Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

vlafo

Well-Known Member
Η δότρια είναι μια ανοιχτή πληγή.
Ούτε να τη αγγίξεις πριν τους 4 μήνες.
Μετά που θα έχει επουλωθεί σε μεγάλο βαθμό ναι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gorgi

Active Member
Η δότρια είναι μια ανοιχτή πληγή.
Ούτε να τη αγγίξεις πριν τους 4 μήνες.
Μετά που θα έχει επουλωθεί σε μεγάλο βαθμό ναι.

Φίλε @vlafo πώς ακριβώς το εννοείς το "ανοιχτή πληγή"? Γιατί η δική μου η δότρια έχει φαινομενικά τουλάχιστον συνέλθει. Την ξύνω αν με φαγουρίζει, βάζω στο λούσιμο ελαφρύ νυχάκι, ακουμπάω κανονικά στα μαξιλάρια κτλ. Σε κάποια σημεία νιώθω ακόμα τους απόηχους της επέμβασης προφανώς, αλλά νομίζω αυτά μέχρι να εξαφανιστούν θέλει πολύ καιρό. Αυτό που λες δηλαδή είναι να μην την αγγίζω μέχρι τότε?
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε @vlafo πώς ακριβώς το εννοείς το "ανοιχτή πληγή"? Γιατί η δική μου η δότρια έχει φαινομενικά τουλάχιστον συνέλθει. Την ξύνω αν με φαγουρίζει, βάζω στο λούσιμο ελαφρύ νυχάκι, ακουμπάω κανονικά στα μαξιλάρια κτλ. Σε κάποια σημεία νιώθω ακόμα τους απόηχους της επέμβασης προφανώς, αλλά νομίζω αυτά μέχρι να εξαφανιστούν θέλει πολύ καιρό. Αυτό που λες δηλαδή είναι να μην την αγγίζω μέχρι τότε?
Φαντάσου εκεί πως έχουν γίνει 4000 τρύπες.
Αυτά φαινομενικά καλύπτονται από τα μαλλιά αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει επουλωθεί η πληγή,θέλει το χρόνο της για να κλείσει το δέρμα εντελώς.Μην ξεγελιέσαι.
Όλα αυτά που αναφέρεις και εγώ μετά από 10 μέρες τα έκανα,αλλά τα χέρια που βάζεις πίσω είναι εστία μόλυνσης όπως ξέρεις για αυτό πήγαινε αργά και χαλαρά.
Πλέον είσαι σε μια φυσιολογική κατάσταση αλλά μηχανή πάνω μην βάλεις σε καμία περίπτωση.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ο λόγος που σου λέει να μη βάλεις μηχανή ειναι οτι καμιά φορά τραβάνε τις τρίχες, κάτι που δεν πρέπει να συμβεί τους πρώτους μήνες είτε στη λήπτρια είτε στη δότρια. Οπότε σου λέει με ψαλίδι που ειναι πιο safe.
 

gorgi

Active Member
Φαντάσου εκεί πως έχουν γίνει 4000 τρύπες.
Αυτά φαινομενικά καλύπτονται από τα μαλλιά αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει επουλωθεί η πληγή,θέλει το χρόνο της για να κλείσει το δέρμα εντελώς.Μην ξεγελιέσαι.
Όλα αυτά που αναφέρεις και εγώ μετά από 10 μέρες τα έκανα,αλλά τα χέρια που βάζεις πίσω είναι εστία μόλυνσης όπως ξέρεις για αυτό πήγαινε αργά και χαλαρά.
Πλέον είσαι σε μια φυσιολογική κατάσταση αλλά μηχανή πάνω μην βάλεις σε καμία περίπτωση.

ΟΚ, ευχαριστώ φίλε μου, θα σε ακούσω και θα πρέπει για τουλάχιστον κανέναν μηνα ακόμα να τριγυρνάω σαν το παρτάλι
Better safe than sorry...
 

gorgi

Active Member
Ο λόγος που σου λέει να μη βάλεις μηχανή ειναι οτι καμιά φορά τραβάνε τις τρίχες, κάτι που δεν πρέπει να συμβεί τους πρώτους μήνες είτε στη λήπτρια είτε στη δότρια. Οπότε σου λέει με ψαλίδι που ειναι πιο safe.

Μα γι'αυτο είπα σούπερ προσεκτικό αργό trimming με επαγγελματική μηχανή. Αν την κουρευτική την κινείς εξαιρετικά αργά στην επιφάνεια του κεφαλιού δεν τραβάει τις τρίχες περισσότερο από όσο τις τραβάει το ψαλίδι.

Μετά την απάντηση του @vlafo βέβαια λέω απλά να περιμένω κάναν μήνα ακόμα, να περάσει έτσι ένα δίμηνο και μετά να κάνω το εγχείρημα.
Εκτός αν μέχρι τότε βρώ κουρέα τσάκαλο που και με ψαλίδι μπορεί να τα κόψει όλα πολύ κοντά.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
ΟΚ, ευχαριστώ φίλε μου, θα σε ακούσω και θα πρέπει για τουλάχιστον κανέναν μηνα ακόμα να τριγυρνάω σαν το παρτάλι
Better safe than sorry...
Υπομονή φίλε μου, αξίζει πραγματικά.
Με ΜΜ σε δυνατή κλινική, φίνα ήδη, θεωρώ πας για κροτίδα σε 7 μήνες, και εύχομαι να τα απολαύσεις πολύ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο λόγος που σου λέει να μη βάλεις μηχανή ειναι οτι καμιά φορά τραβάνε τις τρίχες, κάτι που δεν πρέπει να συμβεί τους πρώτους μήνες είτε στη λήπτρια είτε στη δότρια. Οπότε σου λέει με ψαλίδι που ειναι πιο safe.

Μόνο για λήπτρια ισχύει αυτό.
 

jersey

Well-Known Member
https://m.youtube.com/watch?v=bVAAWKBvIDE πως γίνεται εδώ να βάζει 3300 με λόγο 2.15 χωρίς φάρμακα με μεγαλύτερο πρόβλημα και σε σένα να έχει βάλει 1200 g παραπάνω και με finasteride . Που φαινομενικα έχεις μικρότερο πρόβλημα από αυτόν .
Σε αυτόν που ανέβασες έβαλε μονο μπροστά 3300, ενώ στον φιλο εδω σε ολο το κεφαλι + temporal peaks. Και φιναστεριδη δεν επαιρνε ο gorgi τωρα ξεκίνησε χαμηλη δοση κιολας..το θεμα ειναι να την επαιρνε απο πριν.
 

Panos1982

Well-Known Member
Εν τω μεταξύ ρώτησα την ASMED coordinator μου σήμερα για κούρεμα με trimmer μετά τον πρώτο μήνα και μου έκοψε τα φτερά. Trimmer λέει στη δότρια μετά τους 3-4 μηνες και στη λήπτρια μετά τους 4-6:eek: Μόνο ψαλίδι λέει.
Εν τω μεταξύ έχω επαγγελματικό trimmer, λαδωμένο, συντηρημένο κτλ. και η κοπέλα μου έχει χέρι πούπουλο και μπορεί το όλο εγχείρημα να γίνει σούπερ προσεκτικά και αργά. Δεν την ένοιαξε καθόλου, ήταν αμετάκλητη. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα, ειδικά στη δότρια...:rolleyes:

Coordinator ποια ειχες τη Susana ?
Καταρχην η Coordinator θα σου πει οτι λεει το πρωτόκολλο η ιδια δεν γνωριζει κατι παραπανω.
Ακου για να μην το εχεις αγχος, ο λογος που σου λενε να μην βαλεις μηχανη ειναι για να μην παθεις θυλακιτιδα aka folliculitis.
Ειναι μια φλεγμονη που παθαινει ο θυλακας
κυριως οταν μπλέκεται η τριχα κατω απ το δερμα, οσο απλο κι αν σου ακουγεται ορισμενες φορες μπορει να χρειαστεί ακομα κ μινι χειρουργικη επεμβαση για την αποκατασταση του, αλλιως μπορεις να χασεις και αυτόν το θυλακα αλλα κ διπλανους σιγα σιγα εξ αιτιας της φλεγμονης.
Επειδη τωρα βρισκεσαι εν μεσω μιας καταστασης μαζικης αλλαγης του κυκλου που βρισκονται οι θυλακες συν της μαζικης φυτρωσης που θα ερθει ΔΕΝ θελουν να βαλεις ξυραφι ή λεπιδα στο κεφαλι για τον κινδυνο της θυλακιτιδας.
Μπορεις ωστοσο να βάλεις 4η σκαλα στη μηχανη ωστε να μην ακουμπαει η λεπιδα ποτε στο δερμα και να κουρεψεις αν θέλεις ολο το κεφαλι σε αυτο το μηκος.
Δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα.
Δεν θα δημιουργησεις καμμια θυλακιτιδα.
Μου το εχει πει κ ο ιδιος ο ερντο από κοντά αν αυτο σε κανει να νιώθεις καλυτερα.
Στο βαψιμο μονο υπαρχει λιγο θεμα,
Εκει πρέπει να περιμενεις ενα 4 μηνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο Λορενζο έχει άλλη άποψη, την έχω αναφέρει σε σχετικό νήμα, εξάλλου την θυλακίτιδα μπορείς να την αποφύγεις με αποστείρωση της λεπίδας της μηχανής. Μπορεί πάντως να ισχύουν και τα 2.
 

gorgi

Active Member
Coordinator ποια ειχες τη Susana ?
Καταρχην η Coordinator θα σου πει οτι λεει το πρωτόκολλο η ιδια δεν γνωριζει κατι παραπανω.
Ακου για να μην το εχεις αγχος, ο λογος που σου λενε να μην βαλεις μηχανη ειναι για να μην παθεις θυλακιτιδα aka folliculitis.
Ειναι μια φλεγμονη που παθαινει ο θυλακας
κυριως οταν μπλέκεται η τριχα κατω απ το δερμα, οσο απλο κι αν σου ακουγεται ορισμενες φορες μπορει να χρειαστεί ακομα κ μινι χειρουργικη επεμβαση για την αποκατασταση του, αλλιως μπορεις να χασεις και αυτόν το θυλακα αλλα κ διπλανους σιγα σιγα εξ αιτιας της φλεγμονης.
Επειδη τωρα βρισκεσαι εν μεσω μιας καταστασης μαζικης αλλαγης του κυκλου που βρισκονται οι θυλακες συν της μαζικης φυτρωσης που θα ερθει ΔΕΝ θελουν να βαλεις ξυραφι ή λεπιδα στο κεφαλι για τον κινδυνο της θυλακιτιδας.
Μπορεις ωστοσο να βάλεις 4η σκαλα στη μηχανη ωστε να μην ακουμπαει η λεπιδα ποτε στο δερμα και να κουρεψεις αν θέλεις ολο το κεφαλι σε αυτο το μηκος.
Δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα.
Δεν θα δημιουργησεις καμμια θυλακιτιδα.
Μου το εχει πει κ ο ιδιος ο ερντο από κοντά αν αυτο σε κανει να νιώθεις καλυτερα.
Στο βαψιμο μονο υπαρχει λιγο θεμα,
Εκει πρέπει να περιμενεις ενα 4 μηνο.

Φίλε @Panos1982 ευχαριστώ για τις πληροφορίες.:)

Coordinator έχω μια Andreea, έτσι με δύο "e".
Κι εγώ πιστεύω πως οι coordinators απαντάνε με βάση script φάση.
Εγώ για να είμαι καλυμμένος θα τα αφήσω άλλον έναν μήνα να είμαι σαν κακόμοιρο, και στο δίμηνο ανάλογα και με την κατάσταση του δέρματος θα τραβήξω ένα λάδωμα καλό την μηχανή και μια αποστείρωση τις λεπίδες και θα βάλω και το πιο μικρό πλαστικό guard που έχω για να αποφύγω επαφή με το δέρμα και πολύ αργά και προσεκτικά θα τα πάρω χωρίς να τραβιουνται οι τρίχες. Μέχρι τότε κανέναν μηνα υπομονή...
 

giannis1991

Well-Known Member
@Panos1982 για το βαψιμο αφορα την επουλωση να φανταστω και φλεγμονες?ακομα και με την βαφη που χρησιμοποιουμε εμεις που ειναι φουλ ηπια χωρις πολλα πολλα?
EDIT ειδα οτι ολοι λενε μεχρι ενα μηνα και μετα αφοβα...ειδα και του Rassman συγκεκριμενα που ελεγε οτι μετα 2 εβδομαδες ειναι safe αν δεν εχεις αλλα θεματα...
 

Panos1982

Well-Known Member
@Panos1982 για το βαψιμο αφορα την επουλωση να φανταστω και φλεγμονες?ακομα και με την βαφη που χρησιμοποιουμε εμεις που ειναι φουλ ηπια χωρις πολλα πολλα?
EDIT ειδα οτι ολοι λενε μεχρι ενα μηνα και μετα αφοβα...ειδα και του Rassman συγκεκριμενα που ελεγε οτι μετα 2 εβδομαδες ειναι safe αν δεν εχεις αλλα θεματα...

Ακριβως Γιαννη αφορα την επουλωση κυριως στο δερμα.
Αλλα.... αφορα και τους θυλακες σε 2η φαση.
Γιατι οι βαφες περιεχουν τοξικες ουσιες οι οποιες μπορει να βλαψουν τον θυλακα.
Ακομα κ οινοπνευμα απαγορευεται αυστηρως να ριξεις γιατι μπορει να προκαλεσει φλεγμονη η οποια αν προκληθει τελικα μπορει να προκαλεσει θυλακιτιδα.
Η βαφη μας ειναι σιγουρα πιο ηπια απ τις κλασσικες αλλα συνεχιζει να περιεχει ουσιες με τοξικοτητα.
Αμα ο rassman ειπε ετσι τοτε τον εμπιστευομαι κ θα τον ακολουθουσα.
Ωστοσο σε ερωτηση π ειχα με ερντο μου ειπα να απεχω αυστηρα 6 μηνες μεχρι να εχει ξεκινησει η φυτρωση, γιατι αν εχει ξεκινησει η φυτρωση , μια φλεγμονη δυσκολα θα προκαλεσει θυλακιτιδα, ενω αν δεν εχει ξεκινησει η φυτρωση ειναι πιο ευκολο μια φλεγμονη να προκαλεσει θυλακιτιδα.
Προσωπικα τα εβαψα στον 5ο μηνα επειδη τοτε ειχα ηδη σχεδον πληρη φυτρωση.
Οι πιο πολλοι γιατροι απαντανε 6-8 εβδομαδες χρειαζονται για βαφη.
Αν μπορεις παντος να το αποφυγεις για 2 μηνες τουλαχιστον θεωρω οτι με την βαφη που βαζουμε θα εισαι οκ.
Παρ ολο που εδωσε το ΟΚ ο rassman για 1 μηνα θα απεφευγα στον 1ο μηνα να βαψω ( οχι βεβαια γιατι τον αμφισβητω , αλλα για να μην το χω σαν αγχος στο μυαλο μ)

*Υπαρχει βεβαια κ η πληροφορια οτι στους μηνες 1 κ 2 οι θυλακες ειναι σε υπνωση και αντλουν ελαχιστο αιμα σε σχεση με οταν θα περασουν σε αναγεννη φαση οποτε η οποια ουσια βαζουμε στο κεφαλι δυσκολοτερα εχει προσβαση στο θυλακα εκεινη τη περιοδο ή αλλιως καταληγει σε απειροελαχιστες ποσοτητες. Φαντάσου το σαν μια αρκουδα που πέφτει σε χειμερια ναρκη, δεν εχει αναγκη για τροφη.
Οποτε απ αυτη την αποψη εχει δικιο ο rassman.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis88test

Active Member
Ακριβως Γιαννη αφορα την επουλωση κυριως στο δερμα.
Αλλα.... αφορα και τους θυλακες σε 2η φαση.
Γιατι οι βαφες περιεχουν τοξικες ουσιες οι οποιες μπορει να βλαψουν τον θυλακα.
Ακομα κ οινοπνευμα απαγορευεται αυστηρως να ριξεις γιατι μπορει να προκαλεσει φλεγμονη η οποια αν προκληθει τελικα μπορει να προκαλεσει θυλακιτιδα.
Η βαφη μας ειναι σιγουρα πιο ηπια απ τις κλασσικες αλλα συνεχιζει να περιεχει ουσιες με τοξικοτητα.
Αμα ο rassman ειπε ετσι τοτε τον εμπιστευομαι κ θα τον ακολουθουσα.
Ωστοσο σε ερωτηση π ειχα με ερντο μου ειπα να απεχω αυστηρα 6 μηνες μεχρι να εχει ξεκινησει η φυτρωση, γιατι αν εχει ξεκινησει η φυτρωση , μια φλεγμονη δυσκολα θα προκαλεσει θυλακιτιδα, ενω αν δεν εχει ξεκινησει η φυτρωση ειναι πιο ευκολο μια φλεγμονη να προκαλεσει θυλακιτιδα.
Προσωπικα τα εβαψα στον 5ο μηνα επειδη τοτε ειχα ηδη σχεδον πληρη φυτρωση.
Οι πιο πολλοι γιατροι απαντανε 6-8 εβδομαδες χρειαζονται για βαφη.
Αν μπορεις παντος να το αποφυγεις για 2 μηνες τουλαχιστον θεωρω οτι με την βαφη που βαζουμε θα εισαι οκ.
Παρ ολο που εδωσε το ΟΚ ο rassman για 1 μηνα θα απεφευγα στον 1ο μηνα να βαψω ( οχι βεβαια γιατι τον αμφισβητω , αλλα για να μην το χω σαν αγχος στο μυαλο μ)

*Υπαρχει βεβαια κ η πληροφορια οτι στους μηνες 1 κ 2 οι θυλακες ειναι σε υπνωση και αντλουν ελαχιστο αιμα σε σχεση με οταν θα περασουν σε αναγεννη φαση οποτε η οποια ουσια βαζουμε στο κεφαλι δυσκολοτερα εχει προσβαση στο θυλακα εκεινη τη περιοδο ή αλλιως καταληγει σε απειροελαχιστες ποσοτητες. Φαντάσου το σαν μια αρκουδα που πέφτει σε χειμερια ναρκη, δεν εχει αναγκη για τροφη.
Οποτε απ αυτη την αποψη εχει δικιο ο rassman.

πόσο επικίνδυνο είναι να κάνεις οποιαδήποτε άλλη επέμβαση εντός έτους από την μμ;
 

asmed

Γιατροί/Συνεργάτες κλινικών
το μέλος @asmed είναι ο εκπρόσωπος της κλινικής του Dr Erdogan ; Έχει και την φωτογραφία με το brand name της κλινικής.
Γεια σας σε όλους! Ναι, είμαι η επίσημη εκπρόσωπος του ASMED. Οι ερωτήσεις σας θα απαντηθούν εκ μέρους του Γιατρού, Koray Erdogan. Αν έχετε ερωτήσεις ή επιθυμίες, παρακαλώ στείλτε το μήνυμά σας στον προσωπικό μας λογαριασμό. Να είστε καλά!
 
Μπλουζα