Rogaine / Regaine FAQ

jimys

Member
atbing7 είπε:
jimys είπε:
atbing7 είπε:
Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω μια θεραπεια που να περιλαμβανει το regain. Οπως διαβαζω εχει θετικες κριτικες απο πολλους απο εσας. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης :
1) το regain βοηθα να βγουν τριχες απο τα υπαρχοντα τριχοθυλακια. Εχω καταλαβει σωστα ??
2)μπορεις να βρεις το regain σε φαρμακεια?
3)μπορεις να το χρησιμοποιεις ενω παραλληλα χρησιμοποιεις και το τοππικ??
4)επισης ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις και καποιο προιον σαν το revivogen ωστε να μειωθει η τριχοπτωση, ενω το regain θα βοηθα στην δημιουργια νεων τριχων?
1)οχι ακριβως καποιες αχρωμες τριχες θα γινουν κανονικες προσωρινα ομως
2)ναι μπορεις και μεσω ιντερνετ
3)γιατι οχι;
4)βοηθουν οπως ειναι προφανες αλλα λειτουργουν ανεξαρτητως του regaine

ευχαριστω για την απαντηση. Να ρωτησω και κατι ακομα:
σε κανονικα φαρμακεια βρισκεις και τον αφρο regaine? και ποσο στοιχιζει περιπου?
αφρο μονο απο εξωτερικο ... οι περισσοτεροι εδω μεσα απο εδω παιρνουν http://www.minoxidil-direct.co.uk/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

atbing7

New Member
jimys είπε:
atbing7 είπε:
jimys είπε:
atbing7 είπε:
Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω μια θεραπεια που να περιλαμβανει το regain. Οπως διαβαζω εχει θετικες κριτικες απο πολλους απο εσας. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης :
1) το regain βοηθα να βγουν τριχες απο τα υπαρχοντα τριχοθυλακια. Εχω καταλαβει σωστα ??
2)μπορεις να βρεις το regain σε φαρμακεια?
3)μπορεις να το χρησιμοποιεις ενω παραλληλα χρησιμοποιεις και το τοππικ??
4)επισης ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις και καποιο προιον σαν το revivogen ωστε να μειωθει η τριχοπτωση, ενω το regain θα βοηθα στην δημιουργια νεων τριχων?
1)οχι ακριβως καποιες αχρωμες τριχες θα γινουν κανονικες προσωρινα ομως
2)ναι μπορεις και μεσω ιντερνετ
3)γιατι οχι;
4)βοηθουν οπως ειναι προφανες αλλα λειτουργουν ανεξαρτητως του regaine

ευχαριστω για την απαντηση. Να ρωτησω και κατι ακομα:
σε κανονικα φαρμακεια βρισκεις και τον αφρο regaine? και ποσο στοιχιζει περιπου?
αφρο μονο απο εξωτερικο ... οι περισσοτεροι εδω μεσα απο εδω παιρνουν http://www.minoxidil-direct.co.uk/

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Μου ανοιγεις τα ματια... Θελω να ρωτησω και το εξης....
τον αφρο εχω δει που συνιστα 2 χρησεις μια πρωι μια βραδυ.... με το σπρει τι γινεται?? φτανει μια φορα την ημερα μονο??
Επισης το πλεονεκτημα του αφρου, εχει γραφτει, πως ειναι οτι το μαλλι δεν λαδωνει.... με σπρει ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα οσον αφορα το λαδωμα?? και με το λουσιμο το λαδωμα φευγει η οχι ??
 

jimys

Member
και την υγρη δυο φορες τη χρησιμοποιεις ,,, μερικοι και με μια φορα ειδαν αποτελεσματα οποτε αυτο θα το κρινεις εσυ.. εχω χρησιμοποιησει αρχικα υγρο και μετα αφρο.. δεν συγκρινονται αυτα τα δυο στο πρακτικο κομματι.. τον αφορ τον βαζεις και μετα απο 10 λεπτα βγαινεις εξω στο κοσμο σαν ανθρωπο..αντιθετως το υγρο κανει μια ωρα να στεγνωσει και σου αφηνει το μαλλι χαλια..

αν εχεις το χρημα παρε αφρο..
 

atbing7

New Member
jimys είπε:
και την υγρη δυο φορες τη χρησιμοποιεις ,,, μερικοι και με μια φορα ειδαν αποτελεσματα οποτε αυτο θα το κρινεις εσυ.. εχω χρησιμοποιησει αρχικα υγρο και μετα αφρο.. δεν συγκρινονται αυτα τα δυο στο πρακτικο κομματι.. τον αφορ τον βαζεις και μετα απο 10 λεπτα βγαινεις εξω στο κοσμο σαν ανθρωπο..αντιθετως το υγρο κανει μια ωρα να στεγνωσει και σου αφηνει το μαλλι χαλια..

αν εχεις το χρημα παρε αφρο..

απλα την υγρη πας αυριο και την παιρνεις απο το φαρμακειο..... ενω με το ιντερνετ απλα δεν εχω ξαναδοκιμασει να αγορασω. μα ειναι δυνατον να μην φερνουν τον αφρο ? Και μαζι με το regaine τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιεις? το revivogen η proscar?
 

atbing7

New Member
Τελικα μπορεις να βρεις και τον αφρο στα φαρμακεια.........
ειναι πιο ακριβο βεβαια....
παντως στις οδηγιες χρησεις οσο και στην ιστοσελιδα του προιοντος στα αγγλικα, γραφει οτι εκτος απο regrowth σταματα και την τριχοπτωση......
 

jimys

Member
atbing7 είπε:
Τελικα μπορεις να βρεις και τον αφρο στα φαρμακεια.........
ειναι πιο ακριβο βεβαια....
παντως στις οδηγιες χρησεις οσο και στην ιστοσελιδα του προιοντος στα αγγλικα, γραφει οτι εκτος απο regrowth σταματα και την τριχοπτωση......

εχεις καποιο λινκ; προσφατα ειχα συζητηση με γνωστο μου φαρμακοποιο και τον ρωτησα γι αυτο και μου ειπε οτι αναμενεται οντως να ερθει Ελλαδα γιατι εχει αυξηθει η ζητηση του απ εξω,

επισης μου ειπε οτι για χρονια γινεται εισαγωγη του ως shampoo και δεν ειχε γινει αντιληπτη η ζητηση του..
μετα κοιταξα το σακουλακι που το μου το φερνουν και οντως εγραφε shampoo ...

βεβαια η τιμη του μου ειπε θα ειναι +30-40 % σε σχεση με την υγρη στην ελλαδα..
 

atbing7

New Member
link δεν εχω.... απλα πηγα σε φαρμακειο και το ζητησα..... πραγματι μου ειπαν και εμενα οτι τωρα προσφατα ηρθε... ειναι στην μπλε συσκευασια και τα παντα ειναι στα ελληνικα....εκανε 40 ευρω

επειδη στις οδηγιες χρησεις οσο και στην ιστοσελιδα του προιοντος στα αγγλικα, γραφει οτι εκτος απο regrowth σταματα και την τριχοπτωση ηθελα να ρωτησω αν θεωρειται απαραιτητη η χρηση και καποιου αλλου οπως το revivogen η το proscar ......
 

jimys

Member
ειναι απαραιτητη ναι ατα που ειπες αλλα δες και το cg210 που δοκιμαζουμε τωρα αυτη τη περιοδο..
 

atbing7

New Member
μαλιστα για το cg210 δεν ηξερα.... Ειμαι ομως μπερδεμενος.... σιγουρα το proscar το θεωρω την υστατη λυση... και επειδη , απο οσο εχω καταλαβει πρεπει να το παιρνεις εφορου ζωης καποια απο τις αντενδειξεις του δεν μπορει να μην την δεις.... καλυτερα τα χαπια να ειναι η τελευταια λυση... με τα αλλα 2 ειμαι μπερδεμενος... για το revivogen δεν διαβασα και πολυ θετικα σχολια στο φορουμ ενω αρχικα φαινοταν πολλα υποσχομενο... πιστευετε πραγματι πως το regaine δεν φτανει καθολου μονο του ? εχω στην κορυφη μονο, το λεγομενο μπιφτεκι...
 

Bouklas

Well-Known Member
Μια ερώτηση, έχω ενα μπουκαλάκι αφρο kirkland με ημερομηνία λήξης 10/2014. Επειδή διέκοψα την θεραπεία μου εδώ και 4 μήνες σχεδόν τις τελευταίες μέρες που βάζω ξανά ο αφρός δεν λιώνει. Χρειάζεται να βάλω δάχτυλα για να το λιώσω αλλα και πάλι όσο κάθεται στο δέρμα μένει σαν άσπρη στρώση δεν το βλέπω να λιώνει ξέρετε τι συμβαίνει? Χάλασε? Και μιλάμε για άθικτο μπουκάλι όχι χρησιμοποιημένο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Reve

Active Member
Παιδιά χρησιμοποιώ την υγρή μορφή όμως επειδή άλλαξαν τα ωράρια στην δουλειά δεν μπορώ να βάζω την υγρή γιατί αφήνει τέρμα λαδωμένο το μαλλί και μιας και αγόρασα και τόππικ δε μπορώ να το βάζω σε λαδωμένο μαλλί γίνεται αηδία. Σκέφτομαι να το γυρίσω σε αφρό, θα φτάνει όμως στο κεφάλι ή θα μένει στα μαλλιά? Περίπου 3-4 εκατοστά μαλλί έχω.
 

cool11

Well-Known Member
Μια χαρα ειναι ο αφρος.
Ουτε λαδωμενα μαλλια ουτε τιποτε. Εχει και πολυ ωραιο αρωμα ο αφρος.
Δεν θα ξαναγυρνουσα σε λοσιον με τιποτε!
Μην το σκεφτεσαι καν!
 

jimys

Member
cool11 είπε:
Μια χαρα ειναι ο αφρος.
Ουτε λαδωμενα μαλλια ουτε τιποτε. Εχει και πολυ ωραιο αρωμα ο αφρος.
Δεν θα ξαναγυρνουσα σε λοσιον με τιποτε!
Μην το σκεφτεσαι καν!

me too κ εχω 4 cm μαλλι! ο αφρος εχει και λιγοτερα sides εχω την εντυπωση τα αξιζει τα λεφτα του !!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
προσθέστε ακόμη έναν που σταματάει τη minox, μετά από 3,5 χρόνια. Ξεκίνησαν πλέον οι "σακούλες" στα μάτια και δεν έχω σκοπό να γίνω σαν τον Στουρνάρα ή να κάνω βλεφαροπλαστική.
Αντίο αγαπημένη, η σχέση μας ήταν τοξική.
:violin:
 

osio

New Member
καλησπερα παιδια νεος και εγω στην παρεα σας.εκνευριζομαι πολλες φορες διοτι η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο και δεν εχουν βρει ακομα το χαπι της φαλακρας,να το περνεις και σε 1 μηνα(ας πουμε) να εισαι κομπλε full hair,αλλα απο τι καταλαβα και να το εχουν βρει δεν θα το βγαλλουν ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!Ποσα βγαζουν οι εταιριες απο τα σαμπουαν και τις καψουλες που πουλανε μισο να σκεφτω....διςςςςςςςς (σε ολον τον κοσμο) και στα @@ για τον απλο κοσμο που υποφερει,αυτη ειναι η πραγματικοτητα.Εχω αραιωση στο μπροστινο μερος και εχω τρελαθει μιας και τα μαλλια μου ηταν σημα γοητειας μου και εριχνα αρκετες,δεν μπορω να με φανταστω χωρις μαλλι,λεω να αποφασισω θεραπεια με regen 5% με αφρο καθως απο τι καταλαβα το υγρο εχει αρκετα μειονεκτηματα αλλα λεω αμα αρχισω ειναι σαν να αρχιζω την ηρωινη δεν πρεπει να σταματισω ποτε!!!!!!!!!!μπρος γρεμος και πισω παλι γκρεμος αι σιχτιρ δεν ξερω τι να κανω.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Καλώς όρισες osio :)


osio είπε:
καλησπερα παιδια νεος και εγω στην παρεα σας.εκνευριζομαι πολλες φορες διοτι η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο και δεν εχουν βρει ακομα το χαπι της φαλακρας,να το περνεις και σε 1 μηνα(ας πουμε) να εισαι κομπλε full hair,αλλα απο τι καταλαβα και να το εχουν βρει δεν θα το βγαλλουν ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!Ποσα βγαζουν οι εταιριες απο τα σαμπουαν και τις καψουλες που πουλανε μισο να σκεφτω....διςςςςςςςς (σε ολον τον κοσμο) και στα @@ για τον απλο κοσμο που υποφερει,αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Δεν θα διαφωνήσω, αλλά και δεν θα συμφωνήσω με όλα.. είναι κάπως περίπλοκα τα πράγματα με την καράφλα.. αλλά βέβαια γίνονται ακόμη πιο περίπλοκα όταν μπαίνει στην μέση το "κέρδος", εκεί να δεις πλοκή..

osio είπε:
Εχω αραιωση στο μπροστινο μερος και εχω τρελαθει μιας και τα μαλλια μου ηταν σημα γοητειας μου και εριχνα αρκετες,

Με αυτό που είπες και μόνο, το παιχνίδι το έχεις χάσει.. να θυμάσαι πως πρώτα από όλα ότι κάνουμε είναι για εμάς και όχι για τους άλλους. Δηλαδή το μόνο "όπλο" που έχει κάποιος για να ρίξει μια γυναίκα είναι το μαλλί; Δεν νομίζω.. και να πω επάνω σε αυτό, πως από κάποια στιγμή και μετά στην ζωή μας, είναι το τελευταίο πράγμα που θα κοιτάξει μια γυναίκα σε έναν άνδρα.

osio είπε:
δεν μπορω να με φανταστω χωρις μαλλι,λεω να αποφασισω θεραπεια με regen 5% με αφρο καθως απο τι καταλαβα το υγρο εχει αρκετα μειονεκτηματα αλλα λεω αμα αρχισω ειναι σαν να αρχιζω την ηρωινη δεν πρεπει να σταματισω ποτε!!!!!!!!!!

Συγγνώμη.. αλλά αν αρχίσεις ηρωίνη είτε την κόψεις είτε όχι, θα χάσεις κάτι σημαντικό κάποια στιγμή που λέγεται η ζωή σου Σε αντίθεση με την μινοξιδίλη που το μόνο που θα χάσεις είναι μαλλί.

osio είπε:
μπρος γρεμος και πισω παλι γκρεμος αι σιχτιρ δεν ξερω τι να κανω.

Αυτά που πρέπει να κάνεις είναι:

1. Να ανοίξεις ένα thread εδώ: http://www.hairlossgr.com/forum/forum-15.html

και να γράψεις περισσότερα για εσένα και το θέμα τριχόπτωσης που έχεις. Π.χ. Ηλικία, πότε άρχισε να σε ταλαιπωρεί η τριχόπτωση, πόσο γρήγορα έγινε, γενικά το ιστορικό σου. Καθώς και κανά 2 φωτογραφίες από τα μαλλάκια σου για να καταλάβουμε περισσότερα.

2. Να χαλαρώσεις όσο γίνεται και να διαβάσεις καλά το forum και διάφορες θεραπείες που υπάρχουν και μπορούν να καθυστερήσουν την τριχόπτωση και γιατί όχι να πάρεις και μαλλάκια πίσω.

Αυτά για αρχή :) Για όλα τα άλλα εδώ ήμαστε να τα συζητήσουμε.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Side effects

Minoxidil is generally well tolerated, but common side effects include burning or irritation of the eye, itching, redness or irritation at the treated area, as well as unwanted hair growth elsewhere on the body. Users should discontinue treatment and seek medical attention right away if they experience any of the following serious side effects: severe allergic reactions (e.g. rash, hives, itching, difficulty breathing, tightness in the chest, or swelling of the mouth, face, lips, or tongue), chest pain, dizziness, fainting, tachycardia (rapid heartbeat), sudden and unexplained weight gain, or swelling of the hands and feet. Hair loss is a common side effect of minoxidil treatment. Manufacturers note that minoxidil-induced hair loss is a common side effect and describe the process as "shedding". Although this phenomenon demonstrates that minoxidil is indeed affecting hair follicles, manufacturers offer no guarantee that the new hair loss will be replaced with hair growth. The speculated reason for this shedding is the encouragement of hairs already in the telogen phase to shed early.

Alcohol and propylene glycol present in some topical preparations may dry the scalp, resulting in dandruff and contact dermatitis. Some formulations of minoxidil substitute lipid Nanosomes in order to reduce contact dermatitis from the alcohol and propylene glycol vehicle.

Side effects of oral minoxidil may include swelling of the face and extremities, rapid and irregular heartbeat, lightheadedness, cardiac lesions, and focal necrosis of the papillary muscle and subendocardial areas of the left ventricle.There have been cases of allergic reactions to minoxidil or the non-active ingredient propylene glycol, which is found in some topical minoxidil formulations. Pseudoacromegaly is an extremely rare side effect reported with large doses of oral minoxidil.

Although not documented on the label, some patients report side effects of dry skin, dark under-eye circles, and skin redness. Studies have shown that minoxidil can cause collagen depletion in vitro as it is a lysyl hydroxylase inhibitor, an enzyme which is key in collagen production.

Minoxidil is highly toxic to cats, and may cause death with just inadvertent skin contact.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minoxidil

Ώστε έχει βάλει το χεράκι της και στο κολλαγόνο προκαλώντας έλλειψη, ενδιαφέρον.
Ούτε οι γάτες δεν γλιτώνουν βλέπω :2m:
 
Μπλουζα