Keratene alphactive - DHT blocker

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
χε,,,kapa, νόμιζα ότι είσαι αθήνα. thx πάντως.
Θεωρητικά η shbg, δεσμεύει ένα μεγάλο μέρος της ελεύθερης τέστο, το οποιό μετετρέπεται σε οιστρογόνα ή σε dht. Σε νεαρές ηλικίες, η ορμόνη αυτή θα μπορούσε από μόνη της να είναι η βασική αιτία της τριχόπτωσης. Σε ηλικίες όμως μετά τα 30, θεωρητικά πάντα, η shbg, αρχίζει και αυξάνεται. Εμένα η κατηφόρα σταμάτησε όταν αυτή η ορμόνη έφτασε σε σχετικά υψηλά επίπεδα και έχω σταθεροποιηθεί περίπου 4 χρόνια τώρα. Παρόλο αυτά δεν είδα κανένα regrowth, ενώ σε nw έχω φτάσει 3v και με αρκετή αραίωση ενδιάμεσα.
Μιλώντας πάντα θεωρητικά, η ελεύθερη τέστο είναι αυτή που μπορεί να κάνει τη ζημιά εφόσον η shbg είναι χαμηλή. Εμένα η ελεύθερη τέστο είναι οριακά χαμηλά, αλλά βοηθάει το γυμναστήριο - βάρη που κάνω καθημερινά και την αναγκάζει - δεσμεύει για διεργασίες αποκατάστασης. Βέβαια η ελεύθερη τέστο είναι αρκετά εύκολα μεταβαλόμενη οπότε υπό συνθήκες θα μπορούσε άνετα να ανέβει ή να κατέβει, με τα όποια επακόλουθα αποτελέσματα. Αν για παράδειγμα ήθελες να ασχοληθείς με την εν λόγω ορμόνη, προσωπικά θα απέφευγα παράγοντες που την περιορίζουν παρά θα προσπαθούσα να την αυξήσω, όπως για παράδειγμα τα γαλακτοκομικά που είναι η Νο.1 αιτία της μείωσης της shbg. + πράσινο τσάι που ευνοεί την αύξησή της.
Γενικά αν κάνεις ένα google search, θα βρεις έναν λαβύρινθο πραγμάτων γι αυτό το θέμα. Όρεξη να υπάρχει.....:headbanging:

Εδώ μια αξιόλογη αντιπαράθεση σχετικά..

http://hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=97772&enterthread=y
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
χε,,,kapa, νόμιζα ότι είσαι αθήνα. thx πάντως.
Θεωρητικά η shbg, δεσμεύει ένα μεγάλο μέρος της ελεύθερης τέστο, το οποιό μετετρέπεται σε οιστρογόνα ή σε dht. Σε νεαρές ηλικίες, η ορμόνη αυτή θα μπορούσε από μόνη της να είναι η βασική αιτία της τριχόπτωσης. Σε ηλικίες όμως μετά τα 30, θεωρητικά πάντα, η shbg, αρχίζει και αυξάνεται. Εμένα η κατηφόρα σταμάτησε όταν αυτή η ορμόνη έφτασε σε σχετικά υψηλά επίπεδα και έχω σταθεροποιηθεί περίπου 4 χρόνια τώρα. Παρόλο αυτά δεν είδα κανένα regrowth, ενώ σε nw έχω φτάσει 3v και με αρκετή αραίωση ενδιάμεσα.
Μιλώντας πάντα θεωρητικά, η ελεύθερη τέστο είναι αυτή που μπορεί να κάνει τη ζημιά εφόσον η shbg είναι χαμηλή. Εμένα η ελεύθερη τέστο είναι οριακά χαμηλά, αλλά βοηθάει το γυμναστήριο - βάρη που κάνω καθημερινά και την αναγκάζει - δεσμεύει για διεργασίες αποκατάστασης. Βέβαια η ελεύθερη τέστο είναι αρκετά εύκολα μεταβαλόμενη οπότε υπό συνθήκες θα μπορούσε άνετα να ανέβει ή να κατέβει, με τα όποια επακόλουθα αποτελέσματα. Αν για παράδειγμα ήθελες να ασχοληθείς με την εν λόγω ορμόνη, προσωπικά θα απέφευγα παράγοντες που την περιορίζουν παρά θα προσπαθούσα να την αυξήσω, όπως για παράδειγμα τα γαλακτοκομικά που είναι η Νο.1 αιτία της μείωσης της shbg. + πράσινο τσάι που ευνοεί την αύξησή της.
Γενικά αν κάνεις ένα google search, θα βρεις έναν λαβύρινθο πραγμάτων γι αυτό το θέμα. Όρεξη να υπάρχει.....:headbanging:
η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα να αραιωνω πολυ σιγα απο τα 21 με συνοδεια τριχοπτωσης,τοσο σιγα που δεν το εδινα καν σημασια,0,5cm πιο μεσα οι κροταφοι καθε χρονο,ειχα ενα μεγαλο μπαμ στα 27 μου που αραιωσα πραγματικα γρηγορα,υποχωρηση 1cm σε κροταφους υποχωρηση κορυφης και vertex σε ενα καλοκαιρι μονο,αλλα απο εκει και περα εχουν καλμαρει τα πραγματα,σιγουρα δεν εχω φτασει το τελικο μου nw.
πιο πολυ θα ελεγα εχουν χασει οι θεραπειες σε δυναμη που χρησιμοποιω.
επισης εχω την εντυπωση οτι η τριχοπτωση μου εχει γινει πιο επιθετικη τον τελευταιο χρονο
η διατροφη μου ειναι χαλια:angel:
απουσιαζει γαλα και τσάι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, τώρα πόσο είσαι?
Φιναστερίδη πήρες ποτέ?
32
την φιναστεριδη την εκοψα 6 φορες λογο εντονων παρενεργειων.
δεν την δεχεται το σωμα μου με τιποτα
μετανιωσα που δεν εκανα και τοτε αυτες τις εξετασεις
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν είχες πάντως αποτελέσματα από αυτήν (μιας και σίγουρα δεν έχουν όλοι) τότε ενδεχομένως η shbg να είναι ένας από τους βασικούς λόγους της δικής σου αιτίας. Η φίνα την αυξάνει...
Μελετώντας παλιότερα την δίαιτα που ακολουθούσαν οι χορτοφάγοι, αυτή η ορμόνη ήταν σε σύγκριση με τους μη χορτοφάγους πιο ανεβασμένη σε ποσοστό 20 με 30%. (αναφέρομαι σε δίαιτα bodybuilding). Βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι οι χορτοφάγοι δεν έχουν φαλάκρα, αλλά από την άλλη η αιτία τριχόπτωσης είναι πολυποίκιλη...για να μην βαριόμαστε...:)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
αν είχες πάντως αποτελέσματα από αυτήν (μιας και σίγουρα δεν έχουν όλοι) τότε ενδεχομένως η shbg να είναι ένας από τους βασικούς λόγους της δικής σου αιτίας. Η φίνα την αυξάνει...
Μελετώντας παλιότερα την δίαιτα που ακολουθούσαν οι χορτοφάγοι, αυτή η ορμόνη ήταν σε σύγκριση με τους μη χορτοφάγους πιο ανεβασμένη σε ποσοστό 20 με 30%. (αναφέρομαι σε δίαιτα bodybuilding). Βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι οι χορτοφάγοι δεν έχουν φαλάκρα, αλλά από την άλλη η αιτία τριχόπτωσης είναι πολυποίκιλη...για να μην βαριόμαστε...:)
δυστυχως δεν εφτασα καμια φορα σε αποτελεσματα απο φινα,οι παρενεργειες με πραλαβαιναν,ακομα και το 1/32 propecia με γονατισε χωρις υπερβολες
για να επανελθουμε στο παρον θεμα τι πιστευεις οτι πρεπει να κανει το Keratene alphactive σε αυτες τις ορμονες ωστε να βελτιωσει το μαλλι χωρις να ριξει την λιμπιντο?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
προσωπικά πάντα, το θέμα με τις ορμόνες το θεωρώ ως ναρκοπέδιο. Θέλει πολύ προσεκτικά βήματα και πάντα μετά από πολύ σκέψη και μελέτη. Ότι διαταράσεται προκαλεί τέτοια αλυσιδωτή αντίδραση που μετά τρέχεις και δεν φτάνεις. Για το συγκεκριμένο δεν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει όσα λέει δίχως ΚΑΜΙΑ παρενέργεια, αλλά επειδή πρέπει να είμαστε πάντα ανοιχτοί σε όλα, καλό είναι να του δώσουμε λίγο χρόνο να δούμε τι έχει να πει. Απ ότι είδα κάποιοί χρήστες το έχουν ξεκινήσει οπότε στα υπόψη...
 

Komis

Active Member
Το σαμπουαν syoss περιεχει κερατινη μεσα και χρησιμοποιειται για να δωσει ογκο στα μαλλια και να τα δυναμωσει.Το χρησιμοποιω εδω και 3μηνες και δεν υπαρχει προβλημα.Τωρα με τα χαπια keratene alphactive δεν ξερω τι παιζει.Λογικα παντα δεν νομιζω να παρουσιασει προβλημα.Βεβαια παιζει ρολο και η ποσοτητα κερατινης που περιεχουν τα χαπια.Απο οτι καταλαβα kapa,περιμενεις τα επομενα αποτελεσματα για να συγκρινεις την DHT και να δεις αν οντως κανουνε δουλεια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Komis είπε:
Απο οτι καταλαβα kapa,περιμενεις τα επομενα αποτελεσματα για να συγκρινεις την DHT και να δεις αν οντως κανουνε δουλεια.
ναι,δεν θα υπαρχει αμφιβολια μετα,θα μιλησουν οι εξετασεις.
 

jeronymous

New Member
σημερα μου ηρθε το πακετο με τα χαπακια
απο αυριο ξεκιναω τη θεραπεια με ενα χαπι την ημερα και μια συνεχιζω με μια φορα zirtek οπως κανω περιπου 2 μηνες τωρα
μετα απο ενα 3μηνο πιστευω θα εχω μια πρωτη εικονα για το χαπι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν ξέρω γιατί αλλά αντιμετωπιζω προβλήματα με την παραγγελία του.
Έχω κάνει 10 προσπάθειες +
Το περίεργο ειναι ότι με την ίδια κάρτα έχω αγοράσει σχεδόν απο παντού ebay amazon χωρις κανένα πρόβλημα.
Ειναι prepaid visa της euro bank
Με τι κάρτα το αγορασατε?
 

jeronymous

New Member
με prepaid και ηρθε και σχετικα γρηγορα και μαλιστα ηταν και πολυ πολυ εξυπηρετικοι στα email.
η συσκευασια ειναι πολυ προσεγμενη και εχει και βιβλιαρακι μεσα που δεν εχω αξιωθει ακομη να το ανοιξω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
rocknrolla είπε:
κάπα είσαι το καλύτερο πείραμα για το συγκεκριμένο φάρμακο, γιατί αν έχει sides θα το καταλάβεις αμέσως.
αν δεν εχει οντως sides τοτε η λυση βρεθηκε,ο καθενας θα μπορει να "πατησει¨ οση DHT θελει χωρις παρενεργειες( ΑΝ ):angel:
 

jeronymous

New Member
επειδη παρακολουθω και τα ξενα φορουμ για να εχω μια συνολικοτερη εκτιμηση παραθετω το παρακατω

"We have recontacted all of the test patients and some of the people who have bought the product >3 months ago.

Again, nobody reported any side effects, not even the people that had sides when using finasteride.

Of the persons that have been on Keratene for longer then 3 months we had great response. All will continue to use the product, some of then feel that hair quality has already improved. This seems to be resembling response we get from finasteride users.

This will be interesting to follow as we expect an even better response in another 6 months.
"
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
badday είπε:
kapa καταφερες να το παραγγειλεις ;

τα καταφερα,νομιζω το λαθος ηταν οτι προσπαθησα να το παραγγειλω ενω βρισκομουν εκτος χωρας,για αρχη πηρα μονο δυο.
ειμαι πολυ επιφυλακτικος οσον αφορα τις παρενεργειες..
 

tsintsila

Member
χωρις να εχω ψαξει τοσο πολυ το θεμα, δεν θα επρεπε να υπαρχει γενικος "αναβρασμος", ή καποια επισημη παρουσιαση κλπ κλπ ?
Θεωρητικα ειναι οτι πιο επαναστατικο εχει βγει σαν θεραπεια, αφου εχει τα πλεονεκτηματα της φινας χωρις παρενεργειες.
 
Μπλουζα