Reviews ποιοτικών βιολογικών σαμπουάν

Nikoς

Member
Το Aubrey αρκετη ξεροδερμια..βεβαια ωραιο στο αφηνει το μαλλι, θα το ξανατεσταρω.

Τωρα παω εδω καμια γνωμη

https://www.desertessence.com/store/jojoba-shampoo-strengthening
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Nikoς είπε:
Το Aubrey αρκετη ξεροδερμια..βεβαια ωραιο στο αφηνει το μαλλι, θα το ξανατεσταρω.

Τωρα παω εδω καμια γνωμη

https://www.desertessence.com/store/jojoba-shampoo-strengthening

Το Aubrey, ενώ είναι άριστο σαμπουάν, έχει αρκετά "επιθετική" λογική.

Υπάρχουν δύο "σχολές" θεραπείας:
α) αυτή που υποστηρίζει ότι αποτέλεσμα έχουμε προκαλώντας κατά κάποιο τρόπο "ερέθισμα" στο δέρμα στοχεύοντας στην βελτιστοποίηση της κυκλοφορίας του αίματος και μηχανισμών άμυνας (επιθετική)
β) αυτή που υποστηρίζει ότι αποτέλεσμα έχουμε μειώνοντας στο ελάχιστο ερεθισμούς - μικροφλεγμονές - inflammations (αμυντική)

Ποια από τις δύο δουλεύει καλύτερα θα φανεί στην πορεία. Αν θές να δοκιμάσεις και το άλλο στρατόπεδο δές αυτό: Isvara organics shampoo ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σε σαμπουάν, αν και πανάκριβο.

Οσον αφορά τη Desert Essence, πρόκειται για μια από τις καλύτερες εταιρίες ever, πεντακάθαρη από βλαβερά συστατικά. Εχω πάρει πολλά προΙόντα της αλλά ακόμη όχι σαμπουάν. Είμαι σίγουρος οτι θα είναι εξαιρετικό πάντως.
 

crossfire

Well-Known Member
Αυτο ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει
http://www.luckyvitamin.com/images/Product/xlarge/72397.jpg

πανακριβο!!!
τιμη 89 δολλαρια τα 200 ml
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Sorry που έχω χαθεί παίδες, αλλά ο χρόνος αυτή την εποχή είναι περιορισμένος.
Σκοπεύω να κάνω ένα μεγάλο update στα σαμπουάν αλλά αργεί ακόμα, έχω δοκιμάσει πολλά και έχω ακόμα πολλά να δοκιμάσω: https://trello.com/b/6gt2c7Rm

Για όποιον είναι ανυπόμονος, το καλύτερο μέχρι στιγμής γενικής φύσεως είναι το (ακριβό) Isvara organics shampoo

Τα καλά νέα είναι ότι και από τα σαμπουάν και από τις θεραπείες αρχίζει και διαφαίνεται ένα ξεκάθαρο pattern στο τι ανταποκρίνεται πραγματικά η τριχόπτωση, και είμαι αισιόδοξος ότι θα νικηθεί (εν μέρει) το θηρίο, αν όχι αυτό θα πληγωθεί βαριά.

Cheers...
 

krhtikos21

Member
καλησπέρα παιδιά, όπως έχω ξανά αναφέρει έχω έντονη πιτυρίδα αλλά λιπαρή(σμηγματορροική δερματίτιδα υποθέτω αν και δεν έχω πάει σε δερματολόγο).αρχικά σκέφτηκα να βάλω fungoral απλά επειδή η προπυλαινογλυκόλη με έστειλε φοβάμαι να ρισκάρω με πολύ χημικά μη ξανα γίνουν ερεθισμοί και έχουνε θέμα τα μεταμοσχευμένα.Εσείς από φιλικά σαμπουαν πρός το δέρμα και σχετικά αποτελεσματικά όσον αφορά την ΣΔ γνωρίζετε???

ευχαριστώ
 

krhtikos21

Member
αδερφέ τα λες πολύ επιστημονικά και δε σε πιάνω :p
σε φαρμακείο ελληνικό δεν έχει τπτ πιο ήπιο πχ ultrex ,head and shoulders, frazyderm επίσης έχει ένα σαμπουαν κατά της λιπαρής πιτυρίδας.
υπάρχει και η προοπτική φuνγοραλ 1%
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
krhtikos21 είπε:
αδερφέ τα λες πολύ επιστημονικά και δε σε πιάνω :p
σε φαρμακείο ελληνικό δεν έχει τπτ πιο ήπιο πχ ultrex ,head and shoulders, frazyderm επίσης έχει ένα σαμπουαν κατά της λιπαρής πιτυρίδας.
υπάρχει και η προοπτική φuνγοραλ 1%


Kerium Gel Shampoo
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
krhtikos21 είπε:
έχει κανένα ύποπτο συστατικό ?ή λες θα ναι ήπιο με το δέρμα, σε ευχαριστώ για την απάντηση

φυσικά έχει, αφού είναι από φαρμακείο. Σε σχέση με άλλα έχει λιγότερα
 

krhtikos21

Member
Soralteno είπε:
krhtikos21 είπε:
έχει κανένα ύποπτο συστατικό ?ή λες θα ναι ήπιο με το δέρμα, σε ευχαριστώ για την απάντηση

φυσικά έχει, αφού είναι από φαρμακείο. Σε σχέση με άλλα έχει λιγότερα

http://www.frezyderm.com/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=98&A=479

http://www.vichy.gr/peripoihsh-mal%9F-%CE%A3%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B1-DERCOS/p2743.aspx

αυτά τα 2 μου χε πει μία φερμακοποιός οτι έχουνε μεγάλη ζήτηση στις περιπτώσεις σαν την δική μου.Είναι καλύτερα λες από το προηγούμενο που μου στειλες?


το 2ο είναι το dercos της vichy για λιπαρότητα και πιτυρίδα επειδή δε το ανοίγει το λινκ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
krhtikos21 είπε:
Soralteno είπε:
krhtikos21 είπε:
έχει κανένα ύποπτο συστατικό ?ή λες θα ναι ήπιο με το δέρμα, σε ευχαριστώ για την απάντηση

φυσικά έχει, αφού είναι από φαρμακείο. Σε σχέση με άλλα έχει λιγότερα

http://www.frezyderm.com/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=98&A=479

http://www.vichy.gr/peripoihsh-mal%9F-%CE%A3%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B1-DERCOS/p2743.aspx

αυτά τα 2 μου χε πει μία φερμακοποιός οτι έχουνε μεγάλη ζήτηση στις περιπτώσεις σαν την δική μου.Είναι καλύτερα λες από το προηγούμενο που μου στειλες?


το 2ο είναι το dercos της vichy για λιπαρότητα και πιτυρίδα επειδή δε το ανοίγει το λινκ



Δεν τα ξέρω αυτά που έχεις βάλει, ούτε αναγράφουν συστατικά. Αφού έχεις τέτοιο θέμα με ΣΔ γιατί δεν πας σε γιατρό; Μπορεί να σου πει να πάρεις fungoral
 

nothinggr

Member
Soralteno είπε:
Το Aubrey, ενώ είναι άριστο σαμπουάν, έχει αρκετά "επιθετική" λογική.

Υπάρχουν δύο "σχολές" θεραπείας:
α) αυτή που υποστηρίζει ότι αποτέλεσμα έχουμε προκαλώντας κατά κάποιο τρόπο "ερέθισμα" στο δέρμα στοχεύοντας στην βελτιστοποίηση της κυκλοφορίας του αίματος και μηχανισμών άμυνας (επιθετική)
β) αυτή που υποστηρίζει ότι αποτέλεσμα έχουμε μειώνοντας στο ελάχιστο ερεθισμούς - μικροφλεγμονές - inflammations (αμυντική)

Ποια από τις δύο δουλεύει καλύτερα θα φανεί στην πορεία. Αν θές να δοκιμάσεις και το άλλο στρατόπεδο δές αυτό: [htχp://www.iherb.com/Isvara-Organics-Shampoo-Rosemary-Thyme-Olive-Oil-8-fl-oz-236-ml/40368]Isvara organics shampoo ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σε σαμπουάν, αν και πανάκριβο.

"κανει" να χρησιμοποιουμε το aubrey και το isvara εναλαξ καθε μερα ή το ενα θα αναιρει το αλλο?
 

Stripar

Established Member
nothinggr είπε:
Soralteno είπε:
Το Aubrey, ενώ είναι άριστο σαμπουάν, έχει αρκετά "επιθετική" λογική.

Υπάρχουν δύο "σχολές" θεραπείας:
α) αυτή που υποστηρίζει ότι αποτέλεσμα έχουμε προκαλώντας κατά κάποιο τρόπο "ερέθισμα" στο δέρμα στοχεύοντας στην βελτιστοποίηση της κυκλοφορίας του αίματος και μηχανισμών άμυνας (επιθετική)
β) αυτή που υποστηρίζει ότι αποτέλεσμα έχουμε μειώνοντας στο ελάχιστο ερεθισμούς - μικροφλεγμονές - inflammations (αμυντική)

Ποια από τις δύο δουλεύει καλύτερα θα φανεί στην πορεία. Αν θές να δοκιμάσεις και το άλλο στρατόπεδο δές αυτό: [htχp://www.iherb.com/Isvara-Organics-Shampoo-Rosemary-Thyme-Olive-Oil-8-fl-oz-236-ml/40368]Isvara organics shampoo ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σε σαμπουάν, αν και πανάκριβο.

"κανει" να χρησιμοποιουμε το aubrey και το isvara εναλαξ καθε μερα ή το ενα θα αναιρει το αλλο?

Καλή Ερώτηση!....
 

blackraspberry

New Member
Eδω εχει επισης καλα σαμπουαν οπως και βασεις για να βαζεις αιθερια ελαια(λεβαντας,δενδρολιβανου,τειοδεντρου ,δαφνης,ριγανης σε περιπτωση ΣΔ,κνηκου-καρθαμελαιου κτλ).

www.sensities.com/search.php?id=65&lang=gr&ssort=product
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
nothinggr είπε:
"κανει" να χρησιμοποιουμε το aubrey και το isvara εναλαξ καθε μερα ή το ενα θα αναιρει το αλλο?

Εγώ θα το απέφευγα, χρησιμοποίησε κάνα μήνα το ένα (ή μέχρι να τελειώσει) και μετά το άλλο.


nothinggr είπε:
crossfire είπε:
ποσες μερες κανουν να ερθουν απο το iherb soralteno?
δεν ειμαι ο soralteno αλλα ερχονται σε 2 βδομαδες

Ναι, τόσο κάνουν, περίπου δύο εβδομάδες
 

Stripar

Established Member
@Soralteno

Μιας και το Fungural αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι όποιας αγωγής ή έστω της δικής μου (Big3) αλλά απο την άλλη δέν μπορεί να χρησιμοποιείται καθημερινά ποίο θεωρείς κατάλληλο ή κατάλληλα σαμπουάν για να χρησιμοποιούνται εναλλάξ με το Fungoral δουλέυοντας σωστά μαζί και χωρίς βέβαια το ένα να αναιρεί το άλλο...?

Ή έστω ποιο απο τα δύο προτείνεις:Aubrey ή Isvara (Rosemary Thyme Olive Oil) σε συνδυασμό με Fungoral , άν μπορείς να τεκμηρειώσεις και γιατί θα είμουν ευγνώμων

Thx
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Stripar είπε:
@Soralteno

Μιας και το Fungural αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι όποιας αγωγής ή έστω της δικής μου (Big3) αλλά απο την άλλη δέν μπορεί να χρησιμοποιείται καθημερινά ποίο θεωρείς κατάλληλο ή κατάλληλα σαμπουάν για να χρησιμοποιούνται εναλλάξ με το Fungoral δουλέυοντας σωστά μαζί και χωρίς βέβαια το ένα να αναιρεί το άλλο...?

Ή έστω ποιο απο τα δύο προτείνεις:Aubrey ή Isvara (Rosemary Thyme Olive Oil) σε συνδυασμό με Fungoral , άν μπορείς να τεκμηρειώσεις και γιατί θα είμουν ευγνώμων

Thx

Κοίταξε να δεις, το fungoral είναι "δυναμίτης", καθόλου "ευγενικό" στο δέρμα. Αν πρέπει να το χρησιμοποιείς προτείνω στο λούσιμο όταν το βάζεις στο χέρι να προσθέσεις μερικές σταγόνες jojoba oil ή ελαιόλαδο και να ανακατεύεις, επίσης μια φορά την εβδομάδα μάσκα ελαιόλαδου.
Τις υπόλοιπες φορές χρειάζεσαι κάτι που θα καταπραΰνει το δέρμα σου, οπότε το Isvara είναι καταλληλότερο.
Εναλλακτικά βρίσκεις ένα καλό σαμπουάν με tea tree oil και είσαι επίσης μια χαρά.
 
Μπλουζα