Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

koumparos

Well-Known Member
Αυτό περίμενα και εγώ να πάμε παρακάτω.Ενα αποτυχημένο περιστατικό χαμηλής φυτρωσης και τέλος.Το άσπρο να το κάνουμε μαύρο επειδή συμπαθούμε έναν γιατρό η μια κλινική και την ειρωνία στα αυτονόητα δεν την ανέχομαι.Πρεπει να είναι κάποιος πολύ άσχετος η αφελής να πιστεύει ότι η συγκεκριμένη εικόνα δεν είναι στο 80% αποτέλεσμα πολύ χαμηλής φυτρωσης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
@koumparos Για να ειμαστε δικαιοι ομως, ο Μιχαλης εχει χτισει και μια καλη φημη στην Ισπανια. ΟΚ δεν ειναι στα τοπ ονοματα (βεβαια το επιπεδο ειναι και πολυ υψηλο) αλλα ειναι απο τα σχετικα καλα ονοματα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγω ειπα φιλε μου για μετρια φυτρωση. Εσυ λες για χαμηλη. Γνωμη μου και γνωμη σου. Για μενα μετρια ειναι το 50% που για σενα μπορει να ειναι χαμηλη. Αλλα και παλι κανεις απο τους δυο μας δεν ξερει, αναλυσεις ατυπες κανουμε χωρις επιβεβαιωμενη τεκμηριωση μιας και δεν τον εξετάσαμε απο κοντα τον Γιαννη, δεν τον χειρουργησαμε, δεν ειμαστε γιατροι.

Αν το 10% φυτρωση ειναι χαμηλη, το 90+ υψηλη, το 50 πως το αποκαλεις; Ποσοτικα οχι ποιοτικα γιατι σε φιλοσοφικο επιπεδο οτιδηποτε διαφορετικο του αριστου μπορει να ονομαστει και αποτυχια.

Το αποτελεσμα ειναι κακιστο ειτε απο χαμηλη ειτε απο μετρια φυτρωση ειτε απο σοκ λος και σε διαχειριση και σε στρατηγικη και το ειπα ξεκαθαρα πριν πως φταιει ο γιατρος 100%. Για την φινα σε ενοχλησε η αναφορα που ειναι ενα συμπερασμα κοινο απο ολους οτι βοηθαει; Εσυ λες αυτη η εικονα ειναι 80% χαμηλη φυτρωση, εγω εκτιμω πως μοιραζεται αναμεσα στην απωλεια μαμα μαλλιων και χαμηλης φυτρωσης. Εκτιμησεις κανουμε αμφοτεροι.

Ας μην δικαζουμε και καταδικαζουμε αλλα να κανουμε υγιη διαλογο. Μια κοντινη σε εμενα αποψη εξεφρασε και ο Πανος. Μην προσκειμενος σε κανεναν γιατρο, διακρινω ομως μια εμπαθεια προς το προσωπο μου επειδη εχω αλλη σχεση με τον γιατρο που παρολαυτα προσπαθω να διατηρω ισσοροπιες και να στηριζω ασθενεις του και μη.

Εγω δεν μπηκα εδω να κανω το ασπρο μαυρο αλλα να πω αυτα που πιστευω και νοιωθω και να στηριξω τον Γιαννη που το γνωριζει πως θα γινει. Και μια τοποθετηση για τον γιατρο γιατι γνωριζω τις δυνατοτητες του και τι αποτελεσματα παραγει. Αναρωτιεμαι γιατι τοσο εκνευρισμος και αναφορες για ειρωνιες. Και οσο για τις αναλυσεις οταν ερθει ο ιδιος ο υπευθυνος γιατρος θα τον εξετασει απο κοντα για να βγουν συμπερασματα και ας ερθει και ο cvial για να εξασφαλισει το αμεροληπτο της υποθεσης.

Αυτό περίμενα και εγώ να πάμε παρακάτω.Ενα αποτυχημένο περιστατικό χαμηλής φυτρωσης και τέλος.Το άσπρο να το κάνουμε μαύρο επειδή συμπαθούμε έναν γιατρό η μια κλινική και την ειρωνία στα αυτονόητα δεν την ανέχομαι.Πρεπει να είναι κάποιος πολύ άσχετος η αφελής να πιστεύει ότι η συγκεκριμένη εικόνα δεν είναι στο 80% αποτέλεσμα πολύ χαμηλής φυτρωσης.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό περίμενα και εγώ να πάμε παρακάτω.Ενα αποτυχημένο περιστατικό χαμηλής φυτρωσης και τέλος.Το άσπρο να το κάνουμε μαύρο επειδή συμπαθούμε έναν γιατρό η μια κλινική και την ειρωνία στα αυτονόητα δεν την ανέχομαι.Πρεπει να είναι κάποιος πολύ άσχετος η αφελής να πιστεύει ότι η συγκεκριμένη εικόνα δεν είναι στο 80% αποτέλεσμα πολύ χαμηλής φυτρωσης.

Ουδείς μπορεί να ξέρει αν και νομίζω με μια δια ζώσης εξέταση θα δείξει, τα μμ έχουν διαφορά από τα μαμά ιδιαίτερα όταν είναι σε thinning phase χωρίς φίνα.
 

gregkont13

Verified MM member
Εγω δεν εχω καλυφθει και πολυ απο τις απαντησεις του γιατρου, πχ.

1.Αρα, αν όντως μεταμοσχεθηκαν 2500 τριχοθυλάκια, δεν φυτρωσαν όλα. Το γιατί ειναι ενα τεραστιο και πολύπλοκο και πολυπαραγοντικο ζήτημα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορει να κάνεις τα παντα σωστα και να έχει ελάχιστη φυτρωση για άγνωστο και απρόβλεπτο λόγο.

Δηλαδη εγω ας πουμε μπορει να παω στο Λορετζο, στον ερντογαν, στον κουτο, στον Γεωργιου η και στον ιδιο τον αναστασακη ακομα, να μην φυτρωσει τιποτα και ο γιατρος να μου πει, ολα τα εκανα καλα. Δεν ξερω τι εφταιξε. Σορρυ αλλα αυτη ειναι κακιστη απαντηση. Δηλαδη αν ο Γιαννης ειχε κουρευτει , που να λεμε την αληθεια σχεδον ολοι οι γιατροι κανουν ακουρευτη με εξτρα κοστος ( ο ερντο το κανει σε ολους με 3 το γκραφτ), και ειχε βαλει 1500 θυλακια και δεν φυτρωναν. Υπηρχε η πιθανοτητα ο γιατρος να τα ειχε κανει ΟΛΑ καλα και να μην φυτρωσε τιποτα; Αυτη την απαντηση δεν νομιζω οτι θα τη δεχοταν κανενας.

2. Ο γιατρος υποστηριζει οτι τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν εχουν θεμα να φυτρωσουν αν ολα γινουν καλα οσο μαλλι και αν υπαρχει γυρω τους. Δεν υπαρχει τρακαρισμα κλπ δλδ. Το προβ ειναι οτι νεκρώνουν- επηρεαζουν τα τελογενη μαλλια γυρω γυρω. Τοτε μ αυτη τη λογικη εγω μπορω να βαλω μαλλι και στη δοτρια μου που εχει πυκνοτητα 95 ανα τετραγωνικο εκατοστό; Δεν εχω τελογενη μαλλια στη δοτρια και τα μεταμοσχευμενα δεν επηρεαζονται αν ολα γινουν καλα. Οποτε μπορω να παω σε ενα σημειο του κεφαλιου μου να βαλω πυκνοτητα 125 αντι 95 που εχω μαμα; Για να καταλαβω.
 

gregkont13

Verified MM member
Νομίζω ότι αυτό που προκύπτει από τα λεγόμενα του γιατρού (αλλά και τα δικά μας) είναι μάλλον ένας συνδυασμός μέτριας φύτρωσης και αντιστοίχου σοκλος/τραυματισμού υπαρχόντων (τα οποία χαιρέτησαν οριστικά) λόγω υπερβολικής πυκνότητας στην φύτευση (aka 2500g + ακούρευτη) που πρακτικά έδωσε μηδενικό ισοζύγιο. Αν υπάρχει και κάτι άλλο που έπαιξε ρόλο (ειδικά για την μέτρια φύτρωση) δεν έχουμε επαρκή στοιχεία για να το ισχυριστούμε.

το σοκλος ποσο γρηγορα μπορει να φανει μετα τη μμ;
 

koumparos

Well-Known Member
Κανένας εκνευρισμός και καμιά αντιπάθεια για κανέναν γιατρό.Ενα πλήρως αποτυχημένο περιστατικό και πάμε παρακάτω.Μακαρι ο φίλος να μπορούσε να πάρει τα μοσχεύματα πίσω αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω δεν εχω καλυφθει και πολυ απο τις απαντησεις του γιατρου, πχ.

1.Αρα, αν όντως μεταμοσχεθηκαν 2500 τριχοθυλάκια, δεν φυτρωσαν όλα. Το γιατί ειναι ενα τεραστιο και πολύπλοκο και πολυπαραγοντικο ζήτημα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορει να κάνεις τα παντα σωστα και να έχει ελάχιστη φυτρωση για άγνωστο και απρόβλεπτο λόγο.

Δηλαδη εγω ας πουμε μπορει να παω στο Λορετζο, στον ερντογαν, στον κουτο, στον Γεωργιου η και στον ιδιο τον αναστασακη ακομα, να μην φυτρωσει τιποτα και ο γιατρος να μου πει, ολα τα εκανα καλα. Δεν ξερω τι εφταιξε. Σορρυ αλλα αυτη ειναι κακιστη απαντηση. Δηλαδη αν ο Γιαννης ειχε κουρευτει , που να λεμε την αληθεια σχεδον ολοι οι γιατροι κανουν ακουρευτη με εξτρα κοστος ( ο ερντο το κανει σε ολους με 3 το γκραφτ), και ειχε βαλει 1500 θυλακια και δεν φυτρωναν. Υπηρχε η πιθανοτητα ο γιατρος να τα ειχε κανει ΟΛΑ καλα και να μην φυτρωσε τιποτα; Αυτη την απαντηση δεν νομιζω οτι θα τη δεχοταν κανενας.

2. Ο γιατρος υποστηριζει οτι τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν εχουν θεμα να φυτρωσουν αν ολα γινουν καλα οσο μαλλι και αν υπαρχει γυρω τους. Δεν υπαρχει τρακαρισμα κλπ δλδ. Το προβ ειναι οτι νεκρώνουν- επηρεαζουν τα τελογενη μαλλια γυρω γυρω. Τοτε μ αυτη τη λογικη εγω μπορω να βαλω μαλλι και στη δοτρια μου που εχει πυκνοτητα 95 ανα τετραγωνικο εκατοστό; Δεν εχω τελογενη μαλλια στη δοτρια και τα μεταμοσχευμενα δεν επηρεαζονται αν ολα γινουν καλα. Οποτε μπορω να παω σε ενα σημειο του κεφαλιου μου να βαλω πυκνοτητα 125 αντι 95 που εχω μαμα; Για να καταλαβω.


Μάλλον δεν διαβάζεις τακτικά απαντήσεις επιστημόνων/ιατρών. Για πάρε παράδειγμα τον Τσιόδρα που είναι και πρόσφατο. Πόσες φορές είπε δεν ξέρουμε, το ψάχνουμε, κλπ. Γιατί λοιπόν απορείς? Όλη η ιατρική επιστήμη βρίθει ανεξήγητων (ακόμα) φαινομένων. Αυτή είναι η αλήθεια. Υπάρχει και η πιθανότητα να τα κάνεις όλα σωστά και να πέσεις σε κάτι απρόβλεπτο. Προφανώς και η πιθανότητα είναι πολύ μικρή αλλά για χάριν πληρότητος σε μια απάντηση (και ειδικά από ένα γιατρό) υπάρχει και αυτή η εκδοχή. Εσύ μόνο αυτό διάβασες στην απάντηση?

Από αυτά που γράφεις μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τι είναι τελογενή και αναγενή. Προφανώς έχεις και τελογενή στην δότρια, σε όλο το κεφάλι έχεις, απλά σε περιοχές που αδειάζουν είναι περισσότερα. Δεν μιλάει ειδικά για τα τελογενή, μιλάει για όλα τα τριχοθυλάκια που υπάρχουν στην λήπτρια περιοχή και κυρίως για αυτά που φαίνονται, δηλαδή τα αναγενή που είναι και τα περισσότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Μάλλον δεν διαβάζεις τακτικά απαντήσεις επιστημόνων/ιατρών. Για πάρε παράδειγμα τον Τσιόδρα που είναι και πρόσφατο. Πόσες φορές είπε δεν ξέρουμε, το ψάχνουμε, κλπ. Γιατί λοιπόν απορείς? Όλη η ιατρική επιστήμη βρίθει ανεξήγητων (ακόμα) φαινομένων. Αυτή είναι η αλήθεια. Υπάρχει και η πιθανότητα να τα κάνεις όλα σωστά και να πέσεις σε κάτι απρόβλεπτο. Προφανώς και η πιθανότητα είναι πολύ μικρή αλλά για χάριν πληρότητος σε μια απάντηση (και ειδικά από ένα γιατρό) υπάρχει και αυτή η εκδοχή. Εσύ μόνο αυτό διάβασες στην απάντηση?

Από αυτά που γράφεις μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τι είναι τελογενή και αναγενή. Προφανώς έχεις και τελογενή στην δότρια, σε όλο το κεφάλι έχεις, απλά σε περιοχές που αδειάζουν είναι περισσότερα. Δεν μιλάει ειδικά για τα τελογενή, μιλάει για όλα τα τριχοθυλάκια που υπάρχουν στην περιοχή και κυρίως για αυτά που φαίνονται, δηλαδή τα αναγενή που είναι και τα περισσότερα.

Ενδιαφερουσα απορια, αν κανεις μπορεί να προσθεσει τριχοθυάκια στη δότρια!
Αρχικά, τα τριχθυλάκια δεν μεταμοσχευονται δια μαγειας.
Πρεπει να δημιουργησεις υποδοχές.
Μπορει στην επιφάνεια να βλεπεις κάποιος ΚΕΝΑ, όμως δειτε τι συμβαινει στα 4-5mm που πρεπει να φτασει η υποδοχή!
Εκει, λόγω του splaying, το Ινοκολλαγονώδες έλυτρο (μαυρη, τραπεζοειδής γραμμη) που περικλυει τα τελικα, ευμεγέθη τριχοθυλάκια στη δότρια περιοχή καταλαμβανει
πολύ περισσοτερο χωρο και τα ελυτρα γειτωνικών τριχοθυλακιων ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ μεταξυ τους! ΔΕΝ υπάρχει χώρος!
Δείτε τις παρακάτω βιοψιες στο 1mm και στα 5mm.

Άρα, κάθε υποδοχη θα τραυματιζει πιθανον ανεπανορθωτα 1 έως και 3-4 τριχοθυλακιακες μονάδες!
ΔΕΝ ειναι καλή ιδέα.
Στη λήπτρια, το ΙΔΙΟ συμβαίνει, αλλα εκεί ανταλλάσεις λεπτα συρρικνωμένα και ορμονο-ευαισθητα τριχοθυλακια με
χοντρα, τελικα ορμονο-ανεξαρτητα.
Αλλα ΠΑΛΙ θέλει να ζυγισεις πολυ προσεκτικα τι θα προσθέσεις και τι θα "χάσεις".
Όπως ανέφερα, εγω δεν θα το αναλάμβανα αυτο το περιστατικο ή μονο έπειτα από πλήρη αποτυχία καθε αγωγής και μονο με περιορισμένο αριθμο τριχοθυλακιων ώστε να καταλήξω (μάλλον!) με θετικό ισοζυγιο.

Φωτογραφιες από:
Bernstein RM, Rassman WR. New Instrumentation for 3-step Follicular Unit Extraction. Hair Transplant Forum Intl. 2006; 16(1): 229, 237-9
Rassman WR, Bernstein RM, McClellan R, Jones R, Worton E, Uyttendaele H. Follicular unit extraction: minimally invasive surgery for hair transplantation. Dermatol Surg. 2002 Aug;28(8):720-8
 

Συνημμένα

  • 1mm.jpg
    1mm.jpg
    688.5 KB · Προβολές: 226
  • 4mm.jpg
    4mm.jpg
    729.6 KB · Προβολές: 245
  • 5mm.jpg
    5mm.jpg
    695.6 KB · Προβολές: 233
  • επιφανεια.jpg
    επιφανεια.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 192

giannis1991

Well-Known Member
Καλησπερα και παλι!Θα προσπαθησω να απαντησω στα σχολια σας και να εξηγησω οσο μπορω την ολη πορεια μου,τους προβληματισμους μου και να δωσω λεπτομερειες που μπορει να εχουν ξεχαστει!!!
Αρχικα να ξαναδιευκρινησω οτι πρωτη φορα ο Μιχαλης με ειδε το 2016 οπως ειχα στειλει και φωτο στην HDC οπου ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ με απερριψαν!!!Στο consultation ομως λιγο πριν την μμ μου με ειδε ο Μιχαλης απο κοντα και μου ειπε επι λεξει΄΄ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΟΟΥΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΑΝΕΤΑ''...Οταν μου ανεφερε τον αριθμο των γκραφτς(2500) σοκαριστηκα και του λεω οχι ρε Μιχαλη δεν με καταλαβες επειδη ειμαι ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ για το που θα παω σε nw δεν θελω τετοια πυκνωση στο κροουν,θελω ισα ισα να αχνοφαινεται και αραιο στο ματι ακομα και με στεγνο μαλλι και σχετικα μακρυ μιας και πανω αφηνω καμποσο μαλλι...Μου λεει οχι θα στο φτιαξω εγω και θα φαινεται φουλ και μην αγχωνεσαι για τη δοτρια εχεις πολυ μαλλι να δωσεις!!!Καπου εκει του ειπα οτι περαν του αποτελεσματος,το δευτερο πιο σημαντικο που θελω ειναι να μην εχω σοκλος καθως στο φορουμ συζητιουνται διαφορες αιτιες για το σοκλος μεταξυ των οποιων η ληψη φινας και εγω δεν παιρνω και δεν θα παρω...Εκει μου εκανε ενα σχεδιο δειχνοντας μου οτι εαν δεν πεσει ο ιδιος πανω σε δικα μου τριχοθυλακια ωστε να τα τραυματισει δεν θα υπαρξει σοκλος και η απαντηση του ηταν ''μην ακους ολα οσα γραφονται στο φορουμ,η φινα δεν παιζει κανεναν ρολο στο σοκλος,αυτο ειναι καθαρα θεμα γιατρου και αν συμβει σοκλος θα φταιω εγω 100%''
Επειτα επικοινωνησα και με τον @Panos1982 ο οποιος παντα διπλα μου και με ολες τις γνωσεις και εμπειριες του μου λεει οχι πες του να βαλει πολυ λιγοτερα...Το ξαναειπα στον Μιχαλη την ωρα του χειρουργειου αλλα δεν...Δεν τον πιεσα πολυ ειναι η αληθεια γιατι σκεφτηκα οτι μου μιλαει με υπερβολικη σιγουρια και λεω στην χειροτερη θα αφησω με λιγοτερα μοσχευματα το μιντλ...ετσι κι αλλιως το κουρεμα μου ειναι ευθεια προς τα κατω σε αυτην την περιοχη αρα το κροουν θα πεφτει πανω στο μιντλ και ολα καλα...
Για να συντομευω μετα απο ολα αυτα τα σχολια και τις αναλυσεις στο νημα μου καθομαι και σκεφτομαι ρε γαμωτο γιατι δεν μου εκανε μια κουβεντα ο Μιχαλης για κινδυνους,κουρεματα κτλπ???Δηλαδη τα μελη εδω εχουν παραπανω γνωσεις???
Να απαντησω τωρα και στα δικα σας μηνυματα αφου σας ευχαριστησω ολους για την στηριξη!
@danceworld_2001 να εισαι εκει για να προστατεψεις τον γιατρο και οχι εμενα γιατι θα τον κυνηγησω μου φαινεται!!!Περα απο την πλακα αρχικα σε ευχαριστω γιατι ξερω οτι οτι κι αν χρειαστω θα εισαι διπλα μου και θα βοηθησεις...Θελω ομως να σε διορθωσω σε καποια σημεια...Ο Μιχαλης δεν πληρωνει οτι κανει μμ σε υποψηφιους που π.χ δεν παιρνουν φινα ή δεν ειναι καλοι υποψηφιοι...Οπως ειδες πιο πανω την φινα την εβγαλε εκτος παιχνιδιου για σοκλος κτλπ και πηρε εναν υποψηφιο που του ζηταγε λιγοτερα γκραφτ αρα φουλπροσγειωμενο,ενημερωμενο και με λιγες προσδοκιες και εκανε τεραστια πατατα...αρα το μυαλο του φταιει και μονο...εδω θελω να τονισω οτι δεν εχασε στο αποτελεσμα αλλα και στην προ-στρατηγικη του...Αρα δεν με πηρε με το ζορι,ισα ισα με χαρακτηρισε μια χαρα περιπτωση!
Επισης η φυτρωση για μενα ειναι κατω του μετριου και αν θες κατω του 50%...Οπως ειπε και ο γιατρος με 2400 με καραφλη περιοχη θα επρεπε να υπαρχουν περισσοτερα μαλλια απο οτι τωρα...Αρα οχι μονο επαθα σοκλος αλλα και για καποιον λογο που ελπιζω να μου εξηγηθει δεν φυτρωσαν τα περισσοτερα απο αυτα που εβαλε ο Μιχαλης...οσον αφορα το σοκλος ελπιζω να εχω παθει σχεδον ολικο στα μαμα καθως το αμφισβητω αυτο...Αν υποθεσουμε οτι το μαλλι στο κροουν φυτρωνει μετα τον 4ο μηνα συνηθως και το σοκλος οταν ειναι να συμβει συμβαινει εως 2ο-3ο μηνα τοτε θα επρεπε να εχω μεινει με αδεια πειοχη στον 3ο μηνα...Αυτο ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ εγινε ουτε ημουν ποτε χειροτερα απο οτι πριν μπω χειρουργειο...Αν ειναι να εχω και μαμα στο κροουν εκει να δεις γελιο οταν πεσουν...
Ο εκνευρισμος και οι εντονες ανησυχιες μου που ισως καποιοι δεν τα καταλαβαινετε ειναι περαν του αποτελεσματος και για καποια ερωτηματα που ερχονται στο κεφαλι μου...Νομιζω οτι δεν θα παρω σαφη απαντηση οπως σαφη απαντηση δεν εχει παρει και κανεις οταν κατι αποτυγχανει...Αυτην την πιθανη αλλα ευκολη απαντηση ισως παρω που λεει και ο cvial πιο πανω...Θα μου πειτε μην προτρεχεις και θα εχετε δικιο αλλα στη θεση μου τα σκεφτεσαι ολα και οτι απαντηση και να παρω τα χαμενα και πολυτιμα μοσχευματα μου δεν θα τα παρω πισω...Μοσχευματα τα οποια ηταν υπολογισμενα και μετρημενα στην δικη μου περιπτωση...
Επισης σκεφτειτε λιγο καποιοι πως ειναι να βασανιζεσαι για πανω απο μια δεκαετια με αυτο το θεμα,να χρησιμοποιεις ενα καρο concealers κτλπ κτλπ ,να μαζευεις λεφτα με τεραστιο κοπο,να την κοπανας απο την δουλεια σου ζητωντας να σε καλυψουν λεγοντας πως εκανες αλλο χειρουργειο,να κανεις ονειρα να κοψεις το τοπικ και ολα αυτα τα ψεμματα και στο τελος να παιρνεις αυτο το αποτελεσμα...Ειναι και αλλα πολλα αλλα δεν θελω να σας κουρασω και ξερω πως οι περισσοτεροι απο εσας τα εχετε σκεφτει,περασει κτλπ...
Ας κλεισει καπου εδω το θεμα,θα περιμενω να ερθει ο Μιχαλης να δω τι θα μου πει και θα ενημερωσω το νημα μου καταλληλα...
 

giannis1991

Well-Known Member
Θα ηθελα να δωσω και μια απαντηση στον @Giorgos-3 καθως θελω να αιτιολογησω αυτο που ειπα και να συμβουλευσω να μην γραφει ο καθενας κατι χωρις να εχει πληρη γνωση των πραγματων ειδικα σε ευαισθητα νηματα...
Παμε ομως να το δουμε απο την αρχη...Αρχικα λες οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ να ζηταμε αποζημιωση αν ενας γιατρος μας επιφερει κακο αποτελεσμα στο κεφαλι μας...Αρα αν παμε και οι 2 με το ιδιο προβλημα και βαλουμε 3000 γκραφτς και σε μενα φυτρωσουν ολα και σε σενα τα 800 ενω εχουμε πληρωσει τα ιδια δεν θα σου φανει λογικο να ζητησεις την οποια αποζημιωση...Συγνωμη που το λεω αλλα αν ειχαν ολοι την ιδια λογικη σε ολους τους τομεις η λεξη απαιτηση εστω και ατυπου δικαιωματος που δεν εχει υπογραφει δεν θα υπηρχε...
Λες παρακατω πηγε με το ζορι πληρωσε με το ζορι κτλπ κτλπ???Εδω τωρα τι να σου απαντησω...Να σου πω οτι ευχομαι να πας εσυ ή καποιος που αγαπας να κανει ενα χειρουργειο π.χ κακης-μεγαλης-στραβης μυτης, ο γιατρος να σας την κανει χειροτερη και οταν του ζητησεις τον λογο να σου πει κατσε ρε μεγαλε εσυ ηρθες σε μενα δεν ηρθα εγω στο σπιτι σου να σε χειρουργησω...ΕΠΑΙΞΕΣ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕΣ,ΦΙΛΑΚΙΑ ...Συγνωμη και παλι αλλα αυτη η απαντηση αρμοζει για το ποστ σου...
Καλα μετα συγκρινεις αποτυχημενες αγορες με ενα θεμα αισθητικης-χειρουργειου,οτι ναναι δλδ...ακομα και σε αυτο ομως παντα υπαρχει εγγυηση για ενα χρονικο διαστημα...Εκτος αν ηθελες να παρεις ψυγειο και τελικα πηρες λουτρινο αρκουδι και το μετανιωσες και δεν το μετανιωσες σε αστοχια υλικου οπου 99% θα παρεις αποζημιωση...
Μετα το ισιωνεις λιγο και λες οτι δεν μπορεις να διεκδικησεις και πολλα οπου εδω θα συμφωνησουμε με βαση την εμεπειρια μας...Αλλα ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.. Αλλο το δεν βλεπω πιθανο να παρεις αποζημιωση ή οτι ειναι στο χερι του γιατρου καθως δεν τον πιεζει κανεις να το κανει πλην ομως θα κριθει και αλλο δεν ειναι ΛΟΓΙΚΟ αυτο που ζητατε...
Συνεχιζεις ομως και παρακατω και λες οτι φταιει και ο ασθενης που δ εν ηξερε καλα τα δεδομενα...Ε λοιπον σε παραπεμπω στο πιο πανω ποστ που εκανα να δεις τι ακριβως εγινε και να δεις οτι και τα δεδομενα ηξερα και πληρως ενημερωμενος ημουν...Αλλα και παλι θεωρεις λογικο οτι φταιει ο ασθενης και οχι ο γιατρος...Δηλαδη οι ασθενεις θα επρεπε να εχουν βγαλει ιατρικη μηπως πριν κανουν καποιο χειρουργειο...
Τελος στα τελευταια σου ποστ δεν υποστηριζεις τοπρωτο σου και μιλας λογικα και λες αν ειναι εφικτο να παρει καποιος αποζημιωση κτλπ...Πριν με κρινει καποιος,οπου επ ουδενι μιλαω συναισθηματικα φορτισμενα. θα τον παρακαλεσω να δει το ποστ του Γιωργου στην σελιδα 9 και να μου πει πως θα αντιδρουσε ο ιδιος αν καποιος του εγραφε αυτα που γραφει εκει και με το συγκεκριμενο υφος...


Ισως να εχεις ενα θεμα να αποτυπωσεις στον γραπτο λογο αυτα που σκεφτεσαι,παντως δεν θυμαμαι να με εχει ξαναπειραξει τοσο πολυ καποιο ποστ εδω μεσα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Θα ηθελα να δωσω και μια απαντηση στον @Giorgos-3 καθως θελω να αιτιολογησω αυτο που ειπα και να συμβουλευσω να μην γραφει ο καθενας κατι χωρις να εχει πληρη γνωση των πραγματων ειδικα σε ευαισθητα νηματα...
Παμε ομως να το δουμε απο την αρχη...Αρχικα λες οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ να ζηταμε αποζημιωση αν ενας γιατρος μας επιφερει κακο αποτελεσμα στο κεφαλι μας...Αρα αν παμε και οι 2 με το ιδιο προβλημα και βαλουμε 3000 γκραφτς και σε μενα φυτρωσουν ολα και σε σενα τα 800 ενω εχουμε πληρωσει τα ιδια δεν θα σου φανει λογικο να ζητησεις την οποια αποζημιωση...Συγνωμη που το λεω αλλα αν ειχαν ολοι την ιδια λογικη σε ολους τους τομεις η λεξη απαιτηση εστω και ατυπου δικαιωματος που δεν εχει υπογραφει δεν θα υπηρχε...
Λες παρακατω πηγε με το ζορι πληρωσε με το ζορι κτλπ κτλπ???Εδω τωρα τι να σου απαντησω...Να σου πω οτι ευχομαι να πας εσυ ή καποιος που αγαπας να κανει ενα χειρουργειο π.χ κακης-μεγαλης-στραβης μυτης, ο γιατρος να σας την κανει χειροτερη και οταν του ζητησεις τον λογο να σου πει κατσε ρε μεγαλε εσυ ηρθες σε μενα δεν ηρθα εγω στο σπιτι σου να σε χειρουργησω...ΕΠΑΙΞΕΣ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕΣ,ΦΙΛΑΚΙΑ ...Συγνωμη και παλι αλλα αυτη η απαντηση αρμοζει για το ποστ σου...
Καλα μετα συγκρινεις αποτυχημενες αγορες με ενα θεμα αισθητικης-χειρουργειου,οτι ναναι δλδ...ακομα και σε αυτο ομως παντα υπαρχει εγγυηση για ενα χρονικο διαστημα...Εκτος αν ηθελες να παρεις ψυγειο και τελικα πηρες λουτρινο αρκουδι και το μετανιωσες και δεν το μετανιωσες σε αστοχια υλικου οπου 99% θα παρεις αποζημιωση...
Μετα το ισιωνεις λιγο και λες οτι δεν μπορεις να διεκδικησεις και πολλα οπου εδω θα συμφωνησουμε με βαση την εμεπειρια μας...Αλλα ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.. Αλλο το δεν βλεπω πιθανο να παρεις αποζημιωση ή οτι ειναι στο χερι του γιατρου καθως δεν τον πιεζει κανεις να το κανει πλην ομως θα κριθει και αλλο δεν ειναι ΛΟΓΙΚΟ αυτο που ζητατε...
Συνεχιζεις ομως και παρακατω και λες οτι φταιει και ο ασθενης που δ εν ηξερε καλα τα δεδομενα...Ε λοιπον σε παραπεμπω στο πιο πανω ποστ που εκανα να δεις τι ακριβως εγινε και να δεις οτι και τα δεδομενα ηξερα και πληρως ενημερωμενος ημουν...Αλλα και παλι θεωρεις λογικο οτι φταιει ο ασθενης και οχι ο γιατρος...Δηλαδη οι ασθενεις θα επρεπε να εχουν βγαλει ιατρικη μηπως πριν κανουν καποιο χειρουργειο...
Τελος στα τελευταια σου ποστ δεν υποστηριζεις τοπρωτο σου και μιλας λογικα και λες αν ειναι εφικτο να παρει καποιος αποζημιωση κτλπ...Πριν με κρινει καποιος,οπου επ ουδενι μιλαω συναισθηματικα φορτισμενα. θα τον παρακαλεσω να δει το ποστ του Γιωργου στην σελιδα 9 και να μου πει πως θα αντιδρουσε ο ιδιος αν καποιος του εγραφε αυτα που γραφει εκει και με το συγκεκριμενο υφος...


Ισως να εχεις ενα θεμα να αποτυπωσεις στον γραπτο λογο αυτα που σκεφτεσαι,παντως δεν θυμαμαι να με εχει ξαναπειραξει τοσο πολυ καποιο ποστ εδω μεσα...
Όπως ανέφερα κ παραπάνω δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί κατανοώ τα νεύρα σου. Άλλα επειδή δεν Μ αρέσει να λένε για μενά ότι "ισιωνω" η "στραβωνω" το λόγο μου και το "σώζω" κτλ κτλ.... Σου λέω ξεκάθαρα ότι όλα μου τα σχόλια είναι απόλυτα ισορροπημένα και δεν αλλάζω λέξη απ' αυτά που ειπα (γενικά στην ζωή μου οχι εδω μέσα). Το χρόνο να πήγαινα πίσω ακριβώς τα ίδια θα έλεγα.τωρα έχεις τα νεύρα σου κ το σχόλιο μου ίσως ήταν η ιδανική περίπτωση να ξεσπάσεις. Το κατανοώ... Μπορώ να σου απαντήσω σε όσα είπες λέξη προς λέξη αλλά έχει νόημα τώρα αυτό ; Ειδικά για εσένα .... το περιστατικό σου είπα ότι είναι κ μια αφορμή να πω κάτι που σκεφτόμουν καιρό τώρα σχετικά με τις αξιώσεις των ασθενών που δεν είναι ευχαριστημένοι. Με ρωτάς να πηγαίναμε μαζί στον ίδιο γιατρό κ εσύ πήγαινες καλά κ εγώ όχι ; Ποιο είναι το αντικείμενικο κριτήριο; Ποιος το καθορίζει ; Ποιες οι διαφοροποιήσεις των περιστατικών; 100αδες παράμετροι που κανένα περιστατικό δεν μοιάζει με το άλλο... Μη Το συνεχίσουμε αυτό και ας επικεντρωθούμε στο πω θα το σωσεις. Όπως είπα κ παραπάνω εγώ μαζί σου είμαι και πως να μην είναι σαν παθών ...σίγουρα θα βρεθεί η λύση γιατί τουλάχιστον ο συγκεκριμένος γιατρός είναι ουμανιστής κ όλα θα πάνε καλά !
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επισης η φυτρωση για μενα ειναι κατω του μετριου και αν θες κατω του 50%...Οπως ειπε και ο γιατρος με 2400 με καραφλη περιοχη θα επρεπε να υπαρχουν περισσοτερα μαλλια απο οτι τωρα...Αρα οχι μονο επαθα σοκλος αλλα και για καποιον λογο που ελπιζω να μου εξηγηθει δεν φυτρωσαν τα περισσοτερα απο αυτα που εβαλε ο Μιχαλης...οσον αφορα το σοκλος ελπιζω να εχω παθει σχεδον ολικο στα μαμα καθως το αμφισβητω αυτο...Αν υποθεσουμε οτι το μαλλι στο κροουν φυτρωνει μετα τον 4ο μηνα συνηθως και το σοκλος οταν ειναι να συμβει συμβαινει εως 2ο-3ο μηνα τοτε θα επρεπε να εχω μεινει με αδεια πειοχη στον 3ο μηνα...Αυτο ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ εγινε ουτε ημουν ποτε χειροτερα απο οτι πριν μπω χειρουργειο...Αν ειναι να εχω και μαμα στο κροουν εκει να δεις γελιο οταν πεσουν...

Αυτή είναι μια εύλογη απορία και έχει απασχολήσει και εμένα σχετικά με την περιπτωσή σου. Υπάρχει μια θεωρητικά λογική εξήγηση. Λόγω του μεγάλου αριθμού graft που μπήκαν, τον 3ο μήνα να φύτρωσε ένας μέτριος αριθμός (αλλά αρκετός για την μικρή περιοχή που μπήκαν), μην ξεχνάμε ότι στον 3ο έχεις περίπου 30% της φύτρωσης (αλλά όχι της κάλυψης), συν ένα 5% που δεν έπεσε ποτέ. Αυτό μας κάνει περίπου 800 τριχοθυλάκια. Αν επίσης θεωρήσουμε ότι αυτά που επιβιώνουν καλύτερα είναι τα πολύτριχα τότε σε επίπεδο κάλυψης σου παρέχουν μεγαλύτερο νούμερο από τα 800. Επίσης σημαντικό στοιχείο είναι το γεγονός πως όλα αυτά μοιάζουν στην αρχή (στον 3-4 μήνα) με τα μαμα στην φάση του thinning οπότε είναι πρακτικά αδύνατον να τα ξεχωρισεις αφού είναι λεπτά και αδύναμα. Πιθανώς αυτό το γεγονός να σου έδωσε αυτήν την ψευδαίσθηση και μακάρι να είναι έτσι. Αυτό όμως είναι μια θεωρία. Αν όντως η φυτρωσή σου είναι χαμηλή (θα φανεί από την εξέταση και η αποψή μου είναι να πας να σε δει και άλλος γιατρός για να είσαι σίγουρος), αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπήρξε και κάποια τεχνική αστοχία κατά την μμ η οποίο δεν μας είναι γνωστή. Όπως και να έχει αν πάρεις μερικές φώτο με USB 1x1cm (έχεις δει αντίστοιχες φώτο σε νήματα του Erdo και Λορενζο) η κατάσταση θα ξεκαθαρίσει γιατί τα μμ σε σχέση με τα υπάρχοντα διακρίνονται πολύ εύκολα. Ακόμα και φίνα να έπαιρνες πάλι θα μπορούσαμε να τα διακρίνουμε.
 

vag25

Well-Known Member
Για μενα θα πρεπει να παιζει τεραστια αποζημιωση σε περιπτωση αποτυχιας.
Δεν ξερω αν ειναι ρεαλιστικο η οχι αυτο που θα πω, αλλα τουλαχιστον 5 φορες την τιμη του χαμενου graft που εφυγε και δεν ξαναγυρναει.
Αν εχει αξια 2 ευρω το να μετακινησεις ενα graft απο πισω μπροστα, νομιζω οτι ειναι πολυ λιγα τα 10 ευρω αποζημιωση για αυτο που χασεις εντελως. Μιλαω και για αυτα που ηδη βρισκονται στην ληπτρια(shock loss).

Για να μην μιλησουμε για αποζημιωση που αφορα την ψυχολογια που εχει καταρακωθει.
 

kardinalios

Well-Known Member
Το στενάχωρο στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι ακόμα και μεγάλη αποζημίωση να δοθεί αν δοθεί και οι δύο πλευρές είναι χαμένες . Αφενός ο Γιάννης δεν θα παρει ποτέ πίσω τα 2500 grafts και αφετέρου το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν διορθώνεται και θα συνεχίσει να προκαλεί ζημιά και στον γιατρό .
Για αυτό μου φαίνεται απίστευτο το πώς ενας τόσο έμπειρος γιατρός προχώρησε σε αυτήν την κίνηση . Να βάλεις τόσα πολλά graft σε αυτό το crown χωρίς θεραπεία και σε αυτήν την ηλικία με μια α.α να είναι σε εξέλιξη μου φαίνεται σαν έγκλημα .
Και πάλι όμως Γιάννη να μην γίνει αυτή η ατυχία η αιτία να παρατήσεις το μαλλί σου .
Έχεις μαλλάκι πολύ που αντέχει .
Και να μην αντέξει ; Έχεις ακόμα δοτρια να το φτιάξεις .
Να κυνηγήσεις την ιστορία με τον γιατρό , να μην απογοητευτείς μέσα σου δε .
 

giannis1991

Well-Known Member
Εντάξει είπαμε μην το παρά κάνουμε με τις αποζημιώσεις... Δεν μου έκανε και επίτηδες κακό αποτέλεσμα για να με καταστρέψει σίγουρα... Και επίσης όλο αυτό το κράξιμο που του ρίχνω είναι γιατί δεν μπορώ να χωνέψω πως ένας τέτοιος γιατρός έκανε σοβαρά λάθη όπως φαίνεται και ενώ τώρα να τον εκθειάζω όπως κάνουν αλλά κεφάλια που τα κεντησε, εγώ είμαι "αναγκασμένος" να τον κράζω...

Εν συνεχεία και όταν βρω χρόνο θα ανάλυσω ένα plan b που έχω στο μυαλό μου να μου πειυε την γνώμη σας και κατά ποσο είναι εφικτό...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αναλύοντας τις απαντήσεις του γιατρού σταχυολόγησα τα εξής:

"Επιφανειακές υποδοχές για να μην τραυματιστεί το υποκείμενο μικρο-αγγειακο πλέγμα. Η μικρη γωνία βοηθάει!"
"Μικρά εργαλεία υποδοχών. Προτιμώνται βελονες διότι λόγω σχήματος σπρώχνουν τα τριχοθυλάκια παρα τα «κοβουν». (20G-21G)"

"Μπορει στην επιφάνεια να βλεπεις κάποιος ΚΕΝΑ, όμως δειτε τι συμβαινει στα 4-5mm που πρεπει να φτασει η υποδοχή!"
"Προσωπικά δεν θα μπορουσα να χωρεσω με ασφαλεια περισσοτερα από 800-900 τριχοθυλάκια σε αυτη την περιοχή, ότι εργαλειο και αν χρησιμοποιούσα. "
.......Αρα το εργαλείο παίζει ρόλο λέει ο cvial

Αυτό που φαίνεται λοιπόν (και θα το αναλύσω) είναι ότι ναι το είδος των εργαλείων παίζει ρόλο στις περιπτώσεις διάχυτης αραίωσης όπως αυτή του Γιάννη (δεν έχει διάχυτη αραίωση, αλλά το crown του την στιγμή της μμ την προσομοίαζε).

Τα premade slits ανοίγουν φαρδύτερες και (πιο σημαντικό) βαθύτερες οπές αφού κατά τον ίδιο τρόπο που ανοίγουμε με ένα τρυπάνι μια οπή στον τοίχο για να βάλουμε "ουπα" η τρύπα πρέπει να είναι σαφώς βαθύτερη και φαρδύτερη για να μπει χωρίς ιδιαίτερη πίεση (και σφυρί). Στην θέση του ούπα βάλτε το τριχοθυλάκιο και στην θέση της οπής τα premade slits. Για να μην "διπλώσουν" τα τριχοθυλάκια σαν μπαστούνι του γκολφ από την πίεση των forcepts πρέπει να έχουν άνετη τρύπα μεν η οποία όμως όπως μας εξήγησε ο γιατρός δημιουργεί θέματα στα υπάρχοντα ειδικά όσο πας προς τα κάτω (δείτε τις φώτο του γιατρού και την διαφορά στα 4 & 5mm). Σε αντίθεση με αυτή την τεχνική, το pen, που είναι βελόνα σπρώχνει τα τριχοθυλάκια, παρά τα κόβει, ενώ σαφώς και χρειάζεται μικρότερο βάθος/πλάτος αφού δεν υπάρχει η ανάγκη να ανοιχτεί μεγαλύτερη οπή. Η ραβδωτή του επιφάνεια συμπιέζει ελαφρώς την διάμετρο του τριχοθυλακίου επιτρέποντας τις ελάχιστες δυνατές οπές. Το ίδιο ισχύει με το Keep του Erdo που είναι μια ενδιάμεση κατάσταση όπου ναι μεν ανοίγονται slits, αλλά είναι επιφανεικά για να δώσουν την σωστή φορά στο keep το οποίο μετά λειτουργεί σαν pen.

Δεν λέω ότι αν γινόταν η επέμβαση με pen ή keep θα είχαμε άλλο αποτέλεσμα, με 2500g. Από την άλλη όμως καλό είναι να ξέρουμε ότι παίζουν ρόλο και τα εργαλεία ανάλογα με το είδος της επέμβασης και έχουν σχέση με τον αριθμό των τριχοθυλακίων που μπορούν με ασφάλεια να μεταμοσχευθούν. Πόσο? Δεν ξέρω αλλά κάτι μου λέει ότι δεν είναι αμελητέο.

Μια άλλη πιθανότητα, σχετιζόμενη με τα παραπάνω, θα ήταν να υποδιαστασιολόγησε ο γιατρός τις οπές (φοβούμενος το σοκλος λόγω του μεγάλου αριθμού των τριχοθυλακίων) με συνέπεια να ζορίστηκαν και να τραυματίστηκαν κατά την εισαγωγή με τα forcepts εξ ου και η μειωμένη φύτρωση.

Παραθέτω και ένα video για το keep (έχει ξαναποσταριστεί νομίζω όπου φαίνονται αρκετά από τα παραπάνω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

TiEisai

Member
Εμένα θα μου άρεσε η τοποθέτηση του γιατρού στο debate pen vs custom blade, είναι 2 διαφορετικές σχολές που φαίνεται να έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Παρολαυτα βλέπουμε ότι πολλοί γιατροί αντιμετωπίζουν όλα τα περιστατικά μόνο με τον ίδιο τρόπο (μόνο pen ή μόνο incisions)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να ξέρεις πάντως ότι αρκετοί από τους γιατρούς που κάνουν incisions, έχουν αρχίσει και δοκιμάζουν (αλλά και να χρησιμοποιούν) αντί για forcepts το keep που φαίνεται να «παντρεύει» τις 2 σχολές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
To αιωνιο επιχειρημα των FUT-supporters εναντια της FUE ηταν και ειναι το "χαμηλοτερο ποσοστο επιβιωσης μοσχευματων". Το implanter χαρίζει ταχυτητα και αμεσοτητα και συμβαλει οσο το δυνατον περισσοτερο στο να μην μεινουν εξω για πολλη ωρα τα grafts. Η συνταγη ειναι γνωστη: δυο technicians να φορτωνουν τα implanters και ο γιατρος να πυροβολαει.



Μαλιστα οτανν ρωτησα τον Lupanzula αν θεωρει οτι η μεθοδος που χρησιμοποιει blades/forceps υπερτερει σε κατι εν συγκρισει με τα Impanters, νευριασε (μη εχοντας φυσικα καποιο επιχειρημα) και μου ειπε οτι κανω αυτη τη δουλεια 20 χρονια...
 
Μπλουζα