Raphael2012, fue, ευαγγελάτος, 1058 grafts, 29/11/2014

traccas

Active Member
Το shock loss οφείλεται στον τραυματισμό των ήδη υπάρχοντων τριχοθυλακίων. Πιστεύω ότι αν τραυματιστούν ριζικά ούτε η φίνα μπορεί να τα σώσει ούτε τίποτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

raphael2012

Member
Ναι, κι αυτή γενικά είναι η τακτική της DHI στις συμπληρωματικές και ένα από τα πράγματα που εκτιμώ στην συγκεκριμένη κλινική. Σίγουρα δεν είναι φραγκοφονιάδες.

Συγκεκριμένα στην δική μου περίπτωση, είχε χαρίσει άλλα 500 grafts o κ. Γιώτης (ο ιδιοκτήτης) όταν είχε επισκεφθεί το χειρουργείο στην πρώτη επέμβαση (σύνολο 3,000 δηλαδή), τα οποία και τελικά ΕΥΤΥΧΩΣ δεν βάλαμε μετά από την πολύ καλή προτροπή του Ηλία (Ευαγγελάτου), αλλά τα κρατήσαμε για την επόμενη. Το είχα γράψει αυτό στο τότε νήμα. Προς τιμήν τους, αυτά τα θυμήθηκαν όταν συζητούσαμε για την επανάληψη :). Σημαντικό ρόλο επίσης έπαιξαν και τα κενά που άφησε η πρώτη μεταμόσχευση, στα οποία οι άνθρωποι υποσχέθηκαν πως θα βοηθήσουν να τα συμπληρώσουμε.

Αλλά ακόμα κι αυτοί οι παράγοντες να μην ήταν, νομίζω πως είναι πολιτική της κλινικής να κάνει πολύ καλύτερες τιμές από την δεύτερη μεταμόσχευση και μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

raphael2012

Member
η τιμη ειναι σουπερ οντως
@μηπως τελικα καποιοι που θεωρουν οτι η φινα εκτος το οτι κραταει μαλια βοηθαει και στο σοκλος
εχουν δικιο??νομιζω ο φιλος τροφεας το εχει υποστηριξει αυτο....
εαν μπορει να μας απαντησει...
Το shock loss μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες και στον τραυματισμό που αναφέρει ο φίλος traccas, αλλά και στην αδυναμία του οργανισμού να υποστηρίξει/τροφοδοτήσει όλα αυτά τα καινούρια μαλλάκια μαζί με τα υπάρχοντα. Όλα αυτά ακόμα θεωρίες είναι βέβαια.

Ναι, η φιναστερίδη μπορεί να βοηθήσει στο shock loss (όπως και η μινοξιδίλη άλλωστε). Αν κάποιος την πέρνει ήδη και δεν έχει side effects, ΟΚ. Εγώ δεν την αγγίζω πάντως και δεν θα την ξεκινούσα με τίποτα γι'αυτόν τον λόγο.
 

raphael2012

Member
Καλησπέρα φίλοι μου.

Είμαι στις δύο βδομάδες και ήρθε η ώρα για το πρώτο update. Η μία φωτογραφία είναι από πέρυσι την ίδια περίοδο, σκέφτηκα πως θα έχει ενδιαφέρον μια σύγκριση. Οι υπόλοιπες είναι σημερινές.

Το πρώτο που παρατηρεί κανείς και είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό, είναι το πόσο πιο γρήγορα μεγαλώνουν τα μαλλιά μου τώρα. Το κούρεμα ήταν ακριβώς το ίδιο και στις δύο μεταμοσχεύσεις. Υπάρχουν δύο πιθανές εξηγήσεις γι'αυτό:

1. Κάτι έχει αλλάξει στον οργανισμό μου ή
2. Οφείλεται στον μικρότερο αριθμό grafts που βάλαμε στην δεύτερη.

Δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει. Η εποχή είναι η ίδια. Πάντως, στην περσινή φωτογραφία φαίνεται πως οι προϋπάρχουσες τριχούλες δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου (μου είχε κάνει εντύπωση τότε) και θυμάμαι πως με είχε ανησυχήσει λίγο. Επίσης, ότι μεγάλωνε, μεγάλωνε αργά (ή εγώ είχα περισσότερο άγχος). Αντίθετα, τώρα έχουν μεγαλώσει όλες οι τρίχες, μεταμοσχευμένες και μη, πολύ-πολύ πιο γρήγορα.

Η κοκκινίλα φαίνεται να είναι στα ίδια επίπεδα με πέρυσι, αν και να σημειώσω εδώ πως υπάρχει μεγαλη διαφορά απο φωτογραφία σε φωτογραφία ως συνήθως και ανάλογα με τον φωτισμό (οι παρακάτω φωτογραφιες είναι τραβηγμένες σε ακριβώς ίδιες συνθήκες με την περσινή, εκτός από την τελευταία που είναι σε εξωτερικό χώρο).

Δυστυχώς υπάρχει πάλι έντονη ξηροδερμία μετά την επέμβαση με κνησμό (φαγούρα), σε δότρια και λήπτρια, όπως και πέρυσι. Αυτό με είχε ταλαιπωρήσει αρκετά θυμάμαι, γιατί δεν κάνει να λουστείς με αντιπυριτιδικό και το σαμπουάν της DHI δεν βοηθάει.

Πρήξιμο αυτή την φορά δεν είχα σχεδόν καθόλου.

Η δότρια έχει σχεδόν επουλωθεί, έχει μια ευαισθησία ακόμα στο άγγιγμα (πχ. στο μαξιλάρι, αν την ξύσω πονάει λίγο).

Τα "κακαδάκια" έχουν φυσικά φύγει (από την 7η-8η μέρα νομίζω).

Τριχούλες δεν έχω δει να φεύγουν ακόμα. Αν τα πράγματα εξελιχθούν όπως πέρυσι, το περιμένω στην 3η βδομάδα.

Μέχρι στιγμής, όλα καλά.
 

Συνημμένα

  • IMG_2196.JPG
    IMG_2196.JPG
    198 KB · Προβολές: 971
  • IMG_6587.JPG
    IMG_6587.JPG
    184.6 KB · Προβολές: 894
  • IMG_6588.JPG
    IMG_6588.JPG
    178.2 KB · Προβολές: 1,130
  • IMG_6589.JPG
    IMG_6589.JPG
    169.3 KB · Προβολές: 898
  • IMG_6594.JPG
    IMG_6594.JPG
    165.3 KB · Προβολές: 943
Τελευταία επεξεργασία:

Reve

Active Member
Φίλε καλή επιτυχία. Πήγα και εγώ με τον αδερφό μου χθες στην DHI Θεσσαλονίκης για ενημέρωση του περισσότερο. Θα φτιάξω νήμα τις επόμενες μέρες που θα έχω άδεια και απ την δουλειά. Με φώτος κλπ. Πόσο σου κόστισε η πρώτη μεταμόσχευση αν επιτρέπεται γιατί το στο πρώτο νήμα σου δεν είδα κάπου τιμή, μάλλον από δικό μου λάθος. (είναι αρκετά αναλυτικό πόστ προς τιμήν σου)
 

raphael2012

Member
Φίλε καλή επιτυχία. Πήγα και εγώ με τον αδερφό μου χθες στην DHI Θεσσαλονίκης για ενημέρωση του περισσότερο. Θα φτιάξω νήμα τις επόμενες μέρες που θα έχω άδεια και απ την δουλειά. Με φώτος κλπ. Πόσο σου κόστισε η πρώτη μεταμόσχευση αν επιτρέπεται γιατί το στο πρώτο νήμα σου δεν είδα κάπου τιμή, μάλλον από δικό μου λάθος. (είναι αρκετά αναλυτικό πόστ προς τιμήν σου)
Σ'ευχαριστώ Reve. Καλή επιτυχία και στην δικιά σας μεταμόσχευση. Η πρώτη κόστισε κοντά στα 4400 ευρώ συνολικά, μαζί με όλα τα PRP που κάναμε, σαμπουάν και διάφορα παρελκόμενα.
 

traccas

Active Member
Ωραίος! Φίλε μου εσύ θα γίνεις και πολύ μαλλιάς έτσι όπως πάει το πράγμα. Καλή συνέχεια. Όσο για το ότι μάκρυναν πιο γρήγορα πιστεύω είναι τυχαίο γεγονός.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

raphael2012

Member
Ωραίος! Φίλε μου εσύ θα γίνεις και πολύ μαλλιάς έτσι όπως πάει το πράγμα. Καλή συνέχεια. Όσο για το ότι μάκρυναν πιο γρήγορα πιστεύω είναι τυχαίο γεγονός.
Σ'ευχαριστώ tracca. Μαλλιάς δε νομίζω να γίνω, αλλά παλεύεται η κατάσταση. Μέσα στην ατυχία μου (που την μοιραζόμαστε όλοι πάνω-κάτω), εγώ ήμουν σχετικά τυχερός γιατί ποτέ δεν είχα επιθετική τριχόπτωση. Στο κάτω-κάτω, αν δεν πάνε όλα καλά, ακόμα και το ξυρισμένο (μ'ένα τατού) μια χαρά είναι.
 

tropheus

Well-Known Member
Σ'ευχαριστώ Πέτρο. Ναι, αυτό είναι και μια παρηγοριά αν στο μέλλον πάνε προς τα εκεί τα πράγματα (τατού και ξύρισμα με την κοντή σκάλα).

Σίγουρα θα έχεις μαλλάκια...
Πάντως το tattoo ακόμα και με πολλά μαλλάκια, έστω και σε μεγάλο μήκος, είναι ένα πολύ καλό εργαλείο το οποίο raphael2012 δεν είναι κακή ιδέα να το βάλεις μέσα στα πλάνα σου.
Δυστυχώς και πάλι πρέπει να ξενιτευτούμε για να το κάνουμε.
Η D*I έχει κάνει μια πρώτη προσπάθεια για να το φέρει στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς από ότι μαθαίνω δεν έχει φτάσει ακόμα σε ένα καλό επίπεδο.
 

raphael2012

Member
Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει ξύρισμα θα έχεις μαλλιά....
Σίγουρα θα έχεις μαλλάκια...
Πάντως το tattoo ακόμα και με πολλά μαλλάκια, έστω και σε μεγάλο μήκος, είναι ένα πολύ καλό εργαλείο το οποίο raphael2012 δεν είναι κακή ιδέα να το βάλεις μέσα στα πλάνα σου.
Δυστυχώς και πάλι πρέπει να ξενιτευτούμε για να το κάνουμε.
Η D*I έχει κάνει μια πρώτη προσπάθεια για να το φέρει στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς από ότι μαθαίνω δεν έχει φτάσει ακόμα σε ένα καλό επίπεδο.
Ευχαριστώ παιδιά.

Φίλε tropheus, έχεις δίκιο για το tattoo και το έχω μέσα στα πλάνα, ξεκινώντας από την κορυφή ίσως που υπάρχει μια αραίωση και δεν την έχουμε αγγίξει καθόλου και βλέποντας σε δεύτερο χρόνο φυσικά και για μπροστά, που είναι πολύ σημαντικό.

Αν γίνει σωστά, σε γλιτώνει από το toppik μια για πάντα! Για μένα είναι το finishing touch. Δεν το έχω κάνει ακόμα για δύο λόγους:

1. Δεν θέλω να επηρεάσει πιθανές μελλοντικές μεταμοσχεύσεις σε προϋπάρχοντα μαλλάκια. Μιλάω για την διακριτική ικανότητα του γιατρού να ξεχωρίσει τους υπάρχοντες θύλακες (που ελπίζω να συνεχίσω να έχω) και να τοποθετήσει ανάμεσα καινούριους με ασφάλεια. Όταν ρώτησα μου είπαν πως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, αλλά εγώ είμαι επιφυλακτικός.

2. Κι εγώ δυστυχώς δεν ενθουσιάστηκα από ένα δείγμα που είδα από κοντά πριν από λίγους μήνες. Ακόμα θέλει βελτίωση.
 

gkast

Active Member
Ευχαριστώ παιδιά.

Φίλε tropheus, έχεις δίκιο για το tattoo και το έχω μέσα στα πλάνα, ξεκινώντας από την κορυφή ίσως που υπάρχει μια αραίωση και δεν την έχουμε αγγίξει καθόλου και βλέποντας σε δεύτερο χρόνο φυσικά και για μπροστά, που είναι πολύ σημαντικό.

Αν γίνει σωστά, σε γλιτώνει από το toppik μια για πάντα! Για μένα είναι το finishing touch. Δεν το έχω κάνει ακόμα για δύο λόγους:

1. Δεν θέλω να επηρεάσει πιθανές μελλοντικές μεταμοσχεύσεις σε προϋπάρχοντα μαλλάκια. Μιλάω για την διακριτική ικανότητα του γιατρού να ξεχωρίσει τους υπάρχοντες θύλακες (που ελπίζω να συνεχίσω να έχω) και να τοποθετήσει ανάμεσα καινούριους με ασφάλεια. Όταν ρώτησα μου είπαν πως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, αλλά εγώ είμαι επιφυλακτικός.

2. Κι εγώ δυστυχώς δεν ενθουσιάστηκα από ένα δείγμα που είδα από κοντά πριν από λίγους μήνες. Ακόμα θέλει βελτίωση.
Ταττου στο κεφαλι δεν το χρειάζεσαι θεωρώ με την πύκνωση που έκανες θα πρέπει να έχεις ένα ωράιο αποτέλεσμα...
πάντως χίλιες φορές να βάλεις τοπικκ παρα να βάζεις μόνιμο χρώμα στο κεφάλι σου....
 

Stripar

Established Member
Για το tattoo καλό θα ήταν να γράφαμε κάποια στιγμή σε ένα ξεχωριστό νήμα να είναι όλα μαζεμένα...είναι τόσες οι πληροφορίες...και σίγουρα θα απασχολήσει πολλούς!.


Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά , είναι μιά εξαιρετική λύση!.

Πρόσφατα όμως ένας μεγαλογιατρός με προσγείωσε απότομα λέγοντάς μου ότι εγκυμονεi μικρο-κινδύνους σε υπάρχοντα μαλλάκια (Shock loss)...

Σε NW4-5-6 ανοικτά!

Προσπαθώ έκτοτε να διασταυρώσω την πληροφορία αλλά δέν υπάρχουν πολλές μαρτυρίες.


Αν το καλοσκεφτεί κανείς , βελόνα είναι και αυτή , βέβαια μπαίνει σε διαφορετικό βάθος , πιθανολογώ κάτι αντίστοιχο σάν ένα roller 0,5mm...

:confused:
 
Μπλουζα