Qeorqe, FUE, 2329g, 17/12/2020

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Το καμπυλωτό πάντα υποδηλώνει μμ αλλά πρέπει να υπάρχει ασυμμετρία στη χερλάιν για να δείχνει φυσική.
Εδώ ο γιατρός τα κατάφερε πολύ καλά.
 

makis25

Well-Known Member
με το ματι 30graft/cm2 70-80cm2 επιφανεια . Τι λετε

edit: επισης πρωτη φορα νομιζω εχουμε επισημες φωτο της κλινικης . Ο πρωτος που τις ζητησε ειναι το παιδι ε
 

vlafo

Well-Known Member
Σίγουρα μιλάμε για 80 τετραγωνικά μην πω και παραπάνω.
Την πυκνότητα εκεί τη βλέπω αλλά με το όλο πλάνο που έκανε το παιδί εγώ δεν θα ακολούθούσα αυτό.
Αφού δεν μπορούσε να μπει για δεύτερη μέρα,μίκρυνε την καλυπτόμενη επιφάνεια προς κάλυψη,αύξησε την πυκνότητα και θα καλύπτεις μέχρι πίσω τη β ζώνη.
Και αργότερα στην δεύτερη έκλεινε κενά.
Θα έχει πολύ καλό αποτέλεσμα με τέτοιο λόγο βέβαια 6000 τρίχες έβαλε.
 

tol

Well-Known Member
Επίσης ρώτησα αν θα χρειαστεί να παρω μινοξιδιλη και φιναστεριδη και μ ειπε τα μαλλια που εχω είναι υγιή και δεν χρειάζεται.
Φιλε μου, μια παρατηρηση...προσωπικα εχω επαινεσει τον κ. Τυρκαλα για την εντιμη οικονομικη πολιτικη που ακολουθει και τον μεγαλο αριθμο grafts που τοποθετει ανα συνεδρια.

Ομως εδω εχω να του προσαψω ενα σοβαρο λαθος...μια εσφαλμενη νοοτροπια που εχει. Το εχουν γραψει και άλλα μελη που εκαναν μεταμοσχευση σε αυτον...σε ολους τους πελατες λεει οτι δεν υπαρχει αναγκη ληψης φιναστεριδης.

ΤΡΑΓΙΚΟ, ΟΛΕΘΡΙΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΥ.

Ειναι δυνατον να μην μπορει να διακρινει το αυτονοητο; Να μην μπορει να προβλεψει μια σχεδον βεβαιη μελλοντικη εξελιξη της τριχοπτωσης;

Φιλε μου, εισαι μικρος ηλικιακα...δυστυχως με μαθηματικη ακριβεια οδευεις για μεγαλο norwood.

Αυτα που σου ειπε ο γιατρος ειναι λογια του αερα...ειναι μαλλον εκτος πραγματικοτητας.

Οφειλε να σε προειδοποιησει για τη μελλοντικη δυσαρεστη εξελιξη...οφειλε να σου επισημανει οτι χωρις θεραπεια η κατασταση θα χειροτερευσει.

Αυτο ηταν το χρεος του ως ειδικου.

Απο κει και περα θα ηταν δικη σου η επιλογη και η ευθυνη. Αυτη θα ηταν η σωστη σταση που επρεπε να ακολουθησει.

Χωρις θεραπεια, φιλε μου, τα πραγματα δε θα ειναι τοσο ροδινα, οσο τα φανταζεσαι. Σκεψου αυτα που σου εγραψα. Καλη συνεχεια και καλη φυτρωση!
 

manly_Man

Well-Known Member
γυρω στα 80 cm^2 πρεπει να ειναι ισως κ λιγο παραπανω... 2329/ 80 = 29 grafts /cm^2,

ομως λογω του υψηλου λογου 2,84 αντι για 2,0 που θα ηταν αν εβαζε φουλ μονοτριχα στις μπροστινη ζωνη,

ειναι σαν να εβαλε 29 x 2.84/2.00 = 41 grafts / cm^2
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε μου, μια παρατηρηση...προσωπικα εχω επαινεσει τον κ. Τυρκαλα για την εντιμη οικονομικη πολιτικη που ακολουθει και τον μεγαλο αριθμο grafts που τοποθετει ανα συνεδρια.

Ομως εδω εχω να του προσαψω ενα σοβαρο λαθος...μια εσφαλμενη νοοτροπια που εχει. Το εχουν γραψει και άλλα μελη που εκαναν μεταμοσχευση σε αυτον...σε ολους τους πελατες λεει οτι δεν υπαρχει αναγκη ληψης φιναστεριδης.

ΤΡΑΓΙΚΟ, ΟΛΕΘΡΙΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΥ.

Ειναι δυνατον να μην μπορει να διακρινει το αυτονοητο; Να μην μπορει να προβλεψει μια σχεδον βεβαιη μελλοντικη εξελιξη της τριχοπτωσης;

Φιλε μου, εισαι μικρος ηλικιακα...δυστυχως με μαθηματικη ακριβεια οδευεις για μεγαλο norwood.

Αυτα που σου ειπε ο γιατρος ειναι λογια του αερα...ειναι μαλλον εκτος πραγματικοτητας.

Οφειλε να σε προειδοποιησει για τη μελλοντικη δυσαρεστη εξελιξη...οφειλε να σου επισημανει οτι χωρις θεραπεια η κατασταση θα χειροτερευσει.

Αυτο ηταν το χρεος του ως ειδικου.

Απο κει και περα θα ηταν δικη σου η επιλογη και η ευθυνη. Αυτη θα ηταν η σωστη σταση που επρεπε να ακολουθησει.

Χωρις θεραπεια, φιλε μου, τα πραγματα δε θα ειναι τοσο ροδινα, οσο τα φανταζεσαι. Σκεψου αυτα που σου εγραψα. Καλη συνεχεια και καλη φυτρωση!
Φίλε tol
Γενικά ο γιατρός δεν προτείνει φίνα από ότι έχω δει είναι η πολιτική του δεν ξέρω το λόγο,αλλά εδώ τι να την κάνει τη φίνα ο φίλος?Να κρατήσει τι?
Δεν έχει και τίποτα πάει για nw5.
Γενικά τα αναρτώμενα περιστατικά εδώ δεν χρειαζόντουσαν φίνα.
Αλλά σαν πολιτική δεν ξέρω γιατί δεν προτείνει είναι λίγο περίεργο.
Και ένας άλλος δεν πρότεινε αν θυμάμαι καλά.
 

vlafo

Well-Known Member
γυρω στα 80 cm^2 πρεπει να ειναι ισως κ λιγο παραπανω... 2329/ 80 = 29 grafts /cm^2,

ομως λογω του υψηλου λογου 2,84 αντι για 2,0 που θα ηταν αν εβαζε φουλ μονοτριχα στις μπροστινη ζωνη,

ειναι σαν να εβαλε 29 x 2.84/2.00 = 41 grafts / cm^2
Τα νούμερα έτσι είναι βγαίνουν μια χαρά αλλά στις φώτο δεν μου φαίνεται τόσο πυκνή η τοποθέτηση.
41g θα έπρεπε να δείχνει πολύ πιο πυκνό.
 

Qeorqe

Member
γυρω στα 80 cm^2 πρεπει να ειναι ισως κ λιγο παραπανω... 2329/ 80 = 29 grafts /cm^2,

ομως λογω του υψηλου λογου 2,84 αντι για 2,0 που θα ηταν αν εβαζε φουλ μονοτριχα στις μπροστινη ζωνη,

ειναι σαν να εβαλε 29 x 2.84/2.00 = 41 grafts / cm^2
Κινεζικα ομως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Τώρα που κοιτάω καθαρότερα τις φώτο χερλάιν σίγουρα θα έχει 40 και πάνω αλλά πίσω λιγότερα.
Είναι σαν να έβαλε 3300 με λόγο 2,αυτό θα έπρεπε να του δίνει άλλη εικόνα στην τοποθέτηση.
 

makis25

Well-Known Member
30graft/cm2 ειναι πολυ λογικη πυκνοτητα . Αν πηγαινε εστω 36 τοτε θα αφηνε ακομη μεγαλυτερο κενο στο κεντρο . Σε κατι εξωπραγματικα βιντεο του λορεντζο των 7500-10000γραφτ, μιας και τυχαινει ο λορεντζο σε καποια βιντεο να βαζει και τα εμβαδα της αδειας περιοχης , οι μεσες πυκνοτητες ειναι εκει 30-33 graft/cm2 . Οποιος προοριζεται για nw5+ και αν επιθυμει ομοιομορφη πυκνοτητα σε ολο το κεφαλι . Αυτος ειναι ο μαγικος αριθμος . Και ο γιωργος με 8000 graft πυκνοτητα γυρω στο 30 εχει σε ολο το κεφαλι .
 

manly_Man

Well-Known Member
Τα νούμερα έτσι είναι βγαίνουν μια χαρά αλλά στις φώτο δεν μου φαίνεται τόσο πυκνή η τοποθέτηση.
41g θα έπρεπε να δείχνει πολύ πιο πυκνό.
δεν λεω οτι εβαλε 41 (γυρω στα 29 με 30 βγαινει περιπου με ομοιομορφη καλυψη) απλα ειναι σαν να εβαλε 41g επειδη ειχε μεγαλο λογο 2,84 αντι για 2,00, οποτε αυτο του δινει ενα καλυτερο αποτελεσμα απο το να εβαζε τα ιδια grafts με φουλ μονοτριχα μπροστα κ κατεβαινε πολυ ο λογος (hairs/graft)
 
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
δεν λεω οτι εβαλε 41, απλα ειναι σαν να εβαλε 41g επειδη ειχε μεγαλο λογο 2,84 αντι για 2,00, οποτε αυτο του δινει ενα καλυτερο αποτελεσμα απο το να εβαζε τα ιδια grafts με φουλ μονοτριχα μπροστα κ κατεβαινε πολυ ο λογος (hairs/graft)
Ναι το διόρθωνα αυτή θα είναι η κάλυψη σε τρίχες,τα g εκεί είναι όσα είπε ο makis στα 30+.
Η τελική εικόνα όμως θα είναι πολύ πολύ καλύτερη.
Με τα 124 μονότριχα πως έφτιαξε χερλάιν?
 

tol

Well-Known Member
Γενικά ο γιατρός δεν προτείνει φίνα από ότι έχω δει είναι η πολιτική του δεν ξέρω το λόγο,αλλά εδώ τι να την κάνει τη φίνα ο φίλος?Να κρατήσει τι?
Δεν έχει και τίποτα πάει για nw5.
Φιλε vlafo, προσωπικη αποψη ειναι οτι παει για nw6.
Αν προσεξεις τις φωτογραφιες, εχει περιπου 1000 grafts στο τσουλουφι και στη Γ ζωνη. Δε θα ηταν ευχης εργο να τα διατηρουσε; Επισης η δοτρια δε χρειαζεται ενισχυση, ωστε να μπορεσει στο μελλον να δωσει υγιη τριχοθυλακια;

Σε ερώτηση μου στο γιατρό για χρήση φιναστεριδης μου απάντησε ότι «σίγουρα είναι καλή» αλλά «υπάρχουν παρενέργειες» που πρέπει να προσέξω.

Φιλε μου, το ερωτημα ειναι...αυτο που σου ειπε για τις παρενεργειες, το γνωριζει εξ ιδιας πειρας; Αμφισβητει τις επιστημονικες ερευνες με κριτηριο προσωπικες εμπειριες;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
γυρω στα 80 cm^2 πρεπει να ειναι ισως κ λιγο παραπανω... 2329/ 80 = 29 grafts /cm^2,

ομως λογω του υψηλου λογου 2,84 αντι για 2,0 που θα ηταν αν εβαζε φουλ μονοτριχα στις μπροστινη ζωνη,

ειναι σαν να εβαλε 29 x 2.84/2.00 = 41 grafts / cm^2

Το 2.0 που το βρήκες, 2.2 είναι το νομιναλ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε μου, μια παρατηρηση...προσωπικα εχω επαινεσει τον κ. Τυρκαλα για την εντιμη οικονομικη πολιτικη που ακολουθει και τον μεγαλο αριθμο grafts που τοποθετει ανα συνεδρια.

Ομως εδω εχω να του προσαψω ενα σοβαρο λαθος...μια εσφαλμενη νοοτροπια που εχει. Το εχουν γραψει και άλλα μελη που εκαναν μεταμοσχευση σε αυτον...σε ολους τους πελατες λεει οτι δεν υπαρχει αναγκη ληψης φιναστεριδης.

ΤΡΑΓΙΚΟ, ΟΛΕΘΡΙΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΥ.

Ειναι δυνατον να μην μπορει να διακρινει το αυτονοητο; Να μην μπορει να προβλεψει μια σχεδον βεβαιη μελλοντικη εξελιξη της τριχοπτωσης;

Φιλε μου, εισαι μικρος ηλικιακα...δυστυχως με μαθηματικη ακριβεια οδευεις για μεγαλο norwood.

Αυτα που σου ειπε ο γιατρος ειναι λογια του αερα...ειναι μαλλον εκτος πραγματικοτητας.

Οφειλε να σε προειδοποιησει για τη μελλοντικη δυσαρεστη εξελιξη...οφειλε να σου επισημανει οτι χωρις θεραπεια η κατασταση θα χειροτερευσει.

Αυτο ηταν το χρεος του ως ειδικου.

Απο κει και περα θα ηταν δικη σου η επιλογη και η ευθυνη. Αυτη θα ηταν η σωστη σταση που επρεπε να ακολουθησει.

Χωρις θεραπεια, φιλε μου, τα πραγματα δε θα ειναι τοσο ροδινα, οσο τα φανταζεσαι. Σκεψου αυτα που σου εγραψα. Καλη συνεχεια και καλη φυτρωση!
Ο γιατρός αποφεύγει συστηματικά να προτείνει φίνα γιατί ξέρει παρά πολύ καλά πόσο επιβλαβές είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό ασθενών τολ... ξεκόλλα επιτέλους ....έχω βαρεθεί να σε βλέπω σε κάθε ποστ οποίος πάει να κάτι για την φινα να την υπερασπίζεσαι λες κ είναι κ εγώ δεν ξέρω τι ....υπάρχει κ άλλη η άποψη που υποστηρίζουμε καλύτερα χωρίς μαλλιά παρά μαλλιά κ τα χίλια κακά της μοίρας μας μέτα...δεξου το και συμπεριφερσου με πιο χαμηλούς τόνους....πίστεψέ με ο γιατρός ξέρεις πολλά περισσότερα από κάποιους άλλους "γιατρούς" που έχουν κ στυλ χιλίων καρδιναλίων....μιλάμε για κανονικό γιατρό μαχημο γνωστή πάνω στο θέμα και όχι μόνο ....όταν από μόνοι τους οι ασθενείς τον ρωτάνε για την φινα έρχεται σε δύσκολη θέση γιατί πολύ απλά αυτός που συνήθως ρωτάει γι αυτήν ουσιαστικά έχει αποφασίσει να την πάρει ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Το 2.0 που το βρήκες, 2.2 είναι το νομιναλ.

Παντως, φιλε Cvial, και εσυ και εγω (προσωπικα εχω πολυ καλη δοτρια και γενετικα προοριζομουν το πολυ για nw3-4) ειχαμε λογο κατω απο 2.

Επισης, σε πολλα μελη που εχουν κανει παρουσιασεις ο λογος ειναι περιπου στο δυο. Θεωρω οτι αυτος ανεβαινει, οταν ο γιατρος κανει επιλεκτικη εξαγωγη με πολλα 3τριχα ή 4τριχα grafts.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο μέσος λόγος στους λευκούς είναι 2.2. Άρα όταν θες να συγκρίνεις πρέπει να χρησιμοποιείς τον γενικό μέσο όρο.
 
Μπλουζα