Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

gorgi

Active Member
Χαιρετώ την ομάδα! Μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα διακοπών ήρθε η ώρα για τις φωτογραφίες του 9μηνου! Όπως πάντα τις ανέβασα στην πρώτη σελίδα του πόστ.

Φίλε @gorgi καλημέρα.
Υπάρχει κάποια διαφοροποιήση οδεύοντας σιγα σιγά προς το 8μηνο;
Φουλ 9μηνο είμαστε πλέον φίλε μου και δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες αλλαγές. Φαίνεται αυτό να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η δική μου αποτίμηση εως τώρα πάντως παίδες είναι ότι θα ήθελα να είναι λίίίίγο πυκνότερο το μαλλί μπροστά. Απο το συνολικό αποτέλεσμα πάντως και απο τις αλλαγές που έχει επιφέρει στην ψυχολογία μου, στην καθημερινότητα μου κτλ. είμαι ωστόσο πολύ ικανοποιημένος.

Τώρα αν το ίδιο αποτέλεσμα θα μπορούσε να επιτευχθεί και με μικρότερο αριθμό τριχοθυλακίων, πιστεύω πως ίσως ναι, αλλά αυτό ειναι εικασία απο πλευράς μου. Το ίδιο και το αν θα μπορούσε να επιτευχθεί σε κάποια άλλη κλινική, πιο οικονομικά κτλ κτλ, ίσως ναι, ίσως και όχι.

Η ουσιαστική συμβουλή που πιστεύω πως έχω να δώσω εγώ σε ανθρώπους που σκέφτονται την ΜΜ και διαβάζουν αυτό το νήμα είναι να μην βιαστούν. Να δοκιμάσουν πρώτα φιναστερίδη, να δούν αν τους βοηθάει και μετά απο 6-9 μήνες να προχωρήσουν σε ΜΜ. Με αυτόν τον τρόπο ισως γλιτώσουν αρκετό μαμά μαλλί ή/και ίσως μειωθεί ο αριθμός τριχοθυλακίων που πρέπει να μεταμοσχευθεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση φίλε @gorgi .
Ελπίζω να είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και να είναι αυτό που ανέμενες σε γενικές γραμμές.
Αν δώσει ακόμη λίγο από τη δεξιά πλευρά της χερλαιν νομίζω θα κλείσει πιο γλυκά εκεί.
Στις πίσω ζώνες θεωρώ πλέον έκλεισες πολύ καλά, και σε συνδυασμό με τη φίνα που παίρνεις που βοηθάει εκεί, μπορεί και να μην ξανασχοληθείς με το πίσω.
 

montecristo

Well-Known Member
Χαιρετώ την ομάδα! Μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα διακοπών ήρθε η ώρα για τις φωτογραφίες του 9μηνου! Όπως πάντα τις ανέβασα στην πρώτη σελίδα του πόστ.


Φουλ 9μηνο είμαστε πλέον φίλε μου και δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες αλλαγές. Φαίνεται αυτό να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η δική μου αποτίμηση εως τώρα πάντως παίδες είναι ότι θα ήθελα να είναι λίίίίγο πυκνότερο το μαλλί μπροστά. Απο το συνολικό αποτέλεσμα πάντως και απο τις αλλαγές που έχει επιφέρει στην ψυχολογία μου, στην καθημερινότητα μου κτλ. είμαι ωστόσο πολύ ικανοποιημένος.

Τώρα αν το ίδιο αποτέλεσμα θα μπορούσε να επιτευχθεί και με μικρότερο αριθμό τριχοθυλακίων, πιστεύω πως ίσως ναι, αλλά αυτό ειναι εικασία απο πλευράς μου. Το ίδιο και το αν θα μπορούσε να επιτευχθεί σε κάποια άλλη κλινική, πιο οικονομικά κτλ κτλ, ίσως ναι, ίσως και όχι.

Η ουσιαστική συμβουλή που πιστεύω πως έχω να δώσω εγώ σε ανθρώπους που σκέφτονται την ΜΜ και διαβάζουν αυτό το νήμα είναι να μην βιαστούν. Να δοκιμάσουν πρώτα φιναστερίδη, να δούν αν τους βοηθάει και μετά απο 6-9 μήνες να προχωρήσουν σε ΜΜ. Με αυτόν τον τρόπο ισως γλιτώσουν αρκετό μαμά μαλλί ή/και ίσως μειωθεί ο αριθμός τριχοθυλακίων που πρέπει να μεταμοσχευθεί.
Να χαίρεσαι το αποτέλεσμα σου φίλε. Γενικά έκλεισαν καλά οι περιοχές που κάλυψες και έχει καλη φυσικότητα η εικόνα σου. Για τη hairline συνηθως δεν ξεμπερδεύεις με μια επέμβαση και εκεί ίσως θα μπορούσες να κανεις ένα μικρό touch up με λίγα grafts να το πυκνώσεις αν θες αλλά νομίζω καλύτερα θα ήταν να το έκανες αν έμπαινες για δεύτερη επέμβαση μελλοντικά. Τώρα με τη φιναστεριδη θα διατηρήσεις και τα υπάρχοντα μαλλιά όποτε θα διατηρήσεις το αποτέλεσμα σου εκτός απροόπτου.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα έχεις συναγωνιστή! Ούτε κατά διάνοια δε μπορεί να φανταστεί κάποιος πως έπασχες από καράφλα πριν και νομίζω αυτό είναι και το ζητούμενο (πέρα από το φορουμικό ψείρισμα). Άντε, απολελέ και τρελελέ, ξεμπέρδεψες οριστικά από την Καραφλόσφαιρα, καλή λευτεριά και σε μας τους υπόλοιπους!
 

bobby

Well-Known Member
Με το χέρι στην καρδιά, για mid και πιο πίσω πρέπει να είσαι ευχαριστημένος, έγινε σωστή αποκατάσταση και η φυτρωση πήγε καλά. Η hairline είναι όντως αραιή, θα έπρεπε να ήταν πιο πυκνή ειδικά λαμβάνοντας υποψη τον συνολικό αριθμό των μοσχευμάτων (4500), το (μικρό σχετικά) πρόβλημα που είχες αλλά και την φήμη του γιατρού. Δυστυχώς αν θες να είσαι ομοιόμορφος πρέπει να ρίξεις κανα 500-800 ακόμα στην hairline….. αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι σε φυσιολογικά κεφάλια (λόγος και πάχος τριχας που φαίνεται να είναι και το δικό σου) με 5-6k σε σχεδόν γυμνά NW4-5 έχεις πολύ καλή κάλυψη (μην πω εξαιρετική) και εδώ σε ένα κεφάλι με παρα πολύ μαμά μαλλί με 60 μm τριχα (χοντρή) και με 4500 δεν λύθηκε το πρόβλημα οριστικά και θα πρέπει να μπουν άλλα τουλάχιστον 500……. ή έχει θέμα στην φυτρωση (μπροστά) ή πήγε το splitting σύννεφο και αντι για πολύτριχα μπήκαν 1-2τριχα ή δεν μπήκαν 4500…..
 

Harris_G

Well-Known Member
Μιλαω γενικα για διαφορα προσφατα αποτελεσμματα που εχω δει απο την εν λογω κλινικη. Εχουνε βελτιωθει πααααρα πολυ σε φυσικοτητα, παλια ειχαν καποια θεματακια. Βλεπω ομως ζορισμενες δοτριες.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Η παρουσίασή σου είναι εξαιρετική. Το αποτέλεσμα θα το χαρακτήριζα μη εξαιρετικό καθώς προσωπικά μου χτυπάει στο μάτι η συμμετρικά οριοθετούμενη hairline στη φώτο. Πιθανόν βέβαια γιατί γνωρίζω ότι έχεις κάνει μμ.

15_1.jpg


Σε κάθε περίπτωση να το χαίρεσαι.
 

seeker

Verified MM member
Δεν ειναι και τοσο συμμετρικη η hairline ομως καθως η μια πλευρα (και πολύ σωστά) κατεβαινει πιο κατω από την αλλη, τι σου φαινεται περιεργο;
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Ξαναλέω, αν κάποιος δε γνωρίζει πως έκανες ΜΜ και τύχει να σε δει στο δρόμο, θα πει 'να ένα παλλικάρι με μαλλιά', το θέμα σου είναι λυμένο οριστικά. Για μένα δεν ήσουν καν για ΜΜ, είχες πολύ και πυκνό μαλλί, αλλά για να 'μαστε εδώ μέσα, έχει ο καθένας τη λόξα του. Να χαίρεσαι το αποτέλεσμα, άντε, να φεύγεις από το φόρουμ σιγά σιγά, είσαι έτοιμος :D
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Η παρουσίασή σου είναι εξαιρετική. Το αποτέλεσμα θα το χαρακτήριζα μη εξαιρετικό καθώς προσωπικά μου χτυπάει στο μάτι η συμμετρικά οριοθετούμενη hairline στη φώτο. Πιθανόν βέβαια γιατί γνωρίζω ότι έχεις κάνει μμ.

Προβολή συνημμένου 52784

Σε κάθε περίπτωση να το χαίρεσαι.
Εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος τοποθέτηση και όχι θέμα πυκνότητας.... Εμένα Μ αρέσουν και γενικά οι χερλαιν που δεν ξεκινούν με την τοίχος αλλά εδώ έχει άσχημη τοποθέτηση
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Νομίζω το πρόβλημα εντοπίζεται στην defined zone(το είχε αναφέρει ο cvial κάπου), αν η πυκνότητα σε όρους φυτρωσης τριχών ήταν μεγαλύτερη θα ήταν περισσότερο φυσική η hairline και λιγότερο see through,φαίνεται πάντως ότι η κλινική πάσχει,η ομάδα δεύτερων ταχυτήτων τελείως και η πρώτη ομάδα που στηρίζεται στην περιορισμένη συμμετοχή του erdogan αν και σαφώς λίγο καλύτερη εντούτοις καμία σχέση με αυτή που ήταν καποτε, τελικά μόνο το όνομα της έχει μείνει και με βαση αυτο πορεύεται.
Ενδιαφέρον θα έχει να ακούσουμε και την άποψη της κλινικής για το αποτέλεσμα καθως και τι προτείνει σαν επόμενο βήμα.
Μια ερώτηση προς τον νηματοθετη:
Αν μπορούσες να το ξανακάνεις όλο από την αρχή,με τα όσα ήδη γνωρίζεις,θα είχες μια πιο αυστηρή διαδικασία επιλογής που θα βασιζόταν σε πιο εξονυχιστική έρευνα η θα επέλεγες ξανα asmed; Καλή συνέχεια εύχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Η hairline ...δυστυχώς
Rebuild θέλει .δεν θυμίζει σε τπτ τις hairline του Ερντογάν .πιο πολύ σε hairline απο advance μου κάνει..ενώ στην αρχή,σχεδιαστικά ήταν όλο υπέροχο,το τελικό δεν βγήκε..μιλάω ΜΟΝΟ για τη hairline.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Η hairline ...δυστυχώς
Rebuild θέλει .δεν θυμίζει σε τπτ τις hairline του Ερντογάν .πιο πολύ σε hairline απο advance μου κάνει..ενώ στην αρχή,σχεδιαστικά ήταν όλο υπέροχο,το τελικό δεν βγήκε..μιλάω ΜΟΝΟ για τη hairline.
Είναι αλήθεια αυτό με τη χερλαιν.
Δε δικαιολογεί αυτή η χερλαιν το status της συγκεκριμένης κλινικής, και τις παλιές επιτυχίες που μας είχε συνηθήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Δεν ειναι και τοσο συμμετρικη η hairline ομως καθως η μια πλευρα (και πολύ σωστά) κατεβαινει πιο κατω από την αλλη, τι σου φαινεται περιεργο;

Δεν είναι το ότι σε μια πλευρά κατεβαίνει παρακάτω, είναι ότι εμφανίζεται σχεδόν στρατιωτικά οριοθετημένη χωρίς να υπάρχει η ανάλογη κάλυψη. Σε φυσικό τρόπο η μπροστινή γραμμή θα έπρεπε να είναι πιο άναρχη εφόσον υπάρχει αραίωση από πίσω.


Εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος τοποθέτηση και όχι θέμα πυκνότητας.... Εμένα Μ αρέσουν και γενικά οι χερλαιν που δεν ξεκινούν με την τοίχος αλλά εδώ έχει άσχημη τοποθέτηση

Και εγώ αυτό νομίζω, όπως είπα παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για προσωπική άποψη.
 

montecristo

Well-Known Member
Σε αυτή τη κοντινή φωτογραφία φαίνεται ενταξει η hairline. Εχει ανομιομορφιες που δίνουν φυσικότητα και η διαφορά της μιας πλευρας από την άλλη φαίνεται μικρή εδώ..στη πιο μακρινή φαίνεται κάπως διαφορετική νομίζω…

8321A33E-895E-4599-8147-96910F4AF7DE.jpeg
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Βασικά όπως έγραψα και πιο πάνω, εμένα μου φαίνεται η δεξιά πλευρά της χερλαιν να έχει κάπως "περίεργη" πορεία.
Ίσως η τοποθέτηση να ήταν σωστή αλλά η δεξιά πλευρά υστερεί σε φύτρωση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Η ουσιαστική συμβουλή που πιστεύω πως έχω να δώσω εγώ σε ανθρώπους που σκέφτονται την ΜΜ και διαβάζουν αυτό το νήμα είναι να μην βιαστούν. Να δοκιμάσουν πρώτα φιναστερίδη, να δούν αν τους βοηθάει και μετά απο 6-9 μήνες να προχωρήσουν σε ΜΜ. Με αυτόν τον τρόπο ισως γλιτώσουν αρκετό μαμά μαλλί ή/και ίσως μειωθεί ο αριθμός τριχοθυλακίων που πρέπει να μεταμοσχευθεί.
Το παραπάνω πρέπει να το γράψει ο mod σε ασημένια πλάκα και να εμφανίζεται σε όλα τα νεα μέλη όταν γράφονται και τους τρώει ο πισινός τους απο την βιασύνη...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Σε αυτή τη κοντινή φωτογραφία φαίνεται ενταξει η hairline. Εχει ανομιομορφιες που δίνουν φυσικότητα και η διαφορά της μιας πλευρας από την άλλη φαίνεται μικρή εδώ..στη πιο μακρινή φαίνεται κάπως διαφορετική νομίζω…

Προβολή συνημμένου 52790
Μοντεκριστο, τι έγινε ;Βλέπω να απουσιάζει το ενδιαφέρον σου να μάθεις για τον αν η κλινική επικοινώνησε με τον πελάτη της,όπως στο άλλο νήμα του άλλου γιατρού που διαρρηγνυατε τα ιμάτιά σας κάνοντας αναφορά στην κακη ποιότητα του after care service ασχέτως βέβαια αν το περιστατικό εκεινο ειναι μόλις στο 7μηνο και εδω που έχουμε 9 μήνες κλείσμενους σφυριζετε κλέφτικα.Ισες αποστάσεις κύριοι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Επίσης montecristo τα macro και micro irregularities τα βλέπουμε στην παρακάτω φωτογραφία.Όπως μπορείς να δεις αυτά αφορούν μόνο την transition zone, διακρίνεις καποια ομοιότητα στην εικόνα της hairline του παιδιού;Για να ξέρουμε και τι λέμε.
 

Συνημμένα

  • properties.jpg
    properties.jpg
    18.2 KB · Προβολές: 103

montecristo

Well-Known Member
Μοντεκριστο, τι έγινε ;Βλέπω να απουσιάζει το ενδιαφέρον σου να μάθεις για τον αν η κλινική επικοινώνησε με τον πελάτη της,όπως στο άλλο νήμα του άλλου γιατρού που διαρρηγνυατε τα ιμάτιά σας κάνοντας αναφορά στην κακη ποιότητα του after care service ασχέτως βέβαια αν το περιστατικό εκεινο ειναι μόλις στο 7μηνο και εδω που έχουμε 9 μήνες κλείσμενους σφυριζετε κλέφτικα.Ισες αποστάσεις κύριοι;
Στο άλλο νήμα του Bisanga ο ίδιος ο πελάτης είπε οτι δεν είχε καμία απολύτως επικοινωνία με την κλινική και εξέφρασε την απογοήτευση του τόσο για το αποτέλεσμα αλλά και για οτι η κλινικη δεν τήρησε τη συμφωνία, οπότε και σχολιάστηκε το γεγονός από κάποιους. Εδώ νομίζω είχε αναφέρει ο gorgi, ότι όταν ειχε κάποια απορία επικοινωνούσε με την coordinator τους μήνες μετά την επέμβαση. Δεν εξέφρασε κάποιο παράπονο όπως έγινε στο άλλο νήμα.
Εσένα δεν σε είδαμε καθόλου να σε ενοχλεί που η κλινική άλλα είπε στον πελάτη της πριν την επέμβαση και άλλα έκανε στο νήμα του bisanga. Γιατί άραγε ; Το θεωρείς σωστό και δεν το σχολίασες ή κάνεις πως δεν το βλέπεις και "σφυρίζεις κλέφτικα" ; Δεν βλέπω να κρατάς ίσες αποστάσεις, αλλά σχολιάζεις επιλεκτικά εκεί που έχεις στόχο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα