Rogaine / Regaine FAQ

Chs

Μέλος του προσωπικού
tdm84 είπε:
γεια σας ,θα σας πω το θεμα μου οσο πιο απλα μπορω, χρειαζομαι καποιον να με κατατοπησει.
λοιπον ολα αρχισαν πριν 3 χρονια περιπου, περασα μια μεγαλη κατασταση αγχους κ σε πολθ μικρο χρονικο διαστημα εμφανιστηκε στο κεφαλι μου ενα κενο σημειο χωρις καθολου μαλλια(μπροστα στην γραμμη των μαλλιων), βεββεα ειχα κ τριχοπτωση εκεινον τον καιρο(κ τα μαλλια δεν επανηλθαν ποτε στο οπωσ ηταν απο τοτε) , πηγα σε γιατρο, μου ειπε οτι ειχα τριχωφαγο κ οντος αυτο ηταν ετσι αρχισε δλδ.Στην αρχη μου εδωσε κατι με κορτιζονη(μερα παρα μερα) μεσα κ μετα απο 2-4 μηνες που ξαναπηγα, κ αφοθ πηγα κ σε αλλον γιατρο (μου ειπε το ιδιο) εμου δωσαν η μια γιατροσ ενα διαλυμα τησ frezyderm για ενα καλοκαιρι αυτο εβαζα το βραδυ,κ η αλλη regain !κρατησα το frezyderm για ενα καλοκαιρι κ αφου ξενερωσα γτ δεν ειδα σχεδον καμια διαφορα πηγα κ σε τριτο γιατρο κ μοθ εδωσε axelan 5% .οποτε οι 2 απο τουσ 3 γιατρους εδωσαν (παρομοια πραγματα)ο ενας axelan 5% κ ο αλλος regain.ε ετσι κατεληξα στο axelan για ενα 10μηνο+ περιπου τωρα μονο το βραδυ βαζω μονο μπροστα μονο στην περιοχη αυτην η οποια ειναι μικρη(εαν πχ αφησω τα μαλλια μοθ να μεγαλωσουν δυσκολα μπορεισ να την δεισ), κ αφυ ξαναπηγα κ με ειδε μοθ εδωσε και καψουλεσ Evdermia Palmogen Soft Gel 30caps + sampoo sandal για λυπαρα μαλλια. αυτο το ακολουθω τωρα κανα μηνα .ολο αυτο το θεμα λοιπον τοσο καιρο μου εκανε μια ομοιομορφη αραιωση σε αυτα τα 3 χρονια σε σχεση με το μαλλι ποθ ειχα πριν κ θολωσε την μπροστα γραμμη των μαλλιων. ειμαι μπερδεμενος, δεν ξερω τι να κανω :/ ειμαι 30 τωρα κ ακομη αλλο απο αυτο εκει το καταραμενο σημειο δεν θεωρω οτι εχω τρελω θεμα,κ πιστευω πωσ οσο ειναι νωρις πρεπει να κινηθω σωστα!! να το συνεχεισω αυτο το axelan, Palmogen, sandal σαμπουαν , η οχι ? να παω σε αλλο γιατρο ?
μεχρι στιγμησ δεν βλεπω μεγαλεσ αλλαγεσ εκει μπροστα, κατι τριχεσ βγαινουν αλλα οχι σε αυτο το σημειο που λεω(αντε 2-3 πολυ μικρες) ,μονο γυρο του βγαινουν πιο αγριες. πειτε καμια γνωμη ρε παιδια , κανω κατι λαθος τι γινεται ΣΟΣ

Καλημέρα και καλώς όρισες φίλε tdm84 :)

Καλύτερα θα ήταν να πόσταρες στην κατηγορία "σχετικά με εσάς" λόγο του ότι δεν ήταν απλά μια ερώτηση για την μινοξιδίλη, αλλά οκ δεν πειράζει ;)

Τώρα με το θέμα σου, αν πρόκειται για τριχοφάγο η όποια άλλη μορφή αραίωσης πέρα της ανδρογενετικής αλωπεκίας, τότε φίλε μου η μινιξιδίλη και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο - αγωγή που απευθύνεται σε ΑΑ, δεν θα βοηθήσει..

Το πρόβλημα σου είναι κάτι το οποίο ξεκινά από μέσα ίσως. Δηλαδή η τοπική προσέγγιση του δεν θα αποδώσει..και γιαυτό δεν επέδωσε μέχρι τώρα, διότι δεν πρόκειται για ΑΑ. καλό θα ήταν να κοιτάξεις ορμόνες και άλλα διάφορα στο σώμα σου να δεις αν όλα είναι οκ και δεν ξεκινάει κάτι από κει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tdm84

New Member
χαιρεραι κ παλι :) φανταστηκα οτι θα εκανα μλκ που εγραφα εδω αλλα εχει τοσα πολλα μεσα το φορουν κ με μπερδεψαν :D
Chs σε ευχαριστω για την τοσο αμεση απαντηση,ομολογο με εβαλες σε σκεψεις τωρα γτ κ ο δασκαλος μου στην προπονηση μου ειπε να κανω εξετασεις αιματοσ να δουμε μηπωσ μου λειπει κατι γτ υπαρχουν μερες που νιωθω κουρασμενος πολυ :// !
Εσυ μιλας για αιματολογικες εξετασεις κ ενδοκρινολογο, η κατι διαφορετικο ?
οταν το ειχα παθει αυτο ειχα γεμισει σπυρακια απο το κεφαλι μεχρι το προσωπο,Αλλα κ τα τελευταια που ειχα κ η φαγουρα σταματησαν, κ το σαμπουαν βοηθησε σε αυτο :/
εχω μπερδευτει απειρα δεν σου κρυβω , θα περιμενω απαντηση σου
ευχαριστω για τον χρονο σου κ παλι :)
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
tdm84 είπε:
χαιρεραι κ παλι :) φανταστηκα οτι θα εκανα μλκ που εγραφα εδω αλλα εχει τοσα πολλα μεσα το φορουν κ με μπερδεψαν :D
Chs σε ευχαριστω για την τοσο αμεση απαντηση,ομολογο με εβαλες σε σκεψεις τωρα γτ κ ο δασκαλος μου στην προπονηση μου ειπε να κανω εξετασεις αιματοσ να δουμε μηπωσ μου λειπει κατι γτ υπαρχουν μερες που νιωθω κουρασμενος πολυ :// !
Εσυ μιλας για αιματολογικες εξετασεις κ ενδοκρινολογο, η κατι διαφορετικο ?
οταν το ειχα παθει αυτο ειχα γεμισει σπυρακια απο το κεφαλι μεχρι το προσωπο,Αλλα κ τα τελευταια που ειχα κ η φαγουρα σταματησαν, κ το σαμπουαν βοηθησε σε αυτο :/
εχω μπερδευτει απειρα δεν σου κρυβω , θα περιμενω απαντηση σου
ευχαριστω για τον χρονο σου κ παλι :)

Καλησπέρα.

Καλό θα ήταν να κάνεις και αίματος και ενδοκρινολογικές, γενικά να κοιταχτείς καλά σε όλα, εξάλλου μόνο για καλό είναι μια τέτοια κίνηση. Μην το αφήσεις.
 

akaloith

New Member
Καλησπερα
ειμαι 36 και οκ τα μαλια μου εχουν αραιωσει πανω & στο πλαι
τριχες στο μαξιλαρι κτλ εχω να παρατηρησω χρονια
προφανως εχω τριχοπτωση με τα χρονια απλα δεν ειναι αποτομη, πριν χρονια ηταν.
φοβαμαι μηπως το regain foam ξυπνησει τη τριχωπτωση και κανει περισοτερο κακο παρα καλο.
επισης προβληματιζομαι οτι θελει εφορου ζωης
για τη περιπτωση μου 36χρονων με νορμαλ τριχωπτωση, δε γεμιζω μαξιλαρια παντως θα κανει τιποτα? τα μαλλια ηδη ειναι αραια αλλα οχι φαλακρα
 

tdm84

New Member
Chs είπε:
tdm84 είπε:
χαιρεραι κ παλι :) φανταστηκα οτι θα εκανα μλκ που εγραφα εδω αλλα εχει τοσα πολλα μεσα το φορουν κ με μπερδεψαν :D
Chs σε ευχαριστω για την τοσο αμεση απαντηση,ομολογο με εβαλες σε σκεψεις τωρα γτ κ ο δασκαλος μου στην προπονηση μου ειπε να κανω εξετασεις αιματοσ να δουμε μηπωσ μου λειπει κατι γτ υπαρχουν μερες που νιωθω κουρασμενος πολυ :// !
Εσυ μιλας για αιματολογικες εξετασεις κ ενδοκρινολογο, η κατι διαφορετικο ?
οταν το ειχα παθει αυτο ειχα γεμισει σπυρακια απο το κεφαλι μεχρι το προσωπο,Αλλα κ τα τελευταια που ειχα κ η φαγουρα σταματησαν, κ το σαμπουαν βοηθησε σε αυτο :/
εχω μπερδευτει απειρα δεν σου κρυβω , θα περιμενω απαντηση σου
ευχαριστω για τον χρονο σου κ παλι :)

Καλησπέρα.

Καλό θα ήταν να κάνεις και αίματος και ενδοκρινολογικές, γενικά να κοιταχτείς καλά σε όλα, εξάλλου μόνο για καλό είναι μια τέτοια κίνηση. Μην το αφήσεις.


φιλοι μουυ ,καλησπερα σας κ παλι ,εκανα εξετασεις και αίματος και ενδοκρινολογικές
κ ηταν κατι παραπανω απο καλες για την ηλικια μου κ λογο οτι αθλουμαι σε καθημερινη βαση, η ενδοκρινολογος που ειπε πολυ απλα κ ωμα πως δεν παιζει να βρω τι ειναι αυτο που το προκαλει οσο κ εαν ψαξω, ειναι κατι οργανικο πλεον .οποτε παει κ αυτο ..
σκεφτηκα να μεινω σε αυτο που κανω, εκτοσ εαν εχει καποιος να προτείνει κατι αλλο .. ξερει καποιος κατι ?
 

laplace

Member
Καλημερα μολις παρελαβα το rogaine foam πηρα για 4 μηνες να δω πως θα παει και μετα βλεπουμε .
Αρχικα να ρωτησω
1)Μετα το εξαμηνο το βαζω μια φορα ανα μερα οπως και την υγρη ?
2)Και επισης θα με συμβουλευατε να κουρευτω κοντα για να τον εφαρμοζω καλυτερα ?
3)Τωρα μπαινω στον 6ο μηνα με cg υπαρχει πιθανοτητα αλληλεπιδρασης ? Σκεφτομαι να μειωσω το cg απο 2 στην 1 φορα την ημερα

Ευχαριστω εκ των πρωτερων! :)
 

akaloith

New Member
ποσο κραταει η αρχικη τριχοπτωση? :(
καιρο ειχα να δω τριχες να πεφτουν και απο τη δευτερα που ξεκινησα τον αφρο βλεπω :p
 

kal

Member
Να ρωτησω κατι βαζω κιρκ φοαμ εδω και 1.5 χρονο..Δεν μπορω να πω οτι εχω ιδιαιτερη επανεκφυση βασικα δεν το χω παρατηρησει γιατι δν τραβαγα φωτο..Αλλα σιγουρα με κραταει σε καλο επιπεδο..Λεω να το περασω σε 1 φορα την μερα για κανα 2 μηνο ετσι λιγο να ξεσυνηθισει ο οργανισμος..Ειναι ασφαλες αν βαζω λοιπον μονο βραδυ ή λετε να ξεκινησει αγριο σεντινγκ κ να χασω εδαφος..Ρωταω γιατι οι ιδιοι λενε για συντηρηση 1 φορα??ΠΛΙΖ διαφωτιστε με!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kal

Member
Ευχαριστω για το ινφο!!Γενικοτερα τι λες με μια φορα την μερα να χασω εδαφος ή θα συντηρησω?
Το ρωταω γιατι δεν εχω τρελη τριχοπτωση..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kal είπε:
Ευχαριστω για το ινφο!!Γενικοτερα τι λες με μια φορα την μερα να χασω εδαφος ή θα συντηρησω?
Το ρωταω γιατι δεν εχω τρελη τριχοπτωση..

βαλε μια εφαρμογη folligen και δεν θα αραιωσεις :5m: O0
μπορει να δεις και επανεκφυση
 

kal

Member
Ρωταω γιατι εχω ενα προβλημα με τις παραγγελιες και δεν μ μενει πλ μινοξ κ λεγα ν το περασω για λιγο στην 1..δεν ξερω τι ν κανω..
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μέτα από 5 μήνες διακοπής χρήσης minox οι μαύροι κύκλοι και οι σακούλες στα μάτια σχεδόν έφυγαν, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, από την άλλη έχω κόψει τελείως το αλάτι.
 

cool11

Well-Known Member
Soralteno είπε:
Μέτα από 5 μήνες διακοπής χρήσης minox οι μαύροι κύκλοι και οι σακούλες στα μάτια σχεδόν έφυγαν, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, από την άλλη έχω κόψει τελείως το αλάτι.

Απο τριχοπτωση ομως τι ειδες, αυξηθηκε?
Τι αλλο παιρνεις;
Πολλοι θελουν να κανουν το βημα της απεξαρτησης, αλλα αμα ερθει κατηφορα λογω της διακοπης, μετα ειναι μη αναστρεψιμη.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Soralteno είπε:
Μέτα από 5 μήνες διακοπής χρήσης minox οι μαύροι κύκλοι και οι σακούλες στα μάτια σχεδόν έφυγαν, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, από την άλλη έχω κόψει τελείως το αλάτι.

Απο τριχοπτωση ομως τι ειδες, αυξηθηκε?
Τι αλλο παιρνεις;
Πολλοι θελουν να κανουν το βημα της απεξαρτησης, αλλα αμα ερθει κατηφορα λογω της διακοπης, μετα ειναι μη αναστρεψιμη.

Τον τελευταίο μήνα είχα τρελή τριχοπτωση η οποία όσο ξαφνικά εμφανίστηκε τόσο ξαφνικά εξαφανίστηκε. Αραιωση πάντως δεν είδα.
 

trixas94

Member
μια ερωτηση....εγω χρησιμοποιω rogaine...απο την σειρα προιοντων της revivogen τι θα ηταν προτιμοτερο να παρω μαζι με rogaine... και ανα ποσο θα πρεπει να το χρησιμοποιω....
 

nick sarv

New Member
καπαμαρουν αυτο το φολιγεν που παιρνεις κανει τιποτα?προφανως ειναι για επανεκφιση.και αν κανει που το βρισκουμε?

φιλε μου τριχα94 απο οτι ξερω απο τη σειρα revivogen η λοσιον κανει την περισσοτερη δουλεια αλλα ειναι και πανακριβα ρε να παρει...και πρεπει τουλαχιστον μια φορα καθε βραδυ η καθε πρωι να βαζεισ. οταν ξεκινησα μινοξ και εψαχνα ενα μπλοκερ ηταν το πρωτο που ειχα στο μυαλο μου -και το super zix που φτιαχνουν τα παιδια εδω μεσα μονα τους-εχουν και τα 2 τους αξιολογα συστατικα ομως με προβληματιζε ο ψευδαργυρος που αντιδρα με τη μινοξ.κι επειδη εχει και το revivogen και το zix και επρεπε να τα βαζω 2 φορεσ τη μερα+το regain x 2 αποκλειεται να μην γινοταν σαλατα ολα μαζι πανω στο κεφαλι μου.
κι ετσι αρχισα τη φινα και ησυχασε το κεφαλι μου... το πανω κεφαλι εννοω! ελπιζω να μην ησυχασει και το κατω στο τελος χαχαχα!!!
λοιπον επειδη ξεφυγα οι περισσοτεροι βαζουν regaine το πρωι και revivogen το βραδυ...τωρα βεβαια δεν ξερω τι αποτελεσματικοτητα εχει αυτο το προγραμμα γιατι ειναι μειωμενες οι ποσοτητες απο οτι συνηστουν οι 2 εταιρειες

Μινοξιδίλη: 2 φορές τη μέρα
Φιναστερίδη: 1mg τη μέρα
Ω3: 1 κάψουλα το μεσημέρι
Λούσιμο με πράσινο σαπούνι (με δεντρολίβανο και χαμομήλι)
Μάσκα με αλόη απο τον κήπο μου κάθε εβδομάδα.
 
Μπλουζα