Raphael2012, fue, ευαγγελάτος, 1058 grafts, 29/11/2014

raphael2012

Member
Καλησπέρα φίλοι μου.

Σε συνέχεια της πρώτης προσπάθειας για καλύτερα μαλλάκια, το Σάββατο στις 29/11 έκανα και μια δεύτερη μεταμόσχευση στην DHI. Το νήμα της πρώτης μεταμόσχευσης παρεπιπτόντως βρίσκεται εδώ, αν κάποιος θέλει να το διαβάσει και να δει τα αποτελέσματα του δωδεκαμήνου:

http://www.hairlossgr.com/threads/Μεταμόσχευση-2435-grafts-fue-14-15-10-2013-στην-d-i.8744/

Αποφασίσαμε να βάλουμε γύρω στα 1000 τριχοθυλάκια, μιας και αυτή τη φορά τοποθετούμε αποκλειστικά ανάμεσα σε προϋπάρχοντα μαλλιά και θέλαμε όσο το δυνατόν να αποφύγουμε ενδεχόμενο shock loss. Μετά από συζητήσεις στο forum, αλλά και την εμπειρία της προηγούμενης φοράς, έχω καταλήξει πως η αποφυγή του shock loss είναι τελικά ο παράγοντας που θέλει την μεγαλύτερη προσοχή, ειδικά σε περιπτώσεις που γίνεται πύκνωση, όπως η δική μου.

Την επέμβαση έκανε και πάλι ο κ. Ευαγγελάτος, μιας και νομίζω πως έκανε πολύ καλή δουλειά την πρώτη φορά. Βοηθός η Έφη. Η διαδικασία στην DHI συνοπτικά για όποιον διαβάζει σχετικό νήμα πρώτη φορά είναι η εξής: δύο άτομα είναι στο χειρουργείο, ο γιατρός και ο βοηθός. Την εξαγωγή και την εισαγωγή την κάνει ο γιατρός με τον implanter, σε δύο φάσεις, ενώ ο βοηθός είναι υπεύθυνος για όλα τα υπόλοιπα: ετοιμάζει τις ενέσεις που χρειάζονται, φροντίζει και διατηρεί τα μοσχεύματα, αλλάζει τις παγοκυψέλες, τα ταξινομεί και στην δεύτερη φάση (τοποθέτηση) γεμίζει τους implanters με τη σειρά που τα ζητάει ο γιατρός.

Όπως και την πρώτη φορά, όλα πήγαν πολύ καλά. Η διαδικασία δεν ήταν κουραστική. Κράτησε περίπου 6-7 ώρες και βάλαμε 1058 grafts, που έδωσαν 2313 τρίχες (λόγος ~2.2, περιέργως πολύ καλύτερος από της προηγούμενης μεταμόσχευσης). Πυκνώσαμε την ίδια περιοχή που είχαμε κάνει και πέρυσι, δηλαδή τις ζώνες Α και Β. Ο στόχος ήταν να εξαλειφθούν τα όποια κενά υπήρχαν κυρίως στο κέντρο, αλλά και να ενισχύσουμε την hairline. Τελικά με τα 1058 grafts γέμισε όλη η περιοχή και έχει δώσει μια πολύ καλή πυκνότητα, τουλάχιστον όπως φαίνονται μέχρι στιγμής τα πράγματα.

Μετεγχειρητικά δεν είχα σημαντικό οίδημα (πρήξιμο), σε αντίθεση με την προηγούμενη μεταμόσχευση. Ίσως επειδή αυτή τη φορά βάλαμε λιγότερα απ'τα μισά grafts. Στις οκτώ μέρες, το δέρμα έχει καθαρίσει σε μεγάλο βαθμό από κακαδάκια (όχι τελείως), τα οποία επίσης ήταν λιγότερο εμφανή από την πρώτη φορά (ανεξαρτήτως αριθμού). Για την ερυθρίαση (κοκκινίλα) επιφυλλάσομαι. Δεν φαίνεται να είναι τόσο έντονη όσο πέρυσι, αλλά δεν φαίνεται και να υποχωρεί και πιο γρήγορα. Θα δούμε. Αυτό μάλλον είναι χαρακτηριστικό του δέρματός μου, μιας και την πρώτη φορά την είχα για δύο μήνες τουλάχιστον.

Όπως γράφω και πριν, ο αντίπαλος τώρα είναι το shock loss. Η τοποθέτηση φαίνεται πάρα πολύ καλή κι ελπίζω πως αν φυτρώσουν όλα και δεν πέσει κάτι από τα δικά μου μαλλιά, το αποτέλεσμα θα είναι επίσης καλό.

Λίγο πριν την μεταμόσχευση κούρεψα τα μαλλιά μου όσο πιο κοντά γινόταν με το ψαλίδι, έτσι ώστε να φανούν τα κενά στις αρχικές φωτογραφίες και να έχουμε μια πολύ καλύτερη δυνατότητα να κάνουμε ανεμπόδιστα την σύγκριση όταν με το καλό βγουν οι καινούριες τριχούλες. Αυτό το συνιστώ σε όλα τα πιαιδιά με αρκετό προϋπάρχον μαλλί που πάνε για μεταμόσχευση.

Ανέβασα τις φωτογραφίες της DHI λοιπόν αρχικά καθώς και κάποιες σημερινές (στις οκτώ ημέρες) δικές μου. Θα ενημερώνω το νήμα τακτικά, όπως κι όταν υπάρχει κάποια μεταβολή!
 

Συνημμένα

  • ΠΡΙΝ DHI 2  (13).JPG
    ΠΡΙΝ DHI 2 (13).JPG
    251.8 KB · Προβολές: 1,670
  • ΠΡΙΝ DHI 2  (14).JPG
    ΠΡΙΝ DHI 2 (14).JPG
    203.7 KB · Προβολές: 1,517
  • ΠΡΙΝ DHI 2  (15).JPG
    ΠΡΙΝ DHI 2 (15).JPG
    237.3 KB · Προβολές: 1,381
  • ΠΡΙΝ DHI 2  (16).JPG
    ΠΡΙΝ DHI 2 (16).JPG
    216.8 KB · Προβολές: 1,384
  • ΠΡΙΝ DHI 2  (17).JPG
    ΠΡΙΝ DHI 2 (17).JPG
    263.6 KB · Προβολές: 1,502
  • IMG_6360.jpg
    IMG_6360.jpg
    393.4 KB · Προβολές: 1,476
  • IMG_6364.jpg
    IMG_6364.jpg
    362.6 KB · Προβολές: 1,523
  • ΜΕΤΑ DHI 2  (1).JPG
    ΜΕΤΑ DHI 2 (1).JPG
    245.2 KB · Προβολές: 1,655

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Πολύ καλό το ότι κινήθηκες συντηρητικά χωρίς να επιχειρήσεις κατέβασμα της hairline.
Βλέπεις πόσο σημαντικό είναι να μην πηγαίνουμε σε μεγάλες συνεδρίες. Όλα αυτή τη φορά ήταν πιο εύκολα και η αποκατάσταση γρηγορότερη.
Σίγουρα η πιθανότητα για shock loss ελαχιστοποιήθηκε.

Καλά αποτελέσματα raphael :)
 

sven

Active Member
Kαλή φυτρώση . Όντως σου πάει στο σχεδόν ξυρισμένο, το καλο σε αυτό το look είναι ότι η οποια αραίωση υπάρχει δεν φαίνεται τόσο όσο όταν είναι πιο μακριά.
 

traccas

Active Member
Καλή επιτυχία σου εύχομαι φίλε και στη δεύτερη και είμαι σίγουρος ότι θα την έχεις, όπως και στην προηγούμενη. Η στρατηγική σου μου αρέσει αρκετά. Κάτι παρόμοιο θα κάνω κι εγώ (έχω βέβαια μεγαλύτερο πρόβλημα οπότε θα ' κοπιάσω ' περισσότερο). Καλή υπομονή!
 
Τελευταία επεξεργασία:

raphael2012

Member
Πολύ καλό το ότι κινήθηκες συντηρητικά χωρίς να επιχειρήσεις κατέβασμα της hairline.
Βλέπεις πόσο σημαντικό είναι να μην πηγαίνουμε σε μεγάλες συνεδρίες. Όλα αυτή τη φορά ήταν πιο εύκολα και η αποκατάσταση γρηγορότερη.
Σίγουρα η πιθανότητα για shock loss ελαχιστοποιήθηκε.

Καλά αποτελέσματα raphael :)

Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλε tropheus. Ναι, το θέμα με απασχόλησε αρκετά μετά την πρώτη μου εμπειρία και τις συζητήσεις μας στο forum. Νομίζω πως τα 1000 grafts είναι ο καλύτερος συμβιβασμός. Εγώ σίγουρα δεν θα ξαναέβαζα ποτέ παραπάνω με δεδομένο πως προϋπάρχουν μαλλάκια στην περιοχή της τοποθέτησης (σίγουρα όχι 2,500 που έβαλα την πρώτη φορά).

Όσο για το πιο εύκολο της υπόθεσης, βοηθάει και το γεγονός πως είναι η δεύτερη φορά και σε κάποια πράγματα είμαι πολύ λιγότερο αγχωμένος (όπως το λούσιμο). Επίσης, ξέρω πάνω-κάτω τι να περιμένω τους επόμενους μήνες, κάτι που επίσης βοηθάει.
 

raphael2012

Member
Kαλή φυτρώση . Όντως σου πάει στο σχεδόν ξυρισμένο, το καλο σε αυτό το look είναι ότι η οποια αραίωση υπάρχει δεν φαίνεται τόσο όσο όταν είναι πιο μακριά.
Σ'ευχαριστώ sven! Πρώτη φορά ξυρισμένα τα είδα πέρυσι στην DHI και μου έφυγε ένα άγχος. Τα περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα. Αν μη τι άλλο, στην τελική υπάρχει κι αυτή η λύση :).
 

raphael2012

Member
Καλή επιτυχία σου εύχομαι φίλε και στη δεύτερη και είμαι σίγουρος ότι θα την έχεις, όπως και στην προηγούμενη. Η στρατηγική σου μου αρέσει αρκετά. Κάτι παρόμοιο θα κάνω κι εγώ (έχω βέβαια μεγαλύτερο πρόβλημα οπότε θα ' κοπιάσω ' περισσότερο). Καλή υπομονή!
Σ'ευχαριστώ φίλε traccas. Ο 'κόπος' δεν είναι τίποτα, το ταξίδι έχει την δική του χαρά. Από την πρώτη φορά κιόλας νομίζω πως θα δεις μεγάλη διαφορά κι εσύ και θα χαρείς πολύ, οπότε κι οι υπόλοιπες (αν το χρειαστείς και το επιλέξεις) θ'ακολουθήσουν πολύ πιο εύκολα. Η πρώτη ήταν η δύσκολη.

Όσο για την στρατηγική, νομίζω πως είναι μονόδρομος αν έχεις ήδη υπάρχοντα μαλλιά στο σημείο τοποθέτησης. Μπορεί τα μεγάλα νούμερα ν'ακούγονται καλύτερα, αλλά σε βάθος χρόνου (κι ο χρόνος περνάει για όλους μας), οι μετριοπαθείς κινήσεις θα δώσουν συγκριτικά καλύτερο αποτέλεσμα και πιο πλούσια δότρια!

Για μένα το shock loss είναι κάτι σαν τις παρενέργειες τις φιναστερίδης: θεωρητικά σπάνιο, αλλά στην πράξη όλο κι επιβεβαιώνεται πως μπορείς να το περιμένεις σε περιπτώσεις πύκνωσης. Έχει συζητηθεί και αναλυθεί πολύ αυτό στο forum άλλωστε.
 

gkast

Active Member
Μπάβο raphael για τη συγκροτημένη σκέψη σου νομίζω πως με την συντηρητική προσέγκιση που έκανες στα μοσχεύματα σου ήταν σοφή επιλογή...και για το μέλλον
Καλά αποτελέσματα φίλε μου
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε ειμαστε παρομοιες περιπτωσεις.και εμενα ο Ευαγγελατος κ τις 2 φορες κ η Εφη ηταν βοηθος την 1η φορα την 2η δεν θυμαμαι.Πολυ σοφη επιλογη φιλε.Ο Γιατρος ο συγκεκριμενος ειναι πολυ μαγκας κατ εμε κ την ξερει την δουλεια του.Θεωρω οτι θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα κ με μια θεραπεια δεν θα εχεις θεμα για αρκετα μεγαλο διαστημα.Ευχομαι τα καλυτερα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλη Επιτυχια man.Eλπιζω η κλινικη να ανεβαινει επιπεδο και να κανει καλες δουλειες πλέον.
Ας βαλουν ολοι τα δυνατα τους εκει,στο χερι τους ειναι.
 

raphael2012

Member
Μπάβο raphael για τη συγκροτημένη σκέψη σου νομίζω πως με την συντηρητική προσέγκιση που έκανες στα μοσχεύματα σου ήταν σοφή επιλογή...και για το μέλλον
Καλά αποτελέσματα φίλε μου
Σ'ευχαριστώ gkast. Κι εγώ έτσι πιστεύω, όχι μόνο για το μέλλον (που σίγουρα θα υπάρξει κι άλλη ανάγκη) αλλά και την τωρινή φύτρωση. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, η ανάρρωση φαίνεται γρηγορότερη από την προηγούμενη φορά. Το παρακολουθώ καθημερινά με φωτογραφίες (όπως και πέρυσι), και είμαι πολύ περίεργος να συγκρίνω τις δύο πορείες τώρα που ξέρω πάνω-κάτω τι έρχεται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

raphael2012

Member
Φιλε ειμαστε παρομοιες περιπτωσεις.και εμενα ο Ευαγγελατος κ τις 2 φορες κ η Εφη ηταν βοηθος την 1η φορα την 2η δεν θυμαμαι.Πολυ σοφη επιλογη φιλε.Ο Γιατρος ο συγκεκριμενος ειναι πολυ μαγκας κατ εμε κ την ξερει την δουλεια του.Θεωρω οτι θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα κ με μια θεραπεια δεν θα εχεις θεμα για αρκετα μεγαλο διαστημα.Ευχομαι τα καλυτερα.
Σ'ευχαριστώ φίλε Μικέ. Κι εγώ σου εύχομαι ότι καλύτερο, αν κι εσύ ήδη έχεις πάει πολύ καλά. Για τον Ηλία συμφωνούμε απόλυτα. Είναι αστέρι και πολύ καλός και ευσυνείδητος πέρα απ'τα υπόλοιπα. Για την θεραπεία τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, γιατί δεν θέλω να βάλω μινοξιδίλη (για φίνα δεν το συζητάω), οπότε από εκεί και πέρα το χάος όπως ξέρεις...
 

raphael2012

Member
Καλη Επιτυχια man.Eλπιζω η κλινικη να ανεβαινει επιπεδο και να κανει καλες δουλειες πλέον.
Ας βαλουν ολοι τα δυνατα τους εκει,στο χερι τους ειναι.
Thanks John_John1. Τουλάχιστον τις δύο φορές που έκανα εγώ, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την όλη διαδικασία και την ποιότητα γενικά της επέμβασης.
 

poseidonas77

Well-Known Member
καλη επιτυχια ραφαελ σου ευχομαι ...να τουμπανιασεις μπροστα να γινεις βουρτσα...
να ξερεις οτι και εγω για πυκνωση ενδιαφερομαι και φοβαμαι απιστευτα το σοκλος...
αν θα τα καταφερεις εσυ(που θα τα καταφερεις) θα χαρω διπλα ....
και πραγματικα ευχομαι επιτελους να ανεβασει τον πηχη η συγκεκριμενη κλινικη...
και τα πολυ καλα αποτελεσματα της να ειναι κανονας (οπως της κυπρου) και οχι εξαιρεση...
 

raphael2012

Member
καλη επιτυχια ραφαελ σου ευχομαι ...να τουμπανιασεις μπροστα να γινεις βουρτσα...
να ξερεις οτι και εγω για πυκνωση ενδιαφερομαι και φοβαμαι απιστευτα το σοκλος...
αν θα τα καταφερεις εσυ(που θα τα καταφερεις) θα χαρω διπλα ....
και πραγματικα ευχομαι επιτελους να ανεβασει τον πηχη η συγκεκριμενη κλινικη...
και τα πολυ καλα αποτελεσματα της να ειναι κανονας (οπως της κυπρου) και οχι εξαιρεση...
Σ'ευχαριστώ φίλε μου.

Εγώ δεν το είχα πολυακούσει/πολυδιαβάσει πέρυσι το shock loss, το θεωρούσα κάτι σχετικά σπάνιο. Στους 3.5 μήνες όμως (νομίζω πως το έχω γράψει και στο νήμα της πρώτης μεταμόσχευσης) ήταν που είδα μια μέρα το νιπτήρα ξαφνικά να γεμίζει από τουλάχιστον 200 τριχάκια τρίβοντας το κεφάλι μου, το 99% πολύ κοντά (χωρίς να βγαίνει απαραίτητα συμπέρασμα από αυτό, απλά το παρατήρησα). Ποτέ δεν είχα εγώ τέτοια τριχόπτωση ή κάτι ανάλογο στο παρελθόν (μέχρι 10 τρίχες το πολύ κι όλες κανονικές).

Η φοβερή σύμπτωση ήταν πως λίγες μέρες πριν από αυτό το συμβάν ρωτούσα αν θα μπορούσα να κάνω αξονική κάτω κοιλίας (υπάρχει αυτή η ερώτηση στο ιστορικό μου). Τελικά ευτυχώς δεν την έκανα (δεν χρειάστηκε). Ευτυχώς, γιατί αν την είχα κάνει, θα πίστευα πως ήταν από αυτό και θα αισθανόμουν ακόμα πιο χάλια.

Δεν ξέρω αν τελικά ξαναβγήκαν αυτά τα μαλλάκια, από τα αποτελέσματα όμως και την τελική πολύ υψηλή φύτρωση (μπορεί και 100%) στους κρόταφους που ήταν άδειοι, κρίναμε πως μάλλον ήταν δικές μου αδύναμες τρίχες που δεν άντεξαν (shock loss). Κανείς δεν ξέρει με σιγουριά πάντως.

Νομίζω πως σε περιπτώσεις πύκνωσης, τα 1000 grafts είναι καλός συμβιβασμός. Σου εύχομαι καλή τύχη ότι κι αν επιλέξεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:

traccas

Active Member
Οντως πολύ καλή τιμή και φαίνεται ότι δεν έγινε έκπτωση στη δουλειά!
Εύχομαι τα καλύτερα!
 

poseidonas77

Well-Known Member
η τιμη ειναι σουπερ οντως
@μηπως τελικα καποιοι που θεωρουν οτι η φινα εκτος το οτι κραταει μαλια βοηθαει και στο σοκλος
εχουν δικιο??νομιζω ο φιλος τροφεας το εχει υποστηριξει αυτο....
εαν μπορει να μας απαντησει...
 
Μπλουζα