Ibarumah, fue, 1787g, 15-16/10/2018, μμ στην κλινικη lp (λευτερης παπανικολαου)

Ibarumah

Active Member
Θα ηθελα να ξερω ποιος το εχει γραψει αυτο. γιατι μου δειχνεις μια εικονα που καποιος εχει γραψει κατι. ποιος το εχει γραψει ομως;
αν θες καντο και με ΡΜ για να μη χαλαμε το thread
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Αγορίνα κάποια άτομα εδώ μέσα έχουν αρκετές γνώσεις πάνω στο θέμα από άποψη θεωρητικών γνώσεων πλάνων κλπ.. Ο CVIAL αλλά και άλλοι Πάνος στριπαρ προφ είναι κάποιοι από αυτούς που έχουν μελετήσει το θέμα.. Αυτό δεν σημαίνει πως αν πάνε να γίνουν χειρουργοι θα είναι όπως οι τοπ των μμ. Απλά γνωρίζουν την πιάτσα δηλαδή οι τοπ γιατροί με τι εργαλεία δουλεύουν με τι πλάνο, στρατηγική εχουν μαθηματικές γνώσεις λόγω επαγγέλματος κλπ.. Άρα πολύ απλά σου λένε πως ο γιατρός επειδή έφυγε από την μετριότατη dhi ακολουθεί τις ίδιες μεσαιωνικες σε παρένθεση τεχνικές.. Όλοι θα θέλαμε να τον δούμε να παίζει με πυκνωτξτες 45-,55 και να καταστρώνει μάστερ πλαν αφού έχει μετρήσει στο κεφάλι σου τα πάντα.. Αλλά δυστυχώς δεν έγινε.. Όπως και να έχει, έχεις μικρό πρόβλημα και θα το λύσεις και με αυτόν τον γιατρό ίσως σε 2 μμ αλλά οι τοπ γιατροί θα μπορούσαν να σε κάνουν με την μια αψεγάδιαστο αλλά με το αζημίωτο προφανώς..
 

Ibarumah

Active Member
Dr Bisanga, part of the report "FUE procedures, pros and limitations"
ημερομηνια?

Γιατι με μια προχειρη ματια στο ιντερνετ μπορεις να βρεις αναφορες γιατρων παλαιοτερων ετων οπου απαγορευαν τον κροκο του αυγου σε ατομα με χοληστερινη ενω σε τωρινες ερευνες λενε το αντιθετο οτι τελικα δεν ισχυει αυτο και η χοληστερολη του αυγου δεν επηρεαζει την χοληστερινη που εχει καποιος.
κανω τωρα το δικηγορο του διαβολου λιγο
 

Ibarumah

Active Member
leas, σε ευχαριστω για την απαντηση αυτη.η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ καινουργιος εδω και δεν ξερω κανεναν σας οποτε συγχωρεστε μου λιγο αυτη την σταση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
2006. Αντί να ψάχνεις όμως για την ημερομηνία καλύτερα να ρίξεις μια ματιά λίγο στο σχεδιάγραμμα και να καταλάβεις τι εννοεί. Είναι πολύ εύκολο ακόμα και για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα.
 

Ibarumah

Active Member
2006. Αντί να ψάχνεις όμως για την ημερομηνία καλύτερα να ρίξεις μια ματιά λίγο στο σχεδιάγραμμα και να καταλάβεις τι εννοεί. Είναι πολύ εύκολο ακόμα και για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα.

Στο σχεδιαγραμμα περιλαμβανονται 5τριχα,6τριχα κτλ?
 

Ibarumah

Active Member
θα με ενδιεφερε ομως να δω κατι τετοιο που να εχει και τη δικη μου περιπτωση μεσα 5τριχα,6τριχα,7τριχα
 

Ibarumah

Active Member
googlaροντας για το θεμα πεφτω σε μια απαντηση γιατρου που λεει το εξης
The key is to use a punch size that gets out the largest follicular units with the most hairs that is intact and minimally strips off the distal fat. A good surgeon knows how to titter this and adjusts his punch size accordingly. Small Punch size to minimize scar at the expense of the quality of the grafts misses the point.

eπισης γραφει οτι το μικροτερο μεγεθος ειναι συνηθως και για ισια μαλλια ενω για σπαστοκατσαρα θελει μεγαλυτερο.

τελοσπαντων απο θεωριες τωρα μπορουμε να βρουμε χιλιαδες.
 
εγω με την λογικη θεωρω οτι ειναι δεδομενο οτι κτυπας και αλλα με 1.2 αν διαιρεσεις το τετραγονικο εκατοστο μπορει να τρυπισεις 82 φορες ακριβως ενα τετραονικο με το 1.2 οταν εχεις περιπου 70 θυλακες αρα μαθηματικα αν το δεις δεν βγαινει απο την αλλη ομως αν γινει πολυ προσεκτικα και σε μεγαλη εκταση οπως εσενα θεωρω οτι μπορει να πραγματοποιηθει δεν ειναι απαρετιτο να παθει ζημια η δοτρια η φωτο που ειναι ενδεικτικη του cvial μοιαζει οτι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα δεν ειναι ο κανονας.... αν προσεχεις γινεται δουλεια οποτε ισως να μην ενδεικνιετε το 1.2 ας πουμε αλλα δεν σημαινει οτι απαγορευεται στα χερια του γιατρου ειναι... τωρα εγω μπορει να λεω ακυρα πραγματα ... πως το σκεφτομαι λεω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
θα με ενδιεφερε ομως να δω κατι τετοιο που να εχει και τη δικη μου περιπτωση μεσα 5τριχα,6τριχα,7τριχα

Από τα 1787 που έβγαλε τα 1666 ήταν μέχρι 4τριχα. Αυτά έπρεπε να βγουν μέ 0.8 βία με 0.9. Αν δεν μπορουσε, τα υπόλοιπα ας τα έβγαζε με μεγαλύτερο. Με λίγα λόγια ας χρησιμοποιούσε 2 punch size. Αυτό ειναι και το πλεονέκτημα της manual FUE
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εγω με την λογικη θεωρω οτι ειναι δεδομενο οτι κτυπας και αλλα με 1.2 αν διαιρεσεις το τετραγονικο εκατοστο μπορει να τρυπισεις 82 φορες ακριβως ενα τετραονικο με το 1.2 οταν εχεις περιπου 70 θυλακες αρα μαθηματικα αν το δεις δεν βγαινει απο την αλλη ομως αν γινει πολυ προσεκτικα και σε μεγαλη εκταση οπως εσενα θεωρω οτι μπορει να πραγματοποιηθει δεν ειναι απαρετιτο να παθει ζημια η δοτρια η φωτο που ειναι ενδεικτικη του cvial μοιαζει οτι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα δεν ειναι ο κανονας.... αν προσεχεις γινεται δουλεια οποτε ισως να μην ενδεικνιετε το 1.2 ας πουμε αλλα δεν σημαινει οτι απαγορευεται στα χερια του γιατρου ειναι... τωρα εγω μπορει να λεω ακυρα πραγματα ... πως το σκεφτομαι λεω

To 1.2 είναι obsolete. Όπως χαρακτηριστικά είπαν και στο workshop ΟΛΟΙ οι γιατροί: THIS IS NOT FUE
 
εγω ετσι οπως το σκεφτηκα απο το σχημα και το 1.2 εννοειτε δεν μπορεις να κανεις εξαγωγη ευκολα οταν με μαθηματικα οπως ειπα με το τετραγωνακι αλλα και με την φωτο δεν βγαινει αριθμιτικα..... αλλα σιγουρα καπου θα μπορεις να χτυπησεις και να μην βρεις θυλακα να ειναι λιγο ποιο αραια εκει αλλα και παλι θα ειναι περιορισμενα σημεια αυτα οποτε ισως οντως οσο και να προσεχεις ειναι περιορισμενα τα σημεια που μπορεις να εξαγεις αρα ισως να εχεις δικιο
 

Ibarumah

Active Member
μπορεις να απαιτησεις σε ενα γιατρο με τι μεγεθος να το κανει προς της επεμβασης;
και επισης, θα διαλεγες τον γιατρο αναλογα με το τι μεγεθος puncher σου πει οτι θα χρησιμοποιησει;

αποτι διαβαζω παντως τωρα σε μια προχειρη ματια πολλοι γιατροι λενε δεν υπαρχει "one size fits all"
 

tasos33

Well-Known Member
Δικιο εχει ο γιατρος, αλλα οταν αλλοι γιατροι βγαζουν ιδια πολυτριχα με τα δικα σου με 0.9 και φυτρωνουν κανονικα τι σημαινει
αυτο?

Σημαινει πως ο ΠΑΠ δεν ειναι σε θεση να κανει εξαγωγη πολυτριχων ακομα με 0,9 ειτε γιατι φοβαται ,ειτε γιατι δεν το κατεχει,
καποια στιγμη ισως να μπορει. Απλα τα πραγματα.Οπως και με το motorised εκανε μερικη εξαγωγη για να εκπαιδευτει, λιγο σε εσενα λιγο στον επομενο θα το μαθει οπως οι νοσοκομες στον Βεκρη.

Το θεμα ειναι εν ετη 2018 να μην μαθαινει ο καθε γιατρος στο κεφαλακι σου επανω.

Οταν καποιος γιατρος που κανει μμ ειναι 10 χρονια πισω απο πολλους αλλους αναγνωρισμενους οπως καταλαβαινεις δεν πηγες και στον καλυτερο.


,ο δικος μου γιατρος μουπε με μικροτερο μεγεθος υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να χαθουν αρκετες τριχες απο μοσχευματα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
και αν ισχυει αυτο τοτε δεν βαζεις 5 τριχα και 7 τριχα? η βγαζεις με γνωση σου οτι θα καψεις τον γειτονα?

Δεν είναι έτσι, έχει σχέση και με την τοπολογία του graft. Αν είναι μαζεμένα αν είναι απλωμένα, έχει πολύ ανάλυση αυτό το θέμα. Επίσης πολλά θεωρούνται 7τριχα αλλά στην ουσία μπορεί να είναι 1 4τριχο και 1 3τριχο σε κοντινή απόσταση
 
Μπλουζα