Ngl, dr. hasson, fut, 4400 grafts, 20/11/09

NGL

Member
γεια χαρα σε ολους.
ηρθε λοιπον η στιγμη να παραθεσω κι εγω την εμπειρια μου απ το μακρινο ταξιδι στον καναδα και την επεμβαση που ειχα στον dr hasson.
πρωτα ομως θα κανω μια μικρη αναδρομη στο παρελθον και στο πως εφτασα στην αποφαση να κανω αυτο το βημα.
πριν καμια δεκαετια περιπου ειχα την ατυχια να πεσω πανω στα χερια των γνωστων - αγνωστων μπακαληδων,για τους οποιους τελικα δεν μετραει μονο το αποτελεσμα,αλλα το χρημα.
μην εχοντας σοβαρο προβλημα τοτε (αλλα δυστυχως χωρις να το καταλαβαινω πανω στον πανικο μου που εχανα μαλλια,αλλα και στο γεγονος οτι δεν υπηρχε επαρκης ενημερωση θεραπειων)πηρα την πιο λαθος αποφαση της ζωης μου μεχρι τωρα. :( προχωρησα σε μια ασαφη επεμβαση οσον αφορα τους αριθμους των μαλλιων που χρειαζομαι,την πυκνοτητα και ελαστικοτητα της δοτριας,το μεγεθος της ουλης κτλ κτλ.
το μονο σιγουρο οπως αποδειχθηκε ηταν τα χρηματα που εδωσα τελικα.
για να μην μακρυγορω,η επεμβαση εκτος απο τα μετρια αποτελεσματα ,μου αφησε σαν μελλοντικη παρακαταθηκη ενα scar 4mm και πολυ μετρια προς κακη δοτρια για επεμβαση στο μελλον.
στο μεσοδιαστημα την παλεψα την παλεψα με διαφορες θεραπειες αλλα μια καλη διαφορα την ειδα οταν χρησιμοποιησα το big 3 συστηματικα.
βλεποντας τα εξαιρετικα αποτελεσματα παιδιων εδω,αρχισα να κανω σκεψεις για ακομα μια ''περιπετεια''.
εστειλα φωτος στο hasson για online consultation και προχωρησα στα υπολοιπα.εκλεισα για 20/11/09.
οταν με εξετασε ο ιδιος απο κοντα, τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα απ οτι τα περιμενε.μια δοτρια σε κακη κατασταση απ την προηγουμενη επεμβαση και μια πολυ κακη δουλεια απ το κλεισιμο του προηγουμενου strip εμποδιζαν σημαντικα στο να μπορεσει να εξαγαγει ενα μεγιστο αριθμο τριχοθυλακιων που με καθαρη την δοτρια θα μπορουσε να φτασει τις 6000 απ οτι μου ειπε.
παρολα αυτα καταφερε και πηρε κοντα στα 4400 τριχοθυλακια τα οποια μεταμοσχευσε αναμεσα σε δικα μου υπαρχοντα μαλλια σ ολο το ευρος του κεφαλιου ξεκινωντας με μεγαλυτερη πυκνοτητα στην hairline και μειωνοντας την πηγαινοντας προς τα πισω.
επειδη τα μαλλια μου ηταν αρκετα αραια ,κι επειδη μελλοντικη επεμβαση ειναι αβεβαιη προτιμησαμε να μην κυνηγησει density αλλα ενα καλο coverage και στο μελλον βλεπουμε...
αυτα προς το παρον κι οτιδηποτε αλλο το συζηταμε εδω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

Φιλε,μου σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου...να δεις αυτα που επιθυμεις στο κεφαλι σου...και να μην χρειαστει να ταλαιπωρηθεις με κομπογιανητες......αυτο ισχυει για ολα τα παιδια....
Καλα αποτελεσματα λοιπον......
Αυτο που ρωταω παντα μετα απο μια επεμβαση...σου ειπε να βαλεις κατι στα μαλλια σου?(minoxidil,finsasteride)?
 

max_os

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

σου εύχομαι τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Ανέβασε όμως και άλλες φωτο για την κατάσταση πριν από την επέμβαση! Ηλικία;
 

comb

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

Μπράβο ngl! Δείχνει πολύ καθαρή δουλειά, αν μπορείς βάλε και άλλες φωτογραφίες να έχουμε πλήρη εικόνα.
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

ευχαριστω πολυ παιδια για τις ευχες!ελπιζω να πιασουν τοπο!
ειμαι nw5 με διαχυτες τριχες ενδιαμεσα (οχι τρελλος αριθμος).
μετα την επεμβαση οπωσδηποτε φινα (1-1,25mg),αν θελω (που θελω δηλ.) μινοξιδιλη ,vitamin e oil για καποιο διαστημα,και αφοβα αλοη οσο θελω,που κανει πολυ καλο στο δερμα οπως μου ειπε(οχι πως δεν το ηξερα δηλ).comb φαινεται καθαρη δουλεια οντως.ηλικια 34.
φωτος απο πριν αλλα και post -op θ ανεβασω αλλα μετα απο καποια επεξεργασια στα ματια ,καταλαβαινετε ...οι pre -op φωτος θα ειναι δικες μου,καποιες που εχω..
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

καποιες ακομα πληροφοριες που θα ηθελα να δωσω ειναι οτι η επεμβαση μου διηρκησε 16 ωρες με πολλα διαλειμματα ενδιαμεσα,η αφαιρεση του strip 2 ωρες περιπου και το κοστος της επεμβασης γυρω στις 17.000 us $.,περιπου 11.500 ευρω.
 

goines

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

NGL εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα

Είναι εύκολο να μας πείς το συνολικό κόστος της επέμβασης μαζί με εισιτήρια , ξενοδοχεία και λοιπά έξοδα ; Πόσες μέρες έμεινες στον Καναδά ; Πόσες μέρες μίνιμουμ πιστεύεις οτι χρειάζεται να μείνει κάποιος εκεί για μεταμόσχευση ; Μου κάνει εντύπωση που η επέμβαση κράτησε τόσο πολύ . 16 ώρες δεν έχψ ακούσει ούτε για fue
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

goines είπε:
NGL εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα

Είναι εύκολο να μας πείς το συνολικό κόστος της επέμβασης μαζί με εισιτήρια , ξενοδοχεία και λοιπά έξοδα ; Πόσες μέρες έμεινες στον Καναδά ; Πόσες μέρες μίνιμουμ πιστεύεις οτι χρειάζεται να μείνει κάποιος εκεί για μεταμόσχευση ; Μου κάνει εντύπωση που η επέμβαση κράτησε τόσο πολύ . 16 ώρες δεν έχψ ακούσει ούτε για fue

εμεινα 6 ημερες εκει.
το συνολικο κοστος σε ευρω ηταν περιπου: επεμβαση 11.500
εισιτηρια 950
ξενοδοχειο 350
γενικα εξοδα (ψωνια ,φαι,βολτες,ταχι) 700
φορος 300
συνολο 13800

μειον εκπτωση εισιτηριων 250
μειον 2 νυχτες δωρεαν διαμονη στο ξενοδοχειο 130

τελικο συνολο 13 420

αυτα χονδρικα και με προχειρους υπολογισμους αλλα παρα πολυ κοντα στο κανονικο κοστος

η επεμβαση οντως διηρκεσε πολυ.
η περιπτωση μου ηταν εξαιρετικα δυσκολη πρωτον γιατι ναι μεν ειχα καλη ελαστικοτητα,αλλα πολυ σκληρο δερμα με αποτελεσμα η τοποθετηση να γινεται πολυ αργα,και δευτερον γιατι το προηγουμενο στριπ ειχε ''γωνιες'' ,δεν ηταν δηλ το κλασσικο ημικυκλιο ,με αποτελεσμα παρα πολυ προσεκτικο σχεδιασμο για να μπορεσει ν αφαιρεσει ο γιατρος το maximum των τριχοθυλακιων ετσι ωστε να μην δημιουργησει περαιτερω προβλημα στην περιοχη..και να ειναι ολα τουλαχιστον οπως πριν.
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

goines είπε:
NGL εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα

Είναι εύκολο να μας πείς το συνολικό κόστος της επέμβασης μαζί με εισιτήρια , ξενοδοχεία και λοιπά έξοδα ; Πόσες μέρες έμεινες στον Καναδά ; Πόσες μέρες μίνιμουμ πιστεύεις οτι χρειάζεται να μείνει κάποιος εκεί για μεταμόσχευση ; Μου κάνει εντύπωση που η επέμβαση κράτησε τόσο πολύ . 16 ώρες δεν έχψ ακούσει ούτε για fue

παντως μην νομιζεις οτι οι επεμβασεις αυτου του επιπεδου διαρκουν λιγοτερο απο 12-14 ωρες.
εδω στην ελλαδα βεβαια κανα 3ωρο 4ωρο και πολυ ειναι.
μπορεις να πας μια μερα πριν την επεμβαση και να φυγεις την επομενη αλλα καλο θα ηταν επειδη το ταξιδι ειναι μεγαλο κι επειδη θα εισαι αναγκασμενος να φορας καπελο η μπαντανα με αποτελεσμα να επιβαρυνεις την κατασταση του κεφαλιου (χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι θα χασεις τριχοθυλακια),να κατσεις 4-5 μερες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

Καλή επιτυχία και από μένα NGL, και να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
Μερικές ερωτήσεις-παρατηρήσεις
Πόσα είχες πληρώσει την πρώτη φορά εδώ Ελλάδα και πόσες τρίχες σου βάλανε για να κάνουμε μια σύγκριση κόστους. Εγώ που είχα πάει το 1999 για ενημέρωση χωρίς τότε να έχω μεγάλο πρόβλημα και μόνο στην κορυφή μου είπαν 1.300.000 δρχ χωρίς να πουν πόσες τρίχες θα μου βάλουν.
Την επέμβαση αν δεν κάνω λάθος από ότι είχες πει στην έκανε ο δρ. rassman που θεωρούνταν τότε κορυφή, φαντάζομαι τι θα έκαναν οι έλληνες.
Τότε που ακριβώς είχες βάλει μαλλιά και από φυσικότητα πως ήταν, αν θυμάμαι είχες πει τουλάχιστον σε αυτό πήγαν καλά.
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

geofish είπε:
Καλή επιτυχία και από μένα NGL, και να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
Μερικές ερωτήσεις-παρατηρήσεις
Πόσα είχες πληρώσει την πρώτη φορά εδώ Ελλάδα και πόσες τρίχες σου βάλανε για να κάνουμε μια σύγκριση κόστους. Εγώ που είχα πάει το 1999 για ενημέρωση χωρίς τότε να έχω μεγάλο πρόβλημα και μόνο στην κορυφή μου είπαν 1.300.000 δρχ χωρίς να πουν πόσες τρίχες θα μου βάλουν.
Την επέμβαση αν δεν κάνω λάθος από ότι είχες πει στην έκανε ο δρ. rassman που θεωρούνταν τότε κορυφή, φαντάζομαι τι θα έκαναν οι έλληνες.
Τότε που ακριβώς είχες βάλει μαλλιά και από φυσικότητα πως ήταν, αν θυμάμαι είχες πει τουλάχιστον σε αυτό πήγαν καλά.

ευχαριστω geo,να σαι καλα!
λοιπον μου ειχαν παρει 1.400.000 και μου ειχαν πει 2000-3000 σ ολο το κεφαλι.αναθεμα αν εβαλαν τοσες.
την επεμβαση την ειχε κανει ο dr rassman,o οποιος συνεργαστηκε για ενα φεγγαρι μαζι τους και ειχε ερθει στην ελλαδα για ενα σεμιναριο.χρησιμοποιησε την μεθοδολογια τους ομως σχετικα με κατι πρωτοποριακους (?) εμφυτευτες (choi im.) που ομως με μαθηματικη ακριβεια αποδειχτηκε οτι σου κατεστρεφαν μεγαλο αριθμο τριχοθυλακιων.ως προς την φυτρωση πολυ μετρια τα πραγματα,αλλα ως προς την φυσικοτητα οκ.τουλαχιστον κανεις δεν το καταλαβαινε.δεν ηταν pluggy,ειχαν μπει τα μονοτριχα μπροστα ,απο πισω τα διτριχα,και ακομα πιο πισω τα 3τριχα-4τριχα.
το scar ομως (12cm μηκος χ 4mm πλατος) απαισιο για μια τοσο μικρη επεμβαση (1000-1200 grafts)
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

NGL είπε:
λοιπον μου ειχαν παρει 1.400.000 και μου ειχαν πει 2000-3000 σ ολο το κεφαλι.αναθεμα αν εβαλαν τοσες.


2000-3000 τριχες εννοειται.
για τριχες σου μιλανε παντα οχι για τριχοθυλακια.....
 

djvasilis85

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

μια ερώτηση παιδιά.αλήθεια αν κάνεις μεταμόσχευση και πάρεις πχ αρκετές τρίχες απο πίσω από το κεφάλι,το σημείο που έχεις πάρει αυτές τις τρίχες μελλοντικά ξαναβγάζεις μαλλιά?
 

goines

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

οχι , αλλά αν πάρεις στριπ , λωρίδα δέρματος δηλαδή , το υπόλοιπο δέρμα που μένει πίσω έχει πλήρη πυκνότητα , άρα δεν φαίνεται καθόλου αραίωση .
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

@djvasilis85 όχι δυστυχώς αλλιώς θα είχαμε λύσει το πρόβλημα της τριχόπτωσης. ότι παίρνεις τελειώνει και δεν ξαναβγαίνει :(
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

djvasilis85 είπε:
μια ερώτηση παιδιά.αλήθεια αν κάνεις μεταμόσχευση και πάρεις πχ αρκετές τρίχες απο πίσω από το κεφάλι,το σημείο που έχεις πάρει αυτές τις τρίχες μελλοντικά ξαναβγάζεις μαλλιά?

μονο με κλωνοποιηση.... ;D
 
Μπλουζα