Jim250781, dr. hasson, fut, 4343 grafts, 4/8/2009

GK

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

hopefull είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=923.msg32199#msg32199 date=1271835578]
''Υ.Γ. Το καλο ειναι οτι συνεχιζεις το fungoral που για μενα ειναι υποτιμημενο στα forum σαν θεραπεια και μπορει να εχει φοβερα αποτεμστα σε diffuse thinners ακομη και απο μονο του''


ναι ε????που το στηριζεις αυτο????
Αρχικα απο προσωπικη εμπειρια κατα το παρελθον με τη χρηση του. Εκτος αυτου εχω δει στο internet ανα καιρους περιστατικα με diffuse thinners που ειχαν εκπληκτικο αποτελεσμα σε συνδυασμο με regaine. Για μενα Γιαννη το nizoral ειναι κατι σα τοπικη φιναστεριδη, και το γεγονος οτι θεωρειται big 3 μαζι με το propecia και το regaine λεει πολλα. Πολλοι ειχαν και sides απο το nizoral και κυριως αδυναμια στησης οταν το παρακαναν και το αφηναν πολυ ωρα κατα το λουσιμο. Η κετοκοναζολη αλλωστε ειναι ισχυρο αντιανδρογονο το δινουν και πριν απο καποιες εγχειρησεις για να μη μου σου σηκωθει κατα τη διαρκεια της εγχειρησης

Αν παρατηρησεις στα forum ολοι παραδεχονται το nizoral ως μερος του big 3, αυτο σημαινει οτι τη θεση του nizoral δε καταφερε να τη παρει ουτε η τοπικη spiro ουτε revivogen ουτε οποιδηποτε αλλο συστατικο η θεραπεια.

Για μενα ομως το nizoral θελει κρατει, ακουω καποιους να το αφηνουν πανω για 5λεπτα και πανω. Παν μετρον αριστον και σε αυτο γιατι ειναι πολυ πιο δυνατο απο οσο νομιζουμε και αν εισαι diffuse thinner ειναι μια καλη θεραπεια για να δυναμωσουν και να χοντρυνουν τα εξασθενημενα απο τη DHT μαλλια...και αυτο αυτοματα οδηγει σε σημαντικη πυκνωση
[/quote]
Πόσα λεπτά να το αφήνουμε ακριβώς ? Επίσης αμέσως μετά να βάζουμε τρετινοίνη ή regaine ή να περιμένουμε περίπου μία ώρα ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

μια χαρα το μαλλι σου τζιμ......οπως λες και εσυ...μονο το κροουν φαινεται λιγο χαλαρο.....
αλλα γιατι κοβεις την φινα ρε συ???? πιστευω ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που θα μπορουσες να κανεις αυτη τη στιγμη.....εφ οσων κιολας δεν εχεις καποια παρενεργεια.....δλδ πανω που εχεις χαρει απ την εμφυτευση και γουσταρεις το αποτελεσμα.....θα το ξαναχαλασεις??? θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις.......αλλα οκ ο καθενας εχει το δικο του μυαλο και ξερει καλυτερα για τον εαυτο του τι να κανει.....ισως νιωθεις πιο χαλαρος τωρα και νομιζεις οτι ξεμπερδεψες με την τριχοπτωση και οτι δεν εχεις αναγκη την φινα επειδη βλεπεις το κεφαλι σου γεματο μαλλι αλλα δεν ειναι ετσι.....
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Panos1982 είπε:
μια χαρα το μαλλι σου τζιμ......οπως λες και εσυ...μονο το κροουν φαινεται λιγο χαλαρο.....
αλλα γιατι κοβεις την φινα ρε συ???? πιστευω ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που θα μπορουσες να κανεις αυτη τη στιγμη.....εφ οσων κιολας δεν εχεις καποια παρενεργεια.....δλδ πανω που εχεις χαρει απ την εμφυτευση και γουσταρεις το αποτελεσμα.....θα το ξαναχαλασεις??? θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις.......αλλα οκ ο καθενας εχει το δικο του μυαλο και ξερει καλυτερα για τον εαυτο του τι να κανει.....ισως νιωθεις πιο χαλαρος τωρα και νομιζεις οτι ξεμπερδεψες με την τριχοπτωση και οτι δεν εχεις αναγκη την φινα επειδη βλεπεις το κεφαλι σου γεματο μαλλι αλλα δεν ειναι ετσι.....

Πάνο μόνο χαλαρός δεν νοιώθω....

Αν δεις το λόγο που εξηγώ γιατί κόβω την φίνα θα καταλάβεις ότι είμαι στην τσίτα...
Την κόβω γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω ακόμα για οριστικό τέλος με μεταμοσχεύσεις....

Δεν ξέρω πότε....αλλά θα το κάνω...

Η φίνα κρύβει τις "αδυναμίες" που μπορεί να έχεις από φυσικού σου...

Οπότε θα αφήσω αυτές τις "αδυναμίες" να βγουν και θα προσπαθήσω να τις ...καλύψω...

Μετά έχει ο Θεός....
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

hopefull είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=923.msg32199#msg32199 date=1271835578]
''Υ.Γ. Το καλο ειναι οτι συνεχιζεις το fungoral που για μενα ειναι υποτιμημενο στα forum σαν θεραπεια και μπορει να εχει φοβερα αποτεμστα σε diffuse thinners ακομη και απο μονο του''


ναι ε????που το στηριζεις αυτο????

Αρχικα απο προσωπικη εμπειρια κατα το παρελθον με τη χρηση του. Εκτος αυτου εχω δει στο internet ανα καιρους περιστατικα με diffuse thinners που ειχαν εκπληκτικο αποτελεσμα σε συνδυασμο με regaine. Για μενα Γιαννη το nizoral ειναι κατι σα τοπικη φιναστεριδη, και το γεγονος οτι θεωρειται big 3 μαζι με το propecia και το regaine λεει πολλα. Πολλοι ειχαν και sides απο το nizoral και κυριως αδυναμια στησης οταν το παρακαναν και το αφηναν πολυ ωρα κατα το λουσιμο. Η κετοκοναζολη αλλωστε ειναι ισχυρο αντιανδρογονο το δινουν και πριν απο καποιες εγχειρησεις για να μη μου σου σηκωθει κατα τη διαρκεια της εγχειρησης

Αν παρατηρησεις στα forum ολοι παραδεχονται το nizoral ως μερος του big 3, αυτο σημαινει οτι τη θεση του nizoral δε καταφερε να τη παρει ουτε η τοπικη spiro ουτε revivogen ουτε οποιδηποτε αλλο συστατικο η θεραπεια.

Για μενα ομως το nizoral θελει κρατει, ακουω καποιους να το αφηνουν πανω για 5λεπτα και πανω. Παν μετρον αριστον και σε αυτο γιατι ειναι πολυ πιο δυνατο απο οσο νομιζουμε και αν εισαι diffuse thinner ειναι μια καλη θεραπεια για να δυναμωσουν και να χοντρυνουν τα εξασθενημενα απο τη DHT μαλλια...και αυτο αυτοματα οδηγει σε σημαντικη πυκνωση
[/quote]

μαλιστα...δεκτον....παντως ειτε fungoral ειτε libroman το ιδιο δεν ειναι???
 
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

giannis13 είπε:
[quote author=hopefull link=topic=923.msg32205#msg32205 date=1271840539]
[quote author=giannis13 link=topic=923.msg32199#msg32199 date=1271835578]
''Υ.Γ. Το καλο ειναι οτι συνεχιζεις το fungoral που για μενα ειναι υποτιμημενο στα forum σαν θεραπεια και μπορει να εχει φοβερα αποτεμστα σε diffuse thinners ακομη και απο μονο του''


ναι ε????που το στηριζεις αυτο????

Αρχικα απο προσωπικη εμπειρια κατα το παρελθον με τη χρηση του. Εκτος αυτου εχω δει στο internet ανα καιρους περιστατικα με diffuse thinners που ειχαν εκπληκτικο αποτελεσμα σε συνδυασμο με regaine. Για μενα Γιαννη το nizoral ειναι κατι σα τοπικη φιναστεριδη, και το γεγονος οτι θεωρειται big 3 μαζι με το propecia και το regaine λεει πολλα. Πολλοι ειχαν και sides απο το nizoral και κυριως αδυναμια στησης οταν το παρακαναν και το αφηναν πολυ ωρα κατα το λουσιμο. Η κετοκοναζολη αλλωστε ειναι ισχυρο αντιανδρογονο το δινουν και πριν απο καποιες εγχειρησεις για να μη μου σου σηκωθει κατα τη διαρκεια της εγχειρησης

Αν παρατηρησεις στα forum ολοι παραδεχονται το nizoral ως μερος του big 3, αυτο σημαινει οτι τη θεση του nizoral δε καταφερε να τη παρει ουτε η τοπικη spiro ουτε revivogen ουτε οποιδηποτε αλλο συστατικο η θεραπεια.

Για μενα ομως το nizoral θελει κρατει, ακουω καποιους να το αφηνουν πανω για 5λεπτα και πανω. Παν μετρον αριστον και σε αυτο γιατι ειναι πολυ πιο δυνατο απο οσο νομιζουμε και αν εισαι diffuse thinner ειναι μια καλη θεραπεια για να δυναμωσουν και να χοντρυνουν τα εξασθενημενα απο τη DHT μαλλια...και αυτο αυτοματα οδηγει σε σημαντικη πυκνωση
[/quote]

μαλιστα...δεκτον....παντως ειτε fungoral ειτε libroman το ιδιο δεν ειναι???
[/quote]

Hopefull, το ίδιο ήθελα να ρωτήσω και γω. Δηλ. μόνο fungoral ή και botaderm ή libroman??
 

sovagg

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

hopefull είπε:
Υ.Γ. Το καλο ειναι οτι συνεχιζεις το fungoral που για μενα ειναι υποτιμημενο στα forum σαν θεραπεια και μπορει να εχει φοβερα αποτεμστα σε diffuse thinners ακομη και απο μονο του

Φιλε μου αυτο που λες με ενδιαφερει παρα πολυ λογω του οτι ειμαι diffuse thinner.Για να εχω τη μεγιστη πυκνωση θα πρεπει να βαζω δηλ κ σαμπουαν φουνγκοραλ κ κρεμα??
 

Typhoon

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Καλή Χρονιά σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Φίλε Jim είδα ότι έχεις καιρό να ανεβάσεις κάποια φώτο από τα αποτελέσματά σου. Κράτα μας ενήμερους αν έχεις τη δυνατότητα ώστε να μπορούμε να σχηματίσουμε μια γνώμη ! Ευχαριστώ !!
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Σας βάζω 2 φωτος...

Μια πριν και μια μετά...
Ακριβώς 12 μήνες μετά την επέμβαση στον Hasson...

ΉΘελα καιρό να τις βάλω αλλά είχα χάσει το καλώδιο που μεταφέρω τα αρχεία....
 

Συνημμένα

  • DSCN9962-W800.jpg
    DSCN9962-W800.jpg
    39.3 KB · Προβολές: 370
  • DSCF0647.jpg
    DSCF0647.jpg
    171.1 KB · Προβολές: 362

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Έλα ρε Αντρέα...
Κοίτα να δεις...στη φώτο δε φαίνεται διαφορά...μπροστά φαίνεται περισσότερο...
Αλλά με τις φώτος πρέπει να πετύχεις κατάλληλους φωτισμούς για να δείξεις τι παίζει...

Είμαι ευχαριστημένος κατά 80%...
Ήθελα crown κάτι παραπάνω....

Εσύ πως πας?
 

panmar

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Η ευχαρίστηση είναι υποκειμενική παιδιά :)

Άμα ο jim είναι ευχαριστημένος με αυτό το αποτέλεσμα
εμας μας περισσεύει

Καλή χρονιά σε όλους :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairlosscursed

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

φιλε panmar, καλη χρονια σου ευχομαι...εχεις κανει ποτε μεταμοσχευση?αν εχεις κανει θα ξερεις πως τα αποτελεσματα δεν πρεπει να ειναι και τοσο υποκειμενικα αλλα αντικειμενικα καθοτι τα λεφτα ειναι πολλα ο κοπος πολυς και ο προγραμματισμος ακομα χειροτερος.Επισης τα λεφτα που δινεις δεν ειναι υποκειμενικα αλλα αντικειμενικα..και ειναι πολλα για να μην σου παρεχουν αυτο που πρεπει και νομιζω πωε ηρθε η ωρα το καταναλωτικο κοινο σε αυτον τον τομεα να αρχιζει να ξυπναει και να ζηταει καποιες εγγυήσεις η καποια επιστροφη χρηματων σε περιπτωση μη επιθυμητού αποτελεσματος ¨αντι να πηγαινουμε και να λεμε παμε και οτι δωσει η ρουλετα...γιατι αν ειναι ετσι γινομαι και εγω χειρουργος και ο καθενας μας και εχει σιγουρο κερδος απο ανυποψίαστους ασθενης και ολα καλα,εχω και 2 ρουφιανους σε φορουμς να με καλυπτουν και ετσι καθαρισα...σου φαινεται σωστο...???ολα ειναι ενας συνδυασμος χρηματων και αριθμος μοσχευματων+τον χειρουργο...αυτοι οι παραγοντες ειναι που σου δημιουργουν και τις αναλογες προσδοκιες...οποτε το υποκειμενικο δεν παιζει και πολυ...
jim καλη χρονια φιλε...χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος...εγω παλι οχι και σκεφτομαι την επομενη κινηση...και σκεφτομαι πολλες εκδοχες...παντως ετσι δεν θα το αφησω...ποιοι ειναι τελικα ολοι αυτοι???τοσο μαγκες ειναι που τους πληρωνουμε χωρις εγγυήσεις και χωρις κανεις να αναλαμβανει ευθύνες ?ειναι απλα ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Hairlosscursed είπε:
φιλε panmar, καλη χρονια σου ευχομαι...εχεις κανει ποτε μεταμοσχευση?αν εχεις κανει θα ξερεις πως τα αποτελεσματα δεν πρεπει να ειναι και τοσο υποκειμενικα αλλα αντικειμενικα καθοτι τα λεφτα ειναι πολλα ο κοπος πολυς και ο προγραμματισμος ακομα χειροτερος.Επισης τα λεφτα που δινεις δεν ειναι υποκειμενικα αλλα αντικειμενικα..και ειναι πολλα για να μην σου παρεχουν αυτο που πρεπει και νομιζω πωε ηρθε η ωρα το καταναλωτικο κοινο σε αυτον τον τομεα να αρχιζει να ξυπναει και να ζηταει καποιες εγγυήσεις η καποια επιστροφη χρηματων σε περιπτωση μη επιθυμητού αποτελεσματος ¨αντι να πηγαινουμε και να λεμε παμε και οτι δωσει η ρουλετα...γιατι αν ειναι ετσι γινομαι και εγω χειρουργος και ο καθενας μας και εχει σιγουρο κερδος απο ανυποψίαστους ασθενης και ολα καλα,εχω και 2 ρουφιανους σε φορουμς να με καλυπτουν και ετσι καθαρισα...σου φαινεται σωστο...???ολα ειναι ενας συνδυασμος χρηματων και αριθμος μοσχευματων+τον χειρουργο...αυτοι οι παραγοντες ειναι που σου δημιουργουν και τις αναλογες προσδοκιες...οποτε το υποκειμενικο δεν παιζει και πολυ...
jim καλη χρονια φιλε...χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος...εγω παλι οχι και σκεφτομαι την επομενη κινηση...και σκεφτομαι πολλες εκδοχες...παντως ετσι δεν θα το αφησω...ποιοι ειναι τελικα ολοι αυτοι???τοσο μαγκες ειναι που τους πληρωνουμε χωρις εγγυήσεις και χωρις κανεις να αναλαμβανει ευθύνες ?ειναι απλα ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ...

Έχεις απόλυτο δίκαιο σε όλα όσα λες !!! Πηγαίνουμε να παίξουμε σε ένα παιχνίδι που τους κανόνες τους έχουν καθορίσει μόνο αυτοί ...
 

panmar

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Φίλε Hairlosscursed, έχεις ένα δίκιο σε αυτά που λές, δεν αντιλέγω

Ούτε εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος με κάποια αποτελέσματα, ειδικά αν είχα ταξιδέψει μέχρι την άλλη άκρη της γης και είχα δώσει ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσό....
Αλλά και στην Ελλάδα να μου δίνανε ένα παρόμοιο αποτέλεσμα με πολύ λιγότερη ταλαιπωρία και λιγότερα χρήματα, πάλι δεν θα ήμουν ευχαριστημένος.....
Αλλά αυτό αφορά εμένα και εσένα που μπορεί να είμαστε πολύ απαιτητικοί :)

Απο την άλλη όμως όταν ο φίλος o jim είναι ευχαριστημένος και το γουστάρει,
εγώ δεν το θεωρώ σωστό να του βάλω αμφιβολίες και μια απογοήτευση.

Πολλά πράγματα έχουν να κάνουν και με την ψυχολογία του καθενός και αυτήν δεν είμαστε σε θέση να την γνωρίζουμε.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Ο σκοπος της ερωτησης μου φυσικα και δεν ειναι για να θεσω αμφιβολιες η απογοητευση αλλα να συγκρινω αποψεις και να καταλαβω αν εγω ειμαι απαιτητικος η τελοσπαντων τι θεωρειτε καλη δουλεια;;;δηλαδη εγω με 5100 grafts και 15000 ευρω χρεωμενος πρεπει να πω και ευχαριστω για κατι που δεν ειδα ποτε;η να πω οκ ειχα μια βελτιωση;;;για βελτιωση πληρωσα;;;;ΟΧΙ...αλλα για αρτια δουλεια φιλε μου...αν ηθελα βελτιωση πηγαινα στο d.i και δεν ειχα καμια προσδοκια,οτι βγει βγηκε.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Αντρεαααα......Χρονια πολλα καλη χρονια φιλε μου :)
Εχεις πολυ δικιο ....... σαν τα ζωα παμε......
ελπιζω αν στο μελλον κανεις κατι οπως λες.......να ειναι αυτο που τελικα θελεις :)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Ο φίλος jim μπορεί να μας απαντήσει αν εξακολουθεί να είναι ΕΚΤΟΣ φιναστερίδης, και για πόσο καιρό? Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω ή να προσβάλλω, στις φωτό που είδα πάνω στους 8 μήνες μετά την μεταμόσχευση, το crown ήταν καλύτερο συγκριτικά με τις τωρινές. Είδες αραίωση άλλη?
 

tatini

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Hairlosscursed είπε:
φιλε panmar, καλη χρονια σου ευχομαι...εχεις κανει ποτε μεταμοσχευση?αν εχεις κανει θα ξερεις πως τα αποτελεσματα δεν πρεπει να ειναι και τοσο υποκειμενικα αλλα αντικειμενικα καθοτι τα λεφτα ειναι πολλα ο κοπος πολυς και ο προγραμματισμος ακομα χειροτερος.Επισης τα λεφτα που δινεις δεν ειναι υποκειμενικα αλλα αντικειμενικα..και ειναι πολλα για να μην σου παρεχουν αυτο που πρεπει και νομιζω πωε ηρθε η ωρα το καταναλωτικο κοινο σε αυτον τον τομεα να αρχιζει να ξυπναει και να ζηταει καποιες εγγυήσεις η καποια επιστροφη χρηματων σε περιπτωση μη επιθυμητού αποτελεσματος ¨αντι να πηγαινουμε και να λεμε παμε και οτι δωσει η ρουλετα...γιατι αν ειναι ετσι γινομαι και εγω χειρουργος και ο καθενας μας και εχει σιγουρο κερδος απο ανυποψίαστους ασθενης και ολα καλα,εχω και 2 ρουφιανους σε φορουμς να με καλυπτουν και ετσι καθαρισα...σου φαινεται σωστο...???ολα ειναι ενας συνδυασμος χρηματων και αριθμος μοσχευματων+τον χειρουργο...αυτοι οι παραγοντες ειναι που σου δημιουργουν και τις αναλογες προσδοκιες...οποτε το υποκειμενικο δεν παιζει και πολυ...
jim καλη χρονια φιλε...χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος...εγω παλι οχι και σκεφτομαι την επομενη κινηση...και σκεφτομαι πολλες εκδοχες...παντως ετσι δεν θα το αφησω...ποιοι ειναι τελικα ολοι αυτοι???τοσο μαγκες ειναι που τους πληρωνουμε χωρις εγγυήσεις και χωρις κανεις να αναλαμβανει ευθύνες ?ειναι απλα ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ...

+10000000


Να τ'ακούν μερικοί, μερικοί... :knup: :knup: :knup: :knup: :knup:
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

danceworld_2001 είπε:
καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Ο φίλος jim μπορεί να μας απαντήσει αν εξακολουθεί να είναι ΕΚΤΟΣ φιναστερίδης, και για πόσο καιρό? Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω ή να προσβάλλω, στις φωτό που είδα πάνω στους 8 μήνες μετά την μεταμόσχευση, το crown ήταν καλύτερο συγκριτικά με τις τωρινές. Είδες αραίωση άλλη?

Καλημέρα....

ότι βλέπεις είναι 4 μήνες χωρίς φίνα...και γενικά χωρίς καμία αγωγή...μόνο fungoral βάζω αλλά απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί αγωγή...

Άρα συμπέρασμα η φίνα κάνει όντως δουλειά...για προσωπικούς λόγους όμως δεν την πέρνω...
 

bz

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Hairlosscursed

δύο σχόλια θα ήθελα να κάνω

α ) έχω την εντύπωση οτι καμία ιατρική επέμβαση δεν συνοδέυεται με γραπτή εγγύηση αποτελέσματος

β) η μεταμόσχευση μαλλιών , με την παρούσα κατάσταση της επιστήμης εχει πολλές ιδιαιτερότητες ως ιατρική πράξη . Κατ αρχάς δεν επεμβαίνεις επί ενός οργάνου ( όπως σε μια μύτη ) αλλά μερικών χιλιάδων (τριχοθυλακίων ) . Δεύτερον αποτελεί μια αυτομεταμόσχευση με περιορισμένο αριθμό δυνητικών μοσχευμάτων. Δες τώρα τα νούμερα . Ένας μέσος λευκός άνδρας έχει πάνω κάτω 100.000 τρίχες στο κεφάλι του . Σε ένα προχωρημένο Norwood χάνεις , ας πούμε τις μισές . Ά ρα χρειάζεσαι 50 .000 τρίχες . Η δότρια περιοχή ( στο πίσω μέρος του κεφαλιού , για διαφόρους λόγους ( αν θες στους αναλύω ) μπορεί να δώσει ένα συγκεκριμένο αριθμό τριχών . Ας πούμε ( για κάποιον πολύ τυχερό ) 10.000 θυλάκια με 2.2 τρίχες μέσο όρο = 22.000 τρίχες. Αν υποθέσουμε οτι και στην καλύτερη περίπτωση κάποια μοσχέυματα θα χαθούν , ας πούμε περίπου 20.000 τρίχες . Με αυτές πρέπει να καλύψεις μια επιφάνεια 50.000 τριχών .

Τώρα αρχίζουν τα υποκειμενικά

α ) Για να αρχίσει να φαίνεται φαλάκρα σε μια περιοχή θα πρέπει να χαθούν περίπου οι μισές τρίχες. ( Περισσότερες αν έχεις χοντρή τρίχα , λιγότερες αν έχεις λεπτή ) . Αν λοιπόν βάλεις 20.000 τρίχες , θα έχεις σχεδόν πλήρη κάλυψη (αλλά προφανώς οχι τον ίδιο όγκο ).
Επείδή , στις περισσότερες περιπτώσεις οι τρίχες που χάνονται είναι περισσότερες και τα διαθέσιμα θυλάκια λιγότερα ( για οικονομικούς ή ιατρικούς λόγους πχ μειωμένη ελαστικότητα ) είναι προφανές οτι για ενα μεγάλο μέρος των μεταμοσχεύσεων μαλλιών το άρτιο αποτέλεσμα με την έννοια της επαναφοράς της προ τριχόπτωσης κατάστασης είναι απλά μια ουτοπία . Κάθε σωστός γιατρός θα στο ξεκαθαρίσει αυτό εξ αρχής . Τώρα , οι παπατζήδες προφανώς θα στο αποκρύψουν.

αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσω τα λέμε λίγο αργότερα
 
Μπλουζα