Rogaine / Regaine FAQ

crossfire

Well-Known Member
Soralteno είπε:
προσθέστε ακόμη έναν που σταματάει τη minox, μετά από 3,5 χρόνια. Ξεκίνησαν πλέον οι "σακούλες" στα μάτια και δεν έχω σκοπό να γίνω σαν τον Στουρνάρα ή να κάνω βλεφαροπλαστική.
Αντίο αγαπημένη, η σχέση μας ήταν τοξική.
:violin:


δεν θα το μετανιωσεις καθολου.....
η φρεσκαδουρα δεν αντικαθισταται με 5 τριχες της μινοξ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
crossfire είπε:
Soralteno είπε:
προσθέστε ακόμη έναν που σταματάει τη minox, μετά από 3,5 χρόνια. Ξεκίνησαν πλέον οι "σακούλες" στα μάτια και δεν έχω σκοπό να γίνω σαν τον Στουρνάρα ή να κάνω βλεφαροπλαστική.
Αντίο αγαπημένη, η σχέση μας ήταν τοξική.
:violin:
κι εγω συμφωνω οτι δε θα το μετανιωσεις εμενα παντως τα τρελα της τα ξεκινησε μετα την 5ετια
 

zaxas87

Member
καλησπερα παιδια!!να ρωτησω κατι??γενικα τη μινοξιδιλη για ποσο καιρο πρεπει να τη χρησιμοποιειες ωστε να μην τν συνηθεισει ο οργανισμος ανα 6μηνο παυση?ανα 4μηνο?και ποσο διαστημα αφηνεις μεχρι να ξαναξεκινησεις?δυστηχως δεν μ τις ελυσε τις αποριες η δερματολογος.....................


και κατι αλλο εχω παρατηρησει και γω ελαφρως μαυρες κηλιδες κατω απο τα ματια......αυτο ειναι κακο(ειμαι 27χρονων)σημαινει δλδ οτι δεν τη δεχεται ο οργανσμος μου??παντως σε μενα δουλευει δλδ εχω δει διαφορα αλλα αν ειναι να δημιουργησω αλλο προβλημα σε μενα να παει να γ.......γενικα δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο αρνητικο!!!α και κατι αλλο αν γινει διακοπη οι μαυριλες φευγουν???(ξερω καποιες ερωτησεις θα σας φαινονται αστειες αλλα τωρα μαθαινω)
 

Reve

Active Member
zaxas87 είπε:
καλησπερα παιδια!!να ρωτησω κατι??γενικα τη μινοξιδιλη για ποσο καιρο πρεπει να τη χρησιμοποιειες ωστε να μην τν συνηθεισει ο οργανισμος ανα 6μηνο παυση?ανα 4μηνο?και ποσο διαστημα αφηνεις μεχρι να ξαναξεκινησεις?δυστηχως δεν μ τις ελυσε τις αποριες η δερματολογος.....................


και κατι αλλο εχω παρατηρησει και γω ελαφρως μαυρες κηλιδες κατω απο τα ματια......αυτο ειναι κακο(ειμαι 27χρονων)σημαινει δλδ οτι δεν τη δεχεται ο οργανσμος μου??παντως σε μενα δουλευει δλδ εχω δει διαφορα αλλα αν ειναι να δημιουργησω αλλο προβλημα σε μενα να παει να γ.......γενικα δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο αρνητικο!!!α και κατι αλλο αν γινει διακοπη οι μαυριλες φευγουν???(ξερω καποιες ερωτησεις θα σας φαινονται αστειες αλλα τωρα μαθαινω)



Καλημέρα φίλε. Θα σου απαντήσω στο δεύτερο σκέλος γιατί για το πρώτο δεν έχω ιδέα. Οι μαύρες κηλίδες είναι κατακράτηση υγρών στο πρόσωπο. Ουσιαστικά είναι παρενέργεια του φαρμάκου. Αν δεν έχεις σοβαρότερες παρενέργειες (όπως πόνους στο στήθος, αρρυθμίες και άλλες παρόμοιες που περιγράφονται στην ετικέτα) η γνώμη μου είναι να μην την σταματήσεις. Εκτός βέβαια αν γίνεσαι σαν τον Στουρνάρα (όπως έχει πει και ο Soralteno ) οπότε εκεί είναι καθαρά δικό σου θέμα (αισθητικό). Η ιστορία έχει δείξει ότι οι μαυρίλες φεύγουν μετά από 1-2 μήνες.
 

zaxas87

Member
Reve είπε:
zaxas87 είπε:
καλησπερα παιδια!!να ρωτησω κατι??γενικα τη μινοξιδιλη για ποσο καιρο πρεπει να τη χρησιμοποιειες ωστε να μην τν συνηθεισει ο οργανισμος ανα 6μηνο παυση?ανα 4μηνο?και ποσο διαστημα αφηνεις μεχρι να ξαναξεκινησεις?δυστηχως δεν μ τις ελυσε τις αποριες η δερματολογος.....................


και κατι αλλο εχω παρατηρησει και γω ελαφρως μαυρες κηλιδες κατω απο τα ματια......αυτο ειναι κακο(ειμαι 27χρονων)σημαινει δλδ οτι δεν τη δεχεται ο οργανσμος μου??παντως σε μενα δουλευει δλδ εχω δει διαφορα αλλα αν ειναι να δημιουργησω αλλο προβλημα σε μενα να παει να γ.......γενικα δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο αρνητικο!!!α και κατι αλλο αν γινει διακοπη οι μαυριλες φευγουν???(ξερω καποιες ερωτησεις θα σας φαινονται αστειες αλλα τωρα μαθαινω)



Καλημέρα φίλε. Θα σου απαντήσω στο δεύτερο σκέλος γιατί για το πρώτο δεν έχω ιδέα. Οι μαύρες κηλίδες είναι κατακράτηση υγρών στο πρόσωπο. Ουσιαστικά είναι παρενέργεια του φαρμάκου. Αν δεν έχεις σοβαρότερες παρενέργειες (όπως πόνους στο στήθος, αρρυθμίες και άλλες παρόμοιες που περιγράφονται στην ετικέτα) η γνώμη μου είναι να μην την σταματήσεις. Εκτός βέβαια αν γίνεσαι σαν τον Στουρνάρα (όπως έχει πει και ο Soralteno ) οπότε εκεί είναι καθαρά δικό σου θέμα (αισθητικό). Η ιστορία έχει δείξει ότι οι μαυρίλες φεύγουν μετά από 1-2 μήνες.



α οκ.οχι περα απο μαυριλες δεν εχω δει κατι αλλο.......ισως λογω ηλικιας ισως λογω αθλησης δεν ξερω.βλεπω αποτελεσμα η αληθεια ειναι.....οποτε συνεχιζουμε και βλεποντας..............παντως αν καποιος μπορουσε ναμε συμβουλευσει για την χρηση και τη συχνοτητα θα μ ελεινε μεγαλη απορεια!!!!
 

tommyg

New Member
Καλησπερα , καλη χρονια σε ολους με υγεια και ευτυχια!!

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποση ωρα με την εφαρμογη της μινο θα μπορω να λουστω η να παω πχ για τρεξιμο,μπαλα η οτιδηποτε θα με κανει να ιδρωσω .Θελω να καταλαβω ποσο και αν επηρεαζει την λειτουργια της ,επαφη του τριχωτου με το νερο.

Ευχαριστω!!
 

tommyg

New Member
Τι εγινε ρε παιδια το λυσατε ολοι το πρόβλημα και δεν ασχολειται κανεις τωρα ?

Μια απορια εχω κανεις δηλαδή να ξοδεψει 2 λεπτα ?
 

giorgosnikol

New Member
Παιδια πως πρεπει να δειχνει το μπουκαλι του αφρου ROGAINE ΜΠΛΕ ή ΓΚΡΙ
Γιατι στο internet τι μια το βλεπω μπλε την αλλη γκρι
 

nNikkoss

New Member
παιδιά έχω μια ερώτηση. Είμαι στο τσακ πριν πάρω μινοξιδίλη, αυτό που με σταματάει είναι αυτό το shedding που θα παρατηρηθεί, αλλά κυρίως κάτι άλλο. Σε περίπτωση που σταματήσει κανείς τη χρήση της μινοξιδίλης, υπάρχει περίπτωση να πέσουν και τρίχες οι οποίες υπήρχαν πριν ξεκινήσει το φάρμακο; Δηλ δεν εννοώ τις τρίχες που αναγεννήθηκαν από τη χρηση της μιν. αλλά τρίχες που είχε ήδη στο κεφάλι πριν ξεκινήσει μινοξιδίλη. Thanks!!
 

Atermon

Member
nNikkoss είπε:
παιδιά έχω μια ερώτηση. Είμαι στο τσακ πριν πάρω μινοξιδίλη, αυτό που με σταματάει είναι αυτό το shedding που θα παρατηρηθεί, αλλά κυρίως κάτι άλλο. Σε περίπτωση που σταματήσει κανείς τη χρήση της μινοξιδίλης, υπάρχει περίπτωση να πέσουν και τρίχες οι οποίες υπήρχαν πριν ξεκινήσει το φάρμακο; Δηλ δεν εννοώ τις τρίχες που αναγεννήθηκαν από τη χρηση της μιν. αλλά τρίχες που είχε ήδη στο κεφάλι πριν ξεκινήσει μινοξιδίλη. Thanks!!

Όχι, δεν πέφτουν. Αυτό που πολύς κόσμος μπερδεύει είναι ότι αν κάνει διακοπή μετά από π.χ. 10 χρόνια, θα χάσει μεν αυτά που κέρδισε από το φάρμακο, αλλά και λίγα ακόμα λόγω ηλικίας. Δηλαδή αν ξεκινήσεις στα 20 μινοξιδίλη και την κόψεις στα 50 και μείνεις καραφλός, έτσι ήσουν προορισμένος να γίνεις χωρίς φάρμακο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nNikkoss

New Member
Atermon είπε:
nNikkoss είπε:
παιδιά έχω μια ερώτηση. Είμαι στο τσακ πριν πάρω μινοξιδίλη, αυτό που με σταματάει είναι αυτό το shedding που θα παρατηρηθεί, αλλά κυρίως κάτι άλλο. Σε περίπτωση που σταματήσει κανείς τη χρήση της μινοξιδίλης, υπάρχει περίπτωση να πέσουν και τρίχες οι οποίες υπήρχαν πριν ξεκινήσει το φάρμακο; Δηλ δεν εννοώ τις τρίχες που αναγεννήθηκαν από τη χρηση της μιν. αλλά τρίχες που είχε ήδη στο κεφάλι πριν ξεκινήσει μινοξιδίλη. Thanks!!

Όχι, δεν πέφτουν. Αυτό που πολύς κόσμος μπερδεύει είναι ότι αν κάνει διακοπή μετά από π.χ. 10 χρόνια, θα χάσει μεν αυτά που κέρδισε από το φάρμακο, αλλά και λίγα ακόμα λόγω ηλικίας. Δηλαδή αν ξεκινήσεις στα 20 μινοξιδίλη και την κόψεις στα 50 και μείνεις καραφλός, έτσι ήσουν προορισμένος να γίνεις χωρίς φάρμακο.
Atermon σ'ευχαριστώ πολύ. Το ρωτάω αυτό γιατί είδα βίντεο στο youtube από άνδρες που έχουν κάνει χρηση μινοξ και αφού την σταμάτησαν έλεγαν πως έχουν χάσει παραπάνω τρίχες. Και γω φανταζόμουν πως θα χασεις περισσότερες λόγω ηλικίας. Το μόνο άσχημο με το φάρμακο είναι άπαξ και τη ξεκινήσεις, είσαι dependent, εξαρτημένος απ'αυτή.
 

laplace

Member
Γεια σας :)

Σκεφτομαι να ξεκινησω μινοξ και μιας π εχω ΣΔ φανταζομαι μια απλη του φαρμακειου θα με μ@μησει για αυτο λεω να παραγγειλω αφρο αλλα διαβαζοντας προσεκτικα το φορουμ εδω και καιρο δεν εχω καταλαβει ποια η διαφορα rogaine kai kirkland foam εκτος του οτι η 2η δεν εχει γλυκερινη ..Δηλαδη σε αποτελεσματικοτητα τι παιζει ?Το λεω για να μην σκαω τζαμπα λεφτα για το ονομα και μονο

Ευχαριστω εκ των πρωτερων !
 

pazuzu

New Member
Ο αφρός θεωρείται λίγο καλύτερος από άποψη εφαρμογής και αποτελεσμάτων. Αν έχεις όμως ΣΔ καλύτερα να τη ρυθμίσεις πρώτα με κάποιο σαμπουάν τύπου fungoral γιατί η μινοξιδίλη θα σου την εντείνει (ειδικά αν είσαι παρθένος σε αυτήν).
 

laplace

Member
Φιλε pazuzu χρησιμοποιω το oliprox 1φ/βδομαδα και μπορω να πω οτι το ελεγχω , απο οσο γνωριζω το fungoral ασχετως με τη χρηση π γινεται απο αρκετους ειναι για max 2 μηνες και μετα το χρησιμοποιεις 1 φ το μηνα .. επηρεαζει τις τρανσαμινασες στο ηπαρ ..

Τωρα αν χρησιμοποιω σαμπουαν για ΣΔ και μινοξ φαρμακειου θα υπαρχει προβλημα ?

μεχρι να παρω τον αφρο τουλαχιστον .Και απο αποψη αποτελεσματικοτητας τι θα προτεινες rogaine ή kirkland foam.
 

pazuzu

New Member
Έχεις χρησιμοποιήσει καθόλου fungoral; Νομίζω ότι αυτό που προέχει είναι να κατευνάσεις τον ερεθισμό και την υπερέκκριση σμήγματος στο τριχωτό σου και σιγά σιγά, μόλις δεις ότι ηρεμεί, να προχωρήσεις στη μινοξιδίλη.

To oliprox δεν το ξέρω, αν δεν έχει κετοκοναζόλη στα συστατικά του επιμένω να πάρεις κάποιο που να περιέχει και να το χρησιμοποιείς τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

Για αφρούς επίσης δεν γνωρίζω, δεν έχω πάρει ποτέ, σε αυτό θα σου απαντήσουν άλλοι που έχουν δοκιμάσει. Ό,τι σου είπα είναι από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα.
 

laplace

Member
Ευχαριστω για την απαντηση !Οχι fungoral δεν το εχω χρησιμοποιησει η αληθεια ,γενικα τα σαμπουαν αζολων(κετοκοναζολη,κλιμπαζολη κλπ) ημερευουν την ΣΔ ,εφοσον το oliprox με καλυπτει προς το παρον δεν θα το αλλαξω απλα δεν ξερω αν θα με καλυπτει και οταν ξεκινησω μιχοξ !Πιστευω αν δεν εχει σαν εκδοχο προπυλενικη γλυκολη θα ειμαι οκ.
 

atbing7

New Member
Εχω ξεκινησει και χρησιμοποιω το regaine 5% αφρος εδω και 2,5 μηνες. Το χρησιμοποιω κανονικα 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ. Οι οδηγιες λενε οτι μετα απο τους 2 μηνες υπαρχουν αποτελεσματα. Εγω δεν εχω δει καμια βελτιωση. Ειναι θεμα χρονου???? Υπαρχει καποιος που το εχει χρησιμοποιησει και εχει δει αποτελεσμα η βελτιωση??
Δεν περιμενω θαυματα εννοειται αλλα το οτι δεν υπαρχει καμια βελτιωση με ανησυχει...
 

jimys

Member
εγω ειδα αποτελεσματα μετα το τριτο μηνα.. διαβασε απο την αρχη τις 5 πρωτες σελιδες αυτου του θεματος και θα σου λυθουν ολες οι αποριες..


παιδια για αυτο υπαρχει το "ιστορικο" των ποστ απο την αρχη για να τα διαβαζουμε οι νεοι στο φορουμ... μη τα θελουμε ολα ετοιμα.. εμενα μ πηρε 2 βδομαδες να παρω απαντησεις εδω διαβαζωντας..
 

tdm84

New Member
γεια σας ,θα σας πω το θεμα μου οσο πιο απλα μπορω, χρειαζομαι καποιον να με κατατοπησει.
λοιπον ολα αρχισαν πριν 3 χρονια περιπου, περασα μια μεγαλη κατασταση αγχους κ σε πολθ μικρο χρονικο διαστημα εμφανιστηκε στο κεφαλι μου ενα κενο σημειο χωρις καθολου μαλλια(μπροστα στην γραμμη των μαλλιων), βεββεα ειχα κ τριχοπτωση εκεινον τον καιρο(κ τα μαλλια δεν επανηλθαν ποτε στο οπωσ ηταν απο τοτε) , πηγα σε γιατρο, μου ειπε οτι ειχα τριχωφαγο κ οντος αυτο ηταν ετσι αρχισε δλδ.Στην αρχη μου εδωσε κατι με κορτιζονη(μερα παρα μερα) μεσα κ μετα απο 2-4 μηνες που ξαναπηγα, κ αφοθ πηγα κ σε αλλον γιατρο (μου ειπε το ιδιο) εμου δωσαν η μια γιατροσ ενα διαλυμα τησ frezyderm για ενα καλοκαιρι αυτο εβαζα το βραδυ,κ η αλλη regain !κρατησα το frezyderm για ενα καλοκαιρι κ αφου ξενερωσα γτ δεν ειδα σχεδον καμια διαφορα πηγα κ σε τριτο γιατρο κ μοθ εδωσε axelan 5% .οποτε οι 2 απο τουσ 3 γιατρους εδωσαν (παρομοια πραγματα)ο ενας axelan 5% κ ο αλλος regain.ε ετσι κατεληξα στο axelan για ενα 10μηνο+ περιπου τωρα μονο το βραδυ βαζω μονο μπροστα μονο στην περιοχη αυτην η οποια ειναι μικρη(εαν πχ αφησω τα μαλλια μοθ να μεγαλωσουν δυσκολα μπορεισ να την δεισ), κ αφυ ξαναπηγα κ με ειδε μοθ εδωσε και καψουλεσ Evdermia Palmogen Soft Gel 30caps + sampoo sandal για λυπαρα μαλλια. αυτο το ακολουθω τωρα κανα μηνα .ολο αυτο το θεμα λοιπον τοσο καιρο μου εκανε μια ομοιομορφη αραιωση σε αυτα τα 3 χρονια σε σχεση με το μαλλι ποθ ειχα πριν κ θολωσε την μπροστα γραμμη των μαλλιων. ειμαι μπερδεμενος, δεν ξερω τι να κανω :/ ειμαι 30 τωρα κ ακομη αλλο απο αυτο εκει το καταραμενο σημειο δεν θεωρω οτι εχω τρελω θεμα,κ πιστευω πωσ οσο ειναι νωρις πρεπει να κινηθω σωστα!! να το συνεχεισω αυτο το axelan, Palmogen, sandal σαμπουαν , η οχι ? να παω σε αλλο γιατρο ?
μεχρι στιγμησ δεν βλεπω μεγαλεσ αλλαγεσ εκει μπροστα, κατι τριχεσ βγαινουν αλλα οχι σε αυτο το σημειο που λεω(αντε 2-3 πολυ μικρες) ,μονο γυρο του βγαινουν πιο αγριες. πειτε καμια γνωμη ρε παιδια , κανω κατι λαθος τι γινεται ΣΟΣ
 
Μπλουζα