ntthanos, BHR clinic, fue, 2244g, 04/09/2020,

vlafo

Well-Known Member
Καμια σχεση με το φιλο εδω, απλα μια γενικη παρατηρηση: Νομιζω γενικα οτι θα πρεπει να αλλαξει λιγο η ροτα των γιατρων και να γινουν πιο επιθετικοι στους σχεδιασμους. Βλεπω απο τους πιο πολλους γιατρους (και κορυφαιους) τεραστια κουτελα για 5χιλιαρο. Ειμαι σιγουρος 100% πως οι πιο πολλοι ναι μεν δηλωνουν ευχαριστημενοι αλλα στανταρ θα προτιμουσαν πιο κατω τη γραμμη. Πρεπει να αξιοποιηθουν περισσοτερο Beard/Body grafts σε crown αφου ειναι μια "ανουσια" περιοχη που απλα απαιτει "μια μαυριλα" και να φορτωνεται πιο πολυ με καλα grafts το μπροστα που ειναι και η βιτρινα. Ισως κατι τετοιο παει να υιοθετησει ο Zarev αλλα το λεω με μεγαλη επιφυλαξη.
Για να γίνεις πιο επιθετικός πρέπει και να μπορείς να έχεις την ικανότητα αλλιώς...
Και μιλάω για τους Έλληνες γιατρούς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Για να γίνεις πιο επιθετικός πρέπει και να μπορείς να έχεις την ικανότητα αλλιώς...
Και μιλάω για τους Έλληνες γιατρούς.
Οχι,φιλε μου γενικα μιλαω. Το ορθο κανουν προς το παρον αλλα οταν μιλαμε για εξελιξη στις ΜΜ αυτο συνεπαγεται πιο εντυπωσιακα αποτελεσματα. Το να ειναι σε θεση να δινουν εφηβικες hairline (εστω σε υποφερτα NW) πρεπει να αποτελεσει μερος της εξελιξης.
 

vlafo

Well-Known Member
Οχι,φιλε μου γενικα μιλαω. Το ορθο κανουν προς το παρον αλλα οταν μιλαμε για εξελιξη στις ΜΜ αυτο συνεπαγεται πιο εντυπωσιακα αποτελεσματα. Το να ειναι σε θεση να δινουν εφηβικες hairline (εστω σε υποφερτα NW) πρεπει να αποτελεσει μερος της εξελιξης.
Το ορθό δεν είναι πάντα ο συντηρητισμός.
Αυτός προκύπτει όπως είπα από την αδυναμία τους να προσφέρουν ακριβώς αυτό που λές εντυπωσιακό αποτέλεσμα σαν συνέπεια της τεράστιας εξέλιξης των μμ.
Ο σίγουρος δρόμος είναι πάντα και ο πιο εύκολος να ξέρεις με τα αποτελέσματα γνωστά εκ των προτέρων.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλημέρα και από εμένα και ευχαριστώ τον cvial για την ενημέρωση του νήματος. Ο γιατρός είχε σχεδιάσει 3 hairline η οποία υπήρχε και μια στα 7.5 cm2 αλλά επειδή ήθελα να μη χάσω σε πυκνότητα και επειδή δεν υπήρχαν δείγματα από τη συγκεκριμένη κλινική, επέλεξα τον ασφαλέστερο δρόμο και να πάω συντηρητικά ώστε σε ένα χρόνο μαζί με το crown να φτιάξω οποία ατέλεια υπήρξε !! Θεωρώ πως η στρατηγική που επέλεξα ήταν η ιδανική, τονίζω για μια κλινική που δεν είχε το φόρουμ δείγματα γραφής !!! Όλα πήγαν κατ ευχήν και αν υπάρξει η αναμενόμενη φυτρωση θα έχω πάρει ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα με πολύ μικρές διορθώσεις σε βάθος χρόνου . Προσωπικά η δουλειά στη δοτρια ήταν πάρα πολύ καλή !!! Δεν το λέω μόνο εγώ τη επιβεβαιωση την έκανε και ο cvial και δεν υπάρχουν και πολλές κλινικές στην Ελλάδα που να δουλεύουν τις δοτριες πολύ καλά !!! Θα δούμε πως θα πάει και μακάρι να εχω ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα ώστε να ανοίξει ο δρόμος για μια ακόμη καλή ελληνική κλινική που τόσο έχουμε ανάγκη εδώ !!! Το ποστ έγινε γιατι θέλω να βοηθήσω τα μέλη να δουν δουλειά της κλινικής και να βοηθήσω τα μέλη και το φόρουμ όπως με βοήθησαν . Σας ευχαριστώ όλους τα σχόλια και τα σπουδαία έρχονται !!! Όπως σας έχω υποσχεθεί θα υπάρχει τακτική ενημέρωση με την πορεία της φυτρωσης με καθαρές φωτός !!
φλε μπορεις να μας πεις και 2 λογια για το ποιος εκανε τι στην επεμβαση σου; στο αρχικο σου μηνυμα απλα ειπες οτι κανε την εξαγωγη η dr κυπαρισσού. Τα υπολοιπα ποιος τα εκανε; και ποιος ηταν ο ρολος του Bisanga ως supervisor;
 

ntthanos

Active Member
φλε μπορεις να μας πεις και 2 λογια για το ποιος εκανε τι στην επεμβαση σου; στο αρχικο σου μηνυμα απλα ειπες οτι κανε την εξαγωγη η dr κυπαρισσού. Τα υπολοιπα ποιος τα εκανε; και ποιος ηταν ο ρολος του Bisanga ως supervisor;
Καλημέρα τις οπές τις έκανε 50% ο dr bisanga και το υπόλοιπο 50% το έκανε ο dr Βενετσάνος . Τα μοσχεύματα τοποθετήθηκαν από το νοσηλευτικό προσωπικό με τακτική παρουσία του dr bisanga σαν supervisor του χειρουργείου .
 

ntthanos

Active Member
Καλημέρα
Όπως σας έχω πει ανά 2 μήνες περίπου θα σας δείχνω την πορεία την μμ μου . Όλα κύλησαν καλά , δεν είχα hairloss sock είμαστε ακριβώς στους 2 μήνες και 27 ημέρες . Ανεβαζω όσο πιο καθαρές φωτός μπορώ στο φως της ημέρας και μια μέσα από το σπίτι . Η θεραπεία που κάνω είναι φίνα 1mg και regain foam κάθε μέρα. Δεν έχω καμία παρενέργεια από τη φινα , και στο crown προς ευχάριστη έκπληξη έχει αρχίσει και βγαίνουν τριχες που δεν υπήρχαν !!! Καλημέρα όλη μέρα !!!
 

Συνημμένα

  • received_2477525665885075.jpeg
    received_2477525665885075.jpeg
    1.2 MB · Προβολές: 361
  • received_1319349705081026.jpeg
    received_1319349705081026.jpeg
    1.5 MB · Προβολές: 357
  • received_674314359934511.jpeg
    received_674314359934511.jpeg
    1.1 MB · Προβολές: 357
  • received_818538558723780.jpeg
    received_818538558723780.jpeg
    614.6 KB · Προβολές: 374
  • received_385958695858660.jpeg
    received_385958695858660.jpeg
    759.7 KB · Προβολές: 367
  • received_393961301722396.jpeg
    received_393961301722396.jpeg
    630.4 KB · Προβολές: 363
  • received_737274370473416.jpeg
    received_737274370473416.jpeg
    407 KB · Προβολές: 377

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα ,μου αρεσει το συντηρητικο πλανο που αποφασισατε να ακολουθησετε.Καποια στιγμη μπορει στο μελλον να θελεις να σταματησεις την φιναστεριδη ,ορθως δεν κατεβηκε πιο χαμηλα η hairline.Σιγουρα θα γινεις αλλος ανθρωπος!Αναμενουμε για το τελικο αποτελεσμα,συνεχισε να μας κρατας ενημερους!!Ερωτηση:Ειχες και την επιλογη να κανεις strip η ηθελες εξαρχης μονο fue;
 

Georgie

Well-Known Member
Καλησπερα ,μου αρεσει το συντηρητικο πλανο που αποφασισατε να ακολουθησετε.Καποια στιγμη μπορει στο μελλον να θελεις να σταματησεις την φιναστεριδη ,ορθως δεν κατεβηκε πιο χαμηλα η hairline.Σιγουρα θα γινεις αλλος ανθρωπος!Αναμενουμε για το τελικο αποτελεσμα,συνεχισε να μας κρατας ενημερους!!Ερωτηση:Ειχες και την επιλογη να κανεις strip η ηθελες εξαρχης μονο fue;
Φίλε Nik είναι δυνατόν το 2020 να ήθελε να κάνει strip ο Άνθρωπος ?
Ειδικά από τη στιγμή που είναι σε αυτή την ηλικία και η αραίωση του δεν είναι τόσο μεγάλη , plus η θεραπεία και η καλή δοτρια.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φίλε Nik είναι δυνατόν το 2020 να ήθελε να κάνει strip ο Άνθρωπος ?
Ειδικά από τη στιγμή που είναι σε αυτή την ηλικία και η αραίωση του δεν είναι τόσο μεγάλη , plus η θεραπεία και η καλή δοτρια.
Καποια στιγμη μπορει να αποφασισει να σταματησει την φιναστεριδη.Αυτο συνεπαγεται συνεχιση της τριχοπτωσης.Ειναι μολις 41 ,αλλωστε ολοι γνωριζουμε τι μπορει να δωσει η μια μεθοδος και τι η αλλη,οπως επισης και τι μπορουν να δωσουν και οι 2 μαζι.
Η στριπ δεν χανει την αξια της οποιο ετος και αν διανυουμε.Στο μηκος που διατηρει τωρα τα μαλλια του ο ntthanos στο πισω μερος, η ουλη του στριπ καλυβεται επαρκως.Εκτος αν θελει να υιοθετησει ενα νεανικο look με ξυρισμενη την δοτρια.Εκει μονο υστερει ,αλλα ακομα και αυτο μπορει να διορθωθει σε μεγαλο βαθμο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Καποια στιγμη μπορει να αποφασισει να σταματησει την φιναστεριδη.Αυτο συνεπαγεται συνεχιση της τριχοπτωσης.
Φιναστερίδη δεν έπαιρνε πριν την επέμβαση,ξεκίνησε μετά άρα αυτό συνεπάγεται ότι στην ηλικία του ήταν ήδη μια χαρά και χωρίς φίνα.
Δεν ξέρουμε αν θα του δώσει κάποια μικρή επανέκφυση,πιθανότατα όχι.
Άρα δεν συνάγεται από πουθενά ότι αν τη σταματήσει θα έχει και τριχόπτωση.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φιναστερίδη δεν έπαιρνε πριν την επέμβαση,ξεκίνησε μετά άρα αυτό συνεπάγεται ότι στην ηλικία του ήταν ήδη μια χαρά και χωρίς φίνα.
Δεν ξέρουμε αν θα του δώσει κάποια μικρή επανέκφυση,πιθανότατα όχι.
Άρα δεν συνάγεται από πουθενά ότι αν τη σταματήσει θα έχει και τριχόπτωση.
Αν σταθεροποιηθει εκει που ειναι ακριβως και δεν χασει τριχα παραπανω τοτε ακυρωνεται ο συλλογισμος μου.Αλλα ειναι σιγουρο αυτο;Γιατι αν ειναι τοτε ακυρωνεται και η εν εξελιξει φυση της τριχοπτωσης.Βεβαια ο μικρος αριθμος grafts που εβγαλε δεν εμποδιζουν μια μελλοντικη επεμβαση μεσω strip,οποτε μικρο το κακο.Για πανω απο 3000-3500 θα υπηρχε θεματακι.Προσωπικη αποψη.
 

manly_Man

Well-Known Member
Δεν νομιζω οτι υπηρχε δίλημμα μεταξυ strip και fue. Δεν χρειαζεται να μπαινει σε περιπετειες με την παλια αυτη μεθοδο "fut", και να κληρονομησει ενα χαμογελο στην πισω μερια της δοτριας του και να μη μπορει να κουρεψει κοντα την δοτρια του.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν σταθεροποιηθει εκει που ειναι ακριβως και δεν χασει τριχα παραπανω τοτε ακυρωνεται ο συλλογισμος μου.Αλλα ειναι σιγουρο αυτο;Γιατι αν ειναι τοτε ακυρωνεται και η εν εξελιξει φυση της τριχοπτωσης.Βεβαια ο μικρος αριθμος grafts που εβγαλε δεν εμποδιζουν μια μελλοντικη επεμβαση μεσω strip,οποτε μικρο το κακο.Για πανω απο 3000-3500 θα υπηρχε θεματακι.Προσωπικη αποψη.
Σίγουρα κανείς δεν ξέρει την εξέλιξη της τριχόπτωσης αλλά δεν είναι πανάκεια ότι επειδή είναι μια μόνιμη συνεχής κατάσταση θα φτάσεις nw5-6.Δεν ισχύει αυτό.Αλλιώς όλοι έτσι θα ήταν στην ηλικία ας πούμε των 60.
Η strip είναι θεωρώ απαγορευτική για πολλούς λόγους για τους περισσότερους,εκτός και είσαι πάνω από nw5 οπότε τότε είναι μονόδρομος.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Σίγουρα κανείς δεν ξέρει την εξέλιξη της τριχόπτωσης αλλά δεν είναι πανάκεια ότι επειδή είναι μια μόνιμη συνεχής κατάσταση θα φτάσεις nw5-6.Δεν ισχύει αυτό.Αλλιώς όλοι έτσι θα ήταν στην ηλικία ας πούμε των 60.
Η strip είναι θεωρώ απαγορευτική για πολλούς λόγους για τους περισσότερους,εκτός και είσαι πάνω από nw5 οπότε τότε είναι μονόδρομος.
Απαγορευτικη εννοεις αν δεν ικανοποιουνται ολες οι απαραιτητες προυποθεσεις οπως π.χ. ελαστικοτητα δοτριας η ικανοτητων γιατρου ;Η για την μη δυνατοτητα ξυρισματος του πισω μερους για υιοθετηση ενος νεανικου look;Γιατι αν εννοεις το δευτερο οντως υπαρχει θεμα,αλλα στο μηκος που διατηρει τα μαλλια του αυτη την στιγμη η ουλη καλυβεται,οταν βεβαια συντρεχουν και ολες οι αλλες προυποθεσεις που καθιστουν την strip καταλληλη.
 

makis25

Well-Known Member
vlafo τωρα τελευταια στο youtube βλεπω αρκετα βιντεο απο τους γνωστους ισπανους με τρομερες μεταμοσχευσεις σε πολυ μεγαλα norwood . Με αυτα που βλεπω , δε ξερω ,μεσα μου νοιωθω πως για πολλους γιατρους ηδη το στριπ δεν ενδεικνυται για κανενα nw
 

vlafo

Well-Known Member
Απαγορευτικη εννοεις αν δεν ικανοποιουνται ολες οι απαραιτητες προυποθεσεις οπως π.χ. ελαστικοτητα δοτριας η ικανοτητων γιατρου ;Η για την μη δυνατοτητα ξυρισματος του πισω μερους για υιοθετηση ενος νεανικου look;Γιατι αν εννοεις το δευτερο οντως υπαρχει θεμα,αλλα στο μηκος που διατηρει τα μαλλια του αυτη την στιγμη η ουλη καλυβεται,οταν βεβαια συντρεχουν και ολες οι αλλες προυποθεσεις που καθιστουν την strip καταλληλη.
H ελαστικότητα είναι το καίριο,αν δεν την έχεις τότε είναι αδύνατον να προβείς σε μμ και είσαι απλά άτυχος.
Την ικανότητα του γιατρού την αφήνω απέξω.
Η ουλή μπορεί να είναι άριστη και μικροσκοπική αλλά φυσικά την επιλογή του ξυρίσματος την απορρίπτεις σαν επιλογή.
Εμένα δε μου αρέσει η στέρηση των επιλογών μου,έστω και κάποιος να μην το κάνει ποτέ.
 

vlafo

Well-Known Member
vlafo τωρα τελευταια στο youtube βλεπω αρκετα βιντεο απο τους γνωστους ισπανους με τρομερες μεταμοσχευσεις σε πολυ μεγαλα norwood . Με αυτα που βλεπω , δε ξερω ,μεσα μου νοιωθω πως για πολλους γιατρους ηδη το στριπ δεν ενδεικνυται για κανενα nw
Πιθανόν και να έχεις δίκιο,όταν βλέπεις τέτοια αποτελέσματα με fue ποιός ο λόγος να κάνεις strip?
Δεν ξέρω πόσοι παγκοσμίως ακόμα κάνουν,αλλά σίγουρα δεν είναι σίγουρα μόνο το κέρδος όπως έχει κάπου αναφερθεί αλλά η μεθοδολογία και η τακτική της fue σίγουρα είναι καλύτερη.
Αδιαμφισβήτητο.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Πιθανόν και να έχεις δίκιο,όταν βλέπεις τέτοια αποτελέσματα με fue ποιός ο λόγος να κάνεις strip?
Δεν ξέρω πόσοι παγκοσμίως ακόμα κάνουν,αλλά σίγουρα δεν είναι σίγουρα μόνο το κέρδος όπως έχει κάπου αναφερθεί αλλά η μεθοδολογία και η τακτική της fue σίγουρα είναι καλύτερη.
Αδιαμφισβήτητο.
Δεν ειναι αδιαμφισβητητο.
Ποσοι εχουν την καταλληλη δοτρια να δωσει τοσα μοσχευματα που να επαρκουν για καλυψη ενος μεγαλου nw με οριοθετημενη την περιοχη εξαγωγης εντος ασφαλους ζωνης;Αν ανηκεις σε αυτη την μειοψηφια τοτε ναι fue>fut για πρωτη μεταμοσχευση.
Aλλα με μια μεση δοτρια ενος μεγαλου nw το δογμα fue>fut ειναι εγκληματικο,εκτος αν στοχευει καποιος σε ενα αποτελεσμα που θα ανταποκρινεται στην ικανοποιηση των βραχυπροθεσμων επιθυμιων του και μονο.
Υ.Γ.Συμμεριστηκες ακριβως τον ιδιο συλλογισμο αλλα για καποιο λογο τον αναιρεσες με την απαντηση που εδωσες στον Μακη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα