Gregkont13, Hattingen 30/09/2021-01/10/2021, Dr. Muresanu, 3780 grafts

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν αφήνουμε τον φίλο εδώ να ηρεμήσει λίγο, το θέμα αυτό δεν τελειώνει ποτέ το έχουμε χιλιοαναλυσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Πάρτε φίνα δεν παχαίνει ομορφαίνει.
Τον 19ο αιώνα συνταγογραφούσαν και το λάβδανο, ως αναλγητικό, αποτέλεσμα γέμισε ο κόσμος εξαρτημένους. Στον αμερικάνικο εμφύλιο χορηγούσαν μορφίνη για να καταπραυνουν τους τραυματίες, μόλις κατάλαβαν τον εθισμό που προκαλούσε, κατασκεύασαν την ηρωίνη γιατί βοηθούσε την απεξάρτηση από την μορφίνη. Άργησαν αλλά κατάλαβαν οτι η ηρωίνη, δημιουργεί μεγαλύτερο εθισμό.
Ακραία παραδείγματα, αληθινά δε. Η απόφαση για την λήψη φαρμάκου είναι προσωπική υπόθεση.
Σόρυ φίλος για την κατάχρηση του νήματος με το άκυρο , post.
 

vag25

Well-Known Member
Τον 19ο αιώνα συνταγογραφούσαν και το λάβδανο, ως αναλγητικό, αποτέλεσμα γέμισε ο κόσμος εξαρτημένους. Στον αμερικάνικο εμφύλιο χορηγούσαν μορφίνη για να καταπραυνουν τους τραυματίες, μόλις κατάλαβαν τον εθισμό που προκαλούσε, κατασκεύασαν την ηρωίνη γιατί βοηθούσε την απεξάρτηση από την μορφίνη. Άργησαν αλλά κατάλαβαν οτι η ηρωίνη, δημιουργεί μεγαλύτερο εθισμό.
Ακραία παραδείγματα, αληθινά δε.
 

Συνημμένα

  • 2021-10-04_204129.jpg
    2021-10-04_204129.jpg
    89.2 KB · Προβολές: 139

jacksmith

Active Member
@Grekont13 Μας θυμίζεις λίγο την μέθοδο τοποθέτησης των μοσχευματων που χρησιμοποιούν στην κλινική?
 

gregkont13

Verified MM member
@Grekont13 Μας θυμίζεις λίγο την μέθοδο τοποθέτησης των μοσχευματων που χρησιμοποιούν στην κλινική?
ειλικρινά δεν ρώτησα. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα πολύ τεχνικά των μμ. Είμαι πολύ busy με τα δικά μου και δεν τα ψάχνω τόσο. Έχω στείλει κάποιες ερωτήσεις στο γιατρό, μόλις μου απαντήσει θα ρωτήσω και αυτό.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλη επιτυχία φίλε. Μήπως ξέρεις πόσο είναι η επιφάνεια που καλύψατε πίσω από την hairline; Αλλά και η συνολική επιφάνεια της λήπτριας σου;
 

Harris_G

Well-Known Member
Με την ίδια λογική γιατί και ο Lorenzo, o Couto και χίλιοι άλλοι δεν κάνουν και στριπ, το οποίο μαζι με φίνα σε πολλές περιπτώσεις μπορεί με μια επέμβαση να δώσει το τέλειο αποτέλεσμα. Θα έπρεπε όλοι να κάνουν για να δίνουν στους πελάτες πιο πυκνό αποτέλεσμα.

Ο Lorenzo κάνει μόνο fue, οπότε το μεγαλύτερο ποσοστό ασθενών που τον επισκέπτετε δεν θα μπορούσε να τα βγάλει πέρα χωρίς φίνα. Έτσι, έχει αυτή τη πολιτική, όπως και αρκετοί άλλοι. O Muresanu με το combo μπορεί να βγάλει σε αρκετούς σε μια συνεδρία όσα θα έδινε η FUE σύνολο σε 2-3 επεμβάσεις, οπότε σε πάρα πολλές περιπτώσεις παρέχει μια εναλλακτική της Φίνας που έχει ώς αρνητικό κάποιες φορές αρκετά χειρουργεία. Σε ενημερώνει και επιλέγεις.

Δεν καταλάβαινω γιατί από τη στίγμη που κάνει μια τέχνικη για να βοηθήσει το πυκνό αποτέλεσμα που λες, που δεν κάνουν οι περισσότεροι στην ευρώπη, πρέπει να έχει την ίδια φιλοσοφία για τα φάρμακα. Με αυτή τη λογική το θεμίτο θα ήταν όλοι να κάνουν fut και fue επίσης. Επίσης υπάρχουν και ασθενείς που δεν μπορούν να πάρουν φίνα επείδη μπορεί να έχουν κάποια πάθηση άσχετα από τις γενικές παρενέργιες.
H Hattingen εχει στραφει περισσοτερο προς τη FUE κακως της βάζουν την ταμπέλα της στριποκλινικής. Αλλά...4,5/graft flat rate για FUE
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί να κάνει και FUE αλλά περισσότερο λόγω combo, την φήμη την έχει αποκτήσει από το FUT.
 

gregkont13

Verified MM member
Καλη επιτυχία φίλε. Μήπως ξέρεις πόσο είναι η επιφάνεια που καλύψατε πίσω από την hairline; Αλλά και η συνολική επιφάνεια της λήπτριας σου;
Ευχαριστώ!

Δεν έχω ζητησει τέτοια στατιστικά, αλλά νομίζω γύρω στο 10χ14
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Μπορεί να κάνει και FUE αλλά περισσότερο λόγω combo, την φήμη την έχει αποκτήσει από το FUT.
Κάνουν και FUE+FUT μαζί (σε μια επέμβαση σε περιπτώσεις). Όχι, όμως και τις δυο σε μεγάλη κλίμακα. Για να εξηγηθώ. Μπορεί να σου βγάλει στριπ 2 μέρες και τη δεύτερη μέρα αν θες να φτιάξεις temples, θα σου πάρει με FUE λίγα θυλάκια χαμήλα κοντά στο σβέρκο που είναι πιο λεπτά γιατί είναι ιδανικά για τα temples. αυτό δεν χρειάστηκε σε μένα γιατί τα πλαίνα μου είναι καλά, αλλά το κάνουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Ευχαριστώ!

Δεν έχω ζητησει τέτοια στατιστικά, αλλά νομίζω γύρω στο 10χ14

που καλύψαμε εννοώ, όλη η λήπτρια δεν ξέρω.

Οπότε έβαλες 3300 μοσχεύματα σε μία έκταση περίπου 140 cm^2. Ειναι αρκετά μεγάλη η επιφάνεια...
 

gregkont13

Verified MM member
Οπότε έβαλες 3300 μοσχεύματα σε μία έκταση περίπου 140 cm^2. Ειναι αρκετά μεγάλη η επιφάνεια...
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τα νούμερα και το forelock είναι πιο στενό από το κροουν. όταν θα είμαι στις 15 μέρες θα το μετρήσω και εγώ.
 

manly_Man

Well-Known Member
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τα νούμερα και το forelock είναι πιο στενό από το κροουν. όταν θα είμαι στις 15 μέρες θα το μετρήσω και εγώ.
θα μπορούσες να το μετρήσεις με μια διαφάνεια. Να βάλεις κάποιον να σου ζωγραφίσει το σχήμα πάνω σε αυτή και μετά να βάλεις τη διαφάνεια πάνω σε ένα χαρτί χωρισμένο σε τ.ε. Έτσι θα κάνεις ακριβή μέτρηση.
 

gregkont13

Verified MM member
θα μπορούσες να το μετρήσεις με μια διαφάνεια. Να ζωγραφίσεις δηλαδή το σχήμα πάνω σε αυτή και μετά να το βάλεις πάνω σε ένα χαρτί χωρισμένο σε τ.ε. Έτσι θα κάνεις ακριβή μέτρηση.
Βασικά έχω στείλει κάποιες ερωτήσεις στο γιατρό. Μόλις μου απαντήσει, θα στείλω και άλλες για επιφάνεια και πως γίνετε η τοποθέτηση, καθώς και το μέγεθος της τομής. Αν σε κάτι δεν μου απαντήσει για τις μετρήσεις θα τα δω μόνος μου. Παρόλα αυτά, ξέρω σίγουρα πως ο στόχος ήταν υπάρχει δυνατή πυκνότητα στη hairline+a+b ζωνες και να σβήνει η πυκνότητα στο κρόουν που είχε και κάποια μαμά. Οπότε σε μια ενδεχόμενη τρίτη μμ να γίνουν μικροβελτιώσεις στις καλές ζώνες και μια ενίσχυση με μεγάλο λόγο στο κρόουν. Βέβαια τρίτη μμ, αν όλα πάνε καλά σε αυτή, σε τουλάχιστον 5 χρόνια για να γίνει και λίγο progress στο κεφάλι μου να δούμε αν θα κατέβουν γέφυρες κλπ.
 

manly_Man

Well-Known Member
Βασικά έχω στείλει κάποιες ερωτήσεις στο γιατρό. Μόλις μου απαντήσει, θα στείλω και άλλες για επιφάνεια και πως γίνετε η τοποθέτηση, καθώς και το μέγεθος της τομής. Αν σε κάτι δεν μου απαντήσει για τις μετρήσεις θα τα δω μόνος μου. Παρόλα αυτά, ξέρω σίγουρα πως ο στόχος ήταν υπάρχει δυνατή πυκνότητα στη hairline+a+b ζωνες και να σβήνει η πυκνότητα στο κρόουν που είχε και κάποια μαμά. Οπότε σε μια ενδεχόμενη τρίτη μμ να γίνουν μικροβελτιώσεις στις καλές ζώνες και μια ενίσχυση με μεγάλο λόγο στο κρόουν. Βέβαια τρίτη μμ, αν όλα πάνε καλά σε αυτή, σε τουλάχιστον 5 χρόνια για να γίνει και λίγο progress στο κεφάλι μου να δούμε αν θα κατέβουν γέφυρες κλπ.
Σωστή η σκέψη σου να πηγαίνει κλιμακωτά η πυκνότητα προς τα πίσω και όχι ομοιόμορφη κατανομή... Σίγουρα ναι θα πρέπει να περιμένεις για την τρίτη επέμβαση μη τυχόν έχεις και άλλη εξέλιξη σε crown, γέφυρες. Μέχρι τότε θα εισαι οκ νομίζω, αφού εισαι και ψηλός με ψηλές γέφυρες...
 
Μπλουζα