Gregkont13, Hattingen 30/09/2021-01/10/2021, Dr. Muresanu, 3780 grafts

gregkont13

Verified MM member
Πιθανώς στο trimmig/κόψιμο του μοσχεύματος που κάνουν στο μικροσκόπιο.
Βλέπω άλλους στο Alopezie forum και έχουν πολλά. Σκεφτόμουν, ότι επειδή έκανα εκεί το πρώτο λούσιμο και ήταν αρκετά πιο δυνατό από αυτά που κάνω εγώ, που με πολύ προσεκτικός, ίσως έφυγαν εκεί. Με ανησυχησε λίγο ότι δεν είχα κακκάδια, μήπως σημαίνει ότι δεν μπήκαν καλά ή δεν έκατσαν τα grafts.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην ανησυχείς τα graft μετά από 4 ώρες δεν κάνουν pop up. Μπορείς όμως να βάλεις μια καλή κοντινή να δούμε τι παίζει.
 

gregkont13

Verified MM member

Συνημμένα

  • WhatsApp Image 2021-10-04 at 13.49.36.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-04 at 13.49.36.jpeg
    503.3 KB · Προβολές: 194
  • WhatsApp Image 2021-10-04 at 13.49.40.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-04 at 13.49.40.jpeg
    508.4 KB · Προβολές: 192

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλα οκ είναι, έχεις κακαδάκια, απλά είναι τριμαρισμένα σωστά και είναι πιο μικρά από αυτά της FUE και ειδικά όταν χρησιμοποιείται μεγάλο Punch.
 

gregkont13

Verified MM member
Όλα οκ είναι, έχεις κακαδάκια, απλά είναι τριμαρισμένα σωστά και είναι πιο μικρά από αυτά της FUE και ειδικά όταν χρησιμοποιείται μεγάλο Punch.
Να είσαι καλά, με ηρέμησες.

Άσχετο, ο Sever μου είπε ότι είναι φίλοι με το Λορετζο, όταν συζητούσαμε. Είχε ζήσει και Ισπανία ένα διάστημα, ίσως και για εκπαιδεύση.
 

gregkont13

Verified MM member
Τον ξέρει καλά, ο Λορένζο τον εκτιμάει και σαν άνθρωπο.
Να σου πω την αλήθεια, του είπα ότι είχα στείλει στο Λορένζο για την πρώτη μμ και με απέρριψε λόγω φίνας γιατί δεν ήθελα να πάρω. Μου είπε ακριβώς αυτό:

<<Μην το παίρνεις προσωπικά. Έχει ένα policy και δεν παρεκκλινεί ποτέ από αυτό. Εγώ είμαι πιο χαλάρος στο θέμα της φίνας γιατί κάνω κυριώς FUT και combo. O Lorenzo κάνει FUE και μόνο με FUE το μεγαλύτερο ποσοστό των ασθενών δεν θα χει καλό αποτέλεσμα χωρίς φίνα. Οπότε θέλει να είναι ξεκάθαρος με τους ασθενείς του>>
 

Disco

Well-Known Member
Να σου πω την αλήθεια, του είπα ότι είχα στείλει στο Λορένζο για την πρώτη μμ και με απέρριψε λόγω φίνας γιατί δεν ήθελα να πάρω. Μου είπε ακριβώς αυτό:

<<Μην το παίρνεις προσωπικά. Έχει ένα policy και δεν παρεκκλινεί ποτέ από αυτό. Εγώ είμαι πιο χαλάρος στο θέμα της φίνας γιατί κάνω κυριώς FUT και combo. O Lorenzo κάνει FUE και μόνο με FUE το μεγαλύτερο ποσοστό των ασθενών δεν θα χει καλό αποτέλεσμα χωρίς φίνα. Οπότε θέλει να είναι ξεκάθαρος με τους ασθενείς του>>
Όσοι ειναι μεγάλο norwood από 5 και πάνω αναγκαστικά θα πρέπει να παίρνουν φίνα άμα θέλουν το βέλτιστο αποτέλεσμα είτε κάνουν FUE είτε FUT. Και στις 2 μεθόδους θα πρέπει να απαιτείται η λήψη της από τους γιατρούς σε όσους προορίζονται για μεγάλο norwood. Χωρίς φίνα και θα ρισκάρεις καθώς δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση σου αλλά και δεν πας για το βέλτιστο αποτέλεσμα καθώς θα χάσεις όλα τα δικά σου μαμά μαλλιά και θα μεγαλώσει η έκταση, οπότε θα πρέπει να συμβιβαστείς με πιο αραιό αποτέλεσμα. Επίσης η φίνα χρησιμοποιείται και για την προστασία της δότριας από μελλοντική αραίωση.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Όσοι ειναι μεγάλο norwood από 5 και πάνω αναγκαστικά θα πρέπει να παίρνουν φίνα άμα θέλουν το βέλτιστο αποτέλεσμα είτε κάνουν FUE είτε FUT. Και στις 2 μεθόδους θα πρέπει να απαιτείται η λήψη της από τους γιατρούς σε όσους προορίζονται για μεγάλο norwood. Χωρίς φίνα και θα ρισκάρεις καθώς δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση σου αλλά και δεν πας για το βέλτιστο αποτέλεσμα καθώς θα χάσεις όλα τα δικά σου μαμά μαλλιά και θα μεγαλώσει η έκταση, οπότε θα πρέπει να συμβιβαστείς με πιο αραιό αποτέλεσμα. Επίσης η φίνα χρησιμοποιείται και για την προστασία της δότριας από μελλοντική αραίωση.
Όχι πάντα στη fut ανάλογα την ηλικία και το nw που προορίζεται μπορείς και χωρίς φίνα
 

Disco

Well-Known Member
Όχι πάντα στη fut ανάλογα την ηλικία και το nw που προορίζεται μπορείς και χωρίς φίνα
To να κάνεις FUT δεν σταματάει την εξέλιξη της τριχόπτωσης και ούτε σου εγγυάται κανείς ότι θα φτάσουν τα μοσχεύματα άμα προορίζεσαι για μεγάλο norwood. Ή και να φτάσουν οριακά δεν σημαίνει ότι θα πάρεις το πυκνό αποτέλεσμα που θα ειχες αν έπαιρνες και φίνα. Γιατί η εξέλιξη θα συνεχίζεται και μαζί θα μεγαλώνει η έκταση και θα πρέπει να μπαίνεις για μπαλώματα χωρίς φίνα. Η δόκιμη λυση ειναι σταθεροποίηση της τριχόπτωσης και μετά επέμβαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
To να κάνεις FUT δεν σταματάει την εξέλιξη και ούτε σου εγγυάται κανείς ότι θα φτάσουν τα μοσχεύματα άμα προορίζεσαι για μεγάλο norwood. Γιατί η εξέλιξη θα συνεχίζεται και μαζί θα μεγαλώνει η έκταση και θα πρέπει να μπαίνεις για μπαλώματα χωρίς φίνα. Η δόκιμη λυση ειναι σταθεροποίηση της τριχόπτωσης και μετά επέμβαση.
Συνδιάζοντας FUT και FUE μπορείς να πάρεις περισσότερα μοσχευμάτα, οπότε αν δεν θες να πάρεις φίνα, συνεχίζεις έτσι για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μέσω της μεταμόσχευσης σήμερα. Αν δεν θες να πάρεις φίνα είτε από φόβο, είτε επειδή έχεις ένα ιστορικό από κάποια ασθένεια κλπ κλπ απλά συμβιβάζεσε οτι με το combo θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και πάλι μπορεί να έχεις μια αραίωση σε ορισμένα σημεία. Το σημαντικό είναι να ξέρεις που μπορεί να οδηγήσει η κάθε επιλογή. Ο muresanu γενικά δεν είναι πολύ υπερ της φίνας. Η φιλοσοφία του είναι πως είναι λίγες οι περιπτώσεις που με FUT, FUE και splitting δεν μπορούν να έχουν κάτι αξιοπρεπές χωρίς φάρμακο. Φίνα προτείνει γενικά σε πιο νέους από ότι κατάλαβα, όταν η μεταμόσχευση είναι λανθασμένη λόγω πολυ νεαρής ηλικίας και εχουν έντονο ψυχολογίκο πρόβλημα με το μαλλί. Γενικά, ο κάθε γιατρός έχει την άποψη του. Όπως είπα και πιο πάνω, σημασία έχει ο ασθενής να είναι πλήρως ενήμερος για το που βαδίζει και να αποφασίσει συνηδείτα. Το κακό είναι όταν πέφτεις σε εκατοντάδες κλινικές που σου λένε, έλα δω με fue, χωρίς πλάνο, χωρίς φίνα κλπ κλπ και θα σε κάνουμε κουκλί και κρύβουν όλα τα άλλα.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
To να κάνεις FUT δεν σταματάει την εξέλιξη της τριχόπτωσης και ούτε σου εγγυάται κανείς ότι θα φτάσουν τα μοσχεύματα άμα προορίζεσαι για μεγάλο norwood. Ή και να φτάσουν οριακά δεν σημαίνει ότι θα πάρεις το πυκνό αποτέλεσμα που θα ειχες αν έπαιρνες και φίνα. Γιατί η εξέλιξη θα συνεχίζεται και μαζί θα μεγαλώνει η έκταση και θα πρέπει να μπαίνεις για μπαλώματα χωρίς φίνα. Η δόκιμη λυση ειναι σταθεροποίηση της τριχόπτωσης και μετά επέμβαση.
Η φίνα δεν είναι για όλους στη συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος από θέμα κληρονομικότητα ς το πατερν του είναι εδώ με λίγο μήκος μαλιου θα είναι κομπλέ
 

Disco

Well-Known Member
Η φίνα δεν είναι για όλους στη συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος από θέμα κληρονομικότητα ς το πατερν του είναι εδώ με λίγο μήκος μαλιου θα είναι κομπλέ
ναι απλά με φίνα θα έπαιρνε καλύτερο αποτέλεσμα, αφού θα διατηρούσε τα υπάρχοντα μαλλιά του και θα έβαζε και όλα της δότριας, γλιτώνοντας παράλληλα από το άγχος μην αραιώσει και άλλο μελλοντικά. Όταν δεν παίρνεις φίνα απλά συμβιβάζεσαι με πιο αραιό αποτέλεσμα είτε κάνεις FUE είτε FUT.
 

gregkont13

Verified MM member
Gregkont ποσά χειρουργεία την ημέρα κάνουν στην Hattingen?
Ένα και μόνο. Τουλάχιστον έτσι είδα, χωρίς να ρωτήσω όμως. Είχαν άλλη μια γυναίκα απο το Ισραηλ τη βδομάδα(δευτέρα-τρίτη) που ήμουν εγώ και τη πέτυχα στα λουσίματα. Μου είπε ότι και αυτή ήταν μόνη της δευτέρα-τρίτη, όπως εγώ πέμπτη-παρασκευή.

Είμαι βέβαιος πως έχουν ένα μόνο γιατί είναι συνεχώς όλοι από πάνω σου. Πάντα στο δωμάτιο, ακόμα και στο placing είναι είτε ο Sever είτε η Laura. Επίσης, θυμάμαι τη πρώτη μερά που μ έκανε τις ενέσεις για να βγάλει το στρίπ, μου λέει πονάς? Αν πονάς, θα πάμε σιγά σιγά, δεν βιαζόμαστε, ασ μείνουμε ως το βράδυ και ήταν και η γυναίκα του δίπλα. Είμαι σίγουρος πως δεν κάνουν ποτέ δυο μαζί.
 

Disco

Well-Known Member
Συνδιάζοντας FUT και FUE μπορείς να πάρεις περισσότερα μοσχευμάτα, οπότε αν δεν θες να πάρεις φίνα, συνεχίζεις έτσι για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μέσω της μεταμόσχευσης σήμερα. Αν δεν θες να πάρεις φίνα είτε από φόβο, είτε επειδή έχεις ένα ιστορικό από κάποια ασθένεια κλπ κλπ απλά συμβιβάζεσε οτι με το combo θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και πάλι μπορεί να έχεις μια αραίωση σε ορισμένα σημεία. Το σημαντικό είναι να ξέρεις που μπορεί να οδηγήσει η κάθε επιλογή. Ο muresanu γενικά δεν είναι πολύ υπερ της φίνας. Η φιλοσοφία του είναι πως είναι λίγες οι περιπτώσεις που με FUT, FUE και splitting δεν μπορούν να έχουν κάτι αξιοπρεπές χωρίς φάρμακο. Φίνα προτείνει γενικά σε πιο νέους από ότι κατάλαβα, όταν η μεταμόσχευση είναι λανθασμένη λόγω πολυ νεαρής ηλικίας και εχουν έντονο ψυχολογίκο πρόβλημα με το μαλλί. Γενικά, ο κάθε γιατρός έχει την άποψη του. Όπως είπα και πιο πάνω, σημασία έχει ο ασθενής να είναι πλήρως ενήμερος για το που βαδίζει και να αποφασίσει συνηδείτα. Το κακό είναι όταν πέφτεις σε εκατοντάδες κλινικές που σου λένε, έλα δω με fue, χωρίς πλάνο, χωρίς φίνα κλπ κλπ και θα σε κάνουμε κουκλί και κρύβουν όλα τα άλλα.
Λάθος του θεωρώ που δεν ειναι υπέρ της φίνας. Οι παρενέργειες ειναι σε πολύ μικρό ποσοστό, και ειδικά αν παίρνεις και πιο μικρή δόση σχεδόν εξαφανίζονται. Κάθε σοβαρός γιατρός που σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να προτρέπει τους ασθενείς του σε αγωγή και σταθεροποίηση της εξέλιξης πριν την επέμβαση.
 

gregkont13

Verified MM member
Λάθος του θεωρώ που δεν ειναι υπέρ της φίνας. Οι παρενέργειες ειναι σε πολύ μικρό ποσοστό, και ειδικά αν παίρνεις και πιο μικρή δόση σχεδόν εξαφανίζονται. Κάθε σοβαρός γιατρός που σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να προτρέπει τους ασθενείς του σε αγωγή και σταθεροποίηση πριν την επέμβαση.
Στο consultation με ρώτησε, αν θέλω να την πάρω, είπα όχι και και ήταν οκ με αυτό. Γενικά, όπως σου είπα θεωρεί πως είναι μικρό το ποσοστό που από τη στιγμή που δεν θέλει να πάρει, δεν μπορεί να έχει αξιοπρεπές μαλλί, χωρίς αυτή. Αν του πεις ότι θες να πάρεις, δεν σε αποτρέπει για να σου κάνει περισσότερες μεταμοσχεύσεις. Απλά σου εξηγεί τι επιλογές εχείς. Εμένα μου είχε πει, αν δεν θες FUT και πας μόνο για FUE, χωρίς φίνα, θα ήταν καλύτερο να τα ξυρίσεις. Αν πας με FUT, μπορείς να έχεις αξιοπρέπες μαλλί.

Σε καμία περίπτωση δεν θεώρω μη σοβαρό γιατρό τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Πίστεψε με, αν τον γνώριζες θα συμφωνούσες.
 

Disco

Well-Known Member
Στο consultation με ρώτησε, αν θέλω να την πάρω, είπα όχι και και ήταν οκ με αυτό. Γενικά, όπως σου είπα θεωρεί πως είναι μικρό το ποσοστό που από τη στιγμή που δεν θέλει να πάρει, δεν μπορεί να έχει αξιοπρεπές μαλλί, χωρίς αυτή. Αν του πεις ότι θες να πάρεις, δεν σε αποτρέπει για να σου κάνει περισσότερες μεταμοσχεύσεις. Απλά σου εξηγεί τι επιλογές εχείς. Εμένα μου είχε πει, αν δεν θες FUT και πας μόνο για FUE, χωρίς φίνα, θα ήταν καλύτερο να τα ξυρίσεις. Αν πας με FUT, μπορείς να έχεις αξιοπρέπες μαλλί.

Σε καμία περίπτωση δεν θεώρω μη σοβαρό γιατρό τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Πίστεψε με, αν τον γνώριζες θα συμφωνούσες.
Δεν ανέφερα ότι δεν ειναι σοβαρός γιατρός ο συγκεκριμένος. Απλά κάποιοι γιατροί είτε υπό τον φόβο μη χάσουν τους ασθενείς τους τους λένε δεν χρειάζεται να πάρεις φίνα, είτε επειδή θέλουν να τους βάλουν για συνεχόμενες επεμβάσεις δεν ειναι υπέρ της φιναστερίδης ενώ έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι οι παρενέργειες ειναι σε πολύ μικρό ποσοστό...Οπότε γιατί να μη σου πουν να πάρεις, ώστε να πάρεις το βέλτιστο και πιο πυκνό αποτέλεσμα και παράλληλα να γλιτώσεις και τα συνεχόμενα μπαλώματα από τη μη σταθεροποίηση της τριχόπτωσης είτε με FUE είτε με FUT;
 

gregkont13

Verified MM member
Δεν ανέφερα ότι δεν ειναι σοβαρός γιατρός ο συγκεκριμένος. Απλά κάποιοι γιατροί είτε υπό τον φόβο μη χάσουν τους ασθενείς τους τους λένε δεν χρειάζεται να πάρεις φίνα, είτε επειδή θέλουν να τους βάλουν για συνεχόμενες επεμβάσεις δεν ειναι υπέρ της φιναστερίδης ενώ έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι οι παρενέργειες ειναι σε πολύ μικρό ποσοστό...
Ο συγκεκριμένος σου εξηγεί τις επιλογές σου ανάλογα με τις επιθυμίες σου. Γενικά πάντως είναι αρκετά μεγάλο το ποσοστό που με combo και 2-3 επεμβάσεις(αν το επιθυμεί) μπορεί να χει πολύ καλό μαλλί, χωρίς φάρμακα.

Για παρενέργιες δεν θα σχολιάσω. Είμαι άσχετος από ιατρική κλπ, οπότε ότι και να πω βλακία θα νε.
 
Μπλουζα