Keratene alphactive - DHT blocker

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν θελετε την γνωμη μου μην πατε σε keratene αν δεν εχετε δοκιμασει φινα πρωτα.
δεν βλεπω διαφορα παρα μονο στην τιμη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Όπως είπε ο kapa είναι, και στην ουσία αν θέλετε και την δική μου γνώμη, πρόκειται για μια φιναστερίδη σε μικρή περιεκτικότητα. Π.χ. 0,25mg φιναστερίδης, αντί του Keratene.
 

prowler3

Member
Είμαι στη φιανστερίδη αυτή τη περίοδο.
Το πρόβλημα είναι οι παρενέργειες, και ας μη γελιόμαστε μιλάω για το σεξουαλικό...Έχει χτυπήσει στη λίμπιντο και τη διάθεση κατ επέκταση.
Οι πιθανότητες να είναι ψυχολογικό και μόνο είναι μεγάλες, αλλά σίγουρα η ζωή μου δεν είναι η ίδια πριν και μετά.Δεδομένα έχω επηρρεαστεί.
Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή διακοπή των 2 εβδομάδων και μετά να περάσω σε keratene, πιθανότατα και συνδυαστικά με φιανστερίδη (π.χ. 1-2 φορές την εβδομάδα), ώστε να ελαχιστοποιήσω τις όποιες παρενέργειες.
Ετσι το έχω στο μυαλό μου, γι αυτό και τη ψάχνω με το keratene.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
prowler3 είπε:
Είμαι στη φιανστερίδη αυτή τη περίοδο.
Το πρόβλημα είναι οι παρενέργειες, και ας μη γελιόμαστε μιλάω για το σεξουαλικό...Έχει χτυπήσει στη λίμπιντο και τη διάθεση κατ επέκταση.
Οι πιθανότητες να είναι ψυχολογικό και μόνο είναι μεγάλες, αλλά σίγουρα η ζωή μου δεν είναι η ίδια πριν και μετά.Δεδομένα έχω επηρρεαστεί.
Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή διακοπή των 2 εβδομάδων και μετά να περάσω σε keratene, πιθανότατα και συνδυαστικά με φιανστερίδη (π.χ. 1-2 φορές την εβδομάδα), ώστε να ελαχιστοποιήσω τις όποιες παρενέργειες.
Ετσι το έχω στο μυαλό μου, γι αυτό και τη ψάχνω με το keratene.

Πόσο καιρό ακριβώς είσαι στην φιναστερίδη και στα πόσα mg σκριβώς;
 

prowler3

Member
Chs είπε:
prowler3 είπε:
Είμαι στη φιανστερίδη αυτή τη περίοδο.
Το πρόβλημα είναι οι παρενέργειες, και ας μη γελιόμαστε μιλάω για το σεξουαλικό...Έχει χτυπήσει στη λίμπιντο και τη διάθεση κατ επέκταση.
Οι πιθανότητες να είναι ψυχολογικό και μόνο είναι μεγάλες, αλλά σίγουρα η ζωή μου δεν είναι η ίδια πριν και μετά.Δεδομένα έχω επηρρεαστεί.
Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή διακοπή των 2 εβδομάδων και μετά να περάσω σε keratene, πιθανότατα και συνδυαστικά με φιανστερίδη (π.χ. 1-2 φορές την εβδομάδα), ώστε να ελαχιστοποιήσω τις όποιες παρενέργειες.
Ετσι το έχω στο μυαλό μου, γι αυτό και τη ψάχνω με το keratene.

Πόσο καιρό ακριβώς είσαι στην φιναστερίδη και στα πόσα mg σκριβώς;

Έπαιρνα 3 μήνες, είδα συμπτώματα & απογοητεύτηκα, έκοψα & επανήλθα άμεσα, είδα κατηφόρα και ξανάρχισα μέσα Φεβρουαρίου. Μιλάμε πάντα για 1mg..Θα μου πεις είναι λίγος ο καιρός για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά οι παρενέργειες είναι δεδομένες, ακόμα και ψυχολογικές...
 

weznem

Well-Known Member
prowler3 είπε:
Chs είπε:
prowler3 είπε:
Είμαι στη φιανστερίδη αυτή τη περίοδο.
Το πρόβλημα είναι οι παρενέργειες, και ας μη γελιόμαστε μιλάω για το σεξουαλικό...Έχει χτυπήσει στη λίμπιντο και τη διάθεση κατ επέκταση.
Οι πιθανότητες να είναι ψυχολογικό και μόνο είναι μεγάλες, αλλά σίγουρα η ζωή μου δεν είναι η ίδια πριν και μετά.Δεδομένα έχω επηρρεαστεί.
Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή διακοπή των 2 εβδομάδων και μετά να περάσω σε keratene, πιθανότατα και συνδυαστικά με φιανστερίδη (π.χ. 1-2 φορές την εβδομάδα), ώστε να ελαχιστοποιήσω τις όποιες παρενέργειες.
Ετσι το έχω στο μυαλό μου, γι αυτό και τη ψάχνω με το keratene.

Πόσο καιρό ακριβώς είσαι στην φιναστερίδη και στα πόσα mg σκριβώς;

Έπαιρνα 3 μήνες, είδα συμπτώματα & απογοητεύτηκα, έκοψα & επανήλθα άμεσα, είδα κατηφόρα και ξανάρχισα μέσα Φεβρουαρίου. Μιλάμε πάντα για 1mg..Θα μου πεις είναι λίγος ο καιρός για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά οι παρενέργειες είναι δεδομένες, ακόμα και ψυχολογικές...
θα μου επιτρεψεις να πω οτι δεν ειναι ψυχολογικες μαλλον..
οταν το κοβεις εισαι κομπλε και ξεκινας παλι και η λιμπιντο παει πατο δεν φταιει η ψυχολογια.. κακα τα ψεματα με αυτο το κωλοχαπι 30 ατομα το παιρνουν μονο οι 5 δεν εχουν καμια παρενεργεια...μεσα σε μια 2ετια...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
prowler3 είπε:
Έπαιρνα 3 μήνες, είδα συμπτώματα & απογοητεύτηκα, έκοψα & επανήλθα άμεσα, είδα κατηφόρα και ξανάρχισα μέσα Φεβρουαρίου. Μιλάμε πάντα για 1mg..Θα μου πεις είναι λίγος ο καιρός για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά οι παρενέργειες είναι δεδομένες, ακόμα και ψυχολογικές...

Καλημέρα φίλε prowler3,

κατά την γνώμη μου έπρεπε να έδινες λιγάκι χρόνο ακόμη, για παράδειγμα εγώ είχα παρενέργειες μέχρι και τον 4 μήνα, και άλλη μια φορά για 15 μέρες περίπου όταν το γύρισα σε 1.25mg φιναστερίδης, όμως υποχώρησαν και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Κατά την γνώμη μου, αν βλέπεις πως δεν υποχωρούν κάνεις την κίνηση να ρίξεις τα mg /24, π.χ. πας σε 0,80 αν πάλι δεις πως δεν υποχωρεί ρίχνεις σε 0,5 κλπ. Να δεις που "ακούει" το σώμα σου, και πόσο μπορεί να αντέξει χωρίς παρενέργειες.

Είναι ένα φάρμακο που θέλει υπομονή σε πολλά, οι περισσότεροι κάνουν το λάθος για εμένα και ξεκινούν με 1mg, το σωστό είναι να βάλεις ομαλά το σώμα σου στην ουσία, ξεκινώντας με λίγα mg και αυξάνοντας με τον καιρό. Έτσι θα έχεις και το περιθώριο να δεις που "χτυπάει κόκκινο" το σώμα και που όχι.

Το keratene δεν είναι λύση, και γενικά οι βιαστικές κινήσεις δεν είναι λύση, θέλει στρατηγική, υπομονή και επιμονή.


weznem είπε:
θα μου επιτρεψεις να πω οτι δεν ειναι ψυχολογικες μαλλον..
οταν το κοβεις εισαι κομπλε και ξεκινας παλι και η λιμπιντο παει πατο δεν φταιει η ψυχολογια.. κακα τα ψεματα με αυτο το κωλοχαπι 30 ατομα το παιρνουν μονο οι 5 δεν εχουν καμια παρενεργεια...μεσα σε μια 2ετια...

Δεν διαφωνώ, αλλά και δεν συμφωνώ.
Οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι καραμέλα και τρομάζουν με το παραμικρό μόλις δουν κάτι, λοιπόν είναι άκρως φυσιολογικό όταν πειράξεις κάποια ορμόνη να έχεις και τις ανάλογες παρενέργειες. Το θέμα είναι αν μπορεί να το αντέξει το σώμα του κάθε ενός, και για να το δει αυτό χρειάζεται χρόνο. Επίσης οι περισσότεροι ξεκινούν λάθος για εμένα, ορμάνε στο 1mg με την μια.

Αν κάποιος έχει παρενέργειες αλλά ανεκτές ας πούμε, καλό θα είναι να δώσει λίγο χρόνο στο φάρμακο, αν πάλι κάποιος έχει πολύ δυνατές και δεν αντέχονται, εκεί πάω πάσο.. θα πρέπει να σταματήσει. Δυστυχώς ο φόβος κάνει την περισσότερη ζημιά.

Και κάτι ακόμη σημαντικό: Οι εξετάσεις dht για όποιον θέλει να ξεκινήσει φιναστερίδη, είναι must.
 

prowler3

Member
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλοι Chs & weznem.
Η αλήθεια είναι οτι τη δεύτερη φορά που ξεκίνησα, μπήκα με 0,5mg μέρα παρά μέρα, και διαπίστωσα ακριβώς τις ίδιες παρενέργειες με τη ποσότητα του 1mg...
Οπωσδήποτε ο φόβος ενισχύει την όποια ζημιά γίνεται. Το ψυχολογικό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όπως και να το κάνουμε.
Για το keratene απλά ακούω και διαβάζω πολύ καλά λόγια όσον αφορά τις παρενέργειες που δεν έχει. Είναι πολύ βασικό ζήτημα το σεξουαλικό όσο και αν θέλουμε να το παραβλέψουμε. Ανάλογο με τη ψυχολογία. Δε ξέρω, το σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά το όλο ζήτημα...
 

weznem

Well-Known Member
δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι,,μονο να κερδιζεις,, απο φινα προερχεσαι και οχι το αντιστροφο..οποτε ειναι μια τελευταια ευκαιρεια σε ορμονικα χαπια, ισως... :)
 

jeronymous

New Member
αν και ξερω καλα πως αυτη κοινοτητα εχει ριξει ακυρο στο κερατενε (με συνοπικες διαδικασιες ειναι η γνωμη μου) εγω θα συνεχισω να ενημερωνω για τη θεραπεια που ακολουθω.

εχοντας κλεισει 6 μηνες με το κερατενε+μινοξ+φουνγκοραλ μπορω να πω οτι ειχα ξεγνιασει απο τον 3με4 μηνα και μετα και απλα ειχα μπει σε μια διαδικασια ρουτινας...
χαπακι το πρωι + μινοξ και το ιδιο ακριβως καθε βραδυ....
1 με 2 φορες μπανακι με φουνγκοραλ,τις αλλες με πρασσινο σαπουνι...
τα μαλακια μου γερα, υγιη με πυκνοτητα και ο εφιαλτης στο νηπτηρα με δεκαδες πεσμενες τριχες ειχε εξαφανιστει για τα καλα.
ααα το σημαντικοτερο απο σεξ κτλ τουμπανος!κανενα απολυτως προβλημα ολο το 6μηνο.δεν ενιωσα ή ειδα ουτε για μια στιγμη "ευαλωτος".
γενικα ειχα βρει την ησυχια μου και ειχε κυριολεκτικα σβηστει απο το μυαλο μου η εννοια τριχοπτωση.

πριν καμια 15αρια μερες περιπου παρατηρω οτι μου τελειωνουν οι καψουλες.
μπαινω να παραγγειλω με παυπαλ, με τα πολλα πολλα δε γινεται εχει προβλημα η καρτα μου αδρανω καποιες μερες λογω δουλειας και ξεμενω τελειως απο καψουλες.

2 με 3 μερα χωρις κερα αρχιζω κιολας να βλεπω αποτομη κατηφορα στο νεροχυτη.τριχες πολλες τριχες.
μια εβδομαδα μετα χωρις καψουλες το κακο εχει παραγινει βιωνω τριχοπτωση αλλης εποχης με πααααρα πολλες τριχες στο νεροχυτη καθε φορα.

ξερω οτι το κερατενε θα αργησει πανω απο 12 μερες να ερθει ελλαδα.
αποφασιζω και παιρνω φινα με το σσκεπτικο για λιγες μερες μεχρι να ερθει το κερατενε ωστε να σταματησω το κακο.
1 mg και απο το πρωτο βραδυ πολυ εντονα τσιμπιματα, πονος και ενοχλησεις στους ορχεις.
δευτερο βραδυ και εχουμε σεξουαλικες δυσκολιες, σχετικος πανικος στο μυαλο μου, θα φυγει?θα μεινει?θα ειμαι παντα ετσι?τα γνωστα...
εννοειται κοπηκε μαχαιρι τη δευτερη κιολας μερα η φινα και περιμενω το κερατενε να ερθει.

πειτε οτι θελετε αναλυστε οπως θελετε αυτα τα δυο δεν εχουν καμια μα καμια σχεση στο πως επιδρουν στους ορχεις, τα τσιμπιματα και τον οργανισμο (τουλαχιστον σε εμενα - προσωικη εμπειρια περιγραφω).

αυτα λοιπον για την ωρα απο εμενα
cheers συναγωνιστεςO0
 

weznem

Well-Known Member
τελικα δεν εχουν κα τοσο αδικο που λενε μηδεν παρενεργειες... ισως ειναι λιγο υπερβολη αλλα εννοω δεν συγκρινεται προφανως με τις παρενεργειες της φινας..το θεμα ειναι αν συγκρινεται με τα απτελεσμα τα της.. η λογικη λεει οχι... αλλα σιγουρου δεν ειμαστε... :(


θυμησε μου τα 2 χαπια ποσο μειωνουν την δυτ απο οτι λεει η εταιρεια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα 2 χαπια εριχναν την δυτ περιπου στο 74% αλλα δεν ειμαι σιγουρος ετσι θυμαμαι οτι ελεγε
 

weznem

Well-Known Member
gianniskritikos2 είπε:
νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα 2 χαπια εριχναν την δυτ περιπου στο 74% αλλα δεν ειμαι σιγουρος ετσι θυμαμαι οτι ελεγε

τοσο θυμαμαι και εγω..οσο ριχνει και η φινα αλλα η φινα εχει καλυτερα αποτελσματα... αυτο προσπαθω να κατανοησω.. ισως η διαφορα οτι το κερατιν δεν μπλοκαρει το 5αρ2 ενζυμο απλα μειωνει το υδρογοννο?κατι τετοιο τελος παντων. που καθιστα την παραγωγη δυτ σε μειωμενα επιπεδα.. την εξηγηση ομως δεν την βγαζω το γιατι.... τελος παντων .. :blush:
 

jeronymous

New Member
μιας και θα αργησει να μου ερθει η παραγγελια σκεφτομαι να παω για εξετασεις dht...
για να εχω μετρο συγκρισης πριν και μετα.
ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να επανελθει ο οργανισμος απο αυτου του ειδους τα χαπια?
αν παω για εξετασεις 20 μερες μετα το τελευταιο κερατενε θα βγει αξιοπιστο αποτελεσμα?
 

krhtikos21

Member
weznem είπε:
gianniskritikos2 είπε:
νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα 2 χαπια εριχναν την δυτ περιπου στο 74% αλλα δεν ειμαι σιγουρος ετσι θυμαμαι οτι ελεγε

τοσο θυμαμαι και εγω..οσο ριχνει και η φινα αλλα η φινα εχει καλυτερα αποτελσματα... αυτο προσπαθω να κατανοησω.. ισως η διαφορα οτι το κερατιν δεν μπλοκαρει το 5αρ2 ενζυμο απλα μειωνει το υδρογοννο?κατι τετοιο τελος παντων. που καθιστα την παραγωγη δυτ σε μειωμενα επιπεδα.. την εξηγηση ομως δεν την βγαζω το γιατι.... τελος παντων .. :blush:

πολύ κουλό να μην έχει παρενέργειες ενώ μειωνει την δυτ.
το υγιές μέχρι πόσο πρέεπι ν την μειωνει ένα δυτ μπλοκερ χωρίς να είναι επικινδυνο για οργανισμο???
 

weznem

Well-Known Member
jeronymous είπε:
μιας και θα αργησει να μου ερθει η παραγγελια σκεφτομαι να παω για εξετασεις dht...
για να εχω μετρο συγκρισης πριν και μετα.
ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να επανελθει ο οργανισμος απο αυτου του ειδους τα χαπια?
αν παω για εξετασεις 20 μερες μετα το τελευταιο κερατενε θα βγει αξιοπιστο αποτελεσμα?

100% θεωρω πως οχι, αλλα θα ειναι ενα δειγμα εφοσον το συγκρινεις με εξετασεις παλι και χρηση χαπιου μαζι, καποια στιγμη


krhtikos21 είπε:
weznem είπε:
gianniskritikos2 είπε:
νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα 2 χαπια εριχναν την δυτ περιπου στο 74% αλλα δεν ειμαι σιγουρος ετσι θυμαμαι οτι ελεγε

τοσο θυμαμαι και εγω..οσο ριχνει και η φινα αλλα η φινα εχει καλυτερα αποτελσματα... αυτο προσπαθω να κατανοησω.. ισως η διαφορα οτι το κερατιν δεν μπλοκαρει το 5αρ2 ενζυμο απλα μειωνει το υδρογοννο?κατι τετοιο τελος παντων. που καθιστα την παραγωγη δυτ σε μειωμενα επιπεδα.. την εξηγηση ομως δεν την βγαζω το γιατι.... τελος παντων .. :blush:

πολύ κουλό να μην έχει παρενέργειες ενώ μειωνει την δυτ.
το υγιές μέχρι πόσο πρέεπι ν την μειωνει ένα δυτ μπλοκερ χωρίς να είναι επικινδυνο για οργανισμο???

δεν υπαρχει καποια τιμη πλαφόν σε αυτα.. οκαθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.. μπορει να εχεις υψηλη δυτ και με μικρη μειωση να την ακουσεις.. ενω μπορει να εχεις πιο χαμηλη δυτ και με την μειωση της να μην ακουσεις τιποτα... ολα παιζουν στο παιχνιδι αυτο φιλε.. :(
 

prowler3

Member
Φίλε jeronymous πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.
Όπως ανέφερα πιο πάνω θέλω να το αρχίσω κι εγώ, για να αποφύγω τα όποια σεξουαλικά προβλήματα που διμηουργήθηκαν απο τη φίνα. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω με κάποιον τρόπο συνδυαστικά με φιναστερίδη τουλάχιστον για αρχή,αν και απ ότι είδα η εταιρία αναφέρει ρητά να μη χρησιμοποιείται παράλληλα με άλλο DHT Blocker.

Εντύπωση μου κάνει πάντως το οτι είδες τριχόπτωση μέσα σε τόσο λίγες μέρες αφότου ξέμεινες...Πολύ γρήγορα είναι η αλήθεια.
Πάντως το εξάμηνο της χρήσης που έχεις κάνει είναι θέλω να πιστεύω ενδεικτικό, και τα νέα σχετικά ευχάριστα.

Συνέχισε παρακαλώ να ενημερώνεις το τόπικ με την εξέλιξη σου!Μας βοηθάς.
 

jeronymous

New Member
παιδια μην τα μπλεκουμε εγω δεν ειχα παρενεργειες αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει.
μακαρι να μην εχει καθολου σε κανεναν δηλαδη και να λεει αληθεια η εταιρια.
δεν μπορω να πω οτι επειδη εγω ειμαι 100% κομπλε και ειναι λες και τρωω καραμελες δε θα βγαλει τιποτα σε κανεναν ειμαι ενα παραπολυ μικρο δειγμα.
θα συνεχισω την ενημερωση οταν κανω τις εξετασεις.
 

anieros36

New Member
Καλημέρα σε όλους

Ξεκίνησα και εγώ από χθες τα alphactive, μ ένα χάπι το πρωί..
Ας ελπίσουμε ότι θα κάνει δουλειά, γιατί τα τοπικά αντι dht είναι χάσιμο χρόνου.

οπότε έχουμε
1 χαπάκι alphactive πρωί και μια φορά kirkland το βράδυ

ίδωμεν...
 

jeronymous

New Member
θα χρειαστει υπομονη και συνεπεια στη θεραπεια σου φιλε μου.
3 με 4 μηνες για να εχεις αισθητα αποτελεσματα μειωσης της τριχοπτωσης.
ευχομαι να σου πανε ολα καλα
 
Μπλουζα