jhack11, FUE, 4214g, 7-8/1/2022

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jhack11

Verified MM member
Περίπου 132 τ.ε. μέτρησα με μια γρήγορη μέτρηση. Μπορεί να μου ξέφυγε και κανένα βέβαια.

Άρα 4214/132 = 32 graft / cm2 μέση πυκνότητα (με ομοιόμορφη κατανομή)

Προβολή συνημμένου 44419

Προβολή συνημμένου 44419
@Ronaldo σ' ευχαριστώ! Είσαι θεός!! Για να μαθαίνουμε και μεις οι νέοι, γιατί διαιρούμε grafts με την έκταση και όχι τρίχες; Αφού πολλά grafts αντιστοιχούν σε πολλές τρίχες. Ένας που έχει πολλά πολύτριχα η τελική πυκνότητα δε θα είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα που έχει τα ίδια grafts αλλά πολύ λιγότερα πολύτριχα;
 

oreo

Well-Known Member
@Ronaldo σ' ευχαριστώ! Είσαι θεός!! Για να μαθαίνουμε και μεις οι νέοι, γιατί διαιρούμε grafts με την έκταση και όχι τρίχες; Αφού πολλά grafts αντιστοιχούν σε πολλές τρίχες. Ένας που έχει πολλά πολύτριχα η τελική πυκνότητα δε θα είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα που έχει τα ίδια grafts αλλά πολύ λιγότερα πολύτριχα;
Στην δική σου περίπτωση σύμφωνα με τα νούμερα, με 2.36 λόγο και 32g/cm2 τοποθέτηση, ακόμα και 100% φύτρωση να μπορούσε να επιτευχθεί τότε ο ανώτερος μέσος όρος hair/cm2 θα ήταν σχεδόν 76.
 

jhack11

Verified MM member
Στην δική σου περίπτωση σύμφωνα με τα νούμερα, με 2.36 λόγο και 32g/cm2 τοποθέτηση, ακόμα και 100% φύτρωση να μπορούσε να επιτευχθεί τότε ο ανώτερος μέσος όρος hair/cm2 θα ήταν σχεδόν 76.
Που αν έχω καταλάβει σωστά είναι το κατώτατο όριο ενός υγιούς κεφαλιού;
"A full, healthy head of hair will typically contain anywhere from 70-120 hairs per cm2. Hair density from 50-80/cm2 is often barely perceptible or unnoticed, whereas below 50/cm2 is considered to be noticeably thinning hair."
.
 

oreo

Well-Known Member
Που αν έχω καταλάβει σωστά είναι το κατώτατο όριο ενός υγιούς κεφαλιού;
"A full, healthy head of hair will typically contain anywhere from 70-120 hairs per cm2. Hair density from 50-80/cm2 is often barely perceptible or unnoticed, whereas below 50/cm2 is considered to be noticeably thinning hair."
.
Θα έλεγα οτι 120-140 hairs/cm2 είναι ό μέσος όρος. Μπορεί να λανθάνω
 

feanor

Active Member
Που αν έχω καταλάβει σωστά είναι το κατώτατο όριο ενός υγιούς κεφαλιού;
"A full, healthy head of hair will typically contain anywhere from 70-120 hairs per cm2. Hair density from 50-80/cm2 is often barely perceptible or unnoticed, whereas below 50/cm2 is considered to be noticeably thinning hair."
.
σε θεμα καλυψης νμζω πως ο @CVIAL μπορει να μας διαφωτισει. Αν θυμαμαι καλα η βελτιστη πυκνοτητα ειναι 39fus/cm
 

Ronaldo

Well-Known Member
@Ronaldo σ' ευχαριστώ! Είσαι θεός!! Για να μαθαίνουμε και μεις οι νέοι, γιατί διαιρούμε grafts με την έκταση και όχι τρίχες; Αφού πολλά grafts αντιστοιχούν σε πολλές τρίχες. Ένας που έχει πολλά πολύτριχα η τελική πυκνότητα δε θα είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα που έχει τα ίδια grafts αλλά πολύ λιγότερα πολύτριχα;
χαχα σε ευχαριστώ φίλε. Θεώρησα σωστό να σε βοηθήσω με την μέτρηση της έκτασης και τον υπολογισμό της μέσης πυκνότητας ώστε να ξέρεις τι να αναμένεις σαν αποτέλεσμα. Βέβαια η πυκνότητα ίσως να είναι και λιγο πιο πυκνή μπροστά από οτι πισω, δηλαδή να μην είναι τελείως ομοιόμορφη η κατανομή.
Τα λέμε συνήθως σε grafts για να μη μπερδευόμαστε με τρίχες. Αλλά ναι ισχύει αυτό που λες, ότι όσα περισσότερα πολύτριχα έχεις τόσες περισσότερες τρίχες και τόσο πιο πυκνό συνολικά αποτέλεσμα. Εσένα ο λόγος σου ειναι 2.37 hairs/graft. 32*2.37=76 hairs/cm2 πυκνότητα. Επίσης 4214 grafts x 2.37 hairs/graft = 9987.18 hairs(τρίχες) συνολικά. Αν είχες 2.80 λόγο π.χ. θα ειχες πιο πυκνο αποτέλεσμα ή με τοποθέτηση περισσότερων g/cm2
 
Τελευταία επεξεργασία:

jhack11

Verified MM member
Χαιρετώ τη λίστα! Σήμερα είναι η 6η μέρα μετά τη μμ. Παρατηρώ πολλά άσπρα σημάδια στη λήπτρια και μία ερυθρότητα στο κεφάλι (όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη εικόνα). Είναι αναμενόμενα αυτά;
Screen Shot 2022-01-15 at 12.49.30 PM.jpg
 

Συνημμένα

  • Screen Shot 2022-01-15 at 12.49.30 ΠM.jpg
    Screen Shot 2022-01-15 at 12.49.30 ΠM.jpg
    481 KB · Προβολές: 252
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Χαιρετώ τη λίστα! Σήμερα είναι η 6η μέρα μετά τη μμ. Παρατηρώ πολλά άσπρα σημάδια στη λήπτρια και μία ερυθρότητα στο κεφάλι (όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη εικόνα). Είναι αναμενόμενα αυτά;
Προβολή συνημμένου 44550
Είναι ξεφλούδισμα της επιδερμίδας τα ασπράδια .Φυσιολογικό λόγω των μικρό πληγών της εμφύτευσης
 

jhack11

Verified MM member
16 Ιανουαρίου 2022 (8 μέρες μετά την επέμβαση)

Χαιρετώ τη λίστα! Επισυνάπτω φωτογραφίες και βίντεο 8 μέρες μετά την επέμβαση. Αναμένω τα σχόλια σας για την εξέλιξη της μμ μέχρι στιγμής.
Video:
IMG_5283.jpg IMG_5284.jpg IMG_5285.jpg IMG_5286.jpg IMG_5287.jpg IMG_5288.jpg IMG_5289.jpg IMG_5290.jpg IMG_5291.jpg IMG_5292.jpg
 

jhack11

Verified MM member
Γεια στη λιστα πηγα χθες στον γιατρο για να με δει μετα απο μια εβδοαμδα και του ειπα για το φαρμακο Proscar (που παιρνουν ατομα της λιστας για να αντιμετωπισουν την απωλεια μαλλιων). Μου συνεστησε ομως το Andropecia. To προβλημα ειναι οτι το Andropecia δεν το βρισκω σε κανενα φαρμακειο στην πολη μου. Εχει παρει κανεις το Andropecia; Ειναι το ενεργο συστατικο του ακριβως το ιδιο με αυτο του Proscar;
Screen Shot 2022-01-19 at 6.50.36 AM.png
 

feanor

Active Member
Γεια στη λιστα πηγα χθες στον γιατρο για να με δει μετα απο μια εβδοαμδα και του ειπα για το φαρμακο Proscar (που παιρνουν ατομα της λιστας για να αντιμετωπισουν την απωλεια μαλλιων). Μου συνεστησε ομως το Andropecia. To προβλημα ειναι οτι το Andropecia δεν το βρισκω σε κανενα φαρμακειο στην πολη μου. Εχει παρει κανεις το Andropecia; Ειναι το ενεργο συστατικο του ακριβως το ιδιο με αυτο του Proscar; Προβολή συνημμένου 44787
γ τσεκαρε εδω εχει ενα τηλεφωνο https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/26797/marketing
 

witcher

Well-Known Member
Γεια στη λιστα πηγα χθες στον γιατρο για να με δει μετα απο μια εβδοαμδα και του ειπα για το φαρμακο Proscar (που παιρνουν ατομα της λιστας για να αντιμετωπισουν την απωλεια μαλλιων). Μου συνεστησε ομως το Andropecia. To προβλημα ειναι οτι το Andropecia δεν το βρισκω σε κανενα φαρμακειο στην πολη μου. Εχει παρει κανεις το Andropecia; Ειναι το ενεργο συστατικο του ακριβως το ιδιο με αυτο του Proscar; Προβολή συνημμένου 44787
Το Andropecia είναι γενόσημο του propecia 1mg. Πάρε proscar (5mg)που το έχουν όλα τα φαρμακεία και να κόβεις κάθε χάπι στα 4 και θα σου βγαίνει η δόση περίπου 1.25mg.
 
Μπλουζα