HDC ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2023 - 5.080 GRAFTS

Gary_Esp

New Member
Καλησπέρα συναγωνιστές.

Επιτέλους πήρα και εγώ την κρίσιμη απόφαση να προχωρήσω στο μεγάλο βήμα που λέγεται μεταμόσχευση.

Λίγα λόγια για εμένα και την πορεία την τριχόπτωσης:

Η τριχόπτωση άρχισε από την ηλικία των 25-26 χρονών. Μέχρι την ηλικία των 37 κάθε χρόνο παρατηρούσα μία μικρή σταδιακή υποχώρηση αλλά σε βαθμό που να μην γίνεται ορατή από φίλους και γνωστούς. Από τα 37 ως τα 40 υπήρξε μία σταθερότητα η οποία διεκόπη στα 41. Αναμενόμενο καθώς είχα παρατηρήσει ότι σχεδόν όλοι στην ηλικία περίπου των 39 με 41 ετών είχαν κάποιες απώλειες λόγω ηλικίας.

Από θεραπείες δεν εφάρμοσα ποτέ μου, με εξαίρεση στα 32 μου περίπου χρόνια, που ξεκίνησα μινοξιδίλη για 3,4 μήνες και για λίγο διάστημα οξυζενέ (για τους παλιούς εδώ μέσα !!!!) τα οποία σταμάτησα.

Αρχές Αυγούστου πήρα την μεγάλη απόφαση καθώς σήμερα στα 43 μου χρόνια ένιωσα λίγο πιο ασφαλής στο να προχωρήσω σε μεταμόσχευση. Μετά από μερικά μηνύματα με τον john john και κατόπιν επικοινωνίας με την κλινική κλείσαμε για 11 και 12 Σεπτέμβρη.

Η αρχική εκτίμηση ήταν περίπου στα 3.500 graft αλλά κατόπιν εξέτασης του τριχωτού (ποιότητα τρίχας, δότριας) κτλ αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στα 5.080.

Η επέμβαση κράτησε 3 μέρες με εξαγωγή ανά ημέρα περίπου στα 1.700 graft.

Κατόπιν συζήτησης με την κ. Βρυωνίδου αποφασίσαμε να κρατήσουμε μία συντηρητική hairline για 3 βασικούς λόγους. Πρώτον λόγω ηλικίας, καθώς στα 43 μου χρόνια είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχω ψηλά την hairline. Δεύτερον διότι από μικρή ηλικία είχα πάντα μεγάλο μέτωπο και καθόλου τρίχες στους κροτάφους. Και τέλος διότι έτσι θα πετύχαινα μεγαλύτερη πυκνότητα λόγω εξοικονόμησης τριχοθυλακίων.

Η hairline σχεδιάστηκε στα 7,5 εκατοστά.

ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ:

ΜονάΔιπλάΤριπλάΣύνολα
1η μέρα5008014161.717
2Η μέρα4828742801.636
3Η μέρα5508773021.729
Σύνολο1.5322.5529985.082


Με ενημέρωσαν ότι έγιναν εξαξωγή και σε 4τριχα αλλά τα σημείωναν στον κουβά των 3τριχων.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:

Σαν διαδικασία ανά ημέρα κρατούσε σε καθαρό χρόνο περίπου στις 5 ώρες. Υπολόγισα ότι από την εξαγωγή του πρώτου graft μέχρι και την τοποθέτηση του τελευταίου διαρκούσε πάνω κάτω στις 4 ώρες.

Η διαδικασία ήταν αυτοματοποιημένη και όλη η ομάδα, στα μάτια μου τουλάχιστον, φαινόταν ότι είχαν εμπειρία.

Πρήξιμο είχα πολύ αλλά δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα γιατί εντός τριών ημερών από την ώρα που τέλειωσα είχε σχεδόν εξαφανιστεί.

Ένα από τα θετικά ήταν η παραμονή στην κλινική για 7 ημέρες. Μου έδωσε την δυνατότητα να λάβω την απαραίτητη μετεγχειρουργικη φροντίδα για τις πρώτες 4 κρίσιμες μέρες (λούσιμο, αλοιφές, οδηγίες) κτλ αλλά και στήριξη σε ψυχολογικό επίπεδο με απορίες που είχα, έλεγχο δότριας, λήπτριας κτλ.

Επίσης μετά την επιστροφή μου στην Αθήνα, 3,4 φορές που χρειάστηκα να λύσω απορίες που προέκυψαν είχα άμεση ανταπόκριση από την κλινική.

Κλείνοντας θα ήθελα να αναφέρω ότι παρά το γεγονός ότι αυτήν την περίοδο η επαγγελματικές μου υποχρεώσεις είναι αυξημένες, θεώρησα χρέος μου (και το εννοώ) να αναφέρω την εμπειρία μου σε αυτό το forum καθώς ως αναγνώστης για 13 συναπτά έτη έχω βοηθηθεί ψυχολογικά σε μεγάλο βαθμό, έχω αποφύγει κακοτοπιές (με φιδέλαια) κτλ και γενικά έχω βρει πολλές φορές στήριγμα από ιστορίες άλλων παιδιών.
 

Συνημμένα

  • ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ_ΠΡΙΝ.jpg
    ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ_ΠΡΙΝ.jpg
    538.3 KB · Προβολές: 90
  • 1η_ΜΕΡΑ.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 47
  • 2η_ΜΕΡΑ.jpg
    2 MB · Προβολές: 36
  • 3η_ΜΕΡΑ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ_.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 41
  • 3η_ΜΕΡΑ_ΑΡΙΣΤΕΡΑ.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 31
  • 3η_ΜΕΡΑ_ΔΕΞΙΑ.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 32
  • 7_ΜΕΡΕΣ_μετα_ΑΡΙΣΤΕΡΑ.jpg
    1 MB · Προβολές: 34
  • 7_ΜΕΡΕΣ_μετά_ΔΕΞΙΑ.jpg
    7_ΜΕΡΕΣ_μετά_ΔΕΞΙΑ.jpg
    791.6 KB · Προβολές: 87
  • 7_ΜΕΡΕΣ_μετά_ΔΟΤΡΙΑ.jpg
    7_ΜΕΡΕΣ_μετά_ΔΟΤΡΙΑ.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 94

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Καλή φύτρωση Φίλε μου!!!Πυκνό αποτέλεσμα βλέπω και σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!Θα ακολουθήσεις κάποια θεραπεία ή ακολουθούσες πριν?
 

Gary_Esp

New Member
Καλή φύτρωση Φίλε μου!!!Πυκνό αποτέλεσμα βλέπω και σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!Θα ακολουθήσεις κάποια θεραπεία ή ακολουθούσες πριν?
Ο στόχος μου αυτός ήταν, όσο το δυνατόν μεγαλύτερη πυκνότητα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Όχι από θεραπείες τίποτα, σκέφτομαι στον μήνα πάνω να ξεκινήσω μινοξ για κανένα εξάμηνο , ίσα ίσα για το μπουστάρισμα.

Σε ευχαριστώ πολύ
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ο στόχος μου αυτός ήταν, όσο το δυνατόν μεγαλύτερη πυκνότητα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Όχι από θεραπείες τίποτα, σκέφτομαι στον μήνα πάνω να ξεκινήσω μινοξ για κανένα εξάμηνο , ίσα ίσα για το μπουστάρισμα.

Σε ευχαριστώ πολύ
Ναι να ξεκινήσεις θα σε βοηθήσει πολύ φίλε μου!
 

Antonis80

Member
Καλη επιτυχία. Δείχνει ωραια η τοποθέτηση στη λήπτρια. Φαίνεται να σου έκαναν πολύ πυκνή τοποθέτηση με 5000 grafts για α και β ζωνη όποτε θα πρέπει να αναμένεις πολύ πυκνό αποτέλεσμα με υψηλή πυκνότητα σε όλη την περιοχή.

Η δότρια φαίνεται αρκετά ζορισμένη και σαν να έχει shock loss στις 7 ημέρες, αλλά λογικα θα επανέλθει με το καιρό καθως κάνατε μεγάλη εξαγωγη.
 

Gary_Esp

New Member
Καλη επιτυχία. Δείχνει ωραια η τοποθέτηση στη λήπτρια. Φαίνεται να σου έκαναν πολύ πυκνή τοποθέτηση με 5000 grafts για α και β ζωνη όποτε θα πρέπει να αναμένεις πολύ πυκνό αποτέλεσμα με υψηλή πυκνότητα σε όλη την περιοχή.

Η δότρια φαίνεται αρκετά ζορισμένη και σαν να έχει shock loss στις 7 ημέρες, αλλά λογικα θα επανέλθει με το καιρό καθως κάνατε μεγάλη εξαγωγη.
Ισχύει, το έχω δει και εγώ ότι έχει ζοριστεί η δότρια ειδικά στην δεξιά μεριά. Ας πάει καλά η φύτρωση πάνω και η δότρια θεωρώ ότι καμουφλάρεται !
 

JimKan1

Well-Known Member
σωστη προσεγγιση του περιστατικου οσον αφορα τον σχεδιασμο και πυκνη τοποθετηση, 5000 grafts με τη μια ηταν δικη τους επιλογη η δικη σου; για πισω τι πλανο υπαρχει;
 

Gary_Esp

New Member
σωστη προσεγγιση του περιστατικου οσον αφορα τον σχεδιασμο και πυκνη τοποθετηση, 5000 grafts με τη μια ηταν δικη τους επιλογη η δικη σου; για πισω τι πλανο υπαρχει;
Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου καθώς είσαι ένα από τα μέλη που εκτιμώ αρκετά εδώ μέσα για τις γνώσεις σου. Ουσιαστικά αποφασίστηκε από κοινού, δηλαδή πίστευα ότι είχα "δυνατή" δότρια και όταν έφτασα στην κλινική μου το επιβεβαίωσαν. Οπότε η απόφαση πάρθηκε με την σύμφωνη γνώμη και των δύο. Πίσω έχω ένα άνοιγμα περίπου 8*8 εκατοστά άρα για μία καλή πυκνότητα υπολογίσαμε ότι θα χρειαστούν άλλα 2.500 graft τα οποία η δότρια διαθέτει.
 

JimKan1

Well-Known Member
Τοσο μεγαλες εξαγωγες εχουν παντα ρισκο γι αυτο σχεδον κανενας κορυφαιος γιατρος δεν τις πραγματοποιει, μεγαλο προτερημα σου ειναι η ηλικια και το οτι το κραουν ειναι ψηλα, εχεις καμια φωτο της δοτριας πριν την επεμβαση; φαινεται αρκετα ταλαιπωρημενη και με μια πρωτη ματια δεν νομιζω πως εχει αλλα 2.500 αλλα μπορει να κανω και λαθος καθως ειναι πρωτες μερες και δεν υπαρχει σαφης εικονα. Εχε στα υποψην οτι για κραουν και με πυκνοτητα 25g-30/cm2 εχεις καλη εικονα οποτε και 2.500 να μην εχεις παλι δεν προκυπτει θεμα καλυψης.
 

Gary_Esp

New Member
Τοσο μεγαλες εξαγωγες εχουν παντα ρισκο γι αυτο σχεδον κανενας κορυφαιος γιατρος δεν τις πραγματοποιει, μεγαλο προτερημα σου ειναι η ηλικια και το οτι το κραουν ειναι ψηλα, εχεις καμια φωτο της δοτριας πριν την επεμβαση; φαινεται αρκετα ταλαιπωρημενη και με μια πρωτη ματια δεν νομιζω πως εχει αλλα 2.500 αλλα μπορει να κανω και λαθος καθως ειναι πρωτες μερες και δεν υπαρχει σαφης εικονα. Εχε στα υποψην οτι για κραουν και με πυκνοτητα 25g-30/cm2 εχεις καλη εικονα οποτε και 2.500 να μην εχεις παλι δεν προκυπτει θεμα καλυψης.
Ναί έχεις δίκιο και αυτός ήταν ένας λόγος ο οποίος προχωρήσαμε σε 3μερη επέμβαση αντί για 2 μέρες. Βρήκα αυτή την φωτογραφία με έντονο φως που είχα πάρει από πίσω.
Μακάρι να πετύχω την πυκνότητα που θέλω πάνω και στην hairline και ας μείνει το crown αραιό. Από την κλινική , επειδή τους ρώτησα, μου είπαν ότι τα έχω.
 

Συνημμένα

  • ΔΟΤΡΙΑ.jpg
    ΔΟΤΡΙΑ.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 73

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Μια χαρά φίλε μου, να σου πάνε όλα καλά. Παρεμπιπτόντως, έχεις το σχήμα του κεφαλιού που του πάει το πολύ κοντό.
 

Gary_Esp

New Member
Μια χαρά φίλε μου, να σου πάνε όλα καλά. Παρεμπιπτόντως, έχεις το σχήμα του κεφαλιού που του πάει το πολύ κοντό.
Σε ευχαριστώ πολύ Λάζαρε. Ήδη, από μερικούς φίλους που με έχουν δει με το κοντό τώρα με έχουν παροτρύνει να το κρατήσω έτσι.
Μια χαρά φίλε μου, να σου πάνε όλα καλά. Παρεμπιπτόντως, έχεις το σχήμα του κεφαλιού που του πάει το πολύ κοντό.
 

Antonis80

Member
Ισχύει, το έχω δει και εγώ ότι έχει ζοριστεί η δότρια ειδικά στην δεξιά μεριά. Ας πάει καλά η φύτρωση πάνω και η δότρια θεωρώ ότι καμουφλάρεται !
Καμουφλάρεται ναι με μακρύ μαλλί η δότρια αλλά το θέμα ειναι να έχει και απόθεμα για το crown. Προς το παρόν φαινεται αρκετά ταλαιπωρημένη και ίσως με shock loss από την μεγάλη εξαγωγή.
Υπομονή όμως τώρα ειναι νωρίς να βγάζουμε συμπεράσματα για το απόθεμα της, σε 6 μήνες που λογικά θα έχει επουλωθεί περισσότερο θα κρίνουμε καλύτερα.
 

Gary_Esp

New Member
Καμουφλάρεται ναι με μακρύ μαλλί η δότρια αλλά το θέμα ειναι να έχει και απόθεμα για το crown. Προς το παρόν φαινεται αρκετά ταλαιπωρημένη και ίσως με shock loss από την μεγάλη εξαγωγή.
Υπομονή όμως τώρα ειναι νωρίς να βγάζουμε συμπεράσματα για το απόθεμα της, σε 6 μήνες που λογικά θα έχει επουλωθεί περισσότερο θα κρίνουμε καλύτερα.
Έτσι όπως τα λες είναι. Τώρα μόνο υπομονή και ο Θεός βοηθός !
 

bobby

Well-Known Member
Καλή επιτυχία και από εμένα!!!!

Ωραίος ο σχεδιασμός!

Για την δότρια είναι φυσιολογικό μετά από τόσο μεγάλη εξαγωγή να φαίνεται μαδημένη, θα φτιάξει όμως με τον καιρό. Σε αυτό συνηγορεί και η παράδοση που έχει η κλινική για καλές δότριες μετά από ΜΜ.

Εγώ δεν θα επέλεγα να πάω τόσο ψηλά αλλά εφόσον δώσανε το οκ οι γιατροί, κάτι ξέρουν παραπάνω από εμάς….

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι ο πολύ χαμηλός λόγος εξαγωγής…. 1,895.

Τα 5.082 γκραφτ αντιστοιχούν σε 9.630 τρίχες που για τέτοια εξαγωγή είναι μικρό νούμερο…

Ενδεικτικά με ένα κλασικό λόγο εξαγωγής 2,2-2,4 θα είχες 16,1 έως 26,7 % περισσότερες τρίχες δηλαδή καλύτερη κάλυψη…..

Αν δε, μιλάγαμε για «ισπανικούς» λόγους εξαγωγής (2,6-2,8) τότε θα είχες βάλει 37,2 έως 47,8 % παραπάνω τρίχες….

Βέβαια δεν θα γινόταν αυτό αλλά το αντίστροφο, με 3.550 έως 3.850 γκραφτ θα έβαζες τις ίδιες τρίχες και θα είχες την ίδια κάλυψη που θα έχεις και τώρα, αλλά με σημαντικά μικρότερο τραύμα στην δότρια και λήπτρια, λιγότερη καταπόνηση και καλύτερη διαχείρηση της δότριας λόγω εξαγωγής και βέβαια λιγότερα λεφτά αν υποθέσουμε ίδια τιμή ανά γκραφτ.
 

Gary_Esp

New Member
Καλή επιτυχία και από εμένα!!!!

Ωραίος ο σχεδιασμός!

Για την δότρια είναι φυσιολογικό μετά από τόσο μεγάλη εξαγωγή να φαίνεται μαδημένη, θα φτιάξει όμως με τον καιρό. Σε αυτό συνηγορεί και η παράδοση που έχει η κλινική για καλές δότριες μετά από ΜΜ.

Εγώ δεν θα επέλεγα να πάω τόσο ψηλά αλλά εφόσον δώσανε το οκ οι γιατροί, κάτι ξέρουν παραπάνω από εμάς….

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι ο πολύ χαμηλός λόγος εξαγωγής…. 1,895.

Τα 5.082 γκραφτ αντιστοιχούν σε 9.630 τρίχες που για τέτοια εξαγωγή είναι μικρό νούμερο…

Ενδεικτικά με ένα κλασικό λόγο εξαγωγής 2,2-2,4 θα είχες 16,1 έως 26,7 % περισσότερες τρίχες δηλαδή καλύτερη κάλυψη…..

Αν δε, μιλάγαμε για «ισπανικούς» λόγους εξαγωγής (2,6-2,8) τότε θα είχες βάλει 37,2 έως 47,8 % παραπάνω τρίχες….

Βέβαια δεν θα γινόταν αυτό αλλά το αντίστροφο, με 3.550 έως 3.850 γκραφτ θα έβαζες τις ίδιες τρίχες και θα είχες την ίδια κάλυψη που θα έχεις και τώρα, αλλά με σημαντικά μικρότερο τραύμα στην δότρια και λήπτρια, λιγότερη καταπόνηση και καλύτερη διαχείρηση της δότριας λόγω εξαγωγής και βέβαια λιγότερα λεφτά αν υποθέσουμε ίδια τιμή ανά γκραφτ.
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου αν και ομολογώ ότι δεν είμαι γνώστης των σχέσεων graft/τριχών σε σύνολο εξαγωγών. Ίσως ένα μικρό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι δεν μου σημείωσαν ξεχωριστά τα 4τριχα που έβγαλαν και η σχέση να ήταν κοντά στο 2.

Σε ευχαριστώ πολύ
 

TopBoy

Member
Καλή επιτυχία και από εμένα!!!!

Ωραίος ο σχεδιασμός!

Για την δότρια είναι φυσιολογικό μετά από τόσο μεγάλη εξαγωγή να φαίνεται μαδημένη, θα φτιάξει όμως με τον καιρό. Σε αυτό συνηγορεί και η παράδοση που έχει η κλινική για καλές δότριες μετά από ΜΜ.

Εγώ δεν θα επέλεγα να πάω τόσο ψηλά αλλά εφόσον δώσανε το οκ οι γιατροί, κάτι ξέρουν παραπάνω από εμάς….

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι ο πολύ χαμηλός λόγος εξαγωγής…. 1,895.

Τα 5.082 γκραφτ αντιστοιχούν σε 9.630 τρίχες που για τέτοια εξαγωγή είναι μικρό νούμερο…

Ενδεικτικά με ένα κλασικό λόγο εξαγωγής 2,2-2,4 θα είχες 16,1 έως 26,7 % περισσότερες τρίχες δηλαδή καλύτερη κάλυψη…..

Αν δε, μιλάγαμε για «ισπανικούς» λόγους εξαγωγής (2,6-2,8) τότε θα είχες βάλει 37,2 έως 47,8 % παραπάνω τρίχες….

Βέβαια δεν θα γινόταν αυτό αλλά το αντίστροφο, με 3.550 έως 3.850 γκραφτ θα έβαζες τις ίδιες τρίχες και θα είχες την ίδια κάλυψη που θα έχεις και τώρα, αλλά με σημαντικά μικρότερο τραύμα στην δότρια και λήπτρια, λιγότερη καταπόνηση και καλύτερη διαχείρηση της δότριας λόγω εξαγωγής και βέβαια λιγότερα λεφτά αν υποθέσουμε ίδια τιμή ανά γκραφτ.
μήπως ο χαμηλός λόγος να οφείλεται σε splitting των μοσχευμάτων ή trensection κατά την εξαγωγή ;
 
Μπλουζα