Rogaine / Regaine FAQ

kapa

Μέλος του προσωπικού
Με μικροτερο ρολλερ δεν γινεται δουλεια?? να φανταστω το 1,5 αφηνει σημαδια στο κεφαλι. Εγω που το εχω ξυρισμενο θα φαινονται οι πληγες απο το ρολλερ??
Kapa τα πεπτιδια χαλκου απο που τα αγοραζουμε??
κανω συνεχεια μεταγραφες σε roller 1,5mm καθε 7 μερες και roller 1mm καθε 5 μερες.
προσπαθω να εντοπισω πιο απο τα 2 θα βγει μπροστα σε αποδοση,γινεται και με 1mm,απλα θελω τα μεγιστα,μια εφαρμογη την εβδομαδα αλλα να πιανει τοπο.
δεν χρειαζεται να ματωσουμε,οι λοσιον απορροφουνται μια χαρα και την κανουν την δουλεια τους.
folligen απο amazon η ebay.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa folligen ή shen min ειναι καλυτερο?? Το shen min εχει παρενεργειες??
κατα κανονα και τα 2 δινουν λιγοτερη επανεκφυση απο την μινοξ.
σε εμενα δουλεψαν και τα δυο αυτα.
αν θα διαλεγα ενα,που διαλεξα δηλαδη ειναι το shen min η nuhair λογω μηδαμινης λαδιλας που αφηνει στο μαλλι και δερμα.
απο παρενεργειες το shen min ισως να δωσει σε καποιους,εχει πολλα συστατικα
 

krotaf

Member
εδω λεει καποια περιεργα για το shen min
http://www.askdocweb.com/shenmin.html
Λεει οτι προκαλει μεγαλυτερη ρευστοτητα του αιματος και τετοια.Αυτο αφορα τις καψουλες ομως,για τοπικο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να δημιουργησει παρενεργειες.Οταν παω να αποφασισω να παρω κατι,ολο και μια π@π@ρια θα διαβασω που να με αποπεμψει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω λεει καποια περιεργα για το shen min
http://www.askdocweb.com/shenmin.html
Λεει οτι προκαλει μεγαλυτερη ρευστοτητα του αιματος και τετοια.Αυτο αφορα τις καψουλες ομως,για τοπικο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να δημιουργησει παρενεργειες.Οταν παω να αποφασισω να παρω κατι,ολο και μια π@π@ρια θα διαβασω που να με αποπεμψει.
ειμαι κατα των χαπιων shen min γι αυτους τους λογους http://www.hairlossgr.com/threads/shen-min-dht-blocker-tabs.9605/
και τοπικο θα μπορουσε να κανει παρενεργειες αλλα ειναι πολυ πιο σπανιο
 

cool11

Well-Known Member
Βαζω regain εδω και μια 10ετια.
Βεβαια, τα τελευταια χρονια το βαζω καθαρα και μονο για 'συντηρηση', μην χασω οτι εχω/πηρα.
Ομως, σκεφτομουν αν μπορω να αραιωσω τη χρηση του.
Απο 1 φορα τη μερα, σε 1 φορα τις δυο μερες.
Διχως ομως να χασω καθολου μαλλια απο αυτη μου την κινηση.
Αν προκειται εστω και αυτη η μικρη αραιωση χρησης, να με επιβαρυνει, δεν θα το κανω.

Εχουν γινει συζητησεις επι συζητησεων γι'αυτο το θεμα, με συχνα αντικρουομενες αποψεις.
Θα ηθελα να εχω οχι μια, αλλα αρκετες απαντησεις, απο ανθρωπους που επιχειρησαν κατι αναλογο.
 

poseidonas77

Well-Known Member
cool εισαι καλυτερα στο μαλι τωρα απο οταν ξεκινησες τη μινοξ??
μπορεις να μας περιγραψεις σε τι σε βοηθησε η μινοξ τοσα χρονια??
ευχαριστω....
 

cool11

Well-Known Member
Δεν εχω παραπονο, παντα θα θελα κατι καλυτερο, αλλα θελοντας να ειμαι προσγειωμενος, θα πω οτι γενικα καλα.

Ομως τωρα σκεφτομαι για αραιωση χρησης, οχι διακοπη βεβαια, και θελω να δω πως πηγαν άλλοι συμφορουμιτες που το έκαναν ήδη.
 

cool11

Well-Known Member
Παρενεργειες;
Φουσκωνει λιγο το προσωπο, κατακρατηση υγρων.
Και μαλλον ριχνει και λιγο την πίεση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Βαζω regain εδω και μια 10ετια.
Βεβαια, τα τελευταια χρονια το βαζω καθαρα και μονο για 'συντηρηση', μην χασω οτι εχω/πηρα.
Ομως, σκεφτομουν αν μπορω να αραιωσω τη χρηση του.
Απο 1 φορα τη μερα, σε 1 φορα τις δυο μερες.
Διχως ομως να χασω καθολου μαλλια απο αυτη μου την κινηση.
Αν προκειται εστω και αυτη η μικρη αραιωση χρησης, να με επιβαρυνει, δεν θα το κανω.

Εχουν γινει συζητησεις επι συζητησεων γι'αυτο το θεμα, με συχνα αντικρουομενες αποψεις.
Θα ηθελα να εχω οχι μια, αλλα αρκετες απαντησεις, απο ανθρωπους που επιχειρησαν κατι αναλογο.

εγώ έχω πει ότι έβαζα 1 ml ανα 3 μέρες και είδα να βγαίνει μαλλί αλλά και περενέργειες όπως στο κάθε μέρα...η μόνη διαφορά ήταν ότι άργησε να βγει το μαλλί και άργησαν να εμφανιστούν και οι παρενέργειες

με το κάθε μέρα έβλεπα αποτελέσματα στο 2-3μηνο ενώ με το ανα 3 μέρες είδα στο 7-8μηνο...

οπότε πιστευω μπορείς να δοκιμάσεις άφοβα να αραιώσεις τη χρηση κατα μια μέρα,δε θ αλλάξει κάτι
 

cool11

Well-Known Member
Καλα, εγω δεν περιμενω πια 'αποτελεσματα' μετα απο τοσα χρονια.
Μη χασω τη συντηρηση με νοιαζει.
 

Sponda

Member
Παιδια , υπαρχει καποιο τοπικο Dht blocker?Ειμαι 18,5 και χρησιμοποιω regaine 2 τις εκατο εδω και καμια εβδομαδα , θα αλλαξω στο 5 ομως. Λογω της ηλικιας δεν ενδυκνειται να χρησιμοποισω φιναστεριδη , γι'αυτο ρωταω..
 

FarCry

Member
θα στα πω ολα περιληπτικα και φευγω για καφε:)
για σμηγα,ξηροδερμια,λιπαρο δερμα αυτο http://www.hairlossgr.com/threads/head-and-shoulders.9245/
το χρησιμοποιω 18 μηνες τωρα και μου κραταει το δερμα σε πολυ καλη κατασταση,οχι fungoral.
αν εχεις δερματικα θεματα αποφευγεις την προπυλαινογλυκολη,ειναι ενα οξυ που υπαρχει σχεδον σε ολες τις μινοξ,διαλεγεις μινοξ με γλυκερινη.
ενα growth http://www.hairlossgr.com/threads/Τοπικό-τονωτικό-σκεύασμα-shen-min-topical-hair-nutrient.9254/
δυο growth http://www.hairlossgr.com/threads/folligen.7634/
τρια growth http://www.hairlossgr.com/threads/greensations-thermascalp-natural-scalp-repair.9159/
και φυσικα τεσσερα growth http://www.hairlossgr.com/threads/rogaine-regaine-faq.46/
εγω εχω δοκιμασει τα 3 απο τα 4 growth που υπαρχουν και δουλεψαν
μινοξιδιλη,folligen,shen min.


να σου πω ρε συ. λες οτι το καθε regrowth χανει σε δυναμη σε καποιο χρονικο διαστημα. αν καποιος ξεκινησει με το ενα και του κρατησει 1 χρονο πες, μετα παει στο 2, και του κρατησει αλλο ενα χρονο, κλπ, οταν μετα απο το 4 επιστρεψει στο 1 που εχει να το βαλει 3 χρονια και εχει ξεχαστει απο τον οργανισμο θα ξαναγινει ο προηγουμενος κυκλος?

για να καταλαβω σε τι φαση παιζουμε με τα lotion εκτος της μινοξιδιλης. το σκεφτομαι για το μελλον
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να σου πω ρε συ. λες οτι το καθε regrowth χανει σε δυναμη σε καποιο χρονικο διαστημα. αν καποιος ξεκινησει με το ενα και του κρατησει 1 χρονο πες, μετα παει στο 2, και του κρατησει αλλο ενα χρονο, κλπ, οταν μετα απο το 4 επιστρεψει στο 1 που εχει να το βαλει 3 χρονια και εχει ξεχαστει απο τον οργανισμο θα ξαναγινει ο προηγουμενος κυκλος?

για να καταλαβω σε τι φαση παιζουμε με τα lotion εκτος της μινοξιδιλης. το σκεφτομαι για το μελλον
καθε φορα που θα ξεκινας μια καινουρια λοσιον απο αυτες θα βλεπεις ενα ζωντανεμα στην τριχα.
εννοειτε ομως οτι σε βαθος χρονου θα υπαρχουν απωλειες,η ΑΑ προχωραει.
ερωτηματικο παραμενει το derma roller 1,5mm για το αν χανει.
μιλαω για σκετη συσκευη
 

tasos33

Well-Known Member
θελω μινοξ με γλυκερινη να ξεκινησω,εκτος απο rogaine τι αλλο εχουμε..ειπα στο φαρμακοποιω μου να μου φτιαξει με γλυκερινη αλλα ειχε αμφιβολιες για την απορροφηση επειδη η γλυκερι η εχει αλλο ιξωδες απο ττην ppg κ μου ζητηε συνταγη να μαστε σιγουροι για τις αναλογιες
 

FarCry

Member
καθε φορα που θα ξεκινας μια καινουρια λοσιον απο αυτες θα βλεπεις ενα ζωντανεμα στην τριχα.
εννοειτε ομως οτι σε βαθος χρονου θα υπαρχουν απωλειες,η ΑΑ προχωραει.
ερωτηματικο παραμενει το derma roller 1,5mm για το αν χανει.
μιλαω για σκετη συσκευη



α καταλαβα. δεν ειναι οτι χανει σε δυναμη η lotion απλα η ΑΑ προχωραει με πιο γρηγορους ρυθμους. απλα ειχα την εντυπωση οτι με τις lotion θα μπορουσες να κρατησεις σταθερα αποτελεσματα. αφου αναστελλουν τους παραγοντες της ΑΑ. ετσι οπως το διαβαζα οτι η μινοξιδιλη πχ χανει σε αποδοση μετα απο 2 χρονια μου εδωσε την εντυπωση οτι απλα ο οργανισμος συνηθιζει την ουσια και βγαζει ανασταλικους παραγοντες ωστε να μην πετυχαινεις το ιδιο αποτελεσμα. γιατι οτι χανει σε αποδοση μετα απο 2 χρονια οπως διαβαζω ισχυει ασχετως του χρονικου διαστηματος που ξεκιναει καποιος την θεραπεια και απο το ποσο εχει προχωρησει η ΑΑ στην παροδο του χρονου.



δηλαδη για να το καταλαβω πιο παραστατικα, εστω οτι εχουμε μια τριχα που βγαινει λογω του lotion οσο περναει ο καιρος αυτη λεπταινει παλι γιατι το φαινομενο ξεπερναει τη δυναμη της lotion? και θελει ξερω γω δυο lotion συνεργαστικα για να εχεις το ιδιο αποτελεσμα? και μετα ξερω γω αυτο παει συνεχεια του χρονου? δεν σταματαει ποτε η ΑΑ αλλα προχωραει με το χρονο? εχω κενα στην κατανοηση
 
Μπλουζα