Jim250781, dr. hasson, fut, 4343 grafts, 4/8/2009

BLuEArMy

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

H φιναστερίδη να υποθέσω για τα μαλλιά που είχες και όχι για αυτά που έκανες μεταμόσχευση και είναι ανθεκτικα στην DHT έτσι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

βοηθάει και στα 2....γενικά καθαρίζει το δέρμα από την DHT οπότε εξαλέιφεται κάθε κίνδυνος όσο είναι εφικτό...

Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και τα υγιή πίσω μαλλιά με το πέρασμα των χρόνων πέφτουν κάποια στιγμή....μιλάμε για ηλικίες 65 και άνω φυσικά....και όχι όλα...απλά δείτε κάποιον 40 χρονών και κάποιον 70 που είναι καραφλός πάνω και θα δείτε πίσω πως είναι....
 

tsakalos

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

γεια σου jim. δεν σε βρηκα μετα στο hotel αλλα βλεπω πως εβγαλες καλο αριθμο, και ο hasson μου ειπε πως ο ελληνας που ειχαμε χτες εβγαλε πανω απο 4000. σιγουρα πρεπει να συνεχισεις φαρμακα μετα την μεταμοσχευση . το θεμα ειναι οι παρενεργειες, αλλα οποιος δεν εχει παρενεργειες δεν πρεπει να τιποτα να τα κοψει. ειδες και ο hasson επιμενει πολυ σε αυτο .

να σου πω απο φαγουρα πως πας ? εχεις φαγουρα εκει που σου εβαλε τα grafts ? εμενα με εχει πεθανει στην φαγουρα. αντε καλη επιτυχια
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

έλα φίλε....έκανα μαμακία που ξέχασα να σου πω ότι θα αλλάξω Hotel...ήμουν από τον ύπνο και ούτε που το σκέφτηκα...

φαγούρα όχι δεν έχω και μου χει κάνει εντύπωση...καθαρότατη δουλειά...
πιστεύω συμφωνείς σε αυτό..περίμενες κάτι καλύτερο για σένα? μου χες πει θες περιπου 3000 και σου βάλε 25% παραπάνω ε?

α κάτι που θυμήθηκα...έχεις κάποιον να προτείνεις να μας βγάλει τα ράμματα στη δότρια??
 

tsakalos

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

ναι δεν περιμενα να βγαλει 3800. αλλα ειπαμε να το ζορισει και να παει για οσο γινετε περισσοτερα. εγω εχω φαγουρα αλλα μου ειπαν ειναι νορμαλ. και γενικα εχω φαγουρα στο κεφαλι. ελπιζω να βγουνε ολα. τα staples θα μου τα βγαλει ενας φιλος μου που ειναι χειρουργος οδοντιατρος. να σου πω. για βαλε μια φωτο απο μπροστα να δω ποση αποσταση εχει το hairline απο τα φρυδια
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

τσακαλε παρε μια ιδεα....
γιατί λες να μην βγουν όλα? χτύπησες πουθενά ή έβγαλες αίμα? γιατί το σκέφτεσαι?

να σου πω...21 Αυγούστου δεν θα βγάλεις τα ράματα? παίζει να έρθω και εγώ? δεν έχω κάποιον γνωστό δυστυχώς....
 

tsakalos

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

ωραια το hairline. οχι δεν χτυπησα ουτε εβγαλα αιμα. απλα ως τωρα δεν ημουν και τοσο με τυχερος με τα μαλλια (ακομα και το 2 χειρουργιο στην κορυφη δεν πηγε καλα) . το καλο ειναι πως o hasson εχει ενα πολυ σταθερο ρεκορ και γενικα η κλινικη στο ποσοστο επιβιωσης των μοσχευματων
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

που τα φοβάσαι εσυ?
οταν στα βγαζουν λογικα....γιατί μετά αν έχουν μεπι σωστα είναι στο χερι σου να τα κρατησεις....

πες μου αν μπορει ο γιατρος που θα πας να βγαλει και τα δικα μου...αλλιως να κλεισω με κανεναν πλαστικο....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

jim250781 είπε:
thanks Pano για τις ευχές...

Μάλλον τελευταία ήταν.... Άμα σκεφτείς 2500 τρίχες (όχι μοσχεύματα) με FUE στους έλληνες απ@τεών€ς.....από τα οποία βγήκαν....1-2 τρίχες και πολύ λέω!
Και 1 στριπ σε Έλληνα γιατρό μέσα σε 2 ώρες ξεπέτα με χάλια κεφάλι για 3 βδομάδεσ (μετά την μεταμόσχευση επειδη βιαζόταν μου το έδεσε όλο με επίδεσμο....το πα στον Hasson και έπαθε σοκ!)...με το στριπ θα βαλα κμια 100 τρίχες....

Οπότε φουλ φιναστερίδη.....πλέον!

κριμα που απο ολη τη δοτρια χρησιμποιησες αξιοπρεπως μονο 4000 grafts....παντος επειδη βλεπω οτι εχεις ακομα αρκετο φυσικο μαλλι και στο μελλον ισως πεσει.....να ξερεις οτι μπορεις και με fue να παρεις μερικες διασπαρτες ακομα ετσι ωστε να μην αδυνατισει πολυ η δοτρια και να καλυψεις λιγο ακομα σε περιπτωση απωλειας.....
 

tsakalos

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

jim250781 είπε:
που τα φοβάσαι εσυ?
οταν στα βγαζουν λογικα....γιατί μετά αν έχουν μεπι σωστα είναι στο χερι σου να τα κρατησεις....

πες μου αν μπορει ο γιατρος που θα πας να βγαλει και τα δικα μου...αλλιως να κλεισω με κανεναν πλαστικο....
οταν λες στο χερι σου να τα κρατησεις τι εννοεις ?
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

pano απο δω και περα πονταρω στη φιναστεριδη...και ο θεος βοηθος!!!! ::)

τσακαλε οταν λεω στο χερι σου εννοω οτι αν εχουν μπει σωστα....αν εσυ δεν κανεις κατι λαθος ( χτυπημα, καψιμο απο ηλιο, ξυσιμο κτλ) δεν θα φταιει το χειρουργιο....

για να μην μου απαντας παντως για τον γιατρο μαλλον δεν μπορει!!!! :'(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsakalos

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

jim250781 είπε:
pano απο δω και περα πονταρω στη φιναστεριδη...και ο θεος βοηθος!!!! ::)

τσακαλε οταν λεω στο χερι σου εννοω οτι αν εχουν μπει σωστα....αν εσυ δεν κανεις κατι λαθος ( χτυπημα, καψιμο απο ηλιο, ξυσιμο κτλ) δεν θα φταιει το χειρουργιο....

για να μην μου απαντας παντως για τον γιατρο μαλλον δεν μπορει!!!! :'(
α δεν ρωτησα λειπει διακοπες
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

jim250781 k εγω αν μπορουσα να δωσω αυτα τα κεφτα θα εκανα την ιδια κινηση με εσενα δεν ειπα κατι αντιθετο κ εννοεθται θα προσπαθουσα να κρατησω το αποτελεσνα,απλα ειναι κριμα να δινεις οσα λεφτα κ να στηριζεσαι στο μαμημενο proscar . Παρεπιμπτοντως κ εγω το χρησιμοποιω πλεον δεν το λεω με κακια.
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

akihellas δεν είπα οτι λες κατι με κακια....ξερω πως το σκεφτεσαι...μακαρι να διναμε ενα ποσο και μετα να "αραζαμε¨τι να το κανουμε ομως που το μαμημενο προβλημα ειναι ορμονικο?? σκεψου οτι ειχες θυροειδη...μια ζωη θα περνες χαπι...και θα ησουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ....εμεις αν θελουμε το περνουμε....ατιμη ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ;D

οποτε ειναι επιλογη μας καθαρα τι θελουμε να κανουμε......
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

jim250781 είπε:
...μακαρι να διναμε ενα ποσο και μετα να "αραζαμε¨τι να το κανουμε ομως που το μαμημενο προβλημα ειναι ορμονικο?? σκεψου οτι ειχες θυροειδη...μια ζωη θα περνες χαπι...και θα ησουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ....εμεις αν θελουμε το περνουμε....ατιμη ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ;D

οποτε ειναι επιλογη μας καθαρα τι θελουμε να κανουμε......

έτσι ακριβώς - αυτή είναι η ουσία της θεραπείας για την τριχόπτωση :1m: :14m: :20: :21m: :17m:
 

Scientist

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Σπύρος είπε:
[quote author=jim250781 link=topic=923.msg16346#msg16346 date=1250251512]
...μακαρι να διναμε ενα ποσο και μετα να "αραζαμε¨τι να το κανουμε ομως που το μαμημενο προβλημα ειναι ορμονικο?? σκεψου οτι ειχες θυροειδη...μια ζωη θα περνες χαπι...και θα ησουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ....εμεις αν θελουμε το περνουμε....ατιμη ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ;D

οποτε ειναι επιλογη μας καθαρα τι θελουμε να κανουμε......

έτσι ακριβώς - αυτή είναι η ουσία της θεραπείας για την τριχόπτωση :1m: :14m: :20: :21m: :17m:
[/quote]

Παιδιά εμένα αυτό που με χαλάει με τη φιναστερίδη, με προβληματίζει και μου τη δίνει όταν το σκέφτομαι είναι ότι, ενώ για άλλα πραγματικά ορμονικά προβλήματα (υπερθυρεοειδισμό/υποθυρεοειδισμό/υπερπρολακτιναιμία κλπ) ακολουθούμε θεραπείες για να επαναφέρουμε τις τιμές των ορμόνών μέσα στα φυσιολογικά όρια, στην περίπτωση της ανδρ. αλωπεκίας (που δεν αποτελεί στην ουσία ορμονικό πρόβλημα αλλά γενετικό, καθώς τα μαλλιά μας λόγω κληρονομικότητας είναι ευαίσθητα στην dht) αναγκαζόμεστε να περιορίσουμε το ισχυρότερο ανδρογόνο κατα 70%, ενώ οι τιμές της dht στην πλειοψηφία από μας είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Στην ουσία δηλαδή παρεμβαίνουμε και " πειράζουμε " μια ορμόνη, χωρίς να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα υγείας που είναι ανάγκη να γιατρευθεί. Έτσι, πολλές φορές προκαλούμε ορμονικές ανισορροπίες, με ανεβασμένα οιστρογόνα για κάποιους, ανεβασμένη προλακτίνη για κάποιους άλλους. Στην πραγματικότητα, προσπαθώντας να αντιμετωπίσουμε ένα κοσμητικό πρόβλημα προκαλούμε άλλα σοβαρότερα, χωρίς να γνωρίζουμε αν και τί είδους επιπτώσεις θα έχουμε αργότερα στην υγεία μας. Τώρα θα μου πείτε πως όλα αυτά είναι σχετικά και πως εκτός από το κοσμητικό πρόβλημα είναι και το ψυχολογικό στη μέση. Ακολουθώντας έτσι μια θεραπεία νιωθουμε ότι κάνουμε ό,τι καλυτερο μπορούμε και αυτό μας βοηθά τουλάχιστον στο ψυχολογικό κομμάτι του προβλήματος.. Ουφ..., αυτό το θέμα τελικά σηκώνει μεγάλη συζήτηση.. :chinscratch
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

και εκτος απο μεγαλη συζητηση ειναι πολυ "προσωπικο"...

και σε οτι αφορα την ΕΠΙΛΟΓΗ, αλλά και τις παρενεργεις που μπορει να εχει το χαπι στον καθενα...
ο καθε οργανισμος λειτουργει αλλωστε διαφορετικα....
το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να το ΚΟΨΟΥΜΕ αμεσα αμα δουμε καποιο προβλημα....

βεβαια με τοσα αρνητικα που ακουγονται μπορει το προβλημα να ειναι "εικονικο" η ακομα να υπαρχει προβλημα και να νομιζουμε οτι ειναι "Εικονικο".....
το ψυχολογικο κοματι στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το νουμερο ενα......

οποτε πορευομαστε οπως πιστευουμε οτι θα νιωσουμε καλυτερα....ειτε με θεραπεια και τονωση ψυχολογικη(με απαραιτητες ορμονικες εξετασεις 1-2 φορές το χρόνο)...ειτε με θεραπεια και αγχος καθημερινο για τις παρενεργειες....

αν καποιος ζει με την αγωνια καλυτερα μην το παρει ποτε!!!!
 

Scientist

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

jim250781 είπε:
και εκτος απο μεγαλη συζητηση ειναι πολυ "προσωπικο"...

και σε οτι αφορα την ΕΠΙΛΟΓΗ, αλλά και τις παρενεργεις που μπορει να εχει το χαπι στον καθενα...
ο καθε οργανισμος λειτουργει αλλωστε διαφορετικα....
το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να το ΚΟΨΟΥΜΕ αμεσα αμα δουμε καποιο προβλημα....

βεβαια με τοσα αρνητικα που ακουγονται μπορει το προβλημα να ειναι "εικονικο" η ακομα να υπαρχει προβλημα και να νομιζουμε οτι ειναι "Εικονικο".....
το ψυχολογικο κοματι στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το νουμερο ενα......

οποτε πορευομαστε οπως πιστευουμε οτι θα νιωσουμε καλυτερα....ειτε με θεραπεια και τονωση ψυχολογικη(με απαραιτητες ορμονικες εξετασεις 1-2 φορές το χρόνο)...ειτε με θεραπεια και αγχος καθημερινο για τις παρενεργειες....

αν καποιος ζει με την αγωνια καλυτερα μην το παρει ποτε!!!!

Φίλε μου συμφωνώ με όσα λες. Σίγουρα είναι επιλογή του καθενός μας το τί ακριβώς θα κάνει για να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του και είναι πολύ σημαντικό να ακολουθούμε μια θεραπεία που θα μας κάνει να νιώθουμε πρώτα απ΄όλα ασφαλείς και που δεν θας μας φορτώνει με επιπλέον άγχος για ενδεχόμενες παρενέργειες. Απλώς στο προηγούμενο post μου θέλησα να εκφράσω του προβληματισμούς μου για το συγκεκριμένο φάρμακο και πιστεύω πως όλες αυτές οι σκέψεις έχουν απασχολήσει τους περισσότερους από όσους αποφάσισαν να αντιμετωπίσουν το προβλημά τους ακολουθώντας τη συγκεκριμένη θεραπεία. Καλο αποτέλεσμα στη μεταμόσχευσή σου.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Scientist είπε:
[quote author=jim250781 link=topic=923.msg16360#msg16360 date=1250269507]
και εκτος απο μεγαλη συζητηση ειναι πολυ "προσωπικο"...

και σε οτι αφορα την ΕΠΙΛΟΓΗ, αλλά και τις παρενεργεις που μπορει να εχει το χαπι στον καθενα...
ο καθε οργανισμος λειτουργει αλλωστε διαφορετικα....
το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να το ΚΟΨΟΥΜΕ αμεσα αμα δουμε καποιο προβλημα....

βεβαια με τοσα αρνητικα που ακουγονται μπορει το προβλημα να ειναι "εικονικο" η ακομα να υπαρχει προβλημα και να νομιζουμε οτι ειναι "Εικονικο".....
το ψυχολογικο κοματι στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το νουμερο ενα......

οποτε πορευομαστε οπως πιστευουμε οτι θα νιωσουμε καλυτερα....ειτε με θεραπεια και τονωση ψυχολογικη(με απαραιτητες ορμονικες εξετασεις 1-2 φορές το χρόνο)...ειτε με θεραπεια και αγχος καθημερινο για τις παρενεργειες....

αν καποιος ζει με την αγωνια καλυτερα μην το παρει ποτε!!!!

Φίλε μου συμφωνώ με όσα λες. Σίγουρα είναι επιλογή του καθενός μας το τί ακριβώς θα κάνει για να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του και είναι πολύ σημαντικό να ακολουθούμε μια θεραπεία που θα μας κάνει να νιώθουμε πρώτα απ΄όλα ασφαλείς και που δεν θας μας φορτώνει με επιπλέον άγχος για ενδεχόμενες παρενέργειες. Απλώς στο προηγούμενο post μου θέλησα να εκφράσω του προβληματισμούς μου για το συγκεκριμένο φάρμακο και πιστεύω πως όλες αυτές οι σκέψεις έχουν απασχολήσει τους περισσότερους από όσους αποφάσισαν να αντιμετωπίσουν το προβλημά τους ακολουθώντας τη συγκεκριμένη θεραπεία. Καλο αποτέλεσμα στη μεταμόσχευσή σου.
[/quote]

Ενταξει ρε παιδια....τα εχουμε ξαναπει....ενα ποσοστο 2% ειναι το ριμαδι....ολοι οι αλλοι δεν παρουσιαζουν προβλημα.....αλλα και να παρουσιασουν ο οργανισμος συνιθιζει στα νεα δεδομενα.....μη τρελενεστε τοσο πολυ με την φινα....
Εγω ειχα πολυ αγχος στην αρχη και το σκεφτομουν πολυ...να την παρω...να μη την παρω....κτλ....
οταν εκανα εξετασεις και ειδα οτι η DHT μου ειναι 3 φορες πανω απ το οριο πηρα φινα την επομενη μερα με κλειστα ματια!!!!!!!και χωρις να σκεφτομαι καν για παρενεργειες......τωρα μετα απο 5 μηνες δεν εχω παρατηρησει καμμια....και ουτε καν το σκεφτομαι....και δεν νιωθω την παραμικρη αλλαγη...λες και πινω ασπιρινη.....
Αλλα αν καποιος εχει παρενεργειες τελικα μπορει να παρει 0.5χλγμ την μιση δοση δλδ....η ακομα και 0.2.....εχουν γινει ερευνες και εχει αποδηχθει οτι ακομα κ το 0.2 βοηθαει σημαντικα κατα της τριχοπτωσης.....ε και νομιζω οτι στο 0.2 οι παρενεργειες πανε σπιτι για υπνο....τι αλλο να πω.....
Παντος μη την κοψετε τελειως....μη τα παρατατε...απλα βρειτε ποια δοση δε σας δημιουργει προβλημα......
Η φινα αυτη τη στιγμη ειναι το τελευταιο οχυρο........
 

jim250781

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΕ DR. HASSON (4/8/2009)

Scientist είπε:
[quote author=jim250781 link=topic=923.msg16360#msg16360 date=1250269507]
και εκτος απο μεγαλη συζητηση ειναι πολυ "προσωπικο"...

και σε οτι αφορα την ΕΠΙΛΟΓΗ, αλλά και τις παρενεργεις που μπορει να εχει το χαπι στον καθενα...
ο καθε οργανισμος λειτουργει αλλωστε διαφορετικα....
το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να το ΚΟΨΟΥΜΕ αμεσα αμα δουμε καποιο προβλημα....

βεβαια με τοσα αρνητικα που ακουγονται μπορει το προβλημα να ειναι "εικονικο" η ακομα να υπαρχει προβλημα και να νομιζουμε οτι ειναι "Εικονικο".....
το ψυχολογικο κοματι στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το νουμερο ενα......

οποτε πορευομαστε οπως πιστευουμε οτι θα νιωσουμε καλυτερα....ειτε με θεραπεια και τονωση ψυχολογικη(με απαραιτητες ορμονικες εξετασεις 1-2 φορές το χρόνο)...ειτε με θεραπεια και αγχος καθημερινο για τις παρενεργειες....

αν καποιος ζει με την αγωνια καλυτερα μην το παρει ποτε!!!!

Φίλε μου συμφωνώ με όσα λες. Σίγουρα είναι επιλογή του καθενός μας το τί ακριβώς θα κάνει για να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του και είναι πολύ σημαντικό να ακολουθούμε μια θεραπεία που θα μας κάνει να νιώθουμε πρώτα απ΄όλα ασφαλείς και που δεν θας μας φορτώνει με επιπλέον άγχος για ενδεχόμενες παρενέργειες. Απλώς στο προηγούμενο post μου θέλησα να εκφράσω του προβληματισμούς μου για το συγκεκριμένο φάρμακο και πιστεύω πως όλες αυτές οι σκέψεις έχουν απασχολήσει τους περισσότερους από όσους αποφάσισαν να αντιμετωπίσουν το προβλημά τους ακολουθώντας τη συγκεκριμένη θεραπεία. Καλο αποτέλεσμα στη μεταμόσχευσή σου.
[/quote]

μα δεν ειπα κατι αλλο! απλα ειναι θεμα πλεον χαρακτηρα.....ο Panos το περνει χαλαρα....καποιος αλλος τρομοκρατειται....επομενως ειναι επιλογη μας και μονο! :)

scientist thanks για τις ευχές :D
 
Μπλουζα