Qeorqe, FUE, 2329g, 17/12/2020

btg

New Member
οταν στους μισους ομως αργα η γρηγορα η φινα πρεπει να σταματησει ακομα δεν εχετε δωσει απαντηση.....λετε για ρισκα και πλανα ολοι εσεις οι διαβασμενοι αλλα κανενας δεν λεει τι κανουμε οταν δεν μπορει να παρει το χαπι η να το σταματησει λογο παρενεργειων του ιδιου του χαπιου η για να κανει αλλη αγωγη καποιος..... τι κανουμε?τα χερια ψηλα? οχι μην κσνεις ουτε μμ?δεξου το και ζησε ετσι οπως εισαι?οχι cvial οσα βιβλια και να μου δειξεις οσους γιατρους και να μου αναφερεις ξερεις πολυ καλα οτι υπαρχουν και οι γιατροι που δεν την υποστηριζουν πρωτον...και δευτερον και σημαντικοτερο υπαρχουν παθοντες με συπτωματα σημαντικα.....τρελαινομαι οταν βλεπω να λετε σε παιδακια εδω μεσα να περνουν φινα αλλα δεν μιλαω οπως και αλλοι για να μην γινεται ροντεο....
Οι γιατροί που ειναι εναντιον βεβαια απλα σου λενε να παρεις ενα κουτι βιταμίνες για να μη πουν οτι σε διωξαν με αδεια χερια. Ή απλα ειναι αλλης ειδικοτητας και δεν ασχολουνται καν με το θεμα , εξαλλου κοσμητικό είναι μπορεις να μη κανεις και τιποτα. Καλώς ή κακώς 40 χρονια τωρα δεν εχει σε αγωγή κατι καλύτερο απο φινα και μινοξ, εχει παρενεργειες σιγουρα, σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο, αλλα για μεγαλο κομματι χρηστών ειναι ανεκτή ή αγωγή. Τωρα και ενας 25αρης πχ με εμφανη αραιωση να αρχισει τις μμ δεν νομιζω να κερδισει κατι, απλα σε λιγα χρονια θα κοιτας το κεφαλι του και θα σου φαινεται περιεργο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Γιώργο είναι απλά τα πράγματα και απορώ γιατί το ξανααναλύουμε πάλι.
Αν δεν πάρεις φίνα θα είσαι προετοιμασμένος εν γνώση σου να κάνεις 2 η 3 μμ αν φτάσεις nw5.
Εκεί το λύνεις το πρόβλημα .
Αν παίρνεις πάλι φίνα καθυστερείς πολύ το αναπόφευκτο αλλά πάλι εκεί θα καταλήξεις αν είσαι γενετικά προκαθορισμένος να πας εκεί.
Η φίνα άλλωστε μετά τα 45 δεν έχει και την ίδια ισχύ γιατί μετά από χρόνια χάνει σε μεγάλο βαθμό την επιδραστικότητα της.
Άσε τι λένε οι γιατροί για μια ζωή δεν ισχύει αυτό.
Μεγαλύτερος γιατρός από τον παθών δεν υπάρχει.
Υπολόγισε μια δεκαετία κρατάει.
Αυτό μπορώ να στο πω όχι από τη δική μου προσωπική εμπειρία αλλά και άλλα παραδείγματα φίλων που στη 10έτια έχασε.
Υ.γ:Και μην μου ζητηθεί βιβλιογραφία να παραθέσω τώρα..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
οταν στους μισους ομως αργα η γρηγορα η φινα πρεπει να σταματησει ακομα δεν εχετε δωσει απαντηση.....λετε για ρισκα και πλανα ολοι εσεις οι διαβασμενοι αλλα κανενας δεν λεει τι κανουμε οταν δεν μπορει να παρει το χαπι η να το σταματησει λογο παρενεργειων του ιδιου του χαπιου η για να κανει αλλη αγωγη καποιος..... τι κανουμε?τα χερια ψηλα? οχι μην κσνεις ουτε μμ?δεξου το και ζησε ετσι οπως εισαι?οχι cvial οσα βιβλια και να μου δειξεις οσους γιατρους και να μου αναφερεις ξερεις πολλα οτι υπαρχουν και οι γιατροι που δεν την υποστηριζουν πρωτον...και δευτερον και σημαντικοτερο υπαρχουν παθοντες με συπτωματα σημαντικα.....τρελαινομαι οταν βλεπω να λετε σε παιδακια εδω μεσα να περνουν φινα αλλα δεν μιλαω οπως και αλλοι για να μην γινεται ροντεο....

Καταρχήν δεν είναι στους μισούς. Αυτή είναι μια παραδοχή δική σου για να μπορέσεις να στηρίξεις την λογική σου. Η επίσημη ιατρική κοινότητα και οι διεθνείς οργανισμοί πιστοποίησης φαρμάκων είναι τα όργανα που πρέπει να λάβει κάποιος υπόψιν του όπως γίνεται πχ τώρα και με τα εμβόλια. Αλίμονο να άκουγε κάποιος εμένα, εσένα και τον Tol για να πάρει μια τόσο σημαντική απόφαση.

Εγώ προσωπικά δεν λέω σε "παιδάκια", ούτε να πάρουν φίνα ούτε να μην πάρουν. Απλά τους λέω τι επιλογές έχουν και τι κοστίζει η κάθε επιλογή τους έτσι ώστε να είναι πιο προσεκτικοί στα πλάνα τους (στην μέθοδο που επιλέγουν) και ειδικά όταν βλέπω γιατρούς και κλινικές να κάνουν μμ χωρίς να υπολογίζουν τι θα γίνει σε 10-15 χρόνια. Επίσης δεν μπορώ να μην επισημάνω και το τεράστιο εμπορικό συμφέρον γιατρών/κλινικών οι οποίοι λένε μισές αλήθειες διότι αν έλεγαν ολόκληρες θα δυναμίτιζαν εκ θεμελίων την δουλειά που κάνουν και προφανώς θα έχαναν πελάτες. Απορώ που το προσπερνάτε λες και δεν τρέχει τίποτα.

Δεν θες να δώσεις στον ασθενή φίνα? Κανένα πρόβλημα. Κάνε του μια πλήρη μέτρηση δότριας/ληπτριας, δες το διαφαινόμενο NW, βρες το διαφαινόμενο ισοζύγιο και κάνε του ένα πλάνο κάλυψης με CV με βάθος 10-15ετιας τουλάχιστον δίνοντας στον πελάτη και ένα ποσοστό βεβαιότητας του πλάνου. Έτσι να το δεχτώ και θα πω και μπράβο. Επεμβάσεις με "session" χωρίς φίνα και FUE only είναι σαν να τρέχεις φόρμουλα 1 χωρίς κράνος, ζώνες και μέτρα ασφαλείας. Το ότι μπορεί να μην πάθεις τίποτα (πιθανότατα) δεν λέει τίποτα, η μεθοδολογία είναι λάθος.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο είναι απλά τα πράγματα και απορώ γιατί το ξανααναλύουμε πάλι.
Αν δεν πάρεις φίνα θα είσαι προετοιμασμένος εν γνώση σου να κάνεις 2 η 3 μμ αν φτάσεις nw5.
Εκεί το λύνεις το πρόβλημα .
Αν παίρνεις πάλι φίνα καθυστερείς πολύ το αναπόφευκτο αλλά πάλι εκεί θα καταλήξεις αν είσαι γενετικά προκαθορισμένος να πας εκεί.
Η φίνα άλλωστε μετά τα 45 δεν έχει και την ίδια ισχύ γιατί μετά από χρόνια χάνει σε μεγάλο βαθμό την επιδραστικότητα της.
Άσε τι λένε οι γιατροί για μια ζωή δεν ισχύει αυτό.
Μεγαλύτερος γιατρός από τον παθών δεν υπάρχει.
Υπολόγισε μια δεκαετία κρατάει.
Αυτό μπορώ να στο πω όχι από τη δική μου προσωπική εμπειρία αλλά και άλλα παραδείγματα φίλων που στη 10έτια έχασε.
Υ.γ:Και μην μου ζητηθεί βιβλιογραφία να παραθέσω τώρα..
συμφωνουμε απολυτα.....
 

nucky

Active Member
@CVIAL έκανα like αλλά δεν μου φτάνει , θέλω να πω και μπράβο. Τα είπες όλα σε λίγες γραμμές. το πρώτο πράγμα που πρέπει να διαβάζει κάθε νέος-αρχάριος που μπαίνει εδώ
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Οι γιατροί που ειναι εναντιον βεβαια απλα σου λενε να παρεις ενα κουτι βιταμίνες για να μη πουν οτι σε διωξαν με αδεια χερια. Ή απλα ειναι αλλης ειδικοτητας και δεν ασχολουνται καν με το θεμα , εξαλλου κοσμητικό είναι μπορεις να μη κανεις και τιποτα. Καλώς ή κακώς 40 χρονια τωρα δεν εχει σε αγωγή κατι καλύτερο απο φινα και μινοξ, εχει παρενεργειες σιγουρα, σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο, αλλα για μεγαλο κομματι χρηστών ειναι ανεκτή ή αγωγή. Τωρα και ενας 25αρης πχ με εμφανη αραιωση να αρχισει τις μμ δεν νομιζω να κερδισει κατι, απλα σε λιγα χρονια θα κοιτας το κεφαλι του και θα σου φαινεται περιεργο
επειδη στα 25 και σε διαστημα ουτε 18 μηνες τα εχασα ολα μα ολα ομως εκανα αυτο που ειπες...το παλεψα με μμ...με την πρωτη αποτυχημενη πληρως στα 25...φαντασου ενας ψαγμενος στις μμ σημερα και μετα απο 12 χρονια απο τοτε ποσο υπερ του λειτουργει ολο αυτο....
 

vlafo

Well-Known Member
Εκείνο που λέμε είναι ότι είναι υποχρέωση του γιατρού να στα λέει αυτά μόνος του και όχι να του τα λες εσύ επειδή γνωρίζεις.
Αν σε δει και δεν ξέρεις δεν θα στα πει αυτό είναι το μόνο σίγουρο ακόμα και αυτοί που αυτοαποκαλούνται γκουρού και ηθικοί.
Είναι ξεκάθαρο αυτό.
 

vlafo

Well-Known Member
Επίσης δεν μπορώ να μην επισημάνω και το τεράστιο εμπορικό συμφέρον γιατρών/κλινικών οι οποίοι λένε μισές αλήθειες διότι αν έλεγαν ολόκληρες θα δυναμίτιζαν εκ θεμελίων την δουλειά που κάνουν και προφανώς θα έχαναν πελάτες. Απορώ που το προσπερνάτε λες και δεν τρέχει τίποτα.
Αυτό είναι κοινή επιχειρηματική εμπορική πολιτική παντού σε όλα τα επαγγέλματα.
Γιατί σου κάνει εντύπωση?
Οι μισές αλήθειες δεν είναι μεμπτό αλλά εξαρτάται από τον καθένα να παλεύει να ανακαλύψει ολόκληρη την αλήθεια.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καταρχήν δεν είναι στους μισούς. Αυτή είναι μια παραδοχή δική σου για να μπορέσεις να στηρίξεις την λογική σου. Η επίσημη ιατρική κοινότητα και οι διεθνείς οργανισμοί πιστοποίησης φαρμάκων είναι τα όργανα που πρέπει να λάβει κάποιος υπόψιν του όπως γίνεται πχ τώρα και με τα εμβόλια. Αλίμονο να άκουγε κάποιος εμένα, εσένα και τον Tol για να πάρει μια τόσο σημαντική απόφαση.

Εγώ προσωπικά δεν λέω σε "παιδάκια", ούτε να πάρουν φίνα ούτε να μην πάρουν. Απλά τους λέω τι επιλογές έχουν και τι κοστίζει η κάθε επιλογή τους έτσι ώστε να είναι πιο προσεκτικοί στα πλάνα τους (στην μέθοδο που επιλέγουν) και ειδικά όταν βλέπω γιατρούς και κλινικές να κάνουν μμ χωρίς να υπολογίζουν τι θα γίνει σε 10-15 χρόνια. Επίσης δεν μπορώ να μην επισημάνω και το τεράστιο εμπορικό συμφέρον γιατρών/κλινικών οι οποίοι λένε μισές αλήθειες διότι αν έλεγαν ολόκληρες θα δυναμίτιζαν εκ θεμελίων την δουλειά που κάνουν και προφανώς θα έχαναν πελάτες. Απορώ που το προσπερνάτε λες και δεν τρέχει τίποτα.

Δεν θες να δώσεις στον ασθενή φίνα? Κανένα πρόβλημα. Κάνε του μια πλήρη μέτρηση δότριας/ληπτριας, δες το διαφαινόμενο NW, βρες το διαφαινόμενο ισοζύγιο και κάνε του ένα πλάνο κάλυψης με CV με βάθος 10-15ετιας τουλάχιστον δίνοντας στον πελάτη και ένα ποσοστό βεβαιότητας του πλάνου. Έτσι να το δεχτώ και θα πω και μπράβο. Επεμβάσεις με "session" χωρίς φίνα και FUE only είναι σαν να τρέχεις φόρμουλα 1 χωρίς κράνος, ζώνες και μέτρα ασφαλείας. Το ότι μπορεί να μην πάθεις τίποτα (πιθανότατα) δεν λέει τίποτα, η μεθοδολογία είναι λάθος.
στο τελευταιο κομματι που λες δεν θα διαφωνησω και φυσικα ειναι λαθος του που δεν μπαινει σε τετοιες διαδικασιες (πιθανον) να το αναλυει ετσι το θεμα.....επισης δεν λεω οτι λες σε μικρους παρε φινα...ναι την προτεινεις αλλα να τα λεμε και οπως ειναι ταπραγματα....εγω ξερω οτι αυτη που υποστηριζουν την φινα το κανουν περισσοτερο για να καλυψουν τον δικο τους κ@@ο και οχι για το καλο του ασθενη....μιαλω για τους γιατρους...απεναντιας ομως ισως και αυτος που δε την συστηνει ισως να παρα εχει πολυ αυτοπεποιθηση για τον εαυτο του θα μπορουσε να πει καποιος.....δεν ξερω...αυτο που ξερω ομως επισης μπορει να μην ειναι οι μισοι οπως λες με παρενεργειες αλλα δεν ειναι ουτε 3 5 7 %....ειναι κατα πολυ περισσοτεροι με ανα απλο γκαλοπ χρηστων του φορουμ εδω το βλεπεις ......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν δεν πάρεις φίνα θα είσαι προετοιμασμένος εν γνώση σου να κάνεις 2 η 3 μμ αν φτάσεις nw5.

Μα εδώ έτσι όπως αντιμετωπίζεται η ΑΑ και γίνονται οι μμ ουδείς ξέρει που θα φτάσει, τι έχει, τι χρειάζεται πως θα πάρει το βέλτιστο αισθητικό αποτέλεσμα. Η λογική που επικρατεί είναι "καίγεται το δάσος, αρχίζουμε να σβήνουμε ενώ παράλληλα η φωτιά καίει, μπαλώνουμε και όπου φτάσουμε". Αν σε αυτό προσθέσεις και τις "υψηλες" απαιτήσεις που έχουν κάποιοι, τότε κινδυνεύεις σοβαρά.

Το ξαναέγραψα. Πάντα, ακόμα και σε αποτυχημένες μμ, μια κάλυψη θα την έχεις. Αν την συγκρίνεις με την προηγούμενη εικόνα μάλλον καλύτερη θα είναι. Αν θες δε και να συμβιβαστείς θα την βρεις υπέροχη. Αν αυτό είναι το ζητούμενο πάω πάσο. Αν όμως το ζητούμενο είναι να πάρεις το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα και να ευχαριστιέσαι το μαλλί σου και την εικόνα σου τότε πρέπει να το δεις πιο αναλυτικά και σε βάθος.
 

Qeorqe

Member
Ο καθενας πράττει οπως αυτος θεωρεί σωστα, εγω δεν εχω γνώση πάνω στο θέμα, γνώριζα για φιναστεριδη και μινοξιδιλη , γι'αυτο κ ρωτησα τον γιατρό, μου είπε οχι, τον εμπιστεύομαι, κακα τα ψεμματα εφόσον επέλεξα να παω εκει , προφανώς μ εβγαλε εμπιστοσύνη. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το pattern π εχω NW5 οπως το λέτε το είχε κ ο μπαμπάς κ ο παππούς. Κανεις δεν είχε χάσει όλα πάνω, άρα η "ζημιά" π ηταν να γινει σε μενα εγινε. Ίσως αυτό ειδε. Τελος πάντων εγω ηθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με τον γιατρό και την κλινική και αν εχω ομορφα αποτελέσματα να παρότρυνω και άλλους να το κάνουν. Αυτα.
 

vlafo

Well-Known Member
Μα εδώ έτσι όπως αντιμετωπίζεται η ΑΑ και γίνονται οι μμ ουδείς ξέρει που θα φτάσει, τι έχει, τι χρειάζεται πως θα πάρει το βέλτιστο αισθητικό αποτέλεσμα. Η λογική που επικρατεί είναι "καίγεται το δάσος, αρχίζουμε να σβήνουμε ενώ παράλληλα η φωτιά καίει, μπαλώνουμε και όπου φτάσουμε". Αν σε αυτό προσθέσεις και τις "υψηλες" απαιτήσεις που έχουν κάποιοι, τότε κινδυνεύεις σοβαρά.

Το ξαναέγραψα. Πάντα, ακόμα και σε αποτυχημένες μμ, μια κάλυψη θα την έχεις. Αν την συγκρίνεις με την προηγούμενη εικόνα μάλλον καλύτερη θα είναι. Αν θες δε και να συμβιβαστείς θα την βρεις υπέροχη. Αν αυτό είναι το ζητούμενο πάω πάσο. Αν όμως το ζητούμενο είναι να πάρεις το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα και να ευχαριστιέσαι το μαλλί σου και την εικόνα σου τότε πρέπει να το δεις πιο αναλυτικά και σε βάθος.
Όπως θα έχεις διαπιστώσει αυτό είναι η πεμπτουσία της μμ, αλλά προσωπικά θεωρώ ανέφικτο την κατανόηση του από τους περισσότερους.
Η βελτιωμένη εικόνα που ούτως συ άλλως θα προκύψει,θα είναι υπεραρκετή.
Όσο και να το παλεύεις αυτό ,για εμένα δεν θα αλλάξει δραματικά και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το άτομο και κατά πόσο την ψάχνει,αλλά γενικά το θέμα μμ αντιμετωπίζεται με μια επιπολαιότητα και μια ευκολία αντιμετώπισης.
Το έχω δει σε συζητήσεις φίλων του στυλ πετάγομαι και βάζω μαλλιά και πίνω και καφέ μαζί.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
.εγω ξερω οτι αυτη που υποστηριζουν την φινα το κανουν περισσοτερο για να καλυψουν τον δικο τους κ@@ο και οχι για το καλο του ασθενη....μιαλω για τους γιατρους...μπορει να μην ειναι οι μισοι οπως λες με παρενεργειες αλλα δεν ειναι ουτε 3 5 7 %....ειναι κατα πολυ περισσοτεροι με ανα απλο γκαλοπ χρηστων του φορουμ εδω το βλεπεις ......

Κάποιοι το κάνουν, κάποιοι άλλοι όχι, αυτοί που το κάνουν για το καλό του ασθενή φαίνονται από χιλιόμετρα όπως και οι άλλοι που σου λένε 6 μήνες πριν, 6 μήνες μετά. Επίσης, τι πάει να πει έχει αυτοπεποίθηση ο γιατρός? Δεν είναι θεός να αναγεννά δότριες. Αν θες να πεις τον εμπιστεύομαι τυφλά και δεν θέλω να το ψάξω επειδή μου φαίνεται ότι έχει αυτοπεποίθηση να το δεχτώ. Εγώ δεν το δέχομαι με τίποτα. Δεν θα σχολιάσω τα γκάλοπ στο φόρουμ. Δεν πληρούν καμία προϋπόθεση σοβαρής ανάλυσης.
 

nucky

Active Member
Το ξαναέγραψα. Πάντα, ακόμα και σε αποτυχημένες μμ, μια κάλυψη θα την έχεις. Αν την συγκρίνεις με την προηγούμενη εικόνα μάλλον καλύτερη θα είναι. Αν θες δε και να συμβιβαστείς θα την βρεις υπέροχη. Αν αυτό είναι το ζητούμενο πάω πάσο. Αν όμως το ζητούμενο είναι να πάρεις το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα και να ευχαριστιέσαι το μαλλί σου και την εικόνα σου τότε πρέπει να το δεις πιο αναλυτικά και σε βάθος.

Δεν θα είναι ξενερωτικό να έχεις μια πυκνή εταμόσχευση και να τη χαίρεσαι και μετά από μερικά χρόνια, με την ΑΑ να έχει επεκταθεί και τη δότρια να έχει εξαντληθεί να καταλήξεις με αυτό που ο Rassman αποκαλεί island hair ?
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως θα έχεις διαπιστώσει αυτό είναι η πεμπτουσία της μμ, αλλά προσωπικά θεωρώ ανέφικτο την κατανόηση του από τους περισσότερους.
Η βελτιωμένη εικόνα που ούτως συ άλλως θα προκύψει,θα είναι υπεραρκετή.
Όσο και να το παλεύεις αυτό ,για εμένα δεν θα αλλάξει δραματικά και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το άτομο και κατά πόσο την ψάχνει,αλλά γενικά το θέμα μμ αντιμετωπίζεται με μια επιπολαιότητα και μια ευκολία αντιμετώπισης.
Το έχω δει σε συζητήσεις φίλων του στυλ πετάγομαι και βάζω μαλλιά και πίνω και καφέ μαζί.

Σωστά αλλά εδώ είμαστε φόρουμ για τριχόπτωση. Οφείλουμε να προάγουμε το σωστό και να μην δρούμε με την ίδια απλούστευση που αντιμετωπίζουν οι φίλοι σου το θέμα και μάλιστα να το προτείνουμε κιόλας.
 

vlafo

Well-Known Member
Μα ακόμα και εδώ πάλι έτσι αντιμετωπίζεται παρόλο που υπάρχουν τα σωστά εφόδια της γνώσης και της πληροφορίας.
Εδώ μέσα,όποιος πάει για μμ δεν επιτρέπεται να μην γνωρίζει-απαγορεύεται.
Οι φίλοι που ανέφερα ενδεικτικά είναι ανάμεσα μας εδω μέσα και παρόλα αυτά πάνε σαν πρόβατα επί σφαγή.
 

dim d

Well-Known Member
Δεν λεμε να προτεινει καποιος φινα σαν καραμελα ουτε οτι αμφισβητειται οτι καποιοι εχουν κακη αντιδραση οπως πχ o john john. Αν καποιος εχει αρνητικες αντιδρασεις εννοειται οτι το σταματα. Αλλα οποιος δεν παραδεχεται το συντριπτικα μεγαλυτερο ποσοστο που ακολουθει την αγωγη δεν εχει κανενα θεμα, απλα εθελοτυθλει. Εχουμε δει το κλασικο ελληνικο μοντελο , ελα στα 25 να σου βαλω 2000 γκραφτ κι τι να την κανεις την φινα. Και εχουμε δει πολλα αποτελεσματα για το που καταληγει συνηθως. Γινεται πλανο χωρις φινα εννοειται αλλα για συγκεκριμμενους λογους. Το να πανυγηριζουμε για επιβεβαιωμενα λαθος πρακτικες, ειναι μερος του λογου που οι περισσοτεροι κοιταμε στο εξωτερικο.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
με βλεπεις σε καθε ποστ καποιου να πεταγομαι να πω κατι σε καποιον που ειναι χρηστης φινας και να λεει οτι την στηριζει
Φιλε Γιωργο, καταρχας ας συμφωνησουμε σε κατι βασικο...

Αυτος ο οποιος ειναι παντελως ασχετος σε ενα θεμα, δεν πρεπει να εκφερει γνωμη. Εσυ δε γνωριζεις ουτε το χρωμα που εχει το χαπι. Αντιθετως, προσωπικα ειναι χρηστης 4,5 χρονια τωρα. Πως εκφραζεις τη γνωμη σου, ενω δεν εχεις την παραμικρη προσωπικη εμπειρια;


δεν υπαρχει ουτε ενα ποστ που να μην πεταχτεις και να πεις για την φινα.

Οταν διαβαζεις επικριτικα σχολια και ασυναρτησιες απο ατομα που δεν εχουν καμια εμπειρια, οπως εσυ, τοτε ειναι χρεος μου να απαντω και να αποκαθιστω την αληθεια.


οποιοσδηποτε πει οτι εχει παρενεργειες και οτι δεν συμφωνει προσπαθεις να τον βγαλεις τρελο

Λαθος κάνεις. Δεν προσπαθω να τον βγαλω τρελο. Προσπαθω να του εξηγησω οτι αυτες οι παρενεργειες μπορει να οφειλονται σε δεκαδες αλλους διαφορετικους λογους...εκατομμυρια ανδρες παγκοσμιως που δεν ειναι χρηστες φιναστεριδης αντιμετωπιζουν τεραστια σεξουαλικα προβληματα εξαιτιας του τροπου διατροφης και διαβιωσης.


οσο αφορα την θερμη υποστηριξη μου για τον γιατρο.....οκ πειτε με φανατικο δεν θιγομαι

Καταρχας, δε μιλαμε για απλα "θερμη υποστηριξη". Εσυ εισαι χειροτερος απο τους πιο φανατικους οπαδους ομαδας....Παοκτζης αλλωστε :cool: :D

Ενταξει...εχουμε επισημανει τα θετικα του κ. Τυρκαλα, αλλά μεχρι εκει. Απο που κι ως που τον εχεις αναγορευσει ηδη κορυφαιο; Η εννοια του κορυφαιου προϋποθετει πλουσιο παρελθον, αρκετα στατιστικα δειγματα και διαρκεια στο χρονο. Τιποτα απο αυτα δεν εχει αποδειχθει ακομα.

Σε τελικη αναλυση, ακομη και αν εισαι πεπεισμενος για τις κορυφαιες ικανοτητες του κ. Τυρκαλα, χανεις καθε δικιο σου. Επειδη απλουστατα συμπεριφερεσαι με δυο μετρα και δυο σταθμα. Φασκεις και αντιφασκεις. Πως, λοιπον, οταν καποιοι φανατικοι υποστηρικτες του κ. Αναστασακη (που παρεμπιπτοντως εχει πολυ πιο πλουσιο παρελθον) γραφουν για τον "κορυφαιο των κορυφαιων", πεταγεσαι και σχολιαζεις (ορθα φυσικα) αυτη την τακτικη; Γιατι δεν την εφαρμοζεις στον εαυτο σου; Εσυ επιτρεπεται να γραφεις διθυραμβους, ενω οι αλλοι οχι; Ειναι αυτο θεμιτο;

για το μανε με βλεπεις ακομα πιο πολυ κολλημενο και τρελαμενο αλλα δεν το σχολιαζεις.

Πως δεν το σχολιαζω; Εισαι επιλησμων (ξεχασιαρης). Οταν εγραφες στην αρχη για το μανε, ημουν απο τους πρωτους που αμφισβητησα οσα υπερβολικα εγραφες. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι στο δικο σου μαλλι το μανε θα ειναι ευδιακριτο. Νομιζεις οτι δε φαινεται, ενω στην πραγματικοτητα ενα εμπειρο ματι θα το διακρινει απο μακρια.

διαβαζουν και πιο νεα μελη και βλεποντας αυτα θα λενε "καλα αυτος τα παιρνει απο τον γιατρο να ψωνιζει πελατες

Τελος, αν οντως θελεις να μην υπαρχουν τετοιες υποψιες, πρεπει να το αποδεικνυεις εμπρακτα. Οταν κατηγορεις ολους εκεινους (που κακως εθελοτυφλουν και δε βλεπουν τα αρνητικα των γιατρων που υποστηριζουν), δε δικαιουσαι να κάνεις το ιδιο. Ποτέ μα ποτέ δε θελεις να παραδεχθεις τα σημαντικα σφαλματα του κ. Τυρκαλα, οπως η ελλειψη σοβαρων μετρησεων, το μακροπροθεσμο πλανο και η αριστη επεξεργασια βασικων δεδομενων μιας μεταμοσχευσης. Συνεχως ψαχνεις και βρισκεις δικαιολογιες του τυπου..."ειναι αντιεπικοινωνιακος, το μυαλο του ειναι κομπιουτερ και καταγραφει στο σκληρο ολα τα απαραιτητα δεδομενα και δε χρειαζεται να τα σημειωνει καπου..."

Φιλικες συμβουλες, για να μην εκθετεις τον εαυτο σου. Εισαι εντιμο μελος, κάνεις πολυ σωστες προσωπικες παρουσιασεις μεταμοσχευσεων, αλλά πολλες φορες λειτουργεις ως υπαλληλος του κ. Τυρκαλα και πολλες φορες εκφερεις γνωμες σε πραγματα που δεν τα γνωριζεις ο ιδιος. Καλες γιορτες σου ευχομαι.
 
Μπλουζα