Seeker, 2-3/8/21, Δρ. Κυριάκος Μάρας, 3179 grafts FUE, 34 ετών

aeratos28

Just aeratos
Ότι και να λέει η ανάλυση,είναι αρκετά καλά φτιαγμένη η hairline του φίλου εδώ για πρώτη επέμβαση .πολύ μεγάλο χειρουργείο και αν θα χρειαστεί στο μέλλον ένα μικρό touch up στη hairline θα είναι της τάξης των 200-300 grafts..με την προϋπόθεση πως η φυτρωση θα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα από την πρωτη
Ψάχνω να βρω μια πολυ καλη αναλυση παλιότερα του @CVIAL οσον αφορα την hairline, την κατανομη των grafts στο πρώτο 1.5εκ και το ratio μετα απο αυτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Βεβαίως. Η κ. Βρυωνίδου δεν είχε καμία συμμετοχή στην ΜΜ.

1. Αναισθησία από τον τεχνικό (νοσηλευτής). Το μόνο σημείο της μεταμόσχευσης που πονάει.
2. Punching απο τον δρ. Μάρα με motorized punch.
3. Eξαγωγή τριχοθυλακίων (που έχουν ήδη απελευθερωθεί με το punching) μερικώς από τον δρ. Μάρα και κυρίως απο τον τεχνικό, σε ένα ποσοστό 20% - 80% θα έλεγα.
4. Άνοιγμα οπών τοποθέτησης από τον δρ. Μάρα.
5. Τοποθέτηση από 2 τεχνικούς ταυτόχρονα.

Σε γενικές γραμμές εντυπώσεις καλές. Ο γιατρός είναι έμπειρος, καθησυχαστικός και ενδιαφέρεται. Και φαίνεται και καλός άνθρωπος. Για το υπόλοιπο προσωπικό έχω να πω επίσης τα ίδια, με πρόσεξαν πολύ. Το οτι η κλινική είναι απέναντι από εκεί που μένεις κανει τα πραγματα πολύ εύκολα επίσης.

2 στραβά έχω σίγουρα να αναφέρω, το ένα έχει να κάνει με τη μικροσκοπική εξέταση δότριας που περίμενα να γίνει και δεν έγινε και το έχω αναλύσει εκτενώς εδώ.

Το άλλο είναι ότι χρειάστηκε να φάω τη 2η μέρα δεύτερη φορά αναισθησία γιατί έλειπαν μοσχεύματα για να πάρω το τελικό αποτέλεσμα που ήθελε ο γιατρός. Πήγε δηλαδή χαλαρά η πρώτη μέρα με λίγα μοσχεύματα και τη 2η μέρα έφαγα μεγάλη καταπόνηση και αρκετές ενέσεις, με αποτέλεσμα το κεφάλι μου να πρηστεί σε απίστευτο βαθμό, καμία σχέση με άλλα πρηξίματα που έχω δει σε άλλους. Επίσης διόλου απίθανο οι επιπρόσθετες ενέσεις αυτές στη δότρια να της δημιούργησαν και παροδικό shock loss όπως έχουμε διαβάσει ότι συμβαίνει.
Καλή επιτυχία φίλε seeker, ωραία παρουσίαση. Ποιός ο λόγος που δεν έκανε την τοποθέτηση ο Μάρας ?
 

seeker

Verified MM member
Έχει και άλλα χειρουργεία ταυτόχρονα , γνωρίζεις ?

Δεν έχουν πάνω απο 1 τη μέρα απ'ότι ξέρω. Γενικά είναι στρατηγική της κλινικής η λογική "έκαστος στο είδος του" και να ξεκουράζεται ο γιατρός κάνοντας συγκεκριμένα πράγματα. Γράφει και εδώ μερικά παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Δεν έχουν πάνω απο 1 τη μέρα απ'ότι ξέρω. Γενικά είναι στρατηγική της κλινικής η λογική "έκαστος στο είδους του" και να ξεκουράζεται ο γιατρός κάνοντας συγκεκριμένα πράγματα. Γράφει και εδώ μερικά παραπάνω.
Θα περίμενα, το πρώτο 1-1.5 cm της hairline , να το τοποθετεί ο ντοκτορ. Αυτο μου κίνησε την περιέργεια. Οπότε πρέπει να πέσεις και στην σωστή ομάδα των placers για να γίνει η σωστή χημική ένωση της επιτυχίας.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Έχει και άλλα χειρουργεία ταυτόχρονα , γνωρίζεις ?

Δυο και ίσως έως 3 κάποια φορά..δεν είμαι τόσο σίγουρος για 3 γιατί έχουμε και 2 γιατρούς + 5 τεχνικούς.
Οι γιατροί δεν κάνουν τοποθέτηση και εξαγωγή μόνο αυτά που είπε ο seeker.
 

seeker

Verified MM member
Δυο και ίσως έως 3 κάποια φορά..δεν είμαι τόσο σίγουρος για 3 γιατί έχουμε και 2 γιατρούς + 5 τεχνικούς.
Οι γιατροί δεν κάνουν τοποθέτηση και εξαγωγή μόνο αυτά που είπε ο seeker.

Σωστα, η απαντηση μου πιο πανω ηταν για 1 επεμβαση ανα γιατρο την ημερα. Σε καθε ασθενη αντιστοιχουν 2-3 νοσηλευτες/τεχνικοι για εκεινη την ημερα οποτε σαν να μη βγαινουν τα νουμερα για παραπανω.
 

jersey

Well-Known Member
Δυο και ίσως έως 3 κάποια φορά..δεν είμαι τόσο σίγουρος για 3 γιατί έχουμε και 2 γιατρούς + 5 τεχνικούς.
Οι γιατροί δεν κάνουν τοποθέτηση και εξαγωγή μόνο αυτά που είπε ο seeker.
Αυτό το 2-3 επεμβάσεις είναι συνολικά και για τους 2 γιατρούς ; ο κάθε γιατρός μέχρι πόσες επεμβάσεις κάνει τη μέρα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αυτό το 2-3 επεμβάσεις είναι συνολικά και για τους 2 γιατρούς ; ο κάθε γιατρός μέχρι πόσες επεμβάσεις κάνει τη μέρα;

Εννοείτε οχι ο καθένας 2-3 δεν προλαβαίνουν. Αν υπάρχει και μια τρίτη μικρή πχ 2000-2500 μοσχεύματα.
 

seeker

Verified MM member
Έκανα και την τελική ανανέωση για τον 5ο μήνα μόλις στην πρώτη σελίδα του νήματος καθώς είχα ήδη μαζέψει το υλικό.
 

pagouras

Well-Known Member
Έκανα και την τελική ανανέωση για τον 5ο μήνα μόλις στην πρώτη σελίδα του νήματος καθώς είχα ήδη μαζέψει το υλικό.
Τα πας περίφημα, πολύ ωραίο αποτέλεσμα και λογικά έχει να δώσει λίγο ακόμα. Άλλος άνθρωπος φίλε μπράβο σου
 

oreo

Well-Known Member
Ωραίος, μια συμβουλή για να είναι και πιο ωραία η παρουσίαση και να υπάρχει άμεση οπτική επαφή με την πρότερη κατάσταση. Βάλε δίπλα στην εξέλιξη του μήνα και 1 before pic. Ορθή η επιλογή με τους διαφορετικούς φωτισμούς ;)
 

Gianney

Well-Known Member

oreo

Well-Known Member
:cool:
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20211231_214941_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211231_214941_com.android.gallery3d.jpg
    261.6 KB · Προβολές: 109
Μπλουζα