jhack11, FUE, 4214g, 7-8/1/2022

jhack11

Verified MM member
23 Ιανουαρίου 2022 (δύο εβδομάδες μετά την επέμβαση)

Χαιρετώ το φόρουμ! Επισυνάπτω φωτογραφίες και βίντεο δύο εβδομάδες μετά την επέμβαση.
Video: IMG_5483.jpg IMG_5484.jpg IMG_5485.jpg IMG_5486.jpg IMG_5487.jpg IMG_5488.jpg IMG_5489.jpg IMG_5490.jpg IMG_5491.jpg IMG_5492.jpg

Θα εκτιμούσα πολύ οποιοδήποτε σχόλιο σχετικά με την πορεία της μμ μέχρι στιγμής (π.χ., αν η δότρια έχει αποκατασταθεί σε ικανοποιητικό βαθμό, πορεία της λήπτριας κτλ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jhack11

Verified MM member
Νιώθω ακόμα σε κάποιες περιπτώσεις μικροενοχλήσεις στη λήπτρια (π.χ. αν είμαι πολύ ώρα ανάσκελα με μαξιλάρι στο κεφάλι). Είναι κάτι το νορμαλ να φανταστώ;
 

Pan77

Active Member
Νιώθω ακόμα σε κάποιες περιπτώσεις μικροενοχλήσεις στη λήπτρια (π.χ. αν είμαι πολύ ώρα ανάσκελα με μαξιλάρι στο κεφάλι). Είναι κάτι το νορμαλ να φανταστώ;

Εγώ είχα τράβηγμα μέχρι το 3μηνο. Ωφείλεται κυρίως στον μεγάλο αριθμό grafts αλλά και ανάλογα το δέρμα του καθενός. Είναι απόλυτα φυσιολογικό.
 

andy.k

Active member

bobby

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2022 (δύο εβδομάδες μετά την επέμβαση)

Χαιρετώ το φόρουμ! Επισυνάπτω φωτογραφίες και βίντεο δύο εβδομάδες μετά την επέμβαση.
Video: Προβολή συνημμένου 45006Προβολή συνημμένου 45007Προβολή συνημμένου 45008Προβολή συνημμένου 45009Προβολή συνημμένου 45010Προβολή συνημμένου 45011Προβολή συνημμένου 45012Προβολή συνημμένου 45013Προβολή συνημμένου 45014Προβολή συνημμένου 45015

Θα εκτιμούσα πολύ οποιοδήποτε σχόλιο σχετικά με την πορεία της μμ μέχρι στιγμής (π.χ., αν η δότρια έχει αποκατασταθεί σε ικανοποιητικό βαθμό, πορεία της λήπτριας κτλ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μια χαρά σε πάει, ωραίο σχεδιασμό μπροστά σου έκανε!

Το μόνο που μου φαίνεται ότι δεν θα φτιάξει (δεν το πειράξατε βέβαια) και θα χρειαστεί να το βελτιώσεις έιναι αυτή η "τρύπα" που σου κάνει πίσω κάτω από το crown, αυτή που είχες και πριν την ΜΜ. Θα πρέπει να την φτιάξεις σε επόμενη ΜΜ (που θα χρειαστείς για συμπλήρωμα στο crown) γιατί φαίνεται άσχημο.
 

jhack11

Verified MM member
Finasteride 5mg σου έχουν γράψει??? Σε χάπι? Αν βλέπω καλα, πάρε ξαναρωτήσε τους...
Το Aνδροπεκία μου εγραψαν. Να παίρνω μισό χάπι κάθε μέρα (0.5mg/ημέρα) => 3.5mg/βδομάδα. Δε το βρήκα όμως πουθενά στα φαρμακεία της πόλης μου και σκέφτομαι να πάρω το Proscar όπως πρότεινε και ο @bobby. Να το σπάω στα 4 (γιατί ειναι 5mg το χάπι) και να παίρνω 3 φορές τη βδομάδα (3 x 1.25mg = 3.75mg). Που είναι πάνω κάτω η ποσότητα που θα έπαιρνα σε μία βδομάδα εαν έπαιρνα το Aνδροπεκία.
Τί λένε τα άλλα μέλη για αυτό; Makes sense το πλάνο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jhack11

Verified MM member
Με τί το κόβετε το χάπι στα 4; Με μαχαίρι ή με κάποιο κόφτη (Pill Splitter) από φαρμακεία; Όταν κόβεται με μαχαίρι επειδή ειδικά το χάπι του προσκάρ έχει μικρή διάμετρο αφήνει θρύμματα και δεν δίνει 4 κομμάτια ακριβώς ίσου μεγέθους.
 

manly_Man

Well-Known Member
Με τί το κόβετε το χάπι στα 4; Με μαχαίρι ή με κάποιο κόφτη (Pill Splitter) από φαρμακεία; Όταν κόβεται με μαχαίρι επειδή ειδικά το χάπι του προσκάρ έχει μικρή διάμετρο αφήνει θρύμματα και δεν δίνει 4 κομμάτια ακριβώς ίσου μεγέθους.
Με κόφτη χαπιών φίλε. Δεν πειράζει ας μην βγαίνουν και ακριβώς τα ίδια. Σημασία έχει η εβδομαδιαία πρόσληψη σε mg.
 

jhack11

Verified MM member

17 Απριλίου 2022 (3.5 μήνες μετά την επέμβαση)

Καλημέρα στο φόρουμ. Καλή Μεγάλη Εβδομάδα!

Επισυνάπτω φωτογραφίες και βίντεο σχεδόν 3.5 μήνες μετά την επέμβαση.
Video:

IMG_3177.jpg IMG_3178.jpg IMG_3179.jpeg IMG_3180.jpeg IMG_3181.jpg IMG_3183.jpg IMG_3184.jpg IMG_3185.jpg IMG_3186.jpg

Όπως θα δείτε στις φωτό έχω ένα ερεθισμό στη λήπτρια. Έχω κυκλώσει μερικά σημεία με κόκκινο κύκλο. Πριν ένα μήνα ήταν αρκετά πιο έντονος ο ερεθισμός και ένιωθα κάποια τραβήγματα. Είχα μιλήσει με το γιατρό και μου έγραψαν vibramycin και μία λοσιόν μίγμα toliken/soluterb/elocon. Έχει ηρεμήσει κάπως εδώ και 2 βδομάδες αλλά πάλι είναι κάπως ερεθισμένο.

Ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά στο φόρουμ: σας έχει συμβεί ανάλογη παρενέργεια πάνω στο τρίμηνο; Ποιά είναι τα πιθανά αίτια; Έχει να κάνει με άγχος ή με γυμναστική (λόγω ιδρώτα);

Εν τω μεταξύ εδώ και 2 μήνες παίρνω Proscar 3 φορές τη βδομάδα (1.25mg τη φορά) χωρίς καμία παρενέργεια. Είναι γενικά οκ αυτή η δοσολογία ή είναι τόσο μικρή που δεν έχει κάποια ουσιαστική δράση και πρέπει να την αυξήσω;

Σε γενικές γραμμές, φαίνεται η πορεία μου στους 3.5 μήνες να είναι μέσα στα αναμενόμενα πλαίσια; Γενικά οποιοδήποτε σχόλιο ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Flag17

Well-Known Member
Σε κάνα 15ημερο λογικά θα αρχίσεις να έχεις περισσότερη δράση! Φίνα εχει αποτέλεσμα το 1.25 3 φορές την εβδομάδα άμα είσαι οκ το καλύτερο αποτέλεσμα είναι στο 1mg την μέρα. Ο ερεθισμός ίσως να είναι και επειδή ξεκινά η φυτρωση σιγά σιγά. Έχεις πολύ λιπαρό δέρμα?
 

Georgie

Well-Known Member
Η ερυθρότητα είναι καλό σημάδι, δε βλέπω κάτι που να προβληματίζει.
Θυλακίτιδα μπορεί να ήταν και να άφησε σημάδι που θα φύγει με το καιρό .
Πρόσεχε να μην ιδρώνεις
 

Disco

Well-Known Member
Φυσιολογική φαίνεται η ερυθρότητα που υπάρχει. Το επόμενο 3μηνο θα δεις και τη μεγαλύτερη αλλαγή σε θέμα φύτρωσης. Καλή συνέχεια φίλε και κράτα μας ενήμερους.
 

jhack11

Verified MM member
Έχεις πολύ λιπαρό δέρμα?
@Flag17 έχω αρκετά ξηρό δέρμα

Φίνα εχει αποτέλεσμα το 1.25 3 φορές την εβδομάδα άμα είσαι οκ το καλύτερο αποτέλεσμα είναι στο 1mg την μέρα.
Πρακτικά αυτό πώς το κάνεις ρε φίλε; Τη μόνη φίνα που μπόρεσα να βρω είναι το Proscar το οποίο το βρίσκεις σε χάπια των 5 mg. Επομένως όταν το κόβεις στα 4 (με κόπτη χαπιών) σου βγάζει 1.25 mg.
 

aeratos28

Just aeratos
Αδερφέ...υπάρχουν άπειρα νήματα ,τα οποία έχουν άπειρες απαντήσεις περί αυτού..κάνε ένα (κόπο) και ψάξε λίγο ..σε δύο,τρία λεπτά θα έχεις πάρει την απάντηση σε αυτό που ρώτησες..στο φόρουμ,έχουν ειπωθεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ..οτιδήποτε απορία και αν έχεις..στο νήμα φιναστεριδη αν μπεις του legwg james θα τα δεις..το συγκεκριμένο νήμα είναι από τα τελευταία που ξαναειπωθηκαν όλα αυτά για μια ακόμη φορά.
 
Μπλουζα