Konakihotel, injertocapilar (ferreira/lorenzo), fue, 1901 grafts, 26/9/2018

vag25

Well-Known Member
Συζητηση με φανατισμενο κοσμο ειναι αδυνατο να γινει.

mic6 εμενα προσωπικα μου φαινονται μετρια τα αποτελεσματα απο τους καλυτερους στον κοσμο. Δεν χρειαζεται καν να σχολιασω τον Βεκρη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mic6

Well-Known Member
Συζητηση με φανατισμενο κοσμο ειναι αδυνατο να γινει.

mic6 εμενα προσωπικα μου φαινονται μετρια τα αποτελεσματα απο τους καλυτερους στον κοσμο. Δεν χρειαζεται καν να σχολιασω τον Βεκρη.

Φανατισμένοι δε λες τίποτα, εγώ αγόρασα και κασκόλ Βεκρής.
 

Veron

Well-Known Member
@mic6 μην ξανοιγεσαι γιατι εισαι στον 3ο μηνα ακομα.Οσο για το value for money και το Nissan το Qashqai τζιπ θεωρειτε αλλα δεν ειναι και X5 ,η διαφορα της σιγουρης μ.μ απο το kinder εκπληξη πληρωνεται.Οπως επισης γιαυτο υπαρχουν 3αστερα ξενοδοχεια και 5αστερα.Και πληρωνεται μεχρι εκει που η αγοραστικη δυνατοτητα του καθενος φθανει.Οπως επισης η σχολαστικοτητα και η χαραξη στρατηγικης απο την κλινικη μετραει.Ειναι αλλο πραγμα να σου γινεται πληρης και κατανοητη αναλυση μεσα απο τον υπολογιστη με μαθηματικα επιχειρηματα παρα να αφησεις το κεφαλι σου στην τυχη του και οτι κατσει.Το κριτηριο για μια μ.μ ΔΕΝ ειναι μονο τα λεφτα.
 

mic6

Well-Known Member
@mic6 μην ξανοιγεσαι γιατι εισαι στον 3ο μηνα ακομα.Οσο για το value for money και το Nissan το Qashqai τζιπ θεωρειτε αλλα δεν ειναι και X5 ,η διαφορα της σιγουρης μ.μ απο το kinder εκπληξη πληρωνεται.Οπως επισης γιαυτο υπαρχουν 3αστερα ξενοδοχεια και 5αστερα.Και πληρωνεται μεχρι εκει που η αγοραστικη δυνατοτητα του καθενος φθανει.Οπως επισης η σχολαστικοτητα και η χαραξη στρατηγικης απο την κλινικη μετραει.Ειναι αλλο πραγμα να σου γινεται πληρης και κατανοητη αναλυση μεσα απο τον υπολογιστη με μαθηματικα επιχειρηματα παρα να αφησεις το κεφαλι σου στην τυχη του και οτι κατσει.Το κριτηριο για μια μ.μ ΔΕΝ ειναι μονο τα λεφτα.
Κι όμως συμφωνώ με όλα που είπες εκτός του τελευταίου. Γιατί για κάποιους το κριτήριο επιλογής είναι τα χρήματα σε σχέση με το συγκριτικό αποτέλεσμα. Και σε αυτό ο Β είναι νούμερο ένα.

Α και όποιος δεν έχει λεφτά για X5 παίρνει Nissan κανένα πρόβλημα είναι κι αυτό πολύ καλό για τα λεφτά του.
 

Veron

Well-Known Member
Ο β*κρης εχει δειξει οτι ειναι καλος σε πολυ μεγαλα nwdκαι πιανει αρκετα μεγαλες φυτρωσεις ΑΛΛΑ σε αυτες τις περιπτωσεις ο "ασθενης" τεινει να αδιαφορει για την εικονα της δοτριας γιατι απλα θελει να ξαναδει το κεφαλι του με μαλλια.Στο φορουμ εξεταζουμε πολλα περισσορερα πραγματα απο το ποσο πληρωσε ο καθενας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σημαίνει ότι όταν επιδιώκεις την αριστεία, αντιγράφεις μεθοδολογίες από τους άριστους και προσπαθείς να τις επιβάλλεις στους μέτριους για να διορθωθούν. Να στο κάνω πιο λιανά με ένα μόνο παράδειγμα που θα το καταλάβεις. Θα πας στον Β. και θα του πεις "για ένα μικρό session 2500g θα βγάλεις από όλη τη δότρια αλλιώς γεία σου".

Mic το ανωτέρω το κατάλαβες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vagosx

Well-Known Member
Προσωπικά με χαλάει το μέτριο πολύ και στη δουλειά μου φροντίζω να είμαι άριστος. Αλλά για κάποιους ανθρώπους μια διαφορά που βλέπουν μόνο 5 ειδικοί στη hairline δεν κοστίζει 10000 ευρώ παραπάνω.

Και για να το προσωποποιήσω πες μου έναν σοβαρό λόγο να είχα κάνει την επέμβαση μου στην Κύπρο με 10000 που ζήτησαν ή στην Τουρκία Ισπανία με 15000+

Αγαπητέ Mic6, πρώτα απ’ όλα είναι ξεκάθαρο ότι όλοι στο φόρουμ ειμαστε συμπάσχοντες και είναι σίγουρο ότι θελουμε ο καθένας που μπαίνει σε μια διαδικασία μμ να πάει όσο το δυνατόν καλύτερα τόσο γιατί ξέρουμε τι περνάει, αλλά όσο και για να γινόμαστε πιο αισιόδοξοι βλεποντας καλα αποτελέσματα όσοι πρόκειται να κανουμε μμ στο μέλλον. Απο εκεί και πέρα όσον αφορά πως γίνεται η αξιολόγηση μιας κλινικής και μιας επέμβασης τα έχει γράψει αναλυτικότατα ο PROF που είναι απο τους πλέον έμπειρους και διαβασμένους, οποτε πες μου αν θες τι βαθμό θα βάλεις στην επεμβαση σου με βάση τις κάτωθι παραμέτρους που έχει αναφέρει ο PROF, τώρα αν μου πεις ότι δε σε απασχολούν αυτά που λέει τότε δε χρειάζεται να συζητάμε, δεν υπάρχει νόημα!
 

Συνημμένα

  • 00E32D67-76FA-4442-87E2-0A48730EF056.png
    00E32D67-76FA-4442-87E2-0A48730EF056.png
    283.6 KB · Προβολές: 273

Zob

Active Member
Αφού μόλις είπε ο misc ότι έβαλε 5.000 γκραφς σε 2 μερες όλοι βγήκαν να λένε πως μέχρι 3.800-4.000 βάζουν σαν όριο για προστασία της δότριας, πως θα είχε 20%καλύτερο αποτέλεσμα σε σχεδόν άδειο κεφαλι με λιγότερα γκραφς?
Μην λέμε ότι μας κατεβει.

Το οτι εβαλε 5000 grafts δε σημαινει απαραιτητα οτι θα φυτρωσουν κιολας (ευχομαι βεβαια στο παλικαρι να φυτρωσουν).
Επισης το ποσο καλυτερο ειναι ενα αποτελεσμα μεταμοσχευσης σε σχεση με ενα αλλο δεν εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο τη φυτρωση που εχει.
Τελος, η κακομεταχειριση της δοτριας μπορει να μην ειναι σημερα υψιστης σημασιας, ομως σε 20 χρονια οταν θα εχει λεπτυνει η τριχα και θα εχουν αραιωσει περισσοτερο τα μαλακια εκει πισω, τοτε θα αρχισει να ειναι.
Με ενα πραγμα μονο συμφωνω, "μη λεμε οτι μας κατεβει".
 

tasos33

Well-Known Member
Αυτο μαλιστα δεν ανεβάζει και καθόλου κ την τιμή ενώ λύνει και ένα διαχρονικό τους προβλημα.


Σημαίνει ότι όταν επιδιώκεις την αριστεία, αντιγράφεις μεθοδολογίες από τους άριστους και προσπαθείς να τις επιβάλλεις στους μέτριους για να διορθωθούν. Να στο κάνω πιο λιανά με ένα μόνο παράδειγμα που θα το καταλάβεις. Θα πας στον Β. και θα του πεις "για ένα μικρό session 2500g θα βγάλεις από όλη τη δότρια αλλιώς γεία σου".
 

Panos1982

Well-Known Member
Και γιατί όλοι εμείς οι απλοί ευχαριστημένοι πελάτες μιας πάμφθηνης κλινικής πρέπει να απολογούμαστε κάθε μέρα που τη στηρίζουμε;

Mic, εχεις κανει μια επεμβαση και εισαι στον 3ο μηνα. Πως μπορεις να ανηκεις στους ευχαριστημενους πελατες ηδη ?

Ακομα κι αν φτασεις στους 10 μηνες και εισαι υπερ ευχαριστημενος, γιατι αισθανεσαι την αναγκη να στηριξεις την κλινικη που εκανες επεμβαση ?

Το νημα της μμ σου το εχεις ανοιξει για να στηριξεις την κλινικη η για να δειξεις σε αλλα μελη τα αποτελεσματα του συγκεκριμενου γιατρου και να σχολιαστει ο τροπος που δουλευει κ τα αποτελεσματα που παραγει ?

O cvial αναφερει οτι δουλευει με μεγαλυτερα punch απ οτι τα μικροτερα συγχρονα punch που υπαρχουν σημερα,
δουλευει με motorized που προκαλει θερμοκρασια και αυξημενο ερεθισμο στο δερμα (που σημαινει και μεγαλυτερο τραυμα και μεγαλυτερος κινδυνος βιωσιμοτητας μοσχευματων στη δοτρια - αρα και λιγοτερα διαθεσιμα θυλακια στο μελλο + χειροτερη εικονα δοτριας) αναφερει οτι οι hairline του δεν δειχνουν τοσο φυσικες οσο σε αλλους γιατρους γιατι πανε ολοισια
και αναφερει και το κερασακι στην τουρτα οτι αφαιρει για μικρες συνεδριες θυλακια μονο πισω απ το παραθυρακι και οχι ομοιομορφα απ ολο το ευρος της δοτριας αν ειναι ποτε δυνατον ποια σοβαρη κλινικη θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο και να συνεχεισει να μενει ανοιχτη ?? σε ποιον σοβαρο γιατρο θα πεις κατι τετοιο και δε θα μεινει με γουρλωμενα τα ματια ?
Ας απαντησει εστω κ ενας ποιος ειναι αυτος ο λογος που επιλεγει να αφαιρει θυλακια απο μεμονομενη περιοχη κ οχι απο ολο το ευρος οπως κανουν ολοι οι νορμαλ γιατροι ? ας μου πει οποιοσδηποτε ενα πλεονεκτημα του να κανει κανεις κατι τετοιο ??

Αυτο που κανει ο Cvial δεν ειναι να κατακρινει ουτε εσενα ουτε τον ακη ουτε οποιον εκανε μμ σε καποιον γιατρο ,
τον Β στην περιπτωση σου ,
αλλα δινει πληροφοριες για τον τροπο λειτουργιας κ τα πραγματα που ο γιατρος ειναι αδυναμος και χριζει βελτιωσης.
και για τον ερντο ανεφερε οτι κανει splitting , τι επρεπε να κανω εγω ? να βγω και να τα βαλω με τον cvial και να γινουμε μαλλια κουβαρια ? αφου κανει splitting κακο ειναι που το ανεφερε ? και δικαιολογησε οτι η διαφορα τιμης τελικα ανεμεσα σε ερντο κ lorenzo ειναι μικροτερη μιας κ η τιμη ανεβαινει απ τα 2,5 ευρω λογο του splitting , ε αληθεια ειναι αυτο που λεει τι να κανουμε τωρα.

Οταν αναφερει για την κατασταση της δοτριας σου στην occipital δε το αναφερει για να δουμε αν αρεσει σε εσενα η οχι
ή για το αν εσυ ενοχλησε η οχι απ αυτο επειδη μπορει να αφηνεις μακρυ μαλλι.

Το αναφερει γιατι πρεπει να δουμε αν το motorized και τα μεγαλα punch που χρησιμοποιει , σε τοσο μεγαλες συνεδριες οπως η δικη σου αφηνουν πισω τους αυτο το " κουσουρι " . Μη το περνεις προσωπικα οπως δε χρειαζεται κ ο ακης να παρει προσωπικα την ευθεια hairline ειναι ενα χαρακτηριστικο του σχεδιασμου αυτου του γιατρου κ τιποτα παραπανω.

Δεν χρειαζεται καποιος να υπερασπιστει αυτα τα πραγματα απλα πρεπει να αναφερθουν γιατι καποιους μπορει να μη τους ενοχλουν αλλα καποιους μπορει να τους ενοχλουν κ πρεπει να γνωστοποιηθουν και επειδη ο Cvial εχει τις γνωσεις πρεπει να τα αναφερει, ετσι ο καθε υποψηφιος πελατης να τα γνωριζει κ να τα ζυγισει αποφασιζοντας αν θελει να τον επιλεξει για γιατρο η οχι.

Επειδη βλεπω οτι ανεβαζεις προθυμα και συχνα φωτο στο νημα σου κατανοω οτι θελεις να βοηθησεις με την εμπειρια σου,
αλλα οι φωτο και τα πραγματα θα μιλησουν απο μονα τους ή τα βιντεο οπως ανεβασε ο ακης, αυτα ειναι η διαφιμηση η δυσφιμηση του καθε γιατρου, δε χρειαζεται να τον στηριξεις και να περνεις κατι προσωπικα ουτε εσυ ουτε κανεις μας....

ειναι μια επιχειριση που προσφερει μια υπηρεσια οπως χιλιαδες αλλες στο κοσμο και θα αξιολογησουμε τις υπηρεσιες της και σε καποιους θα ειναι προσιτη και σε αλλους οχι, στον καθενα για τους λογους του. End of story.

Υ.Γ
Cvial χαρας το κουραγιο κ την υπομονη σου γενικοτερα δε θα ειχα τα αντερα να κανω αυτο που κανεις εδω,
θα ειναι ανυσηχητικες οι μερες που θα παψεις να βρισκεσαι εδω, για τους νεοεισερχομενους στον χωρο της καραφλας που ψανχουν πληροφοριες και σωστη καθοδηγηση κ λυσεις δια μεσω αυτου του φορουμ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mic6

Well-Known Member
Πάνο καλημέρα,

Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου κυρίως επειδή σε θεωρώ ένα από τα καταπληκτικότερα μέλη αυτού του φόρουμ και επειδή όλες σου οι αναρτήσεις είναι πάντα ουσίας.

Δεν ξέρω αν είμαι ευχαριστημένος από την κλινική μου γιατί δεν ξέρω τι θα πει καλή μεταμόσχευση. Ούτε στον τρίτο αλλά ούτε στον δωδέκατο μήνα. Αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος που άνοιξα το νήμα μου, για να μου πουν οι παλιοί πώς τα πήγα. Ούτε για να διαφημίσω, ούτε για να βοηθήσω τα υπόλοιπα μέλη, αν και τώρα που συνηδειτοποιώ πόσο βοηθάω χαίρομαι πάρα πολύ. Όμως το κίνητρο να ανοίξω το νήμα ήταν η αγωνία μου και μόνο και είμαι απολύτως ειλικρινής σε αυτό.

Έχω διαβάσει πολύ το φόρουμ εδώ και δύο χρόνια. Θα σου πω τη γνώμη μου όσο πιο απλά μπορώ παίρνοντας για παράδειγμα τον Άκη που έχουμε αποτέλεσμα ολοκληρωμένο και όχι εμένα. Αν ο φίλος Άκης δεν ακολουθούσε το ένστικτο και πιθανότατα την τσέπη του δεν υπήρχε περίπτωση να είχε πάει στον Β. Και ξέρεις γιατί; Γιατί έχει πέσει τόσο θαψιμο εδώ για τη συγκεκριμένη κλινική που κανένας που διαβάζει αυτό το φόρουμ δεν θα πάει εκεί με χαμόγελο. Όμως σε πάμπολλες περιπτώσεις, αν πάει, τελικά θα φύγει από εκεί με χαμόγελο.

Έχω λάβει από όταν άνοιξα το νήμα μου πέντε ή έξι μηνύματα με το ίδιο περιεχόμενο: Φίλε σε βλέπω πόσο καλά πας αλλά διστάζω να πάω στον Β με τις μαλακίες που διαβάζω εδώ. Επισυνάπτω την απάντηση μου στο τελευταίο από αυτά με σκρινσοτ μόνο για να δεις και να μου πεις αν είμαι εδώ για να στηρίξω την κλινική (βλέπε επισύναψη).

Η γνώμη μου είναι η εξής. Είναι καλό να λέμε συνέχεια τα κακά των κλινικών μας μπας και βελτιωθούν. Όμως σε αυτό το φόρουμ δεν είναι ίδια η αντιμετώπιση φίλε δυστυχώς σε σχέση με τις κλινικές του εξωτερικού. Και να που και αυτές έχουν κάποιες φορές μέτρια αποτελέσματα και η πλειοψηφία τα αντιμετωπίζει ήπια. Αν το νήμα του Άγγελου ήταν στην κλινική του Β θα είχε κλείσει το φόρουμ από τον πόλεμο. Και αντίστοιχα αν το νήμα του Άκη ήταν στον Λορέντζο, όλοι θα πανηγύριζαν για την τέλεια μμ. Αυτό δεν μου το βγάζεις από το μυαλό. Είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος που λόγω της δουλειάς και των σπουδών μου (είμαι καθηγητης στο πανεπιστήμιο Αθηνών) έχω καταλάβει και πράγματα πολύ πιο δύσκολα από αυτά που διαβάζω εδώ. Αυτή η διαφορά στην αντιμετώπιση ωθεί εμένα και άλλους πολλούς στο να θέλουμε να υποστηρίξουμε, όχι την κλινική όπως λες, αλλά το δίκαιο και για αυτό ίσως να πέφτουμε στην παγίδα του φανατισμού και κάποιες φορές να δείχνουμε άλλα από αυτά που ισχύουν.

Προσωπικά δεν πρόκειται να ξανασχολιάσω σε ποστ τρίτου και το μόνο που θα κάνω είναι να περιμένω υπομονετικά τη φύτρωση μου ενημερώνοντας το νήμα μου κάθε μήνα.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε αυτό το ποστ αλλά και το νήμα μου.

Μιχάλης

Mic, εχεις κανει μια επεμβαση και εισαι στον 3ο μηνα. Πως μπορεις να ανηκεις στους ευχαριστημενους πελατες ηδη ?

Ακομα κι αν φτασεις στους 10 μηνες και εισαι υπερ ευχαριστημενος, γιατι αισθανεσαι την αναγκη να στηριξεις την κλινικη που εκανες επεμβαση ?

Το νημα της μμ σου το εχεις ανοιξει για να στηριξεις την κλινικη η για να δειξεις σε αλλα μελη τα αποτελεσματα του συγκεκριμενου γιατρου και να σχολιαστει ο τροπος που δουλευει κ τα αποτελεσματα που παραγει ?

O cvial αναφερει οτι δουλευει με μεγαλυτερα punch απ οτι τα μικροτερα συγχρονα punch που υπαρχουν σημερα,
δουλευει με motorized που προκαλει θερμοκρασια και αυξημενο ερεθισμο στο δερμα (που σημαινει και μεγαλυτερο τραυμα και μεγαλυτερος κινδυνος βιωσιμοτητας μοσχευματων στη δοτρια - αρα και λιγοτερα διαθεσιμα θυλακια στο μελλο + χειροτερη εικονα δοτριας) αναφερει οτι οι hairline του δεν δειχνουν τοσο φυσικες οσο σε αλλους γιατρους γιατι πανε ολοισια
και αναφερει και το κερασακι στην τουρτα οτι αφαιρει για μικρες συνεδριες θυλακια μονο πισω απ το παραθυρακι και οχι ομοιομορφα απ ολο το ευρος της δοτριας αν ειναι ποτε δυνατον ποια σοβαρη κλινικη θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο και να συνεχεισει να μενει ανοιχτη ?? σε ποιον σοβαρο γιατρο θα πεις κατι τετοιο και δε θα μεινει με γουρλωμενα τα ματια ?
Ας απαντησει εστω κ ενας ποιος ειναι αυτος ο λογος που επιλεγει να αφαιρει θυλακια απο μεμονομενη περιοχη κ οχι απο ολο το ευρος οπως κανουν ολοι οι νορμαλ γιατροι ? ας μου πει οποιοσδηποτε ενα πλεονεκτημα του να κανει κανεις κατι τετοιο ??

Αυτο που κανει ο Cvial δεν ειναι να κατακρινει ουτε εσενα ουτε τον ακη ουτε οποιον εκανε μμ σε καποιον γιατρο ,
τον Β στην περιπτωση σου ,
αλλα δινει πληροφοριες για τον τροπο λειτουργιας κ τα πραγματα που ο γιατρος ειναι αδυναμος και χριζει βελτιωσης.
και για τον ερντο ανεφερε οτι κανει splitting , τι επρεπε να κανω εγω ? να βγω και να τα βαλω με τον cvial και να γινουμε μαλλια κουβαρια ? αφου κανει splitting κακο ειναι που το ανεφερε ? και δικαιολογησε οτι η διαφορα τιμης τελικα ανεμεσα σε ερντο κ lorenzo ειναι μικροτερη μιας κ η τιμη ανεβαινει απ τα 2,5 ευρω λογο του splitting , ε αληθεια ειναι αυτο που λεει τι να κανουμε τωρα.

Οταν αναφερει για την κατασταση της δοτριας σου στην occipital δε το αναφερει για να δουμε αν αρεσει σε εσενα η οχι
ή για το αν εσυ ενοχλησε η οχι απ αυτο επειδη μπορει να αφηνεις μακρυ μαλλι.

Το αναφερει γιατι πρεπει να δουμε αν το motorized και τα μεγαλα punch που χρησιμοποιει , σε τοσο μεγαλες συνεδριες οπως η δικη σου αφηνουν πισω τους αυτο το " κουσουρι " . Μη το περνεις προσωπικα οπως δε χρειαζεται κ ο ακης να παρει προσωπικα την ευθεια hairline ειναι ενα χαρακτηριστικο του σχεδιασμου αυτου του γιατρου κ τιποτα παραπανω.

Δεν χρειαζεται καποιος να υπερασπιστει αυτα τα πραγματα απλα πρεπει να αναφερθουν γιατι καποιους μπορει να μη τους ενοχλουν αλλα καποιους μπορει να τους ενοχλουν κ πρεπει να γνωστοποιηθουν και επειδη ο Cvial εχει τις γνωσεις πρεπει να τα αναφερει, ετσι ο καθε υποψηφιος πελατης να τα γνωριζει κ να τα ζυγισει αποφασιζοντας αν θελει να τον επιλεξει για γιατρο η οχι.

Επειδη βλεπω οτι ανεβαζεις προθυμα και συχνα φωτο στο νημα σου κατανοω οτι θελεις να βοηθησεις με την εμπειρια σου,
αλλα οι φωτο και τα πραγματα θα μιλησουν απο μονα τους ή τα βιντεο οπως ανεβασε ο ακης, αυτα ειναι η διαφιμηση η δυσφιμηση του καθε γιατρου, δε χρειαζεται να τον στηριξεις και να περνεις κατι προσωπικα ουτε εσυ ουτε κανεις μας....

ειναι μια επιχειριση που προσφερει μια υπηρεσια οπως χιλιαδες αλλες στο κοσμο και θα αξιολογησουμε τις υπηρεσιες της και σε καποιους θα ειναι προσιτη και σε αλλους οχι, στον καθενα για τους λογους του. End of story.

Υ.Γ
Cvial χαρας το κουραγιο κ την υπομονη σου γενικοτερα δε θα ειχα τα αντερα να κανω αυτο που κανεις εδω,
θα ειναι ανυσηχητικες οι μερες που θα παψεις να βρισκεσαι εδω, για τους νεοεισερχομενους στον χωρο της καραφλας που ψανχουν πληροφοριες και σωστη καθοδηγηση κ λυσεις δια μεσω αυτου του φορουμ....
20181008_100401.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
100% σωςτος ! Δεν λενε να το κτλ καποιοι οι οποιοι κατηγορούν αυτους για προπαγανδα υπερ των ελληνικών κλινικών που ετυχε να εμπιστευθούν οτι δεν ειναι βαλτοί πρωτον... κ δευτερον υπαρχουν κ οι ελληνες που θα κανουν μια καλη μμ ανταγωνιστική κ στο εξωτερικό. Στο ονομα των γνώσεων τους πανω στις μμ που ομολογούμενος ειναι πολυ περισσοτερες απο μας που ειμαστε ημιμαθείς νομιζουν οτι μπορουν να δικαιολογούν κ να θεοποιούν ακομα κ μετρια αποτελέσματα η κ να αναλύουν σκοτεινές φωτος σαν να μην συμβαινει τπτ επειδη ειναι απο παγκόσμιας κλάσης γιατρό κ η κακη μμ δεν υφίστανται.αναλογες φωτος κ παρουσιάσεις με δόσεις απο παιδι που θα εκανε μμ Εντος των συνορων θα γίνονταν Των θερμοπυλων!
Οταν σταματησει αυτη η καχυποψία απ ολους κ υπαρχει 100% αντικειμενική αναλυση βάζοντας κατω ολα τα δεδομένα κ τις παραμέτρους απο τα παιδια που διαχειρίζονται το φόρουμ κ εχουν τις γνώσεις να συμβουλεύουν (προς τιμήν τους) τοτε cvial θα ανεβεί κ το επιπεδο του φορούμ που ειναι το παραπονο σου. Κ εντελως φιλικα υπάρχουμε κ εμεις που δεν ειμαστε experts στις μμ κ θελουμε λεξικό για να κτλ τι λες μερικες φορες. 90% του φόρουμ ετσι ειναι κ λογικο. Ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάνο καλημέρα,

Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου κυρίως επειδή σε θεωρώ ένα από τα καταπληκτικότερα μέλη αυτού του φόρουμ και επειδή όλες σου οι αναρτήσεις είναι πάντα ουσίας.

Δεν ξέρω αν είμαι ευχαριστημένος από την κλινική μου γιατί δεν ξέρω τι θα πει καλή μεταμόσχευση. Ούτε στον τρίτο αλλά ούτε στον δωδέκατο μήνα. Αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος που άνοιξα το νήμα μου, για να μου πουν οι παλιοί πώς τα πήγα. Ούτε για να διαφημίσω, ούτε για να βοηθήσω τα υπόλοιπα μέλη, αν και τώρα που συνηδειτοποιώ πόσο βοηθάω χαίρομαι πάρα πολύ. Όμως το κίνητρο να ανοίξω το νήμα ήταν η αγωνία μου και μόνο και είμαι απολύτως ειλικρινής σε αυτό.

Έχω διαβάσει πολύ το φόρουμ εδώ και δύο χρόνια. Θα σου πω τη γνώμη μου όσο πιο απλά μπορώ παίρνοντας για παράδειγμα τον Άκη που έχουμε αποτέλεσμα ολοκληρωμένο και όχι εμένα. Αν ο φίλος Άκης δεν ακολουθούσε το ένστικτο και πιθανότατα την τσέπη του δεν υπήρχε περίπτωση να είχε πάει στον Β. Και ξέρεις γιατί; Γιατί έχει πέσει τόσο θαψιμο εδώ για τη συγκεκριμένη κλινική που κανένας που διαβάζει αυτό το φόρουμ δεν θα πάει εκεί με χαμόγελο. Όμως σε πάμπολλες περιπτώσεις, αν πάει, τελικά θα φύγει από εκεί με χαμόγελο.

Έχω λάβει από όταν άνοιξα το νήμα μου πέντε ή έξι μηνύματα με το ίδιο περιεχόμενο: Φίλε σε βλέπω πόσο καλά πας αλλά διστάζω να πάω στον Β με τις μαλακίες που διαβάζω εδώ. Επισυνάπτω την απάντηση μου στο τελευταίο από αυτά με σκρινσοτ μόνο για να δεις και να μου πεις αν είμαι εδώ για να στηρίξω την κλινική (βλέπε επισύναψη).

Η γνώμη μου είναι η εξής. Είναι καλό να λέμε συνέχεια τα κακά των κλινικών μας μπας και βελτιωθούν. Όμως σε αυτό το φόρουμ δεν είναι ίδια η αντιμετώπιση φίλε δυστυχώς σε σχέση με τις κλινικές του εξωτερικού. Και να που και αυτές έχουν κάποιες φορές μέτρια αποτελέσματα και η πλειοψηφία τα αντιμετωπίζει ήπια. Αν το νήμα του Άγγελου ήταν στην κλινική του Β θα είχε κλείσει το φόρουμ από τον πόλεμο. Και αντίστοιχα αν το νήμα του Άκη ήταν στον Λορέντζο, όλοι θα πανηγύριζαν για την τέλεια μμ. Αυτό δεν μου το βγάζεις από το μυαλό. Είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος που λόγω της δουλειάς και των σπουδών μου (είμαι καθηγητης στο πανεπιστήμιο Αθηνών) έχω καταλάβει και πράγματα πολύ πιο δύσκολα από αυτά που διαβάζω εδώ. Αυτή η διαφορά στην αντιμετώπιση ωθεί εμένα και άλλους πολλούς στο να θέλουμε να υποστηρίξουμε, όχι την κλινική όπως λες, αλλά το δίκαιο και για αυτό ίσως να πέφτουμε στην παγίδα του φανατισμού και κάποιες φορές να δείχνουμε άλλα από αυτά που ισχύουν.

Προσωπικά δεν πρόκειται να ξανασχολιάσω σε ποστ τρίτου και το μόνο που θα κάνω είναι να περιμένω υπομονετικά τη φύτρωση μου ενημερώνοντας το νήμα μου κάθε μήνα.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε αυτό το ποστ αλλά και το νήμα μου.

Μιχάλης


Προβολή συνημμένου 19568

Μιχάλη,

Δυστυχώς δεν μου απάντησες αν κατάλαβες αυτό που σου έγραψα παρόλο που σου επανέλαβα την ερώτηση δις. Δεν πειράζει. Εφόσον είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος θα αντιλαμβάνεσαι ότι ο σκοπός μας δεν είναι να πάει κάποιος με χαμόγελο στον Β. αλλά υποψιασμένος για να μπορέσει να γλυτώσει από τις κακοτοπιές και να μπορέσει να οφεληθεί από τα καλά της κλινικής. Νομίζω ότι ο John1294 ήταν ένα τέτοιο παράδειγμα. Για του λόγου το αληθές σου επισυννάπτω ένα μήνυμα από τα δεκάδες που λαμβάνω.

Αυτά τα περί διαφορετικής αντιμετώπισης μεταξύ κλινικων εσωτερικού και εξωτερικού είναι η δικαιολογία για να δημιουργηθεί μια "ψευτοσύγκρουση" και όλα τα μειονεκτήματα των κλινικών του εσωτερικού να θάβονται επειδή υπερβάλλουν οι "αντίθετοι". Ηλιθιότερη αντιμετώπιση από αυτή δεν υπάρχει και απορώ πως πέφτεις σε αυτή την παγίδα και την αναπαραγάγεις, ενώ θα έπρεπε να στιλιτεύεις όχι μόνο τους "αντίθετους" αλλά και τους ¨ομοιδεάτες" (όπως πολύ ωραία στο έθεσε ο Panos1982) οι οποίοι έχουν κάνει λυσσαλέο πόλεμο για να αποφύγουν τα αυτονόητα και αυταπόδεικτα (π.χ. παράθυρα).

Αν ο Άκης ήταν αποτέλεσμα του Λορένζο σε διαβεβαιώ ότι θα κραζόταν άγρια από τους "ομοιδεάτες" οι οποίοι τότε θα έβλεπαν τις ίσιες γραμμές στην hairline και η φύτρωση του Άγγελου στο 6μηνο θα θεωρείτο πολύ καλή. Το έχουμε δει πολλάκις, το ίδιο είχε γίνει μετά μανίας και στο δικό μου νήμα. Προφανώς το ίδιο γίνεται και από την άλλη πλευρά με μια όμως διαφορά. Οι "ομοιδεάτες" πέραν του να εκφέρουν γνώμη αν ένα αποτέλεσμα είναι καλό ή κακό, που στο κάτω κάτω της γραφής μπορεί να αξιολογηθεί με μια απλή ματιά από κάποιον μη ειδικό, προσπαθούν να απαξιώσουν και τις διεθνείς ιατρικές νόρμες. Και οι 2 ομάδες είναι γραφικές αλλά οι "ομοιδεάτες" επιπρόσθετα είναι και επικίνδυνοι, άρα χρήζουν ιδιαίτερης αντιμετώπισης τουλάχιστον από εμένα που έχω τη διαχείρηση.

IMG_7819.jpg


IMG_7820.jpg
 

kardinalios

Well-Known Member
Εγώ πάντως αυτό που αντιλαμβάνομαι σαν ειδοποιό διαφορα ανάμεσα στις ελληνικές κλινικές και σε αυτές του εξωτερικού είναι το πλάνο και ο σχεδιασμός της Μ.Μ . Οι κλινικές του εξωτερικού , τουλάχιστον στα περιστατικά που έχουμε παρακολουθήσει , αντιμετωπίζουν τον ασθενή με μια λογική γενικότερου πλάνου . Έχεις αυτά τα graft διαθέσιμα , μπορείς να κάνεις αυτά τώρα αυτά στο μέλλον . Υπάρχει ένα πρόγραμμα , μια στρατηγική , μια ανάλυση των δεδομένων .

Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν πολύ καλά αποτελέσματα και από ελληνικές κλινικές . Ωστόσο , εκεί που βλέπω να υστερούν είναι σε αυτό το πλάνο και σε αυτήν την οργάνωση που σου προσφέρουν οι κλινικές του εξωτερικού .

Εγώ πριν 4 χρόνια και σε πολύ μικρή ηλικία έκανα μια ΜΜ , ευτυχώς μικρή , στην DHI . Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο δεν έχω καν τον αριθμό των grafts που χρησιμοποιήθηκαν , δεν έχω καν στοιχεία για τις περιοχές που τα άντλησαν . Θυμάμαι ένα σκορπιο νούμερο σε τρίχες και όταν τους ζήτησα στοιχεία δεν μου τα έδωσαν διότι κατάλαβαν ότι θέλω να πάω αλλού να κάνω Μ.Μ στο μέλλον .

Από τα λίγα που διαβάζω δεν υπήρχε περίπτωση μια κλινική του εξωτερικού να με αντιμετωπίσει με αυτόν τον τρόπο . Μπορεί η ζημιά που έγινε να είναι μικρή μπορεί και μεγάλη αυτό δεν το ξέρω . Όμως θα έπρεπε τουλάχιστον να τη γνωρίζω .

Τα παραπάνω είναι ένα παράδειγμα . Εκεί που θέλω να καταληξω και να πω τη γνώμη μου για τα παιδιά που έχουν κάνει Μ.Μ στον Β είναι ότι ρε παιδιά αυτά τα γενικά λόγια θα γίνεις τέλειος έχεις μεγάλη δουλειά έχεις πολύ μαλλί εμπεριέχουν ένα μεγάλο ρίσκο . Μπορεί να σας βγουν , μπορεί και όχι . Αυτό που πρέπει να βελτιώσουν οι κλινικές στην Ελλάδα είναι κυρίως ο προγραμματισμός , το πλάνο και η οργάνωση .

Καλά αποτελέσματα σε όλα τα παιδιά όπου και να έχουν κάνει Μ.Μ
 

JOJO

Active Member
Καλησπέρα, είμαι σχετικά παλιό μέλος στο forum. Δεν γράφω συχνά, αρχικά γιατί δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις ώστε να προσφέρω κάτι ουσιαστικό, αλλά εκτός από αυτό δουλεύω πολλές ώρες και στο σπίτι έχω δυο μωρά που με περιμένουν με άγριες διαθέσεις κάθε φορά που επιστρέφω. Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν αρκετά άτομα ακόμα που βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση με εμένα.
Προσπαθώ μέσα σε λίγο χρόνο να διαβάσω και να ενημερωθώ σχετικώς αλλά καθίσταται αδύνατον μιας και σε κάθε νήμα αρχίζουν κόντρες και διχογνωμίες γύρω από το ίδιο θέμα, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω skip σε ολόκληρες σελίδες. Θέλω να σας παρακαλέσω όλους να ρίξετε ξανά μια ματιά στον τίτλο του νήματος και πριν γράψετε κάτι να το έχετε στο μυαλό σας. Υπάρχει κατάλληλο νήμα για να γίνεται αυτή η συζήτηση και αν δεν σας αρέσει υπάρχουν και τα p.m. Το νήμα έχει φτάσει ήδη στη δέκατη σελίδα και η προσφορά του σταματάει στην πέμπτη-έκτη.
Όπως γράφει και ο Giorgos πιο πάνω, αληθεύει ότι πολλές φορές χρειαζόμαστε λεξικό για να καταλάβουμε αυτά που γράφει ο Cvial. Δεν νομίζω όμως ότι απαξίωσε κάποιον ποτέ, ούτε αρνήθηκε να απαντήσει ακόμα και σε "παιδικές" ερωτήσεις. Αυτό λοιπόν πιστεύω θα έπρεπε να είναι και το point του συγκεκριμένου νήματος.
-Μια μεταμόσχευση στην injertocapilar.
-O καλύτερος γνώστης στο θέμα των μεταμοσχεύσεων που διαθέτει το forum, ο παρουσιαστής της.
Ειλικρινά, περιμένετε καλύτερη ευκαιρία για να ενημερωθείτε? Θα έπρεπε να τον ξετινάζουμε στις ερωτήσεις. Αντ' αυτού ρίξτε μια ματιά από πάνω και δείτε τι γίνεται.
Έχω και εγώ γνώμη για το συγκεκριμένο ζήτημα Ελληνικών και ξένων κλινικών, αλλά αν την παραθέσω εδώ, θα είναι σαν να επικροτώ αυτό το γαϊτανάκι.
 

Zob

Active Member
Παρατηρω μια προσπαθεια που γινεται να εξισωθουν οι κλινικες τυπου Β με τις κλινικες επιπεδου Lorenzo. Τετοια εξισωση δεν υφισταται.
Αρκει μονο να δει καποιος ενα βιντεακι στο you tube απο αποτελεσμα του Lorenzo και να το συγκρινει με ενα αντιστοιχο ελληνικης κλινικης.
Α, ξεχασα.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοιο βιντεο απο πλευρας ελληνικης κλινικης.Γιατι αραγε?
Οπως και να το κανουμε τα καλυτερα αποτελεσματα κλινικων τυπου Lorenzo απεχουν πολυ απο αυτα των ελληνικων κλινικων.Δυστυχως...
 
Μπλουζα