Qeorqe, FUE, 2329g, 17/12/2020

tol

Well-Known Member
Ο γιατρός αποφεύγει συστηματικά να προτείνει φίνα γιατί ξέρει παρά πολύ καλά πόσο επιβλαβές είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό ασθενών τολ... ξεκόλλα επιτέλους ....έχω βαρεθεί να σε βλέπω σε κάθε ποστ οποίος πάει να κάτι για την φινα να την υπερασπίζεσαι λες κ είναι κ εγώ δεν ξέρω τι ....υπάρχει κ άλλη η άποψη που υποστηρίζουμε καλύτερα χωρίς μαλλιά παρά μαλλιά κ τα χίλια κακά της μοίρας μας μέτα...δεξου το και συμπεριφερθούν με πιο χαμηλούς τόνους....πίστεψέ ο γιατρός ξέρεις πολλά περισσότερα από κάποιους άλλους "γιατρούς" που έχουν κ στυλ χιλίων καρδιναλίων....μιλάμε για κανονικό γιατρό μαχημο γνωστή πάνω στο θέμα και όχι μόνο ....όταν από μόνοι τους οι ασθενείς τον ρωτάνε για την φινα έρχεται σε δύσκολη θέση γιατί πολύ απλά αυτός που συνήθως ρωτάει τι αυτήν ουσιαστικά έχει αποφασίσει να την πάρει ...
Και εσυ, φιλε Γιωργο, σταματα να υπερασπιζεσαι με "νυχια και με δοντια" τον γιατρο...εκτιθεσαι. Απο τη μια κατηγορεις αλλους που ΚΑΚΩΣ υποστηριζουν τυφλα γιατρους και απο την αλλη γινεσαι "βασιλικοτερος του βασιλεως".

Τι σημαινει οτι ο γιατρος ειναι μαχιμος; Αυτο σημαινει οτι εχει το αλαθητο του παπα; Οταν αμφισβητει επιστημονικα πορισματα, οταν αμφισβητει εκατομμυρια χρηστες παγκοσμιως, οταν στηριζεται στη γνωμη του μπατζανακη του ξαδερφου του θειου του Θρασυβουλου, αυτο τον κανει αξιοπιστο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Ο μέσος λόγος στους λευκούς είναι 2.2. Άρα όταν θες να συγκρίνεις πρέπει να χρησιμοποιείς τον γενικό μέσο όρο.
εχει διαφορα ο μεσος ορος στη μπροστινη ζωνη κ αλλο ο γενικος μεσος ορος hairs/graft. Πολλα περιστατικα με πολλα μονοτριχα στις μπροστινες ζωνες εχω δει οτι εχουν περιπου στο 2, οποτε κ γιαυτο εγινε ετσι η συγκριση.
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε vlafo, προσωπικη αποψη ειναι οτι παει για nw6.
Αν προσεξεις τις φωτογραφιες, εχει περιπου 1000 grafts στο τσουλουφι και στη Γ ζωνη. Δε θα ηταν ευχης εργο να τα διατηρουσε; Επισης η δοτρια δε χρειαζεται ενισχυση, ωστε να μπορεσει στο μελλον να δωσει υγιη τριχοθυλακια
Πιθανόν να πηγαίνει εγώ δεν το βλέπω για εκεί αλλά και με τη φίνα θα τα διατηρήσει για κάποια χρόνια αλλά τελικά θα τα χάσει.
Στη περίπτωση του ποιο πολύ για τη δότρια θα ήταν χρήσιμη επειδή είναι μικρός ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο γιατρός αποφεύγει συστηματικά να προτείνει φίνα γιατί ξέρει παρά πολύ καλά πόσο επιβλαβές είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό ασθενών τολ... ξεκόλλα επιτέλους ....έχω βαρεθεί να σε βλέπω σε κάθε ποστ οποίος πάει να κάτι για την φινα να την υπερασπίζεσαι λες κ είναι κ εγώ δεν ξέρω τι ....υπάρχει κ άλλη η άποψη που υποστηρίζουμε καλύτερα χωρίς μαλλιά παρά μαλλιά κ τα χίλια κακά της μοίρας μας μέτα...δεξου το και συμπεριφερθούν με πιο χαμηλούς τόνους....πίστεψέ ο γιατρός ξέρεις πολλά περισσότερα από κάποιους άλλους "γιατρούς" που έχουν κ στυλ χιλίων καρδιναλίων....μιλάμε για κανονικό γιατρό μαχημο γνωστή πάνω στο θέμα και όχι μόνο ....όταν από μόνοι τους οι ασθενείς τον ρωτάνε για την φινα έρχεται σε δύσκολη θέση γιατί πολύ απλά αυτός που συνήθως ρωτάει τι αυτήν ουσιαστικά έχει αποφασίσει να την πάρει ...

Δυστυχώς Γεώργιε FUE only άνευ φίνας είναι ρωσική ρουλέτα. Τα έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές. Εδώ παίζεται όλη η μπιζνα της FUE δεν περιμένω από κανένα γιατρό να μου πει το αντίθετο

εχει διαφορα ο μεσος ορος στη μπροστινη ζωνη κ αλλο ο γενικος μεσος ορος hair/grafts. Πολλα περιστατικα με πολλα μονοτριχα στις μπροστινες ζωνες εχω δει οτι εχουν περιπου στο 2, οποτε κ γιαυτο εγινε ετσι η συγκριση.

Που την είδες την μπροστινή ζώνη. Εδώ μιλάμε για ζώνη Α και Β μαζί, πιθανώς και λίγο από C, περιοχή που ξεπερνά τα 80cm2 και περιλαμβάνει το forelock. Να μιλάγαμε για hairline και Α θα το καταλάβαινα.
 

Qeorqe

Member
Φιλε μου, μια παρατηρηση...προσωπικα εχω επαινεσει τον κ. Τυρκαλα για την εντιμη οικονομικη πολιτικη που ακολουθει και τον μεγαλο αριθμο grafts που τοποθετει ανα συνεδρια.

Ομως εδω εχω να του προσαψω ενα σοβαρο λαθος...μια εσφαλμενη νοοτροπια που εχει. Το εχουν γραψει και άλλα μελη που εκαναν μεταμοσχευση σε αυτον...σε ολους τους πελατες λεει οτι δεν υπαρχει αναγκη ληψης φιναστεριδης.

ΤΡΑΓΙΚΟ, ΟΛΕΘΡΙΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΥ.

Ειναι δυνατον να μην μπορει να διακρινει το αυτονοητο; Να μην μπορει να προβλεψει μια σχεδον βεβαιη μελλοντικη εξελιξη της τριχοπτωσης;

Φιλε μου, εισαι μικρος ηλικιακα...δυστυχως με μαθηματικη ακριβεια οδευεις για μεγαλο norwood.

Αυτα που σου ειπε ο γιατρος ειναι λογια του αερα...ειναι μαλλον εκτος πραγματικοτητας.

Οφειλε να σε προειδοποιησει για τη μελλοντικη δυσαρεστη εξελιξη...οφειλε να σου επισημανει οτι χωρις θεραπεια η κατασταση θα χειροτερευσει.

Αυτο ηταν το χρεος του ως ειδικου.

Απο κει και περα θα ηταν δικη σου η επιλογη και η ευθυνη. Αυτη θα ηταν η σωστη σταση που επρεπε να ακολουθησει.

Χωρις θεραπεια, φιλε μου, τα πραγματα δε θα ειναι τοσο ροδινα, οσο τα φανταζεσαι. Σκεψου αυτα που σου εγραψα. Καλη συνεχεια και καλη φυτρωση!
Το pattern π εχω ειναι σταθερό χρόνια. Από την Β ζώνη πανω τα πλαϊνά ειναι οκ. Μεση κ crown ναι θέλω το γνωρίζω. Οπως και να έχει εγω εχω σκοπο να κανω αλλη μια και
Πιθανόν να πηγαίνει εγώ δεν το βλέπω για εκεί αλλά και με τη φίνα θα τα διατήρησε για κάποια χρόνια αλλά τελικά θα τα έχανε.
Στη περίπτωση του ποιο πολύ για τη δότρια θα ήταν χρήσιμη επειδή είναι μικρός ακόμα.
Μικρός στα 32 γαρ; μερσι !
 

tol

Well-Known Member
έχω βαρεθεί να σε βλέπω σε κάθε ποστ οποίος πάει να κάτι για την φινα να την υπερασπίζεσαι λες κ είναι κ εγώ δεν ξέρω τι

Επειδη δεν ξερεις και δε θελεις να καταλαβεις τι ειναι η φινα...

Ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ θεραπεια της τριχοπτωσης. Τωρα, αν εσυ εισαι κολλημενος με τις παρενεργειες μεγαλου ποσοστου χρηστων, τι να κανουμε; Αν υποθεσουμε οτι παγκοσμιως ενα εκατομμυριο ειναι οι χρηστες και 50000 ειναι αυτοι που βγαζουν παρενεργειες και γραφουν στα forum τις εμπειριες τους, τοτε το ποσοστο ειναι πραγματι 3 % (και οχι 5%, αφου, τουλαχιστον το 1/3 απο αυτους ειναι ειτε απο αυθυποβολη ειτε απο αλλους ασχετους παραγοντες).

Αν τωρα εσυ και ο γιατρος σου, θεωρειτε το 3% πολυ μεγαλο ποσοστο, τοτε παραβιαζετε τους κανονες της λογικης και των μαθηματικων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Μικρός στα 32 γαρ; μερσι !
Φιλε μου, προσωπικα απο τους 10 κολλητους φιλους μου οι 5 στα 32 ηταν nw2 και τωρα που μπηκαν στη δεκαετια των πρωτων -ηντα, ειναι nw5-6. Επομενως, οντως εισαι μικρος στα 32. Σε μια δεκαετια μπορει ανετα να εχεις ανεβει 2 βαθμιδες στη κλιμακα nw. Βεβαια το απευχομαι, αλλά αυτη ειναι η πιθανη εξελιξη της ρημαδας τριχοπτωσης.
 

dim d

Well-Known Member
Mου αρεσει που ειδικα μελη σαν τον cvial κι οι κορυφαιοι γιατροι εχουν την φινα σαν βασικο αξονα για πλανο μμ και εδω ακομα σφαζομαστε λες κι ειναι κωνιο..εχουμε δει παιδια νεα να χανου λεφτα μαλλια κι ψυχολογια με το να μπαινουν για μμ νωρις χωρις πλανο. Το ρισκο χωρις φινα ανεβαινει, ειναι κατο δεδομενο κι ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.
 

manly_Man

Well-Known Member
Δυστυχώς Γεώργιε FUE only άνευ φίνας είναι ρωσική ρουλέτα. Τα έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές. Εδώ παίζεται όλη η μπιζνα της FUE δεν περιμένω από κανένα γιατρό να μου πει το αντίθετο



Που την είδες την μπροστινή ζώνη. Εδώ μιλάμε για ζώνη Α και Β μαζί, πιθανώς και λίγο από C, περιοχή που ξεπερνά τα 80cm2 και περιλαμβάνει το forelock. Να μιλάγαμε για hairline και Α θα το καταλάβαινα.
Ναι αλλα απο την στιγμη που φτιαχνεται η hairline απο την αρχη αυτο αυτοματα θα κατεβαζε τον λογο, λογω των πολλων μονοτριχων. Σκεψου να ειχε 900 μονοτριχα πχ μπροστα ποσο θα κετεβαινε ο λογος.... Οποτε θεωρω το 2.0 ειναι το σωστο, σε συγκριση με αντιστοιχες περιπτωσεις που φτιαχνεται η hairline κ παει κ πιο πισω.
 

Qeorqe

Member
Εγω παντως στην ερώτηση αν θα έπρεπε να παρω φιναστεριδη και μινοξιδιλη μου είπε δεν χρειάζεται γτ τα μαλλια που έχεις είναι υγιή, προφανώς εννοούσε τα πανω πλαι, crown κ τέλος της μέσης θα κανω την επόμενη φορά. Μετα ρωτησα αν πχ θελήσω να βαλω μινοξιδιλη στην ληπτρια δεν θα βοηθήσει; και μ ειπε στην ανάπτυξη ναι. Πηρα μινοξιδιλη, θα την εφαρμόσω απο την 10η μερα κ μετά. Πρηξιμο μηδέν ακομη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε μου, προσωπικα απο τους 10 κολλητους φιλους μου οι 5 στα 32 ηταν nw2 και τωρα που μπηκαν στη δεκαετια των πρωτων -ηντα, ειναι nw5-6. Επομενως, οντως εισαι μικρος στα 32. Σε μια δεκαετια μπορει ανετα να εχεις ανεβει 2 βαθμιδες στη κλιμακα nw. Βεβαια το απευχομαι, αλλά αυτη ειναι η πιθανη εξελιξη της ρημαδας τριχοπτωσης.

Το διαφαινόμενο pattern του αυτή την στιγμή εκ του μακρόθεν είναι NW5. Το 6 είναι αβέβαιο, αλλά το γεμάτο 5 φαίνεται με την πρώτη ματιά. Από αυτή την πλευρά δεν έκανε άσχημα ο γιατρός που τον πήγε συντηρητικά με 2300g αλλά για μια ακόμα φορά φαίνεται η παντελής έλλειψη στρατηγικού πλάνου σε ορίζοντα δεκαετίας χωρίς μετρήσεις συνολικής δότριας, λήπτριας, κλπ που να δικαιολογούν την μη προτροπή για φίνα. Αυτά που έχουμε δει από Ισπανία και Erdogan μεριά λείπουν και από εδώ. Είναι περίπτωση AHC αλλά με γιατρό αντί για νοσηλεύτριες (σημαντικό) και εξαιρετική τιμή (σημαντικό). Μέχρι εκεί όμως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι αλλα απο την στιγμη που φτιαχνεται η hairline απο την αρχη αυτο αυτοματα θα κατεβαζε τον λογο, λογω των πολλων μονοτριχων. Σκεψου να ειχε 900 μονοτριχα πχ μπροστα ποσο θα κετεβαινε ο λογος.... Οποτε θεωρω το 2.0 ειναι το σωστο, σε συγκριση με αντιστοιχες περιπτωσεις που φτιαχνεται η hairline κ παει κ πιο πισω.

Οι temporal περιοχές ρίχνουν δραματικά τον λόγο όχι η hairline που μπορεί να φτιαχτεί άνετα και φυσικότατα με 300-500μονοτριχα. Αυτό είναι και το golden νούμερο που χρησιμοποιούν οι Ισπανοί οι οποίοι αποφεύγουν τα παραπάνω μόνοτρίχα όσο μπορούν.
 

vlafo

Well-Known Member
[QUOTE="CVIAL, post: 243415, member: Αυτό είναι και το golden νούμερο που χρησιμοποιούν οι Ισπανοί οι οποίοι αποφεύγουν τα παραπάνω μόνοτρίχα όσο μπορούν.
[/QUOTE]
Εδώ προχθεσινό περιστατικό της Hdc είχε 1000 μονότριχα και το επισήμανα,μου έκανε μεγάλη εντύπωση σε ένα ομολογουμένως εντυπωσιακά φυσικό αποτέλεσμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Το διαφαινόμενο pattern του αυτή την στιγμή εκ του μακρόθεν είναι NW5. Το 6 είναι αβέβαιο, αλλά το γεμάτο 5 φαίνεται με την πρώτη ματιά. Από αυτή την πλευρά δεν έκανε άσχημα ο γιατρός που τον πήγε συντηρητικά με 2300g αλλά για μια ακόμα φορά φαίνεται η παντελής έλλειψη στρατηγικού πλάνου σε ορίζοντα δεκαετίας χωρίς μετρήσεις συνολικής δότριας, λήπτριας, κλπ που να δικαιολογούν την μη προτροπή για φίνα. Αυτά που έχουμε δει από Ισπανία και Erdogan μεριά λείπουν και από εδώ. Είναι περίπτωση AHC αλλά με γιατρό αντί για νοσηλεύτριες (σημαντικό) και εξαιρετική τιμή (σημαντικό). Μέχρι εκεί όμως.
Ολες οι κλινικές στην Ελλάδα έτσι είναι γιατί να αποτελεί αυτή εξαίρεση?
Τουλάχιστον έχει διαφοροποιηθεί σε πολλά και αυτό είναι μια καινοτομία τεράστια.
Εδώ η Hdc σοβαρή κλινική και δεν κάνει.
Ας ελπίσουμε στο μέλλον να τα εντάξουνε και αυτά σαν απαραίτητο μέρος της διαδικασίας.
 

tol

Well-Known Member
Η γυμναστική ποτε ενδείκνυται;
Συμπληρωνοντας εναν μηνα μπορεις να ασχοληθεις ακομη και με αρση βαρων. Ο ενας μηνας αποχη ειναι το ιδανικο χρονικο διαστημα. Μετα αφοβα κάνεις οτιδηποτε θελεις...εκτος, βεβαια, απο το να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο :D :cool: Σε αυτη την περιπτωση δε σου εγγυωμαι τιποτα!!!
 

Georgie

Well-Known Member
Το διαφαινόμενο pattern του αυτή την στιγμή εκ του μακρόθεν είναι NW5. Το 6 είναι αβέβαιο, αλλά το γεμάτο 5 φαίνεται με την πρώτη ματιά. Από αυτή την πλευρά δεν έκανε άσχημα ο γιατρός που τον πήγε συντηρητικά με 2300g αλλά για μια ακόμα φορά φαίνεται η παντελής έλλειψη στρατηγικού πλάνου σε ορίζοντα δεκαετίας χωρίς μετρήσεις συνολικής δότριας, λήπτριας, κλπ που να δικαιολογούν την μη προτροπή για φίνα. Αυτά που έχουμε δει από Ισπανία και Erdogan μεριά λείπουν και από εδώ. Είναι περίπτωση AHC αλλά με γιατρό αντί για νοσηλεύτριες (σημαντικό) και εξαιρετική τιμή (σημαντικό). Μέχρι εκεί όμως.
Προσωπικά εύχομαι να ειναι αρκετά καλύτερος της Advanced .
Όμως ειναι αρκετά νωρίς για σύγκριση, η εξίσωση .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
[QUOTE="CVIAL, post: 243415, member: Αυτό είναι και το golden νούμερο που χρησιμοποιούν οι Ισπανοί οι οποίοι αποφεύγουν τα παραπάνω μόνοτρίχα όσο μπορούν.
Εδώ προχθεσινό περιστατικό της Hdc είχε 1000 μονότριχα και το επισήμανα,μου έκανε μεγάλη εντύπωση σε ένα ομολογουμένως εντυπωσιακά φυσικό αποτέλεσμα.
[/QUOTE]

Και εγώ έχω ένα αντίστοιχο νούμερο γιατί δεν μπορούσα να έχω παραπάνω λόγω λόγου (αν και θα το ήθελα). Τα μονοτριχα δεν προσφέρουν τίποτα στην κάλυψη και πιάνουν χώρο από την μέγιστη πυκνότητα που μπορούν να πετύχουν οι μμ, ειδικά στις μπροστινές ζώνες. Προφανώς συνεισφέρουν στην φυσικότητα αλλά υπάρχει ένα trade off. Ο Shapiro που είναι και ο γκουρού τον hairline θεωρεί το 500 σαν το golden rule.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι αν θες να έχεις συμμετρικό pattern εξαγωγής και έχεις χαμηλό λόγο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα βγάλεις πολλά μονοτριχα οπότε πρέπει κάπου να τα χρησιμοποιήσεις, άρα hairline. Εγώ έφτιαξα τα temples λόγω αυτού. Στην 2η μμ ήξερα από πριν πόσα μονότριχα θα μου έβγαζε και έκανα το πλάνο των temples.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά εύχομαι να ειναι αρκετά καλύτερος της Advanced .
Όμως ειναι αρκετά νωρίς για σύγκριση, η εξίσωση .

Όπως λέει και ο Γεωργίου speaking: «κρίνουμε με αυτά που βλέπουμε στο γήπεδο μέχρι στιγμής».
 

vlafo

Well-Known Member
Προσωπικά εύχομαι να ειναι αρκετά καλύτερος της Advanced .
Όμως ειναι αρκετά νωρίς για σύγκριση, η εξίσωση .
George
Είναι κλάσεις ανώτερος όχι σε αποτελέσματα γιατί δεν τα έχουμε δει ακόμα ολοκληρωμένα,αλλά στη γενική προσέγγιση των περιστατικών.
Και μόνο το μοντέλο που ακολουθεί δηλαδή ότι στα κάνει αυτός σχεδόν όλα,αυτό είναι το σημαντικότερο.
Τι άλλο θέλεις?
 
Μπλουζα