Reviews ποιοτικών βιολογικών σαμπουάν

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Guybrush23 είπε:
Να κάνω μια ερώτηση για το παιδί που έκανε τις δοκιμές ή όποιον άλλο μπορεί να γνωρίζει.
Επειδή ψάχνομαι για σαμπουάν και αυτό της Avalon μου φαίνεται ενδιαφέρον, να ρωτήσω, είναι καλό και για την ξηροδερμία;
Γιατί δυστυχώς τα περισσότερα σαμπουάν εξειδικεύονται κι εγώ έχω και ξηροδερμία και αδύναμα μαλλιά και θα ήθελα κάποιο που να κάνει για όλα.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για το iherb.com από το οποίο τα προμηθεύτηκε, το οποίο λίγο που είδα έχει πολύ καλές τιμές, πόσο χρεώνει μεταφορικά και αν πληρώνεις και τελωνείο.

Ευχαριστώ πολύ.

Αν έχεις ξηροδερμία άσε καλύτερα το Biotin B-Complex Therapy Thickening Shampoo της Avalon. Δες απο την ίδια εταιρία το Scalp Normalizing Shampoo, Tea Tree Mint Therapy (link).
Για το iherb ισχύουν αυτά που είπε ο φίλος προηγουμένως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Prosim

Member
Καλησπέρα, χρησιμοποιώ αυτό δω κάνα δίμηνο. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, δίνει όγκο, αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο. Υπάρχει κανείς άλλος που το 'χει δοκιμάσει;

http://www.lifepharmacy.gr/ell/product/%CE%9A%CE%9F%CE%A1%CE%A1%CE%95%CE%A3_%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%83%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%BD
 

barman

Member
Prosim είπε:
Καλησπέρα, χρησιμοποιώ αυτό δω κάνα δίμηνο. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, δίνει όγκο, αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο. Υπάρχει κανείς άλλος που το 'χει δοκιμάσει;

http://www.lifepharmacy.gr/ell/product/%CE%9A%CE%9F%CE%A1%CE%A1%CE%95%CE%A3_%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%83%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%BD
οπως το πες...τιποτα το ιδιαιτερο..εγω εχω συμβιβαστει με το propoline για τριχοπτωση (μπλε χρωμα)...ευκολη και καλυτερη λυση..
 

Silent

New Member
Το fungoral είναι για 2 φορές την βδομάδα..... μάξιμουμ.... επειδή λόγω γυμναστηρίου λούζομαι καθημερινά με ποιο προϊόν θα ήταν καλό να το συνδυάσω.......
Μέχρι τώρα έπαιρνα το σαμπουάν της Kerastase bain prevention.... δν είναι προφανώς βιολογικό....αλλά βγαίνω λίγο off-topic...γτ έχω ακόμα 2 μπουκάλια...!!
 

Άκης

Administrator
Soralteno είπε:
Εδώ και κάμποσο καιρό δοκιμάζω και εγώ το συγκεκριμένο της Avalon, το οποίο είναι πολύ καλό και με ωραίο άρωμα, όπως λες και εσύ.

somari είπε:
Βιολογικό σαπουνάκι, από τα κλασσικά μαγαζάκια βιολογικών. Τέλος η λιπαρότητα και η ακμή, τόσο στο κεφάλι όσο στο πρόσωπο. Δυστυχώς όμως ξαναέκανα πιτυρίδα, πως θα τα καταφέρω και να μη ρίχνω χημικό, και να μην έχω πιτυρίδα;
Πρόσφατα αγόρασα το Nubian Heritage African Black Soap Bar (~$3 από το iHerb). Τα σαπούνια αυτά πωλούνται σαν ζεστά κουλουράκια, ειδικά σε τέτοια τιμή και θα το βλέπετε συχνά οut of stock (ρίξτε και μια ματιά στα review του). Το χρησιμοποιώ και στο σώμα και στο κεφάλι, καθαρίζει σε βάθος, ειδικά στο μαλλί δεν παρατήρησα λιπαρότητα έπειτα από την χρήση του, κάτι που με τα κοινά (αλλά και "ειδικά" για λιπαρότητα ) σαμπουάν έβλεπα μετά από λίγες ώρες.
Πολύ καλό και σε τέτοια τιμή είναι must. Επίσης κάνει πολύ αφρό, που σημαίνει ότι θα κρατήσει καιρό η μια πλάκα σαπουνιού αλλά και βοηθά και στον καθαρισμό γενικά. Επίσης κάνει και ελαφρά απολέπιση.

Και εγώ ψάχνομαι για τέτοια προϊόντα και έχω αντικαταστήσει κάθε τι εμπορίου.
Βέβαια και αυτά θέλουν προσοχή αφού, όπως αναφέρει και ο Soralteno στο review του, έχουν και αυτά τις χημείες τους.
 

ktm620

New Member
Και εγώ περιμένω να μου έρθει το αναφερόμενο στο συγκριτικό σαμπουάν της Aubrey ( απ έξω φυσικά , δέν έχω λεφτά για να πλουτίσω τα ντόπια λαμόγια... ) Μόλις σχηματίσω γνώμη ( γιατί με έχει πιάσει και αρκετή ξηροδερμία τελευταία) θα την γράψω σε αυτό το θέμα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Admin είπε:
Πρόσφατα αγόρασα το Nubian Heritage African Black Soap Bar (~$3 από το iHerb). Τα σαπούνια αυτά πωλούνται σαν ζεστά κουλουράκια, ειδικά σε τέτοια τιμή και θα το βλέπετε συχνά οut of stock (ρίξτε και μια ματιά στα review του). Το χρησιμοποιώ και στο σώμα και στο κεφάλι, καθαρίζει σε βάθος, ειδικά στο μαλλί δεν παρατήρησα λιπαρότητα έπειτα από την χρήση του, κάτι που με τα κοινά (αλλά και "ειδικά" για λιπαρότητα ) σαμπουάν έβλεπα μετά από λίγες ώρες.
Πολύ καλό και σε τέτοια τιμή είναι must. Επίσης κάνει πολύ αφρό, που σημαίνει ότι θα κρατήσει καιρό η μια πλάκα σαπουνιού αλλά και βοηθά και στον καθαρισμό γενικά. Επίσης κάνει και ελαφρά απολέπιση.

Και εγώ ψάχνομαι για τέτοια προϊόντα και έχω αντικαταστήσει κάθε τι εμπορίου.
Βέβαια και αυτά θέλουν προσοχή αφού, όπως αναφέρει και ο Soralteno στο review του, έχουν και αυτά τις χημείες τους.

Συμπτωματικά αυτό το σαπούνι χρησιμοποιώ και εγώ αυτό το διάστημα, για το σώμα, και όντως είναι εξαιρετικό.
 

Bane

Member
προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομένων το iherb εφερε Nubian Heritage African Black Soap Bar

να κάνω μια μινι-αξιολογηση του Aubrey Organics Clarifying Shampoo Green Tea, Oily(εχω αρκετα λιπαρα μαλλια)

συστατικά:Aqua, decyl glucoside, alcohol denat. (38b, lavender*), aloe barbadensis leaf extract*, glycerin, hydrolyzed sweet almond protein, betaine, glucose, xanthan, citrus medica limonum (lemon) peel oil*, citric acid, camellia sinensis (green tea) leaf powder*, prunus amygdalus dulcis (sweet almond) oil, urtica dioica (nettle) leaf*, citrus grandis (grapefruit) extract, glucose oxidase, lactoperoxidase, tanacetum annuum (moroccan blue camomile) oil*, tocopheryl acetate, hamamelis virginiana (witch hazel) water, ascorbic acid, glycine soja (soybean) oil, daucus carota sativa (carrot) root extract, beta-carotene.
*Organic

Soralteno αν βλέπεις κατι υποπτο πές ;)


στο δια ταύτα αφηνει μια ευχάριστη αισθηση στο τριχωτο του κεφαλιού αλλα δυστυχώς δεν αφαίρει την λιπαροτητα στον βαθμό που θα ήθελα.Μου αρεσει η οψη που παιρνει το μαλλι μετα το λουσιμο,ειναι λαμπερό και φαινεται καθαρό σε αντιθεση με οσα πρασινα σαπουνια εχω χρησιμοποιησει που μου άφηναν μια θαμπάδα,α! ξεχασα να αναφερω και την πολυ ωραια μυρωδια του.


μαζι με το Aubrey αγορασα και το Alaffia Coffee and shea revitalizing shampoo το οποιο με ψιλοαπογοητευσε,μετα το λουσιμο αφηνει το μαλλι μου "βαρυ"
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Bane είπε:
προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομένων το iherb εφερε Nubian Heritage African Black Soap Bar

να κάνω μια μινι-αξιολογηση του Aubrey Organics Clarifying Shampoo Green Tea, Oily(εχω αρκετα λιπαρα μαλλια)

συστατικά:Aqua, decyl glucoside, alcohol denat. (38b, lavender*), aloe barbadensis leaf extract*, glycerin, hydrolyzed sweet almond protein, betaine, glucose, xanthan, citrus medica limonum (lemon) peel oil*, citric acid, camellia sinensis (green tea) leaf powder*, prunus amygdalus dulcis (sweet almond) oil, urtica dioica (nettle) leaf*, citrus grandis (grapefruit) extract, glucose oxidase, lactoperoxidase, tanacetum annuum (moroccan blue camomile) oil*, tocopheryl acetate, hamamelis virginiana (witch hazel) water, ascorbic acid, glycine soja (soybean) oil, daucus carota sativa (carrot) root extract, beta-carotene.
*Organic

Soralteno αν βλέπεις κατι υποπτο πές ;)


στο δια ταύτα αφηνει μια ευχάριστη αισθηση στο τριχωτο του κεφαλιού αλλα δυστυχώς δεν αφαίρει την λιπαροτητα στον βαθμό που θα ήθελα.Μου αρεσει η οψη που παιρνει το μαλλι μετα το λουσιμο,ειναι λαμπερό και φαινεται καθαρό σε αντιθεση με οσα πρασινα σαπουνια εχω χρησιμοποιησει που μου άφηναν μια θαμπάδα,α! ξεχασα να αναφερω και την πολυ ωραια μυρωδια του.


μαζι με το Aubrey αγορασα και το Alaffia Coffee and shea revitalizing shampoo το οποιο με ψιλοαπογοητευσε,μετα το λουσιμο αφηνει το μαλλι μου "βαρυ"

Της Aubrey το shampoo που αναφέρεις είναι μια χαρα απο συστατικα (αν εξαιρεσει κανεις το Alcohol), αλλα μου κανει εντυπωση που αν και clarifying δεν σου αφαιρεσε την λιπαροτητα. Το έχω στα υπ' όψιν για δοκιμη, μαζί με το Calaguala fern shampoo που εχω πληροφοριες οτι ειναι "secret weapon".

To Alaffia το θεωρώ εξαιρετικό ουδέτερο σαμπουάν και οι εντυπώσεις σου μου ενισχύουν την πεποίθηση οτι καθε δέρμα είναι διαφορετικό στο πως δέχεται τις ουσίες.

thanks for the info
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tommy h

Member
Το Aubrey προσωπικά δεν μου άρεσε το αγορασα διαβάζοντας στο forum για τα βιολογικά σαμπουαν λούστηκα 2-3 φορες και το παρατησα , μου εμφάνισε ξηροδερμία και το άρωμα του δεν το λες ωραίο ,μου θυμίζει αρκετα revivogen αλλα το revivogen ειναι κατα πολυ ανώτερο για μένα και πιο φιλικό προς το δέρμα του κεφαλιού, τώρα λούζομαι με το dercos της Vichy , μπορεί τα αλλα προϊόντα της Vichy για την τριχοπτωση να προσφέρουν ελάχιστα εώς και τίποτα αλλα το συγκεκριμένο σαμπουαν καθαρίζει αρκετα καλα το τριχωτο και ειναι ήπιο , πιστευω οτι το βιολογικό απο μόνο του δεν λέει τιποτα υπαρχουν βιολογικά σαμπουαν που μπορει να σου ερεθίσουν το κεφάλι και μη βιολογικά που μπορείς να λόυζεσε καθημερινά :angel:
 

akol

Member
άσχετο: δεν ξέρω για τα ποιοτικά βιολογικά σαμπουάν...ξέρω ομως για τον ποιοτικό βασιλικό πολτό(από παραγωγό).τα μαλλιά έχουν απίστευτη πυκνή όψη.εχουν δυναμώσει και σε ότι αφορά τις παρενεργειες της φίνας αντε γειά..
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Tommy h είπε:
Το Aubrey προσωπικά δεν μου άρεσε το αγορασα διαβάζοντας στο forum για τα βιολογικά σαμπουαν λούστηκα 2-3 φορες και το παρατησα , μου εμφάνισε ξηροδερμία και το άρωμα του δεν το λες ωραίο ,μου θυμίζει αρκετα revivogen αλλα το revivogen ειναι κατα πολυ ανώτερο για μένα και πιο φιλικό προς το δέρμα του κεφαλιού

καλά κάνεις και το λές, οτι δουλεύει στον ενα δεν σημαίνει οτι δουλεύει και στον άλλο.
 

weznem

Well-Known Member
δεν παιζουμε μπαλιτσα ομως..μειναμε στασιμοι..για πειτε κανακαινουργιο για ρυθμιση λιπαροτητας.. αυτο εδω τι λεει..
http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=101&A=483
Δράση - Ενεργά Συστατικά:
Συνδυασμός : Sulfopeptides, Plant extracts, Capryloyl Glutamate. τοπρωτο συστατικο εχει αναφερθει ξανα ως μη επιθυμητο why?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
δεν παιζουμε μπαλιτσα ομως..μειναμε στασιμοι..για πειτε κανακαινουργιο για ρυθμιση λιπαροτητας.. αυτο εδω τι λεει..
http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=101&A=483
Δράση - Ενεργά Συστατικά:
Συνδυασμός : Sulfopeptides, Plant extracts, Capryloyl Glutamate. τοπρωτο συστατικο εχει αναφερθει ξανα ως μη επιθυμητο why?

Κάνε ένα ξέβγαλμα με μηλόξιδο μετά το λούσιμο, πολύ αποτελεσματικό στην λιπαρότητα.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
Fenimore είπε:

Κάνε ένα ξέβγαλμα με μηλόξιδο μετά το λούσιμο, πολύ αποτελεσματικό στην λιπαρότητα.

ευχαριστω φενι..που το βρισκω το μηλοξυδο??εχεις υποψιν σου??

Το πουλάνε στα σούπερ μάρκετ, σαν το κανονικό ξύδι ειναι που το βάζουν και στο φαγητό.
 

anieros36

New Member
akol είπε:
άσχετο: δεν ξέρω για τα ποιοτικά βιολογικά σαμπουάν...ξέρω ομως για τον ποιοτικό βασιλικό πολτό(από παραγωγό).τα μαλλιά έχουν απίστευτη πυκνή όψη.εχουν δυναμώσει και σε ότι αφορά τις παρενεργειες της φίνας αντε γειά..

http://metavolismos.com/?p=860

δεν σε τρολάρω, απλά το διάβασα παλιά και μου έκανε εντύπωση. μακάρι να έχεις εσύ δίκιο.
 
Μπλουζα