμική
Πάντως στην 8 φωτό που βλέπω την Χερλαιν σου,μου φαίνεται πολύ δυνατή σε σχήμα φυσικότητα ύψος όλα οκ.Τι δεν σ κάθεται καλά;
 

Neverwinter

Active Member
Καλησπέρα και καλη χρονια φίλε seeker ,
Πραγματικά το αποτέλεσμα στο 5μηνο είναι καταπληκτικό , ολοκληρωτική αλλαγή στην εμφάνιση σου !!! Η ψυχολογία σου πρέπει να είναι στον θεό !
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Απλά αρκετά πιο έντονο το πριονωτό σε μένα, θα το προτιμούσα πιο light όπως το δικό σου!


Μην σε απασχολεί το πριονωτό έχω είχα πέρα ως πέρα και έχω σούπερ hairline από φυσικότητα.

38.JPG
 

seeker

Verified MM member
Πάντως στην 8 φωτό που βλέπω την Χερλαιν σου,μου φαίνεται πολύ δυνατή σε σχήμα φυσικότητα ύψος όλα οκ.Τι δεν σ κάθεται καλά;

Στη φωτό 2 φαίνεται κάπως αυτό το πριονωτό που εννοω. Ίσως ειναι και επειδή το ξέρω ότι είχε φτιαχτεί έτσι και το παρατηρώ από την αρχή της ΜΜ. Πιστεύω ότι κάποιος άλλος δε θα το παρατηρήσει τόσο έντονα και ότι σιγουρα ειναι προτιμότερο από το να μην τα είχε και να ήταν τελείως ελλειπτική. Το ύψος είναι καλό, στα 6.5 εκατοστά, αλλά έχω σχετικά μικρό κεφάλι και σε ένα κανονικό θα ήταν αναλογικά γύρω στα 7 νομιζω.

@John_John1 έχω παρατηρήσει ότι η Βρυωνίδου το κάνει όπως στο δικό σου: απο άκρη σε άκρη με μεγαλύτερα κενά μεταξύ τους από του Μάρα. Ο κουμπάρος μου που έκανε Βρυωνίδου έχει απίστευτα φυσικό hairline, με σχήμα όπως το δικό σου.

@Neverwinter έχει σίγουρα ανέβει τρομερά η ψυχολογία μου, πόσο μάλλον όταν περίμενα να έχω μαλλιά το Πάσχα και είχα απο τα Χριστούγεννα! Στους 4 μήνες ήδη ένιωθα πως έχω μαλλιά και στους 5 έκανα και το χτένισμα που ήθελα πλεον! Σου ανεβαίνει πολυ η ψυχολογία και φεύγει το άγχος αν φυτρώσουν γρήγορα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
@John_John1 έχω παρατηρήσει ότι η Βρυωνίδου το κάνει όπως στο δικό σου: απο άκρη σε άκρη με μεγαλύτερα κενά μεταξύ τους από του Μάρα. Ο κουμπάρος μου που έκανε Βρυωνίδου έχει απίστευτα φυσικό hairline, με σχήμα όπως το δικό σου.

Θα κάνει καμιά παρουσίαση να τον δούμε? :)
 

seeker

Verified MM member
Θα κάνει καμιά παρουσίαση να τον δούμε?

Τον ψηνω να στειλει υλικο να του την κανω εγω γιατι μονος του αποκλειεται. Έχει πάρει καλό αποτέλεσμα και ειναι στους 7.5 μήνες τώρα αλλά δεν ασχολήθηκε για να έχει καλες φωτό.
 

jersey

Well-Known Member
Στη φωτό 2 φαίνεται κάπως αυτό το πριονωτό που εννοω. Ίσως ειναι και επειδή το ξέρω ότι είχε φτιαχτεί έτσι και το παρατηρώ από την αρχή της ΜΜ. Πιστεύω ότι κάποιος άλλος δε θα το παρατηρήσει τόσο έντονα και ότι σιγουρα ειναι προτιμότερο από το να μην τα είχε και να ήταν τελείως ελλειπτική. Το ύψος είναι καλό, στα 6.5 εκατοστά, αλλά έχω σχετικά μικρό κεφάλι και σε ένα κανονικό θα ήταν αναλογικά γύρω στα 7 νομιζω.

@John_John1 έχω παρατηρήσει ότι η Βρυωνίδου το κάνει όπως στο δικό σου: απο άκρη σε άκρη με μεγαλύτερα κενά μεταξύ τους από του Μάρα. Ο κουμπάρος μου που έκανε Βρυωνίδου έχει απίστευτα φυσικό hairline, με σχήμα όπως το δικό σου.

@Neverwinter έχει σίγουρα ανέβει τρομερά η ψυχολογία μου, πόσο μάλλον όταν περίμενα να έχω μαλλιά το Πάσχα και είχα απο τα Χριστούγεννα! Στους 4 μήνες ήδη ένιωθα πως έχω μαλλιά και στους 5 έκανα και το χτένισμα που ήθελα πλεον! Σου ανεβαίνει πολυ η ψυχολογία και φεύγει το άγχος αν φυτρώσουν γρήγορα.
Πάντως όσον αφορά το πριονωτό σχήμα όντως προτιμότερο θα ήταν να υπήρχαν σε όλο το μήκος της hairline από άκρη σε άκρη και οχι μόνο στο κέντρο μύτες. Και επίσης να μην είναι έντονο αλλά ελάχιστα πριονωτό, για να μη χάνεις πυκνότητα και φαίνεται αραιό στο μάτι το πρώτο εκατοστό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φαίνεται έντονο αλλά δεν θα το καταλαβένεις στην φύτρωση ότι υπάρχει θέμα
 

seeker

Verified MM member
Ολίγον άσχετο αλλα έχει παρατηρήσει κανείς απότομο άσπρισμα τριχών μετά τη μεταμόσχευση; Το παρατήρησα και στη δότρια και στη λήπτρια, έχω πολύ παραπάνω άσπρες απο 6 μήνες πριν.

Ειδικά στη λήπτρια, δύσκολο ο γιατρός να διάλεξε τις άσπρες γιατι δεν φαινονται συν τοις άλλοις. Έχω την αίσθηση και τη θεωρία ότι μπηκαν μάυρες και βγήκαν άσπρες. Όχι πολλες, καμια 20ρια τρίχες βλέπω στη λήπτρια το πολύ.

Στη δότρια όμως τώρα που έβγαζα φωτο είδα πολλές και αναρωτιέμαι ανέπαιξε επιτάχυνση λόγω του σοκ της μεταμόσχευσης.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
6 μήνες μετά την εγχείρηση (Φεβρουάριος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Μικρό update καθώς οι διαφορές απο τον 5ο μήνα είναι μικρές. Πιο πολύ λόγω μήκους και layering παρά φύτρωσης. Οι φωτογραφίες είναι με φυσικό φως μπροστά από τη μπαλκονόπορτα, μετά απο μπάνιο.

Όπως βλέπετε υπάρχει κενάκι πίσω απο το κέντρο της hairline το οποιο ελπίζω στο 12μηνο να χει μειωθεί. Ψιλιαναμενόμενο με βάση τη φύτευση καθώς το σημείο ήταν τελείως άδειο και δεν μπήκαν και πολλά εκεί.

Η hairline αρχίζει και μου φαίνεται όλο και πιο φυσική σιγά σιγά ή απλά τη συνήθισα! Γενικά το μαλλί νιώθω ότι έχει παχύνει και είναι υγιές. Σε εσωτερικό χώρο φαίνεται σαν full head of hair πλέον, χωρίς να φαίνεται ότι κάποτε είχες πρόβλημα. Τέλος, το μήκος είναι τώρα ίδιο με το μήκους του "πριν" στη φωτό, καλή στιγμή για σύγκριση.


Φαίνεται να τα πηγαίνεις αρκετά καλά και χαίρομαι και εγώ γιατί όσο νανε έχω και εγώ το άγχος ένα περισσότερο που έχετε μιλήσει και μαζί μου και κάποιοι από εσάς είστε και αρκετά απαιτητικοί.
 

seeker

Verified MM member
Φαίνεται να τα πηγαίνεις αρκετά καλά και χαίρομαι και εγώ γιατί όσο νανε έχω και εγώ το άγχος ένα περισσότερο που έχετε μιλήσει και μαζί μου και κάποιοι από εσάς είστε και αρκετά απαιτητικοί.

Όντως στο 5μηνο φάνηκε ότι πήγε καλά το πράγμα, αν και περιμένω το 8μηνο για να κάνω ταμείο και να γράψω αναλυτικά τις σκέψεις μου.

Θα 'θελα να σε ευχαριστήσω δημόσια Γιάννη για τις ώρες που ασχολήθηκες με την περίπτωσή μου και τις υπεραναλυτικές σου απαντήσεις! Με βοήθησες πραγματικά.
 

seeker

Verified MM member
7 μήνες μετά την εγχείρηση (Μάρτιος)

Φάρμακα/συμπληρώματα: Βιταμίνες Pilfood, Saw Palmetto caps, Minoxidil foam 5% (παντού)

Η φύτρωση φαίνεται να έχει σταματήσει από τους 5.5 μήνες και απλά μακραίνει το μαλλί. Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με το σχεδόν τελικό αποτέλεσμα. Αδυναμίες και ατέλειες υπάρχουν και στη λήπτρια και στη δότρια, θα κάνω αναλυτικό post με όλες τις παρατηρήσεις μου στο 8μηνο που το αποτέλεσμα θα έχει ολοκληρωθεί.

Κάτι περίεργο που παρατήρησα είναι ότι στους 6.5 μήνες άρχισε να κατσαρώνει το μαλλί απίστευτα. Ίσως είναι το έξτρα μήκος αλλα νόμιζα ότι είχα γλυτώσει το στάδιο του κατσαρώματος και τελικά έκανα λάθος.

Οι φωτογραφίες 1-5 είναι με φώς δωματίου/μπάνιου και οι 6-10 με φυσικό διάχυτο φως.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    448.5 KB · Προβολές: 104
  • 2.jpg
    2.jpg
    599.5 KB · Προβολές: 105
  • 3.jpg
    3.jpg
    532.9 KB · Προβολές: 106
  • 4.jpg
    4.jpg
    610.9 KB · Προβολές: 108
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 120
  • 6.jpg
    6.jpg
    584.2 KB · Προβολές: 113
  • 7.jpg
    7.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 106
  • 8.jpg
    8.jpg
    624.9 KB · Προβολές: 109
  • 9.jpg
    9.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 114
  • 10.jpg
    10.jpg
    806.6 KB · Προβολές: 114
Μπλουζα