Gregkont13, Hattingen 30/09/2021-01/10/2021, Dr. Muresanu, 3780 grafts

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O συμπαθέστατος @gregkont13 είναι το πρώτο μέλος που παίρνει τον τίτλο "Verified MM member". Oι verified φωτος του (όπως θα γίνεται εφεξής) ποστάρονται στο πρώτο ποστ του νήματος και εδώ.

group2.jpeg

group1.jpeg

group3.jpeg


group4.jpeg

group5.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
O συμπαθέστατος gregkont13 είναι το πρώτο μέλος που παίρνει τον τίτλο "Verified MM member". Oι verified φωτος του (όπως θα γίνεται εφεξής) ποστάρονται στο πρώτο ποστ του νήματος.
Σε ευχαριστώ πολύ Cvial γι αυτο! Μερικά απο όσα είπαμε με το CVial ειναι οτί η φύτρωση από τις δυο μεταμοσχεύσεις είναι περιπου 5500-6000g. Η πυκνότητα είναι ~28-30. Έχω λεπτή τρίχα, αλλά η σπαστή τρίχα, το μήκος και το χρώμα δίνουν κάλυψη με κάποια χτενίσματα. Ωστόσο χρειάζετε πυκνώση γύρω στα 3000-4000g γενικά με combo. Ο Cvial πρότεινε φινα low dose ωστε να μείνει η δότρια ως έχει και να γίνει η πύκνωση. Αλλιώς μπορει να κατέβουν οι γέφυρες και τότε θα πρέπει να φτιάξω αυτες και να συμβιβαστώ με πιο αραιό μαλλι πάνω. Θα το σκεφτώ αν και δεν έχω 7ρη στην οικογένεια. Βάζω και μια φώτο στον ήλιο σήμερα , λουσμενος και χτενισμένος ( στο cvial πηγα και με λιγο λαδωμένο μαλλι), για να φανεί πως το μήκος και το χτένισμα δίνουν κάλυψη σε ένα τόσο μεγάλο nw σαν το δικό μου με λεπτη τρίχα.

@CVIAL διόρθωσε με αν λέω κάτι λάθος.
 

Συνημμένα

  • 0EC970C4-4F88-40C3-83C8-251821063E42.jpeg
    0EC970C4-4F88-40C3-83C8-251821063E42.jpeg
    170.8 KB · Προβολές: 178
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά τα γράφεις, δυστυχώς έχεις λεπτή τρίχα και λιπαρό μαλλί που δεν σε βοηθάει στην κάλυψη. Από το αποτέλεσμα της 1ης μμ δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ενθουσιασμένος γιατί η οριοθέτηση της hairline για ΝW6 στα 32 χωρίς φίνα είναι χαμηλά και έχει χτιστεί μια ισχυρή defined hairline ενός εκατοστού που δεν έχει καμμία υποστήριξη ούτε στο forelock ούτε από πίσω. Πολύ χαμηλός λόγος μπροστά ενώ η δότρια μπορεί να υποστηρίξει πολύ μεγαλύτερους (το βλέπω κατά κόρον από Γεωργίου και δεν ξέρω το γιατί). Η όλη κάλυψη έρχεται μόνο με μαλλί 10-15cm και η φυσικότητα πάσχει (κάτι που φαίνεται στο βρεγμένο). Δηλαδή δεν μπορεί να έχεις μια τέλεια σχηματισμένη ημικυκλική hairline και από πίσω να έχεις μια διάχυτη αραίωση. Η 2η μμ μάζεψε καλύτερα την κατάσταση αλλά και πάλι έχει δρόμο μπροστά. Το πιο ανησυχητικό για μένα είναι οι γέφυρες που φαίνεται να κατεβαίνουν (στο παρακάτω σχήμα η safe ξεκινά στην κίτρινη γραμμή και εκεί πλέον μιλάμε για περιοχή που τείνει προς NW7). Αυτός είναι και ο λόγος που του συνέστησα low dose φίνα γιατί αν δεν κρατήσει τις γέφυρες και το crown εκεί που είναι σήμερα, με οριοθετημένη τόσο χαμηλά (για το NW του) την hairline θα έχει πρόβλημα. Από ότι κατάλαβα η κλινική του είπε για 2500g με FUT και άλλα 800-1000g με FUE. Αν μέινει στην κατάσταση που είναι σήμερα αυτά θα του φτάσουν για να έχει μια συμπαθητική εικόνα πάντα με πολύ μακρύ μαλλί. Αν όμως ανοίξει και άλλο (κάτι που διαφαίνεται) θα δημιουργηθεί μια ζώνη με κενό σαν και αυτή που προσπαθεί να κλείσει ο @Giorgos-3, κάτι που δεν είναι ούτε φυσικό ούτε ωραίο. Σε αυτή την περίπτωση αν δεν θέλει να πάρει φίνα καλύτερα να περιμένει και να μην σπαταλήσει και άλλα g τώρα. Προσωπικά θα έπαιρνα φίνα για 6-12 μήνες, θα έκανα ένα καλό cons για evaluation της δότριας για να δω ποιο είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορώ να πάρω με φίνα και μετά θα αποφάσιζα αν αξίζει τον κόπο ή όχι. Αυτή ήταν και η συμβουλή μου.

IMG_6845r.jpg
 

Aldo

Well-Known Member
Φοβερή παρουσίαση.

@CVIAL μπορείς να ανεβάσεις φωτό απ το δικό σου μαλλι στις ίδιες συνθήκες για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης ;
Εαν γιενται με ίδιες γωνιές κτλ .
 

Aldo

Well-Known Member
Συγνώμη που σπαμαρουμε το νήμα .

Εαν τις έχεις ευχερές μπορείς να ανεβάσεις τις δικές μου απ το cons με Λορέντσο ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα μπορέσω αύριο, τις έχω στο γραφείο. Θες να τις ανεβάσω στο νήμα σου;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το καλό με το ψιλό σπαστό μαλλί είναι ότι του καλύπτει και την δοτρια Παρ ότι λεπτή τρίχα .... Αν δεν είσαι ούτε εσύ υπέρ της φινας κάνε υπομονή για το τελικό χτύπημα να δεις τι γίνεται με τις γέφυρες και που θα καταλήξει η αραίωση σου .... Αν έχεις αντοχές για άλλη μια στριπ θα είσαι δυνατός πιστεύω στο μέλλον...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To κακό με το λεπτό μαλλί που το χρειάζεσαι μακρύ σε περιπτώσεις όπως αυτή (αλλά όπως και η δική μου για ζώνη C) είναι ότι το παίρνει ο αέρας με 2 μποφόρ. Αν επίσης βάλεις λακ ή τζελ για να το σταθεροποίησεις χάνεις όλη την κάλυψη (δες τις wet look).
 

gregkont13

Verified MM member
Γενικα οσο και να φυσαει πισω μου παει. Δεν χωριζει ποτε. Ειναι ετσι η φορα της τριχας μαλλον
 

Giorgos-3

Well-Known Member
To κακό με το λεπτό μαλλί που το χρειάζεσαι μακρύ σε περιπτώσεις όπως αυτή (αλλά όπως και η δική μου για ζώνη C) είναι ότι το παίρνει ο αέρας με 2 μποφόρ. Αν επίσης βάλεις λακ ή τζελ για να το σταθεροποίησεις χάνεις όλη την κάλυψη (δες τις wet look).
Αυτό είναι ένα γεγονός ....με το παραμικρό γενικά κολλάνε μεταξύ τους και χάνεις κάλυψη....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γενικα οσο και να φυσαει πισω μου παει. Δεν χωριζει ποτε. Ειναι ετσι η φορα της τριχας μαλλον

Το πρόβλημα είναι αν φυσάει από πίσω προς τα μπρος. Βέβαια αν το ανακατεμένο μαλλί look είναι οκ με την καθημερινοτητά σου και σου αρέσει είναι μια λύση. Εμένα δεν μου πάει καθόλου το ανακατεμένο σπαστό.
 

gregkont13

Verified MM member
Το πρόβλημα είναι αν φυσάει από πίσω προς τα μπρος. Βέβαια αν το ανακατεμένο μαλλί look είναι οκ με την καθημερινοτητά σου και σου αρέσει είναι μια λύση. Εμένα δεν μου πάει καθόλου το ανακατεμένο σπαστό.
Γενικά, μου αρέσει και μου πάει κιόλας (έτσι μου λένε). Οι μόνες φάσεις που νε περιέργο είναι αν βγω από θαλάσσα και στεγνώσουν σε κανά περιέργο πατημενο λουκ. Βεβαια αν στεγνωσουν προς τα πισω μετά από θάλασσα είναι άψογα - παίρνουν και όγκο νομίζω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σου πάει και εγώ όταν σε είδα, επειδή είσαι και ψηλός, φαίνεται ωραίο από μπροστά. Το μόνο που θα έφτιαχνα είναι λίγο την πυκνότητα της αριστερής πλευράς πίσω από την hairline για να συμβαδίζει με το layering της δεξιάς. Γύρω στα 200g θέλει.
 

Disco

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ πολύ Cvial γι αυτο! Μερικά απο όσα είπαμε με το CVial ειναι οτί η φύτρωση από τις δυο μεταμοσχεύσεις είναι περιπου 5500-6000g. Η πυκνότητα είναι ~28-30. Έχω λεπτή τρίχα, αλλά η σπαστή τρίχα, το μήκος και το χρώμα δίνουν κάλυψη με κάποια χτενίσματα. Ωστόσο χρειάζετε πυκνώση γύρω στα 3000-4000g γενικά με combo. Ο Cvial πρότεινε φινα low dose ωστε να μείνει η δότρια ως έχει και να γίνει η πύκνωση. Αλλιώς μπορει να κατέβουν οι γέφυρες και τότε θα πρέπει να φτιάξω αυτες και να συμβιβαστώ με πιο αραιό μαλλι πάνω. Θα το σκεφτώ αν και δεν έχω 7ρη στην οικογένεια. Βάζω και μια φώτο στον ήλιο σήμερα , λουσμενος και χτενισμένος ( στο cvial πηγα και με λιγο λαδωμένο μαλλι), για να φανεί πως το μήκος και το χτένισμα δίνουν κάλυψη σε ένα τόσο μεγάλο nw σαν το δικό μου με λεπτη τρίχα.

@CVIAL διόρθωσε με αν λέω κάτι λάθος.
Ωραίος φίλε, μια χαρά δείχνεις.. να χαίρεσαι το μαλλί σου. Βάλε και μια από μπροστά σε ήλιο να δούμε πως φαίνεται από μπροστά (αύριο αν βγάλεις δηλαδή).
 

tol

Well-Known Member
O συμπαθέστατος gregkont13 είναι το πρώτο μέλος που παίρνει τον τίτλο "Verified MM member". Oι verified φωτος του (όπως θα γίνεται εφεξής) ποστάρονται στο πρώτο ποστ του νήματος.

Φιλε CVIAL, πραγματικα δεν εχω λογια...

Η πρωτη verified παρουσιαση ξεπερασε καθε προσδοκια.

Αυτη μαλιστα!!!

Αυτη ειναι παρουσιαση.

Μακαρι να ειχαμε παρομοιες παρουσιασεις και απο τις κλινικες μεταμοσχευσεων.

Δυστυχως ομως...η μερα με τη νυχτα.

Κυριολεκτικα.

Στη δικη σου παρουσιαση...μερα, απλετο φως, διαφορετικες συνθηκες και οπτικες γωνιες...ολα στο φως.

Στις επισημες παρουσιασεις απο τις κλινικες...νυχτα, εξωραϊστικες ληψεις, αλλοιωση της πραγματικοτητας.

Συγχαρητηρια, λοιπον, φιλε CVIAL για το εγχειρημα. Αναμφισβητητα θα αποτελεσει εξαιρετικο εργαλειο γνωσης για το forum.

Μακαρι μελη απο το forum που εχουν κανει ηδη μεταμοσχευσεις, να παρουν την "τολμηρη" αποφαση να περασουν απο το γραφειο σου.

Ναι, χρειαζεται "τολμη", για να δειξεις ολη την αληθεια, χωρις φτιασιδια, χωρις καταλληλους φωτισμους και ληψεις.

Συγχαρητηρια, επομενως, και στον φιλο gregkont13 για την πρωτοβουλια του να ερθει στο γραφειο σου. Η συμβολη του, η συνεισφορα του στο forum ειναι τεραστια.

Τετοια περιστατικα θα αποκαλυψουν την πραγματικοτητα, θα βοηθησουν τα υποψηφια για μεταμοσχευση μελη να εχουν μια ολοκληρωμενη εικονα και αναλογες (οχι υπερβολικες, ουτοπικες) προσδοκιες.

ΥΓ Απλα θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση/προταση.

Μηπως θα ηταν προτιμοτερο οι verified παρουσιασεις να γινονται σε ξεχωριστο, νεο, νημα;

Τι εννοω;

Τις φωτογραφιες τις ανεβασατε στην αρχη του νηματος. Τωρα ειμαστε στη 15η σελιδα.

Θεωρω οτι ο σχολιασμος του αποτελεσματος δε θα εχει καποια συνοχη...λογω αποστασεως υλικου.

Αν ανοιγατε νεο νημα και αναρτουσατε εκει τις φωτογραφιες, τα διαφορα σχολια θα ηταν ακριβως κατω απο αυτες και θα ηταν πιο κατανοητα, αφου θα αναφερονταν σε υλικο που θα υπαρχει ακριβως απο πανω τους.

Γενικα, φιλε CVIAL, μηπως θα ηταν καλυτερο για το forum να γινει μια ομαδοποιηση αυτων των παρουσιασεων σε ξεχωριστα νηματα που θα εντασσονταν στην ιδια κατηγορια με τον τιτλο π.χ. VERIFIED ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ;
 
Μπλουζα